Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!στην τελικη ευθεια!!!!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσακια!!!

mpempakos kai Mumbasha kai egw edw eimai :D:D:D eseis eiste pio proxwrhmenes...!alla kai egw konteuw !oles sthn teliki eutheia

mumbasha ante me to kalo!na pane ola kala!!!

koritsiaaa erwthsh: exw polla tsimpimata kai entona kapoies stigmes apo katw!ti einai auto??Einai anisixitiko??ama ksaplwsw pernane!alla orthia me sfazoune! :?:?:? o giatros leei fysiologiko!

episis exw polla ygra!!!Trith tha oaw sto giatro na me koitaksei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια, στο ΡΕΑ μου έβαλαν για τις αιμοροίδες Anurex.ανακουφίστηκα αμέσως και είναι ασφαλες για το μωράκι μου..γιατί δεν εχει ουσιες. ειχα ταλαιπωρηθεί πολύ με αυτές.. δοκίμασα τα πάντα, δαμάσκηνα,διατροφή, και τίποτα!! ευτυχώς ηρέμησα..ελπίζω να μην με ξαναπιάσουν.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!μπηκα να σς πω πως γεννησα οριακα προωρα στις 36 εβδομαδες και 4 ημερες μια μππουμπου 49 ποντους και 2670!ειμαστε καλα και θηλαζουμε μεχρι στιγμης αποκλειστικα.

Ας σας πω εν ολιγοις την ιστορια της γεννας της μπουμπους.λοιπν τεταρτη 28/3 ξυπναει ο Μακης ξημερωματα γυρω στις 5.ειχε καιρο να μου ξυπνησει μεσα στη νυχτα.του φτιαχνω ενα γαλατακι.κοιμαται παλι κατα τις 6,30.Εντωμεταξυ εγω αισθανομαι πονακια περιοδου ανα 20 λεπτο και εχω πεισθει πως δεν ειναι τυχαιο.παω τουαλετα και βλεπω μια βλεννη καφε ...ωχ λεω.παιρνω τον γιατρο και μου λεει να ξεκινησω σιγα σιγα γιατι μαλλον γενναμε.παιδια ξαφνιαστηκα τοσο πολυ με τιποτα δεν το περιμενα...ουτε βαλιτσα δεν ειχα ετοιμασει(ΕΙΧΑ σκοπο να την ετοιμασω εκεινες τις ημερες αλλα δεν προλαβα).Εφτασα στο μιαευτηριο κατα τις 8 με πονους ανα 5λετο και διαστολη 6.παει σκεφτομουν δεν θα πραλαβω να κανω επισκληριδιο...τελικα εκανα ευτυχως γιατι οι πονοι ειχαν αρχισει και γινοντουσαν πολυ εντονοι...παιδια μπηκαμε στην αιθουσα τοκετου και σε 5 λεπτα με το ρολοι ειχα γεννησει!μονο μς 2 εξωθησεις.Βικακι μου φυσιολογικα γεννησα οπως και στο Μακη απλα στο μακη με ειχε κοψει για να περασει το κεφαλι και ειχα 1 μεγαλο ραμμα.τωρα δεν χρειαστηκε -ηταν και αρκετα μικρουλα- οποτε και περασ ε χωρις αλλη διευκολυνση!μιλαμε γεννησα και μετα δεν ειχα καθολου πονους-μονο ελαφρια πονακαι περιοδου απο τις συσπασεις της μητρας-ουτε καταλαβα τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και καλο Πάσχα να έχουμε!

Μπεμπακος και εμείς είμαστε ακόμα εδω!!! Ελπίζω να κάνουμε και ανάσταση και μετα να κάνει τζα ο μπεμπης.Την Μ. Τεταρτη έχω ραντεβού να δούμε τι θα μας πει. Πάντως συσπασεις και πονακια δεν έχω καθόλου. Παίρνω και τα χάπια για τις συσπασεις ακόμα οπότε για αυτο λέω μετα τη Πάσχα.

Φιλακια σε όλα τα κορίτσια τα μωρακια και στις κοιλιτσες σε όλες απομείναμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλακι να σου ζησει η μικρη!!!!μπραβο ευχομαι μια τετοια ευκολη γεννα να εχουμε ολες που απομειναμε!!!!!

μαμ ναντια εγω ειναι μερες που εχω συσπασεις πολλες και αλλες που δεν εχω ουτε μια :shock: μαλλον τεταρτη θα σου πει να κοψεις τα χαπια μου φαινεται...εγω εχω σημερα ραντεβου και θα δουμε αν κοντευω,εχω ενα αγχως γιατι ο μικρος μου ηταν μεγαλος και κατεβαινε στραβα..τη προηγουμενη ηταν και η μπουμπου ετσι ελπιζω τωρα να εχουν αλλαξει τα πραγματα...επισης θελω να τον ρωτησω περα παο την επισκληριδιο που δε με επιασε καθολου τη προηγουμενη γιατι δεν ενιωθα επισης καμια αναισθησια οταν μου εκανε τα ραμματα???τα ραμματα τα θυμαμαι χειροτερα απο τη γεννα.ισως επιδη ειχα σκιστει πολυ και αποτομα δε προλαβαινε τινα πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλακι να σας ζήσει η μπέμπα!!! Μακάρι να έχουμε την τύχη σου και να είναι έτσι εύκολη η γέννα! Καλη λοχεία και καλο σαραντισμό τώρα.

Μουμπασα με το καλο και όλα τα πάνε καλα! Παιδευτηκες τόσο αλλα έφτασες στο τέρμα!

Μωρουδενια φυσιολογικο τα πονακια... Προετοίμαζε η περιοχή.. Χαχα

Μπεμπακος τι έγινε στο γιατρο; Όλα καλα;

Καληνύχτα κορίτσια και φιλακια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια δεν έχω βρει χρόνο να δω τα νέα σας, αλλά εύχομαι τα καλύτερα σε όσες γέννησαν κ με έναν πόνο σε όσες ακόμα αναμένουν.

Εγώ γέννησα πριν μια βδομάδα! Τρίτη 3/4 και 6.40 το πρωί πετάχτηκα απο το κρεβάτι γιατί σπάσαν τα νερά! Αμέσως το κατάλαβα, δεν λέρωσα καν τα σεντόνια!

Ο τοκετός ήταν δύσκολος γιατί ο μικρός ήταν ψηλά αλλά ερχόταν κ όπως ήθελε!Έκανε τα δικά του! Όπως είχα πει, δεν ήθελα καισαρική. Άκουγα κ απο γιατρό κ απο μαία ότι είναι δύσκολο και ότι μάλλον δεν τη γλιτώνω!

Βάλαμε όμως όλοι μαζί τα δυνατά μας, έσπωχνα εγώ, πίεζε η μαία μο υμαζί με μια μαία του νοσοκομείου την κοιλιά, τράβαγε ο γιατρός..Τελικά βγήκε ο μικρούλης με τη βοήθεια βεντούζας.Εϊχαμε για 2 μέρες ένα κεφαλάκι σαν alien! :lol:

Αν πόνεσα;;; Ναι, αλλά το περίμενα πιο οδυνηρό! Όταν είδα τον μικρό τα ξέχασα όλα! Γιατρός κ μαία να λένε ότι σε εμένα οφείλεται ο φυσιολογικός!Εγω το πάλεψα, εκείνοι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα αν δεν είχα κάνει τόσο καλές και επίμονες εξωθήσεις!

3640 γεννήθηκε, 3500 βγήκαμε απο το μαιευτήριο. Μας έκανε ίκτερο κ μπήκαμε για 24ώρες λάμπα και γι'αυτό μέιναμε 1 μέρα παραπάνω.

Χθες κ σήμερα τον ξύπναγα για να φάει, πέρναγαν 4 ώρες χωρίς να ξυπνήσει και μου είπε η μαία κ ο παιδίατρος να μην τον αφήνω γιατί μπορεί να κάνει υπογλυκαιμία.

Σήμερα το πρωί ξεσήκωσε τον κόσμο με το κλάμα του το κουκλάκι μου!!!

Σε γενικές γραμμές είναι ήρεμος κ καλόβολος! Με τον θηλασμό τα πάμε μια χαρά αν κ παρατη΄ρω πως απο το δεξί μαστό δεν θέλει τόσο. Σαν να δυσκολεύεται να τον πιάσει. Συμβαίνει σε κάποια απο εσας;;; Φυσικά επιμένω για να μην έχω άλλα!

Αυτά! Σας αφήνω γιατί ξυπνάει σιγά σιγά! Θα μπω να δω νέα σας και να σας γράψω αναλυτικά την δική μου εμπειρία τοκετού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορινα να σου ζησει το αγορακι σου!!!!σου σπασαν τα νερα ε?μπραβο στο γιατρο που επεμεινε και δεν εκανε καισαρικη!

μαμ ναντια ολα καλα στο γιατρο η μικρη εχει εμπεδωθει ειναι πολυ χαμηλα.επιασε και κεφαλακι αλλα ι τραχηλος ειναι ακομα κλειστος.μου ειπε απο δω και περα να περιμενω.την τριτη εκτος απροοπτου εχω nst.εσυ πως εισαι κοπελα μου?πηγες στο γιατρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περασα να σας πω οτι γεννησα μια πολυ γλυκια μικρουλα, στις 5 του απριλη φυσιολογικα ομορφα και ολα ειναι καλα!!!και μολις μπορεσω θα μπω να δω τι μου κανετε και να σας πω τη δικη μου ιστορια!!!σας στελνω ολη τη θετικη ενεργεια που εχω! :) φιλακια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια! Και εγώ εδώ είμαι ακόμα! Χθες που πήγαμε στον γιατρό όλα καλά λέει. Ο τράχηλος έχει προχωρήσει λίγο (ότι πρέπει για την εβδομάδα που είμαι) και υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις για φυσιολογικό τοκετό. Η μπέμπα είναι σε καλή θέση αλλά κοιτάει ακόμα με τα μουτράκια προς τα πάνω. Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα αυτό και να γυρίσει όταν έρθει η ώρα της. Την Τρίτη θα ξαναπάω.

Μαμ Νάντια, και εγώ το βλέπω μετά το Πάσχα να γεννάω. Είμαστε μαζί περίπου με σένα και με τον Μπεμπάκο. Πάντως τα κατάφερες περίφημα. Θυμάμαι που σου έλεγε ο γιατρός να αντέξεις μέχρι την 35η εβδομάδα... και τελικά θα κάνεις μάλλον και Πάσχα με τη κοιλίτσα! :D Περιμένουμε νέα σου σήμερα από τον γιατρό. Επίσης να σου πω... χαίρομαι που είσαι μια μανούλα έμπειρη με το θηλασμό και είσαι τόσο πρόθυμη να βοηθήσεις. Μακάρι να μπορείς να μπαίνεις και μετά γιατί σίγουρα θα έχω πολλές απορίες. Βασικά φοβάμαι ότι δεν θα με στηρίξει σ αυτό το θέμα το συγγενικό μου περιβάλλον που όλοι από τώρα είναι πολύ πιο αγχωμένοι από μένα σε όλα τα θέματα της εγκυμοσύνης και του μωρού χωρίς κάποιο σοβαρό λόγο. Επίσης την πεθερά μου (καλά να είναι η γυναίκα) θα την βλέπω αρκετά συχνά και μου δημιουργούνται από τώρα ψυχολογικά :roll: . Φοβάμαι ότι στο τέλος δεν θα τα καταφέρω να θηλάζω και θα τα παρατήσω.

Πασχαλάκι, να σου ζήσει η μπεμπούλα! Σε τρόμαξε λίγο, αλλά τελικά δεν σε παίδεψε. Μακάρι να γεννήσουμε και οι υπόλοιπες τόσο εύκολα! Να την χαίρεσαι και καλή λοχεία!

cuando, Να σου ζήσει και εσένα και περιμένουμε την εμπειρία σου όταν έχεις χρόνο.

Χαρά, να σου ζήσει και εσένα ο μπεμπάκος. Τελικά δεν τα κατάφερες να γεννήσεις στο γραφείο :lol: .

Corina, συγχαρητήρια!!! Να χαίρεσαι το κουκλάκι σου! Μπράβο που τα κατάφερες φυσιολογικά παρ΄όλες τις δυσκολίες! Μου δίνεις πολύ κουράγιο. Τελικά γέννησες και χωρίς επισκληρίδιο; :?:

Φιλάκια σε μαμάδες, κοιλίτσες και μωράκια!

Καλό Πάσχα να έχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cuando mou sigxaritiriaaaaaaaaa :D:D:D na sas zisei!!!

na mas peis tin empeiria sou!!!na mAs dwseis kouragio kai emas pou perimenoume auth thn wra ths gennas

kai esena πασχαλακι na sas zisei!!!!sigxaritiriaaaaa :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια σε όλες τις καινούργιες μανούλες, καλή λοχεία!!!!κ καλη αναμονή στα υπόλοιπα κορίτσια!

Εμεις πήγαμε κ πήραμε τον Σαραντισμο λίγο νωρίτερα κ είμαστε έτοιμες για το Πάσχα και και θηλάζουμε επιτέλους αποκλειστικά!!!!δεν χρειαζόμαστε συμπλήρωμα

Καλή Ανάταση κορίτσια κ Καλό Πάσχα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να λοιπόν και η δική μου ιστορία τοκετού. Όλα ξεκίνησαν την Τρίτη 3 Απριλίου το πρωί με ΠΗΤ 5-6 Απριλίου . Το προηγούμενο βράδυ είχα και πάλι μια από τις συνηθισμένες αυπνίες που είχα το τελευταίο καιρό. Ξύπνησα το πρωι αρκετά νυσταγμένη και είδα ότι είχα λίγο ανοιχτό ροζ, μπεζ στο εσώρουχο..Χαμογέλασα και αγχώθηκα λίγο, εδώ είμαστε λέω, μάλλον κοντεύει η στιγμή να γνωρίσω τη μικρή μου. Κατά το μεσημεράκι είχα ξεκινήσει να έχω τις πρώτες συσπάσεις και οι λεκέδες στο εσώρουχο ήταν πιο έντονοι. Ήξερα πως όλα είχαν ξεκινήσει. Οι πρώτες αυτές συσπάσεις δεν ήταν οδυνηρές ιδιαίτερα με δυο ανάσες και λίγο τη βοήθεια της μπαλίτσας μου χαλάρωνα.Τις χρονομετρούσα, ήταν κάθε 10- 15-20 η ακόμα και 7 λεπτά αλλά δεν είχαν ακόμα κάποιο ρυθμό.Βγήκα να περπατήσω όσο μπορούσα σταματώντας κάπου κάθε τρεις και λίγο ακουμπώντας σε ένα τοίχο ή κουκουβιστή στο δρόμο μέχρι να περάσει ο πόνος.Το βράδυ της τριτης όλα είχαν γινει πιο έντονα αλλά δεν είχαμε ακόμα ρυθμο. Στις 4 τα ξημερώματα δεν άντεχα άλλο και είπαμε να πάμε στο νοσοκομείο να μας πουν αν έχω κάνει καθόλου διαστολή.Φύγαμε με το αυτοκίνητο με μια απίστευτη καταιγιδα, με κεραυνούς αστραπες και ό,τι μπορείς να φανταστείς. Φτάνουμε, με βλέπουν όλα καλά η μπεμπούλα μια χαρα αλλα έχω 1 εκ διαστολή και δεν έχω ρυθμικές συσπάσεις τοκετού. Μου ζήτησαν να γυρισω σπίτι γιατί ο τοκετός θα μπορούσε να ξεκινήσει σε μία ωρα η σε 24 +.Απογοητευμένοι γυρίζουμε σπίτι. Κοιμήθηκα ελάχιστα καθώς κάθε 10 -15 λεπτά σηκωνόμουν για να αλλάξω στάση μέχρι να περάσει ο πόνος. Την επόμενη μέρα το ίδιο,οι πόνοι πιο έντονοι αλλά περνουσαν,όλη μέρα ήμουν πάνω στη μπαλίτσα μου για να ανακουφίζομαι.Προσπαθούσα να ασχολούμαι με άλλα πράγματα. Το βράδυ όλα πάλι ήταν πιο έντονα οι πόνοι πιο συστηματικοί, κάθε 7 -10 λεπτα.Στις 11 το βράδυ την Τετάρτη 4 Απρίλη, αποφασίζουμε να πάμε και πάλι στο νοσοκομείο, θεωρούσα ότι μετά από 24 ώρες ακόμα με συσπάσεις θα είχα μεγαλύτερη διαστολή. Πήγαμε εκεί, η διαδρομή με το αυτοκίνητο ήταν πολύ πιο οδυνηρή. Μου είπαν ότι και πάλι είχα ένα δάχτυλο διαστολή αλλά ότι ο τράχηλος της μήτρας είχε μαζεψει,ότι ήμασταν πολύ κοντά στο να ξεκινησει ο τοκετός αλλά ακόμα δεν ήταν η στιγμή.Θα έπρεπε να γυρίσω σπιτι και πάλι. Δεύτερη απογοήτευση.Γυρίζω σπίτι και κατά τις 2:30 μετά από μια έντονη σύσπαση νιώθω υγρά να τρέχουν. Δεν έσπασαν εντελώς τα νερά αλλά ο σάκος είχε τρυπήσει. Οι συσπασεις ήταν πιο έντονες και αποφασίσαμε να ξαναπάμε νοσοκομείο για τριτη και ελπίζαμε για τελευταία φορα. Μου είπαν ότι όλα ηταν καλα και ότι ειχα 3 εκ διαστολη.Μπορώ να μείνω.Με πήγαν στο δωμάτιο μου να συνεχίσω και όταν θα τους το ζητούσα θα πηγαίναμε στη σάλα τοκετών να συνεχίσουμε εκεί. Στο δωμάτιο άντεξα λιγες ώρες, ήταν μαζι μου η μητέρα και ο αντρας μου ο οποίος βουρκωνε όταν ειχα συσπάσεις.Μόλις πέρναγε η σύσπαση γελούσαμε και συνεχιζαμε σαν να μην τρέχει τιποτα αλλα όταν ερχόταν το κυμα ανασες και μασαζακια που μου έκανε ο καλος μου για να βοηθήσει να περασει ανώδυνα άλλος ενας πόνος.Λεγαμε ενας πόνος λιγότερος για να γνωρίσουμε τη μικρη μας και συνεχιζαμε. Κάποια στιγμή ζήτησα να με κατεβάσουν κάτω να έχω και τις μαιες και όλα τα βοηθήματα που ειχαν προβλέψει για τη σάλα τοκετου. Μπαλίτσες, σκοινια,μπανιερα..Ηταν μια πολύ ομορφη αίθουσα μονο για μας με χρωματα με μουσικη που διαλέξαμε και χαμηλωμένα φωτα.Οι μαιες γλυκητατες υπομονετικές μου ελεγαν ότι τα κάνω όλα μια χαρα, φερνανε ζεστα επιθεματα να μου τα τοποθετει ο αντρας μου στη λεκανη να με ανακουφιζει λιγο, και στεκόντουσαν πλάι μου για οτιδηποτε..Οι ώρες περνουσαν χωρίς να το καταλαβαίνουμε.Κάποια στιγμή στις 10 το πρωι μου προτειναν να κάνω ένα μπάνιο.Μου ετοίμασαν τη μπανιέρα με ζεστο νερό βάλανε και μπρος το τζακουζι και ήταν η μεγαλύτερη απόλαυση..Οι συσπασεις ερχοντουσαν αλλα δεν ήταν τόσο οδυνηρες..μπορουσα να ξαπλωσω να κινηθώ μες στο νερο και να χαλαρώσω.Σχεδον κοιμήθηκα καποιες στιγμες. Όταν τελειωσα το μπανιο, υπέθετα ότι πλεον η διαστολή μετά από τοσες ώρες θα ήταν πολύ μεγάλη, αλλά ήμουν ακόμη στο 6 προς 7. Οι πόνοι τώρα έρχονταν ο ένας πίσω από τον άλλο. Ένιωθα πόνους πολύ δυνατούς στη λεκάνη και τίποτα πια δεν μπορουσε να με ανακουφιζει παρά μονο να είμαι στα 4 στο πάτωμα και να σπρωχνω με δυναμη το κουτελο μου σε μια καρέκλα (το κούτελο ήταν το μόνο που με πονούσε την επόμενη μέρα χεχεε).Ο αντρας μου δεν άντεχε άλλο να με βλέπει έτσι.Οι δυνάμεις μου με εγκαταλείπανε, τα πόδια μου έτρεμαν και ανάμεσα στις συσπάσεις ένιωθα ότι θα λιποθυμήσω από την κουραση και την αυπνια.Με παρακαλεσε ο καλος μου να κάνω την επισκληριδιο,το ειχα παλεψει αρκετά αλλα πλεον ήταν πολλές ωρες και επρεπε να κάνω κάτι.Φοβόταν για μενα.Οι μαιες μου ειπαν ότι τα πάω καλά και αν θέλω συνεχίζουμε μεχρι το τέλος αλλιώς μου κανουν επισκληριδιο και να μη νιώθω τυψεις γιατι προσπαθησα πολύ να παω φυσιολογικά μεχρι το τελος.Η αληθεια ηταν πως δεν ήξερα αν θα έφτανα ποτε στο τέλος…ειχα εξαντληθεί και ήθελα να δω τη μικρή μου.Ζήτησα την επισκληρίδιο. Ηρθαν μου την έκαναν και ανακουφιστηκα τοσο πολύ.Ξαφνικά δεν πονούσα ,εβλεπα τις συσπάσεις στο μόνιτορ αλλά δεν τις ένιωθα πια. Μας χαμηλωσαν τα φωτα και μας αφησαν να κοιμηθουμε. Κάποια στιγμη ξαναήρθαν ένιωθα πλεον μια πίεση στη λεκάνη αρκετά έντονη.Η διαστολή ήταν ήδη πολύ περισσοτερη.Μου είπαν να σπρώχνω να βοηθήσω το μωράκι μου να κατέβει όποτε νιώθω αυτήν την πίεση.Κάποια στιγμή μας είπαν ότι έχω τέλεια διαστολή και μας έβαλαν ένα καθρέφτη όπου είδαμε το κεφαλακι που είχε κατέβει.Εχει μαλλιά είπαμε γελώντας.Ήρθε επιτέλους η στιγμή που όλοι περιμέναμε.Έπρεπε να σπρωξουμε να βγει η μικρούλα.Μου είπε η μαία πως η μπεμπα έπρεπε να στριψει λίγο το κεφαλακι για να βγει σωστα και θα δοκιμάζαμε να συγχρονιστουμε και να σπρωξω τη στιγμη που αυτη θα προσπαθει να γυρισει λιγακι το κεφαλακι.Μου ζήτησε να σπρώξω όσο μπορω και ότι όλα εξαρτώνταν από μενα πλέον.Παρακάλεσα τη μπεμπούλα να γυρίσει το κεφαλάκι,παρακάλεσα την αγια ειρήνη να είναι κοντά μας και εβαλα όση δυναμη είχα..Ο καλος μου μου φώναξε..βγαινει βγαινει ελα λιγο ακόμα!!όλο αυτό το βλεπαμε και οι δυο..μετα από μια σπρωξια ακόμα πετάχτηκε εξω το κεφαλακι και το ένα χερακι..το λεω και βουρκωνω..οπως εκλαψα την ωρα που απλωνα τα χερια να την τραβηξω επανω μου,με το κορμακι βρεγμενο και απαλο και μια μυρωδια που δεν θα ξεχασω ποτε ..εκλαψε και μετα ηρέμησε.Της προσφερα το στηθος το οποιο επιασε με μεγαλη χαρα και αγκαλιτσα ετσι μας πήγαν στο δωματιο!!!!!!!!Δεν υπηρχε κουραση δεν υπηρχε πονος ουτε αναμνηση του..Υπηρχε μια κουκλιτσα που μου ειχε κλεψει την καρδια..η κορουλα μου..το πρωτο βλεμμα δεν ξεχνιεται ποτε..Το κοριτσάκι μας γεννηθηκε τελικα την Πεμπτη στις 5-4-12 στις 16:05 και ζυγιζε 3260 κιλακια. :x:ymparty:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Τι κάνετε με κοιλιτσες και με μπεμπακια;; Εμείς μια χαρα, τελικα σήμερα πήγα στο γιατρο γιατι χθες του έτυχε γέννα! Όλα καλα μας είπε, ο μπεμπουλης μια χαρα αλλα είναι ψηλά ακόμα. Μου έκοψε τα χάπια και με άφησε να ξεκινήσω βολτουλες! Άντε να δούμε. Αν δεν γέννησω μέχρι την τεταρτη θα πάω να με δει και βλέπουμε.

Κορινα να σας ζήσει ο μπεμπαρος και μπράβο σου που επεμεινες και γεννησες φυσιολογικά! Καλο σαραντισμό κι καλη λοχεία τώρα!!καλη συνέχεια με το θυλασμό! Για αυτο που ρωτάς δεν είχα πρόβλημα επιανε κανονικ και τα δυο απλα προτιμούσε το δεξι γιατι έδειχνε να τρέχει πιο πολυ!!

Κουαντο και σε σένα πουλάκι μου να σας ζήσει η μπεμπουλα και τι καταπληκτικη η ιστορία σας!μπράβο σου που αντεξες τόσο μακρύ τοκετο!! Σε ποιο καταπληκτικό νοσοκομείο έχει τζακουζι κτλ;; Καλη λοχεία και καλο σαραντισμο!

Μπεμπακος αφου εμπεδωθηκε θα βγει σύντομα η μπουμπού! Άμα συνεχίζεις να κουράζεσαι και με τον μικρουλι σου...

Ζουζουνοβα θα γυρίσει και εσάς η μπέμπα μην σκας! Βρισκουν τον δρόμο τους έστω και τελευταία στιγμή. Είδες πράγματι... Δεν το πιστεύω ειναι η αλήθεια ότι θα φτάσω και Πάσχα εγκυουλα.. Όλα καλα ομως και ούτε να θυμάμαι δεν θέλω τις στιγμές αγωνίας και απείρου άγχος που πέρασαν... Πάντως είπα θα ακανω απο όλα , και ανάσταση και μαγειριτσα και αρνί!!! Οσο για τον θυλασμό που λες όταν τον αρχίσεις και εσυ θα δεις θα γίνεις φανατική και ούτε θα θυμασαι τις τώρα ανυσηχιες σου! Και όπως είπα και σε αλλα κορίτσια ότι να ότι χρειαστείς είτε μέσω μαμμυ ή αν θες μέσω τηλ να σε βοηθήσω οσο μπορω εδω είμαι!!

Καλο Πάσχα να έχουμε κορίτσια και καλη Ανάσταση με αγαπη κι υγεία! Φιλακια σε όλα τα κορίτσια μανούλες και γκαστρομενουλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα σε όλες!!!!!!!

Έχω χαθεί τελείως ωστόσο παρακολουθώ τα νέα σας. Σε όσες γεννήσατε να σας ζήσουν τα μαναράκια σας!!!!!Καλή λοχεία σε όλες τώρα!!!

Κορίτσια εσείς που περιμένετε... με έναν πόνο εύχομαι αλλά αν είναι και 2 δεν πειράζει...πραγματικά αξίζει!

Τα δικά μας νέα είναι πως περάσαμε 2 πολύ δύσκολες εβδομάδες... κυρίως για τη μαμά ήταν δύσκολες (ευτυχώς το παλικαράκι μας είναι μια χαρά). Την πρώτη εβδομάδα που βγήκαμε από την κλινική ανέβασα πίεση και είχα αρκετά πρησμένα άκρα με αποτέλεσμα η γιατρός να με στείλει πάλι στην κλινική για εξετάσεις. Ευτυχώς μείναμε μόνο μία νύχτα και οι εξετάσεις ήταν καθαρές οπότε επιστρέφουμε ανακουφισμένοι σπίτι μας. Την επομένη μετράω πίεση και την τελευταία φορά δείχνει 16 η μεγάλη 10,8 η μικρή. Παθαίνει σοκ η γιατρός και μου λέει πως πρέπει να ξαναπάω στην κλινική. Εκεί είναι που βάζω τα κλάματα, πιο πολύ για την ταλαιπωρία του μωρού. Πριν πάμε στην κλινική λοιπόν περνάμε από το ιατρείο όπου διαπιστώνει η γιατρός πως η πίεσή μου είναι φυσιολογική και μου λέει να χαλαρώσω και να πάω σπίτι. Η ανακούφιση που νιώσαμε και εγώ και ο άντρας μου δεν περιγράφεται. Τελειώνει λοιπόν η περιπέτεια με την πίεση και το επόμενο βράδυ ανεβάζω δέκατα στον ύπνο μου. Αμέσως το μυαλό μου στην μαστίτιδα και όχι λανθασμένα. Πάλι στο ιατρείο την επόμενη μέρα για εξέταση. Η διάγνωση... όντως μαστίτιδα στον αριστερό μαστό. Μου δίνει αντιβίωση και παυσίπονα για τον πυρετό. Μέσα σε όλ' αυτά να προσπαθώ να θηλάσω κιόλας γιατί είχα από την κλινική πληγωμένες θηλές και δεν μπορούσα. Μου προτείνει η γιατρός να έρθει μια μαία σπίτι να πατήσει καλά τον μαστό να αδειάσει αλλιώς μπορεί να χρειαστώ και χειρουργείο ακόμα. Περιττό να σας περιγράψω την ψυχολογία μου. Είπαμε με τον άντρα μου να προσπαθήσει εκείνος να μου τον αδειάζει κάθε φορά που θηλάζω. Έτσι κι έγινε... 3 φορές με πάτησε, εγώ σχεδόν έκλαιγα από τον πόνο, αλλά σκεφτόμουν το χειρουργείο και έκανα κουράγιο. Μέσα στον πόνο μου είχα και τις επισκέψεις, όχι να είναι μαζεμένο το σπίτι, όχι να μην είμαι με τις πυτζάμες κ.ο.κ. Σήμερα τελείωσα με την αντιβίωση και είμαι καλά. Πλέον θηλάζω αλλά 2 φορές την μέρα παίρνουμε και συμπλήρωμα γιατί δεν φτάνει το γάλα της μαμάς και είμαστε και φαγανοί... :D

A! Είχε και ένα καλό η όλη ιστορία, έχασα σχεδόν όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης λόγω του σφιξίματος που είχα με όλη την περιπέτεια. Δεν μπορούσα να καταπιώ τις μπουκιές που έβαζα στο στόμα μου. Αφού αναρωτιέμαι ακόμα πως έχω γάλα...

Δόξα το Θεό ο μπέμπης μας είναι καλά... παίρνει βάρος, δεν μας ανέβασε ίκτερο και γενικά είναι μαμ κακά και νάνι. Τελευταία μάλλον κι εμείς έχουμε πονάκια που δεν κρατάνε πολύ μεν, αλλά μέχρι να περάσουν ξεσηκώνουμε την γειτονιά. Καμία συμβουλή αν μπορούμε να κάνουμε κάτι από τις πιο έμπειρες μανούλες?

Ας ελπίσουμε οι περιπέτειες μας να τελείωσαν εδώ και να μπορέσουμε να μπούμε κι εμείς επιτέλους σε μια σειρά. Οποιαδήποτε συμβουλή για τον θηλασμό θα μου ήταν πολύ χρήσιμη. Αυτό που αντιμετωπίζουμε εμείς είναι πως ο λεβέντης θηλάζει 5-10 λεπτά από τον έναν μαστό και κοιμάται χωρίς να χορτάσει με αποτέλεσμα με το ξύπνα-φάε-κοιμήσου-ξύπνα-φάε-κοιμήσου να χρειαζόμαστε μιάμιση ώρα μέχρι να χορτάσει και μας μένει καμιά ώρα μέχρι να ξαναπεινάσει και να περάσουμε στο επόμενο εναμισάωρο. Από τσιμπίματα και σκουντήματα δεν καταλαβαίνει τίποτα πάντως... το δοκίμασα! :?

Φιλάκια πολλά σε όλες και σε όλα τα ζουζουνάκια της παρέας!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!Συγχαρητήρια cuando καλή λοχεια τώρα,πολύ όμορφη η ιστορία σου κ το νοσοκομείο! :):)

Χαρά αντε να πάνε όλα κατ ευχή τώρα. Και γω με τον θηλασμό είχα το ίδιο πρόβλημα δλδ η μικρη κοιμόταν κατευθείαν κ δεν ξυπνούσε με τπτ ,φαε σταματα φαε σταμάτα μας έπερνε κανα 2ωρο , και πολλές φορές χρειαζόμασταν συμπλήρωμα,εγω πήρα χάπια μαγιάς μπύρας την έβαζα πρώτα κ στα 2 στήθοι κ μετά αν χρειαζόταν συμπλήρωμα (ευτυχώς προτιμούσε το στήθος κ το μπιμπερο την ξένιζε)μας πήρε καιρό αλλα τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά και κοιμάται κ αρκετά!Αυτή είναι η δικιά μου μικρή εμπειρία αν σε βοηθάει.

Νάντια κ Zuzunova αντε κ σεις με το καλό!!Φάτε το αρνάκι σας κ μετα με το κάλο τα μωράκια σας!!!Α!κ η Μαριέτα γέννησεόλα καλά!!!Δεν πρέπει να έχει internet gia na μπαίνει..

Ελπίζω να μην ξέχασα καμία!

Πολλά φιλάκια κ Καλή Ανάσταση σε όλες κ σε όλα τα μωράκια μας~!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολες σας.ΓΕΝΝΗΣΑ!!!! επεστρεψα σπιτι την Παρασκευη.Ειμαι σε ενα κυνηγι φαγητου -κακα-και υπνου,ο μικρος μου ειναι μικρογραφια του αντρα μου και γεννηθηκε 2590 και 50 ποντους.ΘΑ σας γραψω τοο συντομοτερο την εμπειρια μο.Κλαιω συνεχεια απο χαρα....και λιγο πανικο!!!φιλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστος ανεστη!!!

cuando kai mumbasha να σας ζησουν τα μωρακια σας [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif]

cuando τελεια η ιστορια τοκετου σου mumbasha περιμενουμε και τη δικη σου.

εγω κοριτσια εχω μια βδομαδα ακομα μεχρι τη τελευταια ημερομηνια αυριο παω για να κανω καρδιοτοκογραφο γενναω στο αλεξανδρα πρωτα ο θεος,πιστευω ολα θα πανε κατευχην!

μαμ ναντια και ζουζουνοβα ακομα εδω κι εσεις?

φιλακια πολλα σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια! Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά!

Μουμβασα, να χαίρεσαι το αγοράκι σου! Καλή λοχεία να έχεις.

Χαρά μου, πολλά πέρασες ελπίζω τώρα να είναι όλα καλά! Είδες πάντως τα κιλά φύγανε γρήγορα.

Κουράγιο και με τον θηλασμό και μην τα βάζεις κάτω.Θα σε βοηθήσουν και οι δευτερομανούλες που ξέρουν.

Μπεμπάκο, άντε με το καλό και με έναν πόνο. Και εμένα μια εβδομάδα μου μένει και εγώ αύριο στον γιατρό. Εγώ γεννάω στο ΡΕΑ όμως.

Νάντια μου, εδώ είσαι ακόμα; Ελπίζω να ευχαριστήθηκες αρνάκι και βολτούλες. Τέρμα η ξάπλα! Μπράβο που πήγαν όλα καλά στον γιατρό. Θα κατέβει και εσένα ο μπέμπης σου στην ώρα του. Περιμένουμε νέα σου!

Σας φιλώ όλες! Τα λέμε σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xριστος Ανεστηη και Χρονια Πολλα κοριτσακια μου!!!

μπηκα και εγω στον μηνα μου σημερα :D:D:D

με το καλο σε ολες μας τα μωρακια μας και οσες γεννησαν να σας ζησουν και να τα χαιρεστε!!!

mumbasha mouuu ποοοσοοο χαρηκα!!!πανε οι ασχημες μνημες!!!να σου ζησειιι το αντρακι σουυυυ!!!!!να το χαιρεστε!!!φιλακια πολλααα και περιμενουμε την εμπειρια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη!!

Πως περασατε? Εχασα αρκετα επεισοδια αλλα μεσα στις ακρες διαβασα τα νεα σας! Να σας ζησουν τα μωρακια σας στις φρεσκομανουλες και καλη ελευθερια στις μανουλες to be !!

Eμεις καλα ειμαστε , σαραντισαμε χθες, ο μικρος ομως ταλαιπωρειται απο κολικους 2-3 φορες την εβδομαδα, κλαιει και ειναι ανησυχοςν6-7 ωρες και δεν ησυχαζει με τιποτα, ευτυχως ομως το βραδυ ειναι ησυχος και κοιμαμαι και εγω καλα. Παραμελησα και λιγο την μεγαλη αφου η τον θηλαζω η τον κρατω και περπαταμε στο σπιτι για να ηρεμησει, και το ασχημο ειναι οταν τον θηλαζω η μεγαλη τριγυρνα στο σπιτι και κανει ζημιες και μερικες φορες χτυπα , και ετσι τον διακοπτω τρεχω να την μαζεψω και παλι απι την αρχη ετσι δεν μπαινω πολυ συχνα .

Τωρα κοιμουνται ολοι αλλα θα ξυονησω την μεγαλη να την παρω σε ενα παρκο που εχει παιγνιδια σημερα για να περασω και λιγη ωρα μαζι της.

Φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια!

nm, μας έλειψες! Δύσκολο με δύο παιδάκια, αλλά μια χαρά τα καταφέρνεις βλέπω. Η μεγάλη σου έχει ζήλια και παράπονο, ε;

Μωρουδένια, άντε με το καλό που μπήκες στο μήνα σου! Σε λίγο μάλλον θα μείνεις η μόνη μας κοιλίτσα εδώ πέρα.

Έχει καμιά νέα από την Νάντια; Μπας και σταμάτησε τα φάρμακα, ξεκίνησε τις βόλτες και είπε ο μπέμπης της να βγει... ή απλά ασχολείται πάλι με χειροτεχνίες; :lol: Νάντια, περιμένουμε νέα σου!

Εγώ πήγα σήμερα στον γιατρό. Η μπουμπού καλά. Ο τράχηλος δεν έχει εξαλειφτεί καθόλου. Μου είπε πολύ περπάτημα αυτή την εβδομάδα, επόμενο ραντεβού την δευτέρα (αν δεν έχω γεννήσει) και την επόμενη τετάρτη ενδεχομένος μπαίνω για πρόκληση. Αυτά τα νέα μου.

Μπεμπάκο, εσύ τί νέα από τον γιατρό;

φιλάκια σε όλες και στα μωράκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Kate1992@Θέτις Κ. πολλά πολλά συγχαρητήρια κορίτσια μου με το καλό!!! Καλούς διπλασιασμούς και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη μ' ένα γερό μωρό στην αγκαλιά! Kate μου εγώ ενημέρωσα την κοπέλα που μου φτιάχνει τα νύχια γιατί υπάρχουν υλικά που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σε εγκυμονούσες και ΌΛΑ πάνε μια χαρά μέχρι τώρα που είμαι 23+5! Ο γιατρός μου μου είπε ότι απλά θέλει μπαίνοντας στον 7ο να είναι καθαρά χωρίς κανένα υλικό! Θέτις μου πραγματικά προσεύχομαι για σένα αυτόν το μήνα! Ήρθε για να μείνει κορίτσι μου αυτήν τη φορά! Θα περιμένουμε τη χοριακή σου!
    • Έχετε αναφέρει πολλά θέματα και βαριέμαι να κάνω ξεχωριστή παράθεση στο καθένα! 1ον... όσον αφορά το σκυλί, γατί, πουλί και όποιο άλλο κατοικίδιο έχει ο καθένας, επειδή σπούδαζα κτηνιατρική... είναι λάθος να τα απομακρύνεις! Μετά μπορεί να σου βγουν προβλήματα στις συμπεριφορες και του ζώου και του παιδιού! Αν ο παιδίατρος λέει κάτι τέτοιο για ένα ζώο που είναι "καθαρό" και περιποιημένο (εμβόλια, αποπαρασειτώση και καθαρισμό) να αλλάξετε παιδίατρο!!!  2ον... εγώ ακόμα εκτός απο κάτι λίγα φορμάκια που μου έχουν φέρει διαφόρων μεγεθών απο ένα κοριτσάκι που μεγάλωσε πια... δεν έχω αγοράσει τίποτα και όπως έχω ξανά πει... ούτε πρόκειται πριν τον 7ο. Κατά τη γνώμη μου θα χρειαστούμε αρκετά ζιπουνάκια (~15) και καμιά 10αριά φορμάκια. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει και μου έχουν πει στα σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει μέχρι στιγμής! 3ον... τελικά μάλλον έχω πολλή ευαίσθητη κοιλιακή χώρα που την αισθάνομαι συνέχεια την μπουμπού!!!😂 Βέβαια ακόμα είναι πολύ ακανόνιστες και οι ώρες και οι κινήσεις... Μετά τις 27 εβδομάδες αποκτούν μοτίβο! Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια μου!
    • Μα δε χρειάζεται να τα έχεις σε απόσταση καλή μου! Και να ξέρεις ότι είναι πολύ προστατευτικά με τα παιδιά! Δεν κινδυνεύει το μωράκι σου απο το σκύλο σου!!!
    • Κ εγω νομιζω είναι αρκετά. Αλλα σκέφτομαι τωρα Μηπως το 0-3 είναι μεγάλο για νεογέννητο; Η μαμα μ μου ειπε να τα παρω 0-3 😝
    • Εμένα όταν είχε γεννηθεί που είχε έρθει το λαμπραντορ στο σπίτι απλά δεν την έφερα σε επαφή σε το σκυλί και χρησιμοποίησα πανες αγκαλιάς οταν ηθελα  να την πάρει κάποιος αγκαλιά για να μην έρχεται σε επαφή με τα ρούχα και με τυχόν τρίχες του σκύλου.. αλλά μετά που ξανά ήρθε ο σκύλος όταν ήταν 3 μηνών τους άφησα κανονικά να έρθουν σε επαφή ρώτησα και την παιδιατρο και μου έδωσε το οκ από την στιγμή που σκύλος ήταν με όλα τα εμβόλια που πρέπει με είπε η γιατρός 🤷‍♀️ 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...