Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ 14-16 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ?


tsarli*

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, έχω μία απορία...τελικά όντως η περίοδος έρχεται πάντα περίπου 14 μέρες μετά την ωορηξία?

Το ρωτάω αυτό γιατί μέχρι τώρα ουδέποτε έψαξα να δω πότε έχω ωορηξία, ούτε συνδύασα τα υγρά με την ωορηξία κλπ. Μία εγκυμοσύνη που είχα πριν μισό χρόνο (παλίνδρομη) έτυχε χωρίς να χω ιδέα σχετικά με το πότε γίνεται ακριβώς η ωορηξία.

Τώρα λοιπόν που πέρασε ο καιρός και αποφασίσαμε να ξαναπροσπαθήσουμε, είπα να το "οργανώσω" το θέμα, δεν έχω καιρό για χάσιμο!

Τελαυταία περίοδος 8 Μαρτίου, η οποία μου κράτησε και ελάχιστα (2 μέρες). Ωορηξία στις 16 Μαρτίου (τελευταία μέρα υγρών ωορηξίας). Στις 17 Μαρτίου λέμε με το σύζυγο να ξεκινήσουμε από τον επόμενο μήνα προσπάθειες, τον Απρίλιο δηλαδή. Σκέφτομαι και γω "είχα σύντομη περίοδο, η ωορηξία έγινε την 9η μέρα, άρα θα έχω και σύντομο κύκλο, τί ωραία τί καλά, θα μου ρθει γρήγορα περίοδος και θα ξεκινήσουμε".

Ακόμη περιμένω!! Ο κύκλος μου είναι 27 ημερών. Διάβασα όμως ότι η επόμενη περίοδος υπολογίζεται βάσει ΠΑΝΤΑ της ημέρας ωορηξίας, από κει δηλαδή εξαρτάται πόσο μεγάλος θα είναι ο κύκλος.

Εμένα έχουν περάσει 20 μέρες από τότε που έγινε η ωορηξία. Σκέφτομαι μήπως συμβαίνει κάτι άλλο, κανένα μικρόβιο κλπ.

Γνωρίζει κάποια κοπέλα σχετικά??

Οι 14 μέρες που ακολουθούν την ωορηξία αποτελούν την εκκριτική (ωχρινική) φάση. Στην περίπτωση μου σαν να παρατράβηξε αυτή η φάση..στο παρελθόν εδεν παρατήρησα κάτι παρόμοιο.

Δεν παίζει θέμα εγκυμοσύνης, γιατί η τελευταία μέρα ωορηξίας ήταν η Παρασκευή 16 Μαρτίου. Ελεύθερα κάναμε (ελεύθερα πλέον για πρώτη φορά κι όλας μετά την απόξεση του οκτώβρη) την Κυριακή 18 Μαρτίου απόγευμα. Άλλη επαφή πιο πριν δεν είχαμε λόγω υποχρεώσεων.

Είναι 100% ότι δεν υπάρχει θέμα εγκυμοσύνης, γιατί η τελευταία μέρα που είδα τα υγρά της ωορηξίας ήταν η Παρασκευή 16 Μαρτίου. Από κει και πέρα (Σάββατο και μετά) ήμουν πέρα για πέρα "στεγνή". Οπότε δεν μιλάμε για εγκυμοσύνη. Απλά περιμένουμε να έρθει η άτιμη για να ξεκινήσουμε την προσπάθεια για εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα :mrgreen:

σωστη σε βρισκω στις πληροφορίες σου, απλα θα ηθελα να προσθεσω κατι που εχω διαβασει κ γω, οτι για να πεις οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ πια γονιμη, θα πρεπει να δεις τουλαχιστον ΤΕΣΣΕΡΙΣ μερες "στεγνότητας" κολπου :geek:

αλλιως -μαλλον- υπαρχουν ακομη ελπιδες :mrgreen: δεν ξερω κατα ποσο ισχύει αλλα το εχω διαβασει σε καποιο site ξενο (δεν θυμαμαι ποιο, συγγνωμη :roll: )

κ γιατι εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν εισαι εγκυος ;;; εκανες τεστακι ;;; ;) εγω σου ευχομαι να μην τα υπολογισες καλά κ να μας ανακοινωσεις εγκυμοσυνη ;);):x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα :mrgreen:

σωστη σε βρισκω στις πληροφορίες σου, απλα θα ηθελα να προσθεσω κατι που εχω διαβασει κ γω, οτι για να πεις οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ πια γονιμη, θα πρεπει να δεις τουλαχιστον ΤΕΣΣΕΡΙΣ μερες "στεγνότητας" κολπου :geek:

αλλιως -μαλλον- υπαρχουν ακομη ελπιδες :mrgreen: δεν ξερω κατα ποσο ισχύει αλλα το εχω διαβασει σε καποιο site ξενο (δεν θυμαμαι ποιο, συγγνωμη :roll: )

κ γιατι εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν εισαι εγκυος ;;; εκανες τεστακι ;;; ;) εγω σου ευχομαι να μην τα υπολογισες καλά κ να μας ανακοινωσεις εγκυμοσυνη ;);):x:x:x

Ναι, ναι, όπως βλέπεις το έψαξα το θέμα καλά, γιατί με ανησύχησε κάπως μια τέτοια καθυστέρηση. Εγώ αντιθέτως έχω διαβάσει σχεδόν σε όλα τα site που έψαξα ότι η τελευταία μέρα γονιμότητας συμπίπτει με την τελευταία μέρα που κάνουν την εμφάνισή τους τα υγρά. Και το ωάριο ζει 12 με 24 ώρες. Εμένα θα πρεπε να ζήσει για 36-48 για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Την αποκλείω τελείως την περίπτωση εγκυμοσύνης. Άλλωστε δεν έχω καθόλου λευκά υγρά, αυτά που λένε ότι εμφανίζονται όταν περιμένεις περίοδο και αντί για περίοδο έρχεται νινάκι!! Εγώ από τη μέρα της ωορηξίας μέχρι σήμερα είμαι υπερβολικά στεγνή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε τσαρλι μου... γιατι οσο πιο πολύ επιμενεις τοσο πιο πολύ πιστευω οτι συντομα θα ανακοινωσεις εγκυμοσύνη ...;;;; :mrgreen:

βασικα τα συμπτωματα εγκυμοσύνης διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα, οποτε μπορει να μην βλεπεις κανενα "κλασικό" σημαδι κ παρ ολ αυτα να εισαι εγκυος...

ή ενα αλλο "λογικο" που θα μπορουσε να συμβαινει ειναι απλα να μην ηταν ωορρηξια τελικά;;;

ξερω γω..;;

παντως "τσεκαρε" το καπως (τεστ ουρων ή αιματος) το θεμα πιθανης εγκυμοσύνης... δεν ξερεις καμια φορα... :roll:

εγω σου ευχομαι τα καλύτερα ;):x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε τσαρλι μου... γιατι οσο πιο πολύ επιμενεις τοσο πιο πολύ πιστευω οτι συντομα θα ανακοινωσεις εγκυμοσύνη ...;;;; :mrgreen:

βασικα τα συμπτωματα εγκυμοσύνης διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα, οποτε μπορει να μην βλεπεις κανενα "κλασικό" σημαδι κ παρ ολ αυτα να εισαι εγκυος...

ή ενα αλλο "λογικο" που θα μπορουσε να συμβαινει ειναι απλα να μην ηταν ωορρηξια τελικά;;;

ξερω γω..;;

παντως "τσεκαρε" το καπως (τεστ ουρων ή αιματος) το θεμα πιθανης εγκυμοσύνης... δεν ξερεις καμια φορα... :roll:

εγω σου ευχομαι τα καλύτερα ;):x

Το μόνο σημάδι που έχω καλή μου Μαρία είναι ότι με πονά η μέση πολύ, παίρνω norgesic, αλλά εξηγείται γιατί βοήθησα σε 1 μετακόμιση τελευταία!! Επίσης έχει 2 μέρες που έχω φοβερή φαγούρα στο πρόσωπο, έχει ερεθιστεί πολύ, ειδικά στο πηγούνι και γύρω από τα χείλη...απόλυτα φυσιολογικό γιατί θα σκάσω από το κακό μου που δεν μου έρχεται περίοδος! Και τέλος έχω κνησμό στην ευαίσθητη περιοχή, εξωτερικά. Αυτό πιθανότατα συμβαίνει γιατί φορούσα σερβιετάκι (περίμενα ντε περίοδο), ή επειδή κάναμε ελεύθερα με το σύζυγο και διάβασα ότι και το σπέρμα μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό. Ε, είχαμε να κάνουμε ελεύθερα σχεδόν 6 μήνες, λίγο θέλει να ερεθιστεί η περιοχή?

Είμαι σίγουρη ότι δεν είναι. Να φανταστείς ανανέωσα τη Δευτέρα τη συνδρομή μου στο γυμναστήριο, πάω χτυπιέμαι γιατί τσίμπησα 10 κιλάκαι στο νερό τους τελευταίους 6-7 μήνες (και λίγα λέω) και είπα να μπω σε ένα πρόγραμμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδα ότι έχεις τον Κωνσταντίνο, να τον χαίρεσαι και εύχομαι να πολλαπλασιαστείτε σύντομα!!

Και μεις φυσικά, αν ποτέ μας κάνει την τιμή και μας επισκεφθεί η καθυστερημένη περίοδος!! Ας έρθει και ας φύγει μετά μια και καλή για 9 μήνες!

Για τεστ δεν ξέρω, μπορεί να κάνω Δευτέρα αν δε μου χει έρθει. Δεν μπορώ να μπώ στη διαδικασία του τεστ γιατί είμαι βέβαιη ότι δεν υπάρχει περίπτωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα!!Δεν ξερω να σε ενημερωσω για θεμα ωορηξιας κλπων.....Εγω ειμαι απο τις...τυχερες απ'οτι μου λενε,γιατι παντα,απο μικρη το θυμαμαι,ειχα τσιμπιματακια δεξια και αριστερα στις σαλπιγγες μου και παντα εβλεπε ασπρη βλεννα(συγγνωμη πρωι πρωι για την περιγραφη) και ετσι καταλαβαινα πως ημουν σε ωοωρηξια.Στον γυναικολογο που το ειχα πει μου ειχε απαντησει πως στον κυκλο μου 28 ημερων.συμβαινει 12-16η περιπου....Βεβαια εγω δεν εχω μπει ακομα ζεστα στην προετοιμασια του μωρου,αν και θα επρεπε.Αλλα οσο διαβαζω εδω μεσα ιστοριες για μωρακια και τετοια ολο και πιο πολυ το αποφασιζω!!Βεβαια με αγχωνουν πολλα θεματα,οπως οι εξετασεις,αν θα ειναι καλη η εγκυμοσυνη,αν θα τυχει καμια αποβολη και ολα αυτα.....Αλλα δεν ξεκιναμε ετσι,με θετικη σκεψη μονο!!Οσο για σενα tsarli μου,νομιζω πως εισαι εγκυος και πραγματικα στο ευχομαι!!!!!!Εγω λεω ας μην σου ερθει αυτο το μηνα και να σου ερθει μετα απο 9 μηνες!!!!!Ενημερωσε μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια απίστευτο, είμαι έγκυος! Δεν μπορώ να το πιστέψω!! Χοριακή περίπου 45. Μίλησα με το γιατρό μου, του είπα ημερομηνίες κλπ (δεν μου είπε πώς κατάφερε και έγινε αυτή η σύλληψη χωρίς υγρά γιατί μιλούσαμε τηλεφωνικώς και είχε πελάτισσα), είμαι 4 εβδομάδων, το πολύ 4 εβδ. και 2 ημερών.

Να δώ τώρα τί θα κάνω που πλήρωσα και τη συνδρομή στο γυμναστήριο!! Λέω να συνεχίσω να πηγαίνω, να κάνω μόνο χαλαρό περπάτημα στο διάδρομο.

Ακομη δεν μπορώ να το πιστέψω...και στην προηγούμενη παλίνδρομη εγκυμοσύνη πριν 6 μήνες έμεινα έγκυος με τη πρώτη ελεύθερη επαφή, το ίδιο και τώρα (είχαμε να κάνουμε ελεύθερα από τότε). Ο άντρας μου λέει ότι σε λίγο θα το "μυρίζω" και θα το πιάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσι μου μπραβο!!!Συγχαρητηρια,πολυ χαιρομαι!!Με το καλο να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και να παρεις στα χερια σου το μωρακι σας!!Ειδες που τιποτα δεν αποκλειεται????χαχαχα!!!!Και εγω ετσι εχω αρχισει γυμναστηριο,λες να "τι παθω" και εγω??Εμενα γνωμη μου να μην πας γυμναστηριο καθολου,βεβαια να ρωτησεις τον γιατρο σου που σιγουρα ξερει καλυτερα!!!!Μπραβο,μπραβο πολυ χαρηκα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδα ότι έχεις τον Κωνσταντίνο, να τον χαίρεσαι και εύχομαι να πολλαπλασιαστείτε σύντομα!!

Και μεις φυσικά, αν ποτέ μας κάνει την τιμή και μας επισκεφθεί η καθυστερημένη περίοδος!! Ας έρθει και ας φύγει μετά μια και καλή για 9 μήνες!

Για τεστ δεν ξέρω, μπορεί να κάνω Δευτέρα αν δε μου χει έρθει. Δεν μπορώ να μπώ στη διαδικασία του τεστ γιατί είμαι βέβαιη ότι δεν υπάρχει περίπτωση.

ευχαριστώ για τον πιτσιρίκο μας .... και φυσικά...

ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ !!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ !!

κ δεν το ηξερα οτι ημουν γουρλου χαχαχαχα :lol::lol::lol::lol: !!!

θα γεννήσεις κ ΤΕΛΕΙΑ περιοδο !!! κοντα στο Δεκεμβρη δεν σου βγαίνει ;;; αχ ποσο ζηλεύω :x !!

μπραβο μπραβο μπραβοοοοοοοοοοοοο !!! με το καλο μια ηρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη κ με ΚΑΝΕΝΑΝ πονο !!

αν εισαι Αθηνα σου προτεινω να παρακολουθησεις σεμιναρια στη Φαιναρέτη (www.fainareti.gr), ειχα περασει ΤΕΛΕΙΑ τοτε !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσι μου μπραβο!!!Συγχαρητηρια,πολυ χαιρομαι!!Με το καλο να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και να παρεις στα χερια σου το μωρακι σας!!Ειδες που τιποτα δεν αποκλειεται????χαχαχα!!!!Και εγω ετσι εχω αρχισει γυμναστηριο,λες να "τι παθω" και εγω??Εμενα γνωμη μου να μην πας γυμναστηριο καθολου,βεβαια να ρωτησεις τον γιατρο σου που σιγουρα ξερει καλυτερα!!!!Μπραβο,μπραβο πολυ χαρηκα!!!!

Τόνια εύχομαι να ναι γουρλίδικο το γυμναστήριο και να μην καταφέρεις να χάσεις τα κιλά σου λόγω εγκυμοσύνης!! Όχι μόνο να μη χάσεις, αλλά να κάνεις και μια φουσκωμένη κοιλίτσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμη απίστευτο μου φαίνεται, όταν κάθομαι μόνη μου χαζογελάω!! Μου κάνει εντύπωση πως και τις 2 φορές έγινε με την μία, την πρώτη ελεύθερη επαφή, άντε να κάνω ένα μωράκι για να κάνω και το δεύτερο μετά, παιρνάν τα χρόνια, στα 35 είμαι.

Νομίζω ότι έχω ΠΗΤ κοντά 2-10 Δεκέμβρη, αν όλα πάνε καλά μακάρι να πέσει 6 Δεκέμβρη στη γιορτή του μπαμπά μου!!

Στο γιατρό θα πάω κατά τις 22-25 Απριλίου για να μπορούμε να δούμε ή να ακούσουμε κάτι. Είμαι πολύ συγκρατημένη, πολύ επιφυλακτική. Δε θέλω να πάω νωρίτερα και να μην ακούσουμε τίποτα (όπως έγινε την προηγούμενη φορά) και να ξαναπάμε, και μετά ξανά και ξανά μέχρι να ακούσουμε. Γι' αυτό θα πάω μία και καλή.

Δεν είμαι Αθήνα αλλά Β. Ελλάδα, οπότε δε θα μπορέσω να παρακολουθήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tsarli μου καλημερα!!Σ'ευχαριστω πολυ!!!Εγω απλα το γυμναστηριο το συνεχιζω ακομα.....Όταν με το καλο τυχει θα σου πω,χαχαχα!!!!!Φιλια πολλα σε ολες καλη Μεγαλη Εβδομαδα και Καλη Ανασταση να εχουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την εγκυμοσύνη τη μετράμε από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Άρα:

8 Μαρτίου-14 Μαρτίου: 1η βδομάδα

15 Μαρτίου- 21 Μαρτίου: 2η βδομάδα

22 Μαρτίου- 28 Μαρτίο: 3η βδομάδα

29 Μαρτίου- 4 Απριλίου: 4η βδομάδα

Οπότε σήμερα είμαι 4 εβδομάδων και 5 ημερών. Αν σ' ενδιαφέρει το θέμα του μετρήματος, μπορείς να μπεις εδώ:http://www.123baby.me/pregnancy_calendar.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το ξερω αλλιως. Την εγκυμοσυνη την μετρας απο την ημερα της συλληψης.

Σιγουρα ισχυει αυτο που λες; Νομιζα οτι λογω οτι ειπες οτι εκανες 2 μερες μονο περιοδο οτι η συλληψη ειχε γινει πριν εκεινη την περιδο και οτι η αιμοραγια που ειδες ηταν μαλλον της εφυτευσης στην μητρα.

Τα εχω μπερδεψει ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, την εγκυμοσύνη τη μετράμε πάντα από την πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου (όλοι, ειδικά οι γυναικολόγοι).

Από κει και πέρα εγώ τυγχάνει να γνωρίζω και την ημερομηνία σύλληψης, που ήταν η 18 Μαρτίου. Αλλά άσχετα από αυτό, η εγκυμοσύνη τρέχει από την έναρξη της περιόδου. Έτσι μετράμε. Αυτό το site που σου έστειλα είναι πολύ κατατοπιστικό και πρακτικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα η αδελφη μου ειχε 2 μερες-3 περιοδο και ηταν εγκυος ηδη....

Aυτό κι αν είναι περίεργο!! Πού να ψιλιαστείς έτσι ότι είσαι έγκυος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το ξερω αλλιως. Την εγκυμοσυνη την μετρας απο την ημερα της συλληψης.

Σιγουρα ισχυει αυτο που λες; Νομιζα οτι λογω οτι ειπες οτι εκανες 2 μερες μονο περιοδο οτι η συλληψη ειχε γινει πριν εκεινη την περιδο και οτι η αιμοραγια που ειδες ηταν μαλλον της εφυτευσης στην μητρα.

Τα εχω μπερδεψει ε?

καλημερα!Δεν μπορεις να την μετρησεις απο την ημερα της συλληψης γιατι ποτε δεν υπαρχει ακριβης ημερομηνια συλληψης.....Ακομα και αν εχεις ημερομηνια συγκεκριμενης επαφης,μπορει να μη συλλαβεις εκεινη τη μερα,αλλα την επομενη,αφου τα σπερματοζωαρια μενουν ενεργα 3 ημερες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aυτό κι αν είναι περίεργο!! Πού να ψιλιαστείς έτσι ότι είσαι έγκυος??[/quote:3m3h476y]

ελα μου ντε!!Απλα το,.....ανακαλυπτεις αργοτερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βεβαια αυτη η αιμοραγια της εμφυτευσης δεν ειναι οση της περιοδου. Εχω διαβασει (μπορει να ειναι και λαθος) οτι η αιμοραγια αυτη ειναι μικρη και εμφανιζεται σαν spots (σταγονες) αιματος που δεν ειναι με την καμια ιδια με εκεινη της ροης σε περιπτωση περιοδου.

Διαφερει και στο χρωμα. Τα ροζ υγρα που λεμε, ειναι spots απο την εμφυτευση. Μπορει να λεω και χαζομαρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μέτρησα την χοριακή μου αντίστροφα, τη μείωνα στο μισό δηλαδή κάθε 2 μέρες και μου μηδενίζεται σχεδόν στις 18 Μάρτη. Από κει και πέρα πρέπει να το πιάσαμε στο τσαφ, γιατί όπως σας είπα η 16 Μαρτίου ήταν η τελευταία μέρα ωορηξίας και υγρών ωορηξίας, και σε συνδυασμό ότι το ωάριο ζει 12-24 ώρες, ε, πρέπει να το πιάσαμε πολύ μα πολύ στο παρατσάφ στις 18 Μάρτη απόγευμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω το ίδιο έχω διαβάσει, ότι αν έχεις αιμοραγία στην εμφύτευση (εγώ δεν είχα καμία φορά), μπορεί να έχεις λίγο αίμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...