Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!στην τελικη ευθεια!!!!


Recommended Posts

mpepakos μαλλον κοντεύεις γλυκιά μου....

Εμείς πήγαμε Τρίτη γιατρό, όλα μια χαρά, η ανάπτυξη του μικρού τέλεια και ο πλακούντας στο 2. Οπότε έχω ακόμα μερούλες, μου είπε.

Πέρασα και ένα πατατρακ..έκανα αιμορροϊδες τώρα βρε κορίτσια, στο τέλος.Κ στην αρχή τρελάθηκα. Μέχρι να το δει ο γιατρός κ να μου πει τι είναι φοβόμουν ότι έχω τα χειρότερα. Κλάαααμμα...Κ δεν το έλεγα κ σε κανένα μέχρι να μάθω τι είναι και όλο νεύρα είχα. Με όλους επιθετική. Ευτυχώς που είναι αυτό μόνο. Μου είπε ο γιατρός ότι κ τυχερή είμαι που δεν είχα απο πιο νωρίς γιατί 1 στις 2 εγκυούλες έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Ο μικρός σταθερός στη θέση του. Κάποιες φορές μου βγάζει έναν πόνο ψηλά, προς το διάφραγμα. Λογικό είναι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια!!!!! Γυρίσαμε κ εμεις σήμερα στο σπίτι 3 πλέον!! Γέννησα την Δευτέρα 3450γρ και 50εκ. η μπουμπου μας!!!!Με πιάσαν οι πόνοι 1:40 το πρωι κ στις 5:10 ειχαμε το κοριτσάκι μας !!Όλα καλα κ γρήγορα . Δοκιμάζουμε κ μεις αποκλειστικο θηλασμό μια χρειαζόμαστε συμπλήρωμα μια όχι θα δούμε.. Σας αφ,ηνω ξύπνσε το ζουζουνι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια μου!!!!

Καταρχήν συγχαρητήρια και να ζήσουν τα νέα μωράκια της παρέας!!!!

Γεννήσαμε και εμείς την Δευτέρα το πρωί στις 05:55! Τελικά δεν κάναμε πρόκληση την Τρίτη γιατί έσπασαν τα νερά Κυριακή βράδυ κατά τις 10 αλλά πήγα χωρίς πόνους. Ήρθαν σιγά σιγά αλλά δεν ταλαιπωρήθηκα παρά μόνο την τελευταία ώρα! Εκανα έναν μπέμπαρο 3.610γρ και 51εκ!

θήλασε αμέσως και πανεύκολα!

Είμαι πολύ ενθουσιασμένη που έχω πλεον 2 κουτσούβελα!!!!

Ο μικρούλης είναι μια χαρά και ο Χριστόφορος είναι άψογος με το μωράκι!!!!! Δεν περίμενα οτι θα είναι τόσο καλός μαζί του! :D

Οταν τα καταφέρω θα πω λεπτομέρειες!

Σας φιλώ όλες! Και με το καλό όσες περιμένουν τα μωράκια τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! βλέπω πήραμε φόρα, πολλά γεννητούρια!!!! άντε να σας ζήσουν κορίτσια, να 'ναι γερά και καλότυχα!!!!

Εμείς τρεχουμε, πολλά ξενύχτια, πολύ φαί, πολύ σκατό :lol::lol::lol: μηδεν χρονος για την μαμά...

Φιλάκια πολλά τρεχω να ταισω.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζησουν τα μωράκια σας Χριστίνα και Μαρυλου, πάντα τέτοιες χαρες!! Καλές σαράντα!

Εύη μου με το καλό να κρατησεις και συ το μωρακι σου στηναγκαλιά σου, περιμένουμε νέα σου!

Zuzunova περιμενουμε και απο σενα τα νεοτερα!

Χαρα μεχρι ποτε θα εργαζεσαι, ετσι οπως πας θα γεννησεις στη δουλεια!

Κορινα μου φυσιολογικος ο πονος μεχρι να κατεβει το μωρο και θα νιωθεις ανακουφιση.

Εμεις παμε καλα, συνεχιζουμε με το θηλασμο, μονο που ειναι λιγο τεμπελης, τρωει το πρωτο δεκαλεπτο πολυ λαιμαργα χορτανει δε θελει και απο το αλλο στηθος και κοιμάται.....

Σημερα ειναι το πρωτο βραδυ που θα μεινω εντελως μονη μου και με τα δυο μωρα, ο αντρας μου ειναι υπηρεσια και τρομοκρατουμαι λιγο.

Φιλακια χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μου.να χαιρεστε τα μωρακια σας οι μανουλες.εγω εχθες ειχα μια αδιαθεσια σαν να με γυρναγε γριπη και πηγα στο νοσοκομειο.μου κανανε καρδιοτοκογραφο καιειχα συσπασεις αλλα δεν τις καταλαβαινα.μου ειπαν οτι αρχιζουμε σιγα σιγα κια ετσι δεν θα κανω προκληση ακομα.θα περιμενουμε το σαββατοκυριακο και δευτερα θα ξανακανω καρδιοτοκογραφο αν δεν γεννησω μεχρι τοτε και μετα θα κανουμε προκληση.φοβαμαι για την μπεμπα μην γινει τιποτα και δεν τρεφεται καλα τελευταια στιγμη γιατι με πλακουντα 3 και αμνιακα στα κατωτερα επιπεδα να μου παει,οποτε θα πιεσω τον γιατρο αν τον δω και μου πει να περιμενουμε φυσιολογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας.κοριτσια μια απορια.το πρωι που σηκωθηκα πηγα τουαλετα ειδα στο χαρτι βλεννη ασπρο-κιτρινη σαν σιλικονη.τι ειναι αυτο ξερει καμια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Ευη νομίζω δεν ειναι τπτ μην ανησυχεις ρώτα τον γιατρο σου βεβαια για να ησυχάσεις!

Εμεις κορίτσια προσπαθουμε με τον θηλασμό θέλει κ συμπλήρωμα πολλες φορές κ στεναχωριέμαι δεν θα επρεπε να εχω στρώσει ως τώρα ?Η δικιά μου δεν ξυπνάει για να φαι τρώμε πολυ χρόνο να την ξυπνήσουμε... δεν ξέρω ...Αν εχετε συμβουλές ειδικα οι δευτερομανούλες help! :D ευτυχώς ο αντρας μου ειναι δίπλα μου κ βοηθάει πάρα πολύ\

Σας αφήνω πολλά φιλάκια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανούλες!!

Να σας ζήσουν τα μωράκια κα με το καλό τα επόμενα γεννητούρια!!

Εγω μπήκα αισίως στον έβδομο κι έχω αποριούλα!

Σας ξαναπιάσαν οι ναυτίες του πρώτου τριμήνου και στο τρίτο??

Γιατί νομίζω πως ξαναήρθαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανούλες!!

Να σας ζήσουν τα μωράκια κα με το καλό τα επόμενα γεννητούρια!!

Εγω μπήκα αισίως στον έβδομο κι έχω αποριούλα!

Σας ξαναπιάσαν οι ναυτίες του πρώτου τριμήνου και στο τρίτο??

Γιατί νομίζω πως ξαναήρθαν...

οοο ναιιι και εγω αυτη την απορια ειχα !!!οταν μπηκα στον 7ο με ξαναπιασαν!!αλλα για λιγες μερες...! :D φυσιολογικο ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια!

Χριστίνα και Μαριλού, να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

Νμ, αφού κοιμάται ο μικρός σου φαίνεται χορταίνει με αυτά που τρώει. Μην ανησυχείς.

Εμείς από τον γιατρό έχουμε μόνο καλά νέα. Η μπέμπα έχει βάρος 2.600 και έχει γυρίσει προς τα κάτω (ευτυχώς!!!- το είχα άγχος). Μας έδειξε και προσωπάκι και μου φάνηκε αρκετά γεματούλα. Έχει κάτι μαγουλάρες και κάτι χειλάρες... :lol: ! Θα ξαναπάω σε δύο εβδομάδες που θα έχω μπει και στον μήνα μου και τότε θα συζητήσουμε και για τον τοκετό.

Αυτά.

Φιλάκια σε όλες και στα μωράκια σας!

Υ.Γ. Μαμ Ναντια, που είσαι χάθηκες λιγάκι... :) όλα καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα και μαριλού να σας ζήσουν τα καμαρια σας!!! Άντε και καλές αγκαλιτσες απο εδω και πέρα και καλή λοχεία ... Χριστίνα μου γλυκιά κουράγιο με τον θηλασμό! Θες Να θηλασεις αποκλειστικά ε;; Πράγματι ως τώρα θα έπρεπε να θηλάζετε αποκλειστικά. Συμβουλή μου είναι να κοψεις το ξένο, και οπότε κλαίει να την βάζεις μόνο στο στήθος. Είναι σίγουρη ότι της δίνεις ξένο γιατι φοβάσαι ότι δεν το φτάνει το γάλα σου, αλλιώς γιατι να τρώει και το ξένο ε; Λοιπόν αυτο είναι το νούμερο 1 άγχος για όλες το πρώτομανουλες, δεν είσαι μόνο εσυ. Οπότε ξεκινά και ξεχνά τα μπουκάλια και το ξένο...Θηλασε την και απο τα δυο τα στήθη χωρίς να κοιτας ρολόι και μόλις γκρίνιαξει και η μπουμπού σου βαλτην μόνο στο στήθος και ας έχει περάσει μόνο μισή ώρα ή τρία τέταρτα. Οσο βάζεις το μωρό στο στήθος τόσο διεγειρεται και κατεβάζει γάλα. Αν τις δίνει μπουκάλι δεν θα προσπαθεί πολυ στο στήθος γιατι σαφώς θα διαλέξει το πιο εύκολο και σιγα σιγα θα μειωθεί το γάλα σου... Θα είναι λίγο δύσκολο στην αρχη και όλη την ώρα πιθανά να είσαι με τα βυζιά απ'εξω συνέχεια. Αλλα μην αγχωνεσαι αυτο θα είναι για καμμια βδομάδα και θα στρωσει και θα στρωσει. Αφου έχεις την υποστήριξη του άντρα σου έχεις ότι χρειάζεσαι. Να θυμασαι ότι ο θυλασμός δεν έχει ωράρια, και λειτουργεί αναλογα με την ζήτηση του μωρού! Αν θες να με ρωτήσεις τπτ να σε στείλω το τηλ σε πμ. Και όπως είπα αν θέλει και άλλη κοπέλα να της δώσω το τηλ δεν με πειράζει, ας μου στείλει πμ. Δεν είμαι καμμια ειδικός απλα μια μανούλα που θυλασε με επιτυχία για 15 μήνες, και έκτοτε είμαι φανατική του θυλασμού!!!

Κορινα υπομονή με τις αιμοροιδες... Και εγω στον πρώτο μου είχα πιο πολυ θέμα, σ'αυτην μόνο στην αρχη. Είναι πολυ σπαστικο το ξέρω, και με την γέννα καμία φορα χειροτερεύει...

Ζουζουνοβα μια χαρα η μπεμπα σας!! Άντε είδατε και φατσουλα!!! Εμείς δυστυχώς δεν μπορει να δούμε καλα γιατι λόγω ότι έχει πολυ λίγο αμνιακό στο τρισδιάστατο πιάνο και το πλακουντα και τα τοίχωματα της μήτρας οπότε τζιφος...

Εμείς χαθηκαμε λιγάκι γιατι αυτό το καιρο κάνουμε λαμπαδες χειροποίητες για το Πάσχα, θα σας βάλω φωτο να πείτε γνώμη..., και επιτέλους νιώθω χρήσιμη. Τα βόλευε έτσι ξαπλα που είμαι και κάνω κάτι δημιουργικό πια!!! Την Παρασκευή πήγαμε και στον γιατρο και όλα καλα μας είπε!!! Οι μετρήσεις μας, τα ντοπλερ του και το βάρος είναι μια χαρα, το αμνιακό μια απο ίδια, πλέον φαίνεται πολυ λίγο, αλλα μου είπε οσο μπορούμε θα το τραβήξουμε.. Θελουμε να φτάσουμε μέχρι και 17 Απριλίου. Τώρα έχω ραντεβού πάλι 30 Μαρτίου μόλις μπω στο μήνα μου και μετα κάθε βδομάδα...

Μουμπασα υπομονή σε νιώθω αλλα θα περάσουν κορίτσι. Και εγω ώρες ώρες με τον άντρα μου αναρωτιέμαι αν με καταλαβαίνει αλλα και αυτός περνάει το δικό του ζόρι, καμία σχέση με το δικό μας αλλα πάλι...

Φιλακια κορίτσια μου και συγχωρεστε με αν ξέχασα καμία. Όλες σας φιλω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Βρήκα λίγο χρόνο κμπήκα πολλα φιλια σε όλες!!

Δεν ξέρω Ναντια μου δεν γεμίζει απο χθες το στήθος μου όπως γέμιζε..ρουφάει ρουφάει το μανάρι μου αλλα ..δεν χορταίνει. το στήθος δεν βγάζει άλλο για να την αφήσω ,καταλαβαίνεις τι εννοώ?δεν με πειράζει να ξυπνήσει γρηγορα για να ξαναφάι αλλα δεν ησυχάζει, δεν ξέρω στεναχωριέμαι θέλω να γεμίσει το στήθος μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα πουλάκι μου μην αγχωνεσαι!!! Θα γεμίσει το στήθος και θα χορτάσει το νινί σου. Πιθανά άρχισε να συμβαίνει αυτο που σου είπα, μειώνεται σιγα σιγα το γάλα σου. Οπλισου με υπομονη και ξεκινά μια μέρα απο το πρωι να την βάζει και κάθε δέκα λεπτά αν γκρίνιαζει στο στήθος. Και γάλα να μην πίνει διεγειρεται το στήθος να κατεβάσει γάλα και αυτο είναι το ζητούμενο τώρα. Προς θεού δεν θα το αφήσεις να λυσσαξει το παιδι, αν την δεις να εκνευριζεται τρέλα δωστης ξένο αφου την έχεις βάλει στο στηθος. Απέβαλε απο το μυαλό ότι παιδευεις το μωρό σου με αυτο τον τροπο, προσπαθείς για το καλύτερο. Αυτο να θυμασαι. Οσο πιο πολυ την βάζεις στο στήθος τόσο πιο γρήγορα θα σου ερθει το γάλα. Κουράγιο αλλα μην απελπιστεις σε μια δυο μέρες θα δεις διάφορα και σε καμμια βδομάδα θα είστε χωρίς ξένο. Αλλα είπαμε βυζί, βυζί και πάλι βυζί. Έχω ξαναπεί ότι προσωπικά βοηθήκα με το http://www.mitrikosthilasmos.com . Οπότε μπορείς μπες και διάβασε εκει που λέει "για τον θυλασμό" στο "ερωτήσεις-απαντήσεις". Περιμένω νεα σου και μην αγχωνεσαι!!! Θα τα καταφέρετε!!! Φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚαΛησπέρα τι κάνετε?

Εμεις περασαμε σημερα και το τεστ ακοης, ευτυχως και τα δυο αυτακια ειναι ενταξει!

Χριστινα μου ο παιδιατρος τι σου λεει για το θηλασμο? Δοκιμασεσ αποκλειστικα και δεν βάζει βάρος? Εχει και παιδιατρους που δεν προωθουν τον θηλασμο. Στο site που σου ειπε η μανναντια εχει και καπου που μπορεις να ρωτησεις ειδικους.

Το οτι δεν νιωθεις φουσκωμενο το στηθος σου δε σημαινει οτι δεν εχεις και γαλα.Στην αρχη και μενα ετρεχει πολυ και επειδη δεν ετρωγε πολυ αναγκαστικα να βγαλω με το θηλαστρο για να μην παθω καμια μαστιτιδα,μαοπο τοτε και γω δεν το νιωθω φουσκωμενο , αλλα βαζει βαρος κανονικα

Φημες η οχι δοκιμασε να τρως πολλες σουπες και τσαι γλυκανισο, εμενα στην κορη μου με βοηθησε ειδικα το τσαι και κατεβαζα γαλα.

Προπαντως υπομονη και μην απελπιζεσαι. Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Νομιζω οτι τα πάμε καλά με τον θηλασμο σήμερα όλη μέρα δεν φάγαμε συμπλήρωμα :D

Ο παιδίατρος μου συνέστησε να πάρω χάπια μαγιάς μπύρας ελπίζω όλα να πάνε καλύτερα τώρα! Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Που χαθηκατε βρε όλες;;

Τι ωραίες μέρες κάνει βρε κορίτσια; Ή εμένα μου φαίνεται γιατι βλέπω πολυ ήλιο!!!

Νμ0113 τέλεια με το τεστακι σας!! Αυτο δεν το κάνουν στο μαιευτήριο πριν φύγεις; Γιατι στον Αργυρη έτσι θυμάμαι. Πρέπει ΒΑ κάνουμε και μετα;;

Χριστίνα μπράβο σας, τέλεια!!! Είδες πουλάκι μου; Και εγω έπαιρνα τα χάπια μπύρας. Άντε καλη συνέχεια και αυτο να ήταν μόνο!!!

Εμείς μια χαρα όλα, εκτός απο τρελές καουρες το βράδυ. Νιώθω να φλέγεται ο λαρυγγας μου... Για λίγο με ανακουφίζει το γάλα αλλα μετα επανέρχονται.... Καμία ιδέα;

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia mou!!!na sas rwthsw kati???

exete kanei ragades esy???

emena osoo proxwraei h egkymosini toses perisoteres kanw!!kai den kanw sthn koilia alla sta pleura ,skai sta mpoutia kai tous glwtous!!!

evala arketa kila!auto ftaiei??? :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κι απο μενα..δεν εχω εμφανιστει καθολου αλλα βλεπω οτι τα πρωτα μωρακια ηδη εκαναν την εμφανιση τους!!!να σας ζησουν!κι εμεις εδω στην αναμονη..ολα καλα με τη μικρουλα μας..περιμενουμε ποτε θα αποφασισει..σπρωχνει σπρωχνει προς τα κατω αλλα συσπασεις δεν εχω η τουλαχιστον δεν τις καταλαβαινω..πονο χαμηλα και ανγκη να παω τουαλετα εχω ειδικα οταν σπρωχνει..αλλα κατα τ αλλα ηρεμια..ευχομαι καλη λοχεια σε οσες γεννησαν και με εναν πονο σε οσες περιμενουμε να αντικρυσουμε τα ζουζουνια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mam nantia εγω για τις καουρες πινω γκαβισκον.και κανει αρκετη δουλεια.

mwroudenia2 ραγαδες εχω κανει στην κοιλια και στα πλευρα λιγες,αλλα δεν νομιζω να κανει με τα κιλα οσο με το δερμα.εγω ειχα απο τον 7ο ενω ειχα βαλει 7 κιλα μεχρι τοτε.τωρα αστα ειμαι +25 και εχει γεμισει η κοιλια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mam nantia εγω για τις καουρες πινω γκαβισκον.και κανει αρκετη δουλεια.

mwroudenia2 ραγαδες εχω κανει στην κοιλια και στα πλευρα λιγες,αλλα δεν νομιζω να κανει με τα κιλα οσο με το δερμα.εγω ειχα απο τον 7ο ενω ειχα βαλει 7 κιλα μεχρι τοτε.τωρα αστα ειμαι +25 και εχει γεμισει η κοιλια μου.

evi mouu akoma na genniseis??? :shock: ante me to kalooo!!!pote gennas???

egw eimai sta +19 kai exw akoma... :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακομα κοπελα μου.αυριο παλι για καρδιοτοκογραφο και θα δω τι θα μου πει?κουραστηκα ειναι η αληθεια.αφου λεω δεν θα εχω κουραγιο να σπρωξω και μετα να την φροντισω με το καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!απ'οτι βλεπω δεν εχουμε καινουργιο γεννητουρι.δε μπορω να μπαινω συχνα γιατι ο μικρος μου κανει τα πρωτα του βηματακια και ειμαι ολη μερα απο πισω...νομιζω χειροτερη στιγμη να συμπεσει με τη γεννα της μικρης δε θα μπορουσε να ειναι...να δουμε πως θα τα καταφερω με το θηλασμο.

ευη πλησιαζεις!

μαμ ναντια μαζι γενναμε πανω κατω!

χριστινα μπραβο που το παλευεις με το θηλασμο!τα καταφερες ειδες?

cuando με το καλο και σεis

εμενα στα συμπτωματα δεν εχει αλλαξει κατι μονο μερικες καουρες σημερα,πιεση χαμηλα ποτε ποτε και αναγκη να πηγαινω συχνα τουαλετα.κι εγω εχω κανει ραγαδες σε κοιλια και μπουτια ακομα και στη μια γαμπα!ειναι θεμα δερματος..οτι και να βαλεις τελικα δεν εχει σημασια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...