Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ16!!!


Recommended Posts

Ο γολγοθάς με τα φάρμακα έλαβε τέλος! Τελικά όπως είχε πει και η melipikto κατάφερα (και πιστέψτε με πρόκειται περί άθλου!) να μου συνταγογραφήσει τα φάρμακα γιατρός για "πρόκληση ωορηξίας" και να τα πάρω από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ!

Εν τω μεταξύ τα φάρμακα αυτά μπορεί να τα συνταγογραφήσει οποιοσδήποτε γιατρός έχει πρόσβαση σε ηλεκτρονική συνταγογράφηση αλλά ο δικός μου δεν ήθελε γιατί λέει τον πρήζουν από τον ΕΟΠΥΥ (προφανώς γιατί λόγω του ότι κάνει εξωσωματικές θα συνταγογραφούσε αβέρτα για "πρόκληση" και ο ΕΟΠΥΥ είτε λόγω κόστους είτε λόγω όλων αυτών των λαμογιών που έχουν γίνει, θέλει να μην γίνεται κατάχρηση). Ε για να βρω γιατρό να μου τα γράψει ίδρωσα, γιατί όλοι μου λέγανε γιατί δε στα συνταγογραφεί ο γιατρός σου κλπ κλπ... τελικά βρήκα! και με το που πήγε να μου τα συνταγογραφήσει μου είπε πως μόνο 10 τεχ μπορεί (ήθελα 40 merional)! πήρα τηλ στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ - εξυπηρετικότατοι - και μου είπαν να γράψει 4 συνταγές.. 18.15 τελείωσε με τη συνταγογράφηση, 18.32 ήμουν έξω από τον ΕΟΠΥΥ της Ν.Ιωνίας για να πάρω τα φάρμακα! (μέχρι τις 18.45 εξυπηρετούσαν!)

Λοιπόν, για όσες θέλουν να γράψουν τα φάρμακα ως πρόκληση ωορρηξίας, για να μην ταλαιπωρούνται με επιτροπές (αλλά χωρίς να έχουν δικαίωμα στα 352ευρώ ανά προσπάθεια και να τους αρκούν 3000 μονάδες) αρκεί να έχουν

1) σαλπιγγογραφιά τελευταίας 2ετίας (κρατάνε φωτοτυπία της γνωμάτευσης γιατί μπορεί να τη χρειαστείτε και στο μέλλον)

2) σπερμοδιάγραμα τελευταίας 2 ετίας υπογεγγραμμένο από βιολόγο (ή κάποιες άλλες ειδικότητες, δε θυμάμαι ακριβώς αλλά αν πάρετε τηλ. στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ θα σας πούνε)

3) υπέρηχο ωοθηκών (όχι μόνο τη φωτό αλλά να γράφει αν είναι όλα καλά ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα)

4) γνωμάτευση γιατρού (γιατί θελεις δηλ. τα φάρμακα)

5) ηλεκτρονική συνταγογράφηση των φαρμάκων από οποιοδήποτε γιατρό που μπορεί να συνταγογραφεί ηλεκτρονικά.

6) βιβλιάριο θεωρημένο - τα φάρμακα που θα σας συνταγογραφήσει ο γιατρός να αναγράφονται και στο βιβλιάριο...

αυτά.. γιατί μέχρι να βρω τι ακριβώς γίνεται και αν μπορώ να τα πάρω δεν έκλεισα μάτι 3 βράδια..

(γιατί η σαλπιγγογραφία μου "έληγε" στις 21/3 και δε λέει να κάνω άλλη και να πάρω και άλλη ακτινοβολία, ούτε να πληρώσω 140 ευρώ) και ψυχολογία στο ναδίρ (λόγω αποβολής 1/3 και ακόμη με αιμοραγία και πόνους...)

Αυτά πληροφοριακά για να βοθήσω όσες κοπέλες "ψάχνονται" με τα φάρμακα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Daphne μου αυτά ακριβώς είχα πάει κι εγώ!!! Δεν τα θυμόμουν ακριβώς γιατί πάει σχεδόν 1 χρόνος αλλά έχεις απόλυτο δίκιο!!!!

Τον υπέρηχο ωοθηκών μου είχε πει ο γιατρός μου να τον κάνω έξω, σε διαγνωστικό για να είναι με γνωμάτευση και σφραγίδα.

Το σπερμοδιάγραμμα αρκεί να είναι υπογεγραμμένο από βιοπαθολόγο ή μικροβιολόγο.

Η σαλπιγγογραφία να είναι τελευταίας 2ετίας και να σου αφήνει περιθώρια η γνωμάτευση για εγκυμοσύνη με σπερματέγχυση ή φυσική επαφή! Αν δηλαδή γράφει ότι και οι δύο σάλπιγγες είναι μη διαβατές τότε θα σου απορρίψουν τα χαρτιά!

Η γνωμάτευση του γιατρού σου να λέει πρόκληση ωοθηλακιορρηξίας και όχι εξωσωματική!

Και ναι σου το γράφουν στο βιβλιάριο με κόκκινο στυλό!!! Και γράφουν και ποια φορά που γράφεις φάρμακα είναι!!! Εμένα έγραψε ας πούμε πρώτη φορά!!!

Εγώ όταν πήγα να κάνω τις εξετάσεις ζήτησα σε όλα τα κέντρα, νοσοκομεία κλπ να μου δώσουν την γνωμάτευση σε 2 αντίγραφα με τις υπογραφές και τις σφραγίδες τους γνήσιες! Οπότε κατέθεσα το ένα και μου έμεινε το άλλο! Αν και στο φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ μου είπε η κοπέλα να της δώσω αντίγραφα και μόνο να επιδείξω τα πρωτότυπα, αλλά δεν το ήξερα και δεν είχα αντίγραφα μαζί μου! Και κατέθεσα τα πρωτότυπα! Αλλά έχω ακόμα 1 από την κάθε εξέταση, εκτός της γνωμάτευσης του γιατρού! Αλλά στα περισσότερα διαγνωστικά κέντρα, κρατάνε ηλεκτρονικό αρχείο με τις γνωματεύσεις τους και άρα μπορείς όποτε χρειαστείς αντίγραφο να πας να πάρεις!!!

Δάφνη εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη αυτή την φορά!!!

Λαμπρινή μου στο ΙΑΣΩ θα γεννήσω! Εκεί είναι ο γιατρός μου... Όχι ότι έχω πρόβλημα, καλό μου φαίνεται! Μια χαρά το σποράκι σας!!!! Τί καλά!!! Γερό να'να κι ότι να'ναι, αλλ΄ας είναι κοριτσάκι, να έχουμε νύφες βρε παιδί μου!!! Τί θα γίνει;;; Όλο αγόρια αγόρια!!! Θα ψάχνουμε νύφες στο εξωτερικό στο τέλος!!!

Λιλάκι μεγάλωσε ο παίδαρός σας!!!!!!!!!!! Με το καλό η βάφτιση και όλα να σας έρχονται όπως τα ποθείτε!!! Το σκέφτεστε για 2ο ή όχι ακόμα;

Ρόουζ μου, καλή επιτυχία και πάλι κορίτσι μου!!! Το ποσό για την όλη διαδικασία δυδτυχώς δεν είναι αμελητέο, μιας και είναι κοντά στα 2.οοο... Εύχομαι να τα συγκεντρώσετε σύντομα και να ξεκινήσετε!!!

Μαρινάκι μου πώς είσαι; Τί σκέφτεσαι να κάνεις; Θα αλλάξεις κέντρο, γιατρό κλπ; Μπράβο που ανασυγκροτήθηκες τόσο γρήγορα!!! Μην απογοητεύεσαι ποτέ!!! ΤΟ έχω ξαναγράψει, η θεία μου έκανε 10 αποτυχημένες προσπάθειες, όλες με φάρμακα, σε καμία δεν κατάφερε να καταψύξει γιατί έκανε 4-5 ωάρια, γονιμοποιόντουσαν 2-3 και τα έβαζαν όλα κάθε φορά!!! Είχε μείνει 2-3 φορές έγκυος, όλες σε δίδυμα, αλλά όλες τις φορές παλλινδρομούσαν πριν την 9-10 εβδομάδα...Πρόβλημα είχε ο άντρας της αρχικά αλλά στην πορεία άρχισαν και τα δικά της προβληματάκια!!! Στην 11η προσπάθεια και αφού πια είχε φτάσει στον πάτο που λένε και ψυχολογικά και οικονομικά, με την βοήθεια της Παναγίας τα κατάφεραν και έμεινε έγκυος πάλι σε δίδυμα, όλα πήγαν τέλεια και τώρα χαιρόμαστε τα δίδυμα ξαδελφάκια μας!!!

Σουίτι μου εσύ σε τί φάση βρίσκεσαι;

Φιφουλίνα μου δεν ξέρω αν τα πήρε από μένα (η αλήθεια είναι ότι στον τρισδιάστατο υπέρηχο μου φάνηκε ότι μοιάζει με τον άντρα μου!!!) αλλά σίγουρα είναι το ομορφότερο, το πιο έξυπνο, το πιο γρήγορο, το πιο τρυφερό!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!! Εσύ σε τί φάση βρίσκεσαι;

Μπορεί να πέφτουμε αλλά σημασία έχει να ξανασηκωνόμαστε και να πεισμώνουμε!!! και σίγουρα θα τα καταφέρουμε!!!!!!!!!!!!

Σας φιλώ όλες γλυκά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μελιπιτο, αχ αυτη η θεια, να χουμε και μεις την τυχη της!!!!

Εγω είμαι σε νεο γιατρό και θα ξεκινησω μινι διέγερση τον επομενο ή με το μεθεπομενο μήνα. Μακαρι να βγαλω 2 ωαρια και να γονιμοποιηθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έπεσε με τα μούτρα στην αναζήτηση φαρμάκων την προηγούμενη εβδομάδα και δεν συντονίστηκα με τα νέα της παρέας!

Μαρίνα Σ. δεν ξέρω πόσο κουράγιο και δύναμη έχεις για να συνεχίσεις.. αν το θέλεις πολύ και αντέχεις συνέχισε.. δεν ξέρω αν πρέπει να ψαχτείς και άλλο ή να αλλάξεις γιατρό ή αν απλά είναι θέμα τύχης και κάποια στιγμή θα σου "κάτσει" απλά θέλει υπομονή... σου εύχομαι τα καλύτερα πάντως! μια φίλη μου λεει πως δεν γίνεται κάποια που θέλει πολύ να γίνει μανούλα να μην γίνει τελικά.. απλά δεν γίνεται.. και θέλω να το πιστεύω για όλες μας..

melipikto ο Ιούνιος δεν είναι μακριά! όλα καλά να πάνε!

labrinip να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κοπέλα μου! όλα καλά να πάνε και να έχεις το ζουζούνι σου στην αγκαλιά σου σε μερικούς μήνες!

rose25 πότε ξεκινάτε τελικά? καλή επιτυχία να έχεις!

Sweety2 καλή επιτυχία και σε σένα!

Εγώ θα πάω στο γιατρό την Παρασκεύη για υπέρηχο και να μάθω τι έδειξε η βιοψία.. άντε να δούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα και καλη Σαρακοστη!!! χαθηκα λιγες μερες...γιατι λογω αυπνιας δεν λειτουργουσα και πολυ καλα.......

...ναι, ο τυπακος στην φωτο ειναι το αγγελουδακι μου, ο Νικολας. Τωρα ειμαστε στις προετοιμασιες βαφτισης!

Melipikto με το καλο το νινάκι σου να ερθει στη ζωη!!!!!Απολαυσε το!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καθε επιτυχια σε ολες τις νεες προσπαθειες!!!!Παρα την κριση θα τα καταφερουμε!!!!!!!

Μαρινάκι ΘΑ ΕΡΘΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;););)

Σας φιλω...παω για προσκλητηρια.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labrinip πως ειναι η εγυμοσυνη μη ήδη υπαρχων παιδι;;;;;;;;;; Εσυ πως αισθανεσαι απο θεμα υπνηλιας και κουρασης;;;;;;;;

Α......και η νεα μου κουμπαρα μπαινει στο club της εξωσωματικης.....τι να πω.....ολο αυξανομαστε και πληθαινουμε.......σημεια των καιρων............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλη Σαρακοστή!

Ανji μου με το καλο η βάφτιση ειναι ενας κούκλος να ειναι γερος και καλοτυχος! Εγω ευτυχως εχω καλή εγκυμοσύνη βεβαια αν δεν κανω την αυχενική το αγχος δεν φευγει αλλα πιστευω οτι με τη βοηθεια του θεου θα πανε ολα καλα. Η μικρή ειναι λιγο ζουζουνα και δεν σε αφηνει και πολύ να ξεκουραστεις αρα αυτη η εγκυμοσύνη περναει στο πόδι καμια σχεση με την προηγούμενη ποου φοβομουν και να κουνηθώ αλλα προσεχω οσο μπορω.

Daphne καλη επιτυχια στη νεα σου προσπαθεια ευχομαι να ειναι και η τυχερή !

Sweety2 ελπιζω ο γιατρουλης μου να τα καταφερει να μην με απογοητευσει γιατι για τα δύσκολα τον εχω σε μεγαλη εκτιμηση, αν και πιστευω οτι συντομα θα μας λες τα ευχαριστα.

Rose καλη επιτυχια καλη μου ζητησε και διευκολυνση απο το γιατρο σου ειδικα αν εχεις ξαναπροσπαθήσει εκει κι αυτοι ανθρωποι ειναι καταλαβαίνουν οτι εχουμε κρίση που να βρεθουν τόσα λεφτα.

Πολλα φιλια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένα μου κορίτσια,

Καλή Σαρακοστή να έχουμε και Καλό Πάσχα με υγεία!

Εύχομαι καλή επιτυχία για όσες είναι ή μπαίνουν σε προσπάθεια & καλή συνέχεια στις εγκυμονούσες μας! Άριστα αποτελέσματα και πολλά υγιή μωράκια!

Ευχαριστώ πολύ όλες για την αγάπη και το ενδιαφέρον σας!

Ναι, θα συνεχίσω όσο μπορώ και όπως μπορώ, γιατί εκτός από όλα τα άλλα, σε αυτή τη φάση δεν μπορώ να δεχτώ το 0 και την άδεια αγκαλιά μετά από τόση προσπάθεια ετών και ετών.

Δεν πιστεύω στο 'τυχαίο', πχ ήταν μόνο 1 την τελευταία φορά και έτυχε και δεν έπιασε. Στη φυσιολογική διαδικασία 1 δεν είναι;;;; Και μάλιστα, το περιβάλλον ήταν καλά προετοιμασμένο κλπ. Όσο λάθος και να σκέφτομαι λέω πως και κακό να ήταν το μοναδικό μου έμβρυο, θα έπρεπε να 'ξύσει' πριν φύγει, άρα η χοριακή θα ήταν διαφορετική του 0. Φυσικά δεν μπορεί κανείς να τα ελέγξει όλα, κανείς γιατρός δεν είναι θεός κι εγώ μπορεί να λέω τα πράγματα όπως τα βλέπω κι όχι όπως είναι. Καταλαβαίνετε, δεν μου είναι εύκολο αλλά σφίγγω τα δόντια...

Γι' αυτό ανακατεύω και ξαναρίχνω την τράπουλα, δηλαδή αλλάζω ομάδα παρακολούθησης (γυναικολόγο, εξωσωματικό, ανοσολόγο, αιματολόγο...) και ψάχνω τον επόμενο που θα θελήσει να προσπαθήσει μαζί μου και να κερδίσουμε μαζί το στοίχημα. Μπορεί να ψάχνω 'ψύλλο στ' άχυρα'. Ή να αισθάνομαι ότι πηγαίνω κόντρα στο ρεύμα και τις πιθανότητες. Αλλά ελπίζω ακόμη, όσο ιδιαίτερη κι αν είναι η περίπτωσή μου ότι θα βρω έναν καλό επιστήμονα που θα θελήσει να προσπαθήσει μαζί μου.

Αν τώρα όλοι όσοι θα δω μου το ξεκόψουν, ο Θεός είναι μεγάλος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παράκληση: επειδή έχω κλείσει κάποια ραντεβού και έχω αρχίσει να βλέπω ειδικούς, αν κάποια από εσάς έχει υπ' όψιν κάποιον γιατρό ή ανοσολόγο κλπ που μπορεί να με βοηθήσει, θα ήθελα τις απόψεις σας με πμ. Ακόμη κι αν έχετε εμπειρία ή γνώση θετική είτε αρνητική.

Πχ αν έχετε υπ' όψιν ποιός είναι καλός στους φκ, ποιός στις διεγέρσεις, ποιός στις δύσκολες περιπτώσεις κ.ο.κ. Ο,τιδήποτε σχετικό θα με βοηθούσε πολύ.

Σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα εμένα είναι ο θείος μου αδερφός της μαμάς μου γυναικολόγος στο Ιασω,συνεργάζεται με το Medimall για εξωσωματικές που είναι οικονομικότερα.Εμένα εκείνος μου την έκανε.

Δε ξέρω για "δύσκολες περιπτώσεις" που λες αλλά αν θες σου δίνω το τηλέφωνο του σε Pm να ρωτήσεις για τις ειδικότητες που θες ποιους γνωρίζει και μπορεί να σου συστήσει.Δε το γράφω εδώ μη θεωρηθεί διαφήμιση.

Θετική σκέψη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια Καλη σαρακοστη με υγεια να εχουμε!!!!

labrinip ειναι η πρωτη μου εξωσωματικη και ειχα πει στον γιατρο οταν πρωτομιλησαμε οτι δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα και μας ειχε κανει καποια καλυτερη τιμη.τα χρηματα τα βρηκα απλα δεν τα εχω τωρα στα χερια μου για να μπορεσω να ξεκινησω...

Μαρινα καλα κανεις και αλλαζεις γιατρους..πηγαινε μιλα με καινουργιους να δεις τι θα σου πουνε!!Δυστηχως δεν ξερω να σου προτεινω κανεναν σαν καινουργια που ειμαι σε ολο αυτο..Ο Θεος μαζι σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου αγαπημένα,

Σας ευχαριστώ όλες ιδιαιτέρως για την ανταπόκρισή σας!

Πού θα πάει, θα την βρω την άκρη και τον επόμενο γιατρό!

Έχω δει και ενδοκρινολόγο και έχω να κάνω ένα κάρο εξετάσεις, να δούμε και από εκείνη την πλευρά τι γίνεται... Μεταξύ αυτών και νέα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης, όχι 3ωρη, αλλά 5ωρη παρακαλώ!!! Σημειώνω κάτι που δεν ήξερα: για να κάνουμε την καμπύλη πρέπει 3 ημέρες νωρίτερα να ακολουθήσουμε συγκεκριμένη διατροφή... Να μην σας πω για τον θυροειδή που είναι λίγο 'ύποπτος'....

Πάντως, εγώ θα συνεχίσω! Ας κάνω 1000 εξετάσεις! Ας δω κι άλλους γιατρούς!

Σας φιλώ & σας εύχομαι ένα τέλειο 3ήμερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα εγώ έχω πάει σε έναν ενδοκρινολόγο που μου τον σύστησε ο γυναικολόγος μου ως ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής και μου έγραψε καμπύλη ζαχάρου με 3ήμερη φόρτιση υδατανθράκων (είχα τρελαθεί στα μακαρόνια, ψωμιά κλπ..) από την οποία προέκυψε αντίσταση στη ινσουλίνη (πέφτει το ζάχαρο μου μετά από 3 ώρες αντί να ανεβαίνει) και μου έγραψε γλουκοφάζ γιατί μπορεί λέει να μην κάνω καλής ποιότητας ωάρια (να τα καίει η ινσουλίνη...) και τον θυρεοειδή τον παρακουλουθώ στενά (γιατί μετά από τα φάρμακα της εξωσωματικής ανεβαίνει στα ύψη...)

Η 5ωρη πάντως καμπύλη πρέπει να είναι λίγο σκότωμα... αναμονή 5 ώρες και να έχεις πιει ζαχαρόνερο και ελάχιστο νερό είναι κάπως.. αλλά εννοείται πως αν αυτό πρέπει δε νομίζω καμιά κοπέλα να μην το έκανε...

Εγώ πάω σε λίγες ώρες στο γιατρό να με δει και ελπίζω να μάθω τα αποτελέσματα της βιοψίας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς Δάφνη μου!!! Όπως τα λες!!!

Γι' αυτό επιμένουν ότι την πρώτη την έκανα λάθος...

Κι όσο για τις 5 ώρες... Θα έχω μαζί μου το πλεκτό ή ένα βιβλίο, το κινητό να μιλάω σε φίλες, ε! θα περάσουν!

Σημειώνω επίσης και πάρτε το όπως θέλετε: ουδείς μου ζήτησε έλεγχο θυροειδούς ή καμπύλη ζαχάρου, πλην των ορμονών του θυροειδή 3 χρόνια πριν... Και όπως και να το κάνουμε εγώ δεν είμαι γιατρός για να τα σκέφτομαι όλα και να τα κάνω και σωστά...

Θα κάνω ό,τι εξετάσεις μου πουν όλοι ευχαρίστως, όπως πάντα έκανα και θα αναμένω τα αποτελέσματά τους με ενδιαφέρον!

Δάφνη μου ελπίζω να σε βρει σε καλή κατάσταση ο γιατρός και η βιοψία να έρθει για να κλείσει αυτό το κακό κεφάλαιο... Θα περιμένουμε νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσάρες... Εμένα μου εδωσε να κάνω 2-3 που αφορούν θυροειδή, ινσουλίνη, ζαχαρο (όχι καμπύλη όμως) και ένα σκασμό άλλες... Ο δίκος μου έχει πολί καλά ποσοστά και γενικά τον θεωρούν από τους καλύτερους... Σαν άνθρωπος εμένα μου φάνικε πολύ καλός (σου αποπνέει εμπιστοσύνη και σου προκαλεί ηρεμία)... Μακαρι να πάνε όλα καλά... Θα ξέρω τι και πω στισ 5 Απριλίου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tωρα που μιλατε για ενδοκρινολογους αναπαραγωγής έχω κλεισει και γω στον σ0υβατζ0γλου. Μου τον έχουν πει για καλο. Είναι και ο Π@υλ0υ αλλα δεν τον θέλω αυτόν γιατί έχω ακουσει οτι ειναι πολυ είρων.

Ουρανία σε ποιόν γιατρό πας; Καλα αποτελεσματα να χεις!

labrinik, ξεκιναω μολις αδιαθετησω. με 75 μενοπουρ, πολυ χαμηλή δοση, ο,τι πρέπει για μενα που δεν βγαζω πολλα ωαρια και που μεγαλωνουν πολυ γρήγορα. Εχω λίγο το άγχος μην μου μεγαλωσουν παλι από την 5η μερα και ειναι έτοιμα για πρεγνυλ και γι΄ αυτό του ειπα να μικρύνουμε όσο μπορούμε την δόση. Και συμφωνησε. Ωοληψια χωρίς ναρκωση κανει; Γιατί εγω δεν κανω ναρκωση πια. Το χω συνηθίσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάλι στην αναμονή.. τα αποτελέσματα της βιοψίας δεν έχουν βγει ακόμη αλλά με εξέτασε και είπε ότι είμαι οκ (γιατί το είχε λέει άγχος επειδή κατά την απόξεση ο σάκος-έμβρυο δεν ξεκολούσε με τίποτα και ήθελε να δει αν έμεινε κάτι! αυτό μας έλειπε τώρα να ξαναπήγαινα για απόξεση...)

Όταν τον ρώτησα πότε μπορώ να κάνω την επόμενη προσπάθεια μου είπε το Μάιο, αλλά μετά μου είπε πως πρέπει πρώτα να αδιαθετήσω, μετά να ξανααδιαθετήσω και να με δει (υπέρηχο-παπ) και μετά να ξανααδιαθετήσω για να κάνω ορμονολογικές και μετά εξωσωματική... εγώ το βλέπω να πάει Ιούλιο το όλο πράμα, όπως πέρσι και να λείπει ο εμβρυολόγος με τον οποίο συνεργάζεται (με αυτόν λέει έχει καλύτερα ποσοστά) και να περιμένω όπως πέρσι τον Αύγουστο...

Τέσπα, ο δρόμος είναι μακρύς και μερικοί μήνες δεν κάνουν την διαφορά αλλά είναι που πριν λίγο καιρό είχα κάτι και και θέλω να το έχω ξανα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!!!!!

Σαν να ξαναζωντάνεψε το ποστάκι μας λιγάκι!!! Παλιά δεν προλαβαίναμε να διαβάζουμε τόσα που γράφαμε!!!

Λοιπόν ήθελα να σας πω ότι η καμπύλη ζαχάρου είναι απαραίτητη πριν την εξωσωματική γιατί βλέπεις αν υπάρχει αντίσταση στην ινσουλίνη (και όσες έχουν πολυκυστικές ωοθήκες συνήθως κάνουν αντίσταση στην ινσουλίνη, ένα από τα συμπτώματα είναι το δύσκολο χάσιμο των κιλών)! Δεν ξέρω γιατί οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν την δίνουν σαν εξέταση παρά καλύπτονται μόνο με την γλυκόζη νηστείας... Η καμπύλη δείχνει πολλά, ας πούμε την υπερπαραγωγή ινσουλίνης ή την μη παραγωγή ινσουλίνης μετά τα γεύματα, κλπ κλπ... Και ναι θέλει 3ημερη φόρτιση με υδατάνθρακες πριν την κάνεις! Δεν πας έτσι απλά!!! Είναι πολύ σημαντικό!!! Να ζητήσετε να την κάνετε, μαζί με πλήρη έλεγχο του θυρεοειδή σας! Μια μικρή απόκλιση στις ορμόνες του θυρεοειδή είναι αιτία για δυσκολία σύλληψης ακόμα και αποβολής πρώτου τριμήνου...

Τα γκλουκοφάζ έχω να πω ότι είναι κάπως "θαυματουργά"!!! Μου το έλεγαν εδώ κοπέλες και δεν το πίστευα, μου το έλεγε κι ο ενδοκρινολόγος μου και πάλι το αμφισβητούσα... Όμως τελικά ρυθμίζουν την παραγωγή των ωαρίων, τα κάνουν καλύτερα ποιοτικά και με κάποιον μαγικό τρόπο βοηθούν στην σύλληψη!!! Σε μένα έπιασαν πάντως!!!!

Όσο για καλό ενδοκρινολόγο εγώ πίνω νερό στο όνομα του Εμ. Σουβατζόγλου... Είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ, καλός επιστήμονας, με πολλές γνώσεις, ασχολείται με εγκύους και είναι και σε μαιευτήριο αν δεν κάνω λάθος στο Μητέρα, είναι ήρεμος και γενικά ασχολείται πολύ με την κάθε του περίπτωση... Εγώ τον έχω 3 χρόνια γιατρό μου και είχα αλλάξει 3-4 ενδοκρινολόγους μέχρι να καταλήξω σε αυτόν... Κι όλοι ήταν σε μαιευτήρια, σχετικοί με υπογονιμότητα κλπ, αλλά ο Σουβατζόγλου είναι διαφορετικός, νιώθεις τόσο οικεία, σου εμπνέει σιγουριά, εμπιστοσύνη, θα το δείτε αν πάτε... Δεν κάνω διαφήμιση, το λέω επειδή αναφέρθηκε το όνομά του παραπάνω... Εγώ είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένη, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό, όπως γενικά το θέμα γιατρός...

Δαφνούλα μου, κι εγώ τα ίδια ακριβώς πέρασα πέρσι... έπρεπε να περιμένω τρεις κύκλους για να ξεκινήσω την νέα προσπάθεια αλλά επειδή οι κύκλοι μου ήταν μικροί, 24 μέρες μόνο, πέρασαν 3 κύκλοι σε σχεδόν δύο μήνες και ο γιατρός μου επέμεινε να περιμένουμε άλλον έναν κύκλο για την δικιά μου ασφάλεια... Το έκανα, αλλά με μισή καρδιά, ήθελα να ξεκινήσω αμέσως και το διάστημα μου φαινόταν τραγικά μεγάλο... Άσε που μετά την παλλίνδρομη κύηση, πάλι έπρεπε να περιμένω 3 κύκλους για να βάλω τα κατεψυγμένα μας (που δεν έπιασαν τελικά, κι ας ήταν 3 τέλειες βλαστοκύστες, κι ας είχα τέλειο ενδομήτριο, κι ας είχα φοβερή ψυχολογία...)... Και μετά επειδή είχα πάρει φάρμακα για την εμβρυομεταφορά έπρεπε πάλι να περιμενω, αχ κι αυτό το περίμενε είναι τοσο βασανιστικό...........

Σημασία έχει όμως να σκέφτεσαι θετικά και να προστατεύεις εσένα, για να μπορείς όχι μόνο να μεινεις έγκυος αλλά και να φέρεις σε πέρας την εγκυμοσύνη και να μεγαλώσεις το-τα παιδάκι-α σου χωρίς προβλήματα κι έγνοιες... Οπότε λίγη υπομονή παραπάνω κοριτσάκι μου και καλή διάθεση και φυσικά πίστη ότι θα τα καταφέρεις! Και ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!!!!!!!

Εμένα νομίζω με βοήθησαν και τα γκλουκοφάζ και η μικρή δόση κορτιζόνης που μου έδωσαν αυτή την φορά και οι αντιπηκτικές. Ίσως γιατί ήθελα τόσο πολύ να με βοηθήσουν, ίσως γιατί όντως με βοήθησαν! Δεν ξέρω...

Ουρανία πότε ξεκινάς;

Σουίτι καλή αρχή γλυκιά μου και πολύ καλή επιτυχία!!!

ΜΑρινάκι μου καλά αποτελέσματα κορίτσι μου και καλή επιτυχία στην ανεύρεση του κατάλληλου γιατρού...

Εγώ πήγα σε γιατρό "άσημο", νέο σε ηλικία, χωρίς τεράστια εμπειρία, με τεράστια υπομονή και θέληση όμως... Και δεν τον αλλάζω με τίποτα! Ενδιαφέρεται για εμένα πρώτα από όλα και για την σωματική και ψυχική μου υγεία, είναι πάντα εκεί όποτε τον έχω χρειαστεί, και όταν δεν ξέρει κάτι ή αμφιβάλλει δεν το παίζει ξερόλας, επικοινωνεί με γνωστούς του γιατρούς σε Ελλάδα και εξωτερικό και μετά αποφασίζει αν και πότε πρέπει να γίνει κάτι... Και στο οικονομικό είναι αστέρι ο άνθρωπος, δεν ζητάει πολλά, του τα δίνεις όποτε έχεις ευκολία, δεν χρεώνει επισκέψεις...

Ήξερα από την θεία μου, που σας έλεγα, που είχε πάει σε όλους τους μεγαλογιατρούς της εξωσωματικής και είχε αποτύχει η γυναίκα, είχε πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά της και είχε ψυχολογία στα πατώματα μετά από κάθε αποτυχία καθώς όλοι αυτοί της έταζαν λαγούς με πετραχείλια... Τελικά τα κατάφερε με την δεύτερη σε έναν γιατρό στο ΙΑΣΩ, όχι πολύ γνωστό αλλά καλό!

Είναι που θα σου κάτσει...

Ρόουζ,άντε κοριτσάκι να ξεκινήσεις κι εσύ!!!

Λαμπρινούλα πώς πάτε; Κάνατε αυχενική;

Άντε να γεμίζουμε ευχάριστες ανακοινώσεις!!!

Δεν θυμάμαι τί άλλο διάβασα... Συγγνώμη για όσες ξέχασα και δεν σχολίασα!!!

Σας στέλνω ένα μεγάλο φφφφφφφφφφφφφουουουουουουουουουουουουουουουουου μέσα από την καρδιά μου για να κολλήσετε γρήγορα γκαστρίτιδα!!!!!!

Φιλάκια αγάπες μου και καλο τριήμερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μελιπικτο, και μενα ο παλιος μου ενδοκρινολόγος μου έδεινε ζαχαρο νηστειας και γλυκοζιωμενη. Αυτα τον καλυπταν. Ειχα κανει και μια καμπύλη παλιοτερα και ειχε δειξει καλη αλλα δεν ειχα κανει φορτιση 3 μερες πριν, επομενως μπορει να μην ήταν αξιοπιστη.

το γκλουκοφαζ, το χω ακουσει ότι κανει καλό στα ωαρια αλλα δεν το εμπιστευομαι για μεγαλη χρηση γιατι έχω ακούσει οτι μπορει να προκαλει προβλημα στο συκωτι. Το μυστικό ειναι να χασουμε τα περιττα κιλα, αν έχουμε. Εγω τουλαχιστον έχω. Αν τα χασω και παλι χρειαζομαι γκλουκοφαζ, οκ θα το παρω. Κοριτσια πια εγω φοβαμαι τα φαρμακα. Εχω καταπιει τόσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ τα καλύτερα έχω να πω για τον Σουβατζόγλου. Με είχε παρακολουθήσει για ένα άλλο λόγο - όχι εγκυμοσύνης (δυστυχώς σνιφ). Είναι γνώστης και λεπτολόγος και δεν σου χαϊδεύει τα αυτιά. Επίσης απ'όσο θυμάμαι είναι αρκετά οικονομικός.

Εγώ τώρα έχω σκέψεις για ένα άλλο ζήτημα. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα τελευταία μου κατεψυγμένα. Έλεγα όμως να μην κάνω προετοιμασία ενδομητρίου, αλλά να τα βάλω σε φυσικό κύκλο. Με την προϋπόθεση βέβαια να είναι ok το ενδομήτριο. Δεν έχω θέμα με τα φάρμακα μιας και άλλες δύο φορές είχα κάνει προσπάθεια με κατεψυγμένα με φάρμακα προετοιμασίας (αποβολή η μία - χαμηλή χοριακή η άλλη). Οπότε γιατί να μην το πάω και μια φορά "φυσικά" και ο,τι γίνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...