Μετάβαση σε περιεχόμενο

XROMA MATION BREFOUS


Recommended Posts

kalispera :)

exo mia koroula sketi glika 3.5 minon . ta matakia tis exoun to idio peripou xroma apo tin imera pou gennithike . ine mple skouro . anarotieme lipon kata poso tha paramini afto to xroma . epidi diabasa oti o thilasmos pezi rolo sto na statheropiithi to xroma na sas enimeroso oti ton stamatisa prin 1.5 peripou mina . ego pantos exo kastana matia k o antras mou pio anixto katastano me ligo prasino . pia i gnomi sas :) ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα βελουδενια μου να χαιρεσαι την κορουλα σου...απ οτι ξερω τα περισσοτερα μωρα γεννιουνται με μπλε ματια....μετα απο μηνες περιπου αρχιζουν σιγα σιγα να αλλαζουν και να περνουν το κανονικο τους χρωμα...εκτος και αν οι γονεις ή οι παππουδες εχουν ανοιχτοχρωμα ματια...ελπιζω να σε Βοήθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γυρω στον 6ο μηνα θα φανει τι εχει αλλα εφου εχετε και οι 2 καστανα δυσκολο να βγει μπλε εγω εχω πρασινα και ο αντρας μου μπλε και ο γιος μου εβγαλε καστανα - πρασινα η κορη μου πηρε μπλε ακομα θηλαζω ειναι 11 μηνων αλλα τα ματια της ειναι ακριβως το χρωμα του πατερα της και οχι αυτο που εχουν οταν γεννιουνται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει!!!!

Ο δικός μου γεννήθηκε με μπλε ανοιχτό και τώρα είναι καταγάλανα, όπως του άντρα μου. Τον θηλάζω ακόμα βέβαια, αλλά ο γιατρός περίπου όταν ήταν 2.5 μηνών μας είπε ''Έκλεισε, αυτά τα ματάκια θα έχει''. Απο τότε έχουν ανοίξει λίγο ακόμα.Α! Τώρα είναι 4 μηνών

Εϊχα ακούσει μια μαία ότι όσα μωράκια γεννιούνται με μπλε ανοιχτό στην πορεία θα έχουν ανοιχτόχρωμα μάτια, ενώ με μπλε σκούρο ή γκρι γίνονται καστανά/σκούρα. Τώρα αν ισχύει ή όχι...τι να σου πω.

Η μητέρα μου πάντως λέει πως εχώ είχα γεννηθεί με γκρι και τώρα έχω πράσινα.

Έχει κάποιος απο τους παππούδες του ,ωρού ανοιχτά μάτια; Γιατί μιας και εσύ και ο άντρας σου έχετε σκούρα, προφανώς το παιδί θα έχει σκούρα ματάκια. Η λογική τουλάχιστον αυτό λέει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα περισσοτερα μωρακια γεννιουνται με μπλε-ανοιχτο σκουρο χρωμα ματιων και μετα τον 5 με 6 μηνα αλλαζει και στα8εροποιουνται.

Εγω κοριτσια δεν ειχα αγχος ποτε με τα ματακια της κορουλας μου, οταν γεννη8ηκε ηταν καταμαυρα, μα τελειως μαυρα και εχουν παραμεινει ετσι τωρα που ειναι 18 μηνων!!!

Εγω εχω καστανο ανοιχτο οπως κι ο αντρας μου, που εμοιασε αραγε :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι ο δικός μου γεννήθηκε με κατάμαυρα μάτια και τώρα έγιναν καστανά. Και ο άντρας μου και εγώ έχουμε καστανά μάτια, οπότε τι επιλογές είχε το καημένο το μωρό; :P

Α, τον θηλάζω ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sas efxaristo koritsia gia tis apantisis sas!na xereste k esis ta mikra sas!!! Oso gia to xroma i alithia ine oti perimena na vgi k ego me skouro xroma , omos kathe mera pou pernai k den alazi leo mpas kai? I mama mou pantos exi prasina matia i adelfi mou galazia k oi dio papoudes oi dikoi m kathos k oi dio giagiades tou antra mou exoun mple k galazia matia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην να χαιρεσαι το μωρακι σου να σου πω την δικια μου εμπειρια

κ ξεκινω απο το γεννεολογικο μου δεντρο γιατι παιζει λιγο ρολο απο οσο λενε

οι γονεις της μαμας μου ειχαν κ οι 2 καστανα

η μαμα μου κ ο αδερφος της κληρονομησαν πρασινα ματια απο τη γιαγια τους τα οποια με τη σειρα τους μετεδωσαν στα παιδια τους δηλαδη κ εγω κ η αδερφη μου εχουμε πρασινα κ τα ξαδερφια μου...

ερχομαι λοιπον τωρα κ σε μενα εγω εκανα ενα αγορακι το οποιο εχει γαλανα οσο θηλαζα ειχε πιο μπλε τωρα που μεγαλωσε εχει γαλανα ειναι 2 ετων σχεδον

κ η αδερφη μου γεννησε προσφατα κ ως τωρα κ αυτηνης η μικρουλα εχει μπλε(ισως κ να αλλαξουν ειναι μικρουλα ακομα)

παντως η ουσια ειναι οτι μπορει τα παιδακια να κληρονομησουν ματακια απο γιαγια παππου η κ προγιαγια ακομα

αρα ο χρονος σιγα σιγα θα δειξει τι ματακια θα χει το μωρακι σου κ οπως μου λεγε καθε φορα εμενα ο παιδιατρος που του λεγα μα καλα γαλαζια απο ποιον τα πηρε εγω κ ο συζηγος εχουμε πρασινα ελεγε(εσενα να σε νοιαζει μονο να ναι υγοιη ματακια κ να βλεπουν)κ τελικα ετσι ειναι οτι κ να γινουν θα ναι τα ομορφοτερα ματακια γιατι ειναι τα ματακια των παιδιων μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα σου ζήσει το μωράκι σου! Σε αυτά τα θέματα κληρονομικότητας δεν υπάρχουν στάνταρ...

Το περιτράνταχτο παράδειγμα ο γιος μου! Εγώ καστανά και ο άντρας μου επίσης. το ίδιο και οι παππουδο-γιαγιάδες. ο μικρός μου γεννήθηκε με μαύρο μαλλί καρφάκι κ μαύρα ματάκια. τι πιο φυσικό! και όμς, σε πληροφορώ ότι σήμερα είναι ένας καστανός ανοιχτός κούκλος με γαλαζοπράσινες ματάρες, ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ! και να ήθελα να έρθει τέτοιο χρώμα, δεν θα το πετύχαινα, που λένε! :D

το συμπέρασμα είναι ότι τα πήρε από προγιαγιά, αλλά σε καλύτερη ... "έκδοση"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μονο αν φερουν και οι 2 γονεις γονιδιο ανοιχτοχρωμων ματιων μπορει το παιδι να εχει ανοιχτοχρωμα ματια ενω οι γονεις οχι.Αυτο το γονιδιο μπορει να φτασει πολλες γενιες πισω μεχρι να συναντησει το ενα γονιδιο το αλλο και απο τους 2 γονεις .

Βλεπε φαινοτυπος-γονοτυπος και κυριαρχα και υποτελη γονιδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Το δικό μου το μωρό μπλε σκούρα είχε απο τη γέννηση, όσο πήγαινε κ μαύριζαν, αλλά οι παπουδογιαγιάδες εκεί, ακάθεκτοι: "Kοίτα τον ! είναι γαλανομάτης! ". Ο,τι ναναι....

Πώς πάει η εξέλιξη του χρώματός σας?

Το γονίδιο του "μπλέ ματιού " είναι υπολειπόμενο. Αυτό σημαίνει ότι για να έχει κάποιος μπλέ μάτια πρέπει να συμπέσει να πάρει ένα τέτοιο γονίδιο από τη μαμα κ ένα από το μπαμπά. Εφόσον κ οι 2 έχετε καστανά, θα χρειαστεί να έχετε κληρονομήσει από μαμά ή μπαμπά σας κάποιο "μπλε" γονίδιο ο καθένας σας (που δε φαινεται σε σας, αρα δεν ξερετε αν τοχετε γιατι το "καλυπτει" το άλλο, το "καφέ" γονιδιο). Αν ισχυει κατι τετοιο εχεις ελπιδες!

Στατιστικά, αν ενας γονιος σου εχει μπλε ματια έχεις ΣΙΓΟΥΡΑ το μπλε γονιδιο. Αν το εχει κ ο άντρας σου κ πάλι έχεις μόλις 25% πιθανότητα να το πάρει το παιδάκι σου.

Αν το μπλε γονίδιο βρίσκεται πιο πίσω στη γενεαλογία, πιο λίγες οι πιθανότητες. ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΟΜΩΣ!

Βy the way,άσχετο, αν δείτε 2 γαλανομάτηδες να γεννήσουν παιδί με καστανά μάτια, τότε, χμμμμμμμ......!! Ο νοών νοείτω!! :shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...