Μετάβαση σε περιεχόμενο

sos δυσκοιλιοτητα και αιμα


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια εχω ενα αγορακι 15μιση μηνων και εδω και αρκετους μηνες εχουμε θεμα με τη δυσκοιλιοτητα!εχουμε δοκιμασει αλλαγη διατροφης πλουσια σε φυτικες ινες,προσθετες φυτικες ινες απο το φαρμακειο,το λαδι νουγιολ και τωρα ειναι μια βδομαδα που παιρνει το importal 3 φορες τη μερα και θα κρατησει για 3 μηνες η θεραπια.με τα αλλα η βελτιωση υπηρχε αλλα αηταν προσκαιρη.με το importal υπαρχει μικρη βελτιωση προστοπαρον αλλα και παλι υποφερει και βγαζει αιμα αλλες πολυ και αλλες λιγο(ενδεχομενο αλλεργιας ή λοιμωξης )δεν υπαρχει.

εχω απελπιστει με αυτο το θεμα,υπαρχει καμια μανουλα που να ειχε το ιδιο θεμα και να καταφερε να το αντιμετωπισει με καποιο τροπο????φοβαμαι ολτι θα παθει τιποτα το εντερακι του στο τελος ετσι που σκιζεται συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αιμα προερχετε στανταρ απο ραγαδα, προσεχε το γιατι μπορει να του διμηουργησει μονημο προβλημα..

Το φαρμακο αυτο τι ειναι..μαλακτηκο κοπρανων;;;;

Ειναι δυσκολα παντως, θελει προσοχη...βασικα η κατασταση επειδηνονετε γιατι ποναει για να παει τουαλετα..και οσο περισσοτερο ποναει..τοσο περισσοτερο αρνειται να παει τουαλετα..και παλη ποναει..και ετσι θα εχεις εναν φαυλο κυκλο .

Εχετε δει μηπως προκειτε για κατι παθολογικο...κατι που να εχει σχεση με το εντερο;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε ξερω βρε cecilia μαλλον πρεπει να παρω κι αλλες γνωμες τελικα απο κανενα αλλο γιατρο...μου εχει δωσει κρεμα για θεραπια της ραγαδας (μπαινει εσωτερικα με συριγγουλα) η οποια ειναι αντιφλεγμονωδη και αναπλαστικη αλλα καταφερνουμε πολυ σπανια να του τη βαλουμε πρεπει να τον κραταμε 5 χτυπιεται απο το κλαμα και φοβαμαι μη τον τραυματισω χειροτερα,μπορει να μην ειχαμε τοσο μεγαλο θεμα και παλια οταν ηταν μικρουλης αλλα και παλι μπορει και μια φορα το μηνα να καταφευγαμε σε κλισματακι...τα ξεκινησαμε νωρις τα κλισματακια γενικα...οσο αρχισα να προσθετω πραγματα στη διατροφη ολο και περισσοτερο θεμα ειχαμε.

παντως οταν του ειχαμε φτιαξει τη διατροφη με πολλα λαχανικα και οσπρια για μερικες βδομαδες τα εκανε ανετα..απλα γυρισαμε ξανα στα ιδια και δεν τον πιανει πια η διατροφη αυτη,

ελπιζω να μην ειναι προβλημα σοβαρο στο εντερακι του :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α cecilia σορρυ δεν απαντησα σε αυτα που ρωτησες,παθολογικο δεν υπαρχει εχουμε κανει καλλιεργια παρασιτολογικη κοπρανων και βγηκε καθαρη.το σιροπι που πινει ναι ειναι μαλακτικο,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καημενο....

ναι..ισος καλυτερα να βρεις εναν παιδογαστρεντερολογο να δειτε και να παρετε γνωμη..

παντως παιζει πολυ να ειναι και ψυχολογικο..

δηλαδη να τα κραταει περισσοτερο ενω θελει να κανει μονο και μονο επειδη ποναει....

δεν το κανει επιτιδες..πολλες φορες το κανει υποσυνειδητα ο οργανισμος

ειχε χοντρο θεμα μια ξαδελφη μου με την κορη της..εκλεγε το καημενο καθε φορα..

τα κλισματα κλπ μονο χειροτερα τα κανουν...αλλα μπορει να παιζει ρολο η διατροφη γεννικοτερα..

εγω ειχα θεμα μετα και απο τις δυο γεννες μου οποτε προσαρμωζα την διατροφη μου αποκλειστηκα και επινα παρα πολυ νερο..

να ξες πως θα πρεπει να αλλαξει γεννικοτερα διατροφικες συνηθιες..οχι χημους του εμποριου, οχι γλυκα πολλα..παρα πολλα οσπρια και λαχανικα...εγω ενα διαστημα συνοδευα τα φαγητα μου με φαβα και πανταζαρια και κοκκινη πιπερια..

Το θεμα με το εντερο που σου λεω..εχει μια γνωστη μας..το εντερο της απλα στενευει παρα πολυ στην εξοδο του..μα παρα πολυ ομως..αυτη πινει καθημερινα αφεψημα απο Αλεξανδρινο..αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να ενεργηθει..μα καθε μερα ομως..εμεις πινουμε καφε..αυτη το "τσαγακι της"..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα το ψαξω και σε παιδογαστρεντερολογο να αποκλεισουμε καθε πιθανοτητα αν κι εγω ειμαι σιγουρη οτι προκειται γοα ραγαδα και σιγουρα ειναι ψυχολογικο γιατι τον παρατηρω οτι τα κραταει.ξερεις κανενα παιδογαστρεντερολογο να μου συστησεις??

η διατροφη μας ειναι προσαρμοσμενη ηδη :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δυστιχως δεν ξερω..το αιμα ειναι σταντρα απο ραγαδα...

φανταζομαι πως με τα μαλακτηκα κοπρανων θα συνελθει αλλα θελει χρονο και για να απουλωθουν οι πληγες...

αλλα γεννικα θα πρεπει να κανει ειδικη διατροφη μια ζωη :(:(:(

Ειναι δυσκολα γεννικα..το βλεπω και απο τον εαυτο μου..υπομονη και θα περασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειδα καπου στο ιντερνετ για μωρα οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις και τη κρεμα fucicort σε περιπτωση ραγαδας.η θεραπια λεει διαρκει 5 μερες εως και μια βδομαδα πρωι βραδυ.την εχει κανει τη θεραπια αυτη καμια?πως βαζουμε την αλοιφη?θα ρωτησω και τη παιδιατρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...