Μετάβαση σε περιεχόμενο

αρνητικο τεστ..υπαρχει ελπιδα?


chot

Recommended Posts

Anji μου, καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!! Τέλειο όντως το συναίσθημα με την κουκίδα που πάλλεται [smilie=love7.gif]

ann-n εμένα τελικά έκανε την εμφάνισή της η ωραία μου περίοδος, μα να πω την αλήθεια, καθυστέρηση δεν είχα. μου ήρθε στην 30 μέρα, τώρα το βραδάκι. οπότε οκ. απλώς έχω ένα άγχος, γιατί στο σπίτι έχουμε σκάλες κ ανεβοκατεβάζω τον μικρό πολλές φορές μέσα στη μέρα, κ λέω να τσεκάρομαι μην τυχόν κ το παρακάνω, αν ερθει το σπόρι! πάντως αυτό το "άτιμο" το self clear ουδέποτε βγήκε λάθος σε μένα τουλάχιστον. στον Γιώργο μου όμως, επειδή είχα κάνει τους προηγούμενους 2 μήνες κάμποσα- μην τυχόν κ έδειχνε κάτι, τα'χα πάρει κρανίο κ δεν έκανα ούτε είχα κανένα στο σπίτι, όσο περίμενα... ακόμη κ τώρα που έχω τον μικρό μου, όταν είδα το λευκό κουτάκι, πάλι νευρίασα! :twisted:

πάντως ομολογώ ότι θα πάρω της hometest που είναι και πάμφθηνα, γιατί δεν λέει να ξοδεύομαι με 18άρια ευρώ... μια κ τα θέλω για τσεκ ;)

εύχομαι ολόψυχα να είστε εγκυούλες κοριτσάκια μου!

α, κ μια κ γνωριστήκαμε, μήπως να ανοίξουμε κανένα θεματάκι να τα λέμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ann-n εμένα τελικά έκανε την εμφάνισή της η ωραία μου περίοδος, μα να πω την αλήθεια, καθυστέρηση δεν είχα. μου ήρθε στην 30 μέρα, τώρα το βραδάκι. οπότε οκ. απλώς έχω ένα άγχος, γιατί στο σπίτι έχουμε σκάλες κ ανεβοκατεβάζω τον μικρό πολλές φορές μέσα στη μέρα, κ λέω να τσεκάρομαι μην τυχόν κ το παρακάνω, αν ερθει το σπόρι! πάντως αυτό το "άτιμο" το self clear ουδέποτε βγήκε λάθος σε μένα τουλάχιστον. στον Γιώργο μου όμως, επειδή είχα κάνει τους προηγούμενους 2 μήνες κάμποσα- μην τυχόν κ έδειχνε κάτι, τα'χα πάρει κρανίο κ δεν έκανα ούτε είχα κανένα στο σπίτι, όσο περίμενα... ακόμη κ τώρα που έχω τον μικρό μου, όταν είδα το λευκό κουτάκι, πάλι νευρίασα! :twisted:

δεν πειραζει κοπελα μου ,τουλαχιστον δεν παιδευτηκες οπως εγω.τυπικοτατη η κυουρια περιοδος!χιχιχι!οταν θα υπαρχει ξανα υποψια εγκυμοσυνης θα προσεχεις με τις σκαλες.ποσο ειναι ο Γιωργακης σου?να σου ζησει!!!να τον δεις οπως επιθυμεις!εγω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε το self clear .στο κοριτσακι μου εκανα το predictor στις 30 ακριβως μερες οπου και περιμενα τοτε περιοδο και μου βγηκε αχνο θετικο.γι αυτο μου κανει τωρα εντυπωση.οκ αλλαξε ο κυκλος μου τωρα απο 30-32 που ειχα πηγε 28-29.σημερα παντως εχω πρησμενο στηθος,ενοχληση στη μεση και τπτ αλλο!!!!η περιοδος αφαντη!αχ να ερθει να ηρεμησω τουλαχιστον αφου δεν υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης.

ναι!ν ανοιξουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσακια μου, σήμερα δεν άντεξα και έκανα ένα ακομά hometest, αλλά ήταν αρνητικό 26η μέρα του κύκλου, απογοητεύτικα πραγματικά κορίτσια... κρίμα και αυτό το μήνα σχεδόν το εόχα πιστέψει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alekaki81 μην απογοητευεσαι κοπελα μου..το οτι βγηκε αρνητικο το τεστ δεν λεει τπτ.απο τη στιγμη ειδικα που δεν ηρθε η περιοδος.περιμενε λιγες μερες κ κανε μια χοριακη αν εχεις ακομα καθυστερηση.μην απελπιζεσαι ακομα γτ τπτ δεν τελειωσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ για τις ευχές σας....και μακάρι όλα να πάνε καλά!!!!!! Ονειρεύομαι την ώρα που θα ακούσω καρδούλα και βουρκώνω.......

Το βράδυ θα πάω στον γιατρό και θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις...

Alekaki είσαι βιαστικούλα.......μην απογοητεύεσαι...τίποτα δεν έχει τελειώσει....... ;);)

Demie είχε γενέθλια το αστεράκι σου;;;;; Να τον χαίρεσαι και σου εύχομαι σύντομα να του χαρίσεις αδελφάκι......!!!!

An-n εφόσον ακόμη δεν αδιαθέτησες μην απογοητεύεσαι..η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...!

@};-%%-@};-@};-%%-@};-@};-%%-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anji μου είναι αλήθεια ότι δε μπορούσα να περιμένω.....

περιμένω νέα σου , αχ τι κάλα...μπράβο κοριτσάκι μου....

an-n μου εάν δεν έρθει θα κάνω party.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anji περιμενουμε νεακια το βραδακι!!ειναι υπεροχο το συναισθημα αλλα θα περιμενουμε να μας πεις τη προσωπικη σου εμπειρια.αντε να ακολουθησουμε κ αλλες τα βηματα σου..οσο για την τρελη μου περιοδο ειναι θεμα χρονου να ερθει..σιγουρα.δεν ξερω γτ εχω αυτο το αισθημα.

Αλεκακι μαζι θα το κανουμε το παρτυ!

Λενε πως η αναμονη της απολαυσης ειναι κ αυτη απολαυση..εγω στην προκειμενη περιπτωση γτ δεν νιωθω ετσι???

demie να χαιρεσαι το παιδακι σου!!δεν ηξερα οτι ειχε γενεθλια!να τα 100στησει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anji μάλλον αυτοί που το λένε δε θα είναι στη θέση μας...'εχεισ κανένα σύμπτωμα και πιστεύεις ότι θα σου έρθει? ουφ..δε θέλω ρε γμτ να μου έρθει τι να κάνω...χαχα

demi μου να τα χιλιασει το bebe σου και οτι επιθυμεί.... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anji μάλλον αυτοί που το λένε δε θα είναι στη θέση μας...'εχεισ κανένα σύμπτωμα και πιστεύεις ότι θα σου έρθει? ουφ..δε θέλω ρε γμτ να μου έρθει τι να κάνω...χαχα

demi μου να τα χιλιασει το bebe σου και οτι επιθυμεί.... :D

Alekaki μηπως σε μενα απευθυνεσαι?η Anji μας ειναι ηδη εγκυουλα. αχ νομιζω οτι μας εχει τρελανει εντελως αυτη η κατασταση!!! δεν εχω κανενα συμπτωμα που να ταιριαζει με αυτα που εχω καθε μηνα λιγο πριν αδιαθετησω.πχ τωρα εχει πρηστει το στηθος μου πραγμα που δεν συμβαινει ποτε απο τοτε που γεννησα.με ενοχλει η μεση μου και που και που η κοιλια.εχω αραια κ που τσιμπηματα κ το αισθημα οτι ερχεται.απλα πιστευω οτι θα μου ερθει.δεν εχει να κανει με τα συμπτωματα.με απογοητευσαν τα 2 αρνητικα τεστ σε 2 μερες καθυστερησης που εκανα.τι πατατα!ουφ!ουτε γω θελω να μου ερθει..χαχαχαχαχαχαχα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΕΧΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΥΚΛΟ 30-34 ΗΜΕΡΩΝ,ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 21/01,ΣΤΙΣ 8/02 ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΚΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΕΘΕΣΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ Η ΩΟΡΗΞΙΑ...ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΦΑΝΤΗ,,,ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 20/02 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ(1,0)ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΝΩΡΙΣ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΛΛΗΨΗ?Α!ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΕΙΔΑ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΚΗΛΙΔΕΣ ΚΑΦΕ ΑΙΜΑ,,ΕΛΕΓΑ ΘΑ ΡΘΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ,ΦΡΕΣΚΟΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΩΡΟ,,,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι τραβαμε ολες με αυτο το αγχος ! Νομιζα οτι το εχω μονο εγω :D Αn-n και Μαρακι υπομονη και θα δουμε δεν εχουμε αλλο οπλο :roll: Ολα παιζουν ... για να μας τυρανναει το αγχος και η αγωνια . Υπομονη κοριτσια λιγες μερες ακομα και θα δειξει .Και γω ενω χτες ειχε πεσει θερμοκρασια σημερα παλι 37,2 .Αυριο πρεπει να μου ρθει η ακατονομαστη αλλιως θα αρχισω να μετραω και γω καθυστερηση να παιρνω τεστ να βγαινουν αρνητικα κλπ κλπ χαχαχα :D Να γελασουμε και λιγο βρε κοριτσια. Μακαρι να ερθουν οπως επιθυμειτε !! και σε μενα επισης .. :x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι παντως για να απαντησω στο θεμα σου την χοριακη την εκανες πολυ νωρις .Δεν περασαν καν 34 μερες που ειναι ο μεγιστος κυκλος σου. Η καφε κηλιδες χωρις περιοδο ειναι υποπτες :roll: Μακαρι !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην κορη μου εκανα ενα τεστ κ βγηκε θετικο..στον γιο μου χοριακη θετικη..στον ραφαηλ μου εκανα τρια τεστ τα οποια ηταν αρνητικα κ μια χοριακη αρνητικη ε το τεταρτο τεστ βγηκε επιτελους θετικο κ ισα ισα που φαινοτανε η γραμμουλα απλα ειχαν περασει 2μιση εβδομαδες απο τοτε που ειχα ερθει σε επαφη κ ημουν σιγουρη οτι ημουνα εγκυοσ..απο τη δευτερη εβδομαδα κιολας ειχα ζαλαδες αλλα τα τεστ τιποτα...μεχρι που δικαιωθηκα.......... :D:D:D:D:D:D σου ευχομαι τα καλυτερα...............................................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ:)ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ,,,ΑΣ ΕΛΠΙΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ,,,ΠΟΤΕ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΕΣΤ Ή ΧΟΡΙΑΚΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ επισης κοριτσια μη βαζετε καθολου ανχος....σας νιωθω απολυτα....καταλαβαινω την αγωνια κ τη λαχταρα σας....καντε υπομονη κ μην ανχωνεστε κ ολα θα πανε καλα....εγω εχω κ πολυκυστικες κ νομιζα οτι δεν θα κανω ποτε παιδια κ δωσε κλαμα κ ανχος....μολις το απεβαλα απο το μυαλο μου...ηρθε η κορακλα μου μετα απο ενα χρονο ο γιοκας μου αχαχ κ μετα απο 2 χρονια το θαυματακι μου.....ααααααααααααααα επισης δε χρειαζεται να θερμομετρηστε καθε τρεις κ λιγο....την ωωρηξια την καταλαβαινεις οταν πονας κ οταν εχεις διαφανα τζελ υγρα....κ τα τρια ετσι τα πιασα ποναγα πολυ αλλα τι να κανουμε ηθελα να πετυχω τον σκοπο μου...ευχομαι μεσα απ την καρδια μου τα καλυτερα.....κ να στε σιγουρες οτι σε λιγο καιρο θα κρατατε αγκαλιτσα το θαυματακι σας... :D:D:D:D σας το ευχομαι ολοψυχα..............κ οπως ειπαμε οχι ανχοσ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μέλλουσες μανουλίστσες μη βιάζεστε.....

Μαράκι συμφωνώ με την Coco, πως οι καφέ σταγόνες είναι μάλλον καλό.....με το καλό.....

Tzina , να χαίρεσαι την υπέροχη οικογένεια σου!!!!!!!Τρία βρε θηρίο;;;;;;;;;....... :ymapplause::ymapplause::ymapplause:

Εγώ χθες πήγα στον γιατρό και είδα το φασολάκι μου..........Μαγικό........Καρδούλα ακόμη δεν ακούσαμε γιατί είναι νωρίς. Θα ξαναπάω την ερχόμενη Παρασκευή. Το βασικότερο είναι πως έχει καλή θέση...........

ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ......ΕΧΩ ΧΑΖΕΨΕΙ 8-}8-}8-}8-}8-}8-}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου!πως ειστε σημερα?

Αnji δεν πειραζει που δεν ακουσατε καρδουλα.αν ειναι νωρις δυσκολα να την ακουσεις.εμεις την ακουσαμε 6,5 εβδομαδων αλλα κολπικα.πολυ χαιρομαι που ειδες το φασολακι σου!ολα να πανε καλα κ στη συνεχεια!

Μαρακι22 να ζησετε και ευχομαι συντομα να ερθει το σπορακι σας!!

Coco ειχαμε καμια εξελιξη σημερα?

Τζινα να σου ζησουν τ αστερακια σου!!!

κοριτσακια μου εγω ακομα τπτ..περιμενω..τεστ δεν κανω,αρνουμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΝΑΙ ΤΡΙΑ.............. :shock::shock::shock: Κ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΕΚΑΝΑ Κ 4ο..ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ Κ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΜΩΡΟΥΔΙΛΑ......................ΑΝΤΕ Κ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.................. :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KOΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ?ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΔΩ ΠΕΡΙΟΔΟ,,,ΤΑ ΔΕΚΑΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ,,ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ clearblue digital ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ,,,ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΙΧΝΕΥΕΤΑΙ?ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟ ΚΥΚΛΟ 30-35 ΤΟ ΠΟΛΥ ΗΜΕΡΩΝ,,,ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 18 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΔΕΚΑΤΑ,,,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΚΟΜΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maraki22 ποσες μερες εχεις καθυστερηση?

κοριτσακια μου κ γω ακομα την περιμενω..

τα υπολοιπα κοριτσακια τι κανετε???Αλεκακι? Demie? Coco? Anji πως νιωθεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μια απο τα ιδια, περιμενω και γω .Αυριο μαλλον θα μου ρθει ομως δεν τη γλυτωνω εβγαλα και δυο σπυρακια σημερα .. Απλα ειναι για να με ταλαιπωρει.. Καλη επιτυχια σε σας κοριτσια ευχομαι τα καλυτερα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μια απο τα ιδια, περιμενω και γω .Αυριο μαλλον θα μου ρθει ομως δεν τη γλυτωνω εβγαλα και δυο σπυρακια σημερα .. Απλα ειναι για να με ταλαιπωρει.. Καλη επιτυχια σε σας κοριτσια ευχομαι τα καλυτερα !!!

Coco μου ποτε δεν ξερεις τι γινεται..ολες στην αναμονη ειμαστε!ευχαριστουμε για τις ευχουλες σου!ολες να εχουμε θετικα αποτελεσματα!!! εγω που εχω 5μερες.. τι να κανω?τρελα με πιανει ολο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσόπουλα!!! ευχαριστώ για τις γενεθλιο-ευχές!!! γίναμε 1 έτους στις 19/2 κ κάναμε ένα ξεγυριμένο πάρτυ για τον Γιώργο μας!

τώρα στο θέμα μας. είναι πολύ ευχάριστα τα νέα, μια κ διαπιστώνω ότι οι περίοδοι δεν έρχονται! να μην απογοητεύεστε, alekaki κυρίως σε σένα το λέω. η 26η μέρα του τεστ μπορεί να ήταν κ νωρίς... σε καθεμιά η ορμόνη ανεβαίνει με διαφορετικό τρόπο, οπότε ίσως το τεστ να μην την ανιχνεύει. είναι θέμα οργανισμού και εξαρτάται φυσικά κ απο το πότε έγινε η σύλληψη. και τονίζω: η σύλληψη και όχι η επαφή! γιατί η σύλληψη μπορεί να γίνει κ κάποιες μέρες μετά την επαφή.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΉ ΕΠΙΤΥΧΙΑ κ μην ξεχνιόμαστε: καλή Σαρακοστή, καλό πέταγμα χαρταετού!

τα φιλάκια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...