Μετάβαση σε περιεχόμενο

παιδια Μαιου-Ιουνιου-Ιουλ09+αδερφακια κ ερχονται κ αλλαΝο9


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσαρες...

Τι κανετε??

Ουφ! Ακομη δεν εχω κατσει απ΄το πρωι..

Τι με επιασε? Μολις ανοιξα τα ματια ξεκινησα δουλειες, κι ακομη να τελειωσω..

Εβγαλα εξω τα χαλια, νευριασα που δεν ηταν ο Β εδω να με βοηθησει, να σηκωσει εστω τον καναπε και την τραπεζαρια να τα κανω ησυχα..

Ειχα και την μικρη εδω..

Εκατσε-εκατσε στο δωματιο .. βαρεθηκε..

Εβγαινε μετα να μαστορευει κι΄αυτη.. Της φωναξα και κανα δυο φορες..αντε..

Τωρα κοιμαται, κι εγω θα βγω να πλυνω αυλη-μπακλονι..

Μου ηρθε και περιοδος, εχω πονοκεφαλο και θελω ΚΑΦΕΕΕΕΕΕΕ........

Στεφανια μου περαστικα σου αγαπη μου..

Ισως ειχες καποια ιωσουλα και την περασες στο "ποδι" που λεμε..! :D

Η Αννουλα τι κανει?

Καλε μη φανταστεις οτι της μαθαινω δυσκολα! :D

Απλους γλωσσοδετες του τυπου..

....."Φιλος εδωσε σε φιλο τριαντάφυλλο με φυλλο.

Φίλε φυλαγε το φυλλο, μην το δώσεις σε αλλο φίλο"

"Κουκια βραστα, σκαστά, σπαστά

με τη βραστη, σκαστή, σπαστή κουταλα"

"Η συκια μας η διπλη,η διπλογυριστη,κανει τα συκα τα διπλα,τα διπλογυρι-γυριστα.

Παει ο σκυλος ο διπλος,ο διπλογυρι-γυριστος,να φαει τα συκα τα διπλα,τα διπλογυρι-γυριστά"

Και οτι αλλο μας ερθει στο κεφαλι.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ακομη δε τα εχει μαθει εννοειτε, αλλα.. την εξασκω καλα!!! :D:D:lol::lol::lol:

Οι υπολοιπες που γυρνατεεεεεεεεε?????????????? :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 921
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερουδια σας αχ μας επιασε μεσημερι παλι.......ωραιες μερες οτι πρεπει για δουλιες κοριτσια.....εγω επλυνα κουβερτα κ παπλωμα,κ μετα τις 25 λεω να πλυνω κ τα χαλια που εχω στρωμενα τωρα,κουρτινες κ.τ.λ να εχουν μεινει κ λιγες μερες πριν το πασχα...αν στρωσο νωριτερα θα ξαναγινουν χαλια......πολύ σας το ανελυσα ετσι.....χιχι :lol:

ο μικρος ειναι ολη μερα στο μπαλκονι,η που θα φοραει το μπουφαν κ θα μας τραβαει εξω...μονη κ με τα δυο το ξαναλεω δεν το επιχειρω ;) η μικρη ειναι ολοιδια ο Παναγιωτης κοριτσια...αλλα ξερετε τι επαθα αυτο με τα φορεματα της δειχνουν μεγαλα κ της ειναι ισα,ισα αυτο που την εχω στις φωτο αν ελεγα να της το αφησω για το πασχα ας πουμε δε θα τη χωρουσε.... :?:

Καρολινακι κοντευεις να γεννησεις κ εσυ...πο,πο περασε ο καιρος αλλα κατσε στην προηγουμενη εγκυμοσηνη ποσα κιλα εβαλες; τα 11 πολλα μου φαινονται ως τωρα,αν σκεφτεις οτι τελευταιο διμηνο περνουμε τα πιο πολλα......εκτος κ αν τα χανεις πολυ ευκολα.. ;) αλλα με την καισαρικη ρε κοριτσια δυστηχως η κοιλιτσα μενει :|

Δωρα δεν ηξερα οτι εχεις κ εσυ καισαρικη; αν ειναι ετσι ξερεις κ ποτε γεννας..... :|

Στεφανια αντε ειδες στρωνουν τα πραγματα στη δουλεια σιγα,σιγα.....εσυ ποτε γεννας;

Ζαιρακι μου δεν πολυπεζω παιχνιδια τωρα,αντε σε τρελα κεφια να μπω λιγο στη φαρμα μου.....κοιτα να μπεις πριν το πασχα μη μας ξεχασεις, νομιζω χρονιζει κ ο μικρος τωρα τον απριλιο... :)

Φανη ειδες πως τα γραφω αυτα που μας συμβενουν; σα να τα ξαναζω.... :lol:

Ιφι κ Στελλα που ειστε καλε περνετε απουσιες..... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη κ Ιφι σας εκανα αιτημα να γινετε μελοι σε καποια ομαδα,γυναικα,υγεια fecabook μπορει να σας ενδιαφερει τη εχει ενας γιατρος απο θεσσαλονικη εγω τη βρηκα πολυ ενδιαφερουσα οκ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπεεεραααα..... περα ως περαααααα!!! :D

Μολις εκατσα...

Βγηκε η γλωσσα μου παλι σημερα..

5 μερες μου χρειαζονται να καθαρισω το σπιτι "κουτσουλια", μη γελατε...

Τα επλυνα ΟΟΟΟΟΛΑ ομως..

Κουρτινες, χαλια, κουβερτες, ριχταρια, μαξιλαρια του καναπε, διακοσμ. μαξιλαρια..

Πανω-κατω στο πλυντηριο, η γαμπα εγινε ποδοσφαιρικη.. :lol::lol:

Χωρια φαι-σιδερωματα και χιλια δυο σκατουλακια.. :evil:

Το απογευμα θα αφησω την μικρη με τον μπαμπα της και θα βγω για καφε με εναν φιλο..

(φιλο απ' τα γεννοφασκια μου..).. :D:D:D

Να ανοιξει λιγο το ματι μου.. ολη μερα σκονες βλεπω και αραχνες.. :lol::lol::lol::lol:

Κατερινακι.. θα μπω να δω την σελιδα.. ;)

Η μικρη εμενα μου φαινεται πολυυυ μεγαλυτερη απ' οτι ειναι! :D

Εχεις δει ποδι-καλαμαρι Αναστασιας οταν ηταν βρεφακι?

Ολα τα ρουχα ηταν τσουβαλια.. :lol:

Τωρα ομως.. Εγινε ΤΟΟΟ κορμι.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Να δωσεις πολλα πολλα φιλια στα παιδακια σου...!

Σας αφηνω κοριτσαρες...

Φιλια πολλαααααααα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα τι μου κανετε?χαθηκα γιατι ο αντρας μου εχει αδεις κ προσπαθω να κανω γενικη το σπιτι με 2 παιδια κ ολες τις υπολοιπες δουλειες σε αλλες περιπτωσεις θα τελειωνα σε 3 μερες κ τωρα ολα με το στανιο με 2 παδια δυσκολα αλ΄λα τα βγαζω περα..βλεπω επιασε καλος καιρος κ η γενικη παει φουλ ε?εμεις καλα εδω με τα μικρα οπως ειπα ησυχα κ καλα δοξα το θεο απο υγεια ειμαστε καλα...η μικρη θελει ολο ορθια δυσκολη φαση κ ο μεγαλος μαθαινει ολο καινουργιες λεξεις κ προτασεις.............πολυ γελιο...το πιο κορυφαιο ειναι οτι ξερει τους αριθμους οταν τους βλεπει δηλ μου λεει αυτο ειναι πχ 2 αυτο 8 κ παει λεγοντας....

φανη μου τι παθατε μωρε με τον παππου αμαν...

δωρα μου παλι κρυωμενη να προσεχεις βεβαια αυτες οι παλιο ιωσεις κρατανε πολυ καιρο...

στεφανια για πες μας κανα νεο για την εγκυμοσυνη πως εισαι πωτα τα πας η μικρη τι λεει κτλ...

καρολινα μεγαλωσε ο μικρουλης μια χαρα...ειδς που ειχατε αγχος...θυμαμαι εμενα τα παιδια μου κ τα δυο στον 7 ηταν σχεδον 2 κιλα κ στον 8 περιπου 2800 κ ο μεγαλος στο 9 πηρε μονο 300γρ πραγματικα αν κ στον υπερηχο εδειχνε οτι ειχε παρει 800γρ.(γεννησα 39 εβδομαδες)η μικρη παλι ειχε παρει μεχρι τις 38 εβδομαδες που γεννησα απο 2800 βγηκε 3400.γενικα στον 7 κ 8 μηνα τα παιδια μου επαιρναν σχεδον ενα κιλο ενω στο τελος πιο λιγο γι αυτο με εστελναν κ εκανα καμπυλη ζαχαρου γιατι μου ελεγαν πολυ μεγαλα παιδια για τις εβδομαδες..

κατερινα μου εβαλες φωτο για να δω...

φανη μου για τη μικρη που λες γενικα εουμε ωραια παιδιακια στο παρεακι μας ολα ειναι ενα κ ενα

ξεχασα καμια?σε 1 μηνα κ κατι ξεκιναν τα γενεθλεια μας για πειτε ξανα ημερομηνιες να κανω λιστα κ απο τα 2 καλοκαιρινα μωρακια που εχουμε..γινονται 3 τα σκατουλια απιστευτο....

πρεπει να βαλουμε απουσια τη σες κ τη χαρουλα χαθηκαν τελειως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΥΚΛΕΣ!

ΚΑΛΑ ΦΑΝΗ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΘΕΩΣΗ, ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΛΩΣΣΟΔΕΤΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΛΟΙ??? =))=))=))=)) ΑΠΑΠΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΚΟΡΗ! :shock:

ΙΦΙ ΚΑΛΑ ΠΑΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΥΠΟΘΕΤΩ, ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ Β' ΧΟΡΙΑΚΗ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 5 ΚΙΛΑ ΗΔΗ ΑΛΛΑ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΑΧΥΝΕΙ :shock:

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ Η ΚΟΡΗ ΙΔΙΑ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΚΑΛΕ, ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΑΙ! ΠΗΤ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ 20 ΙΟΥΛΗ, ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΩ ΠΑΝΤΩΣ.

ΑΥΤΑ ΚΟΥΚΛΙΤΣΕΣ, ΣΑΣ ΦΙΛΩ :x

ΑΑΑΑΑ ΙΦΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ ΣΟΥ ΑΥΡΙΟ, ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΣΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια!α!α!

Σήμερα δε δουλεύουμε...Ο παιδικός είναι κλειστός λόγω λέει συμπαράστασης στου συνταξιούχους του ΝΑΤ!Φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή...

Δε με χαλάει,αφού και θα χαλαρώσω και θα πληρωθώ κανονικά!!!!!! :D

Ξύπνησα πρωι πρωι,έβαλα το φαγητό να ψήνεται και περιμένω να ξυπνήσει ο Γιώργος,να ετοιμαστούμε και να τον πάω στη παιδική χαρά...... :D

Έχει τέλειες μέρες και δε με κρατάει το σπίτι με τίποτα....

Όσο για τις δουλειές,θα τις κάνω το μεσημέρι που θα κοιμάται και ξανά το βράδυ τις υπόλοιπες.....

Άλλωστε αύριο έχουμε γιορτή στον παιδικό και θα σχολάσουμε νωρίς...

Κάτι θα κάνω και αύριο,ώστε το Σ/Κ να είμαι ελεύθερη για τσάρκες με το μωρό μου!!!!! ;)

Ιφιγένεια ας κάνω την αρχή....

Λοιπόν 14 Ιουλίου παρακαλώ......ΓΙΩΡΓΟΣ!!!!!!

Φανούλα 15 ράμματα!!!!!!!!!!!!!! :o:o:o:o:o:o:o

Μόνο που το διάβασα ανατρίχιασα......

Φαντάζομαι τρομάρα που θα πήρατε!!!!! :(:(:(:(

Και πού σαι?Άσε του γλωσσοδέτες καλέ!!!!!Θα το τρελάνεις το παιδί!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Μ αρέσει που τους θεωρείς και εύκολους τρομάρα σου!!!!!!!!!!!!!! :)):)):)):)):)):)):)):))

Καρολινάκι τι γίνεσαι βρε ψυχή?Χαθήκαμε!!!

Ούτε στο φβ μπαίνεις πια.....

Απ ότι διάβασα και τα δυο σου ζουζούνια είναι μία χαρά!!!Μπράβο!

Όσο για την ακτιβίστρια Λυδία...θέλει χίλια μάτια!!!!Ευτυχώς εμένα ο Γιώργος είναι χ@στης και δε σκαρφαλώνει πολύ!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Sousou μου,εύχομαι ο προιστάμενός σου τώρα με την άνοιξη να καλμάρει λιγάκι και να είναι μονίμως σε κέφια.....

Βρε μήπως να του βρείτε καμία γυναίκα?????????????? :)):)):)):)):)):)):))=))=))=))=))=))=))

Κατερινάκι, ούτε ο δικός μου πιάνεται τώρα με τις καλοσύνες.....

Όλη μέρα βόλτες θέλει......Όχι όμως οτι εγώ πάω πίσω...... :lol::lol::lol::lol:

Μακάρι να χα κάποιον να μου κάνει τις δουλειές μου και όλη μέρα έξω θα ήμουν!

Α!θα παρεξηγηθώ όμως μαζί σου....

Γιατί προσκάλεσες μόνο τη Φανή και την Ιφι σε αυτή την ομάδα στο φβ?

Εμεις δηλαδή στο πηγάδι κατ@ρήσαμε???????????? =))=))=))=))=))=))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα Μαρακι...δεν ηξερα ποιες θα ενδιαφερε η σελιδα κ γι'αυτο την προτεινα στα κοριτσια ...θα το κανω κ σ'εσενα κ οποια αλλη νομιζει πως την ενδιαφερει ας μου πει...αυτος που την εχει ειναι γιατρος κ απανταει σε πολλες ερωτησεις μας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσουδια :D:D:D !!!!!

Το ξερω ειμαι απαραδεκτη αλλα πραγματικα δε βρισκω χρονο τελευταια :( ,χθες κ προχθες που πηγαινα να μπω(κ σημερα)κολλαγε το μαμμυ...

Μη με αφησετε απο απουσιες :x:x:x

Αχ αποφασισια να παω να δω τους φρονιμητες που επρεπε να τους ειχα βγαλει κ βγηκαν ενα σωρο...μου σπασε ενας τραπεζιτης κ βγηκαν κ κατι σφραγισματα(παλι :o:o )!!!Δεν εχω που δεν εχω καλη πάστα δοντιων(κ@λογονιδια)απο την εγκυμοσυνη κ μετα εχω δεινοπαθησει...

Ρε κοριτσια εχετε βγαλει φρονιμητες?Ποσο σας πηραν??Φανη για πες εσυ που εβγαλες!!Η οδοντιατρος μου ειπε να παω σε ειδικο γναθοχειρουργο κ στην καλυτερη περιπτωση θα μου παρει 1000 ευρω :-o κ για τους 4 ,αλλιως για πιο οικονομικα να παω στο ΚΑΤ(νοσοκομειο)κ να πληρωσω μονο τα νοσοκομειακα απλα θα παρει καιρο μεχρι να μου κλεισουν ραντεβου...

Σας ζαλισα μολις μπηκα :-p:-p !!!!Κατα τ'αλλα ολα καλα!!

Ειχαν ερθει οι κουμπαροι μου απο το νησι με το βαφτιστηρι μου κ εκατσαν 4 μερες κ το καταευχαριστηθηκαμε :D:D !!!Πηγαμε βολτες,θαλασσα,στο Αττικο παρκο,ξεσαλωσαμε!!

Ακομα δεν αξιωθηκα να παω να κοιταξω για παιδικο,μονο στο ιντερνετ εχω ριξει μια ματια για τους δημοσιους στη περιοχη ,ελπιζω απο βδομαδα να τα καταφερω!

Ααααα μη ξεχασω!!!!Εχετε ολες την αγαπη κ τα φιλια της Ντινουλας κ της Ολινας :):):) !!!!Ειναι μια χαρα κ οι 2,ειδικα η μικρη με τον παιδικο αλλα εχει περιορισμενο χρονο κ δε προλαβαινει κ εκεινη να πολυμπαινει με τη δουλεια κ τη μικρη!

Και ξανα αααα....εγω τα λεω για το γιογιο εγω τ'ακουω....ουτε να το δει παλι X(X(X( !!!!!

Τι αλλο να κανω?!Περιμενω να καλοκαιριασει,να μαζεψω χαλια να την ξεβρακωσω να δω τι θα κανει πια....

Τι αλλο??Διαβασα στα γρηγορα τις 2 τελευταιες σελιδες...καλα μου φανηκαν ολα...οι εγκυουλες φουσκωνουν ,τα μεγαλα ξεσαλωνουν,οι δουλειες καλα κρατουν...του σπιτιου δλδ :lol::roll: ...καλα πλενετε χαλια?Τα μαζευετε δλδ?Τι προκομενες??!!Εγω μετα το Πασχα λεω...

Τι αλλα?Για πειτε,εχασα τιποτα σημαντικο?

Εμεις λεμε μηηηηηηπως μετα το Πασχα βαλουμε μπρος για 2ο :roll::) ....θα δουμε!!Γι'αυτο θελω να ξεμπερδεψω κ με τα δοντια..

Παω να σας διαβασω λιγο οσο προλαβω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Helloooooooooooooooo!!!!!!

Tι ωραια μερααα!!!!

Εγινα θεια (απο την πρωτη μου ξαδερφη), σημερα στις 12:30 το μεσημερι!!!! :D:D:D:D

Το τσουτσουνελι μας γεννηθηκε υγιεστατο με φ.τ..!!

Το Σαββατο θα παω να του δωσω μια φιλουρα απο κοντα!!!! :D

Μαρακι μου... Που εισαι τοοοοοοοοσες μερες???

Μου φαινεται θα γινω απουσιολογος, και στις 100 απουσιες θα μενετε στην ιδια ταξη.. :lol:

Δλδ εμεις θα ανοιγουμε νεο θεμα, κι εσεις για τιμωρια θα γραφετα μοοοονο στο παλιο.. :lol:

Για τους γλωσσοδετες....

Δε την ζοριζω καλε... :o !

Απλα.... τους γουσταρει τρελά! :lol::lol::lol::lol::lol:

Φιλια στον Γιωρικα...Και καλες βολτες σημερα που ρεπαρεις!! :D

Κατερινακι μου... καλα ε! Οοοοοοοοοοοοοο χαμος στην ομαδα γινεται..

Μπηκα χθες να δω και δεν προλαβαινα να διαβασω τοοοοσο που γραφουν!

Πολυ ωραια ομως!

Σας φιλω ολες..!

Να παιξω και κανα παιχνιδι στο φ/β τωρα που επικρατει ΗΣΥΧΙΑ!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλιτσα μου...Να σου πω για τα δοντια..

Ειχα κανει εξαγωγη 2 φρονιμητες, 1 τραπεζιτη,και 2 απονευρωσεις και μου βγηκαν 700 ευρω συνολο.

Ολα ηταν στην επανω γναθο.

Κι εγω σκ@τοδοντα εχω.. :twisted:

Πανε βγαλτα να τελειωνεις.

Δεν ποναει καθολου..

Εμενα ισως μου εδωσε δυναμη το κοριτσι μου στην κοιλια... :x:x:x:x:x

Καλα εεεεεεε..... Η μονη αγκαστρωτη θα μεινω...... :oops::oops::oops::?:?

Να δω ποτε θα αποφασισω για δευτερο..

Πότε ο Γιαννης δε μπορει.. πότε ο κ@λος του πονει.. :lol: :lol:

Με το καλο να ορισει νεο σπορακι στην κοιλιτσα σου!!!!!!!! :D

Να κανεις αδερφακι στην Αφροδιτουλα σου!

Για το γιογιο... :(

Γιατι τοση αρνηση ρε παιδι μου?

Κοιτα που θα σε παιδεψει το σκατουλακι..

Το καλοκαιρι θα την "ζορισεις" λιγο παραπανω ρε Στελλα...

Πρεπει να βγει η πανα απ' τον π@πο! Να παει παιδικο, να γινει ανεξαρτητη...

Δε στα λεω απο κακο.. ουτε για να σε αγχωσω.. αλλα ειναι η πιο καταλληλη ηλικια τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανουλι απότι μου φαινεται καλα σου πηρε ο γιατρος...

Εγω ειχα καλομαθει στην οδοντιατρο-κολλητη της μαμας μου που ποτε δε μου παιρνει τιποτα αλλα φρονιμητες δε βγαζει κ ετσι ενα εγκεφαλικο το παθα :? !!!Δε φανταζομουν οτι παει τοσο!!!

Μολις βρω ευκαιρεια θα παω απο το ΚΑΤ να δω κ να κλεισω ραντεβου,ψιλοφοβαμαι λιγο,πρεπει να τους βγαλω κ τους 4!2 κ 2!Τεσπα,αντε να δουμε...

Καλα με το θεμα της πανας εχω αγανακτησει πια :( ....την παιρνω με το καλο,τη ριχνω στο φιλοτιμο...τιποτα αυτη!!

"Βρe ολοκληρη κοπελα,ολα τα κανεις μονη σου,μονη σου περπατας,μονη σου τρως,μονη σου ντυνεσαι,παιζεις,κανεις ποδηλατο,ανεβαινεις σκαλες,ποτιζεις,...κτλ κτλ κ δε μπορεις να κανεις μονη σου τσισα κ κακα στο γιογιο κ τα κανεις ππανω σου να σε αλλαζει η μαμα??!!!"

"Το μωρο του νονου ,ουτε να φαει μονη μπορει ,ουτε να περπατησει,τιποτα,γι'αυτο το αλλαζει η μαμα του!"Δεν ιδρωνει το αυτι της!

"Βρε θα παιζεις με τα ξαδερφια σου κ τα παιδια στο παρκο κ θα κανεις κακα κ θα μυριζεις κ δε θα σε παιζουν ,θα σε κοροιδευουν!"...τιποτα παλι...

"Βρε αμα δε βγαλεις το μπεμπιλινο δε θα σε παρουν στο σχολειο!!!"Εκει μου λεει θα κανω κακα γιογιο(γιατι θελει να παει σχολειο)αλλα μεχρι εκει,στην πραξη τιποτα!

Τι της εχω ταξει παιχνιδια,βολτες..αμα τα κανει στο γιογιο...τιποτα παλι!!

Και αλλες πολλες προσπαθεις που δε θυμαμαι!

2 μερες τωρα που παω να φερω το γιογιο στο προσκηνιο σκουζει κ οδυρεται!

Την βλεπω οτι κανει κακα στην πανα κ της λεω ελα βρε αγαπη μου να κανουμε στο γιογιο κ αρνειται κατηγορηματικα...

Νευριασα σημερα κ της φωναξα δυνατα :oops: ...της ειπα οι πανες τελειωνουν,δε θα παρω αλλες μαθε να κανεις τσισα στο γιογιο ολοκληρη κοπελα λες κ εισαι μωρο πια!

Πραγματικα δε ξερω τι αλλο να της πω κ τι αλλο να κανω :( ...δε καταλαβαινω γιατι τοοοοοοση αρνηση ΧΩΡΙΣ πραγματικα ΚΑΝΕΝΑ λογο!!!

Το τελευταιο που σκεφτομαι ειναι να ζεστανει ο καιρος,να την ξεβρακωσω να δω...θα κλαψει 1,2..ε στο τελος τι θα κανει?!

Ουφ δε ξερω ειλικρινα :roll: ...δε περιμενα οτι θα μας ηταν τοσο δυσκολο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπεεεερα!!

Στελλιτσα μου.. οντως η Αφροδιτη δεν ειναι ετοιμη να πει αντιο στην πανα...

Εγω θυμαμαι οταν τις βγαλαμε, καθομασταν στο μπαλκονι και της λεω "απο σημερα δε θα ξαναβαλουμε πανα.. πανε μεσα παρτες οοοοολες, και σε λιγο θα τις παμε στον ξαδερφουλη σου, που ειναι μωρο και τις χρειαζεται"..

Το απογευμα δεν υπηρχε ουτε ΜΙΑ μεσα στο σπιτι..!

Απο το πρωτο βραδυ εμεινε στεγνη...

Και ηταν μονο 23 μηνων..

Αλλα ηταν ΕΤΟΙΜΗ! Τον Μαιο που την ειχα καταμπερδεψει "βγαλε πανα μερα-βαλε πανα νυχτα".. τα ειχαμε κανει σκ@τα... :lol:

Ειναι ομως και στο παιδι...

Βρες αλλο τροπο... Βαλτην να κανει κακα οπου αυτη θελει! Οχι στο γιογιο!

Ρωτησε την που αλλου θελει εκτος απο την πανα!

Σου παραθετω ενα αρθρο..

Ριξε μια ματια..

Πώς να βοηθήσετε το παιδί που αντιδρά στο κόψιμο της πάνας

Τα παιδιά που αντιδρούν στην εκμάθηση του να είναι καθαρά, κάνουν πάνω τους τα ούρα ή τα κόπρανα, ή ακόμα κατακρατούν τα κακά τους (κι έτσι γίνονται δυσκοίλια). Πολλά από αυτά τα παιδιά αρνούνται να χρησιμοποιήσουν την τουαλέτα ή τη χρησιμοποιούν μόνο όταν οι γονείς τους το υπενθυμίσουν πηγαίνοντας τα από το χέρι στο μπάνιο. Αν το παιδί είναι μεγαλύτερο των 3 ετών και δεν είναι καθαρό μετά από μερικούς μήνες προσπάθειας, τότε μπορούμε να πούμε ότι αντιδρά αρνητικά (και όχι ότι δεν έχει μάθει ακόμα να είναι καθαρό). Γι'αυτό, περισσότερες προσπάθειες εκμάθησης ή υπενθυμίσεις από μέρους σας δε θα βοήθησουν την κατάσταση. Αυτό που χρειάζεται, είναι να αποκτήσει το παιδί την απόλυτη ευθύνη της κατάστασης. Από τη δική σας πλευρά, χρειάζεται να του δώσετε κάποια κίνητρα που θα ξυπνήσουν το ενδιαφέρον του να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα και να είναι καθαρό.

Η ποιο συχνή αιτία αυτής της αντίδρασης είναι ο υπερβολικός ζήλος του γονιού με τη μορφή των υπενθυμίσεων και της πίεσης. Ορισμένα παιδιά έχουν υποχρεωθεί να κάτσουν στην τουαλέτα αντίθετα προς τη θέλησή τους και για μεγάλο χρονικό διάστημα. Άλλα "τις έχουν φάει" ή έχουν τιμωρηθεί με διάφορους τρόπους όταν δε συνεργάζονται. Αρκετοί γονείς κάνουν αυτά τα λάθη, κυρίως όταν έχουν παιδία με ισχυρή θέληση.

Τα περισσότερα από τα παραπάνω παιδιά βρίσκονται σε ένα είδος "μάχης" με τους γονείς σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα. Μπορούν να βοηθηθούν με τους παρακάτω τρόπους.

Μεταφέρετε όλη την ευθύνη στο παιδί σας.

Το παιδί θα πάει στην τουαλέτα μόνο όταν καταλάβει ότι δεν υπάρχει τίποτα ή κανένας στα όποια θα πρέπει να αντιδρά. Μιλήστε του μία τελευταία φορά για το πρόβλημα. Πείτε του ότι το σώμα κάνει "πιπί και κακά" κάθε μέρα και ότι αυτά ανήκουν στον ίδιο(α). Εξηγήστε ότι το "πιπί και τα κακά" θέλουν να πάνε στην τουαλέτα και ότι η δουλειά του (του παιδιού) είναι να τα βοηθήσει να βγουν έξω από το σώμα. Πείτε του ότι λυπάστε που έως τώρα αναγκαστήκατε να το πιέσετε ή να του το υπενθυμίζετε τόσο συχνά. Πείτε ακόμα ότι από δω και στο εξής δε χρειάζεται καμία βοήθεια. Μετά από αυτή τη συζήτηση μην ξαναμιλήστε ποτέ γι'αυτό το θέμα. Προσποιηθείτε ότι δε σας ενδιαφέρει καθόλου. Όταν το παιδί σταματήσει να δέχεται προσοχή για κάτι που δεν κάνει (να μη χρησιμοποιεί την τουαλέτα), τοτέ πιθανόν θα αποφασίσει να κάνει αυτό το κάτι για να ξαναποκτήσει την προσοχή.

Σταματήστε όλες τις υπενθυμίσεις.

Αφήστε το παιδί μόνο του να αποφασίσει πότε θα πάει στο μπάνιο. Μην του υπενθυμίζετε να πηγαίνει στο μπάνιο ούτε να το ρωτάτε αν έχει ανάγκη να πάει κάποια στιγμή. Ξέρει πως νοιώθει όταν έρθει η ώρα να κάνει κακά και φυσικά που είναι η τουαλέτα. Κάθε υπενθύμιση είναι μια μορφή πίεσης και η πίεση είναι αυτή που διατηρεί την αντιδραστικότητα και τις "μάχες" μεταξύ σας. Μην το αναγκάσετε να κάτσει στην τουαλέτα αντίθετα προς τη θέλησή του και μην το συνοδεύσετε στο μπάνιο ή καθήσετε από πάνω του στην τουαλέτα εκτός αν σας το ζητήσει. Το παιδί χρειάζεται να νοιώσει το αίσθημα της επιτυχίας που έρχεται όταν κάνει τα πράγματα με το δικό του τρόπο και όχι με αυτόν που του επιβάλουν.

Δώστε του κίνητρα για να χρησιμοποιεί την τουαλέτα.

Η δική σας δουλειά είναι να βρείτε τα σώστα κίνητρα. Ειδικά κίνητρα όπως το αγαπημένο του γλυκό ή ηλεκτρονικό παιχνίδι μπορεί να αποδειχθούν πολύ αποτελεσματικά. Αρχικά δείξτε απλοχεριά. Στο επόμενο στάδιο αυξήστε τη δύναμη των κινήτρων μειώνοντας την εύκολη πρόσβαση του παιδιού σε αυτά κάθε φορά που θα χρησιμοποιεί την τουαλέτα. Ενθαρρύνετέ το με λόγια ή μια αγκαλιά κάθε φορά που θα έχει χρησιμοποιήσει την τουαλέτα. Στις επιτυχημένες μέρες αφοσιώστε του 20 έξτρα λέπτα για κάποιο πιο ειδικό παιχνίδι ή για κάποια άλλη αγαπημένη του δραστηριότητα.

Δώστε του πόντους κάθε φορά που χρησιμοποιεί την τουαλέτα.

Αγοράστε ένα ημερολόγιο και τοποθετήστε το σε ευκρινές σημείο. Πείτε στο παιδί να ζωγραφίσει (ή κολλήσει) ένα αστεράκι κάθε φορά που θα έχει χρησιμοποιήσει την τουαλέτα. Συνεχίστε το ημερολόγιο έως 1 μήνα μετά το τελευταίο ατύχημα.

Κάντε το γιογιό όσο πιο εύχρηστο γίνεται.

Βάλτε το γιογιό στο δωμάτιο στο οποίο συνήθως παίζει το παιδί. Αυτός είναι ένας τρόπος οπτικής υπενθύμισης. Μην υπενθυμίσετε (λεκτικά) ποτέ στο παιδί να χρησιμοποιήσει το γιογιό ακόμα και αν το δείτε να σφίγγεται και να προσπαθεί πολύ να κρατήσει τα ούρα του.

Αντικαταστήστε τις πάνες με βρακάκι.

Διαλέξτε μαζί με το παιδί βρακάκια με χαρακτήρες κινουμένων σχεδίων. Πείτε του π.χ. "ο Ντοναλντ δε θέλει να έχει κακά επάνω του". Συνεχίστε να του φοράτε βρακάκι ακόμα και αν υπάρχουν "ατυχήματα" (κάνει πιπί πάνω του). Αν έχει την τάση να κατακρατεί τα κακά, αφήστε το να φορέσει πάνες μόνο για τα κακά. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να αποφύγουμε την κατακράτηση των κοπράνων.

Προτρέψτε το παιδί να αλλάξει μόνο του τα ρούχα του σε περίπτωση που λερωθεί.

Αν καταλάβετε ότι το παιδί λερώθηκε, πείτε του να πάει να καθαριστεί και να αλλάξει. Τονίστε αυτόν τον κανόνα λέγοντας "οι άνθρωποι δεν κυκλοφορούν με λερωμένα βρακιά". Αν έχει κάνει μόνο πιπί, θα μπορέσει μάλλον να αλλάξει μόνο του. Αν έχει κάνει και κακά, τότε πιθανόν θα χρειαστε τη βοήθειά σας. Αν αρνηθεί να σας αφήσει να το αλλάξετε, βάλτε το στο δωμάτιο του μέχρι να είναι έτοιμο να συνεργαστεί.

Σε περίπτωση ατυχήματος: μην τιμωρήσετε και μην κάνετε κριτική.

Μην κάνετε αρνητικά σχόλια και μην αφήσετε τα μεγαλύτερα παιδιά σας να το κοροιδεύουν. Το παιδί σας χρειάζεται ως σύμμαχό του και όχι ως αντίπαλο.

Αν το παιδί πηγαίνει στο σταθμό

Ζητήστε από τη δασκάλα του να αφήνει το παιδί να πηγαίνει ελεύθερα στην τουαλέτα όταν το χρειάζεται και να έχει την ίδια συμπεριφορά με εσάς σε περίπτωση "ατυχήματος". Φροντίστε να υπάρχει ένα έξτρα σετ καθαρών ρούχων στο σταθμό.

Μιλήστε με το γιατρό σε περίπτωση που:

το παιδί κρατάει τα κακά του ή γίνεται δυσκοίλιο.

παραπονείται για τσούξιμο ή κάψιμο όταν ουρεί.

φοβάται να κάτσει στην τουαλέτα ή το γιογιό.

η αντιδραστικότητα δεν έχει μειωθεί 1 μήνα μέτα την έναρξη του παραπάνω προγράμματος.

η αντιδραστικότητα δεν έχει εξαλειφθεί πλήρως μετά από 3 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλιτσες........

εχω μερες να μπω κ δεν προλαβα να διαβασω κ πολυ οσα γραψατε, το γενικο που καταλαβα ηταν οτι οι περισσοτερες κανατε καθαριοτητα..μπραβο!!!!ο καιρος ηταν τελειος για κατ τετοιο..

Εγω αυτην την εβδομαδα φιλοξενουσα την αδερφουλα μου γι αυτο κ κψιλοχαθηκα αλλα ειχαμε κ ααααααλλες περιπετειες....

Την δευτερα το βραδυ ο μικρος μου σταβωπατησε κ επεσε μεσα στο σπιτι κ μετα απο λογο πρηστηκε το ποδαρακι του,πονουσε αλλα οχι πολυ.Παμε νοσοκομειο, ακτινογραφιες κ μας ειπε ο ορθοπεδικος οτι ειναι μικρο καταγμα,του βαλε ναρθηκα κ γυψο για μια εβδομαδα...κλαμα στην αρχη αλλα ευτυχως την αλλη μερα το δεχτηκε κ εκανε σαν να μην το ειχε...(ηταν ολο το ποδαρακι απο κατω ως το γονατο)..

Επειδη ομως ο εφημερευον γιατρος ειναι συνηθως νεος μου φανηκε κ καπως,κ ττην αλλη μερα τον παω σ ενα καλο ορθοπεδικο της πολης για μια δευτερη γνωμη.Κοιτα τις ακτινογρφιες κ μας λεει οτι δεν υπαρχει καταγμα,απλως μια θλαση μαλακων μοριων.Βεβαια καλως του βαλανε τον ναρθηκα για να ξεκουραστει το ποδαραι σ εκεινο το σημειο, αλλα μας ειπε οτι ως την Παρασκευη ειναι αρκετα μετα το βγαζουμε..

Σημερα λοιπον το βγαλαμε κ ευτυχως ολα καλα,ειναι λιγακι πρησμενο αλλα πιστευω θα υποχωρησει...

Σας ζαλισα βραδιατικα....πολλα φιλια σε ολες και καληνυχτα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλο απογευμα κοριτσια τι κανετε; εμεις εδω ησυχα......ο μικρος βολτες μια μαζι με μενα η το μπαμπα,η μικρη παλι εναλαξ ποτε μεσα η εξω.....καπως ετσι περναμε τις μερες μας που απο αυριο θα λεμε αχ ποτε θα νυχτωσει να κοιμηθουνε να ησυχασουν κ αυτα κ εμεις......αλαζει η ωρα μην ξεχαστειτε.... ;)

εδω στην περιοχη μας ανεκυψε ενα θεμα δεν ξερω αν ακουσατε τιποτε στην τηλεοραση......θελουν λεει να κανουν στρατοπεδο συγκεντρωσης λαθρομεταναστων...να φερουν 2500 ατομα σ'ενα στρατοπεδο εγκαταλημενο εξω απο τη νεαπολη....να φανταστειτε τοσοι κατοικοι ειμαστε τωρα... ο κοσμος εδω δεν τους θελει φωβουνται για αρωστιες,δεν ξερουν τι ατομα θα ειναι?κ επικρατει ενας πανικος :| ο υπουργος που θελει να τους φερει τους αποκαλεσαι κατα καποιο τροπο σκουπιδια,θελει λεει να καθαρισει την αθηνα............ο αντρας μου λογω της σελιδας λειπει πολλες ωρες της ημερας για να καλυψει τα γεγονοτα.....κ εγω ειμαι σπιτι ποτε αγκαλιαζοντας κ ποτε μαλωνοντας με τον μεγαλο.... :|

Δωρα μου περαστκα για το μικρο αληθεια του βαλανε ναρθηκα? κ εκατσε? ο δικος μου μια μερα γαζα μικρη του βαζαμε κ ουρλιαζε σαν τρελο...

οι υπολοιπες που ειστε καλα να περασετε αυριο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες!!

Τι κανετε?

Ειναι οι ημερες του εξω ε? Γι΄αυτο χαθηκαμε οοοολες! :P:P

Χθες περασαμε μια τεεεεελεια μερα!!

Πηγαμε Σερρες, ειδαμε το νινι της ξαδερφης μου (η Αναστ. μου ειπε να μην παρουμε τετοιον μπεμπη κι εμεις.. :lol: ).. Τον φοβηθηκε λεει.... :lol::lol::lol::lol:

Μετα πηγαμε στην πλατεια, ειχαν γιορτουλα για την Ανοιξη.. ηπιαμε καφεδακι.. ετρεξε η μικρη.. πολυ ωραια!! :D

Γυρισαμε σπιτι 9 η ωρα..Πεσαμε για υπνο κατα τις 12 ... και το πρωι χασαμε την παρελαση... :mrgreen:

Ξυπνησαμε 11 η ωρα...... :oops::oops::oops::oops::oops::?:?:?

Τι κανετε εσεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλλησπερα κουκλιτσες..οντως χαθηκαμε τωρα τελευταια ειναι πραγματι μερεες για εξω,αν κ απο σημερα το απογευμα εδω χαλασε ο καιρος.....

Κατερινα ναι το ακουσα στις ειδησεις,ειναι οντως φρικτο τοσα πολλα ατομα σε μια επαρχιακη πολη,λογικες ολες οι αντιδρασεις,προσωπικα πιστευω οτι δεν ειναι λυση να φτιαχνουν στρατοπεδα συγκεντρωσης σε καμια πολη, αλλα να τους στελνουν πισω οπως κανουν αλλα κρατη.

Σημερα το πρωι πηγαμε παλι στον ορθοπεδικο γιατι απο την Παρασκευη που βγαλαμε τον ναρθηκα μελανιασε το ποδαρακι του,μας ειπε οτι ειναι αναμενομενο κ συντομα θα φυγει...τι να πω ελπιζω ετσι να γινει προς το παρον δεν εχει καποια βελτιωση...

Τα υπολοιπα κοριτσια τι κανετε;χαθηκατε;;;;;

Πολλα φιλια σε ολες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα τι μου κανετε?περαστικα δωρα στον μικρο αμαν κοπελα μου ελπιζω να περασει συντομα δεν ποναει ο μικρος ε?

πως εισαι εσυ?

φανη μου αργα ξυπνησατε?εμεις παλι βγηκαμε για παρελαση κα πηραμε ενα καροτσι για τη μικρη κ καταληξαμε να εχουμε την γεωργια αγκαλια κ τον γαιδαρο στο καροτσι στη μιση παρελαση τον ειχαμε αγκαλια κ στην αλλη μιση στο καροτσι τι ναπω δεν τον εμπνεει η παρελαση για 2 χρονια που πηγε...

κατερινα μου τι ναπ ω με αυτο το θεμα τα ελεγα κ με τη ευδοξια ασε δυσκολα τι να πω βασικα οπου κανουν αυτο το κεντρο κανεις δεν το θελει αληθεια πως σας διαλεξαν εσας εκει σαν μερος?

στελλα για τα δοντια εγω εχω και τους 4 φρονιμητες απλα μου χαλασαν γρηγορα κ απλα τους σφραγισα δεν αντεχα στην ιδεα να βγαλω δοντι ειχα βγαλει παλια ενα γερο γιατι δεν χωρουσε το στομα μου τραυματικη εμπειρια ακομα εχω τον ηχο στα αυτια μου οταν βγηκε κ ας περασαν σχεδον 20χρ.

οσο για το ποσο στοιχιζουν οατν τα αφηνεις ειναι πολλα εγω κανω καθε χρονο ενα καθσρισμο πληρωνω 100 ευρω αλλα υγιεστατα κ ενα μινι γυαλισματακι κ σαν καινουρφια

οσο για το θεμα της τουαλετας κ εγω μηδεν προοδο καθομαστε διαβαζουμε 4-5 παραμυθια ωσπου βαριεμαι κ τον σηκωνω χωρις να εχει κανει τιποτα το χεσιμο κ το καθαρισμα παει φουλ ξερουν οι μανουλες με 2 παιδακια τι εννοω...

αλλο εμεις καλα εγω τρεχω με τις δουλειες μου λιγο με τα μικρα λιγο εξω περναει γρηγορα η μερα....η μικρη μου εδω κ καιρο σηκωνεται ορθια αν την κραταω τα χερια περπαταμε σε ολο το σπιτι με τη περπατορα σαν σιφουνας ειναι.χορευουμε πως?καθεται σαν ψαρακι κ κουναει τους ωμους κ τον κωλο της πολυ γελιο απο μονη της μας βλεπει εμασ κ ξεκιναει τι αλλο...δεν ξερω αν θα μπουσουλησει γιατι μου γυρναει το σπιτι με βαρελακια κανει βαρελακια κ γυρναει ολο το σαλονι το κανει εδω κ 2 μηνες ειπα ετσι το κανει μετα θα μπουσουλησει αλλα τη βλπεω παιρνει σταση για μπουσουλημα αλλα δεν το παλευει προτιμαει τα βαρελακια τι να πω καθε παιδι διαφορετικο.ο μεγαλος περανει μια κριση ολα δικα μου ολα του κων/νου..τι ναπω η ομιλια του σχεδον τελεια τα ελεγε ολα μα τωρα ολα ολα κ σχεδον ολα παντακαθαρα μεσα σε 2 μηνεςε μεγαλη αλλαγη.

σημερα εκανα κ καπιοα ψωνια για τις νονες μας για το πασχα κ για τα ανηψια μου ηρθε το πασχα...γιορταζει κ η αναστασια η μικρη μου ανηψια βεβαια η μαμα μου ο μπαμπας μου η γεωργια μου φουλ κοσμος η κουμπαρα μου ειρηνη ολοι μαζι...

αλλο πειτε νεα?τι θα κανετε για πασχα θα πατε πουθενα?ακομα περιμενω ημερομηνιες για γενεθλεια για πειτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια??Τι κανετε??

Εγω ας τα λεμε καλα...προσπαθω να καταλαβω τι σκ@τοζωη ειναι αυτη που ζουμε... :roll:

Δε ξερω αν ειδατε στην τν ή διαβασατε πουθενα για το γιο μιας αστρολογου που πεθανε?

Ηταν παιδικο μου φιλαρακι :( ,μαζι στο γυμνασιο κ στο λυκειο.Τι σκ@τα ρε γμτ!25 χρονων...Τον παιρναγα 2 χρονια,πρεπει να μου τα ειχε ζητησει κ 10 φορες σε ολο το σχολειο,"Ελα ρε Στελλιτσα!!Δε με πειραζει που εισαι πιο μεγαλη!!Θα περασουμε ομορφα!!!Δε σ'αρεσω??"μου ελεγε..."A ρε Γιαννη,μ'αρεσεις αλλα εισαι μικρος!!Ελα να με βρεις μολις γινεις 18!Θα μπω στο ψυγειο για χαρη σου!"του ελεγα κ γελαγαμε...

Απο τα πιο γελάστα,ανεμελα,ζωντανα παιδια που ηξερα...ειχα να τον δω απο το σχολειο...το εμαθα χθες κ σοκαριστικα :(:(

Που να το πω,να μιλησω..σκεφτομουν...με την Δημητρουλα τον ξεραμε κ καναμε παρεα μαζι του αλλα...την εχασα κ αυτη...σκ@τα κ παλι!!!!

Αααααααααααααααααα!!!!!!!!!!Δε μπορω αλλο :(:(:( ......

Κατα τ'αλλα καλα :roll: ...τρεχω οδοντιατρο αυτες τις μερες κ δεν εχω πολυ χρονο!

Sorry ρε κοριτσια που σας ριχνω παλι!!!Τιποτα χαρουμενο δε λεω τελευταια...

Οταν βρω χρονο θα μπω να τα πουμε πιο ηρεμα κ καλα...

Φανουλι το διαβασα το αρθρο,σ'αυχαριστω πολυ!!!

Δωρουλα περαστικα στο μικρο!!

Σας φιλω ολες μια μια :-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα..

Στελιτσα.. :(:(:(:(:( και παλι... :cry::cry::cry::cry::(:(:(:(:(:(

Τα ειδα τα νεα στην tv...

Αλλα δεν καταλαβα τι εγινε...

Διαβασα και το γραμμα της μανας... :(:( ... Κομπος στο λαιμο... :(:(:(

Κι εμεις ειχαμε τροχαιο προχθες.. :(:(

Με 31χρονη... :(:( .. Δυστυχως... :(

Ιφιγενεια... τρεχεις κι΄εσυ μανουλα με 2 παιδια... Κουραγιο.. Βαστα γερα..

Πασχα που θα κανετε εσεις?

Εμεις ΕΔΩ! Μα που αλλου? Δεν εχουμε χωρια να παμε, αφου ολοι ζουμε δω.. :D

Μονο Σερρες που ειναι ο αδερφος της μαμας μου, αλλα φετος θα ειναι εκει το νινι και δε θα μπορεσουμε να παμε.. Δε θα εχει σαραντσηει ακομη..

Δωρουλα μου, ολα καλα με τον Σταυρουλη? Ευτυχως!

Μια χαρα θα ειναι σε λιγες μερες... Αχ! Ατακτα αγορια...!!! :D

Κατερινακι μου... τι να πω... ειλικρινα...

Κι εδω ακουστηκε κατι για ενα χωριο καμια 50ρια χιλ. απο μας.. οτι θελουν να "ξεφορτωσουν" λαθρομεταναστες...

Καλα λεει η κουμπαρα μου.

"Ας τους φερουν να βρωμισει κι΄αλλο ο τοπος και να μπαινουν να κλεβουν τα σπιτια μας"...

Κ@λοχανιο εχουμε γινει...

Ημουν ολη μερα αγορα...

Δε βρηκα ουτε ενα φορεμα της προκοπης να παρω...

Μα τιιιιιιιιιιι μπουρδες εχουν... :evil:

Και ολα μαυρη-μαυριλα... Δε μπορω... :evil:

Νευριασα... Γι΄αυτο κι εμεις πηγαμε τζαμπο, φορτωσαμε οτι μπουρδα ειδαμε μπροστα μας, καναμε 85 ευρω λογαριασμο και δρομο.. :mrgreen:

Που θα βρω φορεμα ομως? Ουφ! Τι προβληαματα εω βραδιατικα.... :lol::lol:

Φιλια πολλα σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια γειάαααααααααααα

ένα έχω να πω

περπατααααααααααααααααμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε σχεδόν μονοσ του.......

παίρνει την περπατούρα (όχι στράτα το τονίζω)του και φέρνει βόλτα όοοοοοοοοοοοοοοοοοολο το σπίτι....και καμμιά φορά αμολιέται και κάνει και ένα βηματάκι....

και ένα θέμα που καίει σίγουρα τη Φανούλα :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

8 δόντια :o:o:o:o:o:o:o:o ....ναι 8 φυτρώνουν (τα δύο κάτω είναι :D:D:D:D από καιρό και τώρα 4 πάνω και 2 πλαϊνα κάτω φυτρώνουν ταυτοχρονα) δεν το πιστευω και γω

11μην.ων ακριβώς πλέον...

για τα άσχημα δεν θέλω καν να σχολιάσω...κάπου το είδα να κυκλοφορεί στο φατσοβιβλίο αυτότ ογράμμα αλλά δεν μπήκα καν στη διαδικασία γιατί δεν μπορώ, απλά τοπροσπέρασα

για τη δουλειά μου δεν θέλω καν να σχολιάσω επίσης....

πολύ άγρια τα πράγματα...υπποτίθεται μειωμένο ωράριο δε φεύγω ποτέ πριν τις 3.....χαμός πολύ δουλειά...γυρίζω καταρακωμένη σπίτι, βγάζω τη στολή τησ δουλειάς και βάζω τη στολή της νοικοκυράς νυστική, άυπνη, ταλαιπωρημένη, βρίσκω τα μικρά με ταμαλλιά όρθια καθώς επίσης και τη μάνα μου....ο Σ δεν κοιμάται, μάλλον με περιμένει γιατί λέει της μάνας μου : " Γιαγιά να με σηκώσεις να δω το λεωφορείο ή να δω τη μαμά..."

και επιεδή τα χω μάθει να κοιμούνται κανα 2ωρο τουλ το μεσημέρι μετά εκνευρίζονται με συνεπεια οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολο το απόγευμα να γκρινιάζουν.....και να κάνουν μαλακίες από τον εκνευρισμό....

ένα γειά είπα να πω παλι με έπιασε η πάρλα.....

για το τέος άφησα ατάκα του Σ

προσπαθω να το υβάλω το gummy bear και για κάποιο λόγο δεν παίζει και λεει ο Σ : "έλα ρε gummy bear μη χαϊδεύεσαι..." :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::o:o:o:o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο τη ξενυχτισμενη μανα χθες κοριτσια ειχα ολη μερα γκρινια της μικρης μιας κ φυσικα δεν κοιμαται τα βραδυα συνεχιζεται αυτο το βιολοι απλα υπαρχουν μερες που κοοιμαμαι ελαχιστα.γιατι κοριτσια γιατι δεν κοιμαται 9 μηνες καθολου λεμε χθες κοιμηθηκε 10,30 με το ζορι τη ξυπνουσα για να φαει..κ ενδιαμεσα μεχρι τις 1,30 που κοιμηθηκα ξυπνησε κανα 5 φορες μετα απο τις 1,30 εως τις 4,30 κ εγω δεν ξερω ποσες σηκωθηκα μπορει και 7-8 φορες και απο τις 4,30 μεχρι τις 6,30 αγρυπνη κ κοιμηθηκα απο τις 6,30 εως τις 10 πουθα παει το χαλι μας μου λεει η μαμα μου να την κραταω ξυπνοια ολη μερα ειναι αδυνατον ειναι μωρο κ την παιρνει ο υπνος αμα ερθει η ωρα της....σκεφτομαι μηπως αν μπορω να την βαλω για υπνο πιο αργα αλλα δεν νομιζω να λειτουργησει μιας κ αυτη γκρινιαζει μετα τις 9,30 γιατι νυσταζει την αλλη φορα εκει που επαιζε στην αγκαλια του αντρα μου σε ενα λεπτο κοιμηθηκε10ωρα κ μετα την ξυπνουσα για να φαει...με αποτελεσμα να κοιμηθει 12 παρα δεν ξερω γιατι αυτο το παιδι ετσι...

θα σχοιλιασω αργοτερα μιας κ δεν ειμαι στα καλα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ, ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ??? :)

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΑΙΔΟΥΡΟΒΗΧΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕ, ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ :evil:

ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ, ΕΠΑΘΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΣΠΝΕΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΓΕΜΙΣΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ :evil: ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΗΧΑ, ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΩ ΦΕΝΙΣΤΙΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ~x( . ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ!

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ, ΑΥΡΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΗ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ, ΘΑ ΜΠΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ :ympray: ΝΕΑ.

ΖΑΙΡΑ, ΖΟΡΙ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, Ε? ΕΜ ΒΕΒΑΙΑ, ΕΔΩ ΕΓΩ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΩ ΣΠΙΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΡΟΜΠΟΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ, ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΗ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΡΕΛΗ :shock:

ΙΦΙ ΜΟΥ, ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ, ΩΧ ΩΧ ΩΧ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ :roll: ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΗΜΕΝΟΥΛΑ ΜΟΥ!

ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ, ΤΕΣΠΑ, ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ, ΦΙΛΟΥΡΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σα ς κοριτακια μου, πως ειστε;; εγω αρχισα να φουσκωωωνω κανονικοτατα κ σορυ που το λεω αλλα δεν μου πολυαρεσει, ποτέ δεν μου πολυάρεσε αλλα θα το συνηθισω για αλλη μια κ τελευταια φορα........Ο μικρος ειναι καλυτερα, δηλ το παδαρακι του αρχισε επιτελους να ξεμελανιαζει...

Ιφι, πολυ ταλαιπωρια βρε κοριτσι μου αυτος ο υπνος σας;;;γιατι ετσι;τι να πω ελπιζω να στρωσει σύντομα, πΝΤΩς Κ ο δικος μου οταν περασε μια παρομοια φαση περιπου μετα τον χρόνο τον κρατουσα ξυπνιο όλη μερα,μετα τον άφηνα λιγοτερο να κοιμαται για μεσημερι κ εστρωσε..Ξερω οτι ειναι ζόρι αλλα πιστεψε με ειναι αποτελεσματικο, ειχα ρωτησειι κ τον παιδιατρο κ αυτο μου πρότεινε να κανω...

Για τα γενεθλια που ρωτας , εμεις ειμαστε πρώτοι, στις 7 μαϊου..ππωπω πως περασε παλι ενας χρόνος!!!!

Στεφανια μου, περαστικουλια ευχομαι..πόσο σε καταλαβαινω δε φανταζεσαι μεχρι την προηγόυμενη βδομαδα ημουν με μπουκωμα, πανω απο ενα μηνα οσο για το βήχα 15 μερες σίγοουρα...Με το καλο αυριο στην επισκεψη, εγω εχω την άλλη Πεμπτη,

Φανουλα, κ πολυ καλα εκανες κ πηγες ΤΖΑΜΠΟ κ μεις οντως το χουμε ξεφτιλισει νομιζω αλλα δεν ξερω τι παθαινω καθε φορα ενω λεω δεν θα ξαναπαω....Σου ευχομαι να βρεις κ φόρεμα οπως το θελεις...

Στελλιτσα, ναι το ειδα αυτο που λες..πολυ κριμα για το παιδι τόσο νεο κ για τη μανα φυσικα, κεδω πριν λιγες μερες σκοτωθηκε ενας 23χρονος με το αυτοκινητο...δεν εχουν τελειωμο αυτα δυστυχως....

Ζαϊρα πιστευω εφτιαξες περπατοπιτα στον μικρο.....αντε κ καλες βολτες!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο βραδυ κοριτσια τι κανετε; περαστικα στις αρωστες τις παρεουλας, :) Στεφανια ευχομαι να ειναι ολα μια χαρα αυριο κοπελα μου,εφτασες στον β-επιπεδου.....γραψε μας τα νεα... :)

Στελλα ναι κ εγω διαβασα για το συμβαν αχ δεν ξερω μερικες φορες νομιζω οτι αυτες οι μανες κρυβουν πολυ δυναμη μεσα τους...... :cry::cry:

Φανη εψαχνες συγκεκριμενο φορεμα; οι απλα εβλεπες κ αν σου αρεσε κατι θα το επερνες; κοριτσια μη γελασετε αλλα εγω βλακειες κ ψιλολογια δεν τους περνω,ας πουμε τωρα εκατσα βρηκα παιχνιδια του μεγαλου, τα απολυμενω με καθαρο οινοπνευμα κ της τα δινω λεφτα δεν πεταω....

Ζαιρα ο μικρος δε χρονισε ακομη; μπραβο σας που περπατατε ενοειτε θελω περπατοπιτα,κ 8 δοντακια καλα ειναι εμεις ο μεγαλος στο χρονο ειχε 4..... :)

Ιφι τι δεν κοιμαται η μικρη σου τις νυχτες; εμενα παλι η μπεμπα την ημερα καθεται ξυπνια περιπου 2 ωρες κ τη βλεπω εκει στο ριλαξ περνει το πανακι στα μουτρα κ αποκοιμιεται,μετα απο λιγη ωρα ξυπναει αντε παλι τα ιδια.......τωρα τα βραδυα μου κανει κ αλλο κολπο κοιμαται 9 λεω αντε μια χαρα,ξυπναει σε μιση ωρα,κ καθεται ως τις 11 τωρα την εχω μαζι μου την εβαλα κ γκρινιαζε....το καλο ομως ειναι πως αν κ τους εχω σε ιδιο δωματιο δεν ξυπναει ο ενας τον αλλο, σε σχεση με το μεγαλο ειναι διαφορετικη εκεινος 9 κοιμοταν κ ξυπνουσε 6 το πρωι....αυριο εχουμε γιατρο καποια στιγμη θα σας γραψω τα νεα μας καλυνηχτα.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...