Μετάβαση σε περιεχόμενο

ερχοντε τα φθινοπωρινοχειμωνιατικα μωρακια 2012!!!!!!


Recommended Posts

εγω παιδια ξερω πιπιλα οχι τοσο μικρο..τι να πω...

ραπανακι και μενα το αγχος μου αυτο ειναι οταν γεννηθει το μπεμπακι...

η μεγαλη παει παδικο και ολο βηχει και μυξες..ςγω δε θελω να την σταματησω..τι μπορω να κανω;;

δε ξερω..να απομονωνω το μπεμπακι;;

δε ξερω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 877
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασιλικη μου ολα καλα θα πανε και το μωρακι σου ειναι μια χαρα αφου η γιατρος σου σου ειπε ολα οκ αυτην θα ακους ξερει οσο ια το οτι ειναι πιο μικρο και μενα ο δευτερος ο ηλιας ετσι μου λεγαν οτι ειναι σχεδον 2 βδομαδες πιο μικρος αλλα δεν καθομουν να ασχοληθω και να εξηγω καθε φορα με τον γυναικολογο μου το ξεραμε οτι η συλληψη ειχε γινει στο τελος του κυκλου γιαυτο και στις ημερομηνιες δεν εβγαινε αλλα οταν γεννηθηκε ηταν 3.100 και στις 38 βδομαδες παρακαλω αρα μην στεναχωριεσαι τσαμπααααααα πινε υγρακια και ηρεμησεεεεεεεεεε

Ραπανακι σ'ευχαριστω για την συμπαρασταση, μακαρι να ειναι οπως τα λες. Εγω κοντευω να αρρωστησω! Φοβαμαι πολυ, μηπως εχει κατι το μωρο και επρεπε να εχω κανει τη ρημαδα την αμνιοπαρακεντηση τοτε που επρεπε. Κλαιω ολη μερα, αληθεια σας λεω. Δεν θα αντεξω αν το παιδι μου ειναι αρρωστο! Με το ζορι μιλαω στον αντρα μου, στους γονεις μου, δεν θελω να βλεπω κανεναν. Εχω παρει τα ρουχα του παιδιου και δεν θελω να τα πλυνω! Ντρεπομαι και που ειμαι τοσο λιποψυχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασιλικη μου προσπαθησε να ηρεμησεις.το μωρακι σου δε σε θελει αναστατωμενη. αν ηταν κατι κακο ο γιατρος θα στο ελεγε.ισα ισα που οι γιατροι υπερβαλλουν για να ειναι κι αυτοι καλυμμενοι.μην ανησυχεις.δεν εχει λογο να σου κρυψει κατι.μεινε εσυ ηρεμη,μη κουραζεσαι και θα δεις πως θα περασουν οι μερες.δε θα το καταλαβεις!και γω ειχα το ιδιο αγχος με σενα (λογω συσπασεων) και μετρουσα καθε μερα που περνουσε με αγωνια και ολα πηγαν καλα.ασε που οι υπερηχοι πεφτουν εξω αρκετα συχνα! μου ελεγαν οτι το παιδι εχει κατα δυο εβδομαδες μεγαλυτερο κεφαλι και ηταν μια χαρα τελικα.ολα θα πανε τελεια!ηρεμησε και να ξερεις οτι ολες οι μελλουσες μαμαδες ετσι τρελαινονται για τα μωρακια τους...ειναι και οι ορμονες!φιλακια πολλα στην κοιλιτσα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωράκια πολλά βλέπω!!! Να σας ζήσουν μανουλιτσες και να τα χαιρεστε!! Έχω μείνει πολύ πίσω μου φαινεται!!

Ένα σχολιο θα κανω μόνο απο όσα έχω προλάβει να διαβασω!! Ιωάννα... Πόσο tragic είναι η πεθερά σου;;;; Δεν έχω λόγια κοριτσάκι μου!!! Το κουράγιο είναι λίγο! Για μενα το πιο σπουδαίο ειναι να είναι το ζευγάρι καλά και να μην τσακώνεται και όλους τους άλλους πρεπει να τους έχουμε λίγο χε......νους!! Τεσπα τι να πει κανείς!!

Αυριο σταμτάω την δουλεια!! Πήγαμε χτες στον γιατρο και μας ειπε οτι ο μπομπιρας είναι 1.827 γρ καλός δεν είναι;;

Μου ανακοίνωσε κιολας ο doc οτι θα λειψει το πρωτο δεκαήμερο που θα μπάινω στον μήνα μου!! και λέω σε μένα βρήκε να λείπει;;; Θα μου αφησει ομως αντικαταστατη λέει για παν ενδεχόμενο!!

Την επόμενη τριτη έχω και το πρώτο μου μαθημα ανώδυνου τοκετου!!

Αυτα προς το παρών!!! Φιλάκια :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααααααα :D:D:D

δεν ξερω γιατι αλλα η μερα σημερα ειναι διαφορετικη...οσο μουντος ειναι ο καιρος τοσο χαρουμενη ειμαι εγω... 8-} τι να πεις?

ουφ...επιτελους τελειωνουμε...εχει ερθει το δωματιο μας εχω πλυνει και τα τελευταια μας ρουχακια και περιμενω να στεγνωσουν να τα σιδερωσω και τελος...εχω παραγγειλει και χαλι κουρτινα στρωμα και παντα και μου μενει μονο το φωτιστικο...ειμαστε κομπλε...!!! :ymapplause::ymapplause::ymapplause:

καλα για την πεθερα μου δεν το συζητω...μαλωσα και με την μανα μου...καταπληκτικα...!!!

ο βασιλης μου λεει χθες "μη μαλωσεις και μαζι μου γιατι μονη σου θα πας να γεννησεις στο τελος" οκ με εχει παρει στο ψιλο...και χοντρο μη σας πω...

το απογευμα εχουμε ραντεβου...αντε να δουμε ποτε θα αποφασισει να ερθει η μικρη..τζαμπα συσπασεις ειχα τοσο καιρο...με δουλευει απο την κοιλια η μικρη...αααααα ρεεεε τι εχω να τραβηξωωωωω.... :-ss

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελος σημερα η δουλειααααα!!!!!

Από την μια χαίρομαι αλλά από την αλλη αρχιζει η αναμονη!!!Και δεν εχω μαθει να καθομαι σπίτι!! Κάτι θα πρέπει να βρω να κάνω!!! Θα πηγαίνω βολτες!! Πως περνατε την μέρα σας όσες ειστε στο σπιτι;;; :?::?::?::idea::idea::idea:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασιλικη μου προσπαθησε να ηρεμησεις.το μωρακι σου δε σε θελει αναστατωμενη. αν ηταν κατι κακο ο γιατρος θα στο ελεγε.ισα ισα που οι γιατροι υπερβαλλουν για να ειναι κι αυτοι καλυμμενοι.μην ανησυχεις.δεν εχει λογο να σου κρυψει κατι.μεινε εσυ ηρεμη,μη κουραζεσαι και θα δεις πως θα περασουν οι μερες.δε θα το καταλαβεις!και γω ειχα το ιδιο αγχος με σενα (λογω συσπασεων) και μετρουσα καθε μερα που περνουσε με αγωνια και ολα πηγαν καλα.ασε που οι υπερηχοι πεφτουν εξω αρκετα συχνα! μου ελεγαν οτι το παιδι εχει κατα δυο εβδομαδες μεγαλυτερο κεφαλι και ηταν μια χαρα τελικα.ολα θα πανε τελεια!ηρεμησε και να ξερεις οτι ολες οι μελλουσες μαμαδες ετσι τρελαινονται για τα μωρακια τους...ειναι και οι ορμονες!φιλακια πολλα στην κοιλιτσα σου!

σ'ευχαριστω πολυ για τα λογια παρηγοριας σπουργε μου, δεν μπηκα τοσες μερες να δω νεοτερα, ημουν πραγματικα πολυ στενοχωρημενη. Χτες πηγα παλι στη γιατρο μου, το μωρο πηρε 200 γρ. και ειναι τωρα γυρω στα 1800. Ειναι θετικο οτι αναπτυχθηκε. Αλλαξα τροπο διατροφης, περναω πιο πολλες ωρες ξαπλωμενη και πινω πολυ νερο, ισως βοηθησε κι αυτο. Μακαρι να συνεχιστει η καλη εξελιξη. Φιλια κι απο μενα και παλι σ'ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερες κοριτσιαααααααα :D

vassiliki ηρεμησεεεεε..πανω απ ολα θετικες σκεψεις...και η δικια μου περασε βδομαδα που εβαλε μονο 30 γραμμαρια...τιποτα δηλαδη...και την επομενη πηρε 400 !!! :shock:

η γιατρος μου ειπε οτι ο πλακουντας αρχισε να γερναει..."απασβεστωση" καπως ετσι μου το ειπε..και οτι θα γεννηθει πιο γρηγορα απο τις 28...περπατημα μου ειπε για να κατεβει η κοιλια...ρε κοριτσια σε ποσες μερες δηλαδη να υπολογιζω?θα φτασω καμια εβδομαδα ακομα?γιατι ηταν 2500 την προηγουμενη εβδομαδα...προχθες δεν μου την μετρησε...το πολυ λεει να φτασει τα 3κιλα...2800-2900 περιπου θα γεννηθει...δηλαδη μπορει να γεννησω και αυριο?

αααααχχχχχχχχχχχ και δεν εχουν ερθει τα χαλιααααααααααααα........ :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωάννα μου με το καλό η μπεμπούλα σου, κι εγω για τοσο βλεπω το μωρακι μου, το πολυ 2500 κιλα να γεννιεται. Τι να κανουμε, θα ειναι λεπτεπιλεπτος σαν τον μπαμπα του, γιατι η μαμα δεν ειναι και πολυ-τα'χω τα κιλακια μου! Τι καλα φτανετε στο τελος και θα κρατς την μπεμπούλα σου σε λιγο! Απ'τη μια ανυπομονω κι εγω, απ'την αλλη λεω ευτυχως που εχω λιγο καιρο ακομη να παρει βαρος το παιδι! Δεν περιμενα οτι θα μ'απασχολει αυτο το θεμα, αλλα μ'εχει στοιχειωσει! Καλη συνεχεια και ...μ'εναν πονο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oooooooookkkkkkkkkkkkkkkkk...................

ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΗΣ "ΦΩΛΙΑΣ" :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Aπο το πρωι ειμαι στην κρεβατοκαμαρα και βγαζω τα πραγματα και ξεσκονιζω τα συρταρια και πεταω πεταω πεταω πεταω πραγματα.......... :lol::lol::lol:

πηρα τηλεφωνο και την μανα μου..την εκραξα να ρθει να στρωσω χειμωνιατικα...με εχει πιασει ενας μικροπανικος οτι θα γεννησω και το σπιτι θα ειναι οπως να ναι...και δεν θα προλαβω να κανω τιποτα... :shock:

παντως βασιλικη οσον αφορα τα γραμμαρια οντως και εγω ειχα φαει κολλημα και δεν μιλιομουνα...και ελεγα στο βασιλη...και γιατι δεν πηρε γραμμαριο το παιδι...και μηπως επαθε τιποτα...και μηπως να φαω παραπανω...και μηπως να πινω κι αλλο νερο..

μη στεναχωριεσαι...ολα καλα θα πανε...(τα λεω σε σενα να τ ακουω και εγω)

και τωρα σκεφτομαι οτι αφου εχει αρχισει να γερναει ο πλακουντας αρα δεν θα μπορει να παρει ολα τα συστατικα που πρεπει...και δεν θα παρει παλι γραμμαρια...δεν πειραζει...!!γερα μωρακια να ειναι και τα γραμμαρια πανε σε δευτερη μοιρα...τι να γεννηθει 2500 τι 2900... ;) τα δικα μας θα ειναι στυλακια...!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotonio το πως περναει η ημερα ειναι ενα θεμα...εγω που δουλευα (και θα συνεχιζα), αν δεν μου φωναζε η γιατρος μεχρι πριν 2 βδομαδες σχεδον, και οδηγουσα μια χαρα και ψωνια και καφεδες η καλη σου, το σπιτι μου επεσε βαρυ...για τα κουτσουνακια μας ομως χαλαλι τους...ειμαι χεσμενη, μην συμβει τιποτα και εχω λουφαξει..

vassiliki μου σε καταλαβαινω απολυτα...ειμαι ακριβως και εγω σε αυτη την φαση...χτες πηγαμε γιατρο και η μικρη ηταν 2220 gr..βεβαια να σας πω κατι? απο μηχανημα σε μηχανημα και απο χερι γιατρου σε χερι διαφερει αυτη η μετρηση...επιση ο χωρος που βρισκεται το μωρο ειναι πολυ πιο μικρος οποτε και παλι υπαρχει δυσκολια στην ακριβεια της μετρησης...ξερω περιπτωσεις απο κοπελες που τσαμπα αγχωνοντουσαν...τα μωρα τους τα υπολογιζανε πολυ πιο μικρα και υπαρχουν και περιπτωσεις με αποκλιση μισο κιλο!!!!η γιατρος μου παντως μου ειπε οτι παντα απο το βαρος που λενε υπαρχει μια αποκλιση συν πλην 10%..οποτε γερο να ειναι ευχομαι μονο...

αφηστε που εχω γινει και σαν μπαλονι απο τις ενεσεις κορτιζονης..!! μα γινεται να μην φας καθολου αλατι? ο αντρας μου βεβαια που τον ρωταω μου λεει οτι ειμαι μια χαρα...εχω ομως ενα πρηξιμο λες και περναω μαγουλαδες..και ΠΡΟΓΟΥΛΙΑ!!!!!!!!!! :cry::cry::cry::cry: η γιατρος μου αυξησε και την πρωινη δοση στο χαπι της πιεσης...εκει δεν λεει να πεσει...θελει να με δει παλι σε μια εβδομαδα...το καλο βεβαια σε ολα αυτα ειναι οτι το αμνιακο υγρο το βρηκε σταθερο...

αχ βρε κοριτσια τι αγχος ειναι αυτο?

αυτα προς το παρων...ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεεεεεεεεεεεραααααααααα...........

που ειστε ρε κοριτσια? τι κανετε? πως περνατε?

τι νεκρα ειναι αυτη τοσες μερες?

σημερα ειναι η μερα της αντζη...αντε με το καλο...!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια! προσπαθω να παρακολουθησω συζητησεις αλλα ειμαι τοσο ασχετη κ δεν μπορω να βγαλω ακρη :( . ελπιζω με τον καιρο να μαθω κ να μπορω να συμετεχω κ εγω επιτελους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια! προσπαθω να παρακολουθησω συζητησεις αλλα ειμαι τοσο ασχετη κ δεν μπορω να βγαλω ακρη :( . ελπιζω με τον καιρο να μαθω κ να μπορω να συμετεχω κ εγω επιτελους

που εισαι καλε?γεννησες?αγορι κοριτσι δεν μας ειπες...εχω την λιστα απο κατω και δεν σε εχω ουτε χρωμα...πητ ειχες αρχες σεπτεμβρη...και μην τρελενεσαι...ενα φορουμ ειναι...οποτε εχεις χρονο μπαινεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

που εισαι καλε?γεννησες?αγορι κοριτσι δεν μας ειπες...εχω την λιστα απο κατω και δεν σε εχω ουτε χρωμα...πητ ειχες αρχες σεπτεμβρη...και μην τρελενεσαι...ενα φορουμ ειναι...οποτε εχεις χρονο μπαινεις...[/quote:2fzi4hlm]

ναι κοπελα μου. γεννησα ενα κοριτσακι! στις 17 σεπτεμβρη! κ η πιθανη ηταν 9 σεπτεμβριου! δεν ηθελε να βγει η μικρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

που εισαι καλε?γεννησες?αγορι κοριτσι δεν μας ειπες...εχω την λιστα απο κατω και δεν σε εχω ουτε χρωμα...πητ ειχες αρχες σεπτεμβρη...και μην τρελενεσαι...ενα φορουμ ειναι...οποτε εχεις χρονο μπαινεις...[/quote:lwk1cxyq]

η απαντηση μου γιατι δεν φαινεται? τι εκανα παλι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει η μικρούλα!!! Μια χαρά φαινεται η απάντηση σου Βάσω2!!!

Μετά από μια εβδομάδα στο σπίτι λόγω άδειας κύησης μπορώ να πω΄οτι δεν είναι και τόσο άσχημα τελικα!! Όλο και κάτι κάνεις!! :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααααααα

να σου ζησει βασω η μικρη...γερη και καλοτυχη...!!!

πφφφφ φοτονιο....σιγα που δεν θα εβρισκες να ασχοληθεις μεσα στο σπιτι...τακτοποιεις πραγματα που τα εχεις ξεχασμενα...εγω αισθανομαι παντως χαρωπη νοικοκυρα...!!!μεχρι και γλυκο του κουταλιου εφτιαξα χθες...!!! παναγια μου...!!!πως εγινα ετσι???? :shock: σαν την μανα μου...!!! :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakiaaa!!elpizw na eiste oles kalaa kai oses ginane manouless na xerwnte ta ninakia touss.....xathika ligooo giatii oi teleutees leptomeriess mou trwgane olo to xronoo.....oi mikroules mou einai poli kalaa kai perasame ta 2 kilakia i kathe miaa ti deutera tha doume poso akrivos ta perasame....stoxos itane autos..o giatros m lei ama antexw tha tis paroume mexri 20 noemvriouu 37 me 38 vdomada alla m lei den se vlepw na antexeis isws oute na mpeis sto mina sou pou mpenw 11 noemvriou...tha doume...kurios stoxos einai na antexw koritsia 2 vdomades akoma.....eutixws apo kila exw parei mono 7 kai auta ta exoun parei ola ta mwra alla fovate min den antexei i mitra....katatala ei mai se etoimotita ola einai etoimaa tha xanakanw ali mia enesi kortizoni gia sigouria...auta ta neakia mou...anxonomai ligo gia tin kaisarikiii kai fovamee alla ola tha pane kala......tha sas anevasw foto me to dwmatiaki mass gia arxi tha tis valw sto idio krevataki mas eipe o giatros kai siga siga tha tis xwrisoume..filia se oless

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια! σας ευχαριστω για τις ευχες σας κ σε εσας ευχομαι οτι καλυτερο για εσας κ τα παιδακια σας! μονο εγω δεν βρισκω χρονο ρε παιδια για τιποτα? τα εχω δει ολα με την μικρη. με το που ξεκιναω να κανω κατι λες κ το μυριζεται κ ξεκιναει η γκρινια! :twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασω να ζησει το μωρακι!να ειναι τυχερο!το ιδιο προβλημα εχω και γω.τιποτα δεν μπορω να κανω!και που νομιζα οτι ειμαι η μοναδικη! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια....

ακομα εδω...μ αρεσει που φοβομασταν μη γεννησω προωρα...!!!και εμεινα και στο κρεβατι ενα μηνα!!!

περιμενω ακομα...εχω διορια μεχρι την παρασκευη...αν δεν γεννηθει μεχρι τοτε μπαινω με προκληση...

ε οκ μας εχει σκασει ολους αυτο το παιδι...!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασω να ζησει το μωρακι!να ειναι τυχερο!το ιδιο προβλημα εχω και γω.τιποτα δεν μπορω να κανω!και που νομιζα οτι ειμαι η μοναδικη! :D

κ εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου κ να το δεις οπως ποθεις. κ ομως δεν εισαι η μονη με γκρινιαρικο μωρο! σηκωθηκα να μαγειρεψω κ φυσικα δεν με αφησε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...