Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ. ΝΑΙ Η ΟΧΙ?????


maria5

Recommended Posts

Κοριτσια μου καλησπερα και παλι απο εμενα....Στις προσπαθειες ξανα για δευτερο παιδακι , μιας και το πρωτο μας δεν ζει πια....και με εχει πιασει λιιιγο αγχος...Και ο γιατρος μου για να με "βοηθησει" ειπε αυτο το μηνα να σπρωξουμε την κατασταση με χαπακια κλομιφαινης 50mg απο τη 2 εως 5 μερα του κυκλου ενα την ημερα....Πηγα και τα πηρα και μου εκανε εντυπωση πως φαρμακο που προκαλει διεγερση ωοθηκων ειναι τοσο φθηνο και μπηκαν ψυλλοι στα αυτια μου..ΜΗπως τα χαπακια κανουν κακο πιο πολυ απο το καλο που προοριζονται????Εχω διαβασει αρθρα σε φορουμ για το χαπι αυτο αλλα δεν με διαφωτησαν...Εσεις τι λετε??Μηπως τελικα δεν κανουν τιποτε και τζαμπα τα παρω????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν έχεις σταθερό κύκλο θα σε βοηθήσουν πολύ στο να σταθεροποιηθει και να μπορείς να προγραμματιστείς!

Εμένα με βοήθησαν πολύ αλλά λόγω πολυκυστικών έκανα παραπάνω από ένα ωοθυλάκια και ήθελε προσοχή γιατί μπορεί να δημιουργούνταν κύστες.

Κατά τα άλλα με κλομιφαίνη έμεινα έγκυος στα δίδυμά μου! Τα πήρα αρκετούς μήνες βέβαια μέχρι να τα καταφέρουμε (6 κύκλους περίπου)

Σίγουρα είναι κατώτερης ποιότητας από τα ενέσιμα γι αυτότ είναι και πιο φτηνά.

Κι εγώ έπαθα ελαφριά υπερδιέγερση 2 φορές μάλιστα αλλά με παρακολούθηση όλα καλά τελικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elina μου εγω εχω σταθεροτατο κυκλο οσο δεν παει...απλα επειδη ειμαι ηδη στα 36 ειπαμε με το γιατρο να το σπρωξουμε λιγο το θεμα...και απλα ανησυχω για μελλονιτκες παρενεργειες αν καταλαβαινεις τι εννοω...ουτε εχω πολυκυστικες....θα δουμε..θελω να πω ελπιζω να εχει και σε μενα αποτελεσμα γιατι ειμαι ψιλοαπογοητευμενη...... :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια εγω οταν πρωτοαρχισαμε τις προσπαθειες για μωρο εκανα συνολικα 7 ή 8 κυκλους κλομιφαινης.

τους μισους με την πρωτη μου γιατρο, και τις αλλες με εναν αλλο απαραδεκτο που μας ειχαν συστησει.

εγω δεν ειχα και πολυ στανταρ κυκλο, ειχα μεχρι 5 μερες αποκλιση, αλλα δεν ειχα και καθε μηνα ωορηξια. γι'αυτο μου τα εδωσε.

και εγω σε ηλικια ημουν τοτε... καπου 33.

αλλα επιδη τις 3 πρωτες φορες τις εκανα στη σειρα, την τριτη φορα το ωαριο εγινε τεραστιο, ηταν και Σ/Κ, πονουσα φοβερα στην κοιλια, πηγα στο 424ΓΣΝ και νομιζαν πως ειχα σκωλικοειδητιδα!!!

καλα που δε με κοψανε τζαμπα. μετα με περασε και πηγα στη γιατρο και ειπε οτι ηταν απο τα χαπια και καναμε μια διακοπη.

παντως πιστευω οτι με αυτα κανεις πιο "στοχευμενες" επαφες ;)

αν και εμενα με ειχαν σπασει τα νευρα και το εβλεπα σαν καταναγκαστηκα εργα...

παντως αφου ειχεις ηδη μια εγκυμοσυνη πιστευω θα ειναι πιο ευκολο για σενα και σου το ευχομαι ολοψυχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια εγω οταν πρωτοαρχισαμε τις προσπαθειες για μωρο εκανα συνολικα 7 ή 8 κυκλους κλομιφαινης.

τους μισους με την πρωτη μου γιατρο, και τις αλλες με εναν αλλο απαραδεκτο που μας ειχαν συστησει.

εγω δεν ειχα και πολυ στανταρ κυκλο, ειχα μεχρι 5 μερες αποκλιση, αλλα δεν ειχα και καθε μηνα ωορηξια. γι'αυτο μου τα εδωσε.

και εγω σε ηλικια ημουν τοτε... καπου 33.

αλλα επιδη τις 3 πρωτες φορες τις εκανα στη σειρα, την τριτη φορα το ωαριο εγινε τεραστιο, ηταν και Σ/Κ, πονουσα φοβερα στην κοιλια, πηγα στο 424ΓΣΝ και νομιζαν πως ειχα σκωλικοειδητιδα!!!

καλα που δε με κοψανε τζαμπα. μετα με περασε και πηγα στη γιατρο και ειπε οτι ηταν απο τα χαπια και καναμε μια διακοπη.

παντως πιστευω οτι με αυτα κανεις πιο "στοχευμενες" επαφες ;)

αν και εμενα με ειχαν σπασει τα νευρα και το εβλεπα σαν καταναγκαστηκα εργα...

παντως αφου ειχεις ηδη μια εγκυμοσυνη πιστευω θα ειναι πιο ευκολο για σενα και σου το ευχομαι ολοψυχα!!!

vagman μου αν επιτρεπεται Θεσσαλονικη εισαι?Αν ναι σε ποιον γιατρο αναφερεσαι?Στειλε πμ αν ειναι...Εγω εχω σκοπο μονο σε ενα κυκλο να το εφαρμοσω μιας και οπως ειπα δεν αντιμετωπιζω προβληματα αστατου κυκλου η οτι δηποτε...απλα να σπρωξουμε την κατασταση....μετα ερχεται και το καλοκαιρι και ετσι θελω να ειμαι πιο χαλαρη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria5 MOY ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΛΛΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΞΑΝΑ ΗΡΘΕΣ Κ ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΡΟΣ... ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ Σ Κ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΟΥΚΛΑ Μ...

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
maria5 MOY ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΛΛΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΞΑΝΑ ΗΡΘΕΣ Κ ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΡΟΣ... ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ Σ Κ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΟΥΚΛΑ Μ...

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

EVITA1988 Ναι ξεκινησαμε σιγα και δειλα....αλλα τελικα δεν την πηρα την κλομιφαινη....χωρις να το καταλαβω δεν ειχα καλη αντιδραση στο φαρμακο...ειχα πολυ εντονη ζαλη και ναυτια και ετσι στη δευτερη μερα το σταματησα..παρολα αυτα πηγα για υπερηχο και ειχα μια καλη οπως ειπε ο γιατρος ωορρηξια...ειδωμεν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...