Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!στην τελικη ευθεια!!!!


Recommended Posts

TINKYBEL νομίζω πως είναι απολυτα λογικό να έχεις υγρά, αλλά ρώτα και τον γιατρό σου για καλό και για κακό. ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!!! Απόλαυσε αυτές τις εβδομάδες που το σποράκι σας είναι ακόμα στην κοιλίτσα σου!!!

Πάντως ξέρω πως είναι φυσιολογικό και ειδικά προς το τέλος όπου ο τράχηλος σιγά σιγά χαλαρώνει ώστε να μπορέσει να βγει το μωράκι. Πολύ μπακάλικα στο εξήγησα,αλλά το νόημα έχει σημασία! :lol:

nm0113 με το καλό γλυκιά μου!!!Όλα καλά να σου πάνε εύχομαι!!! Περιμένουμε νεάκια σου όταν με το καλό βρεις χρόνο και λίγη ηρεμία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

TINKYBEL και γω νομίζω πως είναι απολυτα λογικό να έχεις υγρά, και εγω ειχα σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης κ ακομα εχω, ο δικος μου γιατρος λεει οτι δεν υπάρχει λογος ν ανησυχείς οτι θα επηρεάσουν το μωρο η πιθανότητες ακομα κ με μυκητες να κολλήσει τπτ ειναι ελάχιστες. !

Χαιρομαι πολυ μαμ Ναντια που ολα πανε πολυ καλυτερα θετικές σκεψεις κοριτσια!!!

Σορυ που δεν αναφερομαι στην καθε μια ξεχωριστά αλλα φοβαμαι μην ξεχάσω καμια κ δεν θέλω το μυολό μου υπολειτουργεί λιγάκι!

Καλο μεσημέρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σε ολες!!!

καταρχην συγχαρητηρια Χρυσα για το μωρακι σου. καλη λοχεια να χεις τωρα και να ναι γερο.

συχγαρητηρια και στις υπολοιπες κοπελες που γεννησαν. εχω παρα μα παρα πολυ καιρο να μπω και εχω χασει την μπαλα λιγο. δεν προλαβα να σας διαβασω ολες κοριτσια.

να σας πω λοιπον οτι και γω γεννησα την παρασκευη 2/3 πηγαν ολα καλα. λεπτομερειες θα σας πω τις επομενες μερες .

φιλια σε ολες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσιούδια μου!!!

Νμ0113 με το καλο!! Περιμένουμε νεα σου αν και τώρα που σου γράφω πολυ πιθανά να έχεις αγκαλιτσα το νινί σου!!!

Χριστινούλι μου άντε έφτασε η ώρα και για σένα!!! Χωρίς άγχος και όλα θα πάνε καλα!! Θα γυρίσει και η μπέμπα όταν θελήσει χαχα..

Κουπάκι συγχαρητήρια και να σας ζήσει το μανάρι σας!!! Χαίρομαι που όλα σας πηγαν καλα και περιμένουμε αναλυτικά την ιστοριούλα σας όταν μπορέσεις!!

Τινκερμπελ μην αγχωνεσαι βρε για τα υγρα... Όπως σου είπαν τα κορίτσια είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογικο να έχεις τώρα στο τέλος. Εγω αγχωθηκα τοσο γιατι μαλλον δεν θυμασαι( και λογικο με τοσα κοριτσια εδω)είμαι ξαπλα με ολιγαμνιο απο τέλος του 4ου... Οπότε είμαστε που είμαστε με λίγο υγρο δεν θελουμε να χάσουμε καθόλου μέχρι να μπω τουλαχιστον στο μήνα μου. Οπότε αν εσυ όλα καλα ως τώρα γι'αυτο δεν σου είπε ο γιατρός ότι πειράζει, γιατι δεν πειράζει! Διώξε το άγχος και όλα θα πάνε τέλεια!!!

Απο τις φρεσκομανουλες δεν έχουμε και πολλά νεα, μάλλον τρέχουν με τα νινιά τους!! Καμμια άλλη γέννησε μάθατε καμμια τπτ;; Μουμπασα που είσαι χάθηκες; Όλα καλα;;

Εμείς τα νεα μας κορίτσια τα ίδια... Μέσα όλη μέρα και βρέχει κιόλας συνέχεια. Τελειώσανε και με τα ρουχαλάκια η μαμά μου και η πεθερά μου και κάτι τελευταία έχω να βάλω στη βαλίτσα!!!

Φιλακια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερααααα.τι μου κανετε?εγω ειμαι αισιος στις 38 και 1 μερας και αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο.πριν 8 μερες εκανα ντοπλερ και ηταν οκ και καρδιοτοκογραφο και εκει οκ αλλα συσπαση ουτε για πλακα.η μπουμπου ηταν 2700 ο πλακουντας 2-3 αλλα η αιματωση της στον εγκεφαλο και τον λωρο μια χαρα..και ειναι γυρισμενη προς τα κατω απο τις 29 βδομαδες.κουραστηκα ομως βρε κοριτσια.απο το σαββατο νιωθω καθημερινα πονακια χαμηλα σαν περιοδου αλλα πολυ υποφερτα και πονους στην μεση-πλατη,δεν ξερω αν ειναι συσπασεις η απλα απο το βαρος του μωρου..ο γιατρος ειχε πει οτι ειναι ψηλα ακομα και να περπαταω μενω σε δυοροφο οποτε ανεβαινω σκαλες 2-3 φορες την μερα,δεν εχω κουραγιο να περπαταω και εκτος σπιτιου.εντομεταξυ ολο κουνιεται το πουλακι μου και ποναω αφου τσιτωνει ολη η κοιλια απο την μερια που τεντωνετε,και της λεω βρε αφου δεν χωρας αλλο ελα στην μαμα...τιποτα εκεινη...βολευτηκε.ο αντρας μου εχει σκασει και αυτος και θελει λεει την φωτοτυπια του...χεχε.αυτα βρε κοριτσια...υπομονη και αγιος ο θεος.τα φιλια μου. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου καλησπερα και απο μενα!

εχω παρα πολυ καιρο να γραψω, ειμαι απαραδεκτη.

να ευχηθω σε ολα τα κοριτσια που γεννησαν καλη λοχεια, να σας ζησουν τα αγγελουδια σας!και καλα ξενυχτια !!!!!!!!

να λοιπον που φτασαμε στηνν τελικη ευθεια!απιστευτο...

εμεις ταλαιπωρουμαστε λιγο με το ζαχαρο, το παρακαλουθουμε βεβαια και κανουμε συχνα πυκνα ντοπλερ.Η μικρη προχθες ηταν 2 κιλα και 50 γρ.Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν θα ξεπερασουμε -οπως και στο γιο μου- την 38η εβδομαδα λογω ζαχαρου και θα μπουμε με προκληση γυρω στις 6-7 Απριλη.πωπω μου φαινεται πραγματικα απιστευτο που θα χω να φροντιζω κι αλλο παιδακι εκτος απο το αγορακι μου!

Σας φιλω!καλα μας γεννητουρια!μ'εναν πονο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Έχω να μπω πολύ καιρό και έχω χάσει πολλά.

Ξεκινήσανε λοιπόν τα γεννητούρια!

Να ευχηθώ πρώτα στις διδυμομανούλες: Κική, Ευάκι, να σας ζήσουν τα διδυμάκια! Να τα χαίρεστε και καλή δύναμη με τα ξενύχτια!

Χρύσα και Κουπάκι, να σας ζήσουν και εσάς τα μωράκια σας! Πάντα γερά και ευτυχισμένα.

Περιμένουμε εμπειρίες και νέα από τις φρεσκομανούλες.

Ποιά άλλη κοπέλα γέννησε; Έχω χάσει την άκρη :oops:

Με το καλό σε όσες πλησιάζουν.

Χριστίνα, πολύ ωραίο το δωμάτιο στην φώτο. Τέλεια και η κοιλίτσα σου!

Εμείς καλά πάμε. Επιτέλους ξεκινήσαμε τις ετοιμασίες. Από ρουχαλάκια και προίκα πήραμε τα πάντα. Αύριο θα πάμε να παραγγείλουμε και τα επιπλάκια της. Η βαλίτσα μου όμως δεν είναι έτοιμη.

Έχω μια ανησυχία. Oi περισσότερες που είμαστε περίπου στις ίδιες εβδομάδες λέτε ότι νοιώθετε πόνους και πίεση από κάτω. Εγώ ακόμα καμιά ενόχληση και είναι και με το κεφάλι πάνω. Είμαι και σχεδόν όλη την εγκυμοσύνη σπίτι, γιατί είχα προβλήματα στην αρχή, δλδ δεν κινούμαι και δεν περπατάω πολύ. Λέτε να μείνει έτσι; Στο γιατρό θα πάμε την επόμενη εβδομάδα και θα τον ρωτήσω.

Αυτά προς το παρών.Φιλάκια σε όλες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φουσκωκοιλίτσες και μανούλα Ευάκι!!!!

Τι μου κάνετε? εμέις καλά πάμε με τα ξενύχτια μας ;) τα ζουζουνάκια μου δόξα το Θεό είναι πολύ ήσυχα, μαμ, κακά και νάνι, δεν με ταλαιπωρούν πολύ, βέβαια κοιμούνται καλά και το συνήθως τα ξυπνάω εγώ για μαμ. Λίγο με ταλαιπωρούσε η μία θηλή μου είχε ματώσει, αλλά βάζω κρεμούλα και όλα καλά τώρα. Με το θηλασμό πάμε καλά, αλλά καμιά φορά πίνουμε και λίγο συμπλήρωμα. Χθες ήρθε και ο παιδίατρος και ήταν ενθουσιασμένος με τα διδυμάκια, πολύ ήσυχα μου είπε ότι είναι και πολύ καλά σε βάρος σαν διδυμάκια!!!

Ένα σας λέω μόνο, τα καλύτερα έρχονται και να τα κακομαθαίνεται, εγώ τα παίρνω συνέχεια αγκαλίτσα και κοιμούνται και στην αγκαλιά μου για αρκετή ώρα, έχουν ανάγκη τώρα που είναι μωρά από ζεστασιά.

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τα νέα σας, ο χρόνος τώρα πλέον είναι περιορισμένος, πάντως έχω γράψει την εμπειρία μου να μπείτε να την διαβάσετε.

Αλήθεια έχει γεννήσει καμία άλλη ή μόνο εμείς οι Διδυμομανούλες?

Σας αφήνω κουκλίτσες με καλεί το καθήκον της μάνας :D Φιλάκια πολλά πολλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοπελουδες! Όλα καλα βλέπω και χαίρομαι!!

Εμείς μια χαρα αν και η πίεση απο κάτω είναι καθημερινή πλέον και ειδικά όταν σηκωνομαι το πρωι... Τον τελευταίο καιρο νιώθω να κυλάνε οι μέρες πιο γρήγορα στην ξαπλα απο ότι στην αρχη...Ίσως επειδη έχει φύγει το πολυ άγχος... αφου προχθές έλεγα στον άντρα μου όταν γέννησω θα μου λείψει να τον έχω στην κοιλιτσα μου...

Ευη έτσι πως περιγραφεις τα πονακια σου δεν πρέπει να είναι συσπασεις. Με τις συσπασεις εκτός απο τον πόνο στη μέση πετρωνει και η κοιλια σου, σφίγγει δλδ. Έτσι έχεις να γίνεται σκληρή η κοιλια σου;

Πασχαλακι σχεδόν τις ίδιες μέρες θα γεννάμε γιατι και εμένα μου είπε δεν θα φτάσω μέχρι τέλους του μήνα μου λόγω του μειωμένου αμνιακου μας. Και εγω αυτο αναρωτιέμαι πως θα είναι να έχω και άλλον εκτός απο τον ταρζανακο μου...

Ζουζουνοβα μεγιά τα καινούργια σας!!! Για τα πονακια και την πίεση που λες μην σκας απο τώρα, έχει ακόμα περιθώριο να γυρίσει, και δεν σημαίνει ότι όλες πρέπει να έχουμε τα ίδια συμπτώματα. Στον πρώτο μου τέλος του 9ου είχα την πίεση απο κάτω και δούλευα μέχρι τελευταία βδομάδα. Σε αυτόν είμαι ξαπλα 4 μήνες τώρα και την τελευταία βδομάδα έχω τέτοιο τράβηγμα, τέτοια πίεση που μερικές φορές νιώθω μουδιασμενη απο κάτω...

Κικιτσα μου, μανούλα, κατ'αρχας συγχαρητήρια που θυλαζεις και μάλιστα δυο μαμουνια( αν σε προβληματίζει τπτ ή έχεις καμμια απορία εδω είμαστε, αν μπορούμε να βοηθήσουμε)!!!! Και εννοείτε ότι δεν τα κακομαθαινεις με τις αγκαλιτσες, αλλα τα προσφερεις ότι καλύτερο έχεις, την σιγουριά και την μυρωδίτσα της μανούλας που εννιά μήνες απολάμβαναν, τι πιο φυσικό;;

Αυτά κοριτσουλια μου σας φιλω!! Καληνύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου,

Κικίτσα μου κ κουπάκι να σας ζήσουν τα ζουζούνια σας!Να είναι πάντα γερά κ καλότυχα!

Με το καλό όσες περιμένετε..

Δεν έχω κ πολύ χρόνο γι αυτο δεν καταφερα να διαβασω όλα τα μηνυματακια σας!

Εμείς είμαστε πολύ καλά,θηλάζουμε αποκλειστικά κ έχουμε μπόλικο γαλατάκι σε σημείο να τον ξυπνάω συνέχεια για να φάει γιατι με πονάει το στήθος ;);) τρώμε ανα 2,5ώρο αλλά υπάρχουν φορές που θέλει κ νωρίτερα!Όποτε θέλει τον βαζω στο στήθος κ δεν περιμένω να κλάψει,με την πρώτη κίνηση που κάνει τον σηκώνω κ πάμε για αλλαγή πάνας μόλις τελειώσουμε τρώμε..Εχει δυο μέρες τώρα που δυσκολεύεται να αεριστει κ κλαίει πολύ το γιαβρί μου,ηρεμει στην αγκαλίτσα της μαμάς κ όταν του πιέζω τα ποδαρακια προς την κοιλίτσα,όρεξη για φαί όμως έχει..Ας μας δώσουν τα φώτα τους οι δευτερομανούλες,ξεκίνησαν οι κολικοί??ή μήπως φταιει κάτι που έφαγα?Τον βαζω να ρευτει μετα απο καθε γευμα αλλά δεν μου ρευετε κ ο παιδιατρος μου ειπε πως τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα δεν χρειαζονται οπωσδηποτε ρεψιμο,τι να κανω να επιμεινω περισσότερο?

Σας αφηνω..αρχισε να γκρινιαζει..Πάλι πεινασε το καλό μου..Θα ξαναμπω κ αργοτερα Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia!!!ti kanete???

na sas rwthsw kati?egw tis teleutaies meres niwthw tsimpimata katw xamila ...san na me diapernaei reuma kapws!kai otan pernw vathies anapnoes san na iremw!ti einai auto???

syspaseis??? :?:?:? a!exw kai ygra pio polla aosma !

exw agxwthei ligo..alla einai fysiologika nomizw e??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα.mam nantia οντως δεν σφιγγει η κοιλια μου.οταν νιωθω σφιξιμο ειναι η μπεμπα που διπλωνει τα ποδαρακια της.και εγω νιωθω χαμηλα πιεση και ποναω,εχουν ανοιξει τα κοκαλα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου τι κάνετε;;

Εμείς μια χαρα απλα σήμερα το απόγευμα με έπιασε ένας έντονος πόνος χαμηλά στην κοιλια αριστερά που με τσιγκλαει ακόμα λίγο, σαν νευροπονο το νιώθω και τον μπεμπη τον καταλαβαίνω κανονικα οπότε δεν αγχωνομαι.

Χρυσα μου μπράβο που θυλαζεις πουλάκι μου αποκλειστικά!!!!! Αν καμμια φορα δεν σου το αδειάζει καλα το στήθος γιατι τον πήρε ο ύπνος ή χορτασε πίεσε το στήθος να μην μένει γεμάτο μην σου κάνει καμμια μαστιτιδα. Αν και σε λίγες μέρες θα μπει και ο μπεμπης και το στήθος σε προγραμμα και θα δίνει οσο χρειάζεται το μωρό. Για τους κολικους που ρωτάς απο ότι θυμάμαι μετα το μήνα αρχίζουν, μπορει απλα να ζοριζεται να κάνει κακά ή απλα να θέλει την μανούλα. Πάντως αυτο που μπορείς να δοκιμασεις είναι για 2-3 μέρες να μην τρως ή πίνεις πορτοκάλια και μείωσεις τα πράσινα( αν και εγω ετρωγα απο ολα και λιγο). Άλλο ένα που μπορείς να κάνεις είναι να τον βάζεις στο πόδι σου, στο πάνω μέρος του μπουτιου σου με την κοιλιτσα να ακουμπαει το μπουτι σου. Για το ρεψιμο που ρωτάς, ναι στο αποκλειστικό θηλασμό δεν ρευονται τόσο εύκολα γιατι δεν ρουφανε αέρα, όπως στο μπουκάλι. Εμένα θυμάμαι μου έλεγε να τον κρατάω για κανένα μισάωρο και αν μετα δεν ρευεται αστον... Αλλα εγω αυτο το έκανε μόνο κατα την διάρκεια της μέρας, και το βράδυ προσπαθούσα αλλα δεν άντεχα όλες τις φορές, με καταλαβαίνεις...Σου παραθέτω και μια ερωτοαπάντηση σε ένα σάιτ που εμένα με βοήθησε πολύ με τον θυλασμό!! http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/0 ... 3.html?m=1

Εύα για το σφυξιμο που λες σε νιώθω και εμένα έτσι κάνει ο σκατούλης και κάνει ένα εξωγκομα απο μια μεριά η κοιλια μου... Όταν έχεις συσπασεις θα το καταλάβεις πίστεψε με...

Μωρουδενια αυτα που περιγραφεις δεν είναι συσπασεις(όπως είπα και την Ευη θα τις καταλαβεις τις συσπασεις), ίσως απλα πονακια απο την μήτρα που μεγαλώνει και για τα υγρα που ρωτάς αφου είναι αοσμα είναι φυσιολογικό.

Ελπίζω να βοηθησα κορίτσια μου, άντε που είναι και οι άλλες να πουν γνώμη... Φιλακια σε όλες, σε κοιλιτσες και νινάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου,

Νάντια σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..Το λινκ που μου έβαλες το παρακολουθώ κ εγώ..Ευτυχώς εχθες τον έπιασε για πολύ λίγο το βράδυ κ μετά κοιμήθηκε κ δεν ηθελε να ξυπνήσει!Με το ζόρυ τον ξύπνησα στις 2,5 ώρες για να φάει..Επειδή προχθες ηταν πολύ ανησυχος τον έβαζα συνεχεια στο στηθος κ εχθες ειχα περισσότερο γάλα,έκανα μαλάξεις κ τον έβαζα πιο συχνά για φαγητό κ τώρα ηρέμησε..Έχω θηλαστρο αλλα δεν θελω να το χρησιμοποιησω ακόμα,φοβαμαι μην με πληγώσει κ έχω πρόβλημα μετά..Μεχρι στιγμης τα πάμε πολύ καλά..

Να δούμε κ σήμερα πως θα τα πάμε με τα πονάκια μας κ το σφίξιμο..

Κ οσο για τα πορτοκαλια κ τα πρασινα που λες επειδη το ειχα διαβασει,τα αποφεύγω τωρα στην αρχή..Θα την βρούμε την ακρη πού θα πάει..

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολες.Αρχικα συγχαρητηρια σε οσα κοριτσια ειναι πλεον μαζι με τα μωρα τους.Ευχομαι ολοψυχα να τα χαιρεστε και να προσαρμοστειτε ευκολα στην αλλαγη αυτη.

Εγω δε μπηκα να γραψω τιποτα ολες αυτες τις ημερες γιατι δεν ημουν και στα καλυτερα μου...παλι.Την προγουμενη Δευτερα εκανα το βιοφυσικο προφιλ.Το nst βγηκε καλο και ο μικρος υπερικανοποιητικα κινητικος αλλα στο ντοπλερ το βαρος του εξακολουθει να ειναι μικρο.Ειναι μολις 1700 γραμμαρια ακομα.Ο γιατρος ακομα δεν ανησυχει,περιμενει να δει την επομενη μετρηση που ειναι την αλλη Δευτερα.Αν δεν εχει φτασει ουτε τα 2 κιλα υπαρχει θεμα στην τροφοδοσια του πλακουντα λογω διαβητη.Ουτως η αλλως θα μου το επαιρνε 2,5 εβδομαδες νωριτερα λογω του σακχαρου,τωρα αν δεν παιρνει βαρος κι ολας ...δεν ξερω ποσο νωριτερα...Περασα μια δυσκολη εβδομαδα με πολυ κλαμα και αγωνια παλι και επεισης ακομα δεν αμε αφησε να σηκωθω,να περασουν λεει οι 34 εβδομαδες και μετα.Τον αντρα μου μαλλον τον εχω κουρασει υπερβολικα με την ψυχολογια μου-λογικο αφου εχω γινει σχεδον καταθλιπτικη-και δεν μπορουσε να με στηριξει ιδαιτερα.Πιο πολυ με αντιμετωπιζε λιγο του τυπου...ασ την την τρελη θα της περασει.Ισως και να ηταν ετσι αλλα μαλλον νιωθω ηδη μανουλα νωριτερα απο οτι θα νιωσει εκεινος μπαμπας.Εκανα και επαναληπτικη κορτιζονη...αλλο δραμα.Επρεπε να γινουν 2 ενεσεις ανα 12ωρο και ετσι εφαγα την 1η 8 το πρωι που ανοιγε το φαρμακειο...κλαμα πρωινιατικα γιατι με πονεσε κιολας,επρεπε να κανω ινσουλινες εκεινες τις 2 ημερες πριν και μετα απο τα γευματα ,ειχα να κανω ολη μερα μετρησεις για το σακχαρο για να παρακολουθω αλλα τρυπηματα και εκει....2η δοση την εκανα παλι το βραδυ στο φαρμακειο και επρεπε να κανω στις 1.30 τη νυχτα και την ηπαρινη.Δεν την παλευα καθολου εκεινες τις ημερες.Τωρα νιωθω λιγο καλυτερα σιγα σιγα.Με τις συσπασεις απηυδησα,δεν μπορω να καθομαι ολη μερα να τις γραφω πια,τα παρατησα,με ειχε τρελανει το θεμα.Πιο πολυ με αγχωνε να μετραω δευτερολεπτα καθε φορα παρα η ιδια η συσπαση.Ξερω γινομαι υπερβολικη με τα παντα και δε θελω να γινομαι αχαριστη αλλα εσεις που εχετε δει την πορεια μου ειδατε τι περασα...κουραστηκα λιγο ,οχι σωματικα,απλα κουραστηκα να φοβαμαι και καθε λιγο και λιγακι να σκαει και κατι αλλο.Τελος παντων σας επρηξα και εσας.Θα τα ξαναπουμε,καλη συνεχεια σε ολες...μονες-διπλες-τριπλες.Φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλίτσες.

Χρύσα να σου ζήσει το ζουζουνάκι!!να ΄ναι καλότυχο και γερό!!!! ο γιατρός έχει δίκιο, δεν χρειάζεται ρεψιμο το μητρικό γάλα και εγώ τα βάζω αμέσως στην κούνια μετά το μητρικό, όταν τρώνε ξένο συμπλήρωμα τότε τα βάζω να ρευτούνε.

Η Νάντια τα λέει τέλεια, έτσι ακριβώς είναι. δες και εδώ http://goneis-paidia.com/odigies_thilas ... s_40meres/

και εγώ τρώω απ' όλα λίγο, αν το εννοχλεί κάτι θα το δεις και στακακά, αλλάζουν χρώμα και υφή. επίσης ζεστό μπανάκι, στο στήθος κα ικομπρέσες βοηθάνε όταν σε πονάει και μαλάξεις.

Κορίτσια υπομονή με τα πονάκια, λίγο σας έμεινε, τον φάγατε τον γαιδαρο, βέβαια πάρτε και τον γιατρό καλύτερα να τον ενημερώσετε.

MUMBASHA υπομονή κορίτσι μου, όλα θα πάνε καλά.... δυστυχώς έτσι είναι οι άνδρες εχουν μια αναισθησία, δυστυχώς όλα εμείς τα περνάμε, να 'σαι δυνατή τώρα και μετά όταν κρατήσεις αγκαλίτσα το μπουμπουκάκι σου θα τα ξεχάσεις όλα πραγματικά.... και εγώ σουρωτήρι είχα κάνει την κοιλιά μου με τις ενέσεις, και έκλεγα πολλές φορές, αλλά πραγματικά τώρα τα έχω ξεχάσει όλα.

Εμείς πάμε καλά, τρώμε και μητρικό και συμπληρώνουμε και λίγο με ξένο. Χθες είχαμε λίγα πονάκια και ο μικρούλης μου έβγαλε και λίγες τσίμπλες...... Χρύσα ο αφαλός σας έπεσε? εμένα ακόμα΄, σήμερα είμαστε 9 μέρες και έχω ακούσει και κοπέλες που τους έπεσε στις 20. Το πρωί είχε πολύ πλάκα, ταϊσα τον μεγάλο και μετά τον άλλαζε η μαμά μου και εκεί του έβαζε το μπεμπιλίνο κατούρησε την φατσούλα του, συντριβάνι κανονικό :lol::lol: ο καημένος δεν ακούστηκε καθόλου, του έλουσε το κεφαλάκι η μαμά και αυτός κοιμόταν...... Κορίτσια ένα σας λέω σας περιμένουν μοναδικές στιγμές, λίγη κούραση, αλλά αυτή την ξεχνάς.

Ξυπνήσαμε πάμε για τα μαμ, σας αφήνω.....

Φιλάκια πολλά σε όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γλύκα γεια σας! Επιστρεψαμε χθες με το μικρο μας Στεφανακο, ειναι γιος τελικα! Γεννηθηκε 3270 47εκ, χρειαστηκε 2 ωρες θερμοκοιτιδα γιατι ηταν κρυος και βογκιζε στην αναπνοη αλλα ολα καλα ευτυχως. Την πρβωτη μερα συσκολευτηκαμε στο θηλασμο γιατι δεν ανοιγε το στομα του, αλλα οι μαιες εκει επεμεναν πολυ και τελικα τα καταφεραμε. Απο τη δευτερη μερα μεχρι και τωρα θηλαζουμε αποκλειστικα αλλα αναγκαστικα σημερα το πρωι να βγαλω με τγο θηλαστρο γιατι τρωει μονο απο το ενα κανενα 15λεπτιο και παει μεχρι και 4.5 ωρες χωις να πεινασει! Συνεπως τ αστηθη μου εγιναν πετρα και με το παραμικροι αρχιζουν να τρεχουν απο μονα τους΅!

Εγω ταλαιπωρουμε ακομα απο την τομη , και απο πονους στα κοκκαλα ,ειδικα το βραδυ θελω βοηθεια νβα σηκωθω απο το κρεββατι κατα τα αλλα ειμαι οκ, και ευτυχως και η μικρη αντεδρασε θετικα στον ερχομο του μικρου αλλα θελει συνεχως να βλεπει το νινι :)

Την επομενη φορα θα παρακολουθησω και τα νεα σας, αν εχει γεννησει καποια αλλη και δεν το προσεξα στεω τις καλυτερες μου ευχες για κεινη και το μωρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KΑλησπέρα κοριτσάκια μου!

nm0113 να σου ζήσει ο παίδαρος!Να ειναι πάντα γερός κ καλότυχος!!Να τον βαζεις όσο πιο συχνα μπορεις στο στηθος κ να προσεχεις με το θηλαστρο μην σε πληγώσει!Δεν υπάρχει καλύτερο θηλαστρο απο το μωρό!!! ;)

Κική μου ο αφαλός έπεσε την 9η ημέρα!Εγω έβαζα καθαρό οινόπνευμα,δεν ξερω αν παίζει ρόλο..Ακόμα βαζω λίγο που κ που γιατι μετα το μπανιο βλέπω στην πετσετούλα λίγο αιματάκι..

Καλά αυτο με το συντριβανακι μου το λέγαν κ δεν το πίστευα..Εχουν πολύ πλακα μωρέ τα ζουζούνια..

Εμενα ο μικρός πάλι δυσκολεύτηκε το απόγευμα να κανει τα κακα του κ έκλαιγε πολύ,ούτε η αγκαλιά τον ηρέμησε ούτε τίποτα.Μόλις τα καταφερε το γιαβρι μου ηρεμησε!Μου κανει εντυπωση γιατι κανει πολύ συχνα κακακια αλλα δεν δυσκολευεται(ευτυχως) έτσι..

Κλεινω πάλι άρχισε να ποναει το μικρό μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!

καταρχης να πω στα κοριτσια που γεννηθηκαν τα μωρακια σας και να ειναι παντα γερα και καλοτυχα!!!!ειστε και πολλες πια!εχω διαβασει ομως απο ολες τα νεα σας και για τα μωρακια σας!!!

evi κι εγω ετσι νιωθω τελευταια νιωθω πιεση χαμηλα ειδικα στο περπατημα σα να εχουν ανοιξει τα κοκκαλα μου και γενικα τα βραδια τα περναω δυσκολα με συσπασεις και η μπεμπα ειναι υπερκινητικη το βραδυ...λες και βιαζεται να βγει εξω!το μονο οτι εγω ειμαι στη 34 ακομα και εχω αγχωθει.τι σου ειπε ο γιατρος σου?αυτα ειναι ενδειξη οτι το μωρο εχει κατεβει αρκετα?

Mumbasha η ψυχολογια της εγκυου ειναι πολυ ευθραυστη...ποσο μαλλον αμα προκυπτουν θεματα και με το μωρακι,ευτυχως δεν ειναι σοβαρα απ'οτι καταλαβα ετσι???υπομονη κοπελα,οσο για τον αντρα σου να ξερεις οτι οι αντρες σε αυτες τις καταστασεις επειδη αγχωνονται πολυυυ αντιδρανε βλακοδως κι εμεις αυτο το εκλαμβανουμε σαν αδιαφορια...στην πρωτη μου εγκυμοσυνη για να καταλαβεις απο το στρες την ωρα που με πηγαινε στο μαιευτηριο να γεννησω.....τσακωθηκαμε ασχημα κι εγω ανοιξα τη πορτα και βγηκα μονη μου απο το αμαξι να παω στο μαιευτηριο μονη μου να γεννησω η κυρια! :lol::lol::lol::lol::lol: κι αυτο γιατι δεν ακουγε τις οδηγιες που του ελεγα για το που να παρκαρει! :lol::lol::lol::lol::lol: μετα εψαχνε μια κοπελα που μπηκε με πονους που γενναει και τον κοιταζανε καλα καλα :lol::lol::lol::lol::lol::lol: τωρα τα θυμομαστε και γελαμε.ομως και τωρα που εμενα τα νευρα μου τα εχουν παιξει και φοβαμαι πολυ μη γεννησω νωριτερα γιατι ποναω...τον εχει πιασει μια αδιαφορια..που ομως τωρα πια ξερω οτι ειναι τρελο αγχος και δε θελει να το φανερωσει.γι'αυτο σου λεω βαλε λιγο νερο στο κρασι σου...κοιτα να ετοιμασεις ενα ηρεμο και ευχαριστο περιβαλλον ετσι οταν ερθει το μωρακι σου να το χαρεις οσο παραπανω μπορεις!αυτες οι στιγμες δε ξαναγυρνανε.

πασχαλακι εχεις πολυ ζαχαρο?εμενα ειναι οριακο αλλα με εχει βαλει και μετριεμαι,δεν μου ειπε κατι για καισαρικη.

ναντια και για σενα υπομονη τελιωνει ολο αυτο μετα θα κραταμε τα μωρακια μας και θα τα εχουμε ξεχασει ολα.

βλεπω τις καινουργιες μανουλες που μιλατε για τα μωρακια σας και συγκινουμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα εγκυούλες και προσφατο-μανούλες μου!

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας σε όσες γεννήσατε!!!!! Με το καλό και σε μας τις υπόλοιπες!

Μπήκα να σας γράψω και τα δικά μας νεάκια. Την Πέμπτη πήγαμε για καρδιοτοκογράφημα και χτες το απόγευμα στη γιατρό μας. Όλα καλά, δόξα το Θεό. Ο μπέμπης μας έφτασε τα 3 κιλά (πράγμα που δεν το περιμέναμε...), doppler και ανάπτυξη φυσιολογική, ο πλακούντας αρκετά γερασμένος αλλά αφού δεν επηρεάζεται η ανάπτυξη του μωρού δεν μας ανησυχεί προς το παρόν. Έχει πάρει θέση αλλά είναι ακόμα αρκετά ψηλά (γι' αυτό και δεν νιώθω αυτούς τους πόνους που λέτε οι περισσότερες πως έχετε χαμηλά). Επόμενο ραντεβού σε μια εβδομάδα εκτός απροόπτου. Έχω ετοιμάσει και την βαλίτσα για παν ενδεχόμενο.

Έχω διαβάσει να νέα όλων σας και θα ξαναμπω για σχολιάκια (τώρα είμαι στο τρελλό τρέξιμο...).

Αχ, δεν φτάνει που δουλεύω ακόμα κανονικά...κάθομαι και υπερωρίες..................ουφ!!!!!!!!!!

Φιλιά σε όλες και σε όλα τα ζουζουνάκια της παρέας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα!

μπεμπακος κι εγω κανω τεσσερις μετρησεις την ημερα και ινσουλινη πρωι βραδυ...παρολα αυτα ορισμενες φορες ξεπερναει αρκετα το οριο οποτε ανεβαζουμε τις μοναδες της ινσουλινης.Εγω ειχα σακχαρο και στον γιο μου, παρολα αυτα ομως γεννησα φυσιολογικα με ραντεβου 2 εβδομαδες πριν (με προκληση και τεχνητους πονους οχι καισαρικη).Αυτο παμε να κανουμε και τωρα ελπιζω ν α μας βγει το πλανο, μη φαω καμια καισαρικη τζαμπα.

παντως κοριτσια και μενα η μπουμπου αν και εχει παρει ηδη θεση (οχι απλα ειναι προς τα κατω το κεφαλακι αλλα ειναι γυρισμενη και μπρουμυτα ετοιμη για τη βουτια)τη νοιθω ακομα αρκετα ψηλα.Η αληθεια ειναι οτι πιστευω αν κατεβει πολυ το μωρο (οπως πρεπει για να γεννηθει φυσιολογικα) αποκλειεται να μην το καταλαβεις.Ο γιος μου ειχε κατεβει χαμηλα απο το τελος του 7ου μηνα και ειχα φοβερους πονους εκει κατω σαν να ανοιγουν τα κοκκαλα, πραγμα που δεν εχω προς το παρον.Αν μπω στο μηνα μου με το καλο θα ξεκινησω περπατημα αν συμφωνει και ο γιατρος για να βοηθησω την κατασταση.Σα ςφιλω, καλη υπομονη ξενυχτισσες πρωτομανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Νμ, να σου ζήσει ο Στεφανάκος σου! Καλή λοχία να έχεις και καλούς θηλασμούς!

Κική, πολύ γλυκά τα ζουζουνάκια σου! Κάνουν και σκανδαλιές, ε;

Χαρά, ακόμα δουλεύεις; Εσύ στο τέλος θα γεννήσεις στο γραφείο. Μπράβο σου πάντως και να προσέχεις!

Μαμ Ναντια, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Με καθησύχασες πραγματικά!

MUMBASHA, κουράγιο, όλα θα πάνε καλά. Να μας γράψεις νέα σου.

Καληνύχτα τώρα!Εμείς την Πέμπτη θα πάμε στον γιατρό και θα σας γράψω νέα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.πηγα εχθες στον γιατρο.η μπεμπα πηγε στα 3300,καρδιοτοκογραφος οκ,συσπασεις παλι δεν ειχα και το καλυτερο με εξετασε απο κατω.αχ κοριτσια πεθανα.η μπεμπα ειναι με το κεφαλι κατω απο την 29η βδομαδα και δεν γυρισε,ο τραχηλος μου ειπε οτι ειναι μπροστα αλλα ειναι μακρυς ακομα,επισης και μου εδειξε λιγο αιμα μετα την εξεταση και ειπε οτι μπορει να δω και στο εσωρουχο και να μην ανησυχησω θα ειναι απο την εξεταση.περπατημα και παλι περπατημα συστησε..τα αμνιακα ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα και ο πλακουντας 2-3.με ρωτησε αν θελω να μου βαλει λιγους τεχνιτους πονους για να βοηθησουμε να αρχισουν οι συσπασεις και ειπα ναι.οποτε αν μεχρι την παρασκευη δεν εχω τιποτα θα παω το πρωι για να μου βαλει πονακια.αυτα τα νεα μου.φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλιτσακι δε νομιζω να πας για καισαρικη ολα ρολοι θα πανε,εχει ακομα καιρο να κατεβει το μωρακι.εγω στο γιο μου δεν ειχα καθολου πονους χαμηλα.αλλα αυτη τη βδομαδα νιωθω πονο στα κοκαλα χαμηλα και εχω μια αισθηση σα να θελω να παω τουαλετα ενα πραγμα συχνα σα πιεση πισω....

ευη με ενα πονο κοπελα μου δηλαδη αν καταλαβα καλα γεννας σαββατο ετσι?με το καλο!

φιλακια πολλα σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...