Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!

Το Σάββατο έχει ο μικρός μου τα δεύτερα του γενέθλια και λόγω οικονομικής στενότητας είπα να κάνω εγώ μια τούρτα, μια που θα το γιορτάσουμε μεταξύ μας (παππούδες, θείοι κτλ). Ρώτησα σε ζαχαροπλαστείο και κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ, οπότε θεώρησα οτι με μισά χρήματα μπορώ να την κάνω μόνη μου. Θα ήθελα λοιπόν καμιά ιδέα, καμιά εύκολη και χαρούμενη συνταγή αν ξέρετε!

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να το χαιρεσαι τον μικρο σου!!!!για δες αυτην την συνταγη...ειναι ευκολη http://spider-puppeta.blogspot.gr/2012/ ... _2310.html

DSCN0143.JPG[/attachment:iz5p6e38]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δες λιγο αυτη την τουρτα,ειναι πολυ ευκολη,ομορφη και καλοκαιρινη,αν σου αρεσει πες μου να σου πω ακριβως πως να την κανεις

IMGP2722.jpg[/attachment:3hqji2z0]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ να σου πω εκτός απο το οικονομικό θέλω την πρώτη του τούρτα να του την φτιάξω εγώ ;)

Σίγουρα θα χρησιμοποιήσω ζαχαρόπαστα για να φτιάξω κάποιο εντυπωσιακό σχέδιο, αν σε ενδιαφέρει δες εδώ http://www.littledeco.gr/?cat=47

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η βαση της τουρτας ειναι απο συνταγη σοκολατινας ,η μια δοση ειναι:

8 αυγα

24 κ.σ. ζαχαρη

16 κ.σ. αλευρι

8 κ.γ. κακαο

2 μπεικιν

4 βανιλιες

4 κ.σ. νερο

χτυπαμε πρωτα τα ασπραδια πολυ καλά να γινει σφιχτη μαρεγκα,προσθετουμε τους κροκους,τη ζαχαρη και συνεχιζοντας το χτυπημα ολα τα υπολοιπα υλικα ενα ενα,ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 για 45 λεπτα,καλα ειναι να κανεις το παντεσπανι μια μερα πριν το χτισιμο της τουρτας,χωριζουμε το παντεσπανι στα δυο,σιροπιαζουμε ή με πορτοκαλαδα ή με το σιροπι που εχει ως εξης:

2 κ.σ.ζαχαρη

2 κ.γ. κακαο

1 κ.σ. νες καφε

3 φλυτζ.τσ.νερο

τα βραζουμε ολα μαζι,μολις αρχισει να βραζει αφηνουμε 5 λεπτα

για την κρεμα που μπαινει στην μεση και για επικαλυψη χτυπαμε 2 μορφατ και 1 ζαχαρουχο,απλωνουμε στη μεση μια ικανοποιητικη ποσοτητα και κραταμε την υπολοιπη κρεμα για την επικαλυψη,χρωματιζουμε με κιτρινο χρωμα ζαχαροπλαστικης ,κραταμε λιγο για το στομα και το κανουμε κοκκινο,αν δεν βρεις κιτρινο ινδοκαρυδο μπορεις να το χρωματισεις κι αυτο με χρωμα ζαχαροπλαστικης,για τα χωνακια αλοιφουμε με ενα πινελο λιγο λιωμενο βουτυρο και τα κυλαμε στο ινδοκαρυδο,καλυπτουμε την τουρτα και ριχνουμε ινδοκαρυδο για να μην φαινονται οι ατελειες,για να κανεις τα γυαλια βαζεις μπισκοτο για φακο και γλυκοριζα για κορδονι,γλυκοριζα θα βρεις στα σουπερ στα ραφια με τις καραμελες,τα συγκεκριμενα ηταν ροδες σαν σαλιγκαρια και τα εκοψα,θα βαλεις την κοκκινη σαντυγι σε κορνε και θα φτιαξεις το στομα,ειναι πολυ ευκολη κι εγω φτιαχνω τουρτες με ζαχαροπαστα αλλα ειναι αρκετα δυσκολες αυτη ειναι πανευκολη και πιστευω οτι δεν θα δυσκολευτεις,αν εχεις οποιαδηποτε απορια πες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η βαση της τουρτας ειναι απο συνταγη σοκολατινας ,η μια δοση ειναι:

8 αυγα

24 κ.σ. ζαχαρη

16 κ.σ. αλευρι

8 κ.γ. κακαο

2 μπεικιν

4 βανιλιες

4 κ.σ. νερο

χτυπαμε πρωτα τα ασπραδια πολυ καλά να γινει σφιχτη μαρεγκα,προσθετουμε τους κροκους,τη ζαχαρη και συνεχιζοντας το χτυπημα ολα τα υπολοιπα υλικα ενα ενα,ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 για 45 λεπτα,καλα ειναι να κανεις το παντεσπανι μια μερα πριν το χτισιμο της τουρτας,χωριζουμε το παντεσπανι στα δυο,σιροπιαζουμε ή με πορτοκαλαδα ή με το σιροπι που εχει ως εξης:

2 κ.σ.ζαχαρη

2 κ.γ. κακαο

1 κ.σ. νες καφε

3 φλυτζ.τσ.νερο

τα βραζουμε ολα μαζι,μολις αρχισει να βραζει αφηνουμε 5 λεπτα

για την κρεμα που μπαινει στην μεση και για επικαλυψη χτυπαμε 2 μορφατ και 1 ζαχαρουχο,απλωνουμε στη μεση μια ικανοποιητικη ποσοτητα και κραταμε την υπολοιπη κρεμα για την επικαλυψη,χρωματιζουμε με κιτρινο χρωμα ζαχαροπλαστικης ,κραταμε λιγο για το στομα και το κανουμε κοκκινο,αν δεν βρεις κιτρινο ινδοκαρυδο μπορεις να το χρωματισεις κι αυτο με χρωμα ζαχαροπλαστικης,για τα χωνακια αλοιφουμε με ενα πινελο λιγο λιωμενο βουτυρο και τα κυλαμε στο ινδοκαρυδο,καλυπτουμε την τουρτα και ριχνουμε ινδοκαρυδο για να μην φαινονται οι ατελειες,για να κανεις τα γυαλια βαζεις μπισκοτο για φακο και γλυκοριζα για κορδονι,γλυκοριζα θα βρεις στα σουπερ στα ραφια με τις καραμελες,τα συγκεκριμενα ηταν ροδες σαν σαλιγκαρια και τα εκοψα,θα βαλεις την κοκκινη σαντυγι σε κορνε και θα φτιαξεις το στομα,ειναι πολυ ευκολη κι εγω φτιαχνω τουρτες με ζαχαροπαστα αλλα ειναι αρκετα δυσκολες αυτη ειναι πανευκολη και πιστευω οτι δεν θα δυσκολευτεις,αν εχεις οποιαδηποτε απορια πες μου

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...