Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Οι γυναικάρες με τα καροτσάκια!!!" Νο 5


Recommended Posts

Καλημερα!

Ανθη μου κουραγιο!!!!Μαλλον ζηταει περισσοτερο το στηθος οταν εισαι σπιτι για την επαφη και την ασφαλεια!!!!

Καγκουρακι λιγο υπομονη ακομα. Τον φαγατε το γαϊδαρο, η ουρα ειναι βεβαια το δυσκολοτερο, αλλα...Μπραβο που ειναι καλα η μικρη!

ΚΑ μου το θεμα ειναι οτι δεν εχω υφακι! Απλα ειμαι απολυτη σε καποια πραγματα που ετσι ειναι. Δεν γινεται μεσα σε μια βδομαδα μαθηματων να εχουν αποψη γονεις και σπουδαστες για ολα, να ακυρωνουν δουλεια χρονων ολοκληρων και οταν τους εξηγεις οτι καθε χρονο στην αρχη η προσαρμογη στα καινουργια δεδομενα ειναι λιγο δυσκολη, αλλα παντα ΠΑΝΤΑ αποδεικνυεται οτι ειναι για καλο και οτι πρεπει να μας εμπιστευονται γιατι κανουμε 25 χρονια (οχι εγω) αυτη τη δουλεια, να παρεξηγουνται!

Τι γλυκας ο Δημητρακης σου! Χαιρομαι που σου αρεσει η ιστορια μου!

Αννα Μαρια τοσες παραιτησεις; Κριμα...και τι θα κανετε; Θα παρετε αλλους η θα τα επωμιστειτε ολα οσοι μεινετε;

Για τη δουλεια, καλα ακους κι εσυ τα κουλα! Σημερα ειμαι πιο ηρεμη, προσπαθω να δω κι εγω αν καπου στον τροπο που τα λεω δεν γινομαι κατανοητη. Ξερεις πολλες φορες λεμε κατι και νομιζουμε πως το λεμε σωστα, αλλα ο αλλος δεν το εχει καταλαβει και πρεπει να βρουμε τον τροπο να το καταλαβει...

Πωπω, χρονιζει το θηριακι σου!!!

Αυριο φευγουν οι φιλοι μας, το ενα ζευγαρι που βαφτισε το Δημητρακη...Στεναχωριεμαι, θα μου λειψουν πολυ! Ελπιζω να τους πανε ολα καλα εκει στα Γιαννενα κι ελπιζω να μπορουμε οικονομικα να πηγαινουμε να τους βλεπουμε...Θα συγκινηθω παντως....Ουφ! Ολοι φευγουν, απο τη μια καλο ειναι γιατι παραγεμισε η Αθηνα...απο την αλλη πολλοι αγαπημενοι μου ανθρωποι εχουν φυγει κι ενω με τις αλλαγες γενικα τα παω μια χαρα, αυτου του ειδους τις αλλαγες δεν τις αντεχω...

Καλο ΣΚ σε ολες, φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 985
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!σημερα γιναμε 5 μηνων :ymparty::ymparty::ymparty::ymparty: αχ πως μεγαλωσε το μπεμπε μου!!!!

εμας καπως στρωνει ο υπνος...χθες ξυπνησε μονο 2 φορες και προχθες πηγε σερι 8ωρο!!!1 φορα εγινε αυτο αλλα κατι ειναι :lol::lol::lol: κατα τα αλλα ολη την ωρα χτυπιεται..παιζει...τον εχω στο ριλαξ πλατη στην τηλεοραση και γυρναει ολο το κορμο και το κεφαλι του να δει τι ακουγεται :lol::lol::lol::lol: θηριακι!!!!

Δευτερα παμε στην παιδιατρο...Σημερα θα παμε σε εναν γεροντα που ηρθε απο το Αγιο Ορος για λιγες μερες να μας δωσει την ευχουλα του για τον μπεμπη...

Ανθη μην βιαζεσαι...εμενα 5 μηνων εγινε για να στρωσει στον υπνο...μεχρι τωρα με μαυρους κυκλους ημουνα...ακομα δεν φυγαν βεβαια :lol::lol::lol: παντως μπραβο που επιμενεις στον θηλασμο...εγω δεν ξερω αν θα αντεχα και δουλεια και θηλαστρα και θηλασμο ολο το βραδυ!!!(το λεω αυτο γιατι εχω τραυματικη εμπειρια με τα θηλαστρα) :twisted: αλλα κατα τα αλλα εχω τρελλο κολλημα με τον θηλασμο!!!με τιποτα δεν θα το εκοβα οπως λενε στο 6μηνο γιατι μετα δεν εχει νοημα επειδη τρωει στερεες....

Χριστινακι κουραζεσαι πολυ και εσυ στην δουλεια ε?υπομονη

Κατερινακι χερομαι που ολα ειναι καλα με την μικρη σου

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ειχα κανει εγω νηστησιμη τουρτα στα γενεθλια μου που παντα πεφτουν σε νηστεια...εκτος απο φετος που ειναι αργα!!!(ωραια επιτελους θα φαμε τουρτα αφοβα γιατι και εγω νηστευω)..λοιπον ηταν τουρτα του Παρλιαρου ...λεγεται νηστησιμη τουρτα με κουβερτουρα-πορτοκαλι(ειχε και ταχινι μεσα και ελαιολαδο) ωραια ηταν αλλα ειχε γινει πολυ βαρια..μαλλον απο το ταχινι....αλλα ηταν πολυ νοστιμη!!!ψαξε στο ιντερνετ και δες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

Τι καλημέρα, δώδεκα πήγε η ώρα, αλλά εγώ πριν μια ώρα σηκώθηκα!!! Γιούπι!!!!!!!!!!!! Ο μικρός ξύπνησε εφτά και τέταρτο, κατά τις οκτώμιση τον ανέλαβε ο άντρας μου και κοιμήθηκα μέχρι τις έντεκα!

Τώρα του έδωσα το γιαούρτι, θήλασε και κοιμάται.

Ανθή, το ίδιο ακριβώς με τη φραουλίτσα κι ο Αντρέας. Όταν λείπω δε ζητά γάλα. Πέρσι που γύρισα στο σχολείο, έπινε γάλα μόνο μία φορά κατά τη διάρκεια της απουσίας μου, ενώ τώρα ούτε μία... Κι όταν είμαι σπίτι, κάθε λίγο ζητά να θηλάσει... Μάλλον είναι αυτό που λέει η Χριστίνα, δε νομίζω ότι πεινάνε. Ειδικά ο δικός μου που τρώει και στερεές.

Ο Αντρέας δεν περπάτησε, χτες έκανε 3-4 βηματάκια μόνος του, αλλά δεν το λες ότι περπάτησε. Πάντως είδα στον ύπνο μου ότι έτρεχε, δεν ξέρω αν μετράει αυτό.

Το μπουφέ στη βάφτιση λέω να το κάνω κυρίως νηστίσιμο, γιατί ψαρομεζέδες, τονοσαλάτες, σπανακόπιτα, κ.λπ. τρώνε όλοι, είτε νηστεύουν είτε όχι, ενώ αν κάνω ζαμπονόπιτες, πίτσες, λουκανικόπιτες, τυρόπιτες, κ.λπ. δε θα μπορούν να φάνε όσοι νηστεύουν. Το ίδιο ισχύει και για την τούρτα. Θα έχω, βέβαια, και κάποια αρτύσιμα.

Χριστίνα, σ' αυτήν που έλεγε τα κουλά δεν απαντούσα, άλλωστε δε συζητούσε μαζί μου, συζητούσε με άλλους μεγάλους σε ηλικία συναδέλφους, αλλά εγώ ήμουν εκεί. Σε κάποια φάση μου λέει ο φυσικός "εσύ σε ποια γενιά συγκαταλέγεσαι;", λες και μου έλεγε "σε προσβάλλουμε μ' αυτά που λέμε, έτσι δεν είναι;". Τέλος πάντων, ευτυχώς αυτή μόνο δύο φορές την εβδομάδα έρχεται.

Κι εμείς αναχωρήσεις (από το σχολείο) κι εσείς αναχωρήσεις... Καλά, εννοείται ότι θα φέρουν άλλους, αν αναλάβουμε εμείς τις δικές τους ώρες, δε θα βγαίνει το πρόγραμμα, θα πρέπει να καθόμαστε εκεί μέχρι τα μεσάνυχτα!

Μαρίνα, άντε, βλέπεις, στρώνει ο μικρός σου!

Αυτήν την τούρτα που λες τη βρήκα, αλλά δεν μου άνοιγε τη συνταγή. Μήπως την έχεις κάπου να μου τη γράψεις;

Τι τρώτε σήμερα; Εμείς αρακά, θα τον βάλω στο φούρνο με πατάτες, καρότα, κ.λπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ζουζουνίτσες! Τι κάνετε; Ο μικρός σήμερα ξεράθηκε στον ύπνο!!! Ξύπνησε κατα τις 7 κ θήλασε κ μετά έπαιζε ανάμεσα μας στο κρεβάτι για κανα μισαωρο ενώ εγώ χουζούρευα. Ξαφνιά βουτάει την πιπίλα του και τσουκ κοιμάτια. Μείναμε στο κρεβάτι μέχρι τις 10!!!

Σήμερα δοκίμασε κ φρουτόκρεμα πρώτη φορά. Ενώ έδειξε να του άρεσε(βούταγε το κουτάλι πάλι)με το που το έβαζε στο στόμα κ την κατάπινε έκανε ένα βηχαλάκι σαν να μας λέει ''Ωχ!Τι είναι αυτό τώρα;;''. Βέβαια μια κουταλίτσα του έδωσα σήμερα, αύριο 2 μετά 4, 8 κ ύστερα όση θέλει. Κ εσείς έτσι το πήγατε με τις κρέμες;

Την Τετάρτη είχαμε παιδίατρο! 72 εκατοστά κ 9400κάτι το βάρος.Μας είεπ ο γιατρός ότι έχει ανάπτυξη για 1 έτους παιδάκι και ότι απ'ότι φαίνεται θα περπατήσει γρήγορα. Εγώ αν δεν δω δεν πιστεύω. Βέβαια όταν προσπαθεί να μπουσουλήσει, όλο κάνει να σηκώσει τα ποδαράκια στα πέλματα. Στον κωλαράκο του κάθεται με αντίσταση, αλλά μόνος του δεν το παλεύει! Να μπουσουλήσει προσπαθεί διαρκώς!!! αχαχα

Τώρα με τα αποτελέσματα του υπέρηχου, συνεχίζουμε κανονικά αντιβίωση και σε 6 μήνες πάλι υπέρηχο να δούμε πως πάει.

Α!Μας είπε να του ανοίγουμε κ το πουλάκι του...αλλά δεν μπορώ...Πως θα το κάνω;;; Φοβάμαι!!!

Κορίτσια, τι έχετε ακούσει για το babyswimming; Το σκέφτομαι σοβαρά, το συζήτησα με τον γιατρό, ο οποίος είναι θετικότατος, αλλά θέλω να βρω πιστοποιημένη πισίνα εδώ κοντά μου και να δω και τι παίζει με τιμές. Ξέρετε κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κοριτσαρες όμορφες.

Τι κάνετε εγω ξύπνησα με λίγο σιναχι και σα να με γαργαλαει ο λαιμος....ελπίζω να το περάσω ελαφριά. Το πρωι πήγα με τα ζουζουνια φούρνο σουπερμαρκετ και είχα τον Νικόλα στον μαρσιπο και με έχει πεθάνει η μέση μου απο την ώρα που γυρίσαμε, παραβαρυνε το κουνελακι μου φαίνεται...

Κατερινακι και ποιηματακι ο Δημητρακης μπράβο το αγοράκι σου ελπίζω να μην ντορα πει και να τον απολαυσεις και να συγκινηθεις η μάνα παλι :D . Καλα τραπεζωματα σήμερα τι ωραία πράγματα θα φτιάξεις.

Άννα Μαρία παραιτούνται τόσοι πολλοί ε και αναπληρωνονται οι θέσεις τους?

Μαρίνα χαρούμενα μηνογενεθλια! Μπράβο που στρώνει σιγα σιγα μεγαλώνει και ο δικος σου. Για τον θηλασμο όσο αντεχεις εννοείται ότι μπορείς και μετα το 6μηνο.

Ανθη σε ταλαιπωρει ακόμα η μικρούλα αλλα είναι μικρούλα πολυ ακόμα, σιγα σιγα θα στρώσει και ο ύπνος της, προσπάθησε να μην ξεφευγεται πολυ απο το προγραμμα για να αρχίζει να συνιθιζει σε μια ρουτίνα και να μαθει την μέρα και την νύχτα.

Κορινα μεγάλωσε πολυ ο δικος σου μια χαρα θα τα παει και με την φρουτοκρεμα είναι η νεα γεύση και αίσθηση στο στόμα που του κάνουν εντυπωση.

Baby swimming πήγαινα την κόρη μου απο δεκα μηνών είναι πολυ καλη δραστηριότητα και πριν τα 2,5 είχε μαθει να επιπλέει και κολυμπουσε μονη της με ενα μακαρονι απο αφρολεξ κατω απο τις μασχαλες και λιγο μονη της μονο με βατραχοπεδιλα. Δεν ξέρω τι εννοείς πιστοποιημένη πισινα αυτη που πάμε είναι αποκλειστικα για βρεφικη κολύμβηση καθαριζεται με όζον και μπαίνουν βρεφακια απο τριων μηνών μέχρι παιδάκια 4-5 χρόνων, με έναν απο τους δυο γονείς. Τα αποδυτήρια είναι ατομικά και τα τμήματα έχουν μέχρι 7 παιδάκια. Αυτο είναι στην άνω Γλυφάδα και η τιμη του πέρσι ήταν 85ευρω το μήνα για δυο 40λεπτα την βδομάδα. Είχα ρωτήσει και σε άλλη με 35ευρω τον μήνα για μια φορα την βδομάδα. Απο την εμπειρία μου θα σου έλεγα να κανεις κανά δίμηνο υπομονη και να ξεκινήσεις αφου γίνει 8 μηνών. Όσα τα φερνανε πιο μικρα μετα απο δυο τρία μαθήματα σταματούσαν και ήταν τελείως ανεκφραστα, αλλωστε λενε ότι γύρω στους 8 μήνες τα βρεφακια συνηδητοποιουν ότι δεν είναι ένα με την μαμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου είμαι Βριλήσσια εγώ...Κάτι άκουσα για ένα στο Χαλάνδρι. Θέλω να πάρω τηλ, να περάσω να το δω κιόλας. Μωρέ τρελένεται ο μικρός για το νερό κ λέμε να τον ξεκινήσουμε. Βασικά εγώ λέω, ο άντρας μου δεν πολυψήνεται. Σκέφτεται τα λεφτά κ λέει πως απο τόσο μωρό δεν χρειάζεται τέτοια. Αλλά εγώ διαφωνώ! Να κόψει το κάπνισμα κ να, βγήκε το baby swimming! :lol:

Σήμερα το απόγευμα γκρίνιααα! Το έβγαλα βολτούλα ια να ηρεμίσει, τον πήγα στους παππούδες του. Με το που μπήκαμε σπίτι τους έμεινε ήρεμος για 15λεπτά κ μετά πάλι κλάμμα. Τελικά τον βγάλαμε στο πάρκο κ αποκοιμήθηκε!

Είχε κ την πρώτη του συνομιλία στο Skype σήμερα!!! Με τη νονά του που είναι Αγγλία! Κοίταζε με τόση απορία.Πλάκα είχε!!!

Αχ που δούλευε σήμερα ο άντρας μου κ δεν πήγε σούπερ..Τι μαγειρεύουν αύριο;;;

Σας αφήνω να συγυρίσω λιγάκι κουζίνα κ κρεβατοκάματα. Ώρα που βρήκα κ εγώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!!

ευχαριστω για τις ευχουλες σου καγκουρακι και χρησιμα αυτα που μας ειπες για το baby swimming Γιατι και εγω ελεγα να τον αρχισω απο 6 μηνων...αλλα φοβαμαι λιγο επειδη θα ειναι και πιο μεγαλα παιδακια μην κολλησει καμια ιωση και τετοια..καλα θα ηταν να μπαινουν το πολυ μεχρι 2 χρονων στην πισινα...

κορινα και εσενα στρουμπουλος ε?? :lol::lol: εμεις αυριο θα παμε παιδιατρο...πανω απο 8 κιλα τον κοβω...βαρυνε πολυ :lol: εκανε κατι μπουταρουλες μιαμ μιαμ για δαγκωμα :lol::lol::lol:

χωρια να σας πω οτι στο Ring sling οταν τον βαζω ποναει οληηη η πλατη μου...μεχρι 15 κιλα λενε!!!!που να σηκωσεις 15 κιλα εκει μεσα ??Αππαπαππα λουμπακο θα παθεις!! :lol::lol::lol:

φιλακιαααα!!!!

α κοιμηθηκαμε παλι!!!!7ωρο συνεχομενο 1 φορα ξυπνησε και συνολικα κοιμηθηκε 10 ωρες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσακια μου,

Χάλια είμαι με πυρετο και βουλωμενη μύτη και σαν να μη μου έφταναν αυτα αδιαθετησα κιολας :twisted:

Μπήκα να δω αν ένα αντιπυρετικο είναι συμβατό με τον θηλασμο,και είπα να πω ένα γεια.

Εγω στο ένα δωμάτιο, ο μικρουλης στο άλλο και η Αγγελική με τον μπαμπα της έχουν παει βόλτα στο αττικο ζωολογικό πάρκο.

Κορινα βόρεια babyswimming έχω ακούσει και εγω για ένα στο Χαλάνδρι, υπάρχουν τμήματα στο ΟΑΚΑ και πρέπει να υπάρχει και στην Άνοιξη.

Μαρίνα μάλλον δεν το είπα καλα για όλες αυτες τις ηλικίες υπάρχουν ξεχωριστά τμήματα, το πρώτο είναι απο 3ων μηνών μέχρι 15-16. Το δεύτερο απο 15-16 μέχρι 2,5 χρόνων, το επομενο μέχρι 3,5-4 και το τελευταίο μέχρι 5 ανάλογα βέβαια και με την πρόοδο του παιδιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλαπλά εγκεφαλικά το πρωί!!! όλο το βράδυ(απο τις 2 κ μετά)ο μικρός ξύπναγε με γκρίνια κάθε 1 ώρα. Δεν ήθελε πιπίλα, νερό ή αγκαλιά κ κούνημα! Μόνο στήθος. Εξαντλήθηκα! Τον είχα διαρκώς απο τη μέσα πλευρά του κρεβατιού κ θήλαζα απο τον ένα μαστό για να μη βρεθεί το μωρό απο κάτω(θηλάζουμε ξαπλωμένοι απο τις πρώτες κιόλας μέρες του,μόνο στο σαλόνι θηλάζουμε καθιστοί).

Το πρωί σηκώνεται ο άντρας μου για δουλεία.Βάζει μαξιλάρι στην πλευρά του ώστε να μη πέσει το μωρό κ πάει κουζίνα να πιεί καφέ. Εμείς κοιμόμασταν. Ο μικρός όμως έσπρωξε το μαξιλάρι ενώ κοιμόμουν κ ξαφνικά ακούω μπαμ κ ΟΥΑΑΑΑΑΑ!!! Έχασα 10 χρόνια απο τη ζωή μου! Πετάγομαι πάνω τον βουτάω, ψάχνω για εκδορές, τίποτα! 3 λεπτά κλάμμα κ άρχισε να παίζει ο μούργος! Που να ηρεμίσω εγώ;;; Τηλ.σε παιδίατρο(έτσι για να τον ξυπνήσουμε κυριακάτικα με ωραία διάθεση :-ss ) ο οποίος μου είπε πως αφού σταμάτησε τόσο γρήγορα το κλάμμα και δεν έχει εξωτερικό χτύπημα δεν χρειάζεται να τον πάω σε νοσοκ. Αρκεί να παρακολουθώ αν κάνει εμετό ή αν έχει υπνηλία. Αυτό για ένα 3ωράκι. Ευτυχώς είναι μια χαρά! Τίποτα δεν έκανε κ έχει κ πολλά κέφια. Εμείς όμως με πονοκέφαλο απο την ένταση! Ευτυχώς είχε ρίξει το μαξιλάρι κ έπεσε πάνω του!!!

Με πιάσαν κ εμένα τύψεις ότι είμαι κακή μαμά κ δεν τον πρόσέχω...αφήστε...

Στη φρουτόκρεμα τώρα. 2 κουταλιές σήμερα...υποτίθεται. Την έφτυνε..!!! κ έκφραση αηδίας! Αύριο θεωρητικά θα πρέπει να φάει 4 κουταλάκια. Αν όμως τη φτύνει κ συνεχίζει την αηδία θα πάρω τον γιατρό του μήπως του αλλάξουμε κάποιο φρουτάκι.

Να σας ρωτήσω.Τα φρουτάκια τα πολτοποιώ στο μούλτι αλλά αφήνει κάποια κομματάκια μέσα. Η πεθερά μου μου είπε για έναν μύλο, όπως τα αλέθαν οι μαμάδες μας. Εσείς πως τα λιώνετε τα φρουτάκια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Τι κάνετε;

Εμείς σήμερα πήγαμε εκκλησία το πρωί, μετά στη μάνα μου για φαγητό και το απόγευμα πήγα με μια φίλη μου και τα παιδιά της σε ένα πάρκο. Έβαλα τον Αντρέα σε κάτι κούνιες που είναι για βρέφη και του άρεσε. Αλλά μάλλον χαλάρωσε υπερβολικά και πήγε να αποκοιμηθεί!

Μετά στο σπίτι τον κάναμε μπάνιο, προσπαθούσα να τον κοιμήσω, κι ενώ αποκοιμιόταν για λίγο, μετά ξυπνούσε. Τελικά τον παρέδωσα στον άντρα μου, πήγα στο γραφείο να μη με βλέπει, και αποκοιμήθηκε, λίγο από μόνος του, λίγο με τη βοήθεια του μπαμπά του. Μάλλον δε με θέλει να τον κοιμίζω, έχει συνηθίσει με τον άντρα μου τώρα που λείπω στο σχολείο...

Καγκουράκι, περαστικά... Για το αντιπυρετικό που ρωτούσες, σου απάντησα, εγώ παίρνω νουροφέν όταν χρειαστεί. Απάντησα στο ποστ που έβαλες, αλλά πολύ λακωνικά, γιατί εκείνη την ώρα θήλαζα τον Αντρίκο!

Μαρίνα, χαρούμενα μηνογενέθλια ξέχασα να σου ευχηθώ!

Ρε συ, γράψε μου τη συνταγή της τούρτας!

Κορίνα, μην απογοητεύεσαι τόσο γρήγορα με τα φρούτα. Θα τα συνηθίσει, θέλει χρόνο. Μπανάνα δώσε, τους αρέσει πολύ συνήθως.

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!

corina ωραια εφοσον δεν επαθε κατι δεν πειραζει........θελουν πολυ προσοχη πλεον!!!!και εγω τον βαζω μετα τον θηλασμο στην κουνια του γιατι φοβαμαι στο κρεβατι μην πεσει ή μην τον πλακωσω και ετσι δεν χαλαρωνω να κοιμηθω!

εμενα χθες απο τις 8.30 κοιμοταν το βραδυ και μετα 6 η ωρα μεχρι τις 9 το πρωι επαιζει στην κουνια του δεν κοιμοταν.....δεν τον ξανα αφηνω να κοιμηθει απο τοσο νωρις γιατι ξυπναει και νωρις!!!

κοριτσια διαβασα πως οσες θηλαζουν οταν κλαιει το μωρο το βραδυ να μην τον θηλαζουνε για να συνηθισει να κοιμαται χωρις θηλασμο σιγα σιγα..........πιανει καποιες φορες αλλα αλλες οχι...!εσεις τι λετε ???????????

λοιπον η συνταγη,,,

ΝΗΣΤΙΣΙΜΗ ΤΟΥΡΤΑ ΜΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΣΗ:250 γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις,160 γρ. ελαιόλαδο ή ηλιέλαιο,160 γρ. φρέσκος χυμός πορτοκαλιού,100 γρ. αμύγδαλο σε σκόνη,200 γρ. ζάχαρη άχνη,ξύσμα από ½ πορτοκάλι,1 κουτ. του γλυκού μπέικιν πάουντερ

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΜΙΣΗ:400 γρ. κουβερτούρα 55% κακάο, τεμαχισμένη σε μικρά κομμάτια,400 γρ. φρέσκο χυμό πορτοκαλιού,400 γρ. ταχίνι,50 γρ. μέλι,ξύσμα από 1 πορτοκάλι,κακάο για πασπάλισμα

ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΣΗ:Σε ένα μεγάλο μπολ ρίχνουμε το ελαιόλαδο, το χυμό πορτοκαλιού και κατόπιν τα υπόλοιπα υλικά μαζί ανακατεύοντας με το χέρι, με αυγοδάρτη. Φτιάχνουμε με το μείγμα 5 δίσκους διαμέτρου 20 εκ. και πάχους 0,5 εκ. Ψήνουμε στους 180οC για 12 λεπτά περίπου.

ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΜΙΣΗ:Ζεσταίνουμε το χυμό πορτοκαλιού και το αδειάζουμε πάνω από την τεμαχισμένη κουβερτούρα. Ομοιογενοποιούμε πολύ καλά και προσθέτουμε το ταχίνι το μέλι και το ξύσμα.

ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ:Σε ένα τσέρκι 20 εκ. τοποθετούμε τον πρώτο δίσκο, απλώνουμε μία δόση κρέμας και καλύπτουμε με τον δεύτερο δίσκο. Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία με τους υπόλοιπους δίσκους και την υπόλοιπη κρέμα. Αφήνουμε στο ψυγείο να κρυώσει, ξεφορμάρουμε και καλύπτουμε με την υπόλοιπη κρέμα την οποία απλώνουμε και περιφερειακά. Αφήνουμε στο ψυγείο να παγώσει. Πασπαλίζουμε με κακάο και γαρνίρουμε με ζαχαρωμένα λουλούδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου,καλη εβδομαδα

εδω με βροχες και μπουμπουνητα αρχισε :o και θελω να αρχισω γενικη και ολο το αναβαλω ,βαριεμαι αφανταστα πως θα τα κανω ολα παλι;μακαρι να πατουσα ενα κουμπι και να γινοταν ολα απο μονα τους ;) αντε αρχισα τη γκρινια παλι,το Σαββατοκυριακο παραμαγειρεψα αν σας γραψω ολα οσα εφτιαξα θα γεμισει το ποστ,το Σαββατο το βραδυ ειχα τραπεζι και εκτος απο αυτα εφτιαξα κι αλλα χθες για τα παιδια για κολατσιο ,ειχα και τον Νικο βοηθο οτι εφτιαχνα ηθελε να με βοηθαει και ηθελε να φτιαξει μονος του κατι,ετσι εψαξα και του βρηκα μια ευκολη συνταγη και την εκτελεσε μονος του με μεγαλη ευκολια δεν εχει απο που να παρει μαλλον :lol::lol: το Σαββατο το βραδυ που ετοιμαζα το τραπεζι εβαλαν και οι τρεις τους ποδιες ενω εγω δεν φοραω ποτε και ηθελαν να βοηθανε ειχα τρεις μικρους σεφ στα ποδια μου :lol::lol:

Αννα Μαρια η τουρτα που λεει η Μαρινα πρεπει να ειναι αυτη http://www.sintagespareas.gr/sintages/t ... isimi.html με μπερδεψες ομως αν κανεις αυτη δεν θα μπορεσεις με τιποτα να την καλυψεις με ζαχαροπαστα,για να καλυφτει πρεπει να ειναι στερεη η βαση και να επικαλυφτει πρωτα με βουτυροκρεμα ή γκανας θελεις να κανεις δυο τουρτες ή μια; μπερδευτηκα

Κατερινακι περαστικα σου συντομα ευχομαι,οσο για αντιπυρετικο δεν ξερω γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου καλυτερα;;τελειωσατε με τα πατωματα;

Κορινα για την τσουτσου που λες δεν σας την κατεβασε ο γιατρος πρωτα;;δεν ειναι τιποτα απλα πρεπει να σου δειξει πως να το κανεις και καθε φορα στο μπανιο του θα το κατεβαζεις,για δες εμενα που εχω γεμιζει τσουτσουνες εδω :lol::lol::lol: οσο για τις κρεμες σιγα σιγα θα συνηθισει μην περιμενεις πολλα πραγματα απο την αρχη ,εγω στο μουλτι τα πολτοποιουσα αν ειναι ωριμα τα φρουτα δεν θα μενουν πολλα κομματακια,ριξε λιγες σταγονες νερο και αργοτερα θα βαζεις χυμο πορτοκαλι και ετσι θα πολτοποιουνται καλυτερα ,φανταζομαι σοκ που θα περασες με το πεσιμο αφου δεν χτυπησε παλι καλα

Μαρινακι χαρουμενα μηνογενεθλια στον μικρουλη σου 5 μηνων εγινε κιολας; το ποσο γρηγορα μεγαλωνουν ομως και τι ακουω 7ωρο συνεχομενο φτου φτου!!!μαζι γραφουμε......

Χριστινακι μου εχεις απολυτο δικιο αλλα δεν βγαζεις ακρη με ολες τις περιεργες γιαυτο μην πολυδινεις σημασια απο το ενα αφτι να μπαινουν και απο το αλλο να βγαινουν,περιμενω τη συνεχεια με εχει πιασει αυτον το καιρο κατι με το διαβασμα δανειζομαι βιβλια απο μια φιλη διαβασα"" τα δακρυα το Θεου" της Δημουλιδου και τωρα διαβαζω "Το σπιτι διπλα στο ποταμι" της Μαντα και μετα ακολουθει το "Βαλς με δωσεκα Θεους"το θεμα ειναι οτι αν αρχισω δεν θελω να σταματησω με συνεπερνει το διαβασμα :o

Ανθη μου πως τα παει το φραουλοπαιδο;;μαλλον σε μυριζεται οταν εισαι σπιτι και θελει να την εχεις αγκαλιτσα υπομονη και παλι υπομονη εχω καταντησει γραφικη πια να σου το λεω

Αθανασια που εισαι ρε ψυχη;;πως εισαι;

πολλα φιλια κουκλες ελπιζω να μην ξεχασα κατι παω να κανω δουλειες το πηρα αποφαση :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα

Εγω σήμερα είμαι καλύτερα λιγα δεκατα ειχα το πρωι, χθες όλο το απόγευμα είχα απο 39 μέχρι 39.6 και δεν έπεφτε με τίποτα είχα πάρει depon και εφτασε μέχρι 38.8 αφου θηλαζα τον μικρο και ιδρωνε λέτε να ήταν πιο ζεστό το γάλα?????Πηρα ένα ponstan κατα τις 9 και αφου ηξερα οτι θα θηλαζα παλι μετα απο περισσοτερες απο 4 ωρες και κατα τις δυο τη νύχτα άρχισε να πέφτει.

Κορινα τρομάρα που θα πήρες με το πέσιμο ευτυχώς που δεν χτύπησε και είχε καλη διάθεση μετα. Μη σκέφτεσαι ότι είσαι κακή μαμα ξερεις σε πόσες έχει συμβει κάτι τέτοιο, εμένα μου είχε πεσει δυο φορές η μικρη.

Υπομονη με τα φρουτάκια είναι καινούριες γεύσεις όπως καινουρια είναι και η αίσθηση του κουταλιού στο στόμα. Και εγω στο μουλτι τα πολτοποιουσα.

Άννα Μαρία του άρεσε στις κούνιες του Αντρέα, άντε να μεγαλώσει λίγο ακόμα και θα τον κυνηγάς και εκει.

Κατερινακι βροχές εσείς εκει πάνω, τι όμορφα που θα ήταν τα αγοράκια σου με τις ποδιές, όσο για αυτο που λες σίγουρα με τέτοια χρυσοχερα μαμα έχουν απο που να παρουν!!Με τα πατωματα τελειώσαμε απο αυριο θα ξεκινήσω να βάζω πάλι τα πράγματα μέσα. Θα αρχισω με τις ντουλαπες και τα ρουχα. Μέχρι το σαββατοκύριακο πιστεύω να έχουμε τακτοποιηθεί πλήρως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλιτσες!

Καγκουρακι περαστικουλια!!!! Και το ντεπον νομιζω επιτρεπεται στο θηλασμο...αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου, παρε την παιδιατρο καλυτερα τηλεφωνο!

Κορινα μου μη σκας! Εμενα 3 μηνων επεσε πρωτη φορα. Θα πεσειιιιι ουυυυ απειρες φορες και θα το συνηθισεις. Αυτο που σου ειπε, απλα ζαλαδα και υπνηλια να παρακολουθεις, κατα τα αλλα ειναι τα ατιμα φτιαγμενα για κολοτουμπες! Αυτη η φυση!!!! Εγω εδωσα πρωτη μερα μισο μηλο, δευτερη μισο αχλαδι, τριτη μιση μπανανα και μετα ολα μαζι. Στην αρχη δεν την ηθελε με τιποτα, μετα απο μερικες μερες εκλαιγε απο τη λαχταρα του να φαει κι αλλη κουταλια! χαχαχα!

Αθανασια μου ολα καλα;

Μαρινακι χαρουμενα μηνογενεθλια! Να ζησει ο ζουζουνος! Σλινγκ και μαρσιππο δεν εβαλα ποτε, μου φαινεται πως θα ειναι πολυ κουραστικα για τη μεση!

Αννα Μαρια καλυτερα που τον κοιμιζει ο αντρας σου να ησυχαζεις και εσυ λιγακι!

Κα μου τι γλυκα που ειναι τα παιδακια σου! Ε, φυσικο ειναι, αφου σε βλεπουν να μαγειρευεις να θελουν και αυτα! Κι ειναι τοσο γλυκουλια! Εμενα ο μικρος παιρνει τη σκουπα να σκουπισει, αν πεσει κατι κατω μου λεει "κατακι", δηλαδη χαρτακι και το μαζευει, εχει πολυ γελιο, θελει να τα κανει ολα μονος του!

Εν τω μεταξυ, με εχει τρελανει! Εχει γινει μαμακιας, αλλα οχι με την κακη εννοια να μην ξεκολλαει απο πανω μου, παντου καθεται, απλα μου δειχνει αδυναμια! Ερχεται, με χαϊδευει, με κανει μα συνεχεια και μου λεει τωρα κανα δυο μερες "απαπαω", δηλαδη οτι μ' αγαπαει! Και λιωωωωωνωωωωωωωωωω!!!!!Αχ! Ερωτας!

Τη συνεχεια σημερα αυριο θα την ανεβασω! Κι εγω ετσι ειμαι, απαξ και πιασω το διαβασμα δεν κανω τιποτα αλλο, μπορω και να μην κοιμηθω καν! Για αυτο και δεν διαβαζω πια οσο παλια, γιατι δεν μπορω φυσικα να το κανω αυτο!

Ανθουλα μου εσεις τι κανετε;;;

Φιλια σε ολες και καλη εβδομαδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα ξέχασα να σου γράψω το πρωι" Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι " απο τα αγαπημένα μου έχω διαβάσει και εγω τα περισσότερα της Μαντα."Το βαλς με δώδεκα θεούς" δεν το έχω διαβάσει αλλα μια και το είπες θα κοιτάξω μήπως το έχει η μαμα μου να της το δανειστω! :lol:

Χριστινακι λιωνεις με τον γιο ε? είναι να μην τρελαινεσαι με τέτοια που σου λέει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! Τι κάνετε;

Εμείς όλη μέρα δεν είχαμε ίντερνετ, ή μάλλον είχαμε, αλλά σερνόταν.

Το πρωί πήγαμε και πήραμε τα περίφημα παπούτσια του Αντρέα! Είχε πολλή πλάκα όταν του τα φορέσαμε, γιατί στεκόταν και χτυπούσε τα πόδια του κάτω περίεργος, αφού αναρωτιόταν τι είναι αυτό το καινούριο στο πόδι του...

Στο σχολείο σήμερα κάναμε ωραίο μάθημα και στις δύο τάξεις που μπήκα.

Άλλα νέα δεν έχω για σήμερα!

Μαρίνα, τελικά την είχα δει και αλλού αυτή τη συνταγή, είναι αυτή που λέει και η Κατερίνα. Ένα δεν κατάλαβα: πώς φτιάχνω τους δίσκους που λέει;

Κατερίνα, αφού θα κάνω νηστίσιμη τούρτα, ας μη βάλω ζαχαρόπαστα! Έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω πώς να τη δουλεύω. Μόδα είναι κι αυτή, δεν είναι ανάγκη να κάνουμε ό,τι κάνουν όλοι! Ας πετύχει η τούρτα (που πολύ αμφιβάλλω) κι ας λείπει η ζαχαρόπαστα!

Πολύ πλάκα θα είχαν τα αντράκια σου με τις ποδιές! Ούτε κι εγώ φοράω ποτέ μου, ενώ η μάνα μου πάντα.

Για τη Λένα Μαντά που λες, έχω διαβάσει αρκετά βιβλία της: Το "Βαλς με δώδεκα θεούς" το οποίο ήταν και το πρώτο της που εκδόθηκε και μου είχε αρέσει αρκετά τότε, αν και, τα ενδιάμεσα αφηγήματα με τους θεούς που ανακατεύουν τις ζωές των ανθρώπων ήταν παντελώς άσχετα με το κόνσεπτ του μυθιστορήματος, και φαινόταν ότι τα είχε βάλει για να δώσει έναν ξεχωριστό χαρακτήρα στο βιβλίο, πράγμα που κατά τη γνώμη μου απέτυχε να κάνει.

Μετά διάβασα το "Θεανώ, η λύκαινα της πόλης" και το "Σπίτι δίπλα στο ποτάμι" που μου φάνηκαν ατελείωτα και τραβηγμένα απ' τα μαλλιά. Τέλος, διάβασα το "Οι δύο όψεις του νομίσματος" ή κάπως έτσι, το οποίο ήταν ξεκάθαρα μία απ' τα ίδια. Δεν ξέρω την μετέπειτα πορεία της, γιατί κάπου μετά το "Σπίτι δίπλα στο ποτάμι" την είχα σκυλλοβαρεθεί. Εννοείται ότι τα βιβλία της δεν τα αγόραζα, μου τα έφερνε ο άντρας μου, μαζί με ένα σωρό άλλα, όταν δούλευε στο βιβλιοπωλείο, τα διάβαζα και τα έπαιρνε πίσω. Τη θεωρώ υπερβολικά εμπορική συγγραφέα και τα βιβλία της δεν έχουν καμιά λογοτεχνική αξία. Αλλά όταν θες να ξεκουράσεις το μυαλό σου διαβάζοντας κάτι που έχει ενδιαφέρον και δε θα σε επιβαρύνει με φιλοσοφίες και κάποιο δύσκολο τρόπο γραφής, είναι ιδανική.

Τώρα το "Βαλς με δώδεκα θεούς" έχει γίνει σίριαλ στην κυπριακή τηλεόραση. Είναι ένα αρκετά καλό βιβλίο, επειδή είναι το πρώτο της και είναι πολύ φρέσκο και ζωντανό, αλλά φαντάζομαι θα το κάνουν σαπουνόπερα του χειρίστου είδους. Παίζει και η Δανδουλάκη και είχε πει κάτι του στιλ "πού καταντήσαμε να παίζουμε σε σίριαλ στην Κύπρο"...

Καγκουράκι, αυτό με το ζεστό γάλα και τον πυρετό δεν το σκέφτηκα ποτέ μου!

Περαστικά, ελπίζω να είσαι τελείως καλά τώρα.

Χριστίνα, χαδιάρης ο Δημητράκης ε; Ο Αντρέας εμένα αυτές τις μέρες όλο αγκαλιά θέλει, αλλά μάλλον είναι που βγάζει δόντια!

Κατά τα άλλα, με αγκαλιάζει όταν θέλει να θηλάσει, και όταν τελειώσει με το θηλασμό, παίζει με τον αφαλό μου! Κατεβάζω την μπλούζα κι αυτός τη σηκώνει και πάλι παίζει με τον αφαλό!

Η Αθανασία πού χάθηκε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.....

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ ΕΝΝΟΕΙ....ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΤΣΕΡΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΡΑΖΕΙΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΤΟ ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ...ΛΕΕΙ ΠΟΣΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΝΟΜΙΖΩ...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΨΩΝΙΟ Ε???ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ...ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ;)

ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ...

ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΜΕ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ...ΑΛΕΣΑΜΕ ΜΙΣΟ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΕΣΤΕΙ1!!!ΕΙΧΕ ΦΟΒΕΡΗ ΠΛΑΚΑ!!!ΞΙΝΙΖΟΤΑΝΕ!!!ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΕΣΑ...ΜΕ ΕΙΠΕ 2-3 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΡΧΗ...ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΝ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΦΤΥΝΕ!!!ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ!!!Α ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ-ΒΑΝΙΛΙΑ...

ΑΑΑ ΕΠΙΣΗΣ ΧΘΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΒΟΛΙΑΚΙ...ΕΚΛΑΨΕ!ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 7800 ΚΑΙ 67 ΠΟΝΤΟΥΣ!!!!ΨΗΛΟΣ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ...ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΝΟΜΙΖΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8 ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΕΨΕΥΣΕ!!!ΧΑΧΧΧΑΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑ ΧΘΕΣ ΟΜΩς ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΛΟΓΩ ΕΜΒΟΛΙΩΝ....ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ

ΦΙΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!

Καγκουρακι μου καλυτερα εισαι; Ναι, εχω τρελαθει! Μα μου κανει κατι γλυκιες! Σημερα συνεχεια ερχοταν και μου τριβοταν και ελεγε "αγκαλιτσα". Εν τω μεταξυ, μιλαει ακαταπαυστα, λεει τα παντα, με χρονους, με αριθμους, με γενη, εχω μεινει! το μονο που μπερδευει ειναι το εγω με το εσυ. Επειδη του λεω "το ηπιες;" μου λεει "το ηπιες" η οταν κανω εγω κατι λεει πχ "το μαζεψα" αντι "το μαζεψες" κι οταν με το χερακι του κανω το εγω και το εσυ ξεκαρδιζεται!!!

Αννα Μαρια μεγεια τα παπουτσακι! Εχουν πολυ πλακα με τα πρωτα παπουτσακια, τα ποδια του τα χτυπαγε μαλλον για να τα βγαλει, δεν τα θελουν καθολου στην αρχη! Τα βιβλια της Μαντα δεν τα ξερω καλα, εχω διαβασει 2, το "τελευταιο τσιγαρο" και το "ερωτας σαν βροχη", το πρωτο οκ, το δευτερο μου αρεσε αρκετα!

Μωρουδενια μου καλη αρχη με τις κρεμες! Παιδαρος ο μικρος! Κι εσυ το εχεις το μικροβιο; Αντε να μεζευτουμε να κανουμε καμια εκδοτικη γιατι αν περιμενουμε να τα εκδοσουμε ποτε αλλου σωθηκαμεεεεε!!!

Η συνεχεια της ιστοριας εδω:

http://butterflysstories.blogspot.gr/2012/10/4.html

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Τι κάνετε;

Εγώ κουράστηκα σήμερα στο σχολείο, μου ήρθε και η περίοδος χτες βράδι και είμαι λίγο κάπως... Είχα και πολλή δουλειά, δεν κάθισα λεπτό στο σχολείο, ενώ και στο σπίτι όλο και κάτι έκανα, πήγα και σε εξωτερικές δουλειές το πρωί, όλη μέρα ήμουν στο πόδι...

Μαρίνα, τώρα κατάλαβα τι εννοεί με τους δίσκους! Θα κάνω μια απόπειρα το σαββατοκύριακο, να δούμε τι θα βγει. Αν πετύχει θα κάνω μεγαλύτερη τούρτα εννοείται, αλλά πού θα βρω μεγάλο τσέρκι δεν ξέρω. Ξέρετε πού πουλάνε; Στο ΙΚΕΑ θα βρω λέτε;

Εμάς έκανε λίγο καιρό να συνηθίσει τη φρουτόκρεμα. Στην αρχή, για να είμαι ειλικρινής, του έδωσα για δύο μέρες και μετά κάτι μου έλεγε ότι δεν είναι έτοιμος ακόμη. Έτσι το σταμάτησα και του ξαναέδωσα όταν έκλεισε έξι μηνών, και τη δέχτηκε με αρκετή ευκολία.

Τις κρέμες τώρα εγώ του τις σταμάτησα, το πρωί του δίνω είτε μπανάνα να δαγκώνει και να τρώει, είτε γιαούρτι με κουάκερ.

Χριστίνα, κάθισα και διάβασα τη συνέχεια της ιστορίας στο σχολείο, δεν άντεχα να περιμένω μέχρι το σπίτι! Τι να σου πω, όσο πάει γίνεται και καλύτερη, αν και, έχω την εντύπωση ότι ξέρω πού το πας. Ελπίζω να με εκπλήξεις!

Λέτε να κάνουμε εκδοτικό οίκο "Ο καφενές" και να εκδίδουμε τα βιβλία μας; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Προς το παρόν, προτείνω το επόμενο καφενεδάκι να έχει κάποιο τίτλο σχετικό με βιβλία!

Οι υπόλοιπες πού χαθήκατε;

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια, σήμερα επιτέλους είμαι καλα.

Απο αυριο με περιμένουν πολλές δουλειές στο σπίτι, θα αρχίσω με τις ντουλάπες να μάζεψω τα καλοκαιρινα τα δικα μας και των παιδιών αλλα προβληματίζομαι γιατι δεν είναι ακόμα για χειμωνιάτικα, τέλος πάντων ....

Το πρωι μίλησα και με την Ανθη στο τηλεφωνο καλα ειναι αλλα δεν προλαβαίνει πολλες φορές να μας γράψει, διαβάζει και όταν παει να γράψει ένα απο τα δυο την ζηταει. Η φραουλιτσα άρχισε να τρώει ανά τρεις ώρες!

Μαρίνα καλη αρχη και εσείς με τις στερεες τροφές, υπομονη θέλει μαθαίνουν και αυτα το κουταλι το πως να καταπίνουν την διαφορετικη αίσθηση του φαγητού στο στόμα. Αν δεις ότι δεν είναι έτοιμος κανε αυτο που σου είπε η Άννα Μαρία, ένα μωρακι είναι έτοιμο να φαει όταν αρχίζει να στηριζει τη μεσουλα του.

Άννα Μαρία θα συμφωνήσω μαζι σου ότι Τα βιβλια της Μαντα διαβάζονται εύκολα και είναι κυρίως για να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου, και αρκετα προβλεψιμα. Καλοφορετα και τα πρώτα παπουτσακια του Αντρέα :);) και εγω πήρα αθλητικά στην Αγγελική σήμερα όχι τα πρώτα μας :lol::lol: τα προβαριζε όμως το νούμερο, τα κοιτάγε στον καθρέφτη και διάλεξε μονη της αυτα που τελικα πήρε.

Χριστίνα εγω έχω διαβάσει το πρώτο μονο αλλα που θα μου παει θα τα διαβάσω και τα υπόλοιπα....

Πάντως πολλα ταλέντα το καφενεδακι μας μαγείρισσες καταπληκτικές έχουμε, συγγραφικα ταλέντα έχουμε ....εγω μάλλον είμαι η άχρηστη της παρέας :oops::oops: δεν τα πάω καλα με αυτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι, άντε, σιδερένια και καλές δουλειές!

Εγώ δεν βγάζω χειμωνιάτικα ακόμη, αφού πάλι καλοκαίριασε. Τα τελευταία βράδια φορούσαμε στον Αντρίκο ολόσωμο μακρυμάνικο φορμάκι για τον ύπνο, και τώρα επιστρέψαμε και πάλι στο κοντομάνικο ζιπουνάκι.

Χαχα, μ' αρέσει που λες ότι είσαι άχρηστη!!! Καλέ, δεν έχεις διδακτορικό στην... χμ... βιολογία (;). Ελπίζω να θυμάμαι καλά.

Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια, όσες θηλάζατε και αποθηλάσατε. Μετά την Αγγλία σκεφτόμαστε να βάλουμε μπρος για δεύτερο. Δεν ξέρω πότε θα μείνω έγκυος, βέβαια, αλλά έτσι και μείνω, θα πρέπει να κόψω τον θηλασμό, αφού πρέπει να παίρνω μια ασπιρίνη τη μέρα, κάτι που απαγορεύεται στον θηλασμό. Δεν ξέρω, όμως, αν αξίζει τον κόπο να κόψω το θηλασμό προληπτικά, γιατί μπορεί να μείνω έγκυος σε ένα χρόνο ας πούμε... Από την άλλη, σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω τράπεζα γάλακτος, έτσι ώστε να πίνει ο Αντρίκος μητρικό γάλα από το μπιμπερό (φυσικά, θα πρέπει να αρχίσει να δέχεται και το μπιμπερό)...

Εσείς πώς αποθηλάσατε; Είχατε κάνει τράπεζα για μετά; Αν ναι, σε τι σκεύη αποθηκεύατε το γάλα; Εδώ είναι χρήσιμη και η Ανθή που κάνει τώρα τράπεζα, αλλά πούντη; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε καλες μου φιλεναδιτσες;;;Μου λειψατε τοοοοοοσο πολυ...Δυστυχως τις περισσοτερες μερες δεν ειναι εφικτο να μπω :(:(:( Σημερα πηρε η μαμα μου τον Πανο και ετσι τα καταφερα ;);) Ειμαστε καλα. Η φραουλιτσα μου εχει ηρεμησει αρκετα, εχει παρει πιπιλα και μου κανει και καποια "σχετικα" καλα βραδια (4ωρα εννοω). Υπαρχουν ακομα και τα κακα βραδια αλλα εχει μεγαλωσει αρκετα και δεν με κουραζει τοσο. Ο Πανος πιο πολυ με κουραζει πλεον γιατι εχει γινει αρκετα ζωηρουλης και εχει βαλει σκοπο να ξυπνα την μπεμπα οποτε κοιμαται :?:?:?:? Εχω νοικιασει και νοσοκομειακο θηλαστρο για τις αντλησεις μου. Καμια σχεση με το swing που εχω..Σημερα καναμε και τα πρωτα μας εμβολια (2 μαζι :?:?:? ).Εκλαψε πολυ το σκαθαρακι μου και πονεσε η ψυχη μου :(:(:(:(:( .Η φραουλιτσα για εκδικηση του εριξε μια ρουκετα από γαλα :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ειναι 5500 κιλακια και 60 ποντοι το στρουμφακι μου! Θα προσπαθησω για ακομα μια φορα να σας βαλω φωτο στην ομαδα.Αύριο γινόμαστε 2 μηνων γυναικαρες!!!!!Επισης, οπως σας ειπε το Κατερινακι μας, εχει αραιωσει πολυ τα γευματα της ;);) Μεχρι το επομενο αλμα..

Να ξερετε ότι σας σκεφτομαι καθε μερα παρολο που δεν μπαινω συχνα πια..

Αννα Μαρια να μαι!!!! Μπηκα την καταλληλη στιγμη ;);););) !Στην αρχη ξεκινησα να φυλαω το γαλα μου στα μπουκαλακια της κικο. Επειδη ομως κανουν 15 ευρω τα τεσσερα κι εγω μαζευω πολυ γαλα ,πλεον παιρνω τα σακουλακια της ameda.Τυχαια διαλεξα τη μαρκα αυτη.Το γαλα αντεχει 3 μηνες στην καταψυξη. Εχω ακουσει και για περισσοτερο διαστημα αλλα εγω δεν θα το αφηνα πιο πολυ. Επισης, αν μαζεψεις καποια ml με μια αντληση και τα βαλεις στο ψυγειο για να προσθεσεις και αλλα ml με επομενη αντληση, φροντισε τα γαλατα να εχουν την ιδια θερμοκρασια προτου τα αναμειξεις.Το Κατερινακι μας ειχε βαλει και οδηγιες. Ό,τι αλλο θες ρωτα με. Εγω παντως ανοιγω το συρταρι της καταψυξης με τα γαλατα και το θαυμαζω :lol::lol::lol::lol::lol:

Εύχομαι το δευτερο σπορακι να ερθει πολυ πολυ γρηγορα!!!!

Κατερινακι μου χαιρομαι πολυ που εισαι πλεον καλα απο την παλιοΐωση.Επισης χαρηκα και που τα ειπαμε στο τηλεφωνο!Ανυπομονω για το επομενο καφεδακι μας!

Χριστινακι μου τι λες, θα τα καταφερεις να ερθεις σε καποιο κυριακατικο καφεδακι;;;Θελω πολυ να σε γνωρισω.Το σκαθαρακι σου τι κανει;;Με τον αντρουλη σου καλα τα πατε;

Κατερινα μου σκεφτομαι κι εγω τις γενικες και με πιανει κρυος ιδρωτας :?:?:?:? Ειδικα φετος ομως δεν θα πολυσκασω.Πώς τα παει ο Δημητρακης σου με το σχολειο;;;;

Αθανασια φανταζομαι πως εισαι χαλια....Ευχομαι να νιωσεις συντομα καλυτερα για να μπεις και να μας πεις τα νεα σου.Μη χαθεις παλι τωρα που σε βρηκαμε ξανα..

Μαρινα χαρουμενα μηνογενεθλια!!!!Θηριακι ο μπεμπαρος! Οσο για το θηλασμο, εγω 6νηνο λεω αλλα ποτε δεν ξερεις. Μου αρεσει τοσο πολυ και νιωθω τοσο περηφανη που ισως και να μη θελω να το κοψω οταν γινει 6 μηνων. Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν το κοψω, η φραουλιτσα θα πινει δικο μου γαλα για κανα μηνα ακομα με την τραπεζα που εχω φτιαξει και ανανεωνω συνεχως;););)

Κορινα ευτυχως που το μικρακι σου δεν επαθε τιποτα με το πεσιμο..

Πολλα φιλακια σε ολες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να ήξερα τι λάθος κάνω και δεν μπορώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να βάλω φωτογρφίες στην ομάδα. Πόση ώρα κάνει μεταφόρτωση για να ανεβάσει 5 φωτογραφίες;; 10 λεπτά το άφησα. Μετά μου έσπασαν τα νεύρα και βγήκα..Στο fb ανεβάζω με τη μία φωτογραφίες :?:?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλιτσες!

Ανθουλα και Κατερινα χαρουμενα μηνογενεθλια στα μπεμπακια σας!

Ανθη μου το αγορακι μου εχει μια ψιλοϊωση, λιγο συναχι, λιγο βηχα, τα γνωστα...Θα ηθελα πολυ να ερθω, για μενα το Σαββατο ειναι πιο ευκολο γιατι συνηθως εχει ρεπο ο αντρας μου μονο Κυριακη, αλλα καμια φορα δουλευει Κυριακη και καθεται Σαββατο, οποτε το συζηταμε, εσεις γενικα Σαββατο μπορειτε το πρωι; Πως τα παμε; Γιατι τον βλεπω; Τα ΣΚ καλα τα παμε, μια χαρα θα ελεγα, τις καθημερινες με εκνευριζει γιατι ΟΚ κουραζεται αλλα δεν ασχολειται με τιποτα και κανεναν μολις ερθει...τεσπα θελει μαλλον χρονο να ξανασυνηθισει τετοιους ρυθμους. Καλα κανεις και εισαι περηφανη!

Κατερινακι μου τι λες! Ακου αχρηστη! Εγω αυτα που σπουδασες εσυ τα βλεπω κινεζικα και βαλε! Οποτε θες μπες να διαβασεις, δεν υπαρχει αγχος!Καλο κουραγιο με τις δουλειες!Και μεγεια τα παπα!

Αννα Μαρια για το Γιωργο μαλλον συμβαινει αυτο που φανταζεσαι, για τα υπολοιπα ουτε κι εγω δεν ξερω! Εχουν μια ταση αυτα που γραφω ενω τα ξεκιναω εγω μετα να γραφονται μονα τους, οποτε οπου με βγαλει παλι! Παντως χαιρομαι που το βρισκεις τοσο ενδιαφερον! Τι να κανω κι εγω ξεκιναω δειλα απο τις φιλες μου μπας και βρω καποτε το θαρρος να τελειωσω το βιβλιο μου και να το στειλω πουθενα! Ωραιο ονομα για εκδοτικη!

Ναι, το αλλο καφε μπορει να λεγεται "Καφενε οι βιβλιοφαγοι", "Καφενε τα νεα συγγραφικα ταλεντα" η απλα "Καφενε αει μωρη ψωναρα που την εχεις δει και συγγραφεας" :lol::lol::lol:

Οι υπολοιπες καλα;

Φιλακια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...