Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!στην τελικη ευθεια!!!!


Recommended Posts

Καλημερα σας!!!συνεβησαν λοιπον τα εξης.Μ.Τριτη 6.30 το πρωι εκανα την εισαγωγη-ξαγρυπνη βεβαια ολη νυχτα απο την εννοια.Αφου τελειωσαμε με τα αχαρα φλεβοκαθετηρες κλυσματα αιμοληψιες κλπ εκινησαμε τη διαδικασια με τον ορο για τους πονους.Πονοι εδω πονοι εκει,τιποτα οι πονοι.Διαστολη στο 1 και ισα που κατι αισθσνομουν μετα απο καμια ωρα.Αυξησαμε τον ορο τοτε και περιμεναμε να συντονιστουν τα πονακια.Πολυ χαλαρα ομως.Μεχρι τις 11.30 καμια εξελιξη.Πονουσα μεν αλλα ο τραχηλος απειραχτος.Τοτε σπασαμε τα νερα.Οι πονοι δυναμωσαν επι τοπου και μεχρι τις 2 η διαστολη κοντευε στο 7.Τελεια λεμε!!Ελα που απο εκει και περα καναμε και επισκληριιο αλλα δεν ενιωθα πιεση ουτε κατεβαινε το μωρο.Αντιθετα ειχε μαζευτει ολος σχεδον πανω στο στομαχι.Με καθε πονο κατεβαινε και μολις περνουσε η συσπαση παρτον παλι πισω.Οι ωρες περνουσαν και οι παλμοι του μωρου ειχαν αρχισει λιγο να ππεφτουν.Πηγε 5 και τοτε μου ανακοινωσε ο γιατρος οοτι δεν μας παιρνει να περιμενουμε αλλο.Επρεπε να γινει καισαρικη γιατι δεν θα εβγαινε αλλιως.Ηθελα πολυ να κλαψω αλλα δεν αφησα τον εαυτο μου.Ουτε οταν με αποχαιρετησε ο ανδρας μου για να βγει εξω.Μονο ετρεμα,λιγο το αγχος λιγο και η επισκληριδιος,ειχαν αρχισει παλι και οι πονοι ολα μαζι.5.30 μπηκα χειρουργειο.Ολοι ηταν πολυ καλοι αλλα εγω δεν ακουγα τιποτα.Ημουν σα χαμενη.17.50 μετα απο καποια τραβηγματα και αφου ειδαμε οτι ο μικρουλης ειχε διπλο δεσιμο με το λωρο και δεν θα εβγαινε αλλιως ειδα ενα μωρο να απογειωνεται εν μεσω φωνων και να προσγειωνεται σε ενα κρεβατακι λιγο παραπερα.Ειχα χαζεψει.Δεν πιστευα οτι τελικα εγινε αυτο που τοσους μηνες περιμενα.2590 κιλα και 50 ποντοι.Ηταν τοσοδουλης,τον καθαρισαν και μου τον ακουμπησαν μπροστα στο προσωπο μου οπου τον φιλησα στα χειλακια και τον χαιδευα με τη μυτη μου αφου τα χερια μου ηταν δεμενα.Σταματησε το κλαμα επιτοπου και με κοιταζε καλα καλα.Στη συνεχεια τον πηραν να τον δειξουν στους δικους μου που ειχαν σκασει απο την αγωνια.Ολα ειχαν τελειωσει η μαλλον αρχισει.Μεσα σε ολα βεβαια ξανα λιγη αγωνια.Ο μικρουλης μου εχει συνδακτυλια στο δεξι του χερακι και στο αριστερο του ποδαρακι.Οχι κατι σοβαρο απλα πρεπει να διορθωθει για να μπορει να γραφει και να παταει σωστα και για αισθητικους λογους.Η αληθεια ειναι ομως οτι στενοχωριεμαι αρκετα οταν το κοιταω ειδικα σκεπτομενη την πιθανοτητα να του το προκαλεσε κατι απο τη δικη μου δυσκολη εγκυμοσυνη,αν και μεχρι τωρα μου το απεκλεισαν αυτο.Σημερα ηρθε και ο παιδιατρος και τον ειδε και μας ειπε πως ολα πανε καλα.Δυστυχως μας κανει βεβαια τη μερα νυχτα και κοιμαμαι οσο μπορω την ημερα.Με το θηλασμο τα παω αρκετα καλα μονο τη νυχτα ζοριζομαι που ζηταει συνεχως φαγητο ακομα και οταν ο ιδιος σταματαει μονος του αμεσως μετα ξαναζηταει.Καμια ιδεα?εχει και κατι κολικους ηδη που τον κανουν λιγο γκρνιαρη.Τον λατρευω.Γυριζοντας σπιτι απο το μαιευτηριο ετρεχαν τα ματια μου συνεχως απο ευτυχια.Δεν μπορω να το πιστεψω,τελικα τα καταφερε και μας γνωρισε...ευχομαι καθε γυναικα να ζησει αυτη την ευτυχια οσο δυσκολη και αν ειναι η διαδρομη προς αυτην.Σας φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κοριτσάκια μου,

χάθηκα κ εγώ αυτες τις ημέρες..Ο μικρος με έχει ξεζουμίσει,όλη την ώρα θελει να τρώει κ γκρινιάζει.Περνάμε κ κολικούς τώρα κ δυσκολευόμαστε!

Χαρηκα πάρα πολύ Mumbasha μου με τα νέα σου.Να σου ζήσει κ να τον χαίρεσαι!!

Κ τα υπόλοιπα κορίτσια να χαίρεστε να μωράκια σας!Μεχρι να διαβασω τα νέα σας τα ξέχασα έτσι στα πεταχτά κ με τις διακοπές που κάνω..

Εμεις σημερα ειμαστε 50 ημερών..Έχουμε πολλά πονάκια κ όπως σας είπα τρώμε συνέχεια..Ευτυχώς το βραδυ τρωει ανα τριωρο κ προλαβαινω έστω κ λίγο να ξεκουραστώ..Ξεκινήσαμε τις βόλτες μας κ μπορω να πω πως του αρεσουν πολύ!όταν βοηθάει ο καιρός κ πάμε βόλτα είτε με τον μαρσιπο,ειτε με το καρότσι τρελαινεται!2 μερες τωρα βρεχει συνεχεια αντε να βγει ο ηλιος να ηρεμησουμε ;) ..

Στον γιατρο θα πάμε 29-30/4 που θα ειμαστε 2 μηνων.Ειμαι πολύ περιεργη να δω πάλι πόσο βαρος κ ύψος πήρε..Έχουμε κάνει κάτι μαγουλάκια κ κάτι διπλες για δάγκωμα.. :D:D:D

Ελπίζω να ηρεμησουμε λιγάκι απο εδω κ πέρα κ να μπαίνουμε πιο συχνά να τα λέμε!Κάποια στιγμη πρέπει να ανανεώσουμε κ την λίστα μας με τα γεννητούρια!!! :)

Σας αφήνω γιατι πάλι γκρινιάζει το καλό μου..

Με το καλό σε όσα κοριτσάκια είναι στην αναμονή!!

Φιλιά σε όλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κοριτσάκια!

Χθες λοιπόν βγήκα για μια βόλτα με πολύ περπάτημα όπως μου σύστησε ο γιατρός. Μετά από μια ώρα περπάτημα πάω στην τουαλέτα και βλέπω μια βλέννα διαφανή με καφέ. Παίρνω τον γιατρό, μου λέει είναι από την εξέταση που μου έκανε προχθές. Την νύχτα όμως τα καφέ υγρά συνεχίστηκαν και σήμερα έχω πονάκια στην πλάτη σαν της περιόδου, αλλά όχι δυνατά εμφανίζονται και φεύγουν. Αυτά.

Με την Νάντια και με τον Μπεμπάκο μάλλον και με εκείνες κάτι γίνεται. Σας σκέφτομαι, κοριτσάκια! Περιμένουμε να μας ανακοινώσετε καλά νέα!

Μουμβάσα, ταλαιπωρήθηκες αρκετά. Χαίρομαι πως πήγαν όλα καλά! Να χαίρεσαι τώρα τον μπέμπη σου!

Χρύσα, χάρηκα πολύ να μάθω νέα σου! Μεγάλωσε ο μικρός! Βγαίνετε και βόλτες, μπράβο!

Σας χαιρετώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κοριτσάκια!

Χθες λοιπόν βγήκα για μια βόλτα με πολύ περπάτημα όπως μου σύστησε ο γιατρός. Μετά από μια ώρα περπάτημα πάω στην τουαλέτα και βλέπω μια βλέννα διαφανή με καφέ. Παίρνω τον γιατρό, μου λέει είναι από την εξέταση που μου έκανε προχθές. Την νύχτα όμως τα καφέ υγρά συνεχίστηκαν και σήμερα έχω πονάκια στην πλάτη σαν της περιόδου, αλλά όχι δυνατά εμφανίζονται και φεύγουν. Αυτά.

Με την Νάντια και με τον Μπεμπάκο μάλλον και με εκείνες κάτι γίνεται. Σας σκέφτομαι, κοριτσάκια! Περιμένουμε να μας ανακοινώσετε καλά νέα!

Μουμβάσα, ταλαιπωρήθηκες αρκετά. Χαίρομαι πως πήγαν όλα καλά! Να χαίρεσαι τώρα τον μπέμπη σου!

Χρύσα, χάρηκα πολύ να μάθω νέα σου! Μεγάλωσε ο μικρός! Βγαίνετε και βόλτες, μπράβο!

Σας χαιρετώ όλες!

Κοριτσάκι μου ξεκίνησε η διαδικασία!!

Άντε με το καλό να πάρεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!!

Κ με όσο το δυνατόν λιγότερο πόνο σου εύχομαι..(το με ενα πόνο δεν νομιζω να ισχυει κ πολύ :lol:;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!

Και εμείς καλά πάμε, έχουμε βέβαια πονάκια κ όλο βυζαίνουμε το χερι μας αν δεν τρώμε.Πρέπει να την κάνω κράτει, γιατι απο το φαι το κάνει εμετό κ δεν πρεπει να την ταιζω πολύ ,την Δευτέρα που θα πάμε στον γιατρο θα δουμε πως πάμε! Μακάρι να είχαμε χρόνο να φτιάξουμε ξανα την λίστα μας με τα μωράκια μας καποια στιγμη να το κάνουμε.. Αντε κορίτσια που μεινατε στο τέλος με το καλό μια εύκολη γέννα!Zuzunova, Ναντια,mwroudenia και mpempakos έλπιζω να μην ξέχασα καμιά

Κλείνω γιατι κλαίμε, Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!εδω ακομα εγω λογικα και οι υπολοιπες εκτος απο τη μωρουδενια γεννησανε!

χθες με πιασανε πονοι αναδεκαλεπτα παλι πολυ εντονοι...για 4 ωρες...ετοιμαστικαμε για μαιευτηριο αλλα σταματησαν παλι.μας κοροιδευει μου φαινεται η μπουμου.εχω κουραστει πολυ με αυτο το θεμα........νιωθω κομματια!τα παθαινατε κι εσεις αυτα ή ειμαι η μοναδικη που εχω ετοιμστει για μαιευτηριο 3 φορες και εχω περασει τοσους πονους??? :shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΡΘΕ ο μπουμπούκος μας!!! Την Τετάρτη 18/4 στις 7:50μ.μ βγήκε ένα παληκάρι σαν τα κρύα τα νερα!! Ευχαριστω το Θεό που μας τον έστειλε σώο και αβλαβή μετα απο όλα αυτα! Την ιστορία μας θέλω να την γράψω αναλυτικά οπότε λίγο να αναπληρωσω ύπνο και μετα!! Φιλακια σε όλες και Χριστός Ανέστη δεν είπα ε; :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΡΘΕ ο μπουμπούκος μας!!! Την Τετάρτη 18/4 στις 7:50μ.μ βγήκε ένα παληκάρι σαν τα κρύα τα νερα!! Ευχαριστω το Θεό που μας τον έστειλε σώο και αβλαβή μετα απο όλα αυτα! Την ιστορία μας θέλω να την γράψω αναλυτικά οπότε λίγο να αναπληρωσω ύπνο και μετα!! Φιλακια σε όλες και Χριστός Ανέστη δεν είπα ε; :D:D

Να σου ζήσει κοριτσάκι μου!!Γερός κ καλότυχος να ειναι στην ζωή του!!

Πολύ χάρηκα με τα νέα σου..

Πολλά φιλιά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia mou!!!

xristinamix euxaristoume gia tis euxes sou! :D

mpempakos akoma edw eisai???kala o giatros den sou eipe na mpeite me proklisi?? :?:? vlepw perases ts 40 evdomades! ante me to kalooo

nantia na sou zisei to antraki souuuu perimenoume thn istorioula sou :D

zuzunova esy gennises??me to kaloo kai esy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια μαλλον μαζι θα γεννησουμε εμεις!! χθες ηταν η πητ μου ο γιατρος μου δινει αλλες 6 μερες και αν δεν παμε με προκληση..εχω κανει τρελα χιλιομετρα αλλα τιποτα.αυριο θα ξαναπανω να με δει......

μαμ ναντια να σου ζησει το παλικαρι σου!!! τερμα τα βασανα!!περιμενουμε την ιστορια σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια μαλλον μαζι θα γεννησουμε εμεις!! χθες ηταν η πητ μου ο γιατρος μου δινει αλλες 6 μερες και αν δεν παμε με προκληση..εχω κανει τρελα χιλιομετρα αλλα τιποτα.αυριο θα ξαναπανω να με δει......

μαμ ναντια να σου ζησει το παλικαρι σου!!! τερμα τα βασανα!!περιμενουμε την ιστορια σου!!!!!

mpempakos akoma???den thelei na vgei to mwraki sou e??? :D:D:D emena den mou eipe na perpataw... :shock:

na se rwthsw...twra ston 9o posa kila pires??gt thn vlepw na ektokseuetai pali :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια μεχρι πριν μπω στον ενατο εκανα διαιτα για ζαχαρο και ειχα παρει 10.τελευταιο μηνα ομως μου επεσε το ζαχαρο και τρωω πολυ....να σου πω την αληθεια αποφευγω να ζυγιστω αλλα πιστευω εχω παρει αρκετα!!!

α!επισης αλλαζω αυτο που ειπα μαλλον δε θα γεννησουμε μαζι θα γεννησεις πρωτη!!! :lol::lol::lol::lol: εχω απογοητευτει πληρως!! :(

εσυ πως νιωθεις εχεις τιποτα συμπτωματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια μεχρι πριν μπω στον ενατο εκανα διαιτα για ζαχαρο και ειχα παρει 10.τελευταιο μηνα ομως μου επεσε το ζαχαρο και τρωω πολυ....να σου πω την αληθεια αποφευγω να ζυγιστω αλλα πιστευω εχω παρει αρκετα!!!

α!επισης αλλαζω αυτο που ειπα μαλλον δε θα γεννησουμε μαζι θα γεννησεις πρωτη!!! :lol::lol::lol::lol: εχω απογοητευτει πληρως!! :(

εσυ πως νιωθεις εχεις τιποτα συμπτωματα?

egw exw kati tsimpimata kai ponakia apo katw mono...tipota allo!

alla egw exw ligo akoma :D:D esy tha mpeis me proklisi to poly Deutera den nomizw na safhsei allo...an kai euxomai na katevei monh ths giati ponaei h proklisi exw akousei e??

esy den niwtheis katholou na se piezei apo katw na exeis sypsaseis kai tetoia? :shock:

popo egw tha eixa frikarei sth thesh sou!

mila ths mpas kai kateveiiii!!!pes thn anteee mpempaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια μου κι εγω εχω ανησυχησει πολυ ειναι η αληθεια.ο γιατρος ολο μου τα αλλαζει με τη τελαυταια μερα της πητ και τα εχω παιξει.μαλλον γιατι θελει να με τρεναρει κι αλλο. χθες ειχα αιματακι. θελω ναπαρω κ δευτερη γνωμη αλλα τελευταια στιγμη?...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια μου κι εγω εχω ανησυχησει πολυ ειναι η αληθεια.ο γιατρος ολο μου τα αλλαζει με τη τελαυταια μερα της πητ και τα εχω παιξει.μαλλον γιατι θελει να με τρεναρει κι αλλο. χθες ειχα αιματακι. θελω ναπαρω κ δευτερη γνωμη αλλα τελευταια στιγμη?...

xthes pou eixes aimataki pou simainei pas kateutheian kliniki ti se eipe??? na mhn pas??? :o:o:o

egw lew na pareis ki allh gnwmh!alla na se rwthsw...to mwro to niwtheis kanonika etsi???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

me vlepei kathe 2-3 meres sto kardiotokografo.to mvraki einai se teleia katastash den exei thema to niwthw kai synexia.to aima den htan katharo htan anakatemeno me vlena,ki egv etsi nomiza oti feygoyme gia maieythrio alla ton phra thl kai moy eipe oti einai apo thn eksetash!shmera apogeumataki paw na me ksanadei.ena allo agxos moy einai oti to prwto moy to evgala sth pht moy 4 kila.ayto dhladh poy stoys yperhxoyw evgaine megalytero kai apo to prwto poso tha einai?pws tha to vgalw panagitsa moy????elpizv koritsaki esy se kana dyo vdomades na gennhseiw kai na mh talaipwrhtheis opws egw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε κοπελα μου ελπιζω σημερα να σε στειλει κλινικη!!!σε ευχαριστω αλλα εμενα ο γιατρος δεν αφηνει περα απο τις 40 εβδομαδες να παει παραπανω..κανει προκληση!

με εναν πονο κοπελα μου!!μην αγχωνεσαι!

μπες να μου πεις νεα σουυυ!!!θα περιμενω...φιλακια και ολα να πανε τελεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια μου πηγα χθες και με ειδε..πλακουντας πολυ καλος και η μπεμπα δε ζοριζεται.ειμαι σημερα 40 και 3 μερες....να δουμε που θα φτασουμε,μου ειπε οτι πιστευει πως μεχρι σαββατο πρωι θα με πιασουν οι πονοι....για να δουμε!

εσυ πως τα πας?εχεις ενοχλησεις?

οι υπολοιπες λογικα θα ειναι απασχολημενες με τα μωρακια τους!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια μου πηγα χθες και με ειδε..πλακουντας πολυ καλος και η μπεμπα δε ζοριζεται.ειμαι σημερα 40 και 3 μερες....να δουμε που θα φτασουμε,μου ειπε οτι πιστευει πως μεχρι σαββατο πρωι θα με πιασουν οι πονοι....για να δουμε!

εσυ πως τα πας?εχεις ενοχλησεις?

οι υπολοιπες λογικα θα ειναι απασχολημενες με τα μωρακια τους!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

ante konteueis diladi!!me to kaloo!!!

o traxilos sou??exeis diastoli katholou??

egw simera tha paw ston giatro na me eksetasei kai tha paw kai gia kardiotokografo...

nai an genniseis kai esy tha eimai h monadiki pou emeine :D:D:lol:

se ponaei otan se eksetazei apo katw??

emena me ponese poly thn prohgoumenh fora... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ανοιξιατικες μανουλες και εναπομειναντες γκαστρομενουλες!!! Ηρθε η ωρα να σας γραψω και εγω την ιστοριουλα μας για το πως ηρθε το γλυκο μπεμπακι μας!!!

Τεταρτη 18/4 ειχα ραντεβου στον γιατρο μου στις 10:30 το πρωι. Μια αγωνια ενα αγχος απο την προηγουμενη μερα, παμε τελικα, βλεπει το μωρο στον υπερηχο, ολα μια χαρα, τα ντοπλερ του οι παλμοι, καμια περιτυλιξη,ειχε κατεβει κιολας, με βλεπει και απο κατω, μαλακος ο τραχηλος αλλα καθολου διαστολη. Ολα καλα μου λεει, μεχρι το βραδυ θα γεννησουμε, περιμενω τηλεφωνο σου. Μου λεει να κανω καμμια βολτα να ενεργοποιηθει και η μητρα. Ξεκινησα λοιπον τις βολτες, καμια ωριτσα

μην φανταστητε, ξεμαθα ντε τοσους μηνες ξαπλα, παμε τρωμε και λεω αντε να ξαπλωσω λιγο γιατι δεν ειχα τπτ ως εκεινη την ωρα, ουτε πονακια ουτε συσπασεις ουτε πιεση απο κατω τπτ. Αφου αναρωτιομουν για την βεβαιοτητα του γιατρο μου και ελεγα τον αντρα μου οτι κατα τις 9 το βραδυ θα τον παρω να δω τι να κανουμε. Κατα τις 4:55 ξυπναω απο ενα εντονο πονο-συσπαση και νιωθω οτι κατι παει να τρεξει. Σηκωνομαι απο το κρεββατι να μην λερωσω και το στρωμα, παλι εντονος πονος. Καθως παω να ξυπνησω τον αντρα μου πλιουτς μου σπανε τα νερα, λιγο ετρεξε σαν μισο ποτηρι νερο μην νομιζεται, καμια σχεση με τον πρωτο μου που ηταν σαν να ετρεξε κανατα ολοκληρη. Παιρνω τηλ τον γιατρο μου, αντε μου λεει ωραια γενναμε!!!

Τακτοποιω τον μεγαλο μου, τον λεω οτι η μαμα παει να φερει τον μπεμπουλη μας, και ξεκιναμε για το μαιετηριο. οταν φτασαμε ειχαν ηδη αρχισει οι συσπασεις αλλα ατακτες και χαλαρες.Το αγχος μου ειχε φυγει και το μονο που ηθελα ηταν να παρω αγκαλιτσα τον μικρουλι μου Με ετοιμαζουν με τα κλασσικα, ξυρισμα-κλυσματακι και ξαπλωνω στο κρεββατι του τοκετου στις 5:40. Τωρα περιμενουμε μου λεει ο γιατρος μου. Ειχα συσπασεις και καποια στιγμη ειχα 2 διαστολη. Μου ειπε οτι οσο αντεχω να μην κανουμε επισκληριδιο για να μην καθυστερησει τον τοκετο. Εκανα υπομονη αλλα καποια στιγμη του ειπα οτι θα αντεχω για λιγο ακομα. Ειχα τον αντρουλι μου συνεχεια απο διπλα μου και εμπαινε και που και που η μαμα μου ή οι αδερφες μου. Στις 6:45 οι πονοι ειχαν γινει αρκετα εντονοι και ευτυχως ηρθε ο αναισθησιολογος και με ξεκινησαν την επισκληριδιο με διαστολη 4. 7:10 γυρισα στην αιθουσα τοκετων και ειχε αρχισει να με πιανει η επισκληριδιος με αποτελεσμα να μειωθει ο πονος ο πολυς αλλα οχι να μην τον νιωθω καθολου. Δεν μου εκανε γερη δοση γιατι ο γιατρος μου ανυσηχουσε να μην δυσκολευτω πολυ και τραβηξει πολυ ωρα ο τοκετος λογω παλι το οτι ειχα τοσους μηνες ξαπλα. Ο αναισθησιολογος πολυ καλος, οχι σαν τον αυτον που ειχα στον πρωτο μου, πεταγομαι λεει μεχρι την παθολογικη κλινικη ( στα 500 μετρα) και ερχομαι. Εντωμεταξυ λεω τον γιατρο μου οτι εκτος απο τον πονο νιωθω τρομερη πιεση απο τα αριστερα κυριως. Καλο ειναι αυτο μου λεει, σπρωχνει το μωρο. Στις επομενες τρεις συσπασεις οι πονοι ειχαν γινει παλι πολυ εντονοι και δεν αντεχα παλι. Μετα τις 9 θα γεννησεις μου λεει και πριν τις 12, αλλα αλλιως υπολογιζε ο μπεμπης. Ηθελε να δει την μαμα και τον μπαμπα νωριτερα. Η ωρα ειχε παει 7:40 και μου λεει ο γιατρος μου στην επομενη συσπαση θα σε δω απο κατω. Ερχεται η συσπαση και ενω με βλεπει απο κατω λεει "α ωραια 8 διαστολη, οχι 9, ααα εχουμε τελικη ηρθε η ωρα". Ετρεχε πανικοβλητη η μαια να ετοιμασει το μπουμ, να παρει την παιδιατρο, τον αναισθησιολογο. Τελικα ο γιατρος μου λεει αρχισε να σπρωχνεις. Σπρωχνω μια,"α ωραια φαινεται λιγο το κεφαλι μου λεει" ερχεται τρεχατος ο αναισθησιολογος και λεει"βρε κοριτσι πρωτη φορα βλεπω επισκληριδιο να επιταχυνει τοκετο", σπρωχνω δυο "φαινονται τα μαλλακια του" μου λεει "μια ακομα και βγηκε. Με δουλευει λεω εγω και ηρεμω να παρω ανασα για μια ακομα. Σπρωχνω και τριτη και νιωθω να βγαινει το πλασματακι μου ειχα μεσα μου για 8μιση μηνες και αγωνιστηκε τοσο γενναια για να βγει υγειης στην μανουλα!! Σηκωθηκα και τον ειδα που εβγαινε 7:50 , με κομμενη την ανασα μεχρι να ακουσω το γλυκο του κλαματακι, το οποιο μολις ξεκινησε , ξεκινησε και να κατουραει...χαχαχαχα

Μετα απλα τον χαζευα και ακουγα το κλαμα και χαμογελουσα σαν χαζη..Τι χαζα που φανταζαν ολα αυτα που με αγχωναν τοσους μηνες. Τον ετοιμασανε και αυτον και εμενα και μου τον δωσανε αγκαλιτσα. Αχ Θεε μου ειναι τελειος και ολα πηγαν μια χαρα σε ευχαριστω!!!Ειμαστε πολυ τυχεροι και πιο πολυ το χελωνακι μου το μικρο που βγηκε νικητης!!

Ειναι τελεια με τα δυο αγορια μου αν και υπαρχουν στιγμες που νιωθω να μην την παλευω, παιρνω βαθια ανασα και ολα καλα. Θηλαζουμε αποκλειστικα απο την πρωτη στιγμη, εκτος απο 3-4 γευματα ξενο που εδωσα τις 2 πρωτες μερες. Αν και οταν ειχε βρεθει το προβληματακι μας, ελεγα οτι θα το σκεφτω πολυ για τριτο, τωρα απλα ανυπομονω , καλα να ειμαστε!!! Αντε να σαραντησουμε να αρχισουμε τις βολτες!!!

Μπεμπακος και μωρουδενια υπομονη τπτ δεν εμεινε.

Φιλακια και στα υπολοιπα κοριτσια. που χαθηκατε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γεια σας.Λογικα μεχρι τωρα που μιλαμε θα πρεπει να εχουμε γεννησει ολες.Να μας ζησουν εν τελει,τα καταφεραμε!!!Εμεις καλα ειμαστε το παιδακι μου δοξα το θεο ειναι καλα,τα ψυχολογικα μου δεν ειναι τοσο...τι περιεργο.Χρειαζομαι ομως τη βοηθεια σας οσες εχετε ξαναθηλασει.Γαλα εχω και πολυ μαλιστα.Ο μικρος πιανει σωστα το στηθος.Ομως καθως το πιανει προκαλει αφορητο πονο στη θηλη για το πρωτο λεπτο σε σημειο λιποθυμιας.Εφερα στο σπιτι συμβουλο θηλασμου η οποια μου ειπε οτι ο μικρος εχει κοντο χαλινο και γι αυτο με ποναει και πως πρεπει να βοηθαω τη θεση των χειλιων του την ωρα που πιανει να ειναι προς τα εξω.Εκεινη την ωρα το καναμε και ηταν μια χαρα.Μονη μου ομως δεν τα πολυκαταφερνω.Μεσα σε ολα προεκυψε και αλλο προβλημα.Εδω και 2 ημερες περιπου ενω αρχιζει και τρωει μια χαρα μετα απο κανενα 10λεπτο αρχιζει και τραβαει σαν παλαβος τη θηλη και με τρελαινει στον πονο.Δεν σταματαει να τρωει ουτε το αφηνει απλα....το παει βολτα!!!τι του φταιει πειτε αν εχετε υποψιν σας σας παρακαλω,και με τον πονο στο στηθος τι να κανω?Πιανω τον εαυτο μου να μη θελω να θηλασω και να βρισκω ολα τα ασχετα να κανω προκειμενου να τον βαλω στο στηθος για να μην πονεσω.Το κλαμα δε...κορομηλο καθε 10 λεπτα...Θελω να τα καταφερω οσο τιποτα.Η νυστα και η κουραση δε σε λιγυζει ,ο πονος ομως δεν παλευεται.Κοριτσια οποια γνωμη δεκτη.Σας φιλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε Μπεμπακος και Μωρουδενια ελπίζω να έχετε γεννήσει ως τώρα!

Συγχαρητήρια Νάντια!Πολύ 'όμορφη και η δικιά σου εμπειρία!! :D:D:D

MUMBASHA και εμένα στην αρχή ο πόνος ήταν πολύς όταν έτρωγε η μπέμπα ο γιατρός μου είχε δώσει μια αλοιφή να βάζω που βοηθούσε κάπως την κατάσταση + μαλάξεις του στήθους που έκανα πριν ταΐσω, δεν είμαι κ πολύ κατάλληλη να σε βοηθήσω σε αυτό αλλά σιγά σιγά θα σκληρύνει η θηλή κ δεν θα πονάει πια

Την προηγούμενη βδομάδα σαραντίσαμε και πήγαμε στον γιατρό 4050 γρ πήγαμε !είμαστε μικρούλες σε σύγκριση με τα αγοράκια που έχουμε γύρω μας. Δυστυχώς έχουμε παλινδρόμηση και κάνουμε συνέχεια εμετούλη :( δεν είναι τπτ αλλα φοβάμαι μην μου πνιγεί κ δυσκολεύομαι να την αφήσω απο δίπλα μου , κατα τ' άλλα όλα καλά είμαστε λίγο γρινιαρούλες γιατι θέλουμε ναείμαστε στο στήθος (αλλα δεν κάνει) ευτυχώς έχουν μέρες να μας πιάσουν πονάκια ! Αυτα τα δικά μας νέα !!

Πολλα φιλάκια!!Σε μανούλες και μωράκια :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου,τι κανετε?????

εγω γεννησα στις 4-4-2012 την κουκλα μου!!!!!!!!αλλη στιγμη που θα εχω χρονο θα σας γραψω την εμπειρια μου!!!!!με την αδερφουλα της τα πανε μια χαρα!!!εχει αρχισει και της γελαει κιολας!!!!! ;) 3.400 γεννηθηκε και 50εκ.....

αυτα προς το παρον.....φιλια σε ολες και στα νεογεννητα μωρακια μας!!!!και φιλακια στις υπολοιπες εγκυουλες μας!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου γεννησα!groysi και μαμ ναντια να σας ζησουν τα μωρακια σας!!!κατι μου λεει οτι και η μωρουδενια θα εχει εχει γεννησει!την δικη μου ιστορια την εγραψα στο αναλογο θεματακι φιλια πολλα μανουλες...μολις ξελαμπικαρω λιγο απο τα ξενυχτια και τη κουραση θα μπαινω να τα λεμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...