Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ16!!!


Recommended Posts

Δάφνη μου, πώς είσαι σήμερα; Ελπίζω καλύτερα :x !

Αγγέλα μου, υπομονή καλό μου... Όμως κοίτα να ξεκουράζεσαι και να κοιμάσαι, τώρα που μπορείς, να έρθει ο θησαυρούλης σας και να σε βρει ξεκούραστη! Και μακάρι να σας βρει όλους μέλι-γάλα!

Cristy μου, μπράβο! Συγχαρητήρια! Με το καλό και τα διδυμάκια σας! Όπως είδες, σε κοκκίνησα ήδη!

Lil μου, φιλιά στέλνω σε σένα κ τον πασάκα σου!

Εγώ το πήρα απόφαση και έκλεισα το ραντεβού μου να δούμε... Αργούμε ακόμη (24/09), αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλύτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια μου γλυκα.

Δαφνη μου τι να πω σε καταλαβαίνω απόλυτα το εχω νιώσει πολυ καλα και ξερω ότι μόνο ο χρόνος λίγο το καλμάρει, συγκροτήσου και βουρ για την επόμενη και πιο τυχερη προσπάθεια.

Cristy μου πολυ χάρηκα γλυκεια μου σε θυμάμαι απο το 14 κι εγω ακόμα πάλέυω για το αδερφάκι αλλα τζίφος και εχω πρόβλημα με τα ωάρια λίγα και κακής ποιότητας με χαλια ΑΜΗ ετσι το παλεύω με φυσικό κύκλο αλλα κι αυτο δύσκολο αν θες πές μου το κέντρο που τα καταφερες και πόσο πέρίπου κόστισε να παρω μια 2η γνώμη.

Πολλα φιλια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου γλυκα.

Δαφνη μου τι να πω σε καταλαβαίνω απόλυτα το εχω νιώσει πολυ καλα και ξερω ότι μόνο ο χρόνος λίγο το καλμάρει, συγκροτήσου και βουρ για την επόμενη και πιο τυχερη προσπάθεια.

Cristy μου πολυ χάρηκα γλυκεια μου σε θυμάμαι απο το 14 κι εγω ακόμα πάλέυω για το αδερφάκι αλλα τζίφος και εχω πρόβλημα με τα ωάρια λίγα και κακής ποιότητας με χαλια ΑΜΗ ετσι το παλεύω με φυσικό κύκλο αλλα κι αυτο δύσκολο αν θες πές μου το κέντρο που τα καταφερες και πόσο πέρίπου κόστισε να παρω μια 2η γνώμη.

Πολλα φιλια σε όλες

Λοιπόοον...

Μετά το φιάσκο στο Αρεταίειο με τα "τζούφια" κι ενώ ήμουν ήδη 40 κ κάτι, η νέα μέτρηση ορμονών μου έδειξε μεταξύ άλλων:

ΑΜΗ 0,9

FSH 15,5

και ωοθήκες με όγκο σε ελαφρά συρρίκνωση...

Στον επόμενο τόνο πήγα στο ...εργοστάσιο αναπαραγωγής του κου Πάντου (ΓΕΝΕΣΙΣ).

Κι εκείνος κωλυόμενα τα είδε τα πράγματα, είπε να κάνουμε άλλη μια προσπάθεια με σχετικά ήπια διέγερση αλλά μακρύ πρωτόκολλο αυτή τη φορά, κι ανάλογα με τη συμπεριφορά του συστήματος μου να πάω με φυσικούς κύκλους που αν περνάει ο καιρός και μαζεύω κατιτίς και προκύπτουν εμβρυάκια που γίνονται βλαστοκύστες έχει καλώς, αλλιώς μας ρώτησε πως αισθανόμαστε με την ιδέα των δανεικών...

Ξεκίνησα ενέσεις καταστολής την 21η μέρα του κύκλου, ακριβώς μια εβδομάδα από τότε που μίλησα με το γιατρό 1η φορά (βιαστική εγώ, καθότι ένιωθα την αναπαραγωγικότητά μου να κατρακυλάει κι εμένα να προσπαθώ να σώσω ...έστω και ψίχουλα).

Έκανα ενέσεις orgalutran για καταστολή και μετά 300 μονάδες gonal και 2 σκόνες menopur για διέγερση...και η απόκρισή μου: λες και ήμουν άλλη γυναίκα:

Τη μέρα της ωορρηξίας είχα 14 ωοθυλάκια από τα οποία μου πήραν 9 ωάρια.

Την άλλη μέρα είχα 7 έμβρυα.

Την 5η μέρα είχα 4 βλαστοκύστες και άριστο ενδομήτριο.

Εμφυτεύσαμε και τα 4 εμβρυάκια.

Σε 2εβδομάδες η χοριακή στα ύψη!!!

Σε άλλες 10 μέρες ο 1ος υπέρηχος και ... 4 σάκοι.... (αυτό ήταν σοκ)

Μετά 1 εβδομάδα ο ένας σάκος δεν είχε εμβρυικά στοιχεία... οι άλλοι 3 είχαν εμβρυάκια με εμφανή καρδιακή λειτουργία.

Μετά άλλη μια εβδομάδα το 1 από τα 3 έμβρυα έμενε πίσω και τελικά παλλινδρόμησε με λίγη (ανεπαίσθητη) αιμορραγία...

Κόστος προσπάθειας: 3000 ευρώ με μικρογονιμοποίηση (δεν την χρεώνει έξτρα - τη θεωρεί δε απαραίτητη στις μεγάλες ηλικίες γιατί αυξάνει μεταξύ άλλων τις πιθανότητες εμφύτευσης).

Γενικά, τον συστήνω με χίλια.

Από την πρώτη στιγμή αισθανόμουν ότι "εδώ δεν χωράνε αστεία-αφού ήρθες θα κάνουμε τα αδύνατα δυνατά να σε γκαστρώσουμε".

Σου εύχομαι - και στα άλλα κορίτσια βεβαίως - καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

daphne μου εύχομαι σήμερα να είναι μια καλύτερη μέρα!!!! Έχεις και τρία μπαρμπασταθάκια να σε περιμένουν...αυτό είναι μεγάλη παρηγοριά!!!!!!

Christy συγχαρητήρια!!!!!!!! Και διδυμάκια, μπράβο!!!!!!!

Αγγέλα , μην αφήσεις τίποτα και κανέναν να σου χαλάσει αυτές τις ευτυχισμένες σου στιγμές!!!!!!!! Πιθανόν να είναι η νευρικότητα που τους έφερε σε ρήξη....Ότι και να έγινε όμως εσύ θα σκεφτείς το νινί σου!

Lil φιλάκια πολλά στον πασάκα!!!!!!!

Άντε με το καλό να ξεκινήσετε πάλι Μαρινάκι και Labrinip!!!!!! Σας στέλνω ένα μεγάλο φφφφφφφοοοοουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε άλλες 10 μέρες ο 1ος υπέρηχος και ... 4 σάκοι.... (αυτό ήταν σοκ)

..........σοκαρίστηκα μόνο που το διάβασα....φαντάζομαι τι έπαθες εσύ......... :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια συμπαράστασης. Όπως και ξανάγραψα νομίζω πως μόνο εσείς μπορείτε να καταλάβετε σε τι φάση είμαι.. τέσπα..ψυχολογικά δεν είμαι χάλια (ακόμη, και στην παλλίνδρομη που είχα μετά από καμιά εβδομάδα μ'επιασε.. )

@Μαρίνα Σ. είμαι σούπερ έτοιμη για να ξαναξεκινήσω. Ο γιατρός είπε σε 3 κύκλους οπότε ελπίζω πριν τα Χριστούγεννα να ξαναξεκινήσω.

@Sweety2 και πάνω που ήθελα να ρωτήσω αν έχω λιγότερες πιθανότητες με τα κατεψυγμένα (ή μπαρμπασταθάκια όπως λέει και η Anji - με έκανες και γέλασα :) )

Μίλησα με το γιατρό πάλι σήμερα, η χοριακή πήγε από 4,1 στο 3,8 και μου είπε να πάω να πάρω φορμόλη από το ιατρείο του έτσι ώστε όταν μου έρθει περίοδος να ..μαζέψω.. ό,τι αποβάλει ο οργανισμός και να του τα πάω για να τα στείλει για εξέταση, γιατί κάτι λέει πήγε να γίνει και να δούμε γιατί δεν προχώρησε.. τώρα τι θα δούμε δεν ξέρω αλλά τέσπα..

αυτά.. προς το παρόν καθάρισα το σπίτι και έχω πέσει με τα μούτρα σε δουλειές και ..beaute (αργότερα) γιατί με 15 μέρες στο κρεββάτι έχουν μείνει όλα πίσω (που αν είχα θετικό αποτέλεσμα σκασίλα μου αλλά τώρα μ'εχει πιάσει μανία ;) )

Φιλάκια σε όλες και όλες θα τα καταφέρουμε.. απλά σε μερικές τα πράγματα έρχονται λίγο πιο ζόρικα απ'οτι σε άλλες και θέλει παραπάνω προσπάθεια και επιμονή.. όχι παραίτηση!

@Cristy Πολλά συγχαρητήρια! Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

daphne_b κουράγιο και υπομονή.

Αυτό που σου συνέβη λέγεται βιοχημική κύηση - τόχω πάθει κι αυτό πέρυσι τέτοιες μέρες ήταν, αλλά τεσπά...

Κορίτσια γενικά η ψυχολογία μου τον τελευταίο 1,5 χρόνο ήταν:

-Φλεβάρης 2011 λαπ/ση & υστ/ση για διερεύνηση δευτεροπαθούς υπογονιμότητας που αφαιρέθηκαν πολύποδες (που δεν φαίνονταν) κ καυτηριάστηκε ενδομητρίωση (που επίσης δεν φαινόταν στα υπέρηχα εννοώ): ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ

-Απρίλης 2011 σπερμ/ση κ ΘΕΤΙΚΟ: ΓΙΟΥΠΙΙΙΙ

-Ιούνης 2011 παλλινδρόμηση κ απόξεση: ΩΧ - ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ

-Ιούλης - Αύγουστος 2011: Ξεκουράζομαι και θα τα καταφέρω μόνη μου, ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ???

-Σεπτέμβρης 2011: Σπερ/ση και θετικό οριακά και μετά πτώση - βιοχημική: ΩΧ ΩΧ ΩΧ

-Οκτώβρης 2011: Εξετάσεις για επαναλαμβανόμενες αποβολές, εξετάσεις για προετοιμασία εξωσωματικής, εξετάσεις, εξετάσεις, εξετάσεις και κούραση... όλα έτοιμα για την 1η προσπάθεια...: ΑΧ ΠΟΤΕ???

-Νοέμβρης 2011: Η μικρή άρχισε να βήχει..."κάπως" - ακτινογραφίες και ΣΟΚ - ΧΥΛΟΘΩΡΑΚΑΣ (τιν΄ τούτο πάλι???).

Ένας μήνας νοσηλείας ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ, θα μπορούσε να είναι κάτι... "κακοήθες"... Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑ???

-Δεκέμβρης 2011: Βγαίνουμε από το νοσοκομείο με ειδικό πρόγραμμα διατροφής, ξέροντας μόνο ότι ΜΑΛΛΟΝ δεν κινδυνεύει η ζωή του παιδιού μας (εξακολουθούμε - μέχρι και σήμερα- να μην ξέρουμε τι το προκάλεσε αυτό στη μικρή): ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ, ΜΠΟΡΩ??? - ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ

-Ιανουάριος 2012: Ακτινογραφίες της μικρής πεντακάθαρες και την ίδια μέρα χτυπάω την 1η ένεση εξωσωματικής:

ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ, ΑΞΙΖΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ

-Φεβρουάριος 2012(αρχές): ξυπνάω από τη νάρκωση της ωοληψίας με τα "τζούφια": ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ - ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ (ο γιατρός λέει να επαναλάβω την προσπάθεια, μπορεί να "έτυχε"- ωστόσο οι νέες ορμονικές είναι απλά "αποκαρδιωτικές")

-Φεβρουάριος 2012 (τέλος): ακτινογραφίες της μικρής καθαρές: ΟΥΦ

-Μάρτιος 2012: ακτινογραφίες της μικρής καθαρές - ξαναρχίζουμε σχολείο- άρση κάθε περιορισμού - επιστροφή στο παλιό πρόγραμμα: ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ Ή ΑΝΑΔΟΧΗ???

-Απρίλιος 2012: Πάω στο ΓΕΝΕΣΙΣ κατόπιν προτροπής ξαδέρφου μαιευτήρα...:ΛΕΣ???- ξεκινάω διάβασμα περί "δανεικών" ωαρίων: όσο περισσότερα διαβάζω για την Ελληνική νομοθεσία και τις πρακτικές στην Ελλάδα...ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ... Τεσπά, ξεκινάω ενέσεις κ βλέπουμε...

-Μάΐος 2012: Άψογη ανταπόκριση - ΛΕΣ??? κ΄ βάζω 4 βλαστοκύστες σε άριστο ενδομήτριο (μια έννοια ότι μακακίζομαι την είχα, αλλά αφού εξωσωματικός-ξάδερφος μαιευτήρας-σύζυγος κλπ συμφωνούσαν, οκ, το έκανα)

-Ιούνιος 2012 (αρχές): θετική χοριακή: ΓΙΟΥΠΙ

-Ιούνιος 2012 (προς το τέλος): οριστικός επανέλεγχος της μικρής: ακτινογραφίες καθαρές: ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ - όχι άλλες ακτινογραφίες- μπορούμε να ξεχάσουμε το συμβάν (ξεχνιέται αυτό???)

-Ιούνιος 2012 (τέλος): τετράδυμα στον 1ο υπέρηχο: ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΩ??? Διαβάζω περί επιλεκτικής μείωσης...

-Ιούλιος 2012 (αρχές): τρίδυμα: ΟΟΟΚΚΚΚΚ...Συνεχίζω διάβασμα περί επιλεκτικής μείωσης...: ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

-Ιούλιος 2012 (μέσα): το τρίτο μωρό, μάλλον δεν...: γλίτωσα τη δύσκολη απόφαση: ΜΙΣΩ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ, ΜΙΣΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ

-Αύγουστος 2012: τέλεια αυχενική - τα παιδιά είναι μάλλον κορίτσια - η κόρη μου τους μιλάει - ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!

-Σεπτέμβριος 2012: ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!

Σόρυ για το σεντόνι, προσπάθησα να τα πω σύντομα, αλλά ήταν τόσα πολλά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα...

Συνειδητοποιώ ότι έχουμε όλοι την υγειά μας και -προς το παρόν τουλάχιστον - τη δουλειά μας κι αισθάνομαι ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ & ΕΥΓΝΩΜΩΝ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cristy, συγχαρητηρια ΄για τα διδυμακια και μια ευκολη και τελειομηνη εγκυμοσυνη από δω και περα με δυο υγιέστατα μωρακια.

Δάφνη, και γω δεν τα πίστευα τα κατεψυγμενα και να που έμεινα έγκυος με μαλιστα υποδεεστερα έμβρυα από τα τρια άριστα φρεσκα. Ο οργανισμος, να ξερεις, ειναι πιο ξεκουραστος γιατι δεν έχουν προηγηθει οι ορμονες διέγερσης και σε κάποιες πιανουν καλύτερα.

Μαρινα, έχω 3 κατεψυγμενα και γω και θα παρω 1-2 ακομα από φυσικους και μετα θα μεταφερω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cristy, συγχαρητήριααααααααα!!!γιούπι! [smilie=blob6.gif] τι έχεις περάσει κι εσύ βρε κορίτσι μου!οπότε η χαρά είναι διπλή και κυριολεκτικά και μεταφορικά!Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης κοπέλα μου!

Κοριτσάκια μου γλυκά,Lil,Μαρίνα,Anjie ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μακάρι να τελειώσουν όλα, δεν θέλω να γεννήσω χωρίς να δω έστω και λίγο τη μητέρα μου, περίμενα χρόνια τη στιγμή αυτή γιατί τον πατέρα μου τον έχω χάσει και ήθελα να της δώσω σε χαρά ό,τι πόνο πέρασε.Τέλοσπάντων, έχει ο Θεός.Lil, ήσουν αναλυτικότατη, λες να πάμε για ραντεβού;γι αυτό λεει διακοπή 24 ώρες πριν;και μένα μου δωσε χαρτάκι με οδηγίες που θα δώσω κατα την εισαγωγή.Θα τον ρωτήσω και για τη μαια που λες.Καλά, σου παιρνε σε κάθε επίσκεψη ο δικός σου;τι να πεις ρε παιδί μου, χαλάλι!όσο για τα οικογενειακά σε νιώθω όσο δεν παίρνει, βρίσκουν τις καλύτερες ώρες!!!

Φιλιά σε όλα τα κορίτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Cristy σου εύχομαι όλα καλά να πάνε με την κόρη σου. Σε όλες τις κόρες σου!

Και αυτό που έγραψες "...Συνειδητοποιώ ότι έχουμε όλοι την υγειά μας και -προς το παρόν τουλάχιστον - τη δουλειά μας κι αισθάνομαι ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ & ΕΥΓΝΩΜΩΝ!!!..."

νομίζω πρέπει να το σκεφτόμαστε κάθε μέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δάφνη μου εύχομαι και να μήνης έτσι ψυχολογικά, μην σε πάρει απο κάτω !!

μανούλα θα γίνεις έτσι και αλλιώς κράτα την υπομονή και το κουράγιο σου για τις νύχτες που θα μένεις άγρυπνη απο το κλάμα του μωρού σου !!

μια μεγάλη αγκαλίτσα σου στέλνω :YMHUG::YMHUG:

τα φιλιά μου σε όλες σας :x:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cristy συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου εύχομαι να είναι όλα καλά και με τις τρεις κόρες σου!!!! Daphne λυπάμαι πολύ , δεν σου κρύβω ότι είχα μια ελπίδα να ανέβει η χοριακή σου και απογοητεύτηκα...Χαίρομαι που τουλαχιστον είσαι καλά ψυχολογικά και έτοιμη για τη νέα σου προσπάθεια που εύχομαι να είναι η τυχερή σου...

Εγώ κορίτσια μετά την αποτυχία μου , χθες μίλησα με το γιατρό γιατί ήταν στο εξωτερικό και μου σύστησε υστεροσκόπηση πριν την καινούρια προσπάθεια εξωσωματικής...και έτσι αναμένω την ...ακατανόμαστη και μετά θα πάω να κάνω...Κάτι για συμφύσεις φοβάται από τις αποξέσεις . Είχα ξανακάνει υστεροσκόπηση πριν απο δύο χρόνια αλλά λέει όταν οι αποξέσεις δεν γίνονται προσεκτικά ξαναδημιουργούνται...Τί να πω...για μερικούς γιατρούς εδώ στην Κοζάνη...χάλια. Ελπίζω τουλαχιστον να πάνε όλα καλά με την επέμβαση και να έχω μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας στη δεύτερη εξωσωματική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

daphne_b κουράγιο και υπομονή.

Αυτό που σου συνέβη λέγεται βιοχημική κύηση - τόχω πάθει κι αυτό πέρυσι τέτοιες μέρες ήταν, αλλά τεσπά...

Κορίτσια γενικά η ψυχολογία μου τον τελευταίο 1,5 χρόνο ήταν:

-Φλεβάρης 2011 λαπ/ση & υστ/ση για διερεύνηση δευτεροπαθούς υπογονιμότητας που αφαιρέθηκαν πολύποδες (που δεν φαίνονταν) κ καυτηριάστηκε ενδομητρίωση (που επίσης δεν φαινόταν στα υπέρηχα εννοώ): ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ

-Απρίλης 2011 σπερμ/ση κ ΘΕΤΙΚΟ: ΓΙΟΥΠΙΙΙΙ

-Ιούνης 2011 παλλινδρόμηση κ απόξεση: ΩΧ - ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ

-Ιούλης - Αύγουστος 2011: Ξεκουράζομαι και θα τα καταφέρω μόνη μου, ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΩ???

-Σεπτέμβρης 2011: Σπερ/ση και θετικό οριακά και μετά πτώση - βιοχημική: ΩΧ ΩΧ ΩΧ

-Οκτώβρης 2011: Εξετάσεις για επαναλαμβανόμενες αποβολές, εξετάσεις για προετοιμασία εξωσωματικής, εξετάσεις, εξετάσεις, εξετάσεις και κούραση... όλα έτοιμα για την 1η προσπάθεια...: ΑΧ ΠΟΤΕ???

-Νοέμβρης 2011: Η μικρή άρχισε να βήχει..."κάπως" - ακτινογραφίες και ΣΟΚ - ΧΥΛΟΘΩΡΑΚΑΣ (τιν΄ τούτο πάλι???).

Ένας μήνας νοσηλείας ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ, θα μπορούσε να είναι κάτι... "κακοήθες"... Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑ???

-Δεκέμβρης 2011: Βγαίνουμε από το νοσοκομείο με ειδικό πρόγραμμα διατροφής, ξέροντας μόνο ότι ΜΑΛΛΟΝ δεν κινδυνεύει η ζωή του παιδιού μας (εξακολουθούμε - μέχρι και σήμερα- να μην ξέρουμε τι το προκάλεσε αυτό στη μικρή): ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ, ΜΠΟΡΩ??? - ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ

-Ιανουάριος 2012: Ακτινογραφίες της μικρής πεντακάθαρες και την ίδια μέρα χτυπάω την 1η ένεση εξωσωματικής:

ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ, ΑΞΙΖΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ

-Φεβρουάριος 2012(αρχές): ξυπνάω από τη νάρκωση της ωοληψίας με τα "τζούφια": ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ - ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ (ο γιατρός λέει να επαναλάβω την προσπάθεια, μπορεί να "έτυχε"- ωστόσο οι νέες ορμονικές είναι απλά "αποκαρδιωτικές")

-Φεβρουάριος 2012 (τέλος): ακτινογραφίες της μικρής καθαρές: ΟΥΦ

-Μάρτιος 2012: ακτινογραφίες της μικρής καθαρές - ξαναρχίζουμε σχολείο- άρση κάθε περιορισμού - επιστροφή στο παλιό πρόγραμμα: ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ Ή ΑΝΑΔΟΧΗ???

-Απρίλιος 2012: Πάω στο ΓΕΝΕΣΙΣ κατόπιν προτροπής ξαδέρφου μαιευτήρα...:ΛΕΣ???- ξεκινάω διάβασμα περί "δανεικών" ωαρίων: όσο περισσότερα διαβάζω για την Ελληνική νομοθεσία και τις πρακτικές στην Ελλάδα...ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ... Τεσπά, ξεκινάω ενέσεις κ βλέπουμε...

-Μάΐος 2012: Άψογη ανταπόκριση - ΛΕΣ??? κ΄ βάζω 4 βλαστοκύστες σε άριστο ενδομήτριο (μια έννοια ότι μακακίζομαι την είχα, αλλά αφού εξωσωματικός-ξάδερφος μαιευτήρας-σύζυγος κλπ συμφωνούσαν, οκ, το έκανα)

-Ιούνιος 2012 (αρχές): θετική χοριακή: ΓΙΟΥΠΙ

-Ιούνιος 2012 (προς το τέλος): οριστικός επανέλεγχος της μικρής: ακτινογραφίες καθαρές: ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ - όχι άλλες ακτινογραφίες- μπορούμε να ξεχάσουμε το συμβάν (ξεχνιέται αυτό???)

-Ιούνιος 2012 (τέλος): τετράδυμα στον 1ο υπέρηχο: ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΩ??? Διαβάζω περί επιλεκτικής μείωσης...

-Ιούλιος 2012 (αρχές): τρίδυμα: ΟΟΟΚΚΚΚΚ...Συνεχίζω διάβασμα περί επιλεκτικής μείωσης...: ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

-Ιούλιος 2012 (μέσα): το τρίτο μωρό, μάλλον δεν...: γλίτωσα τη δύσκολη απόφαση: ΜΙΣΩ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ, ΜΙΣΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ

-Αύγουστος 2012: τέλεια αυχενική - τα παιδιά είναι μάλλον κορίτσια - η κόρη μου τους μιλάει - ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!

-Σεπτέμβριος 2012: ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!

Σόρυ για το σεντόνι, προσπάθησα να τα πω σύντομα, αλλά ήταν τόσα πολλά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα...

Συνειδητοποιώ ότι έχουμε όλοι την υγειά μας και -προς το παρόν τουλάχιστον - τη δουλειά μας κι αισθάνομαι ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ & ΕΥΓΝΩΜΩΝ!!!

Υποκλίνομαι christy!!!Μεγαλείο πίστης,υπομονής και επιμονής...Με το καλό τα διδυμάκια σου....να τα χαρείς υγιέστατα και τα 3 κοριτσάκια σου!!!

Ααααα και να το δημοσιεύσεις αυτό έξω σε ξεχωριστό νέο θέμα...πολλά κορίτσια θα παιρναν θάρρος από τις προσπάθειες και τις αναποδιές σου με το θετικό σου αποτέλεσμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάστε καλά κορίτσια για τα καλά σας λόγια.

Εγώ αυτό που βίωσα μετά από όλη αυτή την περιπέτεια με την κόρη μου είναι ότι η μητρότητα σε κάνει ον ΠΟΛΥ ανθεκτικό, τόσο, που δεν φαντάζεσαι προτού έρθουν τα ζόρια ότι μπορείς όντως να τα αντιμετωπίσεις.

Mardio, κάποια στιγμή ίσως το κάνω, να ανοίξω δηλαδή νέο θέμα, απλά ακόμη δεν νιώθω έτοιμη, μου φαίνεται κάπως πολύ κοντινό όλο αυτό, όλη αυτή η εναλλαγή των συναισθημάτων, απ΄ τον πάτο στην κορυφή και μετά πάλι πάτο και στο τέλος το ξημέρωμα...

Clara καλή επιτυχία με την υστεροσκόπησή σου. Σίγουρα θα σε καθαρίσει και θα στρώσει καλύτερες πιθανότητες για την επόμενη προσπάθεια.

Δάφνη είσαι τυχερή που ο γιατρός σου συνιστά φορμόλη και διατήρηση των τυχόν υπολειμάτων της κύησης για εξέταση. Οι περισσότεροι γιατροί δεν το κάνουν, παρόλο που θεωρητικά θα μπορούσαν να εξαχθούν πολύτιμα συμπεράσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δάφνη μου, χαίρομαι που σε βρίσκω αισιόδοξη κι έτοιμη για την επόμενη κίνηση. Συνέχισε έτσι!!

Anji μου, ευχαριστώ για το φύσημα!

Sweety μου, καλή συνέχεια κορίτσι μου και να τα μαζέψεις γρήγορα!

Αγγέλα μου, κοντεύεις γλυκειά μου, λίγες μέρες έμειναν!!!

Μερεντούλα μου, φιλάκια κι από μένα! Πού βρίσκεσαι; Είχαμε καμιά εξέλιξη; Ελπίζω όλα για καλό!

Chara75, όντως η υστεροσκόπιση μετά από απόξεση είναι επιβεβλημένη. Δεν έχει να κάνει μόνο με το "χέρι" του γιατρού, τις δημιουργεί κι ο οργανισμός κατά την επούλωση. Έπρεπε να τις είχα υποψιαστεί νωρίτερα τις συμφύσεις, καθώς η περίοδος ήταν εμφανώς λιγότερη... Κι εγώ ευτυχώς που τις έκανα, 3 στη σειρά, διαγνωστική-επεμβατική-διαγνωστική, γιατί "καθάρισε" η μήτρα μου. Θα πάνε όλα καλά!

Cristy, συμφωνώ με την Mardio, μας δίνει πολύ κουράγιο η ιστορία σου...

Τώρα για αισιοδοξία; Τι να σας πω... Πήγα σήμερα στον γυναικολόγο μου για το Παπ κλπ, κι ενώ βρίσκομαι στην 14η μέρα, είδε μεν καταβολές (ωοθυλάκια εκατέρωθεν αλλά μικρά) αλλά κανένα δεν υπερίσχυε σε μέγεθος και μάλλον δεν θα έχω ωορρηξία αυτόν τον μήνα. Για μία φορά να πω οκ, αλλά μετά το σοκ του Ιουνίου... έπεσα λίγο, αν κ εκείνος προσπαθεί να με κρατήσει αισιόδοξη... Θα κάνω επαναληπτικό υπέρηχο την Δευτέρα μεν αλλά... :cry:

Είπαμε βέβαια, πίστη και υπομονή... Αλλά μέχρι πότε βρε κορίτσια μου; Δεν παραπονιέμαι, αλλίμονο!, απλώς αναρωτιέμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Chara , είπαμε...ότι χρειαστεί θα το κάνουμε!!!!! Όλα καλά θα πάνε!

Christy, απόλαυσε την δίδυμη κύηση σου!!!!!! Άλλωστε , όλα αυτά που πέρασες , έχουν το μοναδικό αυτό αποτέλεσμα!!!! Σίγουρα δίνεις κουράγιο στις γυναίκες που προσπαθούν και προσπαθούν και προσπαθούν και απογοητεύονται......

Μαρινάκι, μην μου πέφτεις........γιατί δεν προσπαθείς να εξοικειωθείς και με την ιδέα των δανεικών ωαρίων;;;;;; Ξέρω πως δεν είμαστε "χαλαροί" με την ιδέα αυτή....αλλά μην την αποκλείεις! Σε καμία περίπτωση δεν γίνεσαι λιγότερο μάνα ...... Ήμουν πανέτοιμη για αυτή την λύση, αν δεν τα κατάφερνα...και αφού ο οργανισμός μου δεν ανταποκρινόταν στις ορμόνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κυρίες μου :)

Christy να σου ευχηθώ τα καλύτερα απο δω και πέρα, καλή εγκυμοσύνη να έχεις ! !

Μαρίνα έτσι και εγώ, αναρωτιέμαι..

καμιά εξέλιξη προς το παρών..

τώρα περιμένω στης 18 την αλέκα :lol::lol:

και βλέπουμε..

τα φιλιά μου σε όλες σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

Μερέντα μου, εύχομαι να αλλάξει το κλίμα και να έρθουν γρήγορα καλές εξελίξεις! Θα συνεχίσετε μόνοι ή θα πάτε σε προσπάθεια;

Anji μου, υποκλίνομαι πάντα και στις κοπέλες που πηγαίνουν με δανεικά, αλλά, δυστυχώς, για μένα δεν αποτελεί επιλογή, ούτε καν σκέψη. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ και επαναλαμβάνω, respect σε όσες προχωρούν σε αυτόν τον δρόμο... Αλλά εκτός του ότι δεν αποτελεί ούτε καν σκέψη, με παίρνει και το παράπονο, δεν σας το κρύβω, και λέω τόσα χρόνια αγωνίζομαι, τόσες προσπάθειες έχω κάνει, για να φτάσω με τις δικές μου δυνάμεις σε ένα παιδί... Ή να μην φτάσω τελικά, αρκεί κάποιος να μου το πει "παιδί μου, τέλος, έως εδώ". Από την άλλη, σίγουρα υπάρχουν και ευθύνες που πρέπει να αποδοθούν κάποια στιγμή, μην ξεχνάμε, γιατρός δεν είμαι. Αν για παράδειγμα, πήγαινα προς πτώση στη γονιμότητά μου, κάποιος δεν έπρεπε να το δει; Να το προβλέψει; Να κάνω κάποιες επιπλέον εξετάσεις; Ποτέ δεν αρνήθηκα, τουναντίον ρωτούσα "να κάνω κάποια άλλη εξέταση εν τω μεταξύ"; Γιατί δηλαδή έπρεπε όλοι (αφήστε εμάς που δεν είμαστε γιατροί) να είμαστε με την ιδέα ότι το Μαρινάκι έχει ακόμα κανονικά ωορρηξία, ωάρια καλά κλπ;;; Και ξαφνικά να πέφτουμε όλοι από τα σύννεφα, είτε τον Ιούνιο (που ήταν προβληματικά) και τώρα που "τυχαία" δεν κάνω ωορρηξία;;;

Είμαι 41! Τυχαία όλα; Δεν νομίζω...

Προσπαθώ να παίρνω κουράγιο και να μην στεναχωριέμαι (πολύ), άλλωστε δεν θα μου προσέφερε και τίποτα. Κάνω υπομονή μέχρι την άλλη Δευτέρα που θα δούμε τον εξ/κό, να τα πούμε και να δούμε πώς θα συνεχίσουμε.

Υπομονή έχω ακόμη κι ελπίδα ότι κάτι θα γίνει, θα βρεθούν τα "καλά" και προσεύχομαι στην Γιάτρισσα καθημερινά να με βοηθήσει, όπως και για όλες σας...

Συγνώμη αν σας "ρίχνω" και ευχαριστώ που είστε εδώ, δίπλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδες μου τι κάνετε;

Δεν σας ξέχασα... αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά όλο το καλοκαίρι το έβγαλα στο πατρικό μου λόγο ζέστης, καθώς δεν την πάλευα καθόλου και ζαλιζόμουν συνέχεια! Επέστρεψα οριστικά πλέον προχθές και προσπαθώ να μπω σε σειρά!

Θα διαβάσω όσα περισσότερα νέα σας μπορώ και θα επανέλθω σιγά σιγά! Εύχομαι να διαβάσω πολλές ευχάριστες ανακοινώσεις και για τις κοπέλες που τώρα θα ξεκινήσουν την προσπάθειά τους να μην παιδευτούν και σύντομα να έθει το θαυματάκι τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε καλώς το Diazάκι μας!!!!

Άντε και μας έλειψες τόσο!!!!

Να διαβάσεις αλλά να μας πεις και τα δικά σου τα νέα, ναι;;;;

Φιλιά στο μπεμπάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες!!Εδω ειμαι κι εγω! :D Νεα δεν εχω ουτε κι εγω.Μια απο τα ιδια ακομα περιμενουμε να περασει ο καιρος.

Μαρινακι μην εισαι ετσι τωρα.Ακομα δεν ξεκινησες προσπαθειες για φυσικο καλα καλα.Μπορει τον αλλο μηνα να ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Ομως:

Μην σκεφτεσαι τωρα το τι θα ειχε γινει αν....Και μην ριχνεις ευθυνες στους γιατρους(δεν φταινε αυτοι που δεν κανουμε ωορηξια ή δεν ανταποκρινομαστε κλπ κλπ)Για μενα ΕΠΡΕΠΕ να ειχες παρει γνωμη και απο αλλου.Και ισως να μην εφταιγε τπτ απο ολα αυτα που σε καθυστερησαν στις προσπαθειες σου.Αυτο για μενα ηταν το λαθος του γιατρου.Δεν εισαι 45-50 βεβαια αλλα δεν εισαι και 30-35.Σε τετοιες ηλικιες (40+)δεν ειμαστε για να καθομαστε να περιμενουμε....Αυτο επρεπε να το ειχες σκεφτει και απο μονη σου.Το να εκανες μια εξεταση παραπανω δεν ειχε και πολυ νοημα.Να εκανες fsh και ΑΜΗ δλδ;Οτι και να εβγαινε θα σου ελεγε οτι και η ηλικια σου:Οτι πρεπει να βιαστεις!Οτι δεν κανεις παντα ωορηξια;Λογικο δεν ειναι;Και στα 35 μπορει να συμβαινει αυτο.Οτι πιστευεις οτι το ενδεχομενο των ωαριων απο δοτρια δεν σε αφορα συμβαινει γιατι δεν εχεις αποδεχτει το οτι μπορει να υπαρχει προβλημα με τα δικα σου ωαρια.Μακαρι να τα καταφερεις με τα δικα σου!Εχεις κανει ομως 5-6 προσπαθειες και τπτ...Θα κανεις και καποιους φυσικους κι αν τελικα δεν πανε καλα και σου πουν οτι δεν;Βασικα μετα την αρνηση ερχεται η αποδοχη.Κι εγω το ιδιο περασα.Μετα απο ενα χρονο πλεον το βλεπω αλλιως.Ο μονος λογος που θα σου προτεινα να το σκεφτεις οσο πιο συντομα μπορεις ειναι γιατι εχεις ταλαιπωρηθει παααρα πολυ και αποτελεσμα δεν βλεπεις.Αλλιως οι δοτριες εκει θα ειναι και μετα απο 2-3 και περισσοτερα χρονια.Σημασια εχει το ποση υπομονη θα εχεις εσυ μεχρι τοτε...

Χωρις παρεξηγηση ολα αυτα.Απο εμενα που τα σκεφτομαι και για τον εαυτο μου και ειμαι 10 χρονια πιο μικρη οποτε και ηταν δυσκολοτερο να το αποδεχτω μιας και βιολογικα ειναι ανορθοδοξο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω κοριτσια έχω κουραστει αλλά δεν το βαζω ακομα κατω. Παλευω με φυσικους και ίσως ξανακανω και καποια διέγερση. Απ΄ότι έχω καταλαβει το θέμα ειναι να μην το αφηνεις, να το παλευεις σχεδον καθε μηνα. Το μεγαλο θέμα ειναι όμως το οικονομικό. Που θα βρουμε τα χρηματα για να κανουμε καθε μηνα προσπάθεια;

Δανεικά, θα συμφωνησω με την Μαρινα, δεν ειναι για όλες μας. Καποιες το αποδεχονται κάποιες άλλες δεν μπορουν. Και γω ανηκω στη 2η κατηγορια. Προτιμώ το τιποτα.

Σημερα πηγα καλά στον φυσικο, προλαβαμε το ωαριο, αυριο θα ξερω αν γονιμοποιηθηκε. Τουλαχιστον γλυτωνουμε τα φαρμακα διέγερσης. Αλλά καθε μήνα η ίδια δουλειά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινάκι δυστυχώς απ΄ ότι έχω καταλάβει η πτώση της γονιμότητας δεν ανιχνεύεται εύκολα.

Όταν ξεκινήσουν τα "σημάδια" συνήθως η ζημιά έχει γίνει.

Συνήθως αυτό που γίνεται, αν είσαι στην επονομαζόμενη "γκρίζα ζώνη" (FSH από 10 έως 25), που σημαίνει ότι ο οργανισμός σου διαθέτει ακόμη κάποια "καλά" ωάρια που σκοπεύει να τα ξεφορτωθεί βεβαίως μαζί με τη "σκαρταδούρα", είναι η παρακολούθηση κύκλο - κύκλο. Φυσικοί κύκλοι δηλαδή.

Προσωπική μου άποψη, μην πας στα δανεικά αν δεν παρακολουθήσεις τους φυσικούς σου κύκλους τουλάχιστον επί ένα χρόνο. Τα θεωρώ πολύ "πονεμένη ιστορία": Τεράστιο επίτευγμα της αναπαραγωγικής επιστήμης βέβαια, αλλά πίσω από την "υποχρεωτική ανωνυμία δότριας - λήπτριας" που επιβάλλει η Ελληνική νομοθεσία, μπορεί να κρύβονται διάφορα...

Το λέω εγώ, που πήγαμε σε στυλ "αχαχούχα" για δανεικά και φανταζόμασταν ότι θα επιλέξουμε ωάρια από φοιτήτριες ή από αθλήτριες ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...

Ο σύζυγος μάλιστα έλεγε αν γίνεται να επιλέξουμε από άλλη φυλή τελείως, καμιά μαυρού ή ασιάτισσα, να γίνουμε λίγο "μουλτικάλτσουραλ" οικογένεια. Τόσο άνετοι κ στην κοσμάρα μας ήμασταν.

Το τελευταίο που μας έννοιαζε ήταν να μου μοιάζει το παιδί.

Μετά συνηδειτοποίησα ότι:

Πίσω από την "ανωνυμία" που επιβάλει ο νόμος δεν μπορείς να ξέρεις:

1) αν τα ωάρια είναι προϊόν τράφικιν ή γενικότερα εκμετάλευσης

2) αν η αμοιβή που προβλέπει ο νόμος πάει στη δότρια ή όχι

3) δεν υπάρχει "κωδικοποίηση" κ έλεγχος της δότριας για να ξέρεις πόσες φορές έχει δώσει ωάρια και πόσα παιδιά έχουν γεννηθεί από την ίδια βιολογική μητέρα

Είναι τόσο μα τόσο κρίμα να λειτουργεί όλο αυτό το "θαύμα" της αναπαραγωγικής επιστήμης που εξαιτίας του χαρίζεται ελπίδα σε τόσα ζευγάρια, με τόσο ανεξέλεγκτο τρόπο.

Αυτή βέβαια είναι η δική μου άποψη και "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" έτσι?

Αυτές οι σκέψεις πέρναγαν από το μυαλό μου όταν κουβεντιάζαμε τις πιθανότητές μου να πάει καλά η εξωσωματική που έκανα και δεν ξέρω αν μετά από επαναλαμβανόμενες αποτυχίες αποφάσιζα πάραυτα για δανεικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι γεγονος ότι οι φυσικοι κύκλοι ειναι ο,τι καλύτερο για μας τις 41+. Θέλουν όμως επιμονη και υπομονή. Δεν το αφηνουμε, προσπαθουμε καθε μηνα ακομα και αν φαμε 1-2-3 συνεχομενες αποτυχιες (να μην το προλαβουμε, να μην γονιμοποιηθει, να μην διαιρεθει κλπ). Επισης θέλει και έμπειρους γιατρους. Εμενα οι 2 πρωτοι ήταν άσχετοι από φυσικους. Εχασα χρονο και χρημα. Γι΄αυτο προσεξτε που θα τους κανετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...