Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ16!!!


Recommended Posts

daphne_b έχουμε χάσει την μπάλα... Εδώ στο ΙΚΑ δεν έχουν ιδέα. Όταν πήγα να ρωτήσω απλά μου δώσαν το ΦΕΚ και την ευχή τους :lol: ... Εδώ που είμαι εγώ έχουμε μόνο ΙΚΑ. ΕΟΠΥΥ καπουτ...Οπότε πάω σε πρώην γιατρό του ΙΚΑ και νυν γιατρό του ΕΟΠΥΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήρα σήμερα τηλ. στην επιτροπή εξωσωματικής του ΕΟΠΥΥ και μου κλείσανε ραντεβού για 31/5/2013 !

(αφού πρώτα μου είπαν πως και καλά δεν μπορούν να μου κλείσουν ραντεβού αφού δεν έχω πάρει ακόμη χαρτί από το γιατρό κλπ κλπ... άντε να μην πω τίποτα!)

Τώρα τι κάνω? Παίρνω τηλ. σε οποιοδήποτε γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ και λέω ότι θέλω να κλείσω ραντεβού για να μου πει τι χρειάζεται και να μου δώσει το χαρτί? πού πρέπει να κάνει 2ο σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος? (σε νοσοκομείο? υπάρχει μικροβιολογικό του ΙΚΑ-ΕΟΠΥΥ??)

ουφ, μια ταλαιπωρία.. κορίτσια εσείς σε ποιον γιατρό πήγατε για τέτοια περίπτωση? (αν έχετε κάποιον αν μου προτείνετε pls στείλτε ένα μηνυματάκι γιατί αγχώνομαι μήπως πάω σε κάνεναν άσχετο και με μπερδέψει χειρότερα...)

Τι να πω.. μέχρι πριν μερικές μέρες άλλες ανησυχίες είχα και τωρα πάλι τα ίδια.. τέσπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δαφνη λυπαμαι που απετυχες :cry: ομως τωρα παμε με πιο πολυ πεισμα και δυναμη για καινουργια προσπαθεια και ευχομαι με το καλο να δεις ενα θετικο αποτελεσμα και να μεινει αυτη τη φορα !!!

ουρανια και εγω σε αυτη τη φαση ειμαι για εξωσωματικη...παω σε ιδιωτικο κεντρο και δεν ξερω να σε βοηθησω σε αυτα που ρωτας!ευχομαι να βγαλεις συντομα ακρη,καλη σου επιτυχια.

Κοριτσια δεν σας ειπα βρηκα τα γκοναλ τελεικα,μονο λιγα φαρμακα μου λειπουν απο τα πιο οικονομικα και πιστευω τελος Απριλιου να ξεκινησω...ανυπομονωωωωω :-ss !!!!!λετε το 2013 να γινω μαννουλα? :-o:-o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rose με το καλο!!!!!Το μωρακι ερχεται :D:D:D:D

Δαφνη μου εγω δεν τους παω με τιποτα τους ικατζηδες της επιτροπης :twisted::twisted::twisted::twisted: Εχασα τον πολυτιμο χρονο μου που πηγα!!!!!Καλυτερα να μην πηγαινα!!!!Μιλαω για την προσωπικη μου εμπειρια που μου ειχαν πει οτι, με την εξωσωματικη θα πετουσα τα λεφτα μου και εγω επιασα με την 1η παρακαλω, ειναι ασχετοι, και ασε που τα δινουν με το σταγονομετρο γιατι δεν υπαρχει μια....Θα ηθελα να τους δω μονο για να τους πεταξω τον υπερηχο στα μουτρα :twisted::twisted::twisted::twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η εμπέιρία μου είναι πριν 3 χρόνια βέβαια δεν ξέρω ανα έχει αλλάξει κάτι αλλα θα σας την παραθέσω.

Εγω μάζεψα σαλπιγγογραφία που έδειχνε ότι οι σάλπιγγες ήταν διαβατές,σπερμοδιάγραμμα ενα ιδιωτικό και ένα μέσα στο ικα τα καναν τοτε,υπέρηχο ωοθηκών και πήγα σε γυναικολόγο του ικα και ζήτησα να μου συνταγογραφήσει τα φάρμακα που χρειαζόμουν για πρόκληση ωορηξιας.Τα πήρα εντελώς δωρεάν (puregon και arverkap) από το φαρμακείο του ικα (επαρχεία είμαι Ρόδο).Εκανα την εξωσωματική,κατέθεσα τις αποδείξεις του κέντρου στο ικα αμέσως μετά.Απορρήφθηκαν γιατί δεν είχα περάσει από επιτροπή.Έκανα επι τοπου ενσταση γιατί είχα διαβάσει εδω μια κοπέλα που το κανε και δικαιώθηκε.Μετά από λίγους μήνες ήρθε επιστολή στο σπίτι που με καλούσε να παρουσιαστώ για την εκδίκαση της ένστασης.Με ρώτησαν αν πέτυχε μου ευχήθηκαν και σε λίγους μήνες ακόμα ήρθε επιταγή σπίτι με τα 350€.

Δηλαδή και από επιτροπή αν δε καταφέρετε να περάσετε,τις αποδείξεις καταθέστε τες μετά και κάντε ένσταση,δείχνουν ευαισθησία σε τέτοια θέματα.

Δάφνη μου μπράβο σου που σκέφτεσαι έτσι...με το καλό και όλα ΄να πάνε κατ ευχήν αυτή τη φορά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και χρόνια πολλά σε όλες τις κούκλες του forum @};

Δάφνη μου πολύ λυπήθηκα με την ατυχία σας, όμως χαίρομαι που βλέπω ότι δεν το βάζεις κάτω και συνεχίζεις την προσπάθεια.

Σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν εύχομαι απο καρδιάς σύντομα να ζήσουν το θαυματάκι τους και την ευτυχία της μητρότητας! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια μας πολλα κοριτσια.Αν και εγω θεωρω την πιο ομορφη γιορτη της μητερας!ευχομαι συντομα να γιορταζω και το ευχομαι σε ολες οσες το θελουν πολυ.

ευχαριστω λιλ μου μακαρι :ympray::-*:-*

levou πολλα φιλια στο σπορακι σου :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια μας πολλα! Ευχομαι ολες να γινουμε μανουλες1

εμεις σημερα παμε για υπέρηχο αγωνια....

Σχετικα νε την επιτροπη στην πλ. θεάτρου ειναι καθικια, εμενα με περασαν δυο φορες γιατι η σαλπιγγοραφια εγραφε οτι και οι δυο σαλπιγγες ειναι κλειστες και τους εδειχνα και φωτογραφια για να το πιστεψουν, αφου την πρωτη φορα μου ειχαν πιασει την κουβέντα κι η καημένη νόμιζα οτι υπάρχει ελπίδα να ανοιξουν κι ολας. Δεν μπορω να καταλαβω εδειναν τα φαρμακα της εξωσωματικής σε ανδρες σε γριες με τις κομπινες τους και εμεις που ενα παιδι προσπαθουμε να κάνουμε μα βγαζουν την πιστη. Αχ αυτη η ελλαδα αχ...

Φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα αγαπημένα μου κορίτσια...

Έχω καιρό να σας πω τα νέα μου, ήμουν βλέπετε σε φάση προετοιμασίας και φουλ προσπάθειας και ήθελα να σας τα πω με ευχάριστα.

Δυστυχώς όμως, σήμερα εισέπραξα μια ακόμη αρνητική χοριακή...

Ευτυχώς κρατούσα εξ αρχής τις επιφυλάξεις μου, καθώς πλέον είχαμε μόνον ένα 'λιονταράκι' που μεταφέραμε, γιατί αλλιώς θα είχα τρελαθεί, αφού είχα όλα τα συμπτώματα πλην του 'αίματος', που δεν το έχουν κι όλα τα κορίτσια...

Δεν σας κρύβω την απογοήτευσή μου και τη στεναχώρια μου, 4 αρνητικές, 1 παλλίνδρομη, μία ημιτελής χωρίς ΕΤ, 3 φκ χωρίς αποτέλεσμα και μια ακόμη αρνητική δεν είναι και λίγο πράγμα...

Δεν ξέρω τι θα γίνει στη συνέχεια... Τι θα κάνω... τίποτα, είναι νωρίς...

Σίγουρα δεν θέλω να εγκαταλείψω ακόμη.

Σας ευχαριστώ όλες για τη σκέψη και την αγάπη σας και την κατανόησή σας αν 'ξαναχαθώ'...

Σας φιλώ κ εύχομαι τέτοια μέρα του χρόνου όσες δεν είναι σήμερα, να είναι τότε μανούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα, λυπαμαι. Πραγματι είναι πολλα αυτα που έχεις κανει και μαλιστα αφου εχουν συνοδευτει απο αρνητικό αποτελεσμα καταλαβαινω ότι η ψυχολογια σου σε αυτό το θέμα ειναι στο ναδιρ. Ομως να σκεφτεις ότι δεν εισαι μόνη σε αυτό τον αγωνα έχεις και συμπαραστατριες και ομοιοπαθούσες. Θα παλεψουμε και θα πετυχουμε στο τέλος. Και αν δεν πετύχουμε παλι καλά θα είμαστε. Ε, δεν θα πεθανουμε κιόλας. Η ζωή είναι ωραια με ή χωρίς παιδιά.

Πες μου κατι: εσυ θυμαμαι είχες καλά αποτελεσματα. Τί πρωτόκολλο έκανες αυτή τη φορά, ποσα ωαρια έβγαλες, πως έφτασες στο ένα και πού απέδωσε ο γιατρός την αποτυχία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα Σ. τι να σου πω.. ξέρω πως δεν μπορεί κανείς να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα... θύμησε μου, τους ΦΚ τους επιλέξατε γιατί δεν ανταποκρίνεσαι στα φάρμακα ή για άλλο λόγο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννείται ότι δεν είμαι μόνη!

Ξεκίνησα μόνη, αλλά γυρνώντας τώρα το κεφάλι, βλέπω πολλές-πολλές συμπαράστριες και ειλικρινείς φίλες! Αυτό είναι ό,τι πιο ουσιαστικό έχω αποκομίσει ποτέ!

Αχ Sweety μου! Πού είναι οι καλές οι μέρες με τις ωοληψίες των 11-13 ωαρίων... Και αυτή τη φορά έκανα το ίδιο πρωτόκολλο, με ανταγωνιστή, με βασικά φάρμακα όμως τα 'οικονομικότερα' όχι τα 'ακριβότερα' για ευνόητους λόγους, με τον γιατρό να επιμένει πως 'κάνουν την ίδια δουλειά'. Από την αρχή λοιπόν φάνηκε πως η ανάπτυξη ήταν πολύ πιο αργή και με λιγότερα ωοθυλάκια (ε πια! έχουμε και μια εμπειρία!, δεν χρειαζόταν να μου το πουν, το έβλεπα). Συν ότι 2 ξεχώρισαν από την αρχή, με μεγάλη διαφορά στο μέγεθος. Ήλπιζα να έχουμε τελικά 6-7 ωάρια...

Τελικά είχαμε μόλις 4, ήδη στο όριο για τον προεμφυτευτικό, για τον οποίον φώναζα κατά την ωοληψία ότι δεν με ενδιαφέρει, ας έχω ένα και καλό. Τα 2 μεγάλα ήταν κυστικά και από τα 4 τα 3 ήταν ανώριμα και δεν γονιμοποιήθηκαν. Έτσι προέκυψε ένα λιονταράκι, το οποίο την 3η ημέρα ήταν ένα καταπληκτικό έμβρυο 8 διαιρέσεων εξαιρετικής ποιότητας (εμφανισιακά πάντα μιλάμε). Εννοείται ότι ήμουν πολύ ικανοποιημένη που προέκυψε έστω και ένα, έστω και με λιγότερες πιθανότητες απ' ό,τι αν εμφυτεύαμε 2 κλπ, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι έψαχνα το 1 στα 10...

Με τον γιατρό μου δεν έχω μιλήσει, με ενημέρωσε βοηθός του (πάντα έτσι γίνεται). Θεωρητικά πρέπει να κλείσω ραντεβού αλλά δεν βρίσκω τι έχουμε να πούμε πια... Θα μου πει να μην κάνω άλλη προσπάθεια με φάρμακα αλλά να πάω με δανεικά κλπ. Κι όσο για την πενιχρή συλλογή, προφανώς η ΑΜΗ, η ηλικία μου κι ο κουρασμένος μου οργανισμός από τα φάρμακα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δάφνη μου,

Οι φκ της περιόδου Σεπτέμβριος-Νοέμβριος, επιλέχθηκαν λόγω της μη εμβρυομεταφοράς κατά την 6η προσπάθεια του Ιουνίου. Με σκοπό να δούμε μήπως με τη φυσική διαδικασία έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα, δηλαδή να έχω ωάρια, αυτά να γονιμοποιούνται κ.ο.κ.

Ήμουν ιδιαιτέρως άτυχη καθώς δεν 'δούλεψε' καθόλου.

Έτσι, καταλήξαμε στην 7η...

Ξέρεις τι με ενοχλεί περισσότερο;;; Το 0 της χοριακής, ναι αυτό το στρογγυλό μηδενικό!

Προφανώς το λιονταράκι μου δεν 'άντεξε' κι όπως εισήλθε, εξήλθε.

Αλλιώς δεν το εξηγώ, καθώς ενδομήτριο ήταν οκ, έπαιρνα εξαρχής ΗΧΜΒ και μάλιστα αύξησα και τη δόση, έπαιρνα κορτιζόνη + ένα ιδιαίτερο φάρμακο για τα ανοσολογικά μου... Κοινώς ήμουν 'έτοιμη να το υποδεχτώ'... Αλλά.... κλαψ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα δυστυχως στην ηλικία μας οι πιθανότητες είναι πολυ λίγες με ένα έμβρυο. Θέλει μεταφορά 4-5 εμβρύων για να έχεις καποιες πιθανοτητες καθώς το 80% των εμβρυων που παραγουμε έχουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες.

Προφανως πήρες κλομιφαινη. Συνήθως με αυτή κανουμε αρκετα ωαρια, επομενως σαν αποτέλεσμα ειναι περιπου ίδιο με τα ακριβα, απλά έχει περισσοτερες πιθανοτητες για κυστικά και για λεπτο ενδομήτριο.

Το κακό είναι ότι δεν πηγαν καλά οι φυσικοι που ειναι μια πολυ καλή λύση για τις 40+. Μήπως να ξαναδοκιμαζες φυσικους και μαλιστα στο Γενεσις που δεν πληρωνεις τις ωοληψιες όπως στο δικο σου κεντρο παρα μονο 160 ευρω αν κανεις μεθη; Η και σε αυτό το κεντρο του Πειραιά που έχει πιασει με φυσικους η φίλη μας η labrinik; Πάλεψε το λίγο ακομα. Παρε καμια βιταμινη, λυγαριά ή ο,τι άλλο εναλλακτικό, κανε ομοιοπαθητική, βελονισμο, κοψε τα χημικά φαρμακα και την κορτιζονη που έτσι και αλλιως δεν σε βοηθησαν να γινεις μανουλα και πηγαινε με φυσικους σε καποιο άλλο πιο οικονομικό κεντρο. Εγω αυτό θα κανα σαν τελευταια λύση.

Τα δανεικά είναι εκει και δεν χανονται. Εχεις παρα πολλα χρόνια μπροστα σου, αν θέλεις να αποφασισεις κατι τέτοιο. Φιλικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα!

Σας διαβάζω αρκετά συχνά όμως δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να σας γράφω…

Σας σκέφτομαι όμως συνέχεια και εύχομαι τα καλύτερα για κάθε μία από εσάς!!!

Δάφνη μου λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που σας συνέβη… Είναι τόσο άδικο ρε γαμώτο… Είναι πολύ καλό που δεν σε έχει πάρει από κάτω και συνεχίζεις δυναμικά για την επόμενη προσπάθεια… Εμένα ο γιατρός μου μετά από κάθε αποτυχία μας χαιρόταν πολύ που το συναίσθημα που κυριαρχούσε μέσα μου ήταν ο θυμός και όχι η στεναχώρια… Εύχομαι η επόμενη φορά να γεμισει την αγκαλιά σας με ένα ή δύο υγιέστατα μωράκια…

Μαρινάκι μου γλυκό λυπάμαι και για την δική σου αρνητική χοριακή… Δεν ξέρω τι να πω… Κάνε ένα μικρό διάλλειμα και φυσικά μην σταματήσεις να προσπαθείς… Τα δανεικά όπως είπε και η sweety είναι πάντα εκεί και περιμένουν… Εύχομαι σύντομα κι εσύ να μπεις να ανακοινώσεις τα χαρμόσυνα!!!!!!!

Λαμπρινούλα μου και Τέρι τι τέλεια νέα ήταν αυτά!!!!!!!! Πολύ χαίρομαι κοριτσάρες μου!!! Μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σας εύχομαι και με το καλό να έρθουν τα μπεμπάκια στα σπιτικά σας!!!!!! Όσο για το φύλο του μωρού, μάλλον αγόρια θα είναι!!! Χαχαχα!!! όσες έχουμε κάνει εξωσωματική τον τελευταίο χρόνο όλες αγόρια έχουμε, η Λιλ, η Μπεμπούλα (δίδυμα κιόλας), η Εστέ, η Ντιάζ, η Άντζυ, η Αγγέλα, εγώ!!! Μας ξέφυγε μόνο η Κρίστυ!!!!!!!

Κρίστυ μου να σας ζήσουν οι μικρούλες!!!! Να είναι καλότυχες και γερές!!!

Λεβού μου πώς πάτε εσείς;

Ουρανία μου καλώς ήρθες στο κλαμπάκι μας!!! Εύχομαι να έρθει με την πρώτη προσπάθεια το νινάκι σας και να μην σας ταλαιπωρήσει!!!!!!!

Ρόουζ μου, τα λέγαμε κάποτε και στο «ποιες προσπαθούμε πάνω από χρόνο»! Καλή επιτυχία και σε σένα κοριτσάκι μου!!! Μπράβο που βρήκες τα φαρμακάκια!!! Όλα καλά να σου πάνε!!!

Εμείς γράψαμε τα φάρμακα σε συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΠΥ γυναικολόγο, για πρόκληση ωοθηλακιορρηξίας! Δεν κάλυψε μόνο τις σουπρεφακτ, που όμως χρειάστηκα μόνο ένα κουτάκι που κάνει 25 ευρώ οπότε δεν ήταν σημαντικό σε σχέση με τις πούρεγκον! Πήγα στο φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ στην Νέα Ιωνία την συνταγή μαζί με ένα σπερμοδιάγραμμα από ιδιωτικό κέντρο και μια σαλπιγγογραφία δικιά μου από ιδιωτικό νοσοκομείο… Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα… Μου έδωσε αμέσως τα φάρμακα η κυρία και μου ευχήθηκε καλή επιτυχία… Ξέρω ότι έχουμε δικαίωμα να γράψουμε φάρμακα για 4 προσπάθειες ωοθηλακιορρηξίας και 4 εξωσωματικής. Αν γράψεις όμως πρώτα της εξωσωματικής δεν έχεις δικαίωμα για πρόκληση ωοθηλακιορρηξίας, ενώ ανάποδα γίνεται!!! Η διαφορά είναι στις μονάδες των φαρμάκων που σου χορηγούν, που αν ανταποκρίνεσαι καλά χρειάζεσαι γύρω στις 2.000 οπότε καλύπτεσαι άνετα με τις 2.500 που δικαιούσαι και φυσικά στα 350 ευρώ που σου δίνουν μετά… Όμως χάνεις την ευκαιρία να γράψεις φάρμακα παραπάνω φορές αν φτου φτου φτου χρειαστείς παραπάνω από 4 προσπάθειες…

Δεν θυμάμαι τι άλλο έχω διαβάσει!!!

Μαρινάκι το στρουμφάκι και η μπεμπούλα και η Αγγελίνα έχουν γεννήσει από πέρσι αν δεν κάνω λάθος!

Τα δικά μας νέα είναι μια χαρά!!! Έχω ένα υπερδραστήριο αγοράκι στην κοιλίτσα μου, πολύ πεισματάρικο και πολύ έξυπνο (κουκουβά!!!!!!!)!!! Του χτυπάω την κοιλιά με το δάχτυλο και κλωτσάει πίσω ο ατιμούλης!!! Μέχρι μέσα Ιουνίου τον αναμένουμε με λαχτάρα! Από τον επόμενο μήνα θα φτιάξουμε το δωμάτιό του! Παραγγείλαμε τα έπιπλά του, το καρότσι του κλπ! Ευτυχώς θα μας χαρίσουν κάτι συγγενείς αρκετά και θα γλιτώσουμε πολλά πολλά έξοδα γιατί κάθε φορά που βγαίνουμε για ψώνια για το μωρό παθαίνω απανωτά εγκεφαλικά από τις τιμές!!! Ζωή να’χουν τα παιδάκια μας αλλά πολλή εκμετάλλευση στο θέμα μωρό!!! Αν θες και να είναι λίγο ποιοτικά και όχι του σωρού, σου πιάνουν τον πωπούλη και στον ζουπάνε κιόλας!

Σίγουρα έχω ξεχάσει πολλές από εσάς και συγγνώμη αλλά η εγκυμοσύνη συνοδεύεται από αλτσχάιμερ, να το θυμάστε!!!

Δεν σας ξεχνώ και προσεύχομαι όλες να αποκτήσουμε γερά παιδάκια πολύ πολύ σύντομα!!!

Να προσέχετε γλυκές μου φιλενάδες!!!

ΚΑι να θυμάστε ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Melipicto μου, ευχαριστώ για όλα, όπως είδες... 'ενημερώθηκα'!!!

Sweety μου, εννοείται ότι ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ!

Όχι ακόμα! Δεν αντέχω να σταματήσω όταν έχω ήδη αγγίξει το όνειρο!

Μπορεί να τα έχω πάρει άσχημα και να με έχει πιάσει το Σαντοριναίϊκο, αλλά έχω ήδη πάρει μπρος από χθες. Όσο έκλαψα έκλαψα (να μην μου ανέβαινε και η πίεση...), ό,τι έγινε έγινε. Μπροστά να βλέπω πια! Όχι όμως με τα μάτια κλειστά έτσι; Γιατί καλή καλή αλλά όχι κ εντελώς ....#@$@$@#@$!

Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μου αλλά δεν πρόκειται να με αποθαρρύνουν!

Έχω 3 μήνες μπροστά μου, θα κάνω 'αναγνωριστικά τουρ' και θα αποφασίσω ΕΓΩ για τη συνέχεια.

Αν με απελπίσουν όλοι πια ότι τίποτα δεν γίνεται με τα δικά μου, όπως λέτε τα δανεικά είναι εκεί, αν θέλω να πάω προς τα εκεί θα έχω άλλα περιθώρια χρόνου.

Αλλά βρε κορίτσια μου, είναι και κρίμα με τόσα που έχω περάσει από όλους να μην δώσω κι άλλη ευκαιρία στο Μαρινάκι που τόσο έχει αγωνιστεί και προσπαθήσει. Ίσως και περισσότερες! Γιατί όχι;;;

Ε λοιπόν, όχι! Δεν έχω απελπιστεί και μάλιστα είμαι τόσο αποφασισμένη που 'σηκώθηκα' αμέσως, ούτε εγώ το περίμενα ποτέ!

Σας αγαπώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Μαρίνα μου! Όχι μόνο θα βοηθηθείς να συνέλθεις πιο γρήγορα, αλλά αποτελείς και έμπνευση για μας τις υπόλοιπες! Η στεναχώρια και το άγχος μόνο κακό μπορούν να σου κάνουν. Χαίρομαι που είσαι ανοιχτή και σε άλλες επιλογές γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Και για τα δανεικά το βλέπεις κι αυτό. Τουλάχιστον ξέρεις στην άκρη του μυαλού σου οτι υπάρχει και αυτή η προοπτική.

Melipikto-κουκουβάγια μου, μα ήδη από σενα τα πήρε όλα αυτό το παιδί;;; Αυτό που λες για το θυμό έχεις δίκιο. Γιατί μετά πεισμώνεις και δεν τα παρατάς. Ενώ από την πολλή στεναχώρια σε παίρνει από κάτω. Βέβαια όλα αυτά τα στάδια τα περνάμε μέχρι να γίνει το ευτυχές.

Sweety2 τί είναι η λυγαριά;; Βοηθάει; Γιατί η μόνη λυγαριά που ξέρω είναι το τραγούδι! Άντε μια που είναι και Απόκριες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maρίνα έτσι σε θέλω, μαχιμη! Για τους φυσικους κύκλους χρειάζεται γιατρός που να τους κατέχει. Δεν τους υποστηρίζουν όλοι. Βέβαια και με φαρμακα αφού κανεις 4 μια χαρα ειναι. με άλλο πρωτόκολλο μπορει να πανε και οι φαρμακευτικοί καλά. Δεν ειναι απαραιτητο να κανουμε πολλα ωαρια. Λιγα και καλά. Ποιότητα όχι ποσοτητα.

fifoulina, η λυγαριά ειναι κορυφαιο βοτανο γονιμοτητας. Γκουγκλαρε το agnus castus και θα καταλαβεις,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσουδια μου καλημερα , βρηκα λιγο χρονο να σας διαβασω...

Μαρινακι εισαι απογοητευμενη το καταλαβαινω :( αλλα εισαι και μαχιμη!!!Βαλατε μονο ενα αυτη τη φορα και ειναι καπως παρηγορο...Εγω σου εχω πει τη γνωμη μου αλλα εσυ αποφασιζεις. Παρε δυναμεις και ξαναπροσπαθησε θαυματα γινονται!!!

Λαμπρινη και εγω εκει ειχα παει :twisted::twisted::twisted:

Madrio δεν το ηξερα αυτο ....μακαρι να ειναι ετσι αν και δεν τους φαινεται... Τα δινουν με το σταγονομετρο

Μελακι καλως ηρθες και παλι! Ποσο χαιρομαι με τα νεα σου... :D Μπαινε και και πιο συχνα να μαθαινουμε πως παει ο μπεμπουλης σου...και εσυ γιο, ε?Ειναι ωραιο το δεσιμο με τη μαμα τους, θα δεις :D Και οι ετοιμασιες ειναι οτι πιο ομορφο περασα στη ζωη μου , μετα τον ερχομο του!!! :D:D:D:D

Φιλακια σε ολες τις μελλοντικες μανουλεςxxxxxxx

Φιλακια και σε ολα τα κοριτσακια μας που προσπαθουν και καλες επιτυχιες!!!!!xxxxxxxx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

melipikto σε θυμαμαι.να εισαι καλα ευχαριστω πολυ!αφου βρηκα την ακρη με τα φαρμακα χωρις να μπλεχτω με ικα Δοξα το Θεο λεω!οποτε τωρα τα εχω σχεδον ολα τα φαρμακα και λεω αν ολα πανε οπως τα θελουμε χρηματικα να ξεκινησουμε τον αλλο μηνα..θα δουμε!

με το καλο να ερθει το αγορακι σου καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη :-*:-*:-*:-*

Μαρινα λυπαμαι και ευχομαι η επομενη προσπαθεια σου να ειναι και η τυχερη!καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια!

Ειμαι καλα δοξα το θεο η εγκυμοσυνη εξελίσσεται τελεια (φτου φτου) αρχες Απριλη περιμένω να κανω αυχενική εκει νομίζω θα ξεαγχωθω.

Μαρινα μου τα ειπαμε εμεις εισαι δυνατή και αξίζει να συνεχισεις τη μάχη αλλεξε γιατρο, αλλαζει και το γουρι καμια φορα ετσι. Οσο για τα δανεικα εχετε δίκιο αυτα ειναι παντα εκει δεν το ειχα σκεφτει ετσι.

Melipicto πολυ χαρηκα που μας θυμήθηκες με το καλο να γεννήσεις το γιοκα σου επικοινωνείται απο τωρα ε? μακαρι να ειναι γερο κι ας ειναι οτι φυλο θελει αλλα κι εγω αγορια ακουω τελευταια βεβαια εγω νομίζω κορίτσι οτι θα ειναι αλλα δεν μενοιαζει καθολου μα καθόλου το φυλο. Οσο για τα βρεφικα φαρμακειο οι τιμες μου αρεσει που εχουμε και κρίση, αλλα ολοι εκμεταλλευονται αυτες τις στιγμές, και ειδικα αν εχεις δυσκολευτει τα δινεις με ευχαρίστηση.΄Αληθεια που θα γεννήσεις?

Lil πολλα φιλακια.

Rose καλη επιτυχια!

Φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...