Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012!


Recommended Posts

Μωρουδένια μου ναι είναι σούπερ μωρό! Εχω και βίντεο που σηκώνεται μόνος του αν καταφέρω να δω πως μπαίνει να σας το ανεβάσω!

Για την στράτα δεν νομίζω να ισχύει οτι καθυστερεί την βάδιση. Ο μεγάλος μου περπάτησε μόνος του 10,5 μηνών ενώ τον έβαζα μια χαρά στην στράτα. Επίσης δεν έβαλα κανένα μου παιδί με το ζόρι ούτε τα πίεσα να στηρίζονται στα πόδια τους. Ειδικά τώρα το μικρό όποιος και να το κρατάει, βρίσκει κάπου να πατήσει πάνω του και τσούπ σηκώνεται όρθιος. Η παιδίατρος είπε πως όταν ένα παιδάκι κάνει από μόνο του ένα άλμα (πχ. κάθισμα, σήκωμα, κλπ) σημαίνει πως είναι έτοιμο και το σώμα του για να το κάνει.

Δηλαδή αν θέλει να σηκώνεται εγώ θα τον καθίζω με το ζόρι για να περιμένω να πάει 8 μηνών; Δεν νομίζω οτι ευσταθεί αυτό! Ο μεγάλος μου 7,5 μηνών περπατούσε κρατώντας τα έπιπλα! Έτρωγε και τις τούμπες του αλλά δεν τον πτοούσε!

Χριατίνα και εμένα ψευτομπουσουλάει αλλά κάνει περίεργες και αστείες κινήσεις. όταν πάει να σταθεί στα τέσσερα κουνιέται μπρος πίσω συνέχεια σαν να κάνει κάτι "πονηρό" :oops: αλλά δεν προχωράει! χαχα απίστευτο γέλιο!

Κρέμα δίνω υποαλλεργική χωρίς προσθήκη γάλακτος λόγω αλλεργίας και όλες αυτού του τυπου οι κρέμες είναι άνοστες και μπλιάχ! Δεν έχω επιλογές πολλές.... για φρουτόκρεμα δίνω μόνο φρέσκα φρούτα. Εντόπισα πως το μήλο δεν το θέλει με τίποτα ενώ αχλάδι και μπανάνα τρώει αλλά πάαααρα πολύ λίγο. Δεν θέλει η παιδίατρος να του βάλω φρούτα εποχής ( εντελώς κουλό!!! ) και να τα βάλουμε από τον 7ο μήνα και μετά. Χαίρω πολύ... μέχρι τότε τα ίδια που τρώει τώρα θα είναι και της τότε εποχής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 445
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! ΜΑριλού εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια αλλα εγω το πρόγραμμα με τα φρούτα του παιδίατρου το "πέταξα"

Καλοκαιριάτικα 5 μερες μήλο ,5 μηλό αχλάδι 5 μηλο αχλάδι μπανάνα?Προτιμώ να της δώσω φρούτα δικά μας ότι έχουμε του χωριού!

Ξεκινισα με μήλο 3 μέρες γιατι ειναι ξινα εβαλα αχλάδι (δικά μας) την έπιασε δυσκιλιότητα εκοψα το μήλο εβαλα καρπούζι κ μετά πεπόνι, ΄ρωτησα τον γιατρο για την μπανάνα κ μου είπε να βάλω ροδάκινο κ εδω κ 2 μέρες βάζουμε λίγο μηλο ,αχλάδι μπόλικο κ ροδάκινο,ειναι ξινούτσικο αλλα το τρώει. Πάντως το καρπούζι με το πεπόνι της άρεσε πολύ .Αν δεν φάμε φρούτα εποχής τί να την κάνω την φρουτόκρεμα με φρούτα εισαγωγής που έχουν κ γω δεν ξέρω τι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Τί κάνετε κορίτσια?

Εμεις σήμερα ξεκινάμε κ 2ο γεύμα λαχανικό!Θα του δωσω καροτάκι σημερα με λίγο γαλατάκι..Πουρε καρότου δηλαδή.. :lol::lol:

οσο για τα φρουτα εμενα ο γιατρος μας,μου πρότεινε να του δωσω εποχής,οτι πιο φρεσκο.Ειχε κ ο μπαμπας μου δικα μας καρπουζια,πεπονια,αχλαδια γι αυτο κ τα επιλέξαμε!Το μήλο τώρα το δοκίμασε κ δεν του άρεσε καθόλου.βαζω πολύ λίγο πλέον κ πρόσθεσα κ βανιλια..Κ γινεται σουπερ η φρουτόκρεμα!!Πολύ νοστιμη κ γεματη βιταμίνες!

Όσο για την ζαχαρη Χριστίνα καλό ειναι να αποφεύγεται τον πρώτο χρόνο του μωρού όπως κ το αλάτι κ τα συντηρητικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η παιδίατρος είπε πως όταν ένα παιδάκι κάνει από μόνο του ένα άλμα (πχ. κάθισμα, σήκωμα, κλπ) σημαίνει πως είναι έτοιμο και το σώμα του για να το κάνει.

Δηλαδή αν θέλει να σηκώνεται εγώ θα τον καθίζω με το ζόρι για να περιμένω να πάει 8 μηνών; Δεν νομίζω οτι ευσταθεί αυτό!

Το ίδιο ακροβώς είπαν και σε εμένα ο παιδίατρος και η μαία μου(που είναι και μητέρα 2 παιδιών). Την παρένθεση την έβαλα γιατί δεν μπορώ να ακούω άλλες θεωρίες απο γυναίκες που δεν έχουν παιδιά, αλλά όοολα τα ξέρουν για το πως να τα μεγαλώσουμε. ;) Καλή η θεωρία, αλλά κ η πρ'αξη δίνει εμπειρία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο είναι το σωστό! Δε μπορείς να το περιοριζεις κινητικά το παιδι! Εξάλλου με όλο αυτο τον αγώνα που καταβάλει για να σταθεί, να μετακινηθεί κτλ δυναμώνει και κάθε μέρα αποκτά ακόμα καλύτερη σταση. Τουλάχιστον αυτο έχω παρατηρήσει στον δικο μου που προσπαθει να μπουσουλησει και σπρώχνει τα ποδαράκια του με μανία. Πλέον καταφέρνει να σπρώξει το σώμα του μπροστα χωρίς να πέφτει στα πλάγια... Και η χαρα του δε περιγράφεται! ..και η δικη μου επίσης! Καλο μήνα να έχουμε και καλο φθινόπωρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ καλο φθινοπωρο....

θυμαστε που λεγαμε για στρατες.....εεεε εχω στρατα...μια φιλη μου την δανεισε για λιγες ημερες....η μπεμπα ξετρελαθηκε....περπαταμε φουλ...πισω απο το φουστανι της μαμας συνεχεια :lol: .....κ φυσικα θελει να πιασει τον αδελφο της.....ο γιος μου της λεει ''οδηγας αυτοκινητο μικρουλα μου?''κανα 20λεπτο εκατσε γιατι ηθελε μανουλα μετα :lol: θα την κρατησω λιγες ημερες να δουμε...απλα ειιμαι εκει γιατι φοβαμαι....

εντωμεταξυ χοροπηδαει συνεχεια....καλα το εκανε απο 4μηνων αλλα τωρα ολη μερα θελει ορθια κ να χοροπηδαει....μουσικη ειδικα να ακουσει...τραμπολινο :lol::lol::lol::lol: κ αν της πω τραμπολινο ξεκιναει....

χτες ειχε γκρινια απο το εμβολιο κ φυσικα την ειχα ολη μερα αγκαλια γιατι δεν ηθελε να κατσει πουθενα κ σε καμια αλλη αγκαλια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα! Χρόνια πολλά σε όποιες γιορτάζουν!

Αχ κορίτσια εμάς αρχισε κ σκαρφαλώνει απο πάνω μας και όλο μπαμπαδίζει πολύ γέλιο!Αλλα κάνει δίαιτα ,δεν τρώει πριν κοιμηθει το βράδυ, κ εδω κ 2 μέρες κάνει πολύ συχνά εμετό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penthesilia μιας και τα δικά μας είναι παρεούλα γεννημένα, συνεχίζει να σας λέει μπα; Ο δικός μου εκεί που μας έλεγε μπα κ μπου τώρα το σταμάτησε. 2-3 μέρες το κράτησε μόνο κ τώρα τίιιποτα. Έμεινε στα αγκου, ε, ο κ τα σχετικά. Α! Κ όταν κλαίει σπαρακτικά-δηλαδή όταν πεινάει ή νυστάζει-λέει μα-μα-μα-μα. Κ εγώ η χαζομαμά του λέωω ''Μαμά! Εγώ είμαι η μαμά ζουζουνάκι μου''! Ο άντρας μου γελάει.. :lol::lol:

post-1349-13873939555706_thumb.jpg

post-1349-1387393955596_thumb.jpg

post-1349-13873939556228_thumb.jpg

post-1349-13873939556471_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς το αγκου είναι που δεν έχουμε ξανακούσει. Ακούμε ντα , όταν νευριαζει λέει άντε ντε ντε και το μπα το λέει πια όταν το θυμηθεί δηλ. όχι τόσο συχνα όσο στις αρχές. Το μαμα Το εχω ακουσει 2-3 φορες απο το στοματακι του. Γενικά όμως τις τελευταίες μέρες είναι λιγομιλητος και μάλλον δεν έχει πολυ όρεξη για πολλα. Το πρωι που Ξυπναγε τον επιανε παρλαπιπιαση χθες και σημερα μιλαει ελαχιστα. Θέλει αγκαλιές μόνο. Χθες που βγήκαμε βόλτα το καρότσι ούτε να το φτυσει! Που καθόταν μια χαρα στις προηγούμενες βόλτες.

Πάντως, εξακολουθούμε να μη κοιμόμαστε κι ας νυσταζουμε ή να ξυπνά κάθε μια ώρα σχεδόν. Ελπίζω όταν ξεκινήσει τις στερεες τροφες να αλλάξει αυτο. Σκέφτομαι τότε να αποθηλασω σιγά σιγά γιατι δεν αντέχω τόσο ξενύχτι :shock: Είναι η τελευταία μου ελπίδα μήπως και μαθει να κοιμάται περισσότερες ώρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρρέεεεω... Κορίτσια κομμάτια είμαι αυτές τις μέρς. Μάλλον μου βγαίνει όλη η κούραση μαζεμένη. Δεν μου φτάνει ο ύπνος, νεκρώνω το βράδυ, μου φέρνει το παιδί ο άντρας μου στο κρεβάτι για να τον θηλάσω. Τον ακούω που κλαίει κ δεν μπορώ να κουνηθώ. Πονάει το κορμί μου(μέση, πλάτη και το δεξί χέρι)και γενικά όλο σκοντάφτω, χτυπάω, απροσεξία δηλαδή.

Ο μικρούλης ζωηρεύει, προσπαθεί να μπουσουλήσει!!! Έχει πλάκα!!! Τώρα είναι στην αλλαγή του μήνα και μας κάνει κάτι ναζάκια και γκρινίτσες, αλλά εντάξει.Υπομονή και θα του περάσει.

Σήμερα επιμένει υπερβολικά να πιπιλάει το δαχτυλό του...Κορίτσια, δεν σταμάταγε. Του έδινα πιπίλα, την έφτυνε, έβαζε το χεράκι. Όλη μέρα αυτό το πράγμα κάναμε! Α! Κ απο χθες βγάζει την πιπίλα και την πετάει στο πάτωμα με δύναμη κ μετά σκάει στα γέλια!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax Κορίνα αν το βρήκε αστείο να πετάει τα πραγματα απο τώρα..!

Πήγαμε παιδίατρο, 6200 κ 62εκ πήγε η τζουτζούκα μου!Τον έκανε πάλι τον γιατρό! Έσκισε το χαρτί απο κάτω του άρπαζε το στηθοσκόπιο , ζωηρή κ τσατίλα την λέιε πολύ νευρο αυτο το κορίτσι :lol::lol: Ξεκινάμε κ φαγάκι σε 10 ημέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

κορινα εμενα η μπουκιτσα γυρω στους 3,5 αρχισε να πιπιλαει το δακτυλο με μανια...μετα το εκανε συνεχεια...συνηθως μενει μεχρι μεγαλη ηλικια κ φοβηθηκα...αρχισα με το που το εβαζε στο στομα να της βαζω πιπιλα κ το εχουμε κοψει τελειως..δεν το ξαναβαζει....αφου καθε φορα που το σκεφτομαι κανω παρτυ λεω το καταφεραμε.....ουσιαστικα το σταματησε γυρω στους 6 αν θυμαμαι καλα....

χριστινα κ η δικια σου ειναι υπερκινητικη....εδω να δεις τι γινετε...οταν την βαζω στην κρεβατοκαμαρα να παιξει με τον αδελφο της, αυτος δεν την πειραζει γιατι ξερει οτι ειναι μωρουλι κ αυτη τον καβαλαει τον κοπαναει.....ενας χαμος :lol: ολη μερα ορθια να χοροπηδαει....στη γιατρο τα ιδια σκιζουμε το χαρτοβαμβακα της αρπαζουμε τα ακουστικα αφου απορει κ η γιατρος πως περνει βαρος με τοσο γυμναστικη :lol:

γερα να ειναι τα παιδακια μας κοριτσια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχουμε μια ξαδερφούλα που ειναι 2 χρονών τώρα, την φοβάται πλέον την δικιά μας γιατί την τραβάει τα μαλλιά την αρπάζει κτλ , η μικρή όταν την βλέπει χαχανίζει μες την χαρά !Και γω δεν θελω να αργήσω πολύ για το 2ο να έχει παρέα.

Πάντως απο αυτά που διαβάζω οι δικές μας Χρυσάνθη μοιάζουν αρκετά, αν εξαιρέσεις τα κιλάκια, μπορεί επειδη είναι κοριτσάκια ,δεν ξέρω4

κορινα κ εμενα γυρω στους 3 αρχισε να πιπιλαει το δακτυλο, το έβγαζα κ έβαζα πιπιλα ξανά κ ξανά, τώρα χώνει πλέον δάκτυλα μόνο για τα ούλα δεν τα πιπιλάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις χθές ήμασταν 5 μηνών κ 20 ημερων 6200 κ 62 αρα μάλλον πολύ κοντα στα κιλά, απλα ειναι μικροκαμωμένη γενικότερα, πριν απο μας ήταν ενα κοριτσάκι 5 μηνών 6200 κ κεινη αλλα πολύ πιο ψηλή φαινόταν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλα ουτε εγω ουτε ο μ[παμπας της είμαστε ψηλοί. Πάντως 1η φορά απο την ώρα που γεννήθηκε πήρε 600γρ σ ενα μήνα! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλα ουτε εγω ουτε ο μ[παμπας της είμαστε ψηλοί. Πάντως 1η φορά απο την ώρα που γεννήθηκε πήρε 600γρ σ ενα μήνα! :D:D

κοιτα κ μενα στην αρχη επερνε 1κιλο μετα ακριβως 800γρ μετα 400γραμμαρια με το ζορι.....κ αυτο το μηνο πηρε πολυ κ λεμε ωπα τι εγινε...?φασεις ειναι...κ να σκεφτεις οτι δεν τρωει 3 γευματα στερεας αλλα 2....μας πειραξε η κρεμα κ τρωει την φρουτοκρεμα κ την κοτοσουπα αλλα το βραδυ δεν θελει ξανα κοτοσουπα....ενω ο γιος μου την ετρωγε...δεν ξερω τι να της βαλω για βραδυ λογω της αλλεργιας

ο γιος μου 6μηνων ηταν 7900 :o κ 7μηνων 8200...γενικα ηταν στρουμπουλης....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xε -χε,σας φαγαμε!!!Ακλειστος 5ος (στις 10/9 κλεινει τον 5ο) ,65 ποντους-7.900!!!!!!!!και γεννηθηκε μολις 48 ποντους-2590!!!και μονο με το γαλατακι της μαμας!!!!Σαν το παγωνι φουσκωνει η μαμα για το μπομπο της!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς περάσαμε το ρεκόρ! Σήμερα τον ζυγισα είναι 8480γρ. Υψος στα μεσα του προηγούμενο μήνα που μας μέτρησε η παιδιατρος ήμασταν 71 πόντους. Είναι ένα μεγάλο μωρο και μακρουλο! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αγοράκια ζυγίζουν παραπάνω, όλα τ αγοράκια των φίλων μου καμια σχέση :lol::lol::lol: τ :lol: α κιλά μας τα είχαν 2 μηνών.Και η παλινδρόμηση δεν τις αφήνει να στρουμπουλέψουν! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello!!!

Πιπιλάει, δαγκώνει, ότι θέλει το κάνει το χέρι! Μια μόνο το δάχτυλο, μια όλο το χέρι, του έρχεται κ αναγούλα αλλά εκεί.Το βγάζω αμέσως το χεράκι κ του δίνω πιπίλα, εκείνος την πετάει κ γελάει, εγώ άντε πάλι του τη δίνω. Γενικά ένας αγώνας. Μάλλον σε αυτό το θέμα θα έχουμε ντράβαλα. Απο όταν γεννήθηκε ο παιδίατρος μου είπε πως έχω παιδί που φαίνεται πως θα πιπιλάει δάχτυλο κ θέλει δουλειά...Κ τι νακάνω που όταν τον αφήνω στην κούνια του να παίξει (να κάνω κ εγώ καμια δουλειά)εκείνος πετάει την πιπίλα;;

3 μέρες τώρα τα πρωινά κοιμάται ελάχιστα κ έχει κ γκρίνια. Θέλω να πιστεύω πως είναι η αλλαγή του μήνα. Σήμερα μου έτρωγε κ κάθε 1.30 ώρα. Άλμα; Ίσως...Θα δείξει.

Όταν κακαρίζει βρε κορίτσια, τι ευτυχία;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...