Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδάκια 1,5 χρονών: κάντε μας γρήγορα κι άλλα αδελφάκια!!


Recommended Posts

Καλημέρα ζουζούνες….

Τι κάνετε???

Εγώ δεν είμαι καλά, δεν την παλεύω!!

Εχθές τον Σπύρο κατάφερα να τον βάλω 9.15 για ύπνο. Κάναμε τα πάντα 1 ώρα πιο νωρίς κ πήγε καλά! Αποφάσισα να πέσω γύρω στις 10.30 αλλά μου ξεκίνησαν κάτι τηλέφωνα κ πήγε 11……

11.30 ξεκίνησαν τα όργανα μέχρι τις 2.30! Μία ώρα τον άφησα στην κούνια κ πήγαινα μόνο όταν τον άκουγα να πνίγεται από το κλάμα για να μην κάνει εμετό…. Μετά δεν άντεξα τον πήρα κ προσπάθησα να τον βάλω στο κρεβάτι μαζί μου αλλά μάταια….. κλάμα, κλάμα, κλάμα!!! Ήθελε να είναι ξαπλωμένος πάνω μου κ να τον κρατάω σφιχτά!! Αυτό κράτησε άλλη μία ώρα κ μετά τον έβαλα στο κρεβάτι μου δίπλα οπού για άλλη μία έκλαιγε μέχρι που αποκοιμήθηκε!! 5.20 ξύπνησε πάλι για γάλα κ άλλαγμα…..

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!! Μάλλον πρέπει να δω κ εγώ ειδικό δεν γίνεται αλλιώς! Προσπαθώ να καταλάβω αν έχει δόντια δεν βλέπω όμως τίποτε!!

Φτιάχνω έναν καφέ κ έρχομαι γιατί δεν έχω διαβάσει τα νέα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 987
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελένη η Αφριδιτούλα τους τρέλανε όλους εεε?

Το κουτάλι του το δίνω καμιά φορά αλλά ελεγχόμενα γιατί κ εγώ δεν μπορώ να βλέπω λεκέδες στα χαλιά… τώρα που θα καλοκαιριάσει όμως θα τον αφήνω!

Αλεσμένα από όταν χρόνισε δεν του δίνω κ τα φρούτα τα τρίβω στον τρίφτη από την χοντρή πλευρά (μήλο – αχλάδι), την μπανάνα πατημένη με το πιρούνι κ όση περισσεύει την τρώει έτσι!

Ελένη αν πάτε Ιωάννινα να έρθετε κ μία βόλτα από Κέρκυρα…..

Εύη είσαι καλύτερα????

Κατερινάκι μην αγχώνεσαι για την γέννα…. Όλοι το λένε πως την δεύτερη φορά δεν καταλαβαίνεις τίποτε...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!Επέστρεψα στην βάση μου αλλά με τόόόσες δουλειές που είχα να κάνω,σας διάβαζα αλλά δεν έγραφα!!!

Μαρία και Εύη,περαστικά!!

Ελενάκι μου,η Αφροδιτούλα θα γίνει σταρ!!!!!!

Μαριέττα,τι τέλεια φώτο που έβαλες με τον Ηλία στο μπάνιο!!!!Έχουμε και το ίδιο μπανάκι!!!Καλή επιτυχία στον Μάνο,ελπίζω να πάρει την δουλειά και να την κάνετε μακριά από την τρελαμένη Ζάμπα!!

Αλίκη,καλό κουράγιο με την μετακόμιση,αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι,να με υπολογίζεις!

Εύη,εγώ αναρωτιέμαι πως τα βγάζεις πέρα με 2 αγριμάκια!!Αξιολάτρευτα μεν αλλά αγριμάκια!!

Μαρία,τι πλύση εγκεφάλου είναι αυτή που κάνετε στον Μανωλιό?????!!!!Τρελό φατσόνι ο γιος σου!!

Νατασάκι,παρήγγειλα την κρέμα που λες για την ατοπική,ελπίζω να κάνει δουλειά και σε μας γιατί έχω αγανακτήσει!Εκεί που στρώνει,αρχίζουν πάλι οι κοκκινίλες!!Άλλαξα και το αφρόλουτρο-σαμπουάν του μήπως τον πειράζει αυτό!Φιλιά στο Σοφάκι!

Ευγενία,και ο Νώντας ξηροδερμία??Για δοκίμασε κι εσύ την κρεμούλα που λέει η Νατάσσα.

Μπανάκι εμείς κάνουμε κάθε μέρα αλλά δεν κρατάει ούτε 5 λεπτά τις περισσότερες φορές,αφρόλουτρο και σαμπουάν του βάζω κάθε 3-4 μέρες,τις υπόλοιπες πλατσουρίζει λίγο όσα ίσα να χαλαρώσει και να κοιμηθεί πιο εύκολα!!

Αλίκη,κουράγιο με τον βραδινό ύπνο,κι εμείς δεν τα πάμε πολύ καλά,έχει 2 μέρες που έβαλα πάλι το καγκελο στην κούνια του μήπως και αρχίσει να κοιμάται εκεί γιατί κουράστηκα να ξυπνάω πιασμένη αλλά κοιμάται τις πρώτες 3-4 ώρες και μετά γαντζώνεται πάνω μου αν πάω να τον αφήσω μέσα,ακόμα κι αν κοιμηθεί βαθιά,με το που σκύβω να τον βάλω στην κούνια,κάνει το σώμα τόξο και γαντζώνεται....τι να κάνω με αυτό το παιδί??!!!

Ελίζα,έχεις κι εσύ ζόρια με τα δικά σου?

Ειρηνάκι,να χαίρεσαι τον Παναή σου και από εδώ,πάντα γερός και καλότυχος να είναι!!!Ξεμπερδέψατε με τις ιώσεις η ακόμα???

Αυτά θυμάμαι....αν ξέχασα καμιά να με συγχωρέσει!!!Φιλάκια πολλά!!!

Υ.Γ.Αύριο έχει ελεύθερη είσοδο στο μουσείο της Ακρόπολης και λέω να πάω με τον μικρό!Αν θέλει και καμιά άλλη,θα χαρώ να έχω παρεούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννούλα με ανακουφίζει να ακούω πως δεν είμαι η μόνη που τα περνάω αυτά….

Ρε κορίτσια σκέφτομαι τώρα που θα πάω στο καινούριο σπίτι να τον βάλω σε κρεβάτι κανονικό τι λέτε???

Κορίτσια επίσης θέλω να περάσουν οι μέρες κ να πάω στο νησί μου να λιώσω στις βόλτες…. Λοιπόν εκεί ο Σπύρος ηρεμεί περισσότερο…..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aλικη σε νιωθω απολυτα!!! χθες εβαλα για υπνο τον Ηλια,αφου ηπιε γαλα πολυ!!240ml και μολις τον ακουμπησα στο κρεβατι,αρχιζε κι εκλαιγε..του λεω με δυνατη φωνη:τωρα νανι κι εφυγα...εκλαιγε για ενα λεπτο,το κλαμα γινοταν πιο ηρεμο μεχρι που καταλαβα οτι αποκοιμηθηκε...μεχρι εκεινη την ωρα,ουτε καν μπηκα μεσα να με δει...το πρωι,του εδωσα το γαλα,ξανα κλαμα για το κρεβατι,τον αφησα να σουλατσαρει για λιγο στο σαλονι,νυσταζε πολυ...τον εβαλα μετα στο κρεβατι του ,εκλαιγε ξανα,εφυγε και μετα απο ενα λεπτο τον πηρε...

ειναι θεμα ομως...ειδικα το βραδυ,εγω πιστευω οτι ξεσηκωνεται με τον Μανο...χθες συγκεκριμενα ο Μανος ειχε παει βολτα,οποτε δεν τον ειδε κι ετσι καταλαβε οτι δεν εχει χαδακια με τον μπαμπα....το εχω τσεκαρει τα δυο τελ.βραδυα και πιστευω οτι παιζει ρολο αυτο...παντως κι εμενα ο βραδυνος υπνος με αγχωνει πια...

Αννιω!!καλως ορισατε!!!υπομονη κι εσυ κοριτσακι!!!

Αφροδιτη εισαι τρελα με την κοκκινη κορδελα!!!!! φτου σου αγαπη μου!!!

παω να κανω μπανιο,να του δωσω φρουτα και να αρχισω καμια δουλεια...

φιλια κορες και ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη Τέτα σηκώνω τα χέρια ψηλά….. δεν ξέρω αν κάνω λάθος κάποια πράγματα κ μπορεί κ να κάνω!! Αλλά επειδή στο παρελθόν περάσαμε πολλά κ υπήρξα πιο σκληρή χωρίς να πρέπει, φοβάμαι να το ξανακάνω!

Νομίζω πως κάθε φορά που τον αφήνω να κλάψει σπαραχτικά (στο θέμα του ύπνου για τα υπόλοιπα δεν κάνει έτσι κ δεν μου κάνει ιστορίες…), μετά του δημιουργώ φοβίες κ ανασφάλειες, κάτι που δεν θέλω γιατί είναι σημαντικό για την ψυχανάπτυξή του!

Τι να πω μπορεί να κάνω λάθος κ να μετανιώσω αργότερα αλλά όσο δεν μπορεί να μου πει τι του συμβαίνει δεν θέλω να ρισκάρω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωράκια χειμ. 2010/2011 + σποράκια… τρεχάτε ποδαράκια μου!

ή

Μωράκια χειμ. 2010/2011 + σποράκια…… κοιμήσου καμάρι μου!

Αυτά μου ήρθαν για την ώρα….

Χρειαζόμαστε τίτλοοοοο….!!! Ξεκινήστε να ρίχνετε μερικούς γιατί στο τέλος θα το ονομάσουμε «χωρίς τίτλο»……..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλια...

Τι κανετε, ολες βολταρετε εεεε???? Καλα κανετε εχει πολυ ωραιο καιρο για βολτες...

Εγω τελικα δεν την γλιτωσα, ειμαι κρεβατομενη με πυρετο και πονολαιμο ΠΑΛΙ...............

Δεν μπορω να καταλαβω τι γηνετε? πρην 2 εβδομαδες μου περασε η προηγουμενη ιωση και τωρα παλι...

Τα παιδια ειναι στις κουνιες με τον παππου (ο ναι τους κουβαλισα απο το χωριο) δεν γηνοταν αλιος σημερα δουλεβει ο αντρας μου και μονη μου δεν ειχα κουραγιο....

Παω να φτιαξω ενα φαι τωρα που ειμαι μονη μου για να εχω χρονο να ξαπλωσω οταν θα κοιματε ο μικρος...

Αν εχω κουραγιο θα ξαναμπω αργοτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κορες τι κανετε???αρχιζω να συμπασχω με τις ξενυχτησες...και προτεινω τον δευτερο τιτλο....

εχει τωρα καμποσο καιρο που το παιδι μου κοιμαται 9 και 10 και 11 το βραδυ..οκ αστο αυτο...εχθες κοριτσια κατα τις 1 ξυπναει με κλαματα και φωνες...παω να δω και ετρεμε...μιλαμε το παιδι ειχε ρηγος...κοιταζω αν κρυωνε η πλατουλα του ηταν ζεστη..του βαζω θερμομετρο... 37 τον παιρνω αγκαλια και σκεπαζομαστε να συνεχιζει το τρεμουλο και το κλαμα...του δινω πονσταν...τιποτα του φοραω μια ζακετουλα και τον παιρνω στο κρεβατι μας...πηγε 2 η ωρα για να ηρεμησει και στις 3 ξαναξυπναει με λιγουρες και ηθελε γαλα...του δινω μια μπουκαλια..και πεφτει ξερο μεχρι τις 8.30..

πειτε μου σας παρακαλω τι ειχε..και σημερα το πρωι εκει που πηγαινε πανω κατω...μου εκανε εμετο το πρωινο του..λετε να κρυωσε??να τον κολησα??δεν ξερω πολλα περιεργα πραγματα...εγω παλι δεν κοιμηθηκα ολα το βραδυ απο το βηχα..εχει σακατευτει ο λαιμος μου...και δεν μιλαω για την μυξα εχω χαλασει ενα χαρτι κουζινας μονη μου...

ευη μου ποσο σε νοιωθω...και φυσικα καλα εκανες και ζητησες ενυσχησεις...υπομονη κοριτσακι μου γιατι σε περιμενει δυσκολη εβδομαδα αν περασεις τα δικα μου...οσο μπορεις να ξεκουραζεσαι...

αλικη τι να σου πω δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα κανει ολα αυτα??εχει ενα φως στο δωματιο του?μηπως φοβαται το σκοταδι..ισως εχει ανασφαλεια οταν κοιμαται που δεν σε βλεπει και για αυτο να θελει να σε αισθανεται συνεχεια...παντως θα ηταν καλο να το συζητουσες με καποιον που γνωριζει..δεν βλαπτει σε τιποτα..

αννουλα μου..επιστροφη στην βαση λοιπον..υπομονη και εσυ με το ζουζουνι σου θα στρωσουν βρε παιδια δεν γινεται αλλιως..εεε???

αφροδιτηηηηηη στειλε μου κανα αυτογραφο απο τωρα..κι οταν θα γινεις διασημη θα παιρνω τηλ.στα μεσημεριανα να τους λεω πως σε γνωριζα απο μικροοοοοοοοο φασολακιιιιιι... :lol::lol::lol: ελενη μαρεσει που φοβασαι μην μεινει πισω επειδη δεν τρωει με μαχαιροπηρουνο... :lol::lol::lol:

λοιπον πζω τωρα να βγαλω κανα ξεροχορτο..και αν δεν ξυπνησει εν τω μεταξυ θα τα ξαναπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια αμα καεις απο το χυλο φυσας και το γιαουρτι εγω θα του επερνα λιγα ουρα για μια καλλιεργεια!Μπορει να ειναι η ιωση αλλα να τρεμει και να κλαιει μηπως ποναει?Ας αποκλησουμε τα πιο δυσκολα.Μπορει να περναει και την ιωση πιο ανωδυνα απο εσενα αλλα κανε μια εξεταση ειναι λιγο κοπος να τα παρεις αλλα σου φευγει ενα βαρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν εχω παραπονο δοξα το Θεο και να μην λεμε πολλες κουβεντες και μου χαλασει.

Ξυπναει κατα τις 7.30 αρχιζει φωναζει μαμουλα μαμουλα μαμα μαμα μανα χιτινα εκει παω και τη περνω το μεσημερι τη βαζω κατα τις 14.οο κοιμαται κανα δυοωρο τις καλες φορες και το βραδυ εννια κανει ντουζ πυτζαμες γαλα σακο και στο κρεβατι της τελος!!Κουραστικα πολυ οταν ηταν μικρη αλλα τα καταφεραμε και ελπιζω να μη γινει κατι και χαλασει.

Το Πασχα πεθερικα και μπαμπας θελουνε να παμε στην Ευβοια στην αδερφη του αντρα μου.το θεμα ειναι οτι το αυτοκινητο μας ειναι μικρο και ο ενας δε χωραει δηλ η ζαμπα!!θα παει με το τρενο :P

Αλλα εγω δε το εχω παρει αποφαση ακομη θα παμε για πεντε μερες και θελει να κουβαλαμε την Αρτα με τα Γιαννενα και το καροτσι μας δεν θα χωραει και στη τελικη θα κλειστω σε ενα αλλο σπιτι που δεν ειναι δικο μου και δε θα μπορω να παω πουθενα γιατι δεν την εμπιστευομαι να την αφησω.να κανω εξι ωρες ταξιδι νυχτα για να μην καταλαβει πολλα η μικρη και να παω για το φαγητο.Εχω σπιτι μου μπολικο φαγητο!!

θα δουμε εχω ακομη δυο εβδομαδες.

κλεινω ηρθε το καμαρι μου απο τη δουλεια να μη δει και τι λεμε!

Ευη δε σε κολλησα εγω δε σε φιλησα στο καφε!!

Αννα εσυ ηθελες να γυρισεις πισω εδω ηταν ολα στα χερια σου!!

Ξεχασα να σου πω η μαμα σου δουλευει σε εκεινο το εστιατοριο που μου ειχες πει?

Αν ναι θελω μια συνταγη γιατι τωρα λογο οικονομιας τερμα τα εστιατορια!!Ηome made ouzo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Αααχ για αϋπνίες διαβάζω, ειδικά εσύ βρε Αλίκη μου πως αντέχεις; ευτυχώς δηλαδή που δεν δουλεύεις, με τι μυαλό να εργαστείς με τόσες λίγες ώρες ύπνου; συμφωνώ μαζί σου καλά κάνεις και δεν τον αφήνεις να κλαίει με τις ώρες, είναι πολύ μικρός για να καταλάβει το λόγο που το κάνεις και μπορεί όντως να του δημιουργηθούν ανασφάλειες κλπ. Ομως είναι τόσο ήσυχο και γλυκό παιδάκι, μήπως είναι από τα δόντια όλο αυτό; ξέρω ότι γενικά έχει θέμα με τον ύπνο του αλλά τώρα νομίζω ότι έχει γίνει εντονότερο ε; με τον παιδίατρο το έχεις συζητήσει;

Μαρία τι έπαθε ο Μανωλιός;;; μήπως είδε κάποιο όνειρο και τρόμαξε; αλλά και πάλι αφού λες ρίγος και έκανε και εμετό το πρωί... μήπως κρύωσε το παιδάκι μας γαμώτο. Μωρέ είπα μήπως μένει πίσω από τον δικό μου "κάλο" να είναι το σπίτι καθαρό, διάβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι από 12 μηνών μπορούν να τρώνε με το κουταλάκι κι εγώ δεν την αφήνω η κακούργα :lol:

Αννούλα καλώς επέστρεψες! θα ξαναπάς πάλι το Πάσχα; καλή ιδέα το μουσείο αύριο, φοβάμαι όμως μην πιάσει στα χέρια της κανένα έκθεμα η Αφροδίτη :roll: . Τι ώρα λες να πας;

Μαριέττα κλείδωνε τον Μάνο κάθε βράδυ στην τουαλέττα για να κοιμάται ήσυχος ο Ηλίας! έκανες δουλίτσες τελικά; εγώ τίποτα η αχαϊρευτη...

Συμπεθέρα πάλι πυρετο;;;; μήπως έχει εξασθενίσει ο οργανισμός σου από τη δίαιτα και είναι πιό ευάλωτος;

Ινα για 5 μέρες κάτι γίνεται, αξίζει τον κόπο τουλάχιστον η ταλαιπωρία, για λιγότερες δεν λέει. Τώρα μεγαλώσανε και δεν χρειάζεται να κουβαλήσεις πολλά, μόνο καρότσι και παρκοκρέβατο, εκτός αν έχει εκεί κάποιο κρεβατάκι. Το καλοκαίρι που ήταν μωρό, στις διακοπές είχα κάνει κανονική μετακόμιση!!!

Κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο: τα δικά σας πετάνε τα παιχνίδια τους; με έχει εκνευρίσει αυτές τις μέρες, τα παίρνει πολλές φορές και τα πετάει κάτω :twisted: . Τη μαλώνω αλλά με γράφει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!!

Μαράκι,καλέ τι έπαθε το παιδάκι μας???!!!!Περαστικά του...ελπίζω να είναι καλύτερα!!

Ίνα,εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αν κάνεις τέτοιο ταξίδι,δεν αξίζει να μένεις λιγότερο από εβδομάδα!!Βέβαια εγώ έχω φροντίσει να έχουμε διπλά πραγματάκια για να μην κουβαλάω όλη την προίκα και έτσι έχω μόνο τα ρούχα μας!Αλλιώς δεν παλεύεται!!Ναι,η μαμά δουλεύει εκεί στην παραλία και αυτές τις μέρες γίνεται πανικός!!!!Τρέχει και δεν φτάνει!!!Για συνταγές τι να σου λέω τώρα,ψάξε στο google καλύτερα,η μαμά περισσότερο κάνει προετοιμασία και καθάρισμα,και να σου πω την αλήθεια,πέρα από τα θαλασσινά και ορεκτικά,δεν μ'αρέσει η μαγειρική τους... :roll: Από ύπνο μια χαρά τα πάτε!Μπράβο!

Ελενάκι,έλεγα κατά τις 11-12 να πάω αλλά επειδή ο Γιώργος θα κάτσει να διαβάσει και πρέπει να πάρω μετρό,φοβάμαι μην γίνει και κανένα επεισόδιο εκεί στο Σύνταγμα...θα δούμε..ίσως την βγάλω με βόλτα εδώ κοντά!Κι εμένα πετάει τα πάντα κάτω και φωνάζει τελευταία!Απλά δεν δίνω σημασία και σταματάει!Αν ασχολείσαι,θα το κάνει συνέχεια για να τραβάει την προσοχή!

Το Πάσχα δεν θα πάω στους δικούς μου,ίσως πάω αρχές καλοκαιριού για κάποιες μέρες και μετά Αύγουστο για 1 μήνα,αλλιώς κατευθείαν Αύγουστο!

Ευάκο,πως είσαι?

Κατερινάκι,τώρα θυμήθηκα που ήθελα να σε σχολιάσω,μην αγχώνεσαι βρε πουλάκι μου!!Όλα θα πάνε καλά!!Σκέψου θετικά για να προσελκύσεις θετικά πράγματα!

Ίδέες για τίτλο....

Μωράκια Χειμ.'10-'11+σποράκια/Ζάμπα φύγε μακριά!

Μωράκια Χειμ.'10-'11+σποράκια/Μορφέα έλα ξανά!

Μωράκια Χειμ.'10-'11+σποράκια/Τέρμα οι ιώσεις!

Πάτησα υποβολή και είδα την απορία της Ελένης!!Ναι κάνει αλλά προσοχή στα κόκκαλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και παλι...

Ακομι δεν μαζεφτικατε??? Βραδιασε ............

Εγω μολις τον εβαλα για υπνο τον μικρο η Φλωρα θα μηνει στην γιαγια της ...

Τωρα λεω να μην χαπακωθω αλο για να δω τι παιζει με τον πυρετο..

Μαρια ο Μανωλης τι κανει??? Εγω παντος οταν εχω ρηγος και τρεμω ανεβαζω πυρετο αλλα εσυ του εβαλες θερμομετρο ειπες και δεν ειχε. μηπος πονουσε καπου και μετα του περασε τι ναπω?? Αλλα αφου σου εκανε και εμετο το πρωι μαλον καμια ιωση θα κολισε..

Ινα γιατι δεν θελεις να πας στην κουνιαδα σου να αλαξεις και λιγο παραστασοις? Βεβεα και εγω αυτο το κουβαλιμα πολυ το βαριεμε καθε φορα αλλα τωρα ειναι μεγαλουτσικα τα παιδακια μας και δεν θελουν τοσα πραγματα...

Εμεις θα παμε οπως καθε χρονο στο χωριο του αντρα μου. Το μονο καλο ειναι οτι θα ειμαστε στο ιδιο σπιτι με τα πεθερικα οποτε ισως καταφερουμε να βγουμε και καμια βολτα...

Σημπεθερα τον γαμπρουλη σου ηθελα να του μαθω να τρωει μονος του για να ειναι ετιμος σε περιπτοση που φηγουμε και χριαστει να μπει σε παιδικο σταθμο..Του εδωσα κουταλι μερικες φορες και τωρα ο κυριος αν δεν κραταει και αυτος κουταλι η πηρουνι γηριζει την μουρι στο πλαι και αρνιτε να βαλει μπουκια στο στομα του..Καθε φορα που τον ταιζω παθενουν τα νευρα μου απο το σφιξιμο να τα προλαβω ολα. Μην ανχωνεσε τπτ δεν θα παθει αν δεν της δινεις απο τωρα κουταλι...

Οσο για το αλο με τα παιχνιδια τι να σου πω, οχι μονο τα πεταει αλλα μου εχει διαλισει το σπιτι γιατι τα περνει και χτιπαει τα επιπλα, το ψυγειο οτι ειναι μπροστα του. Το χιροτερο ειναι οτι ξερει οτι δεν κανει γιατι πολλες φορες περνει το παιχνιδι στο χερι, το σικωνει (το χερι) και μετα γηρναει και με βλεπει, μολης του πω "οχι Τριανταφυλλε" το πεταει με οση δυναμη εχει :o:o:o:o Νεβριαζεις μετα η δεν νεβριαζεις???

Οση ωρα γραφω εχουμε εξελιξοις βλεπω, σας διαβαζω και επανερχομε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Αννούλα για την απάντηση!!! εκτός από το κεντρικό κόκκαλο που θα της το βγάλω εννοείται, έχει κι άλλα; μην γελάτε βρε κορίτσια δεν τα πολυτρώω τα ψάρια, ίσως τους κάνω συμπαράσταση λόγω ζωδίου (Ιχθείς βλέπετε :lol: ). Αλλά η σαρδέλα δεν θυμάμαι να έχει μικρά κοκκαλάκια... ή μήπως έχει και το πνίξω το παιδάκι μου; :roll:

Εχεις δίκιο ίσως γίνουν φασαρίες αύριο στο κέντρο. Καλύτερα βολτούλα στη γειτονιά λοιπόν! θα πάτε στην παρέλαση; εγώ βαριέμαι να πω την αμαρτία μου, αν και είναι δίπλα μας αλλά βαριέμαι...

Γειά σου συμπεθερούλα! πάω κι εγώ να βάλω ηλεκτρική στο στρώμα και επανέρχομαι (ελπίζω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη η σαρδελα ειναι απο τα πιο καλα ψαρια που μπορεις να φας, εχει πολλα λιπαρα οξεα Ω3 και Ω6 αλλα εχει πολλα μικρα κοκαλα και γιαυτο την φοβαμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η σαρδελα ειναι απο τα πιο καλα ψαρια!Ειναι καθαρο γιατι ζει ανοιχτα εκτος λιμανιου.Ειναι μικρο και δεν εχει προλαβει να αποροφησει τοξινες απο τη θαλασσα και ειναι πλουσιο σε ω3 και ειναι σιγουρα made in greece γιατι απο αυτα εχουμε ακομη αρκετα.κοκαλα δεν εχει πολλα και σιγουρα θα της αρεσει στα καρβουνα.Αν θελεις για τη μικρη καθαρισε τα λεπια γιατι κανονικα στις σαρδελες δεν τα καθαριζεις βαλε και λιγο λαδακι και μαμ.Σαν να τις ζηλεψα λιγο, να τις τρως πανω απο τη σχαρα παρεα με ενα ουζακι :P:P:roll::P:roll::roll::P

Οσο για το ταξιδακι ακομα δεν το αποφασισα,παρκο θα παρω σιγουρα καροτσι δε χωραει να παρουμε μαζι.εκτος αν στειλω τη πεθερα και το καροτσι με το τρενο.

Αννα πρεπει να μαθεις τη συνταγη για τις πατατες τις γκραντινιε μονο αυτο σε παρακαλωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

εγω εκανα ενα κεικ με κανελα και σταφιδες πρωτη φορα αντε να δουμε θα τρωγετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη να μην του πηγαινεις πολυ κοντρα του Τ γιατι θα μεγαλωσει και δεν θα εχει καθολου light χερακι!Πολυ σκληρο αντρακι!!Απο που πηρε αυτο το παιδι?????

Ελενη οταν λες θα σκουπησεις το στρωμα τι σημαινει αυτο???εχω χασει καμια σταση καθαριοτητας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε θελεις συνταγη για πατατες ογκρατεν??? Γιατι δεν το λες τοση ωρα...

Ειναι ενα απο τα φαγητα που κανουν στην σουηδια σηνεχια οποτε και εγω σαν (γνησια) Σουηδεζα κανω πολυ σιχνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη να μην του πηγαινεις πολυ κοντρα του Τ γιατι θα μεγαλωσει και δεν θα εχει καθολου light χερακι!Πολυ σκληρο αντρακι!!Απο που πηρε αυτο το παιδι?????

Ελενη οταν λες θα σκουπησεις το στρωμα τι σημαινει αυτο???εχω χασει καμια σταση καθαριοτητας???

Εγω του παω κοντρα καλε η αυτος δοκιμαζει τα νευρα μου????

Καλα την μαγγια την εχει παρει απο μενα ενοιτε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Κοριτσια σκεφτιτε τιτλους για το νεο θεματακι γιατι σε λιγο κοντεβουμε και πρεπει να αλαξει σημερα..

Αννουλα εμενα με εκφραζει το νρ. 3 απο αυτα που προτινες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ινα θα σου πως το κανω εγω και μετα εσυ διαλεγεις και περνεις....

Εγω κανω μπολικο για ενα πυρεξ...

Χριαζομαστε...

Πατατες

κρεμιδι ξερο

σκορδο (σε σκονι βαζω εγω για να ειναι πιο light)

Κρεμα γαλακτος (εγω βαζω Nounou light)

Aλατι-πιπερι

και κιτρινο τυρι για να βαλουμε απο πανο (εγω βαζω gouda η μοτσαρελα) η και τα δυο αν θελεις..

Περνουμε μια κατσαρολα και κοβουμε μεσα τις πατατες σε ροδελες λεπτες.

κοβουμε και το κρεμιδι σε ροδελες και το βαζουμε στην κατσαρολα.

Ριχνουμε κρεμα γαλακτος μεχρι να σκεπαστουν οι πατατες (αν θελουμε μια πιο light εκδοχη μπορουμε να αντικαταστισουμε την μιση κρεμα με γαλα).

Βαζουμε την κατσαρολα πανο σε χαμιλη φωτια και τα αφινουμε να βρασουν μεχρι να μαλακωσουν οι πατατες.

Εντομεταξι ριχνουμε και το σκορδο+ αλατι πιπερι την ωρα που βραζουν..

Οταν μαλακοσουν (οχι παραβρασουν γιατι θα μπουνε και στο φουρνο μετα) ριχνουμε ολο το περιεχομενο της κατσαρολας σε ενα πηρεξ η οτι αλο εχουμε για να μπει στο φουρνο..το βαζουμε στους 200 βαθμους και ριχνουμε τα τυρια απο πανο....

Αν θελεις μπορεις να βαλεις και κατι σε αλαντικο μεσα, κανενα μπεικον, καπνιστη μπριζολα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη οταν λες θα σκουπησεις το στρωμα τι σημαινει αυτο???εχω χασει καμια σταση καθαριοτητας???

=))=))=))=))

Δεν ξέρεις τη στάση "σκούπισμα στρώματος";; αααα δεν ξέρεις τι χάνεις!!!! :lol:

Που και που καθαρίζω το στρώμα με την ηλεκτρική (με το μικρό εξάρτημα), για τα ακάρεα.

Ινα την σαρδέλα δεν θα την μαγειρέψω εγώ... λέγαμε να πάμε αύριο για μπακαλιάρο σε μια ψαροταβέρνα που την έχουν φίλοι μας, αλλά οι γονείς μου λείπουν για το Σ/Κ και έχουμε baby sitting και τη γιαγιά μου. Οπότε θα τους παραγγείλουμε τι θέλουμε, θα πάμε να τα πάρουμε και θα τα φάμε στο σπίτι της γιαγιάς για να της κάνουμε και παρέα. Μπακαλιάρο δεν θέλω να της δώσω πολύ γιατί είναι τηγανητός, οπότε σκεφτόμουν να της πάρουμε σαρδελίτσα που την κάνουν ψητή στα κάρβουνα και είναι μούρλια. Να της δώσω τελικά λέτε;

Α είναι τσαμπουκάς και ο γαμπρούλης μου βλέπω ε;;; πως θα τα βρούνε με την δικιά μου την επίσης τσαμπουκαλού;;; Εύη κι εγώ για αυτό νευριάζω περισσότερο που πετάει τα παιχνίδια, γιατί καμιά φορά την πληρώνει το τραπεζάκι αλλά κυρίως την πληρώνει το καημένο το ξύλινο πάτωμα που έχει στο δωμάτιό της, ήδη του έχει κάνει 3-4 βαθουλώματα σε κάποια σημεία.

Το πρωί είμασταν έξω από τις 11.30 έως τις 3.30, κοιμήθηκε ελάχιστα για μεσημέρι, το απόγευμα είχε λίγη γκρίνια (την ξεματιάσαμε και ήταν πολύ ματιασμένη μάλλον για αυτό), και τώρα μόλις τι έκανε;;; πήρε αγκαλιά το σκυλάκι της, πήγε και το έβαλε στο πάτωμα για μαξιλάρι και κοιμάται στο μάρμαρο του σαλονιού!!!!! πάω να την μαζέψω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια,  χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν σήμερα!! Με το καλό και οι υπόλοιποι υπερηχοι την εβδομάδα αυτή 🤞🤞🤞
    • Καλημέρα κορίτσια 😊 Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3  Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 
    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...