Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012! Νο5! ΓΕΝΝΑΜΕ!!!!!!


Recommended Posts

Τι κανετε μανουλιτσες??? πως τα περασατε Σ/Κ ??? εμεις καναμε τη πρωτη μασ βολτα θησιο για καφεδακι μιας κ ειχε κ ωραια μερα... ο μπεμπουκος ησυχος ... σημερα ηρθε κ η παιδιατρος μας το αγορακι μ εχει παρει 1,5 κιλο σε ενα μηνα κ 6 ποντους ηταν 53εκ κ τωρα 59... μεγαλωσαμε... ;) εξακολουθω να τον θηλαζω αποκλειστικα!!!!

τωρα οσο για σεκσακι εμεις το εχουμε αρχισει εδω κ καιρο κ ολα καλα

twiggyκι μου ειδες εστρωσε η μπουμπου... ολα καλα ετσι??

Σοφία30κι μου μην νιωθεις καθολου ανασφαλεια εδω ολοκληρο γιο τ εκανες

βουρ στο πατσα :lol::lol::lol:

πολλα φιλια σε ολες κ τα μωρακια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 345
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπραβο Εβιτα τα πατε πολυ καλα!!Ελπιζω κι εμεις να ακολουθησουμε το παραδειγμα σου! Δεν στρωσαμε ακριβως... κι εγω χθες ειχα μεγαλη ανησυχια.. Με την παιδιατρο και το συμπληρωμα εχω μπλοκαρει ρε κοριτσια γιατι ξερω οτι κανει κακο στη γαλουχια.Εχθες ημουνα να σκασω! τελικα μιλησα με μια συμβουλο θηλασμου και μου προτεινε να το μειωσω σταδιακα το ξενο και να αυξησω το στηθος. Και αν μπορω μια μερα να εχω τη μικρη ολη μερα στο στηθος κι ας πιπιλαει για να παρω μπρος.. Εβιρα εσυ τις πρωτες βδομαδες θηλαζες ασταματητα? Εβγαλες ποτε με το θηλαστρο να δεις περιπου ποσο γαλα εχεις? Η συμβουλος μου ειπε στο 2ωρο να βγαζω και με το θηλαστρο ακομα κι αν το μωρο δεν εχει πεινασει λογω συμπληρωματος...

Θα δουμε, ελπιζω να παει καλα η ιστορια παρα αυτη την αναποδια. Ειναι κριμα να μην συνεχισουμε θηλασμο γιατι η μικρη το παει καλα κι εγω θελω πολυ να πετυχει..

οι υπολοιπες τι κανετε? Εφτιαξε ο καιρος κι αρχισατε τις βολτες? Αληθεια εσεις βγηκατε εξω πριν σαραντισετε?

φιλια σε ολες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλίτσες και μπεμπάκια τι κάνετε?

Εμείς πάμε καλά μεγαλώνουμε, κάθε μέρα μου φαίνονται και διαφορετικά, αρχίζουν κάνουν και μαγουλάκια, έχουν βαρύνει .... και έχουν πονηρέψει πολύυυυυυ :lol: ο Κ. σήμερα δεν ήθελε να τον ταϊσω από το μπουκάλι που είχα βγάλει δικό μου γάλα, άνοιγε το στόμα, πέρα δόθε το κεφάλι και δεν έπινε και μόλις το έδωσε η μαμά το άρπαξε αμέσως, μάλλον στην μανούλα θέλουν μόνο βυζάκι ;)

και όταν πίνει ο ένας και γκρινιάζει και θέλει και ο άλλος, αυτός που είναι στο βυζί γελάει πονηρά σαν να λέει τώρα έχω εγώ το βυζάκι :lol::lol: πονηρόφατσες......

Φροσύνα μην αγχώνεσαι με το θηλασμό, σιγά σιγά θα τα καταφέρεις θέλει υπομονή, ίσως σε καταλαβαίνει και η μικρή που είσαι αγχωμένη και γι΄αυτό γκρινιάζει....

Εβιτάκι μια χαρά ο μικρούλης, πωπω μεγάλωσε ε?

Βρε κορίτσια σόρρυ αλλά δεν προλαβαίνω πλέον να μπαίνω τόσο συχνά και να γράφω...λίγο στο facebook στην ομάδα παρακολουθώ τα νέα των κοριτσιών..... και έχουμε ανοίξει πολλά και ενδιαφέροντα θέματα... γιατί δεν φτιάχνετε και εσείς που δεν έχετε face?

Πάντως χαίρομαι που είστε όλες καλά!!!

Φιλάκια πολλά μανουλίτσες....... με καλή το καθήκον.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας...

twiggyκι μ μονο μην ανχωνεσε... ναι εμενα απο την αρχη τρωει καθε 2 ωρες μονο νυχτα ξυπναει ανα 3 , 3,5 αλλα τρωει 10 λεπτα, λιγο αλλα συχνα ... ειχα βγαλει μια φορα με το θηλατρο 125μλ κ ο μπεμπης ηπιε 90. ολα καλα θα πανε ;)

kiki78 μ πως τα πας με τα κουκλια σ???? αυτο με το περα δοθε τ κανει κ ο δικος ανοιγει το στομα διαπλατα αφου λεω θα φαει κ μενα :lol::lol::lol: ναι μεγαλωσαμε πολυ αφου μ ειχε στειλει ο αδερφος μ κατι τζινακια π ειναι για 4 μηνων κ τ κανουν ολα ...

που ειστε οι υπολοιπες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπερα!

Με λένε Νατασα και σας γραφω κρατωντας αγκαλια το μικρο μου μωρακι, που το γεννησα 16/2 στο Λητω. Πρεπει να ομολογησω ότι σας διαβαζω που και που εδω και πολλούς μηνες αλλα τωρα ενιωσα να σας γραψω μια κουβεντα. Ευχομαι να ειναι ολα τα μωρακια μας πολυ καλα στην υγεια τους και ο,τι θεματακια μας παρουιαζονται να ειναι περαστικα. Εμεις περα απο μερικους εμετους-ρουκετες και λιγη παλινδρομηση δεν εχουμε αλλα ζητηματα.

Στο facebook ειμαι με το ιδιο ονομα (natassa postblue). Θα χαρω να σας βρω και εκει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalnmera koritsakia m eiste kala???

emeis eimaste polu kala pinoume t gala tns manoulas tnv opoia exoume 3ezoumisei entelws!!!!d tis vazw sto stn8os t vgazw kai t dinw gia na vlepw poso trwne!!!!mono pou stnv mikrn m t vradu mia fora dinw kai almiron gt t ninaki m d xwrtainei me tpt einai polu fagavn av kai montelaki xaxaxaxa

vevaia koritsia m xwris tn mama m d 8a tnv paleua me tpt....d exeis xrono gia tpt mexri na taiseis na repseis n'alla3eis tn mia peinase n alln kai mexri na teleiwseis kai na koimn8oun prepei na vgaleis gala k 3ana mana ap'tnv arxn!!!!mia mera efuge n mama m na kanonisei kati doulitses kai ok tnv palepsa alla nmouv sta pro8ura krisns!!!t vradu eidika!!!!

ax ola kala omws do3a t 8eo!!paxuname k emeis 2500 eimastan tnv perasmevn evdomada snmera t vradaki 8a zugistoume pali sigoura 8a exoume parei k alla!!!

goulitses vgazete????emeis vgazoume kai exei tuxei kai emetoulns rouketa mia fora!!alla koritsoudia m polu skato ma milame polu!!!!!!!xaxaxaxaxaxa 8a ginoume suvetairoi me t pambers gt d 8a tnv vgaloume alliws!!!!!

emeis t sex t skeftomaste k oi 2 polu edw k kairo alla einai nwris akoma ...tnv fovia me tnv tomn tnv exw k egw...8a t 3eperasoume omws k ola kala 8a einai

moudiasma viw8ete xamnla xamnla stnv koilia??????????

koritsakia laxanika d kanei na trwme????d 3erw pia ti va faw ta panta steroume gt akouw oxi t eva oxi t allo k exw psiloxestei peite m ligaki ti na trww kai ti oxi????

sumbe8era ola kala?????????????????ti kanei o gamproulns mas???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασα καλως ηρθες στην παρεςα και να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!

Ευακι μανα κουραγιο κι εσυ! ετσι ειμαστε ολες, μεσα στο σκατομ το κλαμα, με τα βυζια εξω σαν τις τρελες.. Ευτυχως οι μαμαδες βοηθανε!! Τα λεμε συχνα στο φασε γιατι ειναι πιο ευκολο και συντομο. Αν προλαβεις κανε ενα λογαριασμο για να μιλαμε εκει στην ομαδα του μαμμυ. Φιλια στις τσουπρες σου!!

Εγω καπως καλυτερα ψυχολογικα, την ημερα παντα ειμαι καλυτερα .. το βραδυ τα βλεπω ολα ματαια.. αλλα ειχαμε ησυχη νυχτα οποτε οκ!!Σας φιλω, καλη ημερα να εχουμε με τα νινακια μας!

Εβιτα κουκλος ο μικρος!! φτου φτου μια χαρα τα πατε... Ετσι!!!

υγ1. σας στελνω ενα φοβερο αρθρο για τον επαναγαλακτισμο- ειναι η δυσκολη φαση που παλευω τωρα-

το οποιο με βοηθησε πολυ και με ξεαγχωσε λιγακι...

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%C ... %83%CF%85/

υ.γ.2 καποια δεν λιγουρευοταν μια σκουπα ρομποτ? εχει προσφορα σημερα το groupon

http://www.groupon.gr/deals/special-dea ... _82&a=1656

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!!!!!!

Νατάσσα καλος ήρθες στην παρεούλα μας!!!!

Ευάκι μια χαρά βλέπω τα πάτε και εσείς, μπράβο!!!! έτσι η μαμά είναι ηρωίδα!!! και εγώ άμα δεν την είχα θα τα είχα παίξει... χθες το βράδυ έβγαζα με το θήλαστρο και άρχισαν να κλαίνε και τα δύο και τα πήρε η καημένη τόσο ψύχραιμη και τα δύο αγκαλιά και ηρέμησαν και αυτά :lol: θησαυρός η μανούλα!!!!

Εγώ θηλάζω κατά την διάρκεια της ημέρας και δίνω και συμπλήρωμα άμα δεν φτάσει και το βράδυ τα 2 ξυπνήματα που κάνουμε τους έχω γάλα δικό μου στο μπιμπερό, γιατί δεν παλευεται να τα θηλάσω και το βράδυ θέλω 1 ώρα για τον καθένα στο βυζί και άλλη μισή ώρα να τα αλλάξω, να ρευτούνε να ξανακοιμηθούνε...ουφ θα είχα καταρεύσει το δοκίμασα στην αρχή......

Φροσυνάκι μου μια χαρά, έτσι σε θέλω αισιόδοξη, να πάρεις τα πάνω σου..... στο τέλος το βυζάκι θα κερδίσει το άτιμο ξένο γάλα :lol::lol: αυτό θα σκέφτεσαι και είπαμε "ΖΕΝ" μικρή και μεγάλη γιογκι!!!!!

Φιλάκια πολλά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο Κικη μια χαρα!! ετσι θελει συστημα δεν βγαινει αλλιως, ειδικα εσεις με τα διδυμακια ακομα περισσοτερο! Εγω ακομα δεν βγαζω τρελες ποσοτητες με το θηλαστρο αλλα οσο ζω ελπιζω!! Αυτο με το μουδιασμα στην κοιλια απο την καισαρικη το εχω κι εγω.. περιεργο ειναι :? Ρωτησε καμια σας ποτε υποχωρει?

φιλια σε ολες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

έχω να γράψω εδώ από πριν γενήσω (18/2) έχω όμως αρχίσει και γράφω στο facebook. Ο λόγος της αποχής μου είναι ότι δεν ήμουν ψυχολογικά καλά. Ιωαννίτα δεν ήσουν η μόνη. Δεν μπορώ να πω ότι με έπιασε κατάθλιψη, γιατί αυτό είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό και κρατάει αρκετά. Μάλλον για επιλόχια μελαγχολία το κόβω. Με το που γύρισα από το μαιευτήριο έπεσα απίστευτα ψυχολογικά. Ένοιωθα ότι κατέστρεψα τη ζωή μου, ότι έκανα λάθος, ότι πριν ήμουν μια χαρά με τον αντρούλη μου, τη δουλίτσα μου, τις βόλτες μου κτλ και τώρα με απασχολεί 24 ώρες το 24ωρο το μωρό κτλ. Κλάμα, μελαγχολία, απογοήτευση κτλ. Μόνο ο άντρας μου με έκανε να νοιώθω λίγο καλύτερα, όλοι οι άλλοι ό,τι κι αν μου λέγανε δεν το άκουγα. Ένοιωθα ότι ήταν πάνω από τις δυνάμεις μου. Πολύ δύσκολη φάση που κράτησε καμιά δεκαριά μέρες. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα, έχουν φύγει όλα αυτά, το μόνο που μένει είναι κούραση και νεύρα αλλά αυτά οφείλονται σε έλλειψη ύπνου και στο γεγονός ότι το ζουζούνι μου είναι πολύ γκρινιάρικο και το βράδυ ξυπνάει κάθε τρεις και λίγο. Κάνω υπομονή και ελπίζω ότι τα καλύτερα έρχονται.

Το "καλό" της υπόθεσης ήταν πως όταν εξομολογήθηκα στις φίλες μου που είναι ήδη μανούλες τι περνάω, τότε μία μία άρχισαν να μου λένε ότι τα πέρασαν και αυτές, η κάθε μία σε διαφορετικό βαθμό (κλάματα, άρνηση να φροντίσουν το παιδί, αίσθηση ότι κατέστρεψαν τη ζωή τους κτλ) αλλά καμία δεν είχε φανερώσει τίποτα, μέχρι που μίλησα εγώ (γιατί ειλικρινά δεν το θεωρώ κακό, είναι κάτι που συμβαίνει παρά τη θέλησή σου) και πήρανε όλες θάρρος.

Κατά τα άλλα καλά, αύριο πάμε γιατρούλη να δούμε την ανάπτυξή μας.

Το μούδιασμα στην τομή το έχω κι εγώ. Όσο για σεξ, το θέλουμε κι εμείς πάρα πολύ αλλά περιμένω να σταματήσουν τα λόχεια, εσάς έχουν σταματήσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KORINA NAI STAMATISAN TA LOXEIA EDW K KAMIA BDOMADA ENTELWS...ENW MEXRI TWRA EIXA KATI KITRINWPA!!!

POSO XAIROMAI POU DEN HMOUN H MONI.....K MENA MOU PERASE TWRA APLA TWRA EXW ALLO....OTAN EIMAI MONI ME PIANEI ENAS FOBOS OTI DEN THA MPORW NA TA KATAFERW MONI MOU ME TO MWRO......K PROXTHES EPEIDI DEN MPOROUSA NA THN STAMATHSW TO KLAMA ARXISA NA KLAIW K EGW!!!!AX ORMONESSSSSSSS.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια ετσι ειναι με τα ορμονικα! κι εγω μεχρι χθες κλαμα τρελο που αναγκαστηκα να δωσω συμπληρωμα ή που το παιδι μου πεινουσε πριν και δεν το καταλαβα κλπ.. Σημερα ομως πεισμωσα και ειπα οτι θα τα καταφερω, χαλαρωσα λιγο και μπορω να πω οτι επιτελους ευχαριστηθηκα τη μερα με τη μικρη, η οποια μου φαινεται οτι μεγαλωνει και επικοινωνουμε πια καλυτερα!!Την ειχα παρα πολλες ωρες στο στηθος ωστε να αυξηθει η παραγωγη και σιγα σιγα μειωνουμε το ξενο..

Ιωαννιτα και Κορινα ειστε και μικρουλες και καταλαβαινω πως νιωθετε.. Εγω απο την αλλη επειδη παιδευτηκα πολυ να αποκτησω παιδι το βλεπω αλλιως, αλλα με πιανει και διαφορετικα η μελαγχολια. ΑΝτι να σκεφτομαι οτι κατεστρεψα τη ζωη μου σκεφτομαι οτι "πωπω τελικα δεν ημουν ετοιμη και εφερα με δικια μου ευθυνη αυτο το παιδι στον κοσμο, συνειδητα και παρε τωρα!!" Αλλα ολα αυτα θα περασουν γιατι τα μικρουλια μας μας κανουν πραγματικα ευτυχισμενες απλα τωρα μιλαει η κουραση και οι ορμονες!! πολλα φιλια σε ολες και καλη δυναμη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Υπεροχες Μανουλες!!!

Κορινακι πιστεψε με σχεδον ολες η μανουλες το πρωτο 15μερο παρουσιαζουν αυτη τη μελαγχολια και απογοητευση ειναι απο τις ορμονες το αγχος την κλεισουρα και την μεγαλη αλλαγη που βιωνουμε.Αφου το ξεπερασες μπραβο μια χαρα τωρα ερχονται τα καλυτερα !!!!Εγω πολυ φοβομουν την καταθληψη γιατι εχω και ιστορικο με κρισεις αγχους και πανικου αλλα φτου φτου μαλλον τη γλιτωσα παρολο που το παιδι μου ειναι παρα μα παρα πολυυυυυυυ γκρινιαρικο και δυσκολο και παρολο που κι εγω δεν τα καταφερα με τον αποκλειστικο θηλασμο τα βλεπω αισιοδοξα (και τι εγινε..πανω απ ολα να προσφερουμε αγαπη για τα παιδια μας αυτο χρειαζονται)!!

Το μουδιασμα στην κοιλια το εχω κι εγω σχεδον δεν νιωθω τιποτα σε ορισμενα σημεια, μου ειπε ο ντοκτορ σιγα σιγα θα κατευενει χαμηλοτερα το μουδιασμα οσπου καποια στιγμη θα φυγει αλλα η κολητη μου που εκανε κι εκεινη καισαρικη μου ειπε το μουδιασμα το ειχε για πολυ καιρο !!!

τα λοχεια εμενα ακομα δεν σταματησαν αλλα σημερα κλεινω 30 μερες ακριβως οποτε μαλλον μενουν αλλες 10????ουφ εκει που δεν ειχες περιοδο 9 μηνες παρε να χεις 40 μερες φουλ χαχααχχα

Φροσυνακι πολυ ωραιο το αρθρο αυτο αλλα εγω και μονο που το διαβασα μου φανηκε βουνο!!ο σαμιαμιδας δεν δειχνει να συνεργαζετε πολυ και πειναει το καημενο(με το θηλαστρο δεν βγαζω πολυ για να το αποθηκευσω οπως η κικι) οποτε εγω πια το χω δεδομενο το συμπληρωμα .και σιγουρα στους δυο μηνες θα σταματησω να θηλαζω τελειως γιατι δεν παει αλλο αυτη η φαση μισο μισο δεν ξερω ποτε το παιδι χορταινει και ποτε οχι δεν μου αρεσει να παιζω πια με τα κιλακια του ουφ!!

Νατασσα καλωςηρθες στην παρεα μας !!

Εγω ρε κοριτσια το μονο που δεν μπορω να ξεπερασω ειναι το φοβο της τομης ρε γαμωτο παω σαν τη χεσμενη αφου νωμιζω δεν θα επανελθω ποτε στις δραστηριοτητες μου προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα δεν μπορω.Ασε που οταν βλεπω τη τομη κατι με πιανει .......και θελω να αρχισω καποια στιγμη γυμναστικη και το σκεφτομαι και αγχωνομε απο τωραααα!!!!!Κι αυτος ο πονος στο θωρακα δεν λει να φυγει αφου λεω να παω να κανω καμια ακτινογραφια μπας και παθαν τιποτα τα πνευμονια μου,απο την εγχειριση και μετα νιωθω συνεχεια πονο...

αυτα φιλακια προς το παρον!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφακι μου το ξερω και εμενα μου φαινεται βουνο ο επαναγαλακτισμος και αγχωτικο να μην ξερω ποτε πειναει, ποσο συμπληρωμα να της δωσω.. αλλα θα το παλεψω λιγακι και ο,τι γινει. Τουλαχιστον χαλαρωσα λιγο με το θεμα, οπως λες αγαπη θελουν και δοξα τω Θεω και γαλατακι μαμας πινουν και ολα!! Με το σωμα μας μεγαλη ιστορια, προσπαθω να μη το σκεφτομαι πολυ, αλλα ειμαι αισιοδοξη οτι θα επανελθουμε πιο ευκολα απο ο,τι νομιζουμε τωρα!!Σας αφηνω γιατι ξυπνησε.. παω για μαραθωνιο παλι!! :lol::lol: φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια τ´ι κανετε;; Μελαγχολιες βλέπω... Μη στεναχωριεστε κοριτσια μου, θα περάσουν εγω στο γιο μου ημουν ετσι επι τρεις μήνες!!! Μου πέρασε όταν επέστρεψα στη δουλεια. Δεν πήρα το εξάμηνο, δεν άντεχα μέσα στο σπίτι. Αυτη τη φορα είμαι πολυ καλύτερα αν και κάποιες στιγμές με περνει απο κάτω αλλα το παλεύω. Τελικα νομίζω ότι όλα ξεκινάνε επειδή έχουμε μόνο ένα συγκεκριμένο πράγμα στο μυαλό μας και ασχολούμαστε συνέχεια με αυτο, Γι αυτο κι όταν πήγα στην δουλεια και ξέφυγε το μυαλό μου ένοιωσα πολυ καλύτερα. Βέβαια παίζουν ρόλο κι ορμονες. Αυτη τη φορα όμως μιας και μπαίνει η άνοιξη πιστεύω ότι τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα αφου θα βγαίνουμε βολτιτσες!! Αλλάζει και η ώρα αύριο και θα μεγαλώσει η μερα ;) .

Η μικρη μου μπουκωσε!!! Έχει μιξουλες και είμαστε συνέχεια με όρους!!!! Που το κόλλησε δεν ξερω :? δεν μπορει να αναπνεύσει η καημενουλα και πνίγεται συνεχεια :shock: τη λυπάται η ψυχή μου. Πήρα τον παιδιατρο και μου είπε ότι είναι ίωση :? και ότι θα κάνει μερες να περασει :? . Ελπίζω να μην μου κάνει τίποτα χειρότερο, είναι ετσι απο την Τετάρτη. Θα δούμε.

Πάω γιατι ξύπνησε... Φιλακια σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ...

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ Μ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ... ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ...??? ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΔΙΩΞΤΕ ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ Κ ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ....

ΕΜΕΙΣ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΤΡΩΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ Κ ΤΙΣ 4... ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ Κ ΜΕΡΙΚΕΣ ΒΟΛΤΙΤΣΕΣ .... Ο ΜΠΕΜΠΙΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΟΙΜΑΤΕ Κ ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΞΥΠΝΑΕΙ :lol::lol:

ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΡΜΟΥ , ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ Π ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΙΟ ;)

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΧΑΖΟΓΟΝΕΙΣ , ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ Κ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ Μ ΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΕΙ , ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΜΗΣΕΙ ΟΛΑ....

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΛΕΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ Μ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Μ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ .

ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΝΑΤΑΣΑΚΙ ΚΑΛΟΣ ΗΡΘΕΣ Κ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ Μ

Σοφία30 ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. Κ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΒΡΕ ΣΥ ΟΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ

twiggyΚΙ ΜΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ Σ ΦΑΙΝΕΤΕ ΒΟΥΝΟ Ο επαναγαλακτισμος ΘΑ ΤΟΝ ΚΟΨΕΙΣ??? ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ??? ΑΝΑ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΤΡΩΤΕ???

ΦΛΩΡΙΑΝΑ Μ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΝΙΝΑΚΙ Σ

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ Κ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβιτακι μια χαρα σας βρισκω μπραβο!!! Κι εμενα βοηθαει πολυ ο αντρας μου, να ειναι καλα.. και με υποστηριζει γενικα σε ολα και με τον θηλασμο, ειναι πολυ σημαντικο!! Νομιζω οτι η Σοφια ειπε οτι της φαινεται βουνο ο επαναγαλακτισμος -κι εγω συμφωνω- αλλα το παλευω και παει νομιζω καλυτερα απο ο,τι νομιζα.. Δινω πια ελαχιστο συμπληρωμα, δεν ξερω αν κανω καλα, ενστικτωδως λειτουργω! Παντως η μικρη τρωει καθε 2 ωρες και λιγο παραπανω το βραδυ, βρεχει πανες, παιρνει σταθερα βαρος και δεν γκρινιαζει ιδιαιτερα... Υποθετω κι εγω πως εχει αυξηθει η παραγωγη μου και χορταινει.. Καλα δεν λεω, τι πιστευετε??

Σκεφτομαι να πω σε μια αλλη παιδιατρο να ερθει απο βδομαδα που ειναι πιστοποιημενη συμβολος γαλουχιας να δει τη μικρη και να μου πει αν τα κανουμε καλα...

ελπιζω να περνατε καλα ολες κι οσες βγαινετε να κανατε ωραια βολτα στον ηλιο σημερα... Εγω βγηκα σημερα μετα απο 3 βδομαδες και πηγα μεχρι τον μαναβη της γειτονιας!! Μεγαλη εξοδος :lol::lol:

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηello μανούλιτσες!!!

Λοιπον βρήκα χρονο να επιτέλους να γράψω, εχω κ ιντερνετ τωρα κ διαβάζω τα νεα σας ακόμα κ οταν δεν προλαβαίνω να γράψω. Πάντως κ εμένα μου ειναι πιο ευκολο να τα λεμε απο το facebook.

Βλέπω οι ορμόνες μας κάνουν παρτυ..Λοιπόν κορίτσια μου τώρα που θα φτιάξει για τα καλα ο καιρος κ θα αρχίσουν κ οι πολλες βολτούλες θα δειτε πως θα αλλαξετε διάθεση. Πάντως και εγω οταν ειχα γεννησει την μαιμουδιτσα μου ειχα ζοριστεί αρκετά κ πολλές φορές η ψυχολογία μου ήταν χάλια. Επειδη στην αρχη ειχαμε κ θεματα με τον θηλασμό, μέχρι να πανε τα πραγματα κατευχην με ειχε παρει πολυ απο κάτω.

Αυτή την φορα δεν με επιρεαζει τιποτα ιδιαίτερα, δεν ξέρω πως κ ετσι..Μέτα την πρώτη γέννα θυμάμαι τον πρώτο καιρό εκλαιγα πολυ εύκολα κ αγχωνόμουν πάρα πολυ για ολα..τωρα είμαι τελειως ζεν, δεν ξέρω πως γινεται, ελπίζω να μην κάνω κανένα μπαμ μετά :roll: .

Είναι πάντως τελείως λογικο να υπάρχουν τρομερές συναισθηματικές μεταπτώσεις γιατι οι ορμονικές αλλαγές στο σώμα μας είναι τεράστιες. Επίσης το αγχος για την καλύτερη φροντιδα του μωρου είναι πολυ εντονο.

twiggi μου δεν ξέρω ακριβως τι δυσκολία υπάρχει με τον θηλασμο..γιατι δεν ειχα νετ, κάνεις επαναγαλακτισμός? Θα δεις που θα πανε ολα πολυ καλα, απο οτι διαβασα ειστε σε πολυ καλο δρομο. Εαν θελεις να μιλήσουμε για οτιδηποτα στειλε μου μηνυμα. ΕΙχα κάνει κ εγω επαναγαλακτισμός στην μαιμουδιτσα. Ειχαμε πολλα θεματα τοτε κ παιδευτικα πολυ, αλλα στο τέλος πηγα ολα καλα (παρόλο που δεν πιστευα οτι θα τα καταφέρναμε τελικά). Φαντάσου οτι αρχισε να θηλάζει αποκλειστικα μετά σχεδον τον 1+ μήνα (στις 20 ημέρες + επιασε θηλη, μέχρι τοτε διατηρούσα γαλουχία με το θηλαστρο- εκανα κ εγω προτοκολλο αντλήσεων για να αυξήσω την παραγωγή) κ τελικα φτασαμε στους 18 μήνες αποκλειστικου θηλασμου. Μετά βεβαια δεν ηθελα να βλέπω καν θηλαστρο κ γάλα εβγαλα 3-4 φορες ολους τους υπολοιπους μήνες..το ειχα φαει στην μαπα στην αρχη το θηλαστρο κ δεν ηθελα να το βλεπω :lol: . Πάντως ειμαι σιγουρη οτι θα πανε ολα κατευχην, να ακους το ενστικτό σου, τα πατε πολυ καλα.Θα δεις οτι μετά τον μηνα θα κοψεις τελειως το συμπλήρωμα. Φτάνει να κάνεις ακριβώς αυτά που σου ειπε η συμβουλος. Το μωρο πολυ στο βυζι κ αντλήσεις ανα 2,5 με 3 ώρες. Στειλε μου μηνυμα για οτιδηποτε

Σημερα πηγαμε στην εκκλησία κ σαραντίσαμε. Δεν ειχαμε παει ακόμα γιατι μέχρι πριν 3-4 μερες ειχα αιμα κ μου ειχαν πει οτι δεν επρεπε. Ο μικρούλης ειναι πολυ γλυκος. Σταμάτησε τους μαραθώνιους θηλασμους εδω κ 10 μερούλες θηλάζει κ μετα κοιμάται, 2,5-3-4-5 ώρες αναλόγως. Γενικα εχουμε βρει ισορροπιες. Μονο κακάκια κάνει 1 φορα την μερα μονο, μπορει κ ανα 2 ημέρες αλλα μου ειπε η παιδίατρος να μην ανησυχω, αφου περνει πολυ βάρος ολα μια χαρα. Απλα ζορίζεται λίγο ο καημένος καμια φορα κ του κραταω τα ποδαράκια ψηλά κ ετσι κάτι γινετε.

Πάντως κ εμενα ο αντρας μου ειχε πάρει πολλες μερες αδεια κ γενικα ειδικα τις πρωτες μερες που ο μικρος ηταν κολλημενος στο βυζι, την μαιμουδιτσα την ειχε αναλάβει εξολοκλήρου κ αλλαζε κ πανούλες στον μικρο κτλ, ευτυχως γιατι αλλιως θα τα ειχα παίξει.. Αυτες τις μερες εχει αναλάβει κ το μαγείραμα κ κανα 2 φορές τα κρατησε κ τα 2, για να βγω για καφε κ ενα σινεμα που πήγα. Οποτε μια χαρα.

Οταν λειπει βεβαια πολλές φορές που΄θέλουν κάτι κ τα δυο μαζι θα ηθελα να ειχα 4 χεράκια αντι για 2..

Φλωριάννα μου περαστικα κ γρήγορα στο μικρούλη σου!!!

Νατασα καλως ορισες!!!

Σοφάκι αυτο που λες με την τομη, ισχυει. Δεν εχουμε αισθητικοτητα για αρκετο καιρο γιατι πολλα νευρα εχουν κοπει. Επανέρχεται σιγα σιγα. Σιγα σιγα θα νιώσεις καλύτερα κ σχετικά με την τομη, θα δεις.

Γαμωτο εγραψα ενα καρο κ ηθελα να γράψω κ αλλα..αλλα φωνάζει η μαιμου μου φιλια σε ολες μανούλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζανακι σου εστειλα μηνυμα σρτο φασε...

Αχ Εβιτα , Φλωριανα και Ευακι (και ποια αλη δεν θυμαμαι) σκεφτειτε το να κανετε εναν λογαριασμο στο φασε, μιλαμε πολυ περισσοτερο εκει γιατι ειναι πιο ευκολη διαδικασια και αμεση. Η ομαδα ειναι μυστικη και τα βλεπουμε μονο εμεις αυτα που γραφουμε.. Βαζουμε και φωτος!Αν δεν θελετε γενικα λογαριαμο στο φασε, φτιαξτε εναν μονο για το μαμμυ με ψευδωνυμο ας πουμε... Φιλικα παντα γιατι μας λειπετε εκει!!

Εγραψα κι εγω την ιστορια μου εδω οποια θελει να διαβασει...

http://www.mammyland.com/forum/30/19857

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...