Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΑΦΙΞΕΙΣ ΠΕΛΑΡΓΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ'12 ν7


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας κ παλι απο μενα,ειμαι σπιτι κ διαβαζα κ αυτα που λετε περι εοππυ κ τα εχω παρει κ εγω στο κρανιο.

αλλα ρε γαμωτο δε νομιζω οτι μπορουμε να βγαλουμε ακρη..δηλ γινεται να τους πουμε οτι θελουμε τη παλια τιμη κ να μας δωσουν το επιδομα;παντως εγω το 2009 εδωσα για 4 μερες με καισαρικη κ επισκληρηδιο περιπου 2000 ευρω μπορει κ 2200 τελοσπαντων καπου εκει,τωρα ειναι 700 χωρις φπα.αρα δε με συμφερει ακομα κ αν χανω το επιδομα;εχω μπερδευτει..

λιλ μου κ εγω γενησα στις 36 εβδ λογω αυξησης αμνιακου υγρου το οποιο κ ανακαλυψαμε στο ντοπλερ κ εμεις.μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα κ ως τοτε θα παρει βαρος κ το μωρακι σου.απλα γιατι σου ειπαν για αμνιο.παντως οπως δε κανει να μειωνεται το υγρο ετσι δε κανει κ να αυξανεται,κατι εχει σχεση με ζαχαρο κ με κατι αλλα δε θυμαμαι παλι.

εγω σημερα στεναχωρηθηκα γιατι συνηθως στις 30 αντε 31 του μηνα ο αντρας μου πληρωνεται κ τους ειπαν οτι αυριο θα πληρωθουν.που ποτε μα ποτε δεν εχει γινει αυτο,ειναι μεγαλο ξενοδοχειο κ πολυ τυπικο.καλα βεβαια πλεον δεν υπαρχουν αυτα,αλλα λεμε.απλα για τη δικημου δουλεια ενιωθα πιο πολυ ανασφαλεια κ σημερα ταρακουνηθηκα κ με αυτο που συνεβη στον αντρα μου.κ πολυ φοβαμαι μη του κανουν κ μειωση. :roll:

εχω να παω να παρω το παιδι απο τη πεθερα γιατι θελει να παει σε μια δουλεια κ μετα να μαγειρεψω για αυριο κ δε ξερω τι να κανω.μαλλον για αρακα με κοβω.

μαρακι το honda civic ειναι ο ερωταςμου,μου αρεσει πολυ αυτο το αμαξι.

κτερινακι μου αφου θα σου παρει 4πορτο ο αντρουλησ σου μην μιλας καθολου!θα βαζεις μεσα τα παιδακια σου κ θα πηγαινετε κ βολτες!αχ θελω κ εγω μετα τη γεννα να το ξαναπαρω το αυτοκινητο να τα θυμηθω γιατι εχω το διπλωμα κ με κοιταει κ βαρεθηκα να εξαρτιεμαι απο τους αλλους.

αυτα τα νεα μου,ισως ξαναγραψω μετα,παω να παρω τον αντονακη.α θελω κ εγω να δω το ενυδρειο αλλα οπως ειπες σταυρουλα μου με τον αντωνη θα το δω,θα του αρεσει σιγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νατασα κ εσυ με καισαρικη? σου ειπε ο γιατρος?

λια γιατι να σε κανει τωρα αμνιοπαρακεντηση?

μπεμπουλα ευχομαι καλη ευκολια να εχετε κ να σας ερθουν βολικα για την γεννα!

εμενα η μπουμπου τελικα δεν θελει να βγει ακομα..καλοβολευτηκε!!χτες βραδυ αρχισαν οι περιεργοι πονοι χαμηλα στις σαλπιγγες σαν να σε πιανει κοψιμο..κ στην μεση χτυπαει..για να δουμε..το θεμα ειναι οτι σταματησαν οι πολλες συσπασεις..λιγες κ δυνατες,αλλα τι να τις κανω αυτες αν δεν ειναι συχνες!!!τελικα μαλλον θα τον φαμε ολο το μηνα..40 βδομαδες!!! :?

αυτο με τα φαρμακα πολυ μεγαλο προβλημα δημιουργησε.. :evil:

αχ βικακι θα μου λειψει το honda!!!πολυ καλο σαν οδηγηση..το citroen με ζοριζει λιγο..αλλα τι να κανουμε?για τα παιδια!!!!αλλιως δεν χωρουσαμε στο honda..ειχε κ μικρο πορτ παγκαζ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoula stin kliniki tou Kapaki einai isxuoun ta eksis.

To pio akribw domatio kai me kaisariki mazi me to fpa kanei 1073.50

Anaisthisiologos 240.00

Paidiatros 200.00

kai oso kostizei o dikos sou giatros.

To dwmatio pou sou lew einai me 2 krebatia alla moni sou, diladi gia esena kai ton antra sou. An se endiaferoun kai ta alla pes mou na sta grapsw.

Bikaki an einai toso pio ftino kai me ola mesa tote sto exoune afairesei kanonika...egw sou lew oti apo perusi pou exw ton timokatalogo giati ton pira otan imoun akoma 2 minwn, exoun kopsei mono 100 eurw.

Diladi me liga logia tsepwnoun sxedon olo to epidoma autoi anti gia na to afairesoun apo tin timi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολις ξυπνησα και τι διαβασω... για να δουμε μεχρι να ξυπνησει η μικρη

λιλ μου δεν εχω ξανακουσει για αμνιο στο 7ο... οταν εκανα στη σαντυ την ειχα κανει στο μεσα 4ου... το αυξημενο αμνιακο υγρο δε πειραζει απλως θα ρθει ο παιδαρος λιγο πιο γρηγορα... και μενα μικρουλης ειναι.... μη τα βλεπεις ολα απο την απαισιοδοξη πλευρα γιατι στεναχωρεις το μωρακι σου

μαρακι ακομα εδω???? οποια θελει ας γεννησει την επομενη, εγω δευτερα στις 11του μηνος! και αντρας μου εχι τη vstrom την 1000 kai thn exei kataboleytei δεν την αλλαζει μ τιποτα

και τα δυο που εχουμε ειναι μεγαλα αυτοκινητα οικογενειακα απλως του χρονου εγω θα παρω ενα πιο μικρο για να βολευομαι για την πολη

η κορηξυπνησε με κλαματα εκανε ευκοιλια η καημενη απο τα δοντια! και τωρα η μιση τηλεοραση σας γραφω και στην υπολοιπη βλεπουμε το gummi bear!

νατασσα περιμενουμε τα νεα σου απο το μωρακι σου!! για να δουμε ποτε θα μπεις και εσυ σε σειρα!!!

πωπω κομπινα οι κλινικες.... δηλαδη 900ευρω στη τσεπη τους και εμεις τα αρχ@@@ μας περνουμε....

σιγουρευτειτε κοριτσια και καντε φασαριες στις κλινικες σας....

τωρα βλεπουμε τα τρια γουρουνακια και σε λιγο θα την ταισω μπας και μας παει ο μπαμπας τζαμπο βολτα γιατι ββαριεμαι να παω παλι κουνιες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας φουσκιτσες μου.

Σημερα βρηκα χρονο και διαβασα τα νεα σας. Θα ξεκινησω πρωτα με τα δικα μου και μετα θα σας σχολιασω ;);););) .

Η νεραϊδουλα μας ειναι μια χαρα δοξα τω θεο. Στην φωτογραφια που μας εδωσε ολοι λενε οτι μου μοιαζει ;);););) Την Τριτη που ειχαμε ραντεβου ηταν 1.250 γρ το πουλακι μου, ο γιατρος μας ειπε οτι ολα πανε καλα και ειμαι πολυ χαρουμενη :P:P:P:P . Οι εξετασεις αιματος μου ειναι καλες και αυτες εκτος απο το οτι μου επεσε ο σιδηρος και ειπε να ξεκινησω να πινω ενα σιδηρο τη μερα, μου εδωσε το feofol. Επισης την Δευτερα πηγα και στον καρδιολογο. Καναμε υπηρηχο καρδιας και καρδιογραφημα. Ολα ειναι φυσιολογικα αλλα εξακολουθω να εχω τσιμπημενη την πιεση, ειχα 13,8/8,8. Επειδη εβαλα απο τον Μαρτιο 10 κιλα :o:o:o:o:o:o πρεπει να ελεγξω λιγακι το βαρος μου απο εδω και στο εξης και να τρεφομαι πιο υγειινα. Επομενο ραντεβου σε 4 εβδομαδες, δηλαδη γυρω στις 25/6.

Ευτυχως ο στρατος δεν ειναι ακομη στον ΕΟΠΥΥ και ετσι εμεις δεν πληρωνουμε τα φαρμακα ;););)

Απο βδομαδα περιμενουμε και τα επιπλα του πριγκιπα, μας εμεινε μονο το καγκελο να του αγορασουμε.

Της νεραϊδουλας τα ψωνια γινονται και αυτα σιγα σιγα.

Το Σαββατο μεθαυριο εχουμε και τα γενεθλια του πριγκιπακου μου. Γινεται 2 χρονων το μαναρακι μου. Θα κανουμε τα γενεθλια τελικα στο σπιτι, εγω δεν θελω εξω. Θα ερθουν απο τη Βέροια γονεις και αδερφια μας και απο εδω καποιοι φιλοι μας με τα παιδια του, γυρω στα 15-20 ατομα θα ειμαστε.

Οταν ξαναπαμε Βέροια θα κατεβουμε στο Γενεσις να δω τιμες, ελπιζω να επεσαν.

ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ :

Ναταλια εγω τιε εξετασεις τις εξτρα τις εκανα στο Γενεσις με επιπλεον 90 ευρω. Αυτες για ζαχαρο, θυρεοειδη, το ενζυμο G6 και καποιες αλλες βασικες οπως ομαδα αιματος τις κανουν μεσα στο "πακετο".

Θα εχει ερθει και η μανουλα ε?????? Μια χαρα.

Βικάκι λογικό που τρόμαξες και ταράχτηκες..ολα καλα αλλα θελουν προσοχη τα παιδακια μας :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Αλεκα εγω πως θα μπω στην κλειστη ομαδα????? Δεν ειχα καμια προσκληση...... με ξεχασατε ή δεν με θελετε στην παρεα σας :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: Ουαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα :(:(:(:(:(:(:( Το βρηκα! Κανε δεκτη την αιτηση μου ;);););) Η λιστα ειναι μια χαρα ;);););)

Νανσυ η μικρη σου ειναι απιστευτο μωρο. χαχαχχαχαχχαχαχχχααχχχαχχα δεν μπορω να φανταστω τα ορια της (αν εχει....!!). Κοπελα μου δυστυχως με τοση κουραση αναμενομενα ηταν ολα αυτα..... δεν εβαζες κωλο κατω και τα ακουγες και απο εμας. Τωρα απο εδω και περα προσοχη για να παρεις οσο γινεται πιο πολλες μερες για τα μωρακια σου και ολα θα πανε καλα.

Παντως απο βαρος μια χαρα τα μωρακια.

Μαρακι μου..... καθε σελιδα που διαβαζα ελεγα " στην επομενη θα εχεις γεννησει!!!!" αλλα τιποτα :P:P:P Αντε με το καλο κοπελα μου.

Αριάδνη και Λια περαστικούλια σας!

Fouskitsa να πανε όλα καλα σου εύχομαι κοπελα μου :):):):):)

ΑΝΝΑ31 μια χαρα και το δικο σας το μωρακι :D:D:D

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟΥ ΠΑΓΩΤΟΥ :P:P:P:P:P

Βετα μου να σας ζησει ο γιος. Γερος, τυχερος και ευτυχισμενος να ειναι σε ολη του τη ζωη και εσεις γεροι να τον καμαρωνετε :P:P:P:P:P:P:P

Lil μου προσπάθησε να μην στενοχωριέσαι γλυκουλα μου. Ευκολο να το λες θα μου πεις..... Κάνε ό,τι σε συμβουλεύει ο γιατρός σου αυτοι ξερουν καλυτερα. Ολα θα πανε καλα και σε σενα, κανε την προσευχουλα σου και θα δεις.

Μπεμπουλα δεν θα σχολιασω καν οτι συνεβει :shock::shock::shock::shock::shock: . Ειμαι και υπερτασικια η κοιλιτσα και θα ανεβασω πιεση χαχααχαχαχαχαχαχ. Καλα κανετε και πηρατε αλλη αποφαση.

Ουφ τελειωσα. 1 1/5 ωρα σας διαβασα. Αν ξεχασα καμια συγνωμη, πονεσε ο κ...ος μου να διαβαζω.

ΥΓ. Αυτο το σκευασμα εχει και φυλλικο οξυ μεσα. Πως το παιρνω σε σχεση με ασβεστιο-μαγνησιο-τροφη-φυλλικο οξυ?

Παιρνει καμια αλλη απο εσας το ιδιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νατασσουλα γιατι καισαρικη κοριτσαρα μου???

σας αφηνω γιατι η μικρη σκαρφαλωσε πανω μου και ετοιμαζεται να με φαει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου ξεραμε τους λογους που την κανει αργα οπως και σας εγραψα αλλα τωρα στο 8ο μας ξαφνιασε , λεει για να ημαστε 100% καλυμενοι, τι να πω...

Νατασαμαρια μου και εσυ κοριτσακι μου? Υπομονη θα κανουμε, δεν μας φτανουν τα δικα μας αγχη βλεπεις εχουμε και αυτο..... και τοοοοοοσα λεφτα τους εχουμε δωσει!!!

Ελενα αν δεν ειναι συμβεβλημενη το δινουν αλλα σου λεει οτι θα πληρωσεις τιμες τιμοκαταλογου..

Και παλι μια η αλλη θα ερχεται. Δεν χανουν αυτοι το εχουν μελετησει!

Βικακι τωρα που το λες με ρωτησε ο γεννετιστης για την καμπυλη και του ειπα οτι καλη βγηκε.Δεν καταλαβα τη σχεση ειχε..... :roll: Εσενα θυμασαι πως,ειχε βγει περιπου σε γενικες γραμμες?

Αν και συμβιβαστικα στο μυαλο μου με το προωρο μωρακι, θελω μονο να ειναι υγειη!

Πασχαλιτσακι μου σε ευχαριστω για τη συμπαρασταση!

Αλεξανδρα περαστικα στη μικρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επανηλθα και συνεχιζω...

Ανθη nst εγω δεν ειχα κανει καθολου στην Αγγελική παρα μονο την μερα που πηγα να γεννησω, νομιζω οτι και σε αυτο το θεμα ο καθε γιατρος ακολουθει την δικια του τακτική. Η μεση πως ειναι σημερα ελπιζω να εχεις ηρεμησει και να μην πονας.

Σταυρουλα μια χαρα ο μπεμπης σου και απο κιλακια και απο θεση, ολα να πανε καλα και να ερθει φυσιολογικά και ευκολα. Λογικα θα μπορεις να τα βαλεις τα ρουχα σιγουρα φευγουν καποια κιλα στο μαιευτηριο αλλα η κοιλιτσα παραμενει λιγο πρησμενη. Οπως νιωθεις εσυ καλυτερα. Εγω σκεφτομαι οτι τωρα που ειναι καλοκαιρι μηπως καταφερω και μπω μετα σε κανενα ριχτο φορεματακι, στην κορη μου που ήταν χειμώνας αν θυμαμαι καλα με ρουχα εγκυμοσυνης ειχα βγει.

Νανσυ και να χασεις καποια κιλά που δεν θα ειναι πολλά τα μωρακια περνουν οσο χρειαζονται ποσο μαλιστα τωρα που προσεχεις περισσοτερο. Μπραβο και στην μαμα που πηρε την μικρουλα πανω.

Αλεκα τιποτα ο μικρος και σημερα, ησυχουλης θα ειναι. Οποτε την αλλη Πεμπτη γεννας???

Βρε beboula σε τι γιατρο επεσες? Αδιαφορια σκετη πραγματικα αν εχεις αλλη επιλογη να μην μεινεις εκει.

Λια ολα καλα να πανε κοριτσακι μου και μολις μπεις στον ενατο να γεννησεις μια χαρα ανεπτυγμενος θα ειναι ο μπεμπουλης σου. Για το βαρος μην ανησυχεις η μικρη μου στις 33 εβδομαδες ηταν 1800 και γεννηθηκε 2650. Αμνιοπαρακεντηση ομως γιατι?

Ελενα και εγω τα ιδια εχω ακουσει για τα βλαστοκυτταρα και ετσι δεν καναμε τιποτα την πρωτη φορα αλλα ουτε και τωρα θα τα φυλαξουμε.

Μαρακι εδω εισαι ακομα θελει την κοιλιτσα της μαμας ακομα η μπεμπα, το smartακι με ειχε καταβολεψει ειδικα στο παρκαρισμα, για ανταλλακτικα δεν ξερω αν ειναι ακριβα δεν ειχα χρειαστει και κατι, ο αντρας μου τα ξερει αυτά. Τωρα λεμε να παρουμε το Lancia.

Νατασα με το καλο να δεις το μωρακι σου.

Ναταλια και εσυ θα δεις τον μπεμπη σημερα ετσι δεν ειναι?

Αχ κοριτσια με αυτα που γραφετε για τα επιδοματα να λεω παλι καλα που δεν εχει μπει ακομα το ταμειο μου στον εοπυυ και δεν χανω το επιδομα, κατι λεγαν οτι θα εμπαινε απο 1/6 αλλα τωρα με τις εκλογες ελπιζω να καθυστερησει κιαλλο και να προλαβω ετσι οπως ειναι τωρα τα πραγματα.

κατερινα μια χαρα η νεραιδουλα και η μανουλα. Εχεις ετοιμασιες για τα γενεθλια του μικρού, να τον χαιρεσαι!

Νομιζω σας προλαβα

Φιλακια λεω να παω τη μικρη καμια βολτα με την μαμα μου ισως παρω και κατι πιτζαμουλες που εχω δει. Θα τα πουμε το βραδυ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kagouraki omws kalo tha itan na ta kaneis dwrea sti dimosia trapeza giati ektos oti meta tha exeis prosbasi kai esu, boithas kai allous pou mporei na xreiazontai mosxeuma, axriasta na nai bebaia.

Lilaki tha deis pou tha parei baros apo edw kai pera. Emena ston 8 mina pire olo to baros.

Oso gia to oti perneis to epidoma stis mi simbeblimenes klinikes...tote sumferei giati ap'oti kserw kai h mi sumbeblimenes edw pera peripou tis idies times exoun. Gia mena apla de boleuei giati o giatros mou exei to grafeio tou mesa sti sugkekrimeni kliniki. Opote boleuei giati einai ekei oli mera. An paw se alli kliniki pernei kai autos parapanw lefta.

Pantws an isxuoun ola auta, den uparxei periptwsi na to afisw etsi, mporei kai na min kerdisw tipota, alla tha to psaksw.

Telika brika kounoupiera kai tin parageila, molis ti balw kai auti tha sas balw fwto tou dwmatiou pou einai pleon etoimo, mono kounoupiera den exei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια..τι κανετε?????

Τι να πρωτο σχολιασω....βλεπω παλι ωραιο θεμα πιασατε με το εοππυ...αφηστε τα πραγματα ειναι τραγικα...Ελενα αυτο που λες με την κλινικη κ το επιδομα το εψαξα κ γω στην κλινικη που θα γεννησω κ ευτυχως αφαιρουνε κανονικα το επιδομα που δικαιουμαι....δηλαδη απο 2000 θα πληρωσω 1200..ετσι μου ειπαν τουλαχιστον...12 του μηνος που θα παω να γεννησω θα το διαπιστωσω κ θα ξερω σιγουρα.με ανησυχει ομως πολυ το θεμα με τα φαρμακα και αν απο τωρα ο εοππυ δεν μπορει να πληρωσει τους φαρμακοποιους πως θα πληρωσει τις κλινικες....δεν ξερω χαμος γινετε.....

Αχ μπεμπουλα τι επαθες κ συ στο νοσοκομειο...μα τετοια συμπεριφορα τι να πω θα επρεπε να ντρεπονται....αν σας περνει στα οικονομικα για κλινικη καλα θα κανεις να γεννησεις εκει αν κ εχετε ηδη τραβηξει πολλα..

Αλεκα με τοσους καφεδες που πινεις ριχνει τετοιους υπνους το μωρο...μπαβο ανοσια εχει παθει κ αυτος...χιχιχιχι..ελα τυχερουλα ησυχος θα ειναι ο μικρουλης....ευχομαι την Τεταρτη να πανε ολα καλα...

Ναταλακι ευχομαι κ τα δικα σου αποτελεσματα να ειναι καλα σημερα περιμενουμε νεα σου...

Εστε φοβερο το ενυδρειο το ειδα με την κορη μου κ μου ελεγε μαμα ξανα βαλτο ξανα ξανα κ ξανα και ξανα....μεχρι που αναγκαστικα να της πω οτι δεν δουλευει το βιντεο αλλο...αντε κ ο μπεμπης σου μια χαρα..ευχομαι κ συντομα στην αγκαλιτσα σου.....

Λιλ μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε μεχρι τοτε θα παρει κ αλλο βαρος το μωρακι κανε οτι σου ειπε ο γιατρος....κ να μας ενημερωνεις....

Νατασαμαρια ευχομαι κ για σενα ολα καλα να πανε.....

Βικακη μια απ τα ιδια κ γω εχω το διπλωμα τοσο καιρο κ δεν παιρνω το αμαξι να κανω εξασκηση κ ολο υποχρεωνω τον εναν κ τον αλλον να με πηγαινει απο δω κ απο κει....πικρα πολυ πικρα.....

Κατερινακι με το καλο να κανεις το παρτι του μικρου σου να ειναι παντα γερος κ δυνατος....κ με το καλο να ρθει κ η νεραιδουλα σου.....

Μαρακι κ συ υπομονη οπου να ναι θα ρθει ο η μικρουλα σου ...βολευτηκε στην κοιλιτσα σου....

Αυτα για τωρα φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε αλεκα δε φοβασαι που θα στελνεις την μικρη παιδικο κ παραλληλα το νεογεννητο στο σπιτι;δεν ξερω ισως επειδη εχω περασει με την μικρη ζορια να φοβαμαι αλλα εγω θα την κραταγα εστω ενα τριμηνο σπιτι.αλλα να μου πεις αυτοι που φοβουνται την παθαινουν περισσοτερο.ξερεις εσυ να την στελνεις παιδικο κ να στε ολοι περδικι κ εγω που θα την εχω σπιτι να μαστε ολοι αρρωστοι :lol::lol::lol:

κοριτσια ακουσατε που αρπαζουν παιδια απο τις αγκαλιεσ των γονιων τους.ποσα κρουσματα ακουστηκαν με πηρε μια ξαδερφη μου κ μου πε να προσεχω με την μικρη!!που εχουμε καταντησει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λία ναι αλλά αν βρουν κάτι και πάλι σε αυτή τη φάση θα πρέπει να το γεννήσεις δηλαδή για μένα θα ήταν η ίδια απώλεια τι να το ανακαλύψω τώρα τι μετά. Γι'αυτό και δεν θα το έκανα. Για τις ελλείψεις στα φάρμακα μου το είπε και μία γνωστή μου που δουλεύει σε φαρμακείο ότι το χειρότερο αποτέλεσμα της πτώχευσης της χώρας δεν είναι ότι πληρώνουμε τα φάρμακα μόνοι μας αλλά ότι δεν θα τα βρίσκουμε πια διαθέσιμα.

Έλενα στο Λητώ το δίκλινο που θα μείνω είχε περίπου 2500 χωρίς φπα τώρα με τον ΕΟΠΥΥ έχει 1750 δηλαδή 750 ευρώ λιγότερο. Από το ΤΕΒΕ θα έπαιρνα 800 ευρώ οπότε περίπου το ίδιο μου έρχεται. Τώρα για τα άλλα μαιευτήρια δεν ξέρω αλλά και το 3κλινο στο Λητώ είχα κοιτάξει πριν είχε 1500 ευρώ και τώρα έχει 700 και πάλι 800 ευρώ διαφορά. Στο ΙΚΑ χάνεται 100 ευρώ αλλά σκέψου ότι υπήρχε και υπάρχει η πιθανότητα σε λίγο καιρό να μην μπορούμε να εισπράξουμε καν το επίδομα οπότε και η έκπτωση εμένα δεν με χαλάει. Τώρα τι γίνεται σε άλλα μαιευτήρια δεν ξέρω. Ίσως επειδή εκεί είναι πιο οικονομικές οι τιμές έτσι κι αλλιώς γι'αυτό δεν μπορούσαν να κόψουν κι άλλο την τιμή? τι να πω? :roll:

Για τα βλαστοκύτταρα είμαι πολύ προβληματισμένη γιατί ξέρω ότι μπορεί να μην κάνουν τα ίδια βλαστοκύτταρα αλλά για το αδερφάκι του είναι πολύ χρήσιμα και επειδή έχουμε σκοπό για άμεση προσπάθεια για 2ο παιδάκι σκεφτόμουν μήπως πρέπει να τα φυλάξω σε ιδιωτική εταιρεία στην Ελλάδα. Έλενα είχες δίκιο είναι πάρα πολύ ακριβά στο εξωτερικό και αν δεν υπάρχει και κληρονομικότητα νομίζω δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα χρήματα όταν τα δίνεις και από το υστέρημά σου κιόλας και όχι από το περίσσευμα.

Μπράβο Χριστινάκι καλά κάνατε κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Τόσα λεφτά δώσαμε σε εξωσωματικές το αξίζουν. Εχτές ο γιατρός μου μου έλεγε ότι μία γέννα είναι πιο επικίνδυνη απ'ότι μία οποιαδήποτε εγχείρηση ρουτίνας γιατί είναι απρόβλεπτη και έχει περισσότερους κινδύνους. Οπότε κορίτσια μην κάνετε σκόντο επειδή κάποιοι πιστεύουν ότι μία γέννα είναι υπόθεση ρουτίνας και κάτι εύκολο.

Αντωνία μου χαίρομαι που της άρεσαν τα ψαράκια οπότε και ο μπέμπης μου θα ξετρελαθεί. Ο άντρας μου λέει θα αποκτήσει και βοηθό :lol::lol:

Νάνσυ όντως κι εγώ αυτό σκεφτόμουν. Αφού όταν ακούω για αυχενική και β'επιπέδου μου φαίνεται πολύς καιρός πίσω :lol: Τι λες? :o Δεν το είχα ακούσει αυτό. Εμάς επιτέθηκαν σε μία γνωστή μας στο παράλληλο δρόμο από τον δικό μας που ήταν σταθμευμένη στο αυτοκίνητό της και έξω από το σπίτι της παρακαλώ. Την χτυπήσανε και της πήρανε και το αυτοκίνητο. Εμ πως να μην γίνονται τέτοια αφού αστυνομία δεν υπάρχει πλέον. Δεν έχω ακούσει ποτέ να πιάνουν κανέναν από αυτούς τους δράστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω αυτο σκεφτομαι να παω να παρω το εμβολιο της μικρης γιατι βλεπω να μενει χωρις εμβολιο.

εγω παντως βλεπω τα πραγματα να χειροτερευουν κ τα παιδια μας να ζουνε μεγαλες φτωχες!

βρε μαρακι ακομα εδω εισαι εσυ;;;;μα ποτε θα γεννησεις;; :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Este nai etsi to skeftika kai egw...einai polu akriba sto ekswteriko ta blastokuttara. Kai einai se peiramatiko stadio ola den einai tipota sigouro.

Gia to allo pou les..lathos katalabes, xanoume olo to epidoma oxi mono 100 eurw. kapou 900. Giati autoi tha to paroun apo to dikomas IKA kai apla den tha to afairesoun apo tin timi pou tha plirwsoume.

Einai diladi thema klepsias kai oxi megalis h mikris ekptwsis!!

Nancy egw gia na pw tin alitheia sti thesi sou tha tin estelna paidiko.

Delphinaki esu akoma perimeneis??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνουν τα κορίτσια?

Ταλαιπωρηθηκα στη Βιοιατρικη σημερα.Πηγα να κάνω την ειδικη εξεταση,που εκτος οτι κανει 160ευρω :o

,(και με μια εκπτωση 136),τα ααποτελεσματα βγαινουν λεει σε 6 εργασιμες.Παιρνω το γιατρο του το λεω,μηπως δεν προλαβουμε και δωσω τσαμπα τοσα λεφτα,αφου θα μου την κάνει ουτως ΄η αλλως κι εκεινος τη μερα που θα παω να γεννησω.Λεει προλαβαινουμε,και πρεπει να γινει .Καλως.

Μπαινω να την κάνω και μου λεει η κοπελα χρειαζεται κολποδιαστολεας γιατι θελει εκκριμα και απο τον τραχηλο,και η αρχη της εταιρειας ειναι οχι κολποδιαστολεας σε εγκυους.Ξαναπαιρνω το γιατρο!Αρχιζει κραξιμο,οτι ειναι αχρηστοι! :) και οτι μπορουν να βαλουν(εγω παντως πιστευα οτι οντως δεν πρεπει να βαλουν,αλλα ο γιατρος λεει ''ξερεις εσυ καλυτερα και οχι εγω'???).

Πηρε και η κοπελα το γυναικολογο το δικο τους και τους ειπε οχι.

ε..πηρα τα λευτα πισω και θα κλεισω στο Μητερα να την κανω γιατι δεν εχω ορεξη αλλη ταλαιπωρια

Αλλα μου τη δινει να δωσω τοσα λευτα και αν τυχει και γεννησω μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα να πανε χαμενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elena mou eftiaksa to pagoto sou kai bgike teleiooooooooo, evala nutella. tin epomeni fora pou tha ftiakso tha balo sokolata :D:D euxaristo polu gia tis plirofories ;)

stauroula mou kai emena o dikos mou exase kilakia kai otan einai gumnos mou trexoun ta salia :lol::lol::lol:

maraki i mpoumpou sou den thelei na bgei akoma, kserei ti kanei...

pasxalitsaki teleia ta nea tis mpempas sou...

aleka bale epomeno rantevou 14/06 kai allakse kai tin pit mou kai bale 14/08 euxaristooooo...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες μου ,τι κανετε;οσα εγραψα χτες για τα βλαστοκυτταρα αφορουσαν την δημοσια τραπεζα !η δωρεα αιματος ειναι δωρεαν , φυλαξη βλαστοκυτταρων κοστιζει 984 ευρω.εμεις καταληξαμε να τα δωσουμε εκει γιατι σκεφτηκαμε οτι με αυτην την κριση πολλες απο αυτες τις ιδιωτικες εταιρειες υπαρχει κινδυνος να κλεισουν.

με τον εοππυ τα πραγματα ειναι τραγικα.ουτε να τα συζηταω δεν θελω!

αντε ποιος θα συνεχισει το χορο των γεννησεων ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λια δεν εχω καταλαβει γιατι να κανεις αμνιοπαρακεντιση, σου ειπε τι μπορει να σημαινει το αυξημενο αμνιακο υγρο και τι θα κερδισεις γνωριζοντας κατι τωρα. Εχεις σκεφτει μηπως στο προτεινε καθαρα για τα χρηματα, συγνωμη που το λεω ετσι αλλα ξερω οτι ειναι αρκετα ακριβη εξεταση και γινεται οταν συντρεχει καποιος ιδιαιτερα σοβαρος λογος. Θα σου πω τι εμπειρια εχω απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη, νομιζω το εχω ξαναγραψει εδω. Απο την 26η εβδομαδα το κεφαλακι της μικρης μου μου το μετρουσαν στα κατωτερα φυσιολογικά και φοβοντουσαν μηπως δεν αναπτυσσονται τα οστα του κρανιου. Το παρακολουθουσαμε ανα τρεις βδομαδες στο Μητερα και βλεπαμε οτι αυξανεται αλλα παντα στα κατωτερα φυσιολογικά. Στις 32 εβδομαδες ειχαμε φτασει στο συμπερασμα οτι εφοσον δεν βρισκουν καποιο αλλο ευρημα προκειται για παραλλαγη του φυσιολογικου, ετσι μας το ελεγαν, και μαλλον ηταν κληρονομικό αφου τοσο εγώ οσο και αντρας μου εχουμε μικρο κεφαλι. Ο γιατρος του Μητερα μας εκανε λογο για αμνιοπαρακεντιση στην 33 βδομαδα με μονο κινδυνο εναν προωρο τοκετο. Αποφασισαμε οτι δεν αξιζε να ρισκαρα ενα προωρο τοκετο και ενα μωρακι να μπει στην θερμοκοιτιδα για οσο χρειαζοταν μονο και μονο για να μαθω 7 εβδομαδες νωριτερα αν θα εχει μικρο ή μεγαλο κεφαλι. Ο γιατρος μου ηταν συμφωνος απο την στιγμη που δεν εβρισκαν κατι αλλο που θα δηλωνε την υπαρξη καποιου συνδρομου.Γεννησα τελικα στις 40 εβδομαδες η μικρη ηταν και ειναι μια χαρα, το κεφαλι της μεγαλωνει φυσιολογικά και εναι συμφωνα με τις καμπύλες της παιδιατρου σταθερα στο 25%. Με ολα αυτα ομως ειχα μεσα μου την υποψια μηπως ηταν πολιτική του μαιευτηριου, αμνιοπαρακεντιση σε εκεινη την εβδομαδα, χρηματα, προωρος τοκετος θερμοκοιτιδα, επιπλεον χρηματα.

Αμαλια τι ταλαιπωρια τραβηξες, ελπιζω να προλαβεις να εχεις τα αποτελεσματα για καλο δικο σου και του μπεμπουλη σου.

Ελενα το παγωτο βγηκε τελειο, και αυτο με την μερεντα και αυτο με τα μπισκοτα, δοκιμασε και η μαμα μου και η μικρη και τους αρεσε. Περιμενω να ερθει και ο αντρας μου να το δοκιμασει. :)

Για τις τιμες θα συμφωνησω με την Σταυρουλα ισως επειδη ειναι πιο οικονομικά εκει, γιατι και εγω που εχω του Ιασω με και χωρις τον ΕΟΠΥΥ η διαφορα ειναι 950 ευρω για το οικονομικό τρικλινο και περισσοτερο για τα αλλα δωματια και δεν μπορω να καταλαβω με τι κριτηριο εχουν κοψει οτι εχουν κοψει. Παντως καλα κανεις και θες να το ψαξεις γιατι αυτες οι αδικιες δε μου αρεσουν καθολου, τωρα αν βγαλεις ακρει....μακαρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...