Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσα είναι τα μηνιαια έξοδα ενός μωρού ενός έτους?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που έχουν ένα παιδάκι στην ηλικία του ενός έτους, ποια είναι τα μηνιαία έξοδα του μωρού. Δηλαδή πάνες, γάλατα (όσες δεν θηλάζουν μέχρι αυτή την ηλικία), γιαουρτάκια , φρούτα, παιδοτοποι, κτλ. Επίσης ήθελα να ρωτήσω τις κοπέλες που είναι στο ταμείο του δημοσίου αν πληρώνουν παιδίατρο τον μήνα και πόσο?

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα...εξαρταται...

απο το τι επιλεγεις γεννικα για το παιδι σου...

ΠΧ εμεις γιαουρτι φτιαχνουμε μονοι μας.,..δεν αγοραζω ειδικα παιδικα

Επισης γαλα θα πινει κανονικα φρεσκο και οχι ειδικο παιδικο

μετα δεν αγοραζω ειδικα προιοντα για παιδια, καιεχω ηδη ξεκινισει δειλα δειλα τον μικρο να καθαρισει τουλαχιστων απο τσισα..αλλα γεννικα μεγαλονωντας λερωνουν λιγοτερες πανες

Ρουχα αγοραζω παντα απο εκπτωσεις και προσφορες και παιρνω μεγαλυτερα νουμερα

Επισης πλεων δεν μαγειρευω ειδικα για το παιδι..τρωει οτι και εμεις, και ηταν ευκαιρια απο τον μεγαλο μου ακομα να βελτιωσουμε και εμεις τη διατροφη μας...

Γεννινα υπαρχουν τροποι να "κοψεις" περιττα εξοδα χωρις απαραιτητα να κοψεις και απο ποιοτητα..

παιδοτοπο εμεις παμε σπανια ειδικα οσο ο καιρος ειναι καλος προτιμουμε κουνιες παρκα και βολτες εξω..

Παιχνιδια και βιβλια επισης προτιμω να εχω λιγα και καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα αυτο ειναι λιγο υποκειμενικο. Η καθε μητερα αλλα εξοδα κανει.

Εγω για παραδειγμα:

Παιδιατρος: 40ευρω

Γαλα: 20 ευρω

Πανες:30 ευρω

Γιαουρτια/κρεμες: 25 ευρω

Φρουτα/λαχανικα: 25 ευρω περιπου

Διαφορα: 15 ευρω

Φαγητο κι εμας τρωει το δικο μας, απλα παιρνω περισσοτερα φρουτα και λαχανικα απο οσα τρωγαμε, οποτε οπως λεει και η φιλη Σεσιλια απο πανω βελτιωσαμε και τη διατροφη μας.

Ρουχα δεν λεω και παιχνιδια, γιατι πρωτον δεν παιρνεις καθε μηνα και δευτερον συνηθως εμας τα παιρνουν οι γιαγιαδες, θειες, θειοι,νονοι κλπ. Χωρις αυτα λοιπον οπως βλεπεις ειμαστε περιπου στα 150 ευρω το μηνα, χωρις βεβαια να υπολογιστει κατι εκτακτο, καποιο φαρμακο, εμβολιο που δεν γραφεται, εκτακτη αγορα, οποτε βαλε 200 να εισαι μεσα!

Να χαιρομαστε τα παιδακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις παιδιατρο δεν παμε καθε μηνα αλλα ανα δυμηνο ή τριμηνο.

Τα γαλατα σε μας πανε 50ε, της Φρεζυδερμ.

Τωρα απο ρουχα τα παιρνουμε σε εκπτωσεις ή σιγα σιγα.

Οι πανες γυρω στα 30ε. εγω παιρνω μεγαλη ποσοτητα οταν βρισκω 50% και ετσι κανω οικονομια.

Τωρα απο φαγητο δεν μπορω να σου πω επειδη παιρνω για ολη την οικογενεια και γιαουρτι τρωμε παντα μαζι το δικο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαν μεσο ορο θελεις γυρω στα 150-200 ευρω το μηνα αλλο μηνα παραπανω αλλα λιγοτερο (σου βαζω πχ αν παιρνεις ακριβες πανες καθε μερα που τρωει το κρεατακι του κ τα λαχανικα του.φρεσκα φρουτα,γιαορτακι καποια κρεμα εμποριο κ γαλα σκονη υπολογισε 40 ευρω για αυτο)

απο εκει κ περα αν καθρισει κ τρωει οτι τρως μειωνονται στο ελαχιστο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να χαιρεσαι το μωρακι σου!!

κι εγω θα ελεγα γυρω στα 150 ε μηνιαιως...ακριβο ειναι το φρεσκο γαλα κατσικισιο που πινει η μικρη, θελω 2,20 ε τη μερα, δηλ. περιπου 60 ε το μηνα...συμφωνω με τα κοριτσια στο θεμα της διατροφης και των πανων , απλα ηθελα να σου πω για το ταμειο του δημοσιου, γιατι εκει εχω τη μικρη : μεχρι να γινει εοππυ, στην παιδιατρο δεν πληρωνα επισκεψη , πλεον ομως πληρωνω 30 ε ( οι επισκεψεις ειναι μηνιαιες μεχρι τον 9ο, μετα ξανα στον 12ο και μετα στον 14ο η 15ο- η μικρη μου ειναι 13 μηνων)...δεν βρισκεις πια γιατρο συμβεβλημενο με τον εοππυ, οποτε απλα θα κανεις υπομονη τον πρωτο καιρο και μετα τον χρονο θα ειναι ενα εξοδο που μειωνεται ...αλλα ,καλυτερα να εχει ο θεος καλα τα μωρα μας, γιατι ετσι οπως μπλεξαμε θα καταργησουν και τη δημοσια υγεια και το προγραμμα εθνικου εμβολιασμου και ολα... και ακομα δεν εχω παρει το επιδομα τοκετου :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...