Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!στην τελικη ευθεια!!!!


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!! Και γω έκανα ραγάδες κ ειχα πάρει 10 κιλα το δέρμα ειναι δυστυχώς δεν γινεται τπτ βάζε κρεμουλες για να μην γίνουν χειρότερες.

Εμεις έχουμε 2 μέρες να φάμε συμπλήρωμα!!Πάμε καλα :D

Για τις συσπάσεις που διαβασα ούτε εγω τις καταλάβαινα, φαντάσου μπήκα στην κλινική απο βραδύς για να γεννήσω με πρόκληση αλλα η μικρη μου με πρόλαβε είχα κατευθείαν δυνατές κ μπήκα σε διαδικασία τοκετου .

Σας καληνυχτώ αντε κορίτσια μην χάνεστε να διαβάζουμε νέα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα !! Τι κανετε?

Εμεις καλα πάμε , σημερα εχουμε και παιδίατρο να δουμε αν εβαλε βάρος ο μικρος. Χθες κουραστηκα, αρχισαν οι επισκεψεις χθες ηρθαν δυο ο ενβας πισω απο τον άλλο. Στην πρωτη ηταν μια φιλη μου, αναγκαστηκα να βγαλω και το βυζι εξω γιατι ηταν ωρα του να φαει, τη δευτερη φορα του εβαλα πιπιλα για να σιωπησει μεχρι να φυγουν γιατι ηταν 3 ατομα μαζι και δε μπορουσα να κανω show :lol:

Mamnantia στην Κυπρο το γτεστ ακοης το κανουν καμια 10αρια μερες αφοτου βγει το μωρο απο το μαιευτηριο σε κεντρο προληπτικης ιατρικης. Χαιρομαι που ολα πανε καλα με το μικρο και το αμνιακο υγρο και αποφασισες να διοχετεψεις την ενεργεια σου στην κατασκευη λαμπαδων, το εχεις το ταλεντο φαινεται και με τα κοσμηματα που φτιαχνεις .

Χριστινα μου μπραβο που το παλευεις ;)

Μωρουδενια εγω συνολο εβαλα 19 κιλα, τα 8 τα εχασα την πρωτη εβδομαδα και ελπιζω να συνεχισω να χανω.. ραγαδες εκανα και εγω μονο στην κοιλια γθρω απο τον αφαλο, συνεχιζω και βαζω κρεμουλα και ενω τις πρωτες μερες η περιοχη ηταν ολοκοκκινη τωρα βελτιωνεται.

Ευη μου αντε να γεννας και συ, φανταζομαι ολη αυτη η αναμονη σε κουρασε.

Μπεμπακος καλο κουραγιο κοριτσι μου, θα ειναι πολυ δυσκολο ειδικα τωρα στην αρχη που αρχισε και κανει βηματα και συ με την κοιλια στο στομα να τον τρεχεις.

Cuando με το καλο κοπελα μου

Ζuzunova , ante και σε λιγο θα τσιμπας τις μαγουλαρες της :)

Σας αφηνω προς το παρον, παω να κανω καμια δουλεια τωρα που ειναι ησυχα και τα δυο !

Φιλακια χχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ απο εμένα!

Τί κάνετε κοριτσάκια μου?Χάθηκα λίγο είναι η αλήθεια..

Χριστινάκι κ Μαριλού να σας ζήσουν τα μπεμπάκια σας!Να ειναι γερά κ καλότυχα στην ζωή τους!

Εμείς είμαστε πολύ καλά,καποιες μέρες έχουμε λίγη γκρίνια κ κάποιες άλλες είμαστε πολύ ήσυχα παιδάκια!!

Δυο μέρες περνούσαμε φαση ταχειας αναπτυξης κ έτρωγε το καλό μου συνεχεια!Όλη μέρα ήμουν με το βυζί απέξω..Για να πάω τουαλέτα κ να τον αφησω 2 λεπτά στον άντρα μου,είχαμε πόλεμο..Μελανιαζε απο το κλάμα,με το που επέστρεφα κ τον έβαζα στο στηθος αγγελούδι το γιαβρί μου.Να δούμε πως θαπαει κ σήμερα,απ'ότι διαβασα διαρκει περίπου 3-4 ημέρες..Σημερα κοιμάται περισσότερο κ το στηθος άρχισε να βαραίνει επικύνδυνα..μου φαινεται θα αρχίσω να βγαζω λίγο με το θήλαστρο..

Τελικά τα πονάκια που σας έλεγα δεν ηταν κολικοί,απο την στιγμή που ηρεμεί στο στηθος μου ειπε ο παιδιατρος δεν ειναι τετοιο πράγμα.Καθε κίνηση που κανει το εντεράκι του επειδη ειναι καινουρια γι αυτον τον τρομαζει κ γι αυτο γκρινιάζει,η ποναει λίγο η κοιλίτσα του όταν ενεργειται..Το βρηκα το κόλπο του κ καθε φορα που τον βλεπω να ζοριζεται τον βαζω στο στηθος κ ηρεμεί..

Για τα κιλά που λέτε εγω ειχα βαλει γύρω στα 22-25 δεν ζυγιστηκα στο τελος κ μεχρι πριν μια εβδομαδα ειχα χάσει τα 12!!Έχω δρομο ακόμα μπροστα μου βέβαια!Με τις ραγαδες έχει τελικά να κάνει με το δέρμα γιατι εγώ με τοσα κιλά που πήρα δεν έκανα καμία!!Ημουν πολύ τυχερη..

Αυτα τα νέα μου..να μου φιλήσετε τα ζουζούνια σας οι φρεσκομανούλες κ όσες περιμένετε με το καλό!!

Πολλά φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia!!!xthes pigame ston giatroulh!exoume parei thesi !!!eimaste 1860 kai 42cm! :D

twra me eipe o giatros tha ksanapaw thn 35h evdomada kai tha me parei kolpiko ygro gia kalliergia gia na doume an exw kapoio mikrovio!!!kai tha me valei kai ton kolpodiastolea :shock::o:o !!!fovamaiii omws!!!katarxhn einai asfales gia to mwro???kai epeita ponaei autos o kolpodiastoleas!!!

to exei kanei kamia auto sthn 35h evdomada????????Einai anagkaio???

koritsia sta kila eimai sta +20!!!pou tha ftasw???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mωρουδένια μου έχεις κάποι ιστορικό με μικροβιάκια; Μήπως γι'αυτό; Εγώ δεν έκανα ούτε το ένα ούτε το άλλο. Μόνο στην αρχή στον προγεννητικό που είχα κάνει τις κολπικές κ δεν είχαν δείξει κάτι.

Αυτό που μου είχε πει είναι ότι αν υπάρχει μύκητας, τότε στον τοκετό υπάρχει ένα μικρό θεματάκι,όχι για το μωρό, αλλά για τη γυναίκα. Ανοίγουν πληγίτσες κ είναι πιο δύσκολο να γίνουν τα ράμματα γιατι ανοίγουν συνεχώς πληγές. Τώρα τι να σου πω.Ρώτα τον αναλυτικά να στα εξηγήσει εκείνος.

Λοιπόν, τα νέα μου. ΤΟ μικρό έχει κεφαλάκι κάτω αλλά ακόμα δεν έχει εμπεδωθεί στη σωστή θεσούλα. Η μαία μου έδειξε ανασούλες ανώδυνου, μου είπε και τι ασκησούλες να κάνω ώστε να έχω γάλα απο τις πρώτες ώρες, να βοηθήσω το μωρό να πάρει σωστή θέση, αλλά και να προκαλέσουμε συσπασούλες. Τώρα θα μου πείτε ότι αφού είμαι 37η βδομάδα γιατί τόση βιασύνη. Γιατί δεν θέλω καισαρική και το μωρό είναι ήδη χοντρούλη. Έτσι θέλουμε να προκαλέσουμε λίγο πιο νωρίς τον τοκετό ώστε να μη φτάσει 4και βάλε!

Ο γιατρός μου είπε να μιλήσουμε Κυριακή και ίσως Δευτέρα πάω μαιευτήριο, να εξετάσει τον τράχηλο κ αν είναι έτοιμος, τότε θα πάμε για πρόκληση τοκετού. Για να δουμε..

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα νιώθω διαφορετικά.Συσπασούλες έντονες αραιά κ που, πονάκια, το μωρό σε άλλη θέση...λέτε να με πιάσουν πιο νωρίς οι πόνοι απο μόνοι τους;;; Μακάρι...

Ο αντρας μου έχει αγχωθεί ο καημένος....προσπαθώ να τον ηρεμίσω αλλά όλο αυτό έχει στο μυαλό του. Το βράδυ ξυπνάει απο όνειρα ότι μου σπάσαν τα νερά. Τσεκάρει τα σεντόνια κ μετά ξανακοιμάται!!! :lol::lol::lol:

Αυτά κοριτσάκια μου όμορφα!!!

Σας φιλώ!!!

Μάκιαααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσια!!!!Κοιμάται το ζουζουνι μου κ βρήκα ευκαιρια να μπω.

Εχω κάποιες απορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε, πόση ώρα να την θηλάζω? Ο γιατρος μου είχε πει να την θηλάζω μέχρι 20 λεπτα απο το κάθε στήθος μετά δεν έχει νόημα γιατι δεν εχει άλλο βέβαια αν έχει λόξιγκα ή για να ηρεμήσει σαν πιπίλα να την βάζω, αν κατάλαβα καλά.

ΜαμΝαντια το είδα λίγο το site που μου έγραψες αλλα με αγχώνει έτσι που τα θέτει τα πράγματα προτιμώ να τα συζητάω μαζί σας

΄Ενα άλλο θέμα είναι οτι μόλις θηλάσουμε κ την βάζω να ρευτει ,ρέβεται κ βγάζει το γάλα της οχι μια αλλα κανα δυο φορές γιατί?

Και τέλος με το άλλαγμα της πάνας ,την αλλάζω μόλις την θηλάσω κ στην ουσία μόλις έχει γλαρώσει για να κοιμηθεί κ ξυπνάει οπότε θέλει πάλι στήθος όπως καταλαβαίνεται ειναι αρκετα πιο κουραστικό έτσι ,τι να κάνω να την αλλάζω πριν ξεκινήσουμε? έχω μπερδευτεί... \

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις απορίες μου.. Πολλα φιλάκια περιμένω αγωνιωδώς νέα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια μου!!

Χριστινάκι μου εμένα η γιατρός μου που ειναι κ αυτη θηλαζουσα αλλα κ ο παιδιατρος μου ειπε καθε θηλασμός κ ένα στηθος..Τωρα αν βρισκεστε κ εσεις όπως κ εμεις σε καμια φαση αναπτυξης κ θηλαζεις όλη μερα αλλαζέ την στο 40λεπτο,εγω τουλαχιστον έτσι κάνω..Πάνα αλλάζω πάντα πριν τον θηλασμό έτσι μου είπαν κ αν χρειαστει τον ξανα αλλάζω κ μετά θέλει όμως όπως ειπες ξανα το στηθος!

Νομιζω θα ξερει καλύτερα η Ναντια να μας απαντησει!

Εμενα τελικά τον επιασε κ εχθες η φαση της αναπτυξης κ ηταν στο στηθος απο τις 7 το απόγευμα μεχρι τις 7 το πρωι!!Ενδιαμεσα όταν γεμιζε το στομαχακι μου εκανε κ εμετό κ μετά πάλι πεινούσε..Το βιβλίο που εχω της Πατσουρου αναφερει πως ειναι φυσιολογικό οποτε κανω υπομονη κ οποτε ζηταει το στηθος του το δινω..Τωρα τον αφησα με το ζορυ στον μπαμπα του λίγο να ξεπιαστω..ναντια το ειχατε περασει κ εσεις αυτο?Κανω καλα που του δινω το στηθος συνεχεια?Το βραδυ θηλαζα ξαπλωμενη κ όταν τραβουσα το στηθος απο το στομα του (ενω τον ειχε παρει ο υπνος) ουρλιαζε!!Με το που το εβαζα στο στοματακι του πάλι θηλαζε κανονικά..Μακαρι να μην ειναι τίποτα άλλο ...

Φιλιά σε όλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινα μου καλυτερα να την αλλαζεις πριν τη θηλασεις για να σου κοιμαται λιγο μετα,για το γαλα να το πεις στο παιδιατρο.οι αναγωγες αν ειναι πανω απο γουλιτσα πρεπει να το λεμε,ειναι συνηθισμενο παντως!

παντως κορισια απο γνωστες που ειναι τα παιδακια τους 13 μηνων και τα θηλαζουν ακομα απο ολες εχω ακουσει οτι καλο ειναι ο θηλασμος να γινεται ανα στηθος οπως λεει η χρυσα.κουραγιο μανουλες!εγω σα δευτερομανουλα εχω να σας δωσω τη συμβουλη να χαλαρωσετε και να εχετε τα μωρακια σας οσο θελουν στο στηθος! το προγραμμα τους θα το φτιαξουν αρκετα αργοτερα.οποτε χαλαρωστε!τωρα που ξερω τα λαθη που εκανα με το πρωτο δε θα τα ξαναεκανα.αν και δε με βλεπω να θηλαζω αποκλειστικα με τον μικρο μου που μολις περπατησε,θα δω αναλογως πως θα τη παλεψω.τα παιδακια μας βασικα θελουν να μας βλεπουν χαλαρους και ξεκουραστους...αυτο ειναι που μετραει.ολα τα αλλα ακομα και ο θηλασμος ερχονται δευτερα.οι πρωτομανουλες ομως που εχετε ολο το χρονο δικο σας ειναι πραγματικα πολυτιμο αν μπορειτε να θηλασετε τα μωρακια σας,οχι μονο για αυτα αλλα και για τη δικη σας ψυχολογια!

χρυσα το βιβλιο της πατσουρου που λες πως λεγεται?μιλαει καθολου για το τι κανουμε σε περιπτωση που υπαρχει μικρο αδερφακι?

post-14188-13873939123622_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα κοριτσια!βλεπω οι πρωτομανουλες εχουν πολλες; αποριες που ειχα και εγω στον γιο μου.λοιπον κοριτσιαμου σε καθε θηλασμο προσφερουμε ενα στηθος . επισης -για οσες θελετε να θηλασετε αποκλειστικα- ναι προεφερουμε στηθος καθε φορα ου το ζηταει το μωρο ομως προσοχη μην καταντησετε σαν και μενα που πραγματικα υπηρχαν φορες που ηταν αατελειβτοι οι θηλασμοι και γω κατηντησα ρακος απο την κουραση.Δηλαδη κοριτσια μου το στηθος ναι προσφεραι γαλα αλλα παραπανω απο 20 λεπτα δεν εχει να δωσει κατι.Εγω θυμαμαι στο Μακη που τον αφηνα μεχρι και 1 -1,5 ωρα συνεχομενη...ελεος και φυσικα δεν ετρωγε αλλα πιπιλαγε γιατι του αρεσε.και μολις ελεγα ουφ τελειωσε σε 30 λεπτα ξανα μανα στηθος!Σας το λεω γιατι εμενα αυτο με κουρασε παρα πολυ,χωρις να σημαινει βεβαια οτι μετανοιωνω που τον θηλασα αποκλειστικα 6 μηνες.απλα τωρα που ξερω δεν θα κανω τα ιδια με την μικρη, οταν θα περναει η ωρα θα την βγαζω (με προσοχη βαζετε το δαχτυλακι σας το μικρο στο στομα της για να αφησει μαλακα το στηθος)δεν θα την αφηνω να πιπιλαει ατελειωτα.επισης θα συμφωνησω μπεμπακος μαζι σου οτι και γω δεν θα εχω την πολυτελεια χρονου να θηλασω αποκλειατικα, θα προσπαθησω ομως οι 2 πρωτοι μηνες τουλαχιστον να ναι θηλασμος.Αναλογω ςομως και με τις αντιδρασεις του μεγαλου και την κουραση που θα εχω.ενταξει θα προσπαθησω για το καλυτερο αυτο ειναι σιγουρο...α!και για την αλλαγη πανας που λετε ειχα και γω την ιδια απορια τοτε επειδη μεχρι να τον αλλαξω ουρλιαζε γιατι ηθελε στηθος και μου ειχε πει τοτε ο παιδιατρος να τον αλλαζω μετα το θηλασμο...τεραστια αποτυχια...μετα απο μαραθωνιους θηλαμους εγω τον αλλαζα καιαυτος ξυπναγε....φαυλος κυκλος...ετσι προτιμησα να τον αλλαζω παντα οσο πιο γρηγορα μπορω ΠΡΙΝ ομως απο το θηλασμο ωστε να αποκοιμιεται μετα.

κατα τ'αλλα κοριτσια μου εγω εχω μπει στην τελικη ευθεια, 7 Απριλη μπαινουμε με προκληση εκτος εαν προκυψει κατι νωριτερα...η μπεμπα μας προχθες ηταν 2600 και εχει ηδη κατεβει σωστα και εχει παρει θεση!

κουραγιο μανουλιτσες θελει πολλη υπομονη τωρα στην αρχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα !θα τα πιο μια γρηγορα γιατι ειναι η ωρα μας να ξυπνήσουμε :D

Ο γιατρος κ μένα πασχαλάκι μου είπε οτι πάνω απο 20 λεπτα δεν εχει να προσφέρει κατι άλλο το στήθος οπότε να την αφήνω μέχρι 1 ώρα ,αυτο πάει καλά προς το παρόν αφου μετα κοιμόμαστε 3-4 ωρες. Το προβλημα ειναι να την αφήσω μετα στο κρεβατάκι της θελει αγκαλια!! αλλιώε κλαιει.. Σας αφήνω ξύπνησε η νεραιδα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

Διάβασα τα νέα σας μετά από πολύ καιρό και χαίρομαι που φρεσκομανούλες και εγκυούλες είμαστε όλες καλά!

Εγώ κορίτσια μου σήμερα πρώτη μέρα έκατσα σπίτι μετά από ένα διάστημα εξαντλητικό στη δουλειά. Ένιωσα πως όλο το σύμπαν συνωμότησε στο να μην σταματήσω από τη δουλειά και καθημερινά προέκυπταν επείγουσες δουλειές που έπρεπε να τις τελειώσω ''χθες''. Την Δευτέρα θα μπούμε με πρόκληση γιατί δεν λέει να κατέβει ο μικρός και δεν θέλουμε να μεγαλώσει πολύ. Ήταν 3200γρ. την Δευτέρα που μας πέρασε και αύριο θα ξαναπάμε στη γιατρό για νεότερα. Συσπάσεις δεν έχω καθόλου σύμφωνα και με τα 3 καρδιοτοκογραφήματα που έκανα. Από χτες άρχισα να νιώθω κάτι πόνους περιόδου και ελαφρά μουδιάσματα, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν πρόκειται για συσπάσεις.

Σχετικά με τα κιλά και τις ραγάδες που συζητούσατε, εγώ πήρα 19 μέχρι στιγμής αλλά ευτυχώς ραγάδες δεν έκανα εκτός από εκείνες τις κοκκινίλες γύρω από τον ομφαλό.

Εσείς φρεσκομανούλες που γεννήσατε, βλέπω πως δεν σας μένει και πολύς ελεύθερος χρόνος, αλλά θα θέλαμε και την εμπειρία σας από τον τοκετό (γιατί μια αγωνία την έχω...).

Φιλιά πολλά σε όλες και στα ζουζουνάκια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα!

Τελικα καθε παιδιατρος και διαφορετικος, στο θεμα του θηλασμου, εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει απο την κορη μου 20 λεπτα στο καθε στηθος η διαφορετικα το αλλαζουμε οταν δουμε οτι το μωρο επιβραδυνει και χρησιμοποιει τη θηλη για πιπιλισμα μονο. Στην κορη μου ειχα παιδευτει πολυ γιατι κοιμοταν στα ενδιαμεσα οτι και να εκανα να την ξυονησω δεν ξυπνουσε και με το που την εβαζα στο κρεββατι εκλαιγε και παλι απο την αρχη, μπορει να πηγαιναμε ετσι 2-3 φορες και 1.5 με 2 ωρες. Ομολογω οτι ηταν πολυ δυνατο το δεσιμο συναισθηματικα και δε το μετανιωνω αλλα ειχα καταβαλλει πολλες προσπαθειες για να ξεπερασω τις αντοχες μου που ειχαν εξαντληθει . Στον Στεφανο απο την κλινικη και μεχρι τωρα τρωει λαιμαργα για 15-20 λεπτα απο το ενα και το αλλο δε θελει ουτε να το μυριστει, κανει κατι εκφρασεις αηδιας και κοιματα απευθειας μεχρι και 5 ωρες ειδικα το βραδυ .

Πανα καλυτερα νβα αλλαζουμε πριν το θηλασμο εκτος και αν εχει κανει κακα του κατα τη διαρκεια γιατι μετα μπορει να τον ζορισουμε και να βγαλει γάλα .

Κορινα και Χαρα καλη ελευθερια κοριτσια με ενα πονο ! Ελπιζω να μην γενναει και καμια αλλη και να την ξεχασα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν,τώρα που κοιμούνται κ οι δυο οι άντρες μου,να σας γράψω αναλυτικά την εμπειρία μου γιατί με τα σκόρπια λόγια απο εδώ κ απο εκεί δεν ξέρω πόσα σας έχω πει μέχρι τώρα..

Απο την τρίτη το βράδυ (28/02) είχα έντονες συσπάσεις,ανώνυδες όμως πάλι..Έπεσα για ύπνο κ ξύπνησα μόνο 2 φορες για τουαλέτα.Καταλαβα πως η κοιλιά μου ήταν πέτρα αλλά αφού δεν είχα πόνο δεν έδωσα σημασία!

Το πρωί ξύπνησα κατά τις 06:15 κ ένιωσα πονάκια περιόδου,μην φανταστείτε πολύ δυνατό πόνο( γιατι εγω πονούσα κ πολύ στην περίοδο) αλλά κατάλαβα ότι κάτι γίνεται.Πήγα όπως σας είπα στην τουαλέτα κ στο σκούπισμα είδα την τραχηλική βλέννη ή αλλιώς τάπα!! :lol::lol:

Είχα υγρά παχύρευστα κ στην μέση ένα καφέ,αυτο είναι το σημάδι πως ξεκινάει ο τοκετός!! ;) Το πολύ το διαβασμα κ το πολύ ψάξιμο με ωφέλησε τελικά. ;) (Απο την στιγμή που βλέπεις αυτο το σημάδι,αναλογα με τον οργανισμό της κάθε γυναίκας,σημαίνει πως στις επόμενες 2-76 ώρες (περίπου) θα γινει κ ο τοκετός.)

Πήγα λοιπόν στον άντρα μου,τον ξύπνησα λέγοντας του να μην αγχώνεται κ πως είδα το σημάδι που σημαίνει πως ξεκινάει η διαδικασία του τοκετού,όχι απαραίτητα άμεσα όμως..Του είπα πως θα μπω να κανω ένα μπανάκι κ μετά θα πάρω την γιατρό μου..

Μεχρι να ζεσταθεί το νερό κ κατα τις 7 παρά ο πόνος έγινε πολύ έντονος,πήρα την γιατρό μου κ μου ειπε να μπω για μπάνιο κ να μετραω κάθε πότε έχω συσπάσεις.να την πάρω τηλ να την ενημερώσω κ κάποια στιγμή να πάω στην κλινική να με δει..(πίστευε η γυναίκα πως έχουμε ώρα..)Όσο έκανα μπανάκι φωναζα στον Αντρα μου κ σημείωνε τις συσπάσεις μου,όταν βγηκα συνειδητοποίησα πως ήταν ανα 4-3 λεπτά!Πήρα την γιατρό μου της το είπα κ μου είπε να ξεκινήσω σιγά-σιγά για την κλινικ'η γιατί είμαστε σε πολύ καλή φάση..Ντύθηκα λοιπόν,έβαλα τις φορμούλες μου κ καθώς ήμουν έτοιμη σπάνε κ τα νερά μου :shock::shock: ..Ξαναμπήκα για μπάνιο (νομιζα αυτο ήταν) κ αφου ξαναντύθηκα κ πήγα να φύγω τρέξανε κ αλλα..Πάνω στον πόνο μου (πονούσα ήδη πολύ) δεν πρόσεξα το χρώμα που είχαν,ήταν πρασινοκαφέ..Πήρα τελοσπάντων την γιατρό μου ξανά κ εκείνη μες την τρελή χαρά μου είπε πως γεννάμε να βιαστώ λιγάκι γιατί έτσι όπως πάω θα γεννήσω στο σπίτι..Σε όλη την διαδρομή υπέφερα,πολύ πονος κ ανα 2 λεπτά..Νομιζα πως θα γεννησω μεσα στο αυτοκίνητο.. :shock:

Μόλις έφτασα στην κλινική με πήραν με το καροτσάκι κ με πήγαν γρηγορα-γρηγορα στην αίθουσα τοκετού,ούτε την νυχτικιά μου δεν πρόλαβα να βάλω,ήρθε μια μαία κ με είδε κ μου είπε πως είχα διαστολή 5 !!!!!!!!

Με ετοίμασε (μου έβαλε την πράσινη νυχτικιά) κ περιμέναμε την γιατρό μου,να σημειώσω πως στην κλινική έφτασα 8:15..Επειδή πονούσα πολύ ζήτησα να μου κάνουν επισκληρίδιο,κατα τις 9 παρα δεκα μου καναν μισή δόση,ηρθε κ η γιατρός μου κ με είδε κ ήδη η διαστολή ήταν στο 7!!! 09:20 με ξαναειδε κ είχε φτάσει στο 10!!! Τέλεια μου λέει η γιατρός μου ξεκινάμε!Μου κλείνει όλα τα φώτα κ μένουμε με το φως που έμπαινε απο το παραθυρο,αρχίζει μου δινει οδηγίες για το πως θα σπρώξω κ ξεκινάμε..Εγω άρχισα να πονάω πάλι κ μου καναν αλλη μιση δόση επισκληριδίου.(η οποία τελικά δεν πρόλαβε να με πιάσει..)Θα μπορούσαμε να ειχαμε τελειωσει μεχρι τις 10 παρά,αλλά η γιατρός μου,μου έκανε μασαζ γιατι δεν ήθελε να με κόψει(περινεοτομή)..(απο μόνη της,δεν ειχα προλάβει να της το ζητήσω..)Οπότε πήγαμε σιγά-σιγα,μου έλεγε να σταματαω να σπρώχνω κ μου έκανε μασαζ..Εμενα αυτο με έκαιγε πολύ εκείνη την ώρα αλλά μετα την ευγνωμονούσα γιατι γεννησα κ δεν έχω ούτε ένα ράμμα!!!

10:13 βγηκε τελικά ο μικρός κ μου τον έβαλε αμεσως στο στηθος!Μετα απο 10 λεπτα αφησε τον παιδίατρο να δει τα βασικά δίπλα μας κ μου τον ξαναεβαλε στο στηθος.Ζητησε απο την μαια κ τον παιδιατρο να περασουν εξω για να γνωρισουν οι γονεις το παιδι τους όπως χαρακτηριστικά τους είπε!! Μας αφησανε 1 ώρα μαζι με τον μπεμπη κ τον αντρα μου στην αιθουσα όπως ήμασταν..Στην αρχη μου εδειξε πως να τον βαζω στο στηθος κ μετα έφυγε..Συγκλονιστικη εμπειρία :D:D:D:D

Ηρθε μετα απο μια ωρα κ μας ειπε πως οι γονεις μας εχουν πεθανει απο την αγωνία κ ζητησε απο τον αντρα μου να πάρει τον μπέμπη κ να πάνε στην αιθουσα νεογνων να το δειξει στους παππούδες αλλα κ να τον πλύνουν κ να τον ζυγίζουν.

Με καθαρισαν εμενα κ με πήγαν στο δωμάτιο όπου μετα απο απαίτηση της γυναικολόγου πάλι μου τον φεραν αμεσως για θηλασμό!Εγω σηκώθηκα αμεσως κ όλοι πάθαν πλάκα..Δεν πονούσα καθόλου!!

Ζητούσα τον μικρό συνεχεια για αποκλειστικό θηλασμό κ όταν δεν μου τον φερναν έκαναφασαρία!Ευτυχώς όλα πήγαν καλά..

3050γρ κ 49 πόντους γεννηθηκαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα μου ποια γυναικολογο εχεις?πρεπει να ειναι πολυ καλη...που γεννησες?το οτι δεν εχεις ουτε ενα ραμμα ειναι πραγματικα απιστευτο.εγω στο γιο μου για ενα μηνα δε μπορουσα να κατσω ουτε να φαω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Τι μου κάνετε;; Όλες καλά διαβάζω!!!

Εμείς μια χαρα αν εξαιρεσετε το γεγονός ότι σήμερα το απόγευμα πετρωνε συνέχεια η κοιλια μου και ψιλοαγχωθηκα αλλα τώρα μια χαρα είμαστε.

Χρυσα τέλεια η ιστορία τοκετού σου τόσο γλυκια και τέλεια και η γιατρός σας που σας άφησε χρόνο με τον κούκλο σας, έτσι και εμένα ήταν περίπου στον Αργυρη εξελίχθηκε γρήγορα. Εμένα νερά μου τρεξαν πριν το καθιερωμένο μπανάκι για το μαιευτήριο και μέσα στο αμάξι...χαχαχα Ασε που το καλύτερο είναι που δεν έκανες καθόλου ράμματα!!!

Για το άλματακι σας τα κάνεις τέλεια! Το στήθος να το δίνεις οπότε ζητάει ανεξαρτήτως ποτέ θυλασε τελευταία φορα, αλλα να αναλαμβάνει και λίγο ο μπαμπάς σας με βολτουλεσ στο σπιτι για ξεκούραση και χαλάρωση της μαμάς!!! Έτσι όπως κάνεις θα αυξηθεί η παραγωγή σου και θα φτιάξετε πάλι προγράμματακι σε 4-5 μέρες.Οπότε μην αγχωνεσαι θα περάσει...Το περάσαμε και εμείς πράγματι, μεγαλωνουν τα καμαρια μας!!

Χριστίνα μου εμένα το σύστημα με το ένα στήθος ανα θηλασμό δεν το καταφέραμε γιατι όταν το δοκίμασα έπαθα μαστιτιδα ( αμαθη μανούλα ντε)... Κάποιες μανούλες έτσι άλλες αλλιώς, το θέμα είναι να βρείτε έσεις τι σας ταιριάζει. Τον έβαζα και στα δυο στήθη γύρω στο μισάωρο-20λεπτο στο καθενα και μετα αν ήθελε να μείνει στο στήθος για να κοιμαται τον έβαζα στο κρεββατι μας και ξαπλωνα δίπλα του, και σιγα σιγα την έκανα.. Υπήρχαν κι φορές που δεν έπιανε. Όπως βέβαια είπες υπάρχουν και φορές που δεν πειναει απλα το θέλει το στήθος για ύπνο ή παρηγοριά. Όταν θα είναι στο μήνα θα θηλαζει κανένα 10λεπτο στο καθένα και τριων μηνών θα τρώει τόσο γρήγορα που δεν θα το πιστεύεις...αφου εγω έλεγα βρε δεν χορταινει. Αλλα έννοια σου εκπαιδεύονται τα σαγονακια να ρουφανε γρήγορα και αποτελεσματικά!!! Για τις γουλιτσες είναι φυσιολογικό απο ότι ξέρω, βγάζει ίσως επειδη έφαγε παραπανω, αλλα καλο είναι να το αναφέρεις και στον παιδιατρο σας. Για το αλλαγμα εγω το αλλαζα πάντα πριν το θηλασμό γιατι όπως είπες τον χαλούσα το χουζουρι...Οπότε συνιστώ αλλαγή πριν το μαμ για να είναι και πιο χαλαρή και σιγα σιγα θα καταλαβαίνει ότι μετα την αλλαγή θα έχει μανούλα και μαμ!! Αχ ανυπομονώ ποτέ θα αρχίσω και πάλι να θηλάζω...

Κορινα και Χαρα με το καλο και εσείς κορίτσια!!! Με ένα πόνο!!

Πω βρε κορίτσια τις τελευταίες μέρες έχω τέτοια τρελή φαγούρα στην κοιλια που λίγο ξεχάστηκα και ξηθηκα έντονα και σχεδόν τις ματωσα τις παλιοραγαδες... Βάζω κρέμα αλλα δεν βοηθάει καθόλου. Καμμια ιδέα;;;. Που by the way άσχετα το πόσο πασαλιβομουν τις έχω κληρονομιά απο την πρώτη εγκυμοσύνη σε όλη την κοιλια και είχα βάλει σύνολο 13 κιλα και τώρα είμαι στα +11,5. Καθαρά θέμα δέρματος είναι...

Αυτα τα νεα μας... Φιλακια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα τι ομορφη ιστορια του πως γεννησες..να σας ζησει!ετοιμαζομαι κι εγω και μου αρεσει να διαβαζω ομορφες ιστοριες!!!με το καλο οσες ακομα περιμενουν να γεννησουν και οσες εχουν τα μωρακια τους υπομονη λιγακι μεχρι ο θηλασμος να ερθει στα ισια του.Εγω δεν το δοκιμασα ακομη αλλα απο οτι μας εχουν πει,προσφερεις το ενα στηθος,προσπαθεις να μην το αφηνεις να κοιμαται η να πιπιλαει..το ακους αν πινει η ...γλυφει ;) και ειναισημαντικο να το αδειασει πριν του δωσεις το αλλο,γιατι το λιπος και ολα τα καλα ειναι στο τελος..μολις το πιει του προσφερεις το αλλο και αν πιει λιγο καλως αν οχι του το δινεις στην επομενη φορα.

Οσο για το περιναιο,για να μην σε κοψουν,εμεις κανουμε ηδη ενα μασαζ,μου το κανει ο αντρας μου,μας εχουν συμβουλεψει οτι πρεπει να ξεκιναει γυρω στις 4 βδομαδες πριν τον τοκετο με λαδακι,ειναι μια διαδικασια που στην αρχη τσουζει και ειναι γενικα αβολη αλλα μπορει να σε γλιτωσει απο τα ραματα,καθως ειναι πολυ ελαστικο μετα..επισης η μαια πρεπει να φροντισει να σου πει ποτε να σπρωξεις και ποτε να περιμενεις και να βαλει σωστα τα χερια της ωστε να σε προστατεψει οσο γινεται..ευχομαι να πανε ολα καλα ...φιλια σε ολες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτο για το μασάζ, ενδιαφέρον ειδικα αν έχει αποτέλεσμα.

Κορίτσια το ένα στήθος μου γεμίζει καλα ενω το άλλο όχι ξερετε τι μπορω να κάνω?

Καλο μεσημέρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ καλο το μασαζ ,ειμαι στο εξωτερικο και μας το δειχνουν και το συστηνουν για να μη σε κοψουν ..αν βρω οδηγιες θα σας στειλω..αλλα ειναι δυσκολο να το κανεις μονη σου, χρειαζεσαι να στο κανει ο συντροφος..

Μασάζ περινέου (το πυελικό έδαφος που εκτείνεται μεταξύ ηβικής σύμφυσης και κόκκυγα). Το μασάζ σε αυτή την περιοχή ξεκινάει 5-6 εβδομάδες πριν το τέλος της εγκυμοσύνης και αποσκοπεί στη χαλάρωση των μυών του περινέου και στην αύξηση της ελαστικότητάς του, ώστε να μπορεί να διαταθεί επαρκώς στον τοκετό χωρίς κίνδυνο ρήξεων. Το μασάζ περινέου πραγματοποιείται συνήθως από την ίδια την έγκυο, αφού προηγουμένως έχει κάνει ένα ντους με χλιαρό νερό, για να καθαριστεί η περιοχή και να χαλαρώσουν οι μύες. Επιβάλλεται η καθαριότητα των χεριών πριν το μασάζ. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιο φυτικό λάδι, που περιέχει βιταμίνη Ε και κάνει το δέρμα πιο ελαστικό. Την τεχνική του μασάζ σ’ αυτή την περιοχή μπορείτε να τη διδαχθείτε από τη μαία σας, από την οποία θα πληροφορηθείτε και για λεπτομέρειες γύρω από την ωφελιμότητά της. Να βρηκα link για οποια ενδιαφερεται

http://en-gb.facebook.com/notes/%CF%80% ... 2556536188

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cuando μου εγω ειχα ακούσει οτι το κάνει η γιατρός μου κατα την διαρκεια του τοκετού αλλά δεν ειχα προλάβει να το συζητησω μαζι της καθοτι μας προλαβε ο μπέμπης..

Εισαι στο εξωτερικό γι αυτο το γνωρίζεις..Αν το ηξερα θα εκανα κ εγω νωριτερα μασαζακι..Πάντως οπως αποδειχτηκε ειναι πολύ καλή τεχνική αφού την γλύτωσα απο τα ραμματα.Εκεινη την ώρα με έκαιγε όπως ειπα πολύ καθως σταματουσαμε την διαδικασια για να γινει αλλά χαλάλι..Μετα τον τοκετό σηκωθηκα αμεσως κ περπατουσα σαν να μην συμβαινει τίποτα!

Χριστινάκι ειναι απολυτα φυσιολογικό να νιωθεις έτσι.Πάντα το ενα στηθος έχει περισσοτερη παραγωγη απο το άλλο(απ'ότι μου ειπαν κ εμενα).Κ εμενα ετσι ηταν κ επεμενα λιγο περισσοτερο σε εκεινο μέχρι που εστρωσε.Κ πάλι βεβαια το αλλο ειναι καλύτερο αφου κ ο μικρος χορταινει πιο γρηγορα...Τώρα ειναι τοσο μαλακό το στηθος μου που αν δεν ειχα ενημερωθει θα ελεγα πως αποκλειεται να έχω γαλα..Οταν βλέπεις ότι αρχιζει κ βαραινει πολύ η αρχιζει κ πονάει βαζε το μωρακι σου στο στηθος κ θα ηρεμει..Εγω πάντως έτσι έκανα κ τώρα ειναι σε πολύ καλη κατασταση.προσεχε μονο να εχεις την σωστη σταση για να μην σε πληγωσει..

Ναντια σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..Ευτυχώς ο αντρουλης μου ειναι κοντα μου κ με βοηθάει πολύ..Ακόμα κ το βραδυ τις μοιραζομαστε τις ώρες όταν ειναι ανησυχος κ με ξυπναει μόνο για να τον ταισω..Πάντα με βοηθούσε κ τώρα ένα παραπάνω..

ΣΑς αφηνω πάω πάλι να ταισω τον μικρουλη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και ''προσεχώς'' μανούλες!

Αύριο βράδυ μπαίνουμε στην κλινική για την πρώτη πρόκληση με την ελπίδα την Δευτέρα να έχω γεννήσει. Σήμερα που μας εξέτασε η γιατρός είδε πως δεν έχει κατέβει καθόλου ενώ φαίνεται να έχει χώρο, και υποψιάζεται πως ίσως να έχει τυλιχτεί ο ομφάλιος λώρος γύρω από το λαιμουδάκι του και γι' αυτό να μην κατεβαίνει. Ευχηθείτε να μας πάνε όλα καλά!!!

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαρα ολα καλα θα πανε!!!με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια το μπεμπακι σου.εμενα χθες με πιασανε πονοι και πηγαμε στο μαιευτηριο αλλα σταματησαν και τελικα δεν ειχαμε γεννητουρια.η μπεμπα μας δενεχει κατεβει ακομα τελικα.

cuando πολυ καλο το αρθρο με το μασαζ,θα το κανω γιατι στη πρωτη γεννα με ειχαν τσακισει στα ραμματα.ενα μηνα δε μπορουσα να κατσω....ελπιζω να κανει δουλιτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...