Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΦΕΝΕ "Με νέες αφίξεις!!" Νο 4


Recommended Posts

Μα καλα πανε καλα αυτοι οι ανθρωποι;;;Μεσα στο φοβο ζουν;;;;Δεν το αντεχω αυτο..Το αφεντικο μου κινδυνολογει μονιμως και δεν την παλευω. Στην τελικη ολοι θα πεθανουμε καποτε.Ας ζησουμε τουλαχιστον ωραια ;);););) Τωρα που θηλαζω εχω περισσοτερη αναγκη τη βοηθεια με τον Πανο για να τρωει καλα φαγητα, να πηγαινει βολτες κλπ. Εμεις τη βγαζουμε και με καμια μπριζολα..Επισης δε μου φταιει σε τιποτα να καθεται ολη τη μερα κλεισμενος μεσα στο σπιτι. Η μαμα μου οταν ερχεται σπιτι θα μου πλυνει τα πιατα που θα βρει και θα τακτοποιησει όποιο δωματιο ειναι ακαταστατο. Ερχεται ομως αργα και ετσι ολη μερα μονη μου τα κανω ολα.Σημερα πχ σιδερωσα. Με δοσεις τις κανω τις δουλειες αλλα τι να κανω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλε ποσα γραψατε παλι;; :o:o δεν σας προλαβαινω ,ενας χαμος γινεται αυτες τις μερες απο τη μια δουλειες και φαγητα και απο την αλλη με τα σχολεια να συμμαζεψω τσαντες να κολλησω τα βιβλια,το ενα το αλλο ουφ που να αρχισουμε και διαβασμα να δουμε πως θα τη βγαζω καθαρη,τελικα για τον δασκαλο του Γιωργου ακουγονται πολυ καλα λογια και χθες ηρθε πολυ χαρουμενο το πρωτακι μου κανανε κατι σχηματακια και του εβαλε 10 με τονο και αυτοκολλητα και ηταν μεσα στην τρελη χαρα,κι αυτο το μικρο μου πια το πρωι μου βγαζει την ψυχη να πιει το γαλα του με χιλια ζορια και παλι δεν το πινει ολο, τι τον επιασε τελευταια δεν ξερω ,εχει και ενα ψοφοκρυο εδω σημερα μπρρρρρρ μακρυα παντελονια και ζακετες τους εβαλα ,αρχιζω ντουλαπες απο σημερα

Ανθη μου θα σου ξαναπω για χιλιοστη φορα υπομονηηηηηηηηηηη,θα μου πεις ποση υπομονη να κανω πια αλλα δεν γινεται διαφορετικα,δυστηχως τα περισσοτερα μωρακια ετσι ειναι στην αρχη και μαλλον γιαυτο πολλες γυναικες εγκαταλειπουν και δεν θηλαζουν αρκετα,ο αντρας σου τι ωρα γυρναει σπιτι τουλαχιστον να ασχολειται λιγο με τον Πανουλη,η πεθερα σου δεν μπορει να σε βοηθησει λιγο ;κι εγω θυμαμαι τον εαυτο μου να τρωω,να κανω δουλειες και να ετοιμαζω στα παιδια να φανε ενω θηλαζα το Δημητρη ,σε λιγο καιρο πιστευω θα τα ξεπερασεις ολα,μηπως πρεπει να τις μικρυνεις λιγο τις φωτογραφιες για να ανεβουν;;

Αννα Μαρια κι εγω εχω ακουσει τερατα για τα εμβολια αλλα φυσικα δεν θα ρισκαρα με τιποτα να αφησω τα παιδια μου ανεμβολιστα οπως και οι περισσοτερες μαμαδες πιστευω λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν,τι αποφασισες να κανεις τελικα με το τραπεζι;;μια χαρα εβαλε ο Αντρεας και βαρος και υψος φτου φτου

Κατερινακι καλοριζικο το αυτοκινητο σας,καλες βολτιτσες!!!οσο για τη δουλεια μη σκας καθε εμποδιο για καλο λενε

Μαριω που εξαφανιστηκες παλι;;

δεν θυμαμαι κατι αλλο ,παω να φτιαξω φακες και να αρχισω με τις ντουλαπες,στις 11μιση βεβαια θα παω στον παιδικο να παρω τον μπομπιρα ,πολλα φιλια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ εννοειται πως ο εμβολιασμος ειναι απαραιτητος...και εμεις αν ημασταν μεγαλυτεροι και ειχε εμβολιαστει δεν θα το περνουσε τοσο βαρια ο μικρος μου στα νοσοκομεια αλλα ηταν μικρουλης και ακομα δεν ειχαν αρχισει τα εμβολια μας...οποτε το θεωρω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ...

αααααααα επισης....για το θηλαστρο επιασε αυτο που μου ειπες ...σηκωθηκα το πρωι μετα απο 9 ωρες που αφησα το ενα στηθος να γεμισει και εβγαλα σε 10' 110ml γαλα...ποπο ετσι ειναι αν εδραιωθει ο θηλασμος...ενω στην αρχη παλευα να βγαλω 30ml! :D

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ..AX ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕς ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΠΩς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩς ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΧΩ ΓΑΛΑ!!!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑΛΕΠΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ...ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ! ΑΞΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ:D

ΑΝΘΗ ναι βαλε μας φωτο της φραουλιτσας :D:D:D

καγκουρακι ευχαριστουμεεεε για τις ευχες για τα μηνογενεθλιακια μας :D ααα και γελαει απο τωρα το μωρακι σου???αν θυμαμαι καλα μολις κλεινεις τον 3ο αρχιζουν να χαμογελανε συνειδητοποιημενα αλλιως στο ασχετο :D εμας τωρα αρχιζει και χαχανιζει αλλα οχι συνεχεια ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί κάνετε κορίτσια?????

Καλημέρεεεεεςςςςςςςς κουτουλάω σήμερις.....

Ο Αχιλλάκος έχει βαλθεί τις τελευταίες μέρες να μας βγάζει το λάδι σχετικά με τον ύπνο!!!!!

Χθες κόντεψε 2 για να κοιμηθεί (νανούρισμα-αγκαλιά κι όταν τον βάζαμε στην κούνια ουρλιαχτά!!!!!) ξανά-μανά τα ίδια άπειρες φορές έγινε αυτό!!!!! Και στις 6..... ουυυυυυαααααα

Του δώσαμε και ένα 30άρι επιπλέον γάλα μήπως δε χόρτασε αλλά και πάλι.....

Σήμερα (λογικά) θα μας έρθει η μάνα μου το απόγιομα..... ωωωχχχ και δεν έχω όρεξη λέμεεεεεε.....

Ποιός ακούει τη μουρμούρα της????? Σας το 'πα πως φύγαμε διακοπές δίχως να της πούμε τίποτε εεεεε????? Για να μην μας πρήξει με τη γκρίνια της!!!!! Μόλις έμαθε βέβαια πως είμαστε διακοπές standard μας γλωσσόφαγε!!!!! Δεν είναι δυνατόν ως εκείνη τη μέρα να "τα περνάμε ζάχαρη" κι αμέσως στο καπάκι όόόόόόόμα μαζί!!!!! Δεν είναι τυχαίο!!!! Μας γρουσούζεψε!!!!! Τέλος!!!!!

Οι φυσικοθεραπείες μας καλά πάνε αν κι άρχισε ο φυσιοθεραπευτής να τον "πιέζει" τον μικρό κι εκείνος τσινάει..... αλλά αφού έτσι πρέπει να γίνει????? Τώρα ασχολούμαστε συνέχεια με ασκησούλες που κάνουμε καθιστοί!!!!! Δεν του πολυ-αρέσει του λουκουμά!!!!!! Αααααα την ερχόμενη Πέμπτη έχουμε Παίδων!!!!! Θα μας δώσει τ' αποτελέσματα από 2 πολύ σοβαρές (νευρολογικού τύπου) αιμοληψίες η γενετίστρια..... θα δούμε και την παιδονευρολόγο..... θα μιλήσουμε και με την παιδίατρο..... 1 άγχος όσο να πεις.....

Τί τρώτε σήμερις??????? Εγώ λέω να φτιάξω κρεπούλες για τον καλό μου εγώ πάλι θα βοσκήσω!!!!!! Νιώθω πως έχω ξεφύγει για τα καλά δεν πάει άλλο!!!!! Την Κυριακή πάμε ημερήσια εκδρομούλα στη Θήβα σε βάφτιση!!!!!! Ακολουθεί φαγητό θα 'ρθουμε σπίτι..... αργάμιση!!!!!

Είδα που γράφετε για εμβόλια εμείς 24 του μηνός αρχίζουμε πάλι!!!! Και σε λίγο καιρό το 3πλό..... το mmr που δεν έχουνε ακουστεί και καλά σχόλια..... πφφφφφ..... ότι μας πει η παιδίατρος θα κάνουμε κι ο Θεός βοηθός!!!!!

Χαιρετώ!!!!! Τα ξαναλέμε!!!!!! Φιλιά σε όόόόλες!!!!!!!

Sorry που δεν σχολιάζω προσωπικώς της κάθε μίασς χωριστά αλλά δε θυμάμαι και τίποτε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Ανθή "Μα καλα πανε καλα αυτοι οι ανθρωποι;;;Μεσα στο φοβο ζουν;;;;Δεν το αντεχω αυτο..Το αφεντικο μου κινδυνολογει μονιμως και δεν την παλευω. Στην τελικη ολοι θα πεθανουμε καποτε.Ας ζησουμε τουλαχιστον ωραια " έεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετσιιι ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ε μα! Έχω πει κι εγώ ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια σε τέτοιους ανθρώπους και μόνο που δε με έφαγαν στο φούρνο με πατάτες!

Έχεις δίκιο για τον Πάνο, και καλό φαγητό πρέπει να τρώει και έξω να βγαίνει. Καλά, αφού μαγειρεύει η μαμά σου για τον Πάνο, ας κάνει μεγαλύτερη ποσότητα να τρώτε κι εσείς. Κι εσύ που θηλάζεις πρέπει να τρως πολύ καλά, ειδικά πριν σαραντίσεις.

Κατερίνα, χαίρομαι που τα πάει καλά ο Γιώργος στο σχολείο. Είδες, δεν έχει σημασία αν είναι δάσκαλος ή δασκάλα!

Για το τραπέζι θα κάνω τελικά τα εξής: το κοτόπουλο (κοίτα εδώ, εγώ το είχα αναρτήσει: http://www.sintagespareas.gr/sintages/k ... imone.html), τα κεφτεδάκια, αντί για τις ραβιόλες που είναι πάρα πολύ συνηθισμένες στην Κύπρο θα κάνω τα λαζάνια με τα καλοκαιρινά λαχανικά που είχα κάνει τις προάλλες και μια χωριάτικη. Παίζει και καμιά φέτα ψητή. Για γλυκό είδα μια συνταγή σαρλότ με ροδάκινα (κοίτα εδώ: http://www.gastronomos.gr/grigores_sint ... i-rodakina), αν και όπως ξέρεις, δεν το έχω και πολύ με τη ζαχαροπλαστική.

Μαρίνα, δε χρειάζεται να μας ευχαριστείς. Αν θέλεις, σου δίνω το ΙΒΑΝ μου να μου κάνεις ένα χμ... δώρο. :P :P :P :P :P :P :P :P

Πόπη, κι εμάς ο Αντρίκος μας κάνει νούμερα αυτές τις μέρες με τον ύπνο. Όπως σας έχω ξαναπεί, κοιμάται χωρίς γάλα. Χτες ξύπνησε 12.30, θήλασε, κοιμήθηκε μία. Μετά ξύπνησε 3.10, θήλασε, κοιμήθηκε 3.25. Μετά ξύπνησε 6.55...Τον κράτησα μέχρι τις οκτώ και είκοσι, μετά τον παρέδωσα στον άντρα μου, αλλά πολλή γκρίνια, και κανένα τέταρτο κατάφερα να ξανακοιμηθώ. Και σήμερα είναι μια πολύ δύσκολη μέρα, έχουμε πολλές δουλειές και εξωτερικές και στο σπίτι, και στο σχολείο έχω να καταγράψω τα βιβλία της βιβλιοθήκης γιατί είμαι υπεύθυνη και έχουμε και συνεδρίαση και είμαι πρακτικογράφος... Κι αύριο έχω το τραπέζι... ουααααααααα................

Σήμερα εμείς τρώμε φασολάδα.

Ρε συ Πόπη, μπες στο ποστ με τα κιλά και γράφε!!! Βοηθά σου λέω!

Πες μας τι έγινε με τα αποτελέσματα.

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANNA MARIA :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

και εμενα με κανει καψονια ο μικρος οπως ο δικος σου...!!!δεν θελει να φαει...απλα και μονο που παω τον γυρναω και τον σκεπαζω με την κουβερτουλα ξανακοιμαται αλλα παλι μετα απο 1 ωρα τα ιδια...μεσα στο βραδυ μονο 2 φορες το θηλασα...

εγω πλεον δεν εχω και βοηθεια απο τον αντρα μου...δουλευει πολλες ωρες!!!ΔΕΝ με χαλαει...δουλεια να υπαρχει!!!

ΠΙπιτσα ναιιι μπες στο ποστακι με τα κιλα...εγω εχασα αρκετα και συνεχιζω...βοηθαει να λεμε η μια στην αλλη τι φαγαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Το βράδυ ξύπνησα μονη μου στις 4 και δεν μπορούσα να κοιμηθω κατα τις 5 θηλασα τον μικρο ο οποίος κοιμήθηκε αμέσως και εγω τίποτα. Πρέπει να με πήρε ο ύπνος κατα τις 6 και στις 7 και τέταρτο με ξύπνησε η Αγγελική γιατι ήταν μέρα....

Σήμερα έχουμε επέτειο με τον άντρα μου, όχι γαμου αλλα κλείνουμε 12 χρόνια μαζι!!!!!

Μαρίνα τι μας ευχαριστείς απο τις εμπειρίες μας βοηθαει η μια την άλλη

Ποπη καλα αποτελέσματα απο τις εξετασεις, όσο για τις φυσιοθεραπειες αφου πρέπει να γίνουν θα πιεστεί λίγο ο μικρουλης σου.

Κατερινιω σας έβαλε κρύο, και εδω έχει δροσισει σήμερα. Ωραία ακούγονται αυτα για τον δάσκαλο μπορει να έχει τον τροπο του!

Άννα Μαρία έχεις φουλ προγραμμα βλέπω καλές ετοιμασίες για το τραπέζι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε;; Εγώ καλά. Στην καθιερωμένη μου ρουτίνα.

Βρε Κατερινάκι τι έπαθες και ξύπνησες από τα άγρια χαράματα;; Ήπιες καφέ ή κοιμήθηκες το μεσημεράκι; Είναι πάντως πολύ σπαστικό να κοιμάται το μωρό και να μη μας παίρνει ο ύπνος :evil::evil::evil:

Κατερίνα μου από υπομονή άλλο τίποτα. Αν δεν είχα τέτοιο πείσμα και δεν έκανα τόση υπομονή θα τα είχα ήδη παρατήσει.Εσύ πόσο καιρό τον θήλασες τον Δημήτρη; Σε ρωτώ γιατί ο θηλασμός είναι 1000 φορές πιο δύσκολος όταν υπάρχουν και άλλα παιδιά στο σπίτι. Η πεθερά μου δυστυχώς δεν με βοηθά. Θεωρεί ότι πρέπει να με βοηθά μόνο η μάνα μου. Δεν πειράζει όμως. Έχω τη μανούλα μου η οποία κάνει ό,τι μπορεί για μένα και για την αδερφή μου. Χίλια κομμάτια έχει γίνει. Τέσσερα εγγόνια έχει βλέπεις..

Μπράβο στο πρωτάκι σου που χαίρεται με το καινούριο του σχολείο! Φαίνεται πως είναι καλός τελικά ο δάσκαλος!

Αχ βρε Μαρίνα δεν τα καταφέρνω να βάλω φωτό ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ και μου τη δίνει. Δε νομίζω πάντως να φταίει το μέγεθος γατί το έχω τσεκάρει..Όσο για το φόρουμ αυτό είναι πράγματι μεγάλη βοήθεια για όλες μας πιστεύω! Αν δεν ήμουν μέλος εδώ και αν δεν έγραφα στο θεματάκι μας και σε ένα άλλο με τα καλοκαιρινά μωράκια, σίγουρα δε θα θήλαζα.

Άννα Μαρία τι τον έπιασε τον Αντρίκο σου και ξυπνά τόσες φορές μέσα στη νύχτα; Κατεφέρνεις να ξεκουραστείς καθόλου; Πάλι καλά που το πρωί τον κρατά ο άντρας σου για να κοιμηθείς λίγο παραπάνω.Όσο για τους..κινδυνολογους και γενικώς τους σπαστικούς ανθρπωπους, πολύ χαίρομαι να τους πηγαίνω κόντρα και να τους σπάω τα νεύρα όπως σπάνε και εκείνοι τα δικά μου :twisted::twisted:;););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα μεγαλη αλήθεια το ένα παιδι ίσον κανένα......

Το μεσημέρι ήρθαν οι γονείς μου και πήραν την Αγγελική για σαββατοκύριακο στο χωριο, κοιμήθηκε λίγο και ο μικρός και κοιμήθηκα και εγω και έτσι αναπλήρωσα τον πρωινό ύπνο, σαν τούβλο έπεσα.

Ανθη η αλήθεια είναι ότι χθες έφτιαξα έναν καφε αλλα δεν ήπια ούτε τον μισο λες δεν το είχα σκεφτεί ....

Τι κάνουν τα ζουζουνια σου, Μπράβο στη μαμα σου που σε Βοηθαει και σένα και την αδερφη και δεν μένετε και δίπλα όπως η πεθερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι μου ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ!!!!!! Να είστε πάντα πολύ πολύ ευτυχισμένοι και να χαίρεστε την όμορφη οικογένειά σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι Κατερίνα μου. Όταν έχω μόνο το μωρό ή μόνο τον Πάνο τα πράγματα είναι πολυ πιο εύκολα. Ευτυχώς που ξεκουράστηκες.

Πραγματικα δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς τη μαμά μου. Είναι πάντα δίπλα μου και ψυχολογικά και πρακτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Ακούστε πρόγραμμα σήμερα και κουραστείτε μαζί μου:

Το πρωί, όπως σας είπα, σηκώθηκα μετά από μια δύσκολη νύχτα. Θήλασα τον Αντρέα και κοιμήθηκε, έφαγα πρωινό, σας έγραψα, έβαλα τη φασολάδα να γίνεται και είπα να αρχίσω να καθαρίζω το δωμάτιό μου. Μόλις μπήκα μέσα με τη σκούπα ξύπνησε ο Αντρέας. Του έφτιαξα γιαούρτι με κουάκερ, τον τάισα, τον έβαλα στο πάρκο και τον πήγα μαζί με το πάρκο στο διάδρομο έξω απ' το δωμάτιό μου, για να καθαρίζω και να με βλέπει και να τον βλέπω. Πάνω στη φάση που τελείωνα ήρθα και ο άντρας μου από τις εξωτερικές δουλειές. Έβαλα το φαγητό του Αντρέα να γίνεται και καθάρισα και το δικό του δωμάτιο. Τον έντυσα, ντύθηκα κι εγώ και πήγαμε οικογενειακώς στον ξάδελφό μου που φεύγει (τώρα πια έφυγε) για σπουδές για να τον αποχαιρετήσουμε και μετά σούπερ μάρκετ. Ήρθαμε σπίτι, φάγαμε, ετοίμασα το φαγητό του Αντρέα, τον ταΐσαμε από λίγο με τον άντρα μου και μετά καθάρισα το γραφείο. Μόλις τελείωσα είχε πάει τέσσερις παρά δέκα, δηλαδή ώρα για το σχολείο. Κάνω ντους, θηλάζω τον Αντρέα, φεύγω, πάω σχολείο, αρχίζω να ελέγχω τα βιβλία της βιβλιοθήκης και με βάζουν επιτήρηση στις εξετάσεις. Κάνω την επιτήρηση και μετά επιστρέφω στο σύλλογο και βρίσκω δύο συναδέλφους να κάνουν αυτές τον έλεγχο των βιβλίων. Βοήθησα κι εγώ και τελειώσαμε. Μετά από ένα διάλειμμα, κάναμε συνεδρίαση, αρκετά μακροσκελή και δύσκολη... Κατά τις δέκα γύρισα σπίτι...

Και η αυριανή μέρα προβλέπεται δύσκολη...

Και η ερχόμενη εβδομάδα προβλέπεται ακόμα δυσκολότερη, αφού θα πάει ο άντρας μου Πάτρα... Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω...

Καγκουράκι, ξέχασα να σου ευχηθώ να ζήσετε με τον αντρούλη σου!

Κι εμένα μου έχει τύχει να κοιμηθεί ο Αντρέας κι εμένα να μη με παίρνει ο ύπνος και στριφογυρίζω στο κρεβάτι και σκάω απ' τα νεύρα μου!

Ανθή, νόμιζα ότι κάποια στοιχειώδη βοήθεια είχες απ' την πεθερά. Αυτή θέλει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Και να καμαρώνει τα εγγόνια, και να μη βοηθά...

Τους κινδυνολόγους και τους σπαστικούς τους βαρέθηκα. Σιγά σιγά πρέπει να αποκλείσουμε τα πάντα από τη ζωή μας ή να αφιερώνουμε ένα τεράστιο μέρος του χρόνου μας για ολόκληρη τη ζωή μας, εξουδετερώνοντας τους κινδύνους, είτε με θετικό τρόπο, π.χ. απολυμαίνοντας τα πάντα για να αποκλείσουμε τα μικρόβια, είτε με αρνητικό τρόπο, π.χ. φτιάχνοντας δικό μας γιαούρτι για να μη φάμε έτοιμο, κ.λπ. Το δεύτερο είναι καλό μεν, όταν γίνεται με μεράκι και αγάπη, κακό δε όταν γίνεται από φόβο και υστερία.

Τέλος πάντων, όλο αυτό μου βγήκε σε καλό, γιατί με ώθησε στο να γράψω ένα άρθρο για τις φοβίες του σύγχρονου ανθρώπου σε σχέση με το περιβάλλον και την υπέρβαση της φοβίας και της υστερίας μέσα από την στάση του ανθρώπου απέναντι στην κτίση, όπως την παρουσιάζει και τη βιώνει η ορθόδοξη θεολογία. Το τελειώνω αυτές τις μέρες, θα το δώσω σε κάποιους φίλους μου να το διαβάσουν για να μου πουν μια γνώμη, και θα δω πού θα το στείλω για δημοσίευση.

Α, και κάτι που διάβασα σήμερα (στο διάλειμμα ανάμεσα στην καταγραφή των βιβλίων και τη συνεδρίαση!!!) και μου άρεσε και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας:

"Έχω ένα τρομερό άγχος για το γάριασμα του πουκαμίσου μου: θα φύγει ή δεν θα φύγει; Αλλά ευτυχώς υπάρχει το Ariel και θα μου λύσει και αυτό το υπαρξιακό μου πρόβλημα. Υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται μόνο για το Ariel και την αισθητική τους. Θα κριθούν όπως τα μπουμπουκιασμένα φυτά ή τα τρυφερά ζώα. Πάντως αυτούς δεν τους ενδιαφέρει ο χριστιανισμός. Πρέπει κανείς να φτάσει στα όρια της φυσικής του υπάρξεως, να βαρεθεί τον περιορισμένο εαυτό του για να ανοιχθεί σε κάτι άλλο, να φτάσει στα όρια της αντοχής και της απόγνωσης, να συντριβεί για να αφεθεί να τον οικοδομήσει ο Θεός. Κάποιος που δεν έφτασε στα όρια της αυτοκτονίας δεν μπορεί ποτέ να γίνει καλός χριστιανός.

Δεν θέλω να μάθω τις απαντήσεις σε όλα τα προβλήματα που με απασχολούν, γι' αυτό και δεν τηλεφωνώ στο 090... του μέντιουμ, διότι δεν υπάρχουν απαντήσεις. Ούτε θέλω να διευκολύνω τη ζωή μου, γι' αυτό ο κ. Λεφάκης μου είναι άχρηστος, διότι η ζωή μου είναι προς θάνατον. Δεν μου αρκούν οι συνδικαλισμοί για κάποιες ψευτοπαροχές και τα τερτίπια της ζωής αλλά η ζωή. Μπορεί να σου πουν πότε θα πεθάνεις αλλά όχι πώς να μην πεθάνεις· πώς να κάνεις μια επιτυχημένη κίνηση επαγγελματική αλλά εμένα η καριέρα μου δεν με ενδιαφέρει, την έχω για περνάω την ώρα μου διασκεδαστικά. Ο Ησαΐας (ξδ' 5) έγραψε ότι 'πάσα δικαιοσύνη ανθρώπου ως ράκος αποκαθημένης (γυναικός)'. Συνεπώς όλες οι καλοσύνες, οι ευγένειες, οι ευφυΐες, η ευτυχισμένη καλή ζωή και το Ariel εν όψει του θανάτου είναι σαν χρησιμοποιημένες σερβιέτες".

(Νίκος Κουραμπής, Όπου εστίν ο θησαυρός ημών, εκεί εσταί και η καρδία ημών, 2000 χρόνια μετά. Τίνα με λέγουσιν οι άνθρωποι είναι, Ακρίτας, Αθήνα 2001, σ. 248-249.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου τι κανετε; Εμεις ηρθαμε Κερκυρα για ενα γαμο φιλων μας. Ετρεχα μεχρι να ετοιμασω τα πραγματα κ χαθηκα. Επιστρεφουμε Κυριακη. Ο μικρος ταλαιπωρηθηκε στο ταξιδι μιας κ εκλαιγε συνεχεια γιατι δεν ηθελε να καθεται ουτε να ειναι δεμενος με τη ζωνη!!κατα τα αλλα ολα καλα αν κ μας τα χαλασε ο καιρος κ δεν μπορουνε να κανουμε βολτες, ολο βρεχει!

Καγκουρακι χρονια σας πολλα. Παντα ευτυχισμενοι να ειστε να χαιρεστε τα παιδακια σας.

Κατερινα μου μην αγχωνεσαι για το θεμα του δασκαλου, νομιζω πως απλα συνηθισαμε την εικονα της δασκαλα στε σχολεια κ μας φαινεται καπως οταν εχουμε αντρα δασκαλο. Μπορει η προσεγγιση του να ειναι καλυτερη. Σημασια εχει να τον συμπαθησει ο μικρος. Αρχισατε κιολας απεργιες;;; Καλα ξεκιναει η χρονια!! Χαχαχα

Επιασαν Ηδη τα κρυα εκει ε;

Αννα Μαρια εχετε κ τις εξετασεις εσεις το ξεχασα. Ο Αντρεας Αρχισε τις βολτες στο σπιτι;

Μαρινα εσυ απο οτι βλεπω ακομη ξενυχτας με το μικρο... Υπομονη!!!

Ανθη μου λυπαμαι που θα στο πω αλλα γυρω στον 3ο μηνα στρωνουν τα βρεφη οποτε υπομονη. Ισως κ να αλλαξει. Παντως ζορικη μας βγηκε η φραουλιτσα. Καλο θα ηταν να εχεις βοηθεια γιατι ετσι ζοριζεσαι πολυ. Ειδικα τωρα που θα επιστρεψεις δουλεια θα θες σιγουρα βοηθεια. Πώς ειναι ο Πανουλης;

Κορινα ο δικος σου μπεμπης τι κανει;

Ποπη ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα για τον Αχιλλεα. Θα περιμενουμε νεα!

Αυτα τα λιγα απο μενα γιατι δεν θυμαμαι κ ολα οσα σχολιασατε. Σας φιλω ολες... Παω να δω τις συνταγες που εβαλε η Κατερινιω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία πολύ ωραίο αυτό που διάβασες και μας παρέθεσες! Θα ήθελα πολύ να διαβάσω και το άρθρο σου για τις φοβίες. Αν θες βάλτο μας στην ομάδα! Όσο για την πεθερά, έτσι όπως τα λες είναι. Τις πρώτες μέρες που γύρισα σπίτι από το μαιευτήριο μου έλεγε να της πω άμα θέλω κάτι. Ξέρει όμως ότι ΠΟΤΕ δε ζητάω. Ο άντρας μου λίγο πριν γεννήσω της είχε πει μπροστά μου να μας φτιάχνει φαγητό. Δεν ήξερε λοιπόν τι θέλω;; Επίσης μια φορά που ήρθε εδώ είδε πόσα ασιδέρωτα έχω και μου είπε γιατί δεν της το είπα. Κάθισε όμως άλλη μια ώρα και δεν τα σιδέρωσε. Δεν ξέρει λοιπόν ότι θέλω βοήθεια στο σίδερο;; Συμπερασμα: Η κουβέντα "πες μου αν θες κάτι" ήταν του κώλου.Τέλος πάντων. Δε θα σκάσω και γι' αυτό.

Μαράκι κρίμα που σας κάνει τέτοιο καιρό στην Κέρκυρα..Ο Στεφανάκος βγήκε από το πρόγραμμά του και έχει γκρίνια.Όσο για τη φραουλίτσα ζόρικη! Κάνω όμως υπομονή και κάθε μέρα λέω ότι αύριο θα στρώσει :lol::lol::lol::lol::lol: Ο Πανούλης είναι πολύ καλύτερα με τη γρίπη αλλά και με τη ζήλια. Δείχνει να την αγαπάει πολύ και δεν έχουμε πλέον συμπεριφορές σαν αυτές που είχαμε στην αρχή. Το καλό με τον Πάνο είναι ότι προσαρμόζεται εύκολα στις νέες καταστάσεις (κόψιμο πάνας, πιπίλας κλπ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Ναι, ναι, εγώ είμαι και γράφω τέτοια ώρα... Το καμάρι μου ξύπνησε απ' τις έξι και δέκα. Τον θήλασα, κοιμήθηκε, ξαπλώνω κι εγώ να συνεχίσω τον ύπνο μου, και φυσικά μόλις έκλεισα τα μάτια μου ξύπνησε... Είπα να ξυπνήσω τον άντρα μου να αναλάβει αυτός την πρώτη βάρδια, γιατί δεν αντέχω κάθε πρωί ξύπνημα απ' τις έξι και μετά να είναι αμφίβολο αν θα ξανακοιμηθώ. Μετά από πολλή γκρίνια και δηλώσεις του τύπου "μη μου ζητήσεις να κάνω τίποτα σήμερα", "δε σε βοηθάω με το τραπέζι", κι ενώ του εξήγησα ότι θα με ξυπνήσει στις οκτώ να αναλάβω και θα ξανακοιμηθεί, σηκώθηκε, ξαπλώνω και δε μου κολλούσε ύπνος. Έτσι του είπα να πάει να πέσει και θα τον ξυπνήσω σε καμιά ώρα, κι ελπίζω να τα καταφέρω να ξανακοιμηθώ...

Ουφ, έχω ένα σωρό δουλειές σήμερα και μόνο που σκέφτομαι ότι την επόμενη βδομάδα θα είναι κάθε μέρα έτσι... Πώς θα το αντέξω; Γιατί έχω και το σχολείο, όχι τίποτε άλλο.

Μαρία, τι ωραία η Κέρκυρα! Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά απ' όσο ξέρω είναι πανέμορφο νησί!

Ανθή, η πεθερά όλο λόγια είναι. Η δική μου θα έκανε το σίδερο, αλλά μετά θα είχε μια στάση που θα "φώναζε" "αν δεν ήμουν εγώ τι θα είχατε κάνει, ήρθα εγώ και σας έσωσα".

Το άρθρο πιο πολύ μιλά για τη στάση του ανθρώπου απέναντι στη φύση, με αφορμή τις φοβίες και τις υστερίες. Κάτσε να το τελειώσω πρώτα, γιατί ψάχνω κάτι και δεν το βρίσκω.

Θέλω να ξεκουραστώ επιτέλουςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες.

Θηλασα τον μικρο και επειδη δεν μπορω να κοιμηθω άλλο λέω να σήκωσω, έχω και πολλές δουλειές σήμερα βασικα πρέπει να καθαρίσουμε το δωμάτιο των παιδιών , ευτυχώς λείπει η Αγγελική και ο μικρός κοιμάται μέσα στο δικο μας, γιατι χθες το βράδυ εκει που καθαρίζα το μπανακι του βλέπω στις πλαστικές θήκες κάτι μικροσκοπικα μαυρακια να κινούνται, φωνάζω τον άντρα μου να τα δει γιατι έλεγα μήπως κάνουν έτσι τα ματια μου. Τελικα δεν ξέρω τι είναι, είναι τόσο μικρα που δεν μπορείς να δεις καν πως είναι, αλλα είδαμε να περπατάμε και πάνω στο γραφείο και στον τοίχο και στο ταβάνι. Μου μοιαζει με κατι πραγματακια που περπατανε αν ανοιξεις τιποτα παλια βιβλια ή τετραδια, δεν ξερω αν σας εχει τυχει?Έπαθα τέτοιο σοκ γιατι στην μια πλευρα του γραφειου (βασικα ειναι παγκος στον τοιχο οχι επιπλο αυτο που εχουμε για γραφειο) ακουμπαω πραγματα του μπεμπη και της Αγελικης για ευκολη προσβαση οταν τον αλλαζω και ειχα ακουμπησει και τα ρουχα που ειχα για σιδερο. Αδειασαμε το γραφείο απο χαρτιά και απο κάτω βγάλαμε όλα τα παιχνίδια τις Αγγελικης στο μπαλκόνι, το μπανακι στο μπαλκόνι όλα είναι έξω. Έκανα ένα πρώτο καθάρισμα με χλωρινη χθες βράδυ και σήμερα έχει πολυ καλο καθάρισμα. Ελπίζω να βρούμε την πηγή αν και υποπτευομαστε ότι είναι απο τα ξύλα στο πάτωμα γιατι μετα απο αυτο που είχα κάνει το καλοκαίρι με το νερο αυτα έχουν φουσκώσει λίγο. Ο άντρας μου λέει να ψεκασουμε αλλα με τι αφου δεν ξέρουμε τι ακριβώς είναι και κάνει με το μωρο μέσα στο σπίτι?

Καλο σαββατοκύριακο κοριτσακια μου, σας ευχαριστω και για τις ευχές σας.

Μαρακι Καλα να περάσετε στην Κέρκυρα, έτσι είναι με τις βροχές την ξέρω απο πρώτο χέρι, γι αυτο όμως έχει και τέτοιο πράσινο. Ελπίζω να είναι καλύτερα σήμερα και αυριο και να απολαύσετε βολτουλα στην Πόλη, αχ μου έχει λείψει τόσο πολυ έχω να πάω απο περσυ το καλοκαίρι.

Άννα Μαρία σήμερα έχεις το τραπέζι? καλές ετοιμασίες να περάσετε όμορφα! Ξυπνια και εσύ :D του σου κάνει ο αντρικος .... Κοιμήθηκε τελικα ο άντρας σου μετα, τι καλο να μπορει να σε ξαναπάρει ο ύπνος αμέσως

Ανθη μου πως ήταν η χθεσινή μέρα και νύχτα με την φραουλιτσα. Ο πανουλης είναι καλύτερα για να κάνατε καμία βολτουλα όλοι μαζι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι, τι πάθατε πάλι κι εσείς; Πώς μου τη σπάει όταν ξαφνικά προκύπτει μια τέτοια δουλειά, που πρέπει να καθαρίσεις το σπίτι εκ βάθρων... Ελπίζω να καθαρίσετε και να φύγουν τα παλιο-μαυράκια...

Κι εγώ δε θα ψέκαζα για τους λόγους που αναφέρεις.

Σήμερα έχω το τραπέζι, σας τρέλανα!

Ουφ, ρε κορίτσια, πώς να μάθω τον Αντρέα ότι κάποια πράγματα δεν πρέπει να τα πειράζει; Του λέω "όχι" και "δεν πρέπει να το πειράζεις", αλλά είναι προφανές ότι δεν καταλαβαίνει και το παίρνει για παιχνίδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες μου,βλεπω πρωινες πρωινες σημερα :o εμεις ξυπνησαμε στις 9 ο Δημητρης κι εγω δηλαδη ο Νικος ειχε ξυπνησει νωριτερα,χθες ολη μερα και ολη νυχτα βρεχει και σημερα τα ιδια βλεπω :( θελω ζεστηηηηηηη ακομα δεν αρχισε το κρυο και αρχισα τη γκρινια :roll: πως θα ερθει ο χειμωνας παλι;;;χθες εκανα λιγο τις ντουλαπες των παιδιων σαν πρωτη φαση, μαζεψα τα πολυ καλοκαιρινα και εβγαλα φορμες και λεπτα μπλουζακια,τζην κτλ δηλαδη επικρατει ενας χαμος και καλοκαιρινα και φθινοπωρινα μαζι διαφορετικα δεν γινεται απο βδομαδα ειπαν θα ανοιξει παλι ο καιρος να μην ξαναψαχνω καλοκαιρινα,σημερα θελω να φτιαξω λουκανικοπιτακια και κατι αλλα με λουκανικο να βαλω καταψυξη να εχω για το σχολειο για τα παιδια

Κατερινακι μου ξεχασα να σου ευχηθω χθες να ειστε ευτυχισμενοι και παντα μαζι με τον αντρουλη σου!!!τι μαυρακια ειναι αυτα;;πω φανταζομαι θα φρικαρες καλο καθαρισμα σημερα,και με τον λυκο και τα αυτια πολυ γελασα ξεχασα να σου γραψω εχουν πολυ πλακα σαυτην την ηλικια λενε πολλα μαργαριταρια ,να τωρα ο δικος μου καθεται διπλα μου και πριν που διαβαζα στην προηγουμενη σελιδα ειδε τον Στεφανο με το ποδηλατακι του και τωρα φωναζει μαμα βαλε το μωρο με το ποδηλατο δεν θα με αφησει να γραψω με την ησυχια μου γιαυτο ξεχναω διαφορα μετα αν γραφεις βιαστικα......

Μαρακι καλα να περασετε στην Κερκυρα και καλη επιστροφη να εχετε,βρεχει κι εκει ε;; :( οντως εχουμε μαθει με δασκαλα ειδικα στο δημοτικο και γιαυτο μου φανηκε καπως αντε να δουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα,απο βδομαδα αρχιζουμε κανονικο ωραριο στο δημοτικο στον παιδικο εχουμε προσαρμογη ακομα

Αννα Μαρια και εμενα μου αρεσε πολυ αυτο που μας εγραψες και περιμενω και το αλλο σου αρθρο οταν τελειωσεις,ακομα δεν αξιωθηκα να διαβασω το μεγαλο διηγημα σου :roll: οταν θα δουλευεις η μαμα σου θα κραταει τον Αντρεα τωρα που θα λειπει ο αντρας σου;;μην αγχωνεσαι μια χαρα θα τα καταφερεις ας μεινει και καμια δουλεια πιο πισω δεν θα πεθανουμε κιολας,το μενου σου μια χαρα ειναι τελικα απο γλυκο τι αποφασισες;θα κανεις εκεινο που εβαλες;;ευκολο φαινοταν παντως,καλο κουραγιο για σημερα

Ανθη μου ο Πανουλης πως ειναι;;καλα η πεθερα σου απαραδεκτη δεν το συζητω τουλαχιστον ενα φαγητο θα μπορουσε να φερει μου τι δινει πολυ αυτο το πες μου κατι αν θες επειδη ξερει οτι δεν θα της ζητησεις τιποτα γιαυτο το λεει τελοσπαντων ολα θα γινουν,τον Δημητρη τον θηλασα μεχρι 8 μηνων κι αν δεν προεκυπτε ενα θεμα υγειας στον Νικο και δεν με πιεζε κι αντρας μου να αποθηλασω θα τον θηλαζα και περισσοτερο,αν και τοσο που τα καταφερα γιατι οπως ειπες ειναι δυσκολο με αλλα δυο παιδια απο πισω ειμαι πολυ περηφανη και ευχαριστημενη

Χριστινακι που εξαφανιστηκες ρε κοριτσι παλι;;πως ειναι ο Δημητρακης σου;;τα μωρα σας καλα;;

τι μεγειρευεται σημερα;;εγω σνιτσελ με ρυζακι ή πατατες θα δω,πολλα φιλια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Απο οτο βλεπω ολες πολυ πρωινες σημερα! Τελικα χτες καναμε το απογευμα μια βολτιτσα στην πολη. Σημερα ειναι ο γαμος οποτε εχουμε προετοιμασιες. Αυριο φευγπυμε βραδυ οποτε θα εχουμε ολη τη μερα μπροστα μας. Ο Στεφανακος ξυπνησε στις 6:30 οπως παντα κ στις 9 ξανακοιμηθηκε.

Κατερινακι αρεσε ο Στεφανακος στο Δημητρη;

Να μου τον φιλησεις!

Κοριτσιανκλεινω, ξυπνησε. Θα σχολιασω μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου!

Ειμαι δουλεια, δεν προλαβαινω να σας διαβασω. Πηρε το ματι μου οτι η Κατερινα μας ειχε επετειο, να ζησετε κοριτσακι μου ομορφο, να ειστε παντα αγαπημενοι!

Ειμαι 12 και ωρες καθε μερα στη δουλεια, καποιες μερες ειχα και το μωρο μαζι μου γιατι δεν ειχα που να τον αφησω, δραμα...ειμαι τοσο κουρασμενη!

Γενικα, ενα δραμα, ειμαι πολυ χαλια, εχω αγχος, δεν εχω καπου να αφησω το παιδι που να ξερω οτι στανταρ θα ισχυει καθε μερα, παιδικος πολλα τα λεφτα και δεν μας πηραν στο προγραμμα, με τον αντρα μου απο το κακο στο χειροτερο, εμεις δεν νομιζω να δουμε αλλη επετειο....

Χαλια μαυρα...

Επιστρεφω στη δουλεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε κοριτσακια μου;;Εμεις πανω που εχουμε μια κααααπως καλη μερα, την επομενη ξεκινα το δραμα παλι..Χθες κοιμηθηκε στις 3 τα ξημερωματα και ξυπνησε στις 7 το πρωι. Μολις ειδα πως εκανε 4 ωρο χαρηκα πολυ. Βιαστηκα ομως γιατι αποφασισε να μην ξανακοιμηθει κι εγω ημουν με ενα 3ωρο υπνου :evil::evil::evil: Ξανακοιμηθηκε στις 10 για λιγο ομως..Τι να πω πια;; Άλλο ένα θέμα που με απασχολεί είναι το εξής. Θέλει συνέχεια να τρώει όπως ξερετε αλλά μετά βγάζει συνέχεια γουλιές, βασυστομαχιάζει, ρεύεται, έχει λόξυγγα κλπ. Μετά από όλα αυτά θέλει να ξαναφάει(σε κανα 10λεπτο).......Δεν μπορώ να μην την ταϊσω γιατί κλαίει πάαααρα πολύ και κοκκινίζει από τα νεύρα της...Μα πώς γίνεται να καταλάβει ότι δεν πρέπει να τρώμε όλη την ώρα;; Είναι εμφανές πως σκάει το παιδί..Τι να κάνω ρε κορίτσια;;

Βρε Χριστινα μου πολύ στεναχωρήθηκα με όσα μας έγραψες :(:(:(:(:( Δεν εφτιαξε η ψυχολογια του αντρα σου με τη δουλειά;;; Δεν τον πήραν τελικά;;;Τι να πω δεν ξέρω..Μακάρι να ηρεμησετε και να τα βρειτε γιατί απ'οσα μας έχεις πει έχω καταλαβει πως αγαπιεστε πολύ..Το Δημητράκη γιατί τον παίρνεις στην δουλειά;;Η πεθερά σου δεν στον κρατούσε;;;

Κατερίνα μου χαρά στο κουράγιο σου που πρέπει να καθαρίσεις το σπίτι βιολογικά εξαιτίας αυτών των σιχαμερών πλασμάτων. Εύχομαι να απαλλαχθείτε σύντομα γιατί δεν μπορείτε και να ψεκάσετε. Ο Πάνος ακόμα μπούκωμα έχει και τρέχει η μύτη του αλλά είμαστε κάπως πιο χαλαροί πλέον γίατί δε γίνεται να τον στέλνουμε όλη την ώρα να κοιμάται στη μαμά μου...

Κατερίνα μου μπράβο σου που τα καταφερες 8 μηνες! Είχες φαίνεται πολύ πείσμα κι εσύ! Είναι πράγματι πολύ σπαστικό όταν χειμωνιάζει και πρέπει να αποχαιρετήσουμε οριστικά το καλοκαιράκι :(:(:( Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Άννα Μαρία κουράγιο τώρα που θα λείπει ο άντρας σου. Κυρίως με το πρωινό ξύπνημα..Θα τα καταφέρεις όλα μια χαρούλα! Σήμερα είναι το τραπέζι;;

Μαράκι εύχομαι να περάσετε τέλεια στο γάμο! Καλή επιστροφή αύριο! Θα περιμένουμε να μας πεις νέα και εντυπώσεις!

post-1349-13873939625823_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν απο το πρωι καθαρίζουμε ....απο ότι μας είπε ο άντρας μιας φίλης μου που είναι γεωπόνος αλλα ασχολείται με απολυμανσεις και απεντομωσεις αυτα πρέπει να προήλθαν απο την υγρασία που είχε προκληθεί στα ξύλα στα πατωματα το καλοκαίρι και μετα με τη ζέστη αναπτύχθηκαν και τώρα βγήκαν έξω.

Αδειασαμε όλο το δωμάτιο κάναμε τα πάντα με την ηλεκτρική μέχρι τοίχους και ταβάνι και μετα ψεκασαμε με ένα βιολογικό προϊόν αφου μας έδωσε ο άνθρωπος το οκ,το οποιο τα απωθεί, θα έχουμε όλη μέρα και όλη νύχτα ανοιχτά και αυριο έχει σφουγγαρισμα. Εντωμεταξυ καθάρισαν όλα τα παιχνίδια τα πλαστικα με απορρυπαντικο και τα υφασματινα με την σκούπα την ηλεκτρική. Το καλο της υπόθεσης είναι ότι αδειασαμε και το γραφείο απο χαρτιά,cd και ότι άλλο είχε πάνω κάτι που θα αργουσε πολυ να κάνει ο άντρας μου και έτσι θα τακτοποιηθούν και αυτα επιτέλους. Να μην σας ζαλιζω άλλο με τα δικα μου....

Χριστινακι μου γιατι έτσι, δεν έχεις βοήθεια απο γιαγιάδες παππούδες για τον μικρο. Ο άντρας σου τελικα έπιασε δουλεια αχ μακάρι να βρείτε τους ρυθμούς σας και να είστε πάλι καλα με τον άντρα σου,να σκέφτεσαι αισιόδοξα ότι όλα θα φτιάξουν.

Ανθη οι γουλιτσες και ο λοξυγγας δεν νομίζω να έχουν σχέση με την ποσότητα που τρώει αλλα μάλλον πως χωνευει αυτα που τρώει, δεν είμαι και σίγουρη. Πάντως αφου θέλει να τρώει μάλλον δεν σκάει απο το φαΐ . Μήπως όταν γκρινιαζει της φταίει κάτι άλλο έχεις δοκιμάσει να την νανουρισεις χωρίς το στήθος. Θυμάμαι πριν κανά μήνα όταν ήταν ο Νικόλας όσο είναι τώρα η φραουλιτσα γκρινιαζε και μπορει να είχε περασει μονο μια ώρα απο την ώρα που είχε φάει δοκίμαζα λοιπόν πριν τον βάλω πάλι στο στήθος να τον νανουρισω λίγο με αγκαλια και τραγουδακια κάνοντας τον βόλτα ή τον ακουμπαγα στο στήθος μου σαν βατραχακι άκουγε τους χτυπούσε της καρδιάς μου και έτσι ηρεμουσε και κοιμόταν λιγάκι. Δεν ξέρω αν θα πιασει στην φραουλιτσα γιατι κάθε βρεφακι είναι διαφορετικο αλλα δοκιμασε το αν αντέχει.

Άννα Μαρία πως πήγε το τραπέζι?

Κοριτσακια καληνύχτα, νομίζω έγραψα πολλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι μου κοιμάται ΜΟΝΟ με στήθος..Το έχασα το παιχνιδι :(:(:(:( Η μαμά μου με εκραζε που την εμαθα ετσι και μου λεει οτι σε κανεναν δε θα καθεται τωρα που θα δουλευω..Τι να κανω ρε κοριτσια;;Δεν πειναει κάθε μια ώρα..Για πιπίλα με θέλει :(:(:(:(:( Τι έχω κάνει λάθος;;;;;;;Τι μπορώ να κάνω; Αν θέλει στήθος μπορεί να την ξεγελάσω για λίγο αλλά μετά θα πλαντάξει...

Κουράστηκα και μόνο που διάβασα τι κάνατε για να φύγουν τα παλιοζουζούνια.....Χαρά στο κουράγιο σας! Λογικά θα τα ξεφορτωθηκατε ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα....

Ανθη μου και εμενα ετσι ειναι ο μικρος...μονο με στηθος κοιμαται...και για να μην ξυπναω πλεον τα βραδια του πηρα πιπιλες και πλεον κοιμαται και ετσι...βρηκα εναν τροπο...δοκιμασε το αν θες..και εγω τον ειχα χωρις πιπιλες μεχρι τωρα ομως...4 μηνων τις αρχισε..αλλα ετσι μονο βρηκα ησυχια κααααπως!!!(ελαχιστα τις επαιρνε στην αρχη)

δοκιμασε το και σε σενα μπας και πιασει

αχ κοριτσια και εμενα θα φυγει ο αντρας μου την Τριτη για δουλεια σε αλλες πολεις και θα γυρισει Παρασκευη και ακομα πιο βαρια Σαββατο....

ευτυχως ειπε θα ερχεται η μαμα μου μετα την δουλεια και θα κοιμαται εδω για να βοηθαει...παλι καλα!!!(ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο...ξερετε η γνωστη γκρινια της μανας :lol::lol::lol::lol: )

ΟΛΑ τους βρωμανε τους γονεις !!!ΟΟΟΟΧΙΙΙΙ δεν θα γινω τετοια μαμα!!!με τιποτα ομως!!! :lol::lol::lol:

καγκουρακι ποπο πρεπει να κουραστηκατε πολυ ε????αλλα πρεπει...και εμας ΟΛΟ το μπαλκονι γεμισε παπαντιες αυτα τα μαυρα σκουλικακια τα σιχαμερααα :evil: εχω συνεχεια κλειστα την μπαλκονοπορτα...ευτυχως εχει κρυο και ετσι δεν μας πειραζει...

φιλιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...