Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΦΕΝΕ "Με νέες αφίξεις!!" Νο 4


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας φιλες μου, πηγα να σας γραψω χθες το βραδυ αλλα ξυπνησε η μικρή που κοιμοταν απο τις 8 παρα χθες και μετα ειχε παει αργά και ειπα μην γινω και εγω νυχτοπουλι, εχουμε ενα γλυκυτατο στην παρεα ήδη. :D

Κατερινακι οταν μπαινει ενα εισοδημα στην οικογενεια και το πιο μικρο ποσο το σκεφτεσαι ειδικά τωρα που ο καθενας κοβει απο οπου μπορει για να μπορεσει να τα βγαλει περα, γιατι ποτε δεν ξερεις τι αλλο θα μας βαλουν να πληρωσουμε. Εμεις στον παιδικό δινουμε 330 και ειναι απο τους πιο οικονομικους της περιοχής αλλα ευτυχως ειναι καλος και με πολλες δραστηριότητες. Οταν εψαχνα μου ειχαν πει μεχρι και 490 ευρω :shock::shock: .Πάντως για τις αδικιες που γινονται δεν το συζητώ εχω ακουσει χωρις να εχω πειρα η ιδια οτι στους δημοτικούς βρεφικους ή παιδικούς σταθμούς εχουν προτεραιότητα τα παιδια των αλλοδαπων.

Μαρακι ζωηρουλης ο Στεφανακος, τώρα οσο μεγαλωνει και νιωθει πιο σιγουρος για τα βηματακια και τις κινησεις του δεν θα τον προλαβαινεις. Ειναι η ηλικια που θελουν να εξερευνησουν τα παντα γυρω τους. Στον παιδικό δεν νομιζω να τον επηρεάσει η αλλαγη του χώρου, σε εμας τωρα ειναι 330 με φαγητό (πρωινο-μεσημεριανο) και σχολικό, και την παιρνουν 9:20 το πρωι και μου την φερνουν 3:45 το μεσημερι, για φετος γιατι ετσι βολευαν τα δρομολογια αφου ξεκινησε πριν δυο μηνες.

Χριστινακι μαλλον τα δοντακια ειναι που του εχουν αλλαξει την ορεξη εκτος και αν βαρεθηκε καποιες γευσεις για δοκιμασε του κάτι αλλο. Μπραβο που ο μεγαλος σας παει καλά, σας εχουν πει ποτε μπορει να τον παρετε σπιτι? Ευχομαι και ο μικρουλης που εχει και πολύ ωραιο ονομα, να τα καταφερει και να μην εχει αναγκη τον αναπνευστηρα σε λιγες μερες.

Ανθη ειδες τον ποντικουλη, κουκλάκι εγω τον ειδα λιγο, το Καρολινακι ξετρελαμενη με τον γιο και πολύ ευτυχισμενη. Ανθη και εγώ οταν ξερω οτι θα εχω φαγητο και δεν θα χρειαστει να μαγειρεψω η καλυτερή μου. Σημερα θα φτιαξω μπακαλιαρο στο φουρνο το οποιο οπου ναναι πρεπει να σηκωθω να ετοιμασω....

Σας φιλώ ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά εμβόλιο γιόκ, είναι έλλειψη και θα τους πάρουμε τηλέφωνο σε δέκα μέρες για να δούμε αν τα φέρανε.

Τον ζύγισαν και τον μέτρησαν και φύγαμε. Από κιλά, έβαλε 100 γραμμάρια τις τελευταίες είκοσι μέρες. Ρώτησα μήπως παίζει να έχει καμιά αλλεργία και δε βάζει, αλλά μας είπαν ότι, αφού το μωρό κινείται συνέχεια, είναι απολύτως φυσιολογικό. Θα έπρεπε, όμως, να έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης, κι αυτός θέλει λίγο ακόμα. Γεννήθηκε 3450 και είναι 6800, α, τώρα που το σκέφτομαι άλλα 100 γραμμάρια θέλει, οπότε μια χαρά είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μου

χθες το απογευμα καναμε συνελευση με τα κοριτσια του νηπιαγωγειου, πηραμε δωρακια για τις νηπιαγωγους μας και ειπαμε να παρουμε για τα παιδακια σετ-κουβαδακια για το τελος που θα γινει η γιορτουλα και να πουμε τους γονεις να φερουν οτι θελουν για να κανουμε μπουφε οπως καθε χρονο,εγω λεω να φτιαξω γλιφειτζουρια και κεκακια και θελω τη βοηθεια σας για να ετοιμασω δυο λογια να πω στο τελος να αρχισω καπως ετσι λεω <<Μια ακομη δημιουργικη σχολικη χρονια εφτασε στο τελος της..........>>βοηθηστε με πως να συνεχισω,δεν θελω να πω πολλα λιγα και καλα,περιμενω ιδεες δασκαλες μου και μη

μετα ηρθε η αδερφη μου με την συνειφαδα της την οποια της εδειξα τις τουρτες που εχω κανει ως τωρα σε φωτο και ενθουσιαστηκε ,σε λιγο θα παμε για εμβολιο τον Δημητρη και μετα λεμε να τους παμε σε παιδοτοπο να παιξουν

ο παιδικος σταθμος ειναι κρατικος και τα παιδια τα πηγαινουν οι γονεις,τρωνε εκει βεβαια πρωινο και μεσημεριανο και σχολανε στις 1:30 και οχι ως τις 4 που λενε τα χαρτια ,οταν πηγε ο Νικος δεν πληρωσαμε τιποτα το ειχε αναλαει ο δημος και οταν πηγε ο Γιωργος ειχαμε δωσει 50ε μονο στην αρχη γιαυτο και τωρα μας φανηκε καπως,πηραμε τηλεφωνο σημερα στα κεντρικα αλλα δεν βλεπω να βγαζουμε ακρη

Αννα Μαρια αφου διπλασιασε το βαρος του σχεδον μια χαρα ειναι μην αγχωνεσαι,σε λιγο θα αρχισει και τις χορτοσουπες,για τους μαθητες σου ουδεν σχολιο..........

Ανθη μου κι εγω στον Δημητρη 26 κιλα εβαλα και παιδευτηκα αρκετα για να τα χασω,ενω στον Γιωργο που ειχα βαλει 15 εχασα τα διπλασια μετα και χωρις διαιτα,τι να πω οσο παιρνουν τα χρονια αλλαζει και ο μεταβολισμος ισως ,για τον παιδικο δεν βλεπω να καταφερνω κατι και μαλλον ο Δημητρος θα μεινει σπιτι μαζι μου

Μαρακι μου κι εγω δεν νομιζω να εχει προβλημα ο Στεφανακος σου με τον νεο παιδικο,ειναι μικρουλης ακομα ,ωσπου να περπατησει αυτα θα εχεις απο εδω και περα ταρζανακια γινονται οταν παιρνουν χαμπαρι τα σκαρφαλωματα ασε :D

Χριστινακι κι εγω πιστευω οτι ισως τον ενοχλουν τα δοντακια του και ειναι ανυσηχος και δεν εχει ορεξη κανε υπομονη και θα περασει ,ελπιζω να τα καταφερει συντομα ο μικρουλης σας χωρις τον αναπνευστηρα

Κατερινακι ειδες τις γινεται με τους ξενους,εμεις δεν θα μπορουμε να στειλουμε τα παιδια μας σχολειο και αυτοι θα ειναι ανετοι χαλια μαυρα ειμαστε ασε,τουλαχιστον ο δικος σας σταθμος ειναι ιδιωτικος

να δωσετε τα χαιρετισματα μου στο Καρολινακι !!!

πολλα φιλια σε ολες κοριτσακια μου τα ξαναλεμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Χαλια ειμαι σημερα, χαλια! Τελικα μαλλον γριππουλα εχει το μωρο και ειναι ανορεχτο, γιατι μου βηχει λιγο και κυριως τα βραδια, χτες δηλαδη πνιγοταν ο ερμος απο τις 6 το πρωι μεχρι τις 7 και τεταρτο. Δυσκολα τον καταφερα να του βαλω ορο στη μυτη να ξεμπουκωσει κι ετσι ηρεμησε μετα. Αλλα, με εχει κολλησει κι εμενα και ειμαι ενα χαλι, δεν ειναι ο ψιλοβηχας ουτε η δυσπνοια απο το ασθμα, ο πονος στα κοκαλα με σκοτωνει! Και σημερα ειχα και μια συναντηση στη δουλεια και τρεχω απο τις 9 το πρωι!!!

Ανθουλα μου και Κατερινακι ειδατε το μωρακι;;; Τελεια! Ειναι τοσο μικροσκοπικα και υπεροχα!!!! Να ζησει! Αντε με το καλο να κρατησετε κι εσεις αγκαλια τα ζουζουνια σας!!!

ΚΑ πολυ ωραια δωρακια εχετε διαλεξει. Οσο για το λογο σου, τι θα ελεγες για κατι τετοιο:

"Μια ακομα σχολικη χρονια εφτασε στο τελος της, μια δημιουργικη μα και δυσκολη χρονια απο πολλες αποψεις. Μεγαλη χαρα και ικανοποιηση ειναι το γεγονος οτι μεσα σε τετοιες συνθηκες κατορθωσαμε οχι μονο να προσφερουμε στα παιδια μας την καλυτερη δυνατη εκπαιδευση, αλλα καταφεραμε να μεινουμε ενωμενοι και να τους δωσουμε την καλυτερη δυνατη διαπαιδαγωγηση. Γνωσεις θα παιρνουν για πολλα χρονια, η παιδεια ομως, αυτη που θα δημιουργησει σωστα μελη στην κοινωνια, εχει τη βαση της στο δημοτικο και πιστευω πως καναμε πολυ καλη δουλεια!Καλο καλοκαιρι! Και του χρονου!"

Αννα Μαρια μια χαρα ειναι το βαρος του παιδιου! Εχεις δικιο για τη συνυφαδα, αλλα ειναι πολυ λεπτες οι ισορροπιες, ειμαι πολυ κατα της εκτρωσης, αλλα επισης κατα του να καταστρεφουμε την ψυχουλα ενος ανθρωπου...ναι σε εναν ιδανικο κοσμο ο καθενας μας θα αναλαμβανε πληρως τις ευθυνες των πραξεων του, αλλα σε αυτον τον κοσμο δυστυχως...ελπιζω να το σκεφτηκε και να δωσει μια ευκαιρια πραγματικη στο παιδακι αλλα και στον εαυτο της, η μητροτητα ανοιγει οριζοντες απιστευτους για την καλυτερευση ενος ανθρωπου!

Τα μωρακια μας εχουν δυο ονοματα Αλεξανδρος- Αναστασιος και Παρης-Δημητρης. Το μεγαλο εγω πιστευω θα το παρουμε μεσα στον Ιουνη, για το μικρο...ειδωμεν...

Αν ξεχασα κατι, σορυ, ειμαι λιγο κομματια!

Σας φιλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έβγαλα τα καλοκαιρινά!!! Γιούπι!!!! Κουράστηκα, όμως, από χτες τα είχα αρχίσει και τα έκανα μισά-μισά. Καθάρισα και τη ντουλάπα μας όλη, και τους χώρους για τα παπούτσια και όλα, και τη συρταριέρα μας. Τώρα μένει να μας φέρει η μάνα μου λεβάντες να βάλουμε στις σακούλες και να τα ανεβάσει ο άντρας μου στον πάνω χώρο της ντουλάπας.

Μένει να καθαριστεί η συρταριέρα του Αντρέα και τα μισά ντουλαπάκια της κουζίνας... Σιγά-σιγά όμως αυτά.

Κατερίνα, για την ομιλία, νομίζω τα είπε όλα η Χριστίνα. Μόνο δε μου αρέσει που λέει σε δύο σημεία "καλύτερη δυνατή", αυτό μπορείς να το πεις κάπως αλλιώς. Επίσης, για νηπιαγωγείο είναι η ομιλία, όχι για δημοτικό ε; Γιατί η Χριστίνα λέει για δημοτικό. Αυτό, βέβαια, μπορείς απλά να το αντικαταστήσεις.

Χριστίνα, πολύ ωραίο αυτό που λες για τη μητρότητα, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει πάντα. Η κοπέλα αυτή ήδη έχει ένα παιδί, όπως ξαναείπα, που τώρα είναι τριών χρονών και δε δείχνει να έχει γίνει καλύτερη, αντίθετα, έχει γίνει πολύ χειρότερη. Ή μάλλον, έδειχνε καλό πρόσωπο για να τυλίξει τον γαμπρό (όσο αναχρονιστικό κι αν ακούγεται κάτι τέτοιο) και μετά το γάμο (στον οποίο φυσικά ήταν έγκυος, επειδή φοβήθηκε μη χάσει το κελεπούρι και έμεινε έγκυος για να τον σιγουρέψει), έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο. Ακόμα δεν έχουμε μάθει τι απόφαση πήρε, ο αδελφός του άντρα μου δεν του έχει πει τίποτα και η μάνα του δεν ξέρει.

Περαστικά και σ' εσένα και στον μικρό σου! Αμάν πια, δε λέει να μας αφήσει να ησυχάσουμε φέτος...

Α, δε σας είπα! Γέννησε η Σαμάνθα! Τη θυμάστε, έμπαινε καμιά φορά στο καφενεδάκι μας. Έκανε κοριτσάκι. Δεν είχαν μάθει φύλο, αλλά το ένστικτό της, της έλεγε ότι ήταν κορίτσι. Εγώ πήγα να σκάσω, της έστελνα συνέχεια μηνύματα! Δε θα άντεχα με τίποτα στον κόσμο να μη μάθω φύλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γεια σας και απο μενα..Εξαφανιστηκα παλι αλλα παλι ειχα τα ψυχολογικα μου...Στη δουλεια μας ανακοινωσαν εχθες μειωση 12% .Δεχτηκαμε ολοι ..Να δω τιθα κανουμε ..Γενικα εχω αγχωθει με ολα οσα συμβαινουν ..Ειχαμε πει και με τον αντραμου να ξεκινησουμε και προσπαθειες για δευτερο παιδακι αλλα δεν το βλεπω ..Με τα δικα μου ξεχασα να ευχηθω στο Καρολινακι ..Να σου ζησει ο παιδαρος !!!Ευχομαι να ναι παντα γερος ...

Χριστινα χαρηκα που τα διδυμακια ειναι καλυτερα ...

Μαρακι ο Στεφανακος ξεκινησε παιδικο??Πως τα παει?

ΟΝικολας εκανε το εμβολιο της ηπατιτιδας Α την προηγουμενη εβδομαδα και μετην ευκαιρια η γιατρος τον μετρησε..Εφτασε 166οο και 98 εκατοστα αλλα τον μετρησε για πρωτη φορα ορθιο και μου ειπε οτι αλλες ειναι οι αναλογιες οταν το μωρο ειναι ξαπλωτο και αλλιως οταν ειναι ορθιο ..Αυτο δεν το ηξερα..

Ανθη και Κατερινακι φιλακια στις κοιλιτσες σας!!!!

Καλοριζικο και το καινουριο ποστ!!!

φιλια πολλα !!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εγώ σήμερα κουράστηκα γιατί έκανα δουλίτσες στο σπίτι, πήγα για περπάτημα και μετά κούνιες και πλατεία με τον Πάνο. Μετά γύρισα στο σπίτι και ενώ όοολη μέρα είχα προσέξει πολύ το φαγητό πλάκωσα τα γλυκά :evil::evil::evil::shock::shock::shock: Τώρα έχω τύψεις..Έφαγα ένα τυλιχτό γλυκάκι, μισό μπισκότο και 2 παγωτίνια :shock::shock::?:?:?:? Τι τα ήθελα;;Τέλος πάντων.Που το πήγα, που το έφερα πάλι για το φαγητό μιλάω :lol::lol::lol: Ψυχάκιας :lol::lol::lol:

Άννα Μαρία καλό καλοκαίρι λοιπόν! Φεύγει μεγάλο βάρος όταν γίνεται αυτή η δουλειά+τα χαλιά..Είσαι τυχερή που δεν έχεις διόρθωση! Εγώ έχω ΕΛΑΧΙΣΤΗ διόρθωση πλέον. Διόρθωσα σήμερα ένα διαγώνισμα και τώρα ξανά στις 7-8 Ιουνίου. Είναι τα γραπτά που έχουν ξεμείναι από όσους χρωστούσαν και τα έφεραν τελευταία στιγμή. Να σε ρωτήσω και κάτι για το θηλασμό. Είναι αλήθεια ότι τις πρώτες 2 εβδομάδες πρέπει να ξυπνάμε το μωρό κάθε 3 ώρες μέσα στη νύχτα για να φάει;;; Το έκανες κι εσύ;; Επίσης είναι αλήθεια ότι θηλάζει στην αρχή 18 ώρες το 24ωρο;;;;;;Κάπου τα διάβασα αυτά χθες και είπα να σε ρωτήσω.

Κατερινάκι μου σημασία έχει που τα έχασες τα κιλάκια σου. Πολλές γυναίκες μένουν με τα κιλά μια ζωή. Λόγω ώρας αδυνατώ να σκεφτώ τη συνέχεια στην ομιλία σου. Τα μάτια μου είναι ημίκλειστα και κοντεύω να κοιμηθώ πάνω στο λάπτοπ :?:?:?

Χριστινάκι περαστικούλια σου! Ακόμα ιώσεις..ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!! Επανήλθε καθόλου η ορεξούλα του Δημητράκη σου;;;;

Καγκουράκι μου ο ποντικούλης είναι ΕΝΑΣ ΚΟΥΚΛΟΣ!!!!!!!Το απόγευμα ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα και κατάφερα να τον δω αρκετή ώρα. Δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από πάνω του..Είναι πεντάγλυκο μωράκι ο γαμπρούλης μου! Ωραίος βγήκε ο μπακαλιάρος;;;Κι εμείς ψαράκι είχαμε και το έφαγε ο Πάνος με μπρόκολο.

Όλια μου σε χάσαμε..Είσαι καλύτερα τώρα ψυχολογικά;;;Κρίμα με τη μείωση..Πού θα φτάσουμε πια;;Τι άλλο θα ζήσουμε;;;Άντε να δούμε πώς, ποιος και πότε θα μας βγάλει από το τέλμα......Ο Νικόλας οσυ είναι σούπερ για την ηλικία του! Ο Πάνος είναι 3 και 2 μηνών και είναι 1 μέτρο.

Κορίτσια σας αφήνω..Δεν μπορώ να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά.....Νυστάζωωωωωω!!!!

Φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου

χθες πηγαμε παιδιατρο εκανε εμβολιο ο Δημητρης και εξεταστηκε,εμεις ειμαστε 13600 και 94 ποντους,μετα πηγαμε σε εναν παιδοτοπο και παιξανε,το καταδιασκεδασαν ειδικα ο Δημητρης ξετρελαθηκε ενω ειχε ξαναπαει οταν ηταν μικροτερος τωρα εσαλωσε κανονικα και βεβαια ξεραθηκαν στον υπνο μετα,αμαν καναμε να ξυπνησουμε το πρωι

Χριστινα μου περαστικα σας συντομα ευχομαι μας εχουν τρελανει οι ιωσεις φετος,ο δικος μου σημερα εκανε λιγο ευκοιλια :o ,ωραια ονοματα διαλεξατε για τα μωρακια γρηγορα να τα παρετε στο σπιτι ευχομαι,σε ευχαριστω πολυ που εκατσες και σκεφτηκες τοσα πραγματα για μενα,αλλα πιο πολυ μου θυμιζει λογο για εκπαιδευτικο εγω δεν μπορω να αναφερθω τοσο στην εκπαιδευση αφου δεν προσφερω εγω κατι γιαυτο,απλα να ευχαριστησω τους νηπιαγωγους για την χρονια που περασαμε και να ευχηθω καλη αρχη στα παιδακια που θα πανε δημοτικο και καλη συνεχεια στα προνηπια που θα μεινουν εκει και φυσικα καλο καλοκαιρι απλα να τα συνταξω ομορφα,σας μπερδεψα λιγο ................

Ανθη μου ενα μωρο που θηλαζει συνηθως δεν εχει προγραμμα με τον θηλασμο, δεν ειναι στανταρ οτι θα τρωει καθε 3 ωρες οπως με το μπουκαλι αφου δεν ξερουμε ποσο τρωει,ο θηλασμος πρεπει να ειναι ελευθερος δηλαδη οταν ζηταει το μωρο στηθος και για οση ωρα το ζηταει ειδικα στην αρχη ,μπορει να τρωει καθε τρεις ωρες αλλα και καθε μια ωρα δεν ξερεις,μονο του διαμορφωνει το προγραμμα του,εγω παντως ποτε δεν τα ξυπνουσα για να φανε

Αννα Μαρια τη θυμαμαι τη Σαμανθα εμπαινε και στο ποστ για τα κιλα που γραφαμε τοτε,να της πεις τις ευχες μου αν μιλησεις μαζι της, να της ζησει η μπεμπουλα !!!τελειωσες με τα ρουχα εδω μου φαινεται θα τα ξαναβγαλουμε τα χειμωνιατικα ετσι οπως παει ο καιρος το πρωι ειχε ηλιο σημερα και τωρα αρχισε να βρεχει και εχει κρυο και αερα χαλια........

Ολια μου θηριακι ο Νικολας μπραβο!!οσο για τη μειωση ασε ολος ο κοσμος ειναι αγανακτισμενος δεν ερω που θα φτασει αυτη η κατασταση πολυ αγχωνομαι.............

πολλα φιλια κοριτσια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλες καλημερες!!!!!

Τι θα κανετε σημερα κοριτσακια, εγω εχω σιδερο δυο πληντυρια και ενα ακομα με ρουχα της μικρης που απλωσα το πρωι και θα εχουν στεγνωσει μεχρι το μεσημερι και μαγειρεμα θα φτιαξω ρυζι με λουκανικα και ντοματινια στο φουρνο.

Αννα Μαρια μια χαρα εχει διπλασιάσει το βαρος του ο Αντρικος μη σκας για τα 100 γραμμαρια τιποτα δεν ειναι. Ετοιμα και τα καλοκαιρινα ετσι σιγα σιγα δεν γινονται πια μια και εξω οταν εχουμε τα μικρα.

Κατερινακι πολυ καλη η ιδεα με τα κουβαδακια για δωρακια, οτι πρεπει για το καλοκαιρι που ξεκινά και σιγουρα θα τα ευχαριστηθουν τα παιδακια. Για το θεμα του παιδικου και οχι μονο μακαρι να ειχαμε ενα πιο οργανωμενο κρατος με πραγματικες παροχες, οι αδικιες γενικά με στεναχωρουν λες και δεν ειμαστε ολοι γονεις. Μια χαρα ο Δημητρακης ειναι και απο βαρος και απο υψος, και εγω θα την παω μεσα στον Ιουνιο για εμβολιο και θα δω ποσο εχει παρει απο τον Δεκεμβρη.

Χριστινακι περαστικά σας και σε σενα και στον μικρο, ο καιρος αυτος με αυτες τις εναλλαγες εκανε τη ζημιά.

Ολια μεγαλωσε πολυ ο Νικολας πολυ ψηλος θα σου γινει, ουτε εγω το ηξερα αυτο οτι αλλαζουν οι αναλογιες αναλογα πως γινεται το μετρημα. Για το μισθο τι να πω δυστυχως δεν μπορεις να κανεις και διαφορετικα λες καλυτερα να δεχτώ τη μειωση παρα να μην εχω καθολου δουλεια.

Ανθη τον χαρηκες τον γαμπρουλη σου ειναι κουκλι και το μαλλι ολα τα λεφτα, μου εστειλε και αλλη φωτο η Καρολινα. Αφου παλι στο φαγητο την εφερες την κουβεντα να σου πω οτι ο μπακαλιαρος εγινε πολύ καλος, θα τον ξανακανω σιγουρα και νομιζω θα φαει και η Αγγελική, τωρα μισο μπισκοτο ενα γλυκακι και δυο παγωτινια δεν ειναι και τοσο τραγικά.

Για τον θηλασμο που ρωτησες τον πρωτο καιρο θηλαζει τοσο πολύ και τοσο συχνα που πολύ πιθανο να ειναι και 18 ωρες το 24ωρο, δεν τις ειχα μετρησει ποτε. Θυμαμαι ομως να θηλαζε για 40-45 λεπτα και μετα απο μιαμιση ωρα παλι το ιδιο. Τωρα αν το ξυπνας οι αποψεις ειναι πολλες λενε οτι αφου κοιμαται ειναι χορτατο αλλα με τον αποκλειστικό μητρικο θηλασμο συνηθως εχει ξυπνησει πριν το τριωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας! Να 'μαι κι εγώ μετά το σχολείο!

Που λέτε, σήμερα ο Αντρίκος ξύπνησε πάλι έξι, και κατά τις οκτώ τον άφησα στον άντρα μου. Αλλά κοιμόμουν και ξυπνούσα συνέχεια. Εν τω μεταξύ, τους το έλεγα στο αμάξι σήμερα και λέω "στις οκτώ ξύπνησα τον άντρα μου και ανέλαβε αυτός" και μου λέει ο διευθυντής "θες να πεις ότι ο άντρας σου κοιμόταν μέχρι τις οκτώ;". Ντόινγκ!!! Θεωρούσε ότι κοιμόταν μέχρι το μεσημέρι!!! Κι όταν τους είπα ότι συνήθως ξυπνάμε κατά τις δέκα, έμειναν. Ο άλλος φιλόλογος που είναι λίγο μεγαλύτερος από μένα, λέει σήμερα μέχρι τις οκτώ είχε κλαδέψει όλα τα δέντρα του κήπου του και είχε κουρέψει και το γρασίδι. Έλεος ρε παιδιά!

Μετά έκανα δουλίτσες, καθάρισα το ντουλάπι με τις κατσαρόλες και τα ταψιά, λίγο την κουζίνα, όχι πολλά πράγματα. Ευτυχώς στο σχολείο δεν κάνουμε τίποτα.

Ανθή, μ' αρέσει που ρωτάς εμένα για το θηλασμό, ενώ οι άλλες είναι πιο έμπειρες! Μάλλον επειδή τα έχω πιο φρέσκα!

Τη νύχτα εγώ δεν τον ξυπνούσα, αν θυμάσαι το είχα ρωτήσει κι εδώ. Τα δύο πρώτα βράδια κοιμήθηκε εξάωρο σερί και τελικά τον ξύπνησα για να φάει επειδή είχα αγχωθεί και όλες με συμβούλευσαν να μην το ξυπνάω, κι έτσι έκανα. Συχνά ξυπνούσε μόνος του, αλλά εξίσου συχνά κοιμόταν αρκετές ώρες.

Ο δικός μου δεν ξέρω πόσες ώρες το 24ωρο θήλαζε, 18 δε νομίζω, αλλά σίγουρα κάθε φορά που τον έπαιρνα να τον θηλάσω ήξερα ότι θα έκανε πολλές ώρες να τελειώσει. Συνήθως κρατούσε κανένα δίωρο στην αρχή. Τώρα το σκέφτομαι και μου φαίνεται απίστευτο, αλλά εξίσου απίστευτο μου φαινόταν εκείνη την περίοδο ότι κάποτε ο θηλασμός θα κρατά δέκα λεπτά με ένα τέταρτο!

Το τρώει τώρα το ψαράκι ο Πανούλης ε; Εμείς αύριο θα φάμε ψάρι, σήμερα έκανα φασόλια μαυρομάτικα με σέσκουλα, πιπεριές, κρεμμύδι, μαϊντανό, άνηθο και τόνο. Γιάμι!

Όλια, τι να κάνεις με το μισθό; Καλύτερα λίγα παρά καθόλου... Να τα βλέπουν αυτά οι δικοί μας, και κυρίως ο βοηθός διευθυντής που παίρνει πάνω από 3500 και όλο κλαίγεται.

Μια χαρά μου φαίνεται ο Νικόλας σου, αν και δεν ξέρω τι γίνεται με μεγαλύτερα παιδάκια! Ότι το μωρό έχει άλλες αναλογίες ξαπλωτό και άλλες όρθιο κάπου το είχα διαβάσει γιατί κάτι μου λέει, αλλά αν με ρωτούσες δε θα το θυμόμουν!

Κατερίνα, τι θα έλεγες για κάτι τέτοιο: "Μια όμορφη και δημιουργική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Ήταν μια χρονιά με όμορφες στιγμές, με δυσκολίες, με χαρές και με λύπες. Πάνω απ' όλα, όμως, ήταν μια χρονιά που τα παιδάκια μας τη γέμιζαν καθημερινά με εκπλήξεις. Θέλω να ευχαριστήσω τις νηπιαγωγούς μας που βοηθούσαν τα παιδιά μας να μαθαίνουν και να μας εκπλήσσουν διαρκώς. Ήταν χαρά μας που συνεργαστήκαμε. Εύχομαι στα παιδάκια που θα πάνε στο δημοτικό να κάνουν μια καλή αρχή στο ταξίδι τους στον κόσμο της μάθησης και στα μικρά μας που θα μείνουν και τον επόμενο χρόνο στο νηπιαγωγείο, καλή συνέχεια. Σε όλους εύχομαι καλό καλοκαίρι και θα τα ξαναπούμε τον Σεπτέμβρη".

Καγκουράκι, κι εγώ έχω σίδερο, ουφφφ... Αν δείτε τώρα το δωμάτιό μου θα τρομάξετε! Στο πάτωμα οι σακούλες με τα χειμωνιάτικα. Στο κρεβάτι, το οποίο είναι άστρωτο, φύρδην-μίγδην τα πλυμένα ρούχα που θέλουν σίδερο και στην καρέκλα άλλα ρούχα που πρέπει να μπουν στις ντουλάπες. Ένας χαμός...

Άντε, σας αφήνω μήπως καταφέρω τουλάχιστον να διπλώσω λίγα ρούχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, το μάζεψα το ρουχομάνι! Επιτέλους συμμαζεύτηκε το δωμάτιο! Σίδερο αύριο, τώρα δεν έχω κουράγιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλενάδες μου! Είστε όλες καλά;; Εγώ από το πρωί έχω φρικτό πόνο στη μέση :?:? Άμα καθίσω δεν ξανασηκώνομαι με τίποτα..Με γερανό ίσως :lol::lol::lol::lol: Ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα γιατί ούτε να σκεφτώ δε θέλω πως θα είμαι έτσι μέχρι τον Αύγουστο :?:?:?:?:?

Άννα Μαρία ρώτησα εσένα για το θηλασμό γιατί όπως είπες κι εσύ τα έχεις πιο φρέσκα ;) . Το θυμήθηκα ότι μας ρωτούσες αν πρέπει να τον ξυπνάς ή όχι. Απλά διάβασα ένα απόσπασμα από το βιβλίο της Πατσούρου που έλεγε ότι πρέπει να ξυπνάμε το παιδί τις 2 πρώτες εβδομάδες και μου φάνηκε περίεργο..Επίσης έλεγε να μη δίνουμε πιπίλα αλλά εγώ έχω ακούσει πολλές μαμάδες που θήλασαν ότι έδωσαν πιπίλα από την αρχή και αυτό τις βοήθησε ώστε να μην κάνει το μωρό το στήθος πιπίλα..Μια τελευταία απόρία που έχω είναι η εξής και σε αυτό μπορεί να μου απαντήσει το Κατερινάκι μας που έχει 3 παιδάκια. Αν το νεογέννητο πρέπει να είναι στο στήθος σχεδόν όοοοολη μέρα, πώς η μητέρα θα καταφέρει να ικανοποιήσει τις ανάγκες του μεγαλύτερου παιδιού ώστε αυτό να μη νιώσει παρατημένο και παραμελημένο;;;;

Για τα ωράρια του διευθυντή δε θα σχολιάσω :lol::lol::lol::lol: Που να άκουγε ότι κάποιοι άνθρωποι (βλέπε εμένα) κοιμούνται για βράδυ 4 και 4.30 το πρωί :lol::lol::lol::lol:

Ο Πανούλης πέρασε διάφορες φάσεις με το ψάρι. Εκεί που το είχε σιχαθεί του το έδωσα μια μέρα με μπρόκολο και το έφαγε όλο. Μακάρι να συνεχίσει γιατί το ψάρι θέλω πάρα πολύ να το τρώει....

Κατερινάκι σκεφτόμουν διάφορα για το τι θα μπορούσες να πεις στο λόγο σου μέχρι που διάβασα όσα σου έγραψε η Άννα Μαρία..Πολύ ωραία τα έγραψε! Νομίζω ότι καταλληλότερα λόγια δε θα μπορούσες να πεις ;););)

Μια χαρά ο Δημητράκης σου (ύψος-βάρος). Έκανε ξανά ευκοίλια;;; Ελπίζω όχι το ζουζούνι!

Καγκουράκι πρωτότυπα φαγητάκια φτιάχνεις! Ξεφεύγεις από τα κλασικά! Εγώ πριν λίγο έφτιαξα παστίτσιο ώστε να έχω και αύριο και μεθαύριο ;);) Βγήκε πεντανόστιμο! Σήμερα έκανα αποτοξίνωση από τα γλυκά :(:(:( Ούτε ένα μικρό σοκολατάκι δεν έφαγα...Μου έστειλε κι εμένα ακόμα μια φωτό (λογικά την ίδια θα μας έστειλε) και είναι ακόμα πιο όμορφος! Βρε Κατερινάκι δεν ανυπομονείς κι εσύ να γεννήσεις ώστε να δεις το αντράκι σου;;; Ξέρω ότι όταν γεννήσω θα τα δω όλα από το ξενύχτι, την κούραση και το γεγονός ότι θα πρέπει να γυρίσω στη δουλειά τόσο γρήγορα..Παρόλ' αυτά θέλω σαν τρελή να έρθει ο Αύγουστος! Θέλω να δω το μωράκι μου!

Αυτάαααα!!! Αύριο το πρωί περιμένω μια φίλη με την κορούλα της για καφεδάκι και φαγητάκι! Δε δουλεύω αύριο και χαίρομαι!

Φιλάκια πολλάαααααααααααααααααααα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φιλεναδες μου!!

σημερα εχουμε επετειο γαμου με τον αντρουλη μου κλεινουμε 9 χρονια γαμου,ειπαμε να βγουμε στην αρχη αλλα τελικα σκεφτηκαμε να κανουμε ενα ρομαντικο δειπνο στο σπιτι επειδη τα οικονομικα μας ειναι πολυ χαλια και με τα χρηματα που θα χαλασουμε μπορουμε να κανουμε κατι αλλο, :(:( ετσι μας εχουν κανει δυστηχως να σκεφτομαστε και το παραμικρο ευρω,σημερα θα φτιαω σπανακορυζο για το μεσημερι και κινεζικο κοτοπουλο για το βραδυ (γλυκοξινο με ανανα) και ενα γλυκακι τραιφλ με γιαουρτι και φραουλες

Αννα Μαρια μου σε ευχαριστω πολυ για αυτα που σκεφτηκες για μενα ειναι οτι χρειαζομουν ακριβως,ειναι τα καταλληλοτερα λογια που θα μπορουσα να πω,σε χιλιο ευχαριστω!!!κι εγω εχω πολλα για σιδερωμα και βαζω και καθε μερα πλυντηριο δεν αδειαζει ποτε ουτε το καλαθι απλυτων ουτε και η στοιβα για σιδερωμα :o:o κι εγω λατρευω τον υπνο αλλα δυστηχως δεν μπορω να κοιμαμαι οσο θελω

Ανθη μου στην αρχη θα χρειαστεις λιγη βοηθεια ωσπου να εδραιωθει ο θηλασμος τουλαχιστον,απο Σεπτεμβρη θα παει σχολειο ο Πανουλης και τα πρωινα θα εισαι πιο ανετη,με βοηθουσε πολυ ο αντρας μου κι ετσι και τα καταφερα αλλα θυμαμαι και καποιες στιγμες οταν ελειπε ειχα τον Δημητρη στο στηθος και σηκωνομουν να κανω διαφορα που μου ζητουσαν οι αλλοι δυο,οταν θα κοιμαται το μωρο θα ασχολεισαι με τον Πανουλη απλα στην αρχη αναγκαστικα θα αφηνεις καποιες δουλειες πιο πισω θα κανεις τα βασικα και τα αλλα θα ερχονται σε δευτερη μοιρα,μην αγχωνεσαι θα βρεις γρηγορα τη σειρα σου,ο Δημητρης ευτυχως δεν ξανακανε απο χθες το πρωι μαλλον θα κρυωσε η κοιλιτσα του λιγο μαυτον τον καιρο τι να περιμενουμε,μια χαρα εφαγε το ψαρακι και με μπροκολο κιολας ωραιοτατα οσο μεγαλωνουν παντως δοκιμαζουν και τρωνε περισσοτερα πραγματα,ο μεγαλος μου τωρα πια τρωει φαγητα που δεν ηθελε ουτε να τα δει οπως φασολακια, ρεβυθια, σπανακι και αλλα τετοια

Κατερινακι για πες τη συνταγη με το ρυζι και τα λουκανικα,ενδιαφερον ακουγεται,τελειωσες με τα σιδερωματα;;εγω να δουμε ποτε θα σιδερωσω παλι.....

Μαρακι και Χριστινακι πολλα φιλια!!!

και πολλα φιλια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας! Ξύπνησε στις εφτά ο αντράκος σήμερα και ξανακοιμήθηκε πριν λίγο, αφού έφαγε το ρυζάλευρο και θήλασε και λίγο.

Ανθή, κι εγώ τα διάβασα αυτά της Πατσούρου, αλλά αφού ο μικρός κοιμόταν και ήταν χορτασμένος, δεν τον ξυπνούσα. Να σου πω την αλήθεια, δεν είχα και κουράγιο να ξυπνώ κάθε τρεις ώρες τη νύχτα, αν ο Αντρέας δεν ήθελε. Πιπίλα δεν έδωσα επειδή δεν την έπαιρνε. Όταν έγινε τριών μηνών τη ζήτησε με τον τρόπο του, και του δώσαμε.

Σιγά μην είσαι έτσι μέχρι τον Αύγουστο καλέ! Κι εγώ θυμάμαι σε κάποια φάση μέσα στον Σεπτέμβρη πονούσα φοβερά πλάτη και μέση, νόμιζα ότι κόβομαι στα δυο. Αλλά τελικά μου πέρασε την ίδια μέρα και δε με ξανάπιασε.

Κατερίνα, να ζήσετε με τον άντρα σου! Το ρομαντικό δείπνο στο σπίτι είναι ό,τι πρέπει. Εμείς δε γιορτάζουμε ποτέ την επέτειό μας, γιατί εγώ δε θέλω να θυμάμαι εκείνη την απαίσια μέρα.

Τι μαγειρεύετε σήμερα; (Εκτός Ανθής που έχει παστίτσιο). Εγώ δεν ξέρω, έλεγα για ψάρι, αλλά ο άντρας μου δε θέλει. Πω πω, είναι πολύ ιδιότροπος. Θέλει κολοκυθάκια γεμιστά αβγολέμονο, αλλά θα πάμε και για ψώνια και δε θα προλάβουμε. Μπορεί να κάνω καμιά ομελέτα φούρνου, θα δω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλιτσες μου καλημερα!

Ειχα παει το αυτοκινητο για service και γυρισα πριν λιγο. Ευτυχώς εχω φαγητο απο χθες και ετσι ειμαι πιο χαλαρη, λεω ομως να δοκιμασω να φτιαξω ενα παγωτο-πρωτη φορα- απο μια συνταγη που εγραψε μια αλλη κοπελα εδω στο θεματακι με τις εγκυουλες. [smilie=icescream.gif] Για να δουμε θα το πετυχω.

Αννα Μαρια τα μαζεψες τα ρουχα παλι καλά γιατι απο την περιγραφη σου αγχώθηκα εγώ. Εμεις που μεταφεραμε την βιβλιοθηκη την κυριακη εχουμε ακομα ολα τα βιβλια στην τραπεζαρια και πανω στις καρεκλες και δεν τα εχουμε βαλει ακομα. Επρεπε να κοψει καπως τα ξυλα ο αντρας μου για να βγει μεχρι το δοκαρι και περιμενω σημερα εναν απο τον συναγιαρμο να αλλαξει θεση στο radar του σαλονιου. Οποτε καταλαβαινεις ενα σπιτι που εχω και εγώ....

Κολοκυθακια γεμιστα εχω καιρο να φαω τα φτιαχνει η αδερφή του μπαμπα μου τελεια, μου εδωσες καλη ιδεα για την αλλη βδομαδα.

Ανθη πως εισαι σημερα, ελπιζω να εχεις ηρεμησει απο την μεση. Ανυπομονώ και εγω να ερθει ο Ιουλιος αλλα να σου πω την αληθεια θελω να γεννηθει στην ώρα του.

Για την πιπιλα και εγω ετσι ξέρω, στον αποκλειστικό θηλασμο δεν δινεις τιποτε αλλο ουτε πιπιλα ουτε αλλα υγρα (πχ χαμομηλι), η Αγγελικη δεν πηρε ποτε πιπιλα καποια στιγμη μετα το διμηνο μπορει να της εδωσα, την εφτυσε και δεν ξαναπηρε. Εκανε το στηθος πιπιλα για να κοιμηθει και πρωτη φορα ηθελε πιπιλα μονο για να κοιμηθει αφου κοψαμε τον θηλασμο δηλαδη οταν ηταν 15 μηνων. Αν και πιστευω οτι της την εμαθε η μαμα μου για να την κοιμιζει το μεσημερι που την κραταγε οταν ελειπα για δουλεια. Και φυσικά την ζηταει ακομα το βραδυ για να κοιμηθει και θελω να βρω τροπο να της την κοψω σιγα σιγα.

Κατερινακι μου να ειστε παντα ευτυχισμενοι με τον αντρα σου και να χαιρεστε την ομορφη οικογενεια σας. Ρομαντικο δειπνο ακουω [smilie=love6.gif] , τελεια και απο τα χερακια σου οτι καλυτερο. Να περασετε πολύ ομορφα αποψε.

Η συνταγη ειναι της Μπαρμπαριγου την ειχα δει ενα πρωι στον Αντ1. Την λεει ρυζι φουρνου με λουκανικα δες εδω:

http://www.argiro.gr/%CE%9B%CE%B1%CF%87 ... E%BA%CE%BF

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά εμείς πήγαμε και αγοράσαμε ενδοεπικοινωνία, μήπως φύγει ο άντρας μου από το πάτωμα του παιδικού και επιστρέψει στο κρεβάτι μας. Δεν ξέρω αν θα τη χρησιμοποιήσω, γιατί ούτως ή άλλως τον ακούω, αφού μια μεσοτοιχία είναι τα δωμάτιά μας, αλλά την πήρα για να είμαι σίγουρη. Τουλάχιστον στην αρχή.

Μετά πήγαμε και φάγαμε σουβλάκια, κυπριακά σουβλάκια που είναι τεράστια!

Καγκουράκι, γιάμι, παγωτό ακούω! Κι εγώ θέλω να φτιάξω, αλλά νομίζω δε θα τα καταφέρω. Θέλω να αγοράσω παγωτομηχανή, αλλιώς νομίζω βγαίνει σαν πάγος.

Καλά, εμάς η τραπεζαρία είναι μονίμως χάλια, γιατί ό,τι πράγματα έχει ο άντρας μου τα βάζει εκεί. Τώρα μαζέψαμε τα πιο πολλά και έβαλα ένα σκάκι δικό του με κομμάτια σαν αγαλματάκια, πολύ ωραίο, και εδώ και μια βδομάδα περιμένω να το στήσει...

Τέλος πάντων, πάω να κάνω το σίδερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλησπερα!

Για αλλη μια φορα σας γραφω εν ταχει, ελπιζω να μην ξεχασω κατι...

Ολια μου μη νομιζεις, ψυχοπλακωμενοι ειμαστε σχεδον ολοι, αλλα τι να κανουμε..υπομονη...ο Νικολας σου μια χαρα ψηλωνει και μεγαλωνει, φτου σκορδα!

Αννα Μαρια εμενα το σπιτι μου ειναι μονιμως ετσι, γιατι ειμαστε και οι 3 λιγο ακαταστατοι. Και καλα το μωρο, αλλα εμεις;;; Χαχαχα! Καλα ο διευθυντης δεν παιζεται! Δηλαδη αυτος τι ωρα ξυπναει; Και τι ωρα κοιμαται; Περι ορεξεως παλι...Καλε! Τον αντρα σου στο πατωμα του παιδικου τον εστειλες; Το διαβασα και με πιασαν τα γελια! Τον ερμο, θα εχει γινει σαν σιγμα τελικο! Καλε φερτον στο κρεβατακι, με ανοικτες τις πορτες και την ανασα θα ακουτε! Εμενα παλι ο δικος μου αμα κοιμηθει δεν ακουει ουτε βομβα, δεν πα να πλανταξει το παιδι, δεν προκειται να ακουσει! Για αυτο κι εγω εχω να κοιμηθω στην ουσια 15 μηνες, γιατι ξερω οτι αν δεν τον εχω εγω εννοια δεν γινεται τιποτα! Πτωμα ειμαι βεβαια!

Ανθουλα μου μην το ξυπνας το μωρο, μολις πεινασει θα ξυπνησει. Εμενα μου ειχε πει το εξης η γιατρουλα μας. Να κοιταζω να τον ταιζω κατα τις 12. Μετα ο οργανισμος απο μονος του αναστελλει τη λειτουργια της πεινας 1-3 περιπου τα ξημερωματα, για να επιταχυνθει η διαδικασια της αναπτυξης, δεν ειναι τυχαιο που λενε " ο υπνος θρεφει τα παιδια". Θα σε βοηθησει νομιζω ενα σλινγκ θηλασμου να μπορεσεις να θηλαζεις και να ασχολεισαι και με αλλα, αλλα πρεπει να το παρεις αποφαση οτι δεν θα μπορεις να εχεις το σπιτι στην εντελεια πλεον.

ΚΑ μου δικιο εχεις, εγω σαν εκπαιδευτικος το ειπα ετσι, χαχα, η Αννα Μαρια το διατυπωσε τελεια!

ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ!!! ΠΑΝΤΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ!!! Τελεια ιδεα το ρομαντικο δειπνο! Θα κρατησει η μητερα σου τα παιδια; Και του χρονου και για παντα ευχομαι!

Κακγκουρακι μου για ποιες παροχες μιλας; Εδω θα κοψουν και τις υπαρχουσες! Πως το εφτιαξες το μπακαλιαρακι; Για βαλε καμια συνταγη, αν και ο αντρας μου δεν θελει και πολλες διαφοροποιησεις απο τα κλασικα.

Τη Σαμανθα δεν ειμαι σιγουρη οτι την ξερω, αλλα στελνω κι εγω τις ευχες μου για καλη λοχεια και ενα γερο και τυχερο μωρακι!

Εμεις ειμαστε καλα, ο μικρος πολυ καλυτερα, εγω ετσι κι ετσι. Γενικα ρε κοριτσια δεν τρωει τιποτα. Τιποτα ομως, τα φτυνει ολα, μονο ο,τιδηποτε ψωμοειδες, φρυγανιες κλπ ολα τα αλλα τα σπρωχνει μακρυα. Πηρα τη γιατρο και μου ειπε οτι η δοντι ειναι η ισως καμια ουρολοιμωξη η απλα μου κανει καψωνια. Θα τον δω τις επομενες μερες κι αν ειναι θα του κανω εξετασεις ουρων απο Δευτερα, αλλα τεινω στο τελευταιο, γιατι τον εχω κοψει οτι αμα ειναι κατι που του αρεσει πολυ νααααα το κανει!!! Η μονιμη διαφωνια μου με τη μαμα και την πεθερα μου! Να μην του δινουν ενδιαμεσα ψωμια και μπισκοτα και γενικα οτιδηποτε γλυκο να το δινουν μονο σαν επιδορπιο κι οχι οποτε να'ναι, αλλα οι γιαγιαδες παθαινουν σοκ αμα δεν φαει το παιδι! Γενικα τον εχω πιασει να μου κανει κονξες, αλλα παλι εχει πολλη γκρινια οποτε θελω να δω και τις αλλες δυο περιπτωσεις...

Τα μωρα μας τωρα. Ο Αλεξανδρος παει καλα, λιγο τα ματακια του πρεπει να δουμε και να παρει αρκετο βαρος ακομα, αλλα πιστευω μεσα στον Ιουνιο θα τον παρουμε. Ο Παρουλης μας χτες εκαναν μια προσπαθεια ακομα και βγηκε απο τον αναπνευστηρα, παιρνει κορτιζονες, θελουμε να δουμε πως θα παει μολις σταματησουν οι δοσεις, αλλα δειχνει καλυτερα απο αλλες φορες, στειλτε του θετικη ενεργεια και πιστη!

Φιλια πολλα πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε? Ολο μπαινω και καθε φορα που ειναι να σας γράψω σταματάω για να κυνηγήσω τον μικρο..Αληθεια σας λεω, δεν μαζευεται!!! :lol::lol: Τωρα κοιμαται από τις 8!! Ελπιζω να μην ξυπνησει μες στην νυχτα. Αυριο δεν θα παω δουλεια αλλα θα παρω τον μικρο στον παιδικο γιατι εχουνε φωτογράφιση αυριο κι εγω θα παω τραπεζα, να δω μετά τον παιδικό για του χρόνου, να ψωνισω για το σπιτι κι οσο προλάβω να καθαρισω το σπιτι...

Αρχισαμε διαιτα με τον αντρα μου απο χθες, και τωρα πεινάω!!! Αν και εφαγα κοτοπουλο και σαλατα...ουφ...Θα κανω υπομονη...Ακολουθουμε ενα προγραμμα που μας εδωσε μια κοπέλα που πηγαμε αλλα επειδη κι οι δυο μας θελουμε να χασουμε από 5 κιλά δεν θα δυσκολευτούμε λέει...

Στα δικά σας τώρα...,

Κατερινάκι μου να ζήσετε!!! Παντα ερωτευμένοι να είστε και να χαιρεστε τα παιδάκια σας...Ωραια ειναι και στο σπιτι...Θα σας αφησουν τα μικρα για ρομαντικό δείπνο?? :lol::lol: Μου ανοιξες την ορεξη με το γλυκοξινο κοτοπουλο!!!

Αννα Μαρία ομελέτα φούρνου...μμμμμ!! Και ειναι μεσα στη διαιτα μου...Πες πως την φτιάχνεις!!! :lol::lol::lol:

Καγκουράκι μου πότε εχεις ΠΗΤ? Θηλασες μεχρι 25 μηνων?Μπράβο σου!!!

Χριστινάκι μου σε παιδεύει ο μικρος με το φαγητο? :lol::lol: Τα ιδια μου κανει κι ο δικος μου τα μεσημερια!! Με εχει σκασει τοις τελευταίες μέρες. Καλυτερα να κοψετε τα ενδοιαμεσα για να εχει ορεξη για φαγητο. Βγηκε το μικρουλη απο τον αναπνευστηρα??Ολη μου τη θετική ενέργεια στελνω για να πάνε όλα καλά. Η αδερφή σου πώς έιναι?Μπορεί να τα πάρει αγκαλιά τουλάχιστον?

Ολια μου τι κάνεις?Να ερχεσαι να σε ανεβάζουμε...Πρωτη φορά το ακούω αυτό με το ύψος...Ολοκληρο αντράκι ο γιοκας σου! Ο Στέφανος μου ξεκίνησε παιδικό εδω και μήνες!!!! :lol:

Ανθή είπαμε περπάτημα οχι να κουράζεσαι τόσο!!! :D Εγω δεν ξυπνούσα ποτε τον μικρο.Ετσι μου ειχε πει κι ο γιατρος.Ειχε ωράριο από μόνος του κ καθε 4 ωρες ξυπνούσε.Πώς έιναι η μέση σου?Εγω λογω δισκοπάθειας στην εγκυμοσύνη με πέθανε...

Καλέ είδατε τον ποντικούλη της Καρολινας μας? Αχ τι καλα...Αντε να ερθει ναμας βαλει φωτο!!!

Κατερίνα για τα λογια για το νηπιαγωγειο με κάλυψε η Αννα Μαρία..

Κοριτσια δεν θυμαμαι τιποτα αλλο για να σχολιασω....Σας αφηνω...Καλό βραδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Χριστίνα, πάρα πολύ χάρηκα με τα νέα σας! Μακάρι να αντέξει εκτός αναπνευστήρα ο Παρούλης!

Κι ο δικός μου ο άντρας κοιμάται πάρα πολύ βαριά. Ξυπνά ο μικρός, κλαίει, σηκώνομαι, τον αλλάζω, κι όταν τον αλλάζω εκείνη την ώρα, επειδή πεινάει χαλάει τον κόσμο, τον ταΐζω, παίζουμε, γελάμε, κι αυτός ΔΕΝ ΧΑΜΠΑΡΙΑΖΕΙ!!! Οπότε, τζάμπα κοιμάται στο παιδικό, αλλά κακά τα ψέματα, νιώθω μια σιγουριά. Αφήστε που έτσι και κοιμάται στο δωμάτιό μας, με το ροχαλητό του δε θα μπορώ να ακούσω τον Αντρέα.

Για τον Δημήτρη που λες και το φαγητό, έτσι όπως τα περιγράφεις, κι εγώ νομίζω ότι σου κάνει καψόνια! Αφού τρώει ό,τι του αρέσει, μάλλον ιδιοτροπίες κάνει. Όπως σου λέει και η Μαρία, μην του δίνεις ενδιάμεσα και κυρίως γλυκά, αλλά αφού στον χαλάνε οι γιαγιάδες...

Μαρία, την ομελέτα φούρνου την φτιάχνω ως εξής: κόβω τις πατάτες σε κυβάκια και τις τηγανίζω σε λίγο ελαιόλαδο, ίσα να μαλακώσουν. Εσύ που κάνεις δίαιτα μπορείς να τις βράσεις. Μετά ψιλοκόβω κρεμμύδι, πιπεριά, μαϊντανό, άνηθο και ό,τι άλλο υπάρχει στο ψυγείο (έχω βάλει μέσα βραστό κοτόπουλο ή λουκάνικα ή κάποιο αλλαντικό), τα ρίχνω όλα σε ένα ταψάκι ή πήλινο τα ανακατεύω και ρίχνω τα αβγά χτυπημένα. Βάζω αλάτι, πιπέρι, ρίγανη και μετά ρίχνω και φέτα από πάνω και τα ψήνω στο φούρνο. Είναι πάρα πολύ νόστιμη και χωρίς πολλά λάδια.Α, αν βράσεις τις πατάτες, λάδωσε το ταψί γιατί θα κολλήσει.

Ο Στέφανος περπατά ή μπουσουλά;

Πω πω ρε κορίτσια, εκεί που μαζευόμαστε για να φύγουμε για το σχολείο, όπως περίμενα τους άλλους, έρχεται ένας τύπος με ένα φορτηγό, από αυτά που είναι σαν κλούβα, ανοιχτό από πάνω και από πίσω. Είχε μέσα πρόβατα, ρε κορίτσια, τα είχε στοιβαγμένα, το ένα πάνω στο άλλο, σε δύο επίπεδα μάλιστα, κρέμονταν τα πόδια τους έξω. Δεν το πίστευα αυτό που έβλεπα, μετά έρχονται οι άλλοι, το βλέπει ο διευθυντής, που είναι από χωριό μάλιστα και από αγροτική οικογένεια, και τα έπαιξε ο άνθρωπος, λέει "αυτός είναι εγκληματίας". Μα είναι δυνατόν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα ..Καλα ποσα γραψατε σημερα..Δεν προλαβαινω να διαβασω..

Κατερινακι να ζησετε μετον αντρουλη σου..Καλα να περασετε στο δειπνο !!!

Χριστινακι πολυ χαρηκα με τανεα σου για τα αγορακια ..Μακαρι να βγουν γρηγορα...

Οσο για το φαγητο και μενα ο Νικολακης μου κανει νουμερα ..Οταν παμε σε γιαγιαδες και παππουδες δεν τρωει τιποτα..Σημερα πηγαμε στην πεθερα μου στο χωριο και ειχε κοτοπουλο με ρυζι και πατατες..Δεν εφαγε τιποτα ..Τον πιεσα εγω καποια στιγμη για να φαει και απο το ζορι εκανε εμετο ..Μου το κανει τελευταια καποιες φορες αυτο ..Τον αφησα νηστικο και μετα η πεθερα μου πηγε και τον εδωσε κριτσινια και μπισκοτα ενω εγω ειχα κρατησει το φαγητο για να του το δωσω το απογευμα ..Τινα πεις ..

Μαρακι μια χαρα ο Στεφανακος ζωηρουλης ..Ειδα φωτο μεγαλωσε πολυ..

Αννα Μαρια και γω ειχα παρει ενδοεποικωνια αλλα τη χρησιμοποιησα πολυ λιγο ..

Ανθη πως παει η μεση???

Περιμενω να γινει το πλυντηριο να το απλωσω και μετα να βαψω τα νυχια μου..Μονο οταν κοιμαται μπορω να κανω κατι για μενα!!!!φιλια καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Η μέση μου είναι πολύ καλύτερα ΕΥΤΥΧΩΣ ;);););) Χτες τα είδα όλα :shock::shock::shock: Επισήμως πλέον δουλεύω μέχρι και τις 13 Ιουνίου αλλά από την Κυριακή και μετά έχω ζόρικο προγραμματάκι :?:?:? Θα δουλεύω και ΣΚ. Λίγο όμως έμεινε και θα κάνω υπομονή...

Κατερινάκι να ζήσετε!!! Πώς πήγε το δείπνο σας;;; Περάσατε όμορφα;;; Μακάρι να τα καταφέρω να θηλάσω. Το θέλω πολύ και αυτή τη φορά έχω πεισμώσει. Τόσες γυναίκες τα καταφέρνουν...Από την άλλη σκέφτομαι την επιστροφή στη δουλειά σε 40 μέρες και αγχώνομαι αλλά δεν πτοούμαι από τώρα. Εγώ θα προσπαθήσω και ό,τι είναι να γίνει ας γίνει. Δε θέλω όμως με τίποτα να νιώσει ο Πάνος μου παραμελημένος ή να με δει ότι ασχολούμαι συνέχεια με το μωρό και εκείνον τον προσέχουν οι γιαγιάδες...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν το θέλω αυτό. Το αγοράκι μου το μικρό.......

Άννα Μαρία είχα πάρει κι εγώ ενδοεπικοινωνία αλλά δεν τη χρειάστηκα πολύ γιατί τα δωμάτιά μας είναι κοτά. Την έβαζα μόνο όταν το παιδί κοιμόταν κι εγώ καθόμουν στη βεράντα ή είχα κόσμο και δεν άκουγα..Πολύ νόστιμη μου ακούγεται η ομελέτα σου! Όσο για το ροχαλητό δε θα σχολιάσω...Ο δικός μου είναι πρωταθλητής και είναι κάτι που ΜΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ :evil::evil::evil::evil:

Χριστινάκι σας στέλνω όλη μου την αγάπη και τη θετική μου ενέργεια ώστε να μη χρειαστεί ξανά ο Παρούλης τον αναπνευστήρα...Ο Δημητράκης θα αποκτήσει κανά ορεξούλα μην ανησυχείς..Πάντως φταίει και το ότι οι γιαγιάδες δεν τον αφήνουν νηστικό για να πεινάσει ΠΟΛΥ και να φάει..

Μαράκι αντάρτης ο Στεφανάκος ε;;; Καλή αρχή με τη δίαιτα και υπομονή. Δεν έχετε πολλά κιλάκια να χάσετε και δε θα ταλαιπωρηθείτε πολύ ;););)

Όλια μου είναι καλύτερη η ψυχολογία σου;; Ελπίζω ναι! Τι κάνει το αντράκι σου το όμορφο;;;

Κατερινάκι βγήκε νόστιμο το παγωτάκι διάβασα στο άλλο το ποστάκι! Μιαμμμμμμμμμ...Ζηλεύω....Άντε να γεννηθούν και τα δικά μας μωράκια για να πάμε για καφεδάκι μαζί με τα καροτσάκια μας!!!!!!

Πάω για ύπνο αν και οι καούρες με έχουν πεθάνει και σήμερα..Πάλι το ξεφτίλισα και αύριο δε θα ανοίγει το μάτι με τίποτα...

Φιλάκια πολλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και Καλο Μηνα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ιουνιος επιτελους καλοκαιρακι και λεει οτι θα φτιαξει και ο καιρος για τα καλα για να δουμε.

Χριστινακι μου χάρηκα πολύ με τα νεα σας, παντα τετοια ευχαριστα να μας λες και ολα θα πανε καλά. Ο δημητρακης θα βρει την ορεξή του παλι, ολα περνανε διαφορες φασεις κατα καιρους.

Μαρακι ΠΗΤ εχω 19-20 Ιουλιου, ενα μηνα και μισο δηλαδη ακομα. Την Αγγελική 15 μηνες την θηλασσα οχι 25!

κατερινακι πως τα περασατε χθες?

Ολια ολα καλά, αχ αυτες οι γιαγιαδες εχουν συνηθως την ταση να χαλανε τα προγραμματα τά δικα μας για τα παιδια.

Ανθη το παγωτακι βγηκε τελειο, επειδη εγφαινε μεγαλη ποσοτητα στο μισο ετριψα μπισκοτακια oreo και εβαλα μεσα και στο αλλο μισο εβαλα merenta. εφαγα λιγο χθες το βραδυ και ευτυχώς σημερα η ζυγαρια εδειξε οσο και χθες [smilie=blob3.gif] . Υπομονη για το δυσκολο σαββατοκυριακο μετα σε 10 μερουλες τελειωνεις.

Φιλακια κουκλιτσες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...