Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ16!!!


Recommended Posts

Cristy μου, όλο και περισσότερο συμφωνώ μαζί σου... Όμως δεν στέκομαι μόνο σε αυτά που αναφέρεις. Γι' αυτό και υποκλίνομαι σε όλες εκείνες τις κοπέλες που ξεπερνούν αυτό που για μένα είναι εμπόδιο ανυπέρβλητο και προχωρούν στα δανεικά. Αλλά δεν μπορούν να το κάνουν όλες αυτό, Sweety μου, μαζί είμαστε... Μπράβο που το προλάβατε!!!

Littledancer μου, βεβαίως και δεν παρεξηγώ. Αλλά, με το μαλακό καλό μου...

α) Δεν έχω ξεκινήσει ΚΑΝ φ.κ., αφού δεν έχω δει ακόμη τον γιατρό μου. Και ναι, μπορεί τον επόμενο μήνα να είναι διαφορετικά τα πράγματα, ή ακόμη και τη Δευτέρα ο επαναληπτικός υπέρηχος δείξει ότι κάτι μεγάλωσε (θεωρητικά). β) Δεν σκέφτομαι τώρα τι θα είχε γίνει αν, μάλλον δεν με διάβασες σωστά. Αν το σκεφτόμουν αυτό θα είχα πηδήξει από πολλά μπαλκόνια... γ) Σαφώς κ δεν φταίει κανένας αν δεν έχω σωστή ωορρηξία, ούτε καν εγώ η ίδια. δ) Μάλλον έχεις ξεχάσει την ιστορία μου και πώς έχει εξελιχθεί, αλλά πραγματικά είχα λίγα περιθώρια να πάρω 2η γνώμη ή και να αλλάξω γιατρό. Ξέρεις πολύ καλά άλλωστε ότι ψυχο-συναισθηματικά λειτουργώ περίεργα, δεν είμαι "σκληρό καρύδι", δεν ξεπερνάω γρήγορα την κάθε αποτυχία κλπ. ε) Εγώ, ο σύζυγός μου, οι δικοί μου... δεν είμαστε γιατροί. Γι' αυτό απευθυνθήκαμε σε έναν ειδικό, για μένα από τους κορυφαίους στην Ελλάδα. Όμως, θα έπρεπε να δει τα πράγματα πιο ρεαλιστικά εκείνος, όχι να πέφτει από τα σύννεφα όταν τα ωάρια δεν ήταν καλά στην τελευταία προσπάθεια. στ) Τι θα έπρεπε να είχα σκεφτεί από μόνη μου;;; Ότι καθυστερώ;;; Φυσικά, για ποιά με πέρασες; Ούτε τόσο άβουλη ήμουν, φυσικά το έλεγα, και προσπαθούσα να κάνω ό,τι περνούσε από το χέρι μου πάντα για να προχωρήσω το συντομότερο. Όμως, είχα και άλλα προβλήματα, που επίσης ξεχνάς, πριν την τελευταία, όπου και εκεί καθυστέρησα. Έφταιγα; Για σένα πχ μπορεί να καθυστέρησα, για μένα όμως μπορεί να έτρεχα, ο καθένας μας λειτουργεί διαφορετικά, στον δικό του χρόνο. ζ) Για τα δανεικά, διαφωνώ, δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες με μένα, απολύτως! η) Ξεχνάς το σημαντικότερο, απορώ γιατί: η 5η προσπάθεια έφερε εγκυμοσύνη και το δείγμα έδειξε οκ dna, αυτό δεν είναι "τίποτα", αντιμετώπισα τόσα προβλήματα, ούτε κι αυτό είναι "τίποτα"...

Χωρίς παρεξήγηση κι από μένα, αλλά να λέμε και τα πράγματα όπως είναι.

Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ιδιο πραγμα λεμε οτι δεν ξεκινησες καν ακομα.Ολα τα αλλα ειναι τροφη για σκεψη.Αυτο που θελω να σου πω με ολα αυτα ειναι οτι ισως θα πρεπει να δεις το ενδεχομενο οτι ολα αυτα που σου ελεγαν και για τα οποιοα σε καθυστερησαν να μην στεκουν.Φυσικα οποια θελει δεν παιρνει δανεικα και ενοειται οτι ειναι οπως τα λεει η Cristy.Ειναι η τελευταια λυση για ολες.Καμια δεν ξυπνησε ενα πρωι και να πει οτι αυριο θα παω να κανω παιδι με ξενο γεννητικο υλικο.Εχω δει κι απο μονη μου δοτριες που ερχονταν στο κεντρο που πηγαινα.Απλα θα εμπιστευομουν τον γιατρο μου χωρις να εχω αλλη επιλογη.Η αλλη λυση μετα ειναι να παω εξωτερικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω ότι ηθελημένα με καθυστέρησαν. Τι νόημα θα είχε;

Αλλά θρομβοφιλία / ανοσοποιητικό, έπρεπε να ρυθμιστούν. Έτσι ήρθε η (άτυχη) εγκυμοσύνη.

Συμφύσεις και προλακτίνη που ήρθαν μετά, επίσης... Ενδιάμεσα φκ δεν προτάθηκε από κανέναν, ίσως λόγω προλακτίνης... Αλλά και ποτέ πριν δεν είχε προταθεί.

Τώρα βρίσκομαι στο σημείο που βρίσκομαι, ο χρόνος πίσω δεν γυρνά. Απλά έχω κι εγώ τα ερωτηματικά μου και δυστυχώς τα "κάτω" μου. Είναι κι αυτή μια άλλη άποψη της εξωσωματικής, ή της λαχτάρας για παιδί που δεν έρχεται...

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μαρίνα Σ. δεν την ξέρω την ιστορία σου αλλά είμαι σίγουρη πως έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες τη δεδομένη στιγμή (από άποψη αποφάσεων)

Εξάλου, και αυτό αφορά όλες μας, δεν έχει νόημα να κοιτάμε πίσω, τι κάναμε ή τι δεν κάναμε αλλά τι μπορούμε να κάνουμε από δω και πέρα...

Επιμονή και υπομονή..

Και σχετικά με το θέμα των δανεικών ωαρίων, προσωπικά μου είναι πολύ ..άβολη η ιδέα.. δε νομίζω να το σκεφτόμουν καν... όπως επίσης δε θα σκεφτόμουν ποτέ να δώσω δικά μου ωάρια...

Πρόσφατα άκουσα και την εξής ιστορία από τη γιατρό μιας φίλης μου: κατάφερε (η γιατρός) να κάνει παιδί στα 42 της μετά από.. 21 εξωσωματικές! (δεν ξέρω αν ήταν όλες με φάρμακα διέγερσης, είπε πως είχε ξεπεράσει το όριο αλλά λόγω.. επαγγέλματος μάλλον επέμεινε...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου μπηκαμε να σας φυσηξουμε!!

sweety2 καλα αποτελεσματα!

φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινα συγνωμη για το κατεβατο τοτε.Απλα θυμηθηκα συζητηση μας περι ξενων ωαριων.Που σου ειχα εξηγησει γιατι δεν επελεξα τον συγκεκριμενο γιατρο γιατι ειχα μαθει πως σε περιπτωσεις οπως η δικη μου σε σπρωχνει με την μια στα δανεικα χωρις καν προσπαθεια με φυσικο.Θυμαμαι που μου ειχες πει οτι για καποιες κοπελες εχει δικιο που της σπρωχνει στα δανεικα ενω οι ιδιες δεν αποδεχονται το προβλημα του και οτι ακομα και με δανεικα κοπελα που γνωριζεις δεν πετυχε.Οποτε και αποδεικνύεται το ποσο δικιο ειχε εκεινος τελικα.

Μερικες φορες ειναι πολυ ειρωνικο το πως εξελισσονται τα πραγματα για αποψεις που εκφραζουμε εκ του ασφαλους οταν πιστευουμε οτι δεν μας αφορα προσωπικα. :roll:

Το παιδι απο ξενα ωαρια οντως δεν ειναι δικο μας.Ομως το γενναμε και το μεγαλωνουμε ακριβως οπως το δικο μας.Και το υιοθετημενο παιδι κι αυτο σαν να ηταν δικο μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου γλυκα.

Mαρινα μου ηρεμησε και ολα θα γίνουν ξέρω τι περνάς είπαμε μαζί παμε εμεις κι εγω εχω ξενερώσει με τα ωάρια σήμερα μου ήρθε περίοδος θα κανω αλλη μια προσπάθεια φκ και ελπίζω ότι αυτη τη φορά θα πάρουμε κάτι τις. Σχετικα με τα δανεικά θα συμφωνήσω οτι εχω τις επιφυλάξεις μου μιας και ειδα στο γιατρο μου δυο ρωσσίδες δότριες 23 ετων οι οποίες ήταν καθαρίστριες και ειχαν αναγκη απο ότι ειπαν ειδα οτι τους εκανε αιματολογικο ελεγχο και η μαια τους ειπε οτι απαγορευεται να δωσουν περισσότερες απο τρεις φορες στη ζωή τους. Με χαλασε που ήταν και αλλοδαπες αλλα τι να κανω ο ανδρας μου μολις τις ειδε μου λεει ρε η αριστερη σου μοιάζει κιολας... Αν δεν τα καταφέρω θα πάρω και δανεικα κι ότι γίνει αν κι ο γιατρος ειναι κατηγορηματικός να μην παρω λόγω ηλικίας. Βλέπω την μικρή μου και συγκινούμε λέω στο τσακ το πρόλαβα αυτο το παιδάκι ενα δυο μήνες να αργουσα και τίποτα τι να πω τυχερα ειναι όλα μάλλον.

Crist μου εδωσες πολύ κουραγιο και θα συνεεχίσω και εξαιτίας σου θα κανω και ενα μακρύ τροποποιημενο φυσικό μαλλον προς το Δεκέμβρη.

Sweety 2 καλη επιτυχία.

Littledancer γλυκεια μου σε ακούω μια χαρα αντε με το καλο να ξεκινήσεις κι εσυ και να πετύχεις με τη μια. Οσο για το παιδι απο δανεικα δικό μας ειναι καλε αφου εχει και μπαμπα απο μας και αιμα και πλακούντα δικό μας τώρα για ενα κυτταρακι θα κολλήσουμε σιγα τα ωά...

Daphne το παρακανε η γιατρος νομίζω ευχομαι να ειναι καλα η γυναίκα να μεγαλώσει το παιδάκι της μπράβο επιμονή. Ειδατε κι εμεις με την 7η και το βαλαμε κατω.

Πολλα φιλια και πολλες επιτυχίες σε όλες.

Χανομαι γιατι η μικρή ξεκίνησε παιδικό και την περιμένω απο κάτω να προσαρμοστεί τωρα που ειναι αρχη μήπως ψαξω καλήτερα για δουλίτσα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικα με τα δανεικά θα συμφωνήσω οτι εχω τις επιφυλάξεις μου μιας και ειδα στο γιατρο μου δυο ρωσσίδες δότριες 23 ετων οι οποίες ήταν καθαρίστριες και ειχαν αναγκη απο ότι ειπαν ειδα οτι τους εκανε αιματολογικο ελεγχο και η μαια τους ειπε οτι απαγορευεται να δωσουν περισσότερες απο τρεις φορες στη ζωή τους. Με χαλασε που ήταν και αλλοδαπες αλλα τι να κανω ο ανδρας μου μολις τις ειδε μου λεει ρε η αριστερη σου μοιάζει κιολας... Αν δεν τα καταφέρω θα πάρω και δανεικα κι ότι γίνει αν κι ο γιατρος ειναι κατηγορηματικός να μην παρω λόγω ηλικίας.Littledancer γλυκεια μου σε ακούω μια χαρα αντε με το καλο να ξεκινήσεις κι εσυ και να πετύχεις με τη μια. Οσο για το παιδι απο δανεικα δικό μας ειναι καλε αφου εχει και μπαμπα απο μας και αιμα και πλακούντα δικό μας τώρα για ενα κυτταρακι θα κολλήσουμε σιγα τα ωά...

Daphne το παρακανε η γιατρος νομίζω ευχομαι να ειναι καλα η γυναίκα να μεγαλώσει το παιδάκι της μπράβο επιμονή. Ειδατε κι εμεις με την 7η και το βαλαμε κατω.

Το αν θα ειναι καθαριστριες πολυ λιγο με νοιαζει.Να ειναι καλα με νοιαζει βασικα.Κι εγω εχω πετυχει πολλες φορες δοτριες αλλα ηταν καραμελαχροινες :lol:

Το οτι δεν ειναι τα ωαρια δοτριας για "καποιες" επισης δεν μ αρεσει σαν εκφραση.Καποια το ανεφερε πιο πανω και για μενα προσβαλλει ολες τις κοπελες που εχουν επιλεξει μ αυτο το τροπο να κανουν τα παιδακια τους!Καμια δεν το κανει για πλακα ή γιατι δεν προσπαθησε με τα δικα της.Αφορουν οποια δεν μπορει να κανει παιδια με τα δικα της και δεν υπαρχουν κατηγοριες των καποιων και των καποιων αλλων.ΚΡΙΜΑ που υπαρχουν τετοιες αντιληψεις απο γυναικες που ξερουν πως ειναι να λαχταρας ενα παιδακι και να ΜΗΝ μπορεις να το αποκτησεις!

Επισης εχω πει οτι δεν θελω μονο ενα παιδι.Ακομα κι αν τα καταφερουμε τωρα αργοτερα θα το εχω στο προγραμμα λογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

littledanser, υπαρχουν κοπέλες που καταφευγουν σε δανεικά επειδη δεν έχουν άλλη επιλογη αλλά υπαρχουν και κοπέλες που παιρνουν δανεικά επειδη δεν αντεχουν να το παλέψουν ειτε ψυχικά, ειτε σωματικά, ειτε οικονομικά. Σεβαστές όλες οι αποψεις. Ειμαι σιγουρη ότι αν καποιες το προσπαθούσαν περισσοτερο θα τα καταφερναν. Η άλλη χρειάστηκε 21 εξωσωματικές για να κανει παιδι. Ποιές έχουν την δυνατοτητα (οικονομική και ψυχική) να φτασουν σε αυτο το νουμερο προκειμενου να αποκτήσουν παιδι με δικά τους ωαρια; Ε΅λάχιστες πιστευω.

Βέβαια απ΄ ότι έχω ακουσει και με δανεικά δεν πετυχαινουν παντα με την πρωτη. Μπορει να χρειαστουν μεχρι και 3-4 φορές για να πετυχουν. Κι αυτο δηλ. δυσκολο ειναι. Αστα να πανε δηλ.

Καλό κουραγιο λοιπόν για όλες μας, ειτε το παλευουν με δικά τους, ειτε με δανεικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη αλλα με 21 εξωσωματικες μπορει να κινδυνευσει και η υγεια μας.Προτιμω να υιοθετησω και να ειμαι καλα για να μεγαλωσω το παιδι μου παρα να τρεχω και να μην φτανω.

Κι επειτα ποσα χρονια σου περνει για να κανεις 21 εξωσωματικες;Το καλο της ωαριο εκεινη δλδ το πετυχε στα 50 της.Χλωμο το κοβω.

Πουθενα δεν ανεφερα οτι με τα δανεικα πιανεις σιγουρα και με την πρωτη.Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Δαφνούλα μου, σ' ευχαριστώ καλό μου, κι εγώ έτσι νομίζω...

Λαμπρινή μου, το ξέρω πόσο με καταλαβαίνεις εσύ ειδικά καρδούλα μου! Ήρεμη είμαι και σιγά-σιγά καλύτερα. Μακάρι να πας κι εσύ καλύτερα με τη "συλλογή" και να τα καταφέρεις!!!!

Sweety μου, συμφωνώ... Άντε, να έρθει κι ο ερχόμενος κύκλος και να πάει και για σένα τέλεια η "συλλογή"!

Littledancer μου: σου είχα μιλήσει για μια συγκεκριμένη κοπέλα, της οποίας η κατάσταση έδειχνε από την αρχή ότι δεν θα είχε νόημα να προχωρήσει σε προσπάθεια. Το ότι εκείνη προσπάθησε, για μένα καλά έκανε, να μην έχει μετά το ερωτηματικό μέσα της "αν προσπαθούσα;". Επιβεβαιώθηκε από τη μια ο γιατρός καθώς με τις προσπάθειες ούτε καν σε ωοληψία έφτασε (δεν είναι τυχαίος ο άνθρωπος), αλλά και με τα δανεικά που προσπάθησε δεν κατάφερε τίποτα ακόμη. Γνωρίζω και άλλη κοπέλα, αντίστοιχη περίπτωση, που πέτυχε έτσι. Αλλά και οι δύο είχαν αποδεχτεί εξαρχής τα δανεικά. Όμως, εγώ ήμουν εντελώς διαφορετική περίπτωση από την αρχή και τη λύση των δανεικών δεν μπορώ να την ακολουθήσω, όπως δεν μπορώ ούτε και την υιοθεσία. Με είδες να θέλω να προσβάλλω τις κοπέλλες που προχωρούν έτσι; Με είδες να τις ειρωνεύομαι; Καμία άλλη δεν είδα να το θέλει. Και μην ξεχνάς, σε αφορά μόνον ό,τι μπορείς να ακολουθήσεις. Εγώ, δυστυχώς για σένα, απλά... δεν μπορώ... Κάποιες προχωρούν μέχρι το τέλος, κάποιες όχι και μη σε δυσαρεστεί, έκφραση είναι. Σίγουρα δεν μπορούμε όλες, μπορείς απλά να το αποδεχτείς. Όπως επίσης και το γεγονός ότι έχω 6 προσπάθειες στην πλάτη μου, σαφώς άλλα θέματα, αλλά και πολύ διαφορετική ψυχολογία, η οποία ευτυχώς αρχίζει να φτιάχνει, είμαι και ανάποδος άνθρωπος... Εσύ αν θυμάμαι καλά 2;;; Και μακάρι να πας τέλεια τον Νοέμβριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ας προσπαθήσει η καθεμια μας με ο,τι δυναμεις έχει και με όποιο τροπο μπορει (με δικά της ή δανεικά) και τα άλλα ειναι περιττα. Το κοινο ζητουμενο ειναι να πετυχουμε ένα υγιές παιδάκι. Αλλά ακομα κα μην πετυχουμε, ε δεν θα πεθανουμε κιόλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς Sweety μου!

Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω γι' αυτό ξαναμπήκα!

Μακάρι να γεμίσουν όλες οι άδειες αγκαλιές!!!!

Αλλά, σίγουρα, η ζωή δεν σταματά εκεί, ούτε τελειώνουν όλα εκεί! Μην ξεχνάμε και τα παιδιά που ζούνε στα ιδρύματα, αν δεν έρθει σε εμάς, μπορούμε πάντα να στηρίζουμε εκείνα που έχουν την ανάγκη μας, δυστυχώς είναι τόσα πολλά...

Εμείς προσπαθούμε και μακάρι να γίνει για όλες μας πραγματικότητα το θαύμα της μητρότητας!

Σας φιλώ όλες κ εύχομαι καλή εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Από ο,τι είδα ανοίξατε μεγάλο θέμα... και άκρως υποκειμενικό...

υπάρχουν κατά την ταπεινή μου γνώμη δύο κατηγορίες...

οι γυναίκες που η λαχτάρα τους για παιδί είναι πιο μεγάλη από το "εγώ" τους ή τα ταμπού τους κι εκείνες που βεβαίως και θέλουν ένα παιδί αλλά μπορούν να συμβιβαστούν και χωρίς αυτό...

η πρώτη κατηγορία λοιπόν σαφώς και μετά από πολλές άκαρπες προσπάθειες θα επέλεγε την λύση των δανεικών ωαρίων... επειδή δεν θα έχει γονίδια μας (της εκάστοτε γυναίκας εννοώ) δεν σημαίνει ότι δεν είναι δικό μας...θα έχει γονίδια του άντρα μας και το κυριότερο θα μεγαλώσει μέσα μας...θα αναπνέει από μας...

από την άλλη η καθεμιά έχει τις δικές της αντοχές και όρια... κάτι που σε μένα μπορεί να φαίνεται δύσκολο, μπορεί σε κάποια άλλη να μην είναι...

επειδή όμως μιλάμε μόνο για τους εαυτούς μας, δεν είναι εγωιστικό να αφήνουμε τους άντρες μας δίχως παιδάκι;;;

ή μήπως νομίζετε ότι εκείνοι δεν λαχταρούν ένα παιδί;;;ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!

Όπως ο άντρας μου θα επέλεγε δότη σπέρματος, αν αντιμετωπίζαμε τέτοιο πρόβλημα, για να μην μου στερήσει την μητρότητα, έτσι κι εγώ πώς μπορώ να του στερήσω την πατρότητα;;; δεν είναι άδικο για εκείνους;;;γιατί θα πρέπει να είμαστε τόσο κοντόφθαλμοι...

Σκεφτείτε ότι πριν μερικά χρόνια έτσι κοντόφθαλμοι ήταν και πολλοί άνθρωποι με την εξωσωματική που νόμιζαν ότι τα παιδιά της εξωσωματικής είναι alien...το ίδιο ταμπού είναι και στις μέρες μας το θέμα των δανεικών ωαρίων,το οποίο συζητάτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι κανετε;;;

Ειχα καιρο να εμφανιστω,ημουν βλεπετε μεταξυ φθορας και αφθαρσιας.Ειχα μιααυτοματη αποβολη μετα τη τριτη χοριακη,πριν λιγο καιρο!!!Τωρα προσπαθω να ανακαμψω και να συνεχισω!!!Απο τοτε που εχω να σας γραψω εκανα αλλες 2 εξωσωματικες και αλλαξα 2 γιατρους!!!Λαμπρινη,ειμαι στο δικο σου τωρα,σ αυτον εμεινα και το εχασα!!!

Σας διαβαζα κατα καιρους αλλα εχω χασει και πολλα επεισοδια!!!Απο εδω και περα θα τα λεμε μου λειψατε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για τα υπόλοιπα που γράψατε δεν θα ήθελα να σχολιάσω τίποτε παρά μόνο να πω ότι η γυναίκα που άντεξε και έκανε 21 εξωσωματικές για μένα έχει μεγάλα ψυχικά αποθέματα...

ανήκει στις γυναίκες της πρώτης κατηγορίας,που ανέφερα παραπάνω, και δεν θεωρώ ότι αυτό είναι εμμονή, όπως είπε κάποια κοπέλα νωρίτερα...

αλλά είπαμε, πολλά ζητήματα είναι υποκειμενικά και όλες οι γνώμες είναι σεβαστές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την Αγγελικη απολυτα αν και δεν εχω καταλαβει απο που προεκυψε ολη αυτη η συζητηση.

Εμεις εχουμε μεγαλο προβλημα με το σπερμα!!!Δυστυχως!!!Εχω βαλει εναν αριθμο εξωωσματικων στο μυαλο μου κι αν οι δυναμεις μου μ εχουν εγκαταλειψει,ισως στραφουμε στο δανεικο!!!Εμεις ενα παιδακι θελουμε,να γεμισει η αγκαλια και το σπιτι μας!!Το ιδιο θα εκανα αν ειχα κι εγω το προβλημα!!!Η μητροτητα ειναι μια οπως μια ειναι και η οικογενεια οπως και αν προηλθε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelika μπορει να μην χρησιμοποίησα την σωστη λέξη αλλά αν το σκεφτεις είναι λίγο παραλογο να κανεις 21 εξωσωματικές, να παιρνεις τόσα φαρμακα τα οποία στο μελλον μπορει να διακινδυνευσουν την υγεια σου. Ακομα και αν τα καταφερεις και αποκτήσεις παιδάκι, θα είσαι καλά για να το μεγαλώσεις;

Ο άντρας μου ουτε θέλει να το σκεφτεται για δανεικά ωαρια. Μόνο δανεικό σπέρμα θα δεχοταν (χαχαχα αυτό του λειπε γιατι από αυτον οδηγηθηκα σε εξωσωματικη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για αυτο ειπα πριν Sweety οτι το θεμα με τα δανεικα ειναι υποκειμενικο...

εσενα σου φαινεται παραλογο εμενα οχι...

οσο για το ζητημα της υγειας μετα απο τοσες εξωσωματικες, το οποιο θιγεις, αυτο μπορει να σου συμβει και κανοντας πολυ λιγοτερες προσπαθειες ή και καμια...ειναι να μην σου τυχει που λεμε...

ειναι σαν τις περιπτωσεις με εναν χρονιο καπνιστη και εναν μη καπνιστη...που ο μη καπνιστης μπορει να εμφανισει καρκινο στον πενυμονα ενω ο καπνιστης να ειναι "κυριος"!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως ξερω και γω μια κοπέλα που έχει κανει 12 εξωσωματικες και 8 σπερματεγχυσεις με φαρμακα. Και είναι καλά. Και επισης αδυνατη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω αδυνατη ειμαι.Που κολλαει αυτο τωρα; :roll:

Εγω παλι ξερω μια που εχει κανει 7 παιδια και ειναι αδυνατη κι αυτη! :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι ορμονες, ως γνωστο, και τα πρωτοκολλα σχεδον όλα επειδη περιέχουν και κορτιζονη κανουν κατακρατηση υγρων και μπλοκαρουν τον μεταβολισμο για τουλάχιστον 6 μήνες. Αν κανεις απανωτες προσπαθειες έχεις πολλές πιθανοτητες να παχυνεις, αν δεν προσεξεις τη διατροφή σου και δεν γυμναζεσαι. Θέλει παραπανω κοπο για να διατηρηθεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...