Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Κορίτσια για φίλημα" Νο 3


Recommended Posts

Γειά σας!

Τι κάνετε κοριτσούδια;

Εμείς σήμερα λέμε να πάμε ταβερνούλα το μεσημέρι! Το απόγευμα θα πάει ο άντρας μου σε ένα τουρνουά σκάκι και θα έρθουν οι γονείς μου, να με βοηθήσει η μάνα μου να τελειώσουμε με τις προσκλήσεις. Δουλειές δεν κάνω, εκτός από σίδερο που έχει μαζευτεί το Έβερεστ και την οροσειρά των Άνδεων μαζί.

Σε λίγο θα πάω να πάρω το φόρεμααααα!!!!!!! (αν δεν έχει πουληθεί στο μεταξύ!).

Ρε συ Ανθή, τι σεντόναρος είναι αυτός που άπλωσες;

Με δέκα μασέλες, χι χι! Ρε συ, πρόσεχε, αν έχει αβγά μέσα η ζύμη, μην την τρως ωμή!

Για τη βάφτιση που λες, ισχύει βρε, χαχα! Το νερό δεν το πετάμε στη μπανιέρα ή στην τουαλέτα, λόγω του αγιασμένου λαδιού που περιέχει, μετά το μπάνιο του μωρού και του πλυσίματος των ρούχων. Δηλαδή είναι θέμα σεβασμού στα θεία κι όχι επικύρωσης του μυστηρίου! Αλλά τώρα αν δεν το ξέρεις, εντάξει, δεν πειράζει! Το πιο σημαντικό, τη Θεία Κοινωνία, το έκανες!

Ωχ, γκρινιάζει, κλείνω και θα ξαναμπώ, γκρρρ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 978
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον μισοτάισα και επέστρεψα.

Συνεχίζω:

Ανθή, καλά, για τη σαλιάρα κι εγώ δεν είχα ιδέα. Μου είπαν ότι βάζουν και ήταν μέσα στο σετ! Για την κουβερτούλα δεν το συζητώ, ανοησίες.

Τι άσχημη φάση με τη δουλειά σου. Όντως είσαι παγιδευμένη... Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω ότι λατρεύω τη δουλειά μου. Αντίθετα, δεν τρελαίνομαι καθόλου. Δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει, αλλά την αποδέχτηκα για βιοποριστικούς λόγους. Δεν είναι καν αυτό που σπούδασα, αφού έχω τελειώσει αρχαιολογία, ιστορία τέχνης και θεολογία και έχω διοριστεί φιλόλογος... Αυτό, βέβαια, δε σημαίνει ότι πηγαίνω στην τάξη και κοροϊδεύω. Πάντα κάνω το καλύτερο δυνατό, γιατί είναι θέμα εντιμότητας και ευσυνειδησίας. Όταν κάνω ένα καλό και πετυχημένο μάθημα χαίρομαι, αλλά δεν είναι και ο σκοπός της ζωής μου. Γι' αυτό άλλωστε ζητώ να μένω στο εσπερινό.

Αυτό που λες για την Πανούλη που σηκωνόταν κι έτρεχε στο άγνωστο, το έκανε η κόρη μιας φίλης μου. Σε κάποια φάση είχαμε πάει στην παραλία για καφέ, ξέφυγε η μικρή κι άρχισε να τρέχει, την κυνηγάμε και δεν τη βλέπαμε πουθενά. Γυρίζει η κοπέλα και μου λέει "λες να μην τη βρούμε ποτέ;". Κι ευτυχώς βλέπουμε μια σερβιτόρα από μια καφετέρια να την κρατά πάνω της και να μας τη φέρνει.

Μαρία, φιλιά, κουράγιο με την περίοδο, δε σχολιάζω κάτι άλλο, γιατί τον αλλάζει ο άντρας μου και τον κατούρησε ο γαϊδαράκος και πάω να βοηθήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επέστρεψα!

Μαρία, δεν ξέρω αν ο μαθητής έχει μαθησιακές δυσκολίες, δε νομίζω, γιατί τα γράμματά του ήταν σχετικά καλά, και χτες φτιάξαμε όλοι μαζί ένα κρυπτόλεξο με λέξεις από την Ιλιάδα για το περιοδικό του σχολείου και τα πήγαινε μια χαρά. Δεν είμαι ειδική, όμως, στις μαθησιακές δυσκολίες. Μάλλον αναλφάβητος είναι, όπως και οι περισσότεροι μαθητές μας.

Το πιο κορυφαίο είναι που τους είπα να κάνουμε όλοι μαζί μια εργασία για το περιοδικό και μου λένε ότι έκαναν ένα κρυπτόλεξο μαζί με την αντικαταστάτριά μου. Μου το δείχνουν, και βλέπω ένα κρυπτόλεξο το οποίο είχε φτιάξει μόνη της αυτή και τους το είχε δώσει. Τους λέω "μα πώς είναι δυνατόν να βάλουμε κάτι τέτοιο στο περιοδικό, αφού το βρήκατε έτοιμο" και μου λένε "μα κυρία, αφού βρήκαμε μόνοι μας όλες τις λέξεις!". Ρε κορίτσια, μιλάμε για ενήλικες!!! Είναι δυνατόν; Τελικά καθίσαμε και φτιάξαμε όλοι μαζί ένα κρυπτόλεξο, πολύ πετυχημένο.

Δε σας είπα!!!!!!!!! Βρήκε κοπέλα ο αδελφός μουυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάω για το φόρεμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαπα μια μερα να λειψω και δεν σας προλαβαινω!

Βανια μου καλως μας επεστρεψες με το κανονικο ονομα! Ποτε θα πας στο γιατρο; Σε εχω στο νου μου, οποτε γραψε νεα οκ? Μην ανησυχεις με την προπαιδεια, θα την κανετε το καλοκαιρι και θα την επαναλαβουν και πολλες φορες στο σχολειο!

Αννα Μαρια αντε συγχαρητηρια για τον αδερφο σου, θυμαμαι που τον ειχες εννοια! Τελικα τα προλαβες ολα για τη βαφτιση και μονο σε λιγες μερες! Τελεια! Η δουλεια σου ειναι σημαντικο να σου αρεσει ρε γαμωτο. Βεβαια, οπως λες, οταν κανεις ενα καλο μαθημα χαιρεσαι γιατι ξερεις οτι εχεις προσφερει κατι, αλλα δεν ειναι το ιδιο. Κι εγωετσι αισθανομαι, αγαπω το χωρο που δουλευω, τις συναδελφους μου, τα παιδια, αλλα δεν ειναι αυτο που θελω ακριβως, γιατι ουτε στο αντικειμενο μου ειμαι ουτε κανω πολλα μαθηματα που μου αρεσει. Εγω λατρευα την προηγουμενη δουλεια μου και μου εχει στοιχισει πολυ που εφυγα, αλλα τι να κανω που επεσε εξω η επιχειρηση και ηδη μου χρωσταει 10.000 ευρω σχεδον; Που δεν τα βλεπω κιολας...Ομως αντισταθμιζεται επειδη δουλευω με ανθρωπους που αγαπω και εχω να κανω με παιδια που τα λατρευω!

Ανθη μου μη στεναχωριεσαι και μην ταραζεσαι. Καταρχην, ειναι υπερβολικο νομιζω να θυμωνεις με τον εργοδοτη σου, μια ερωτηση εκανε, φανταζομαι θα εχει αγχος κι αυτος τι θα κανει αν δεν πας, ειδικα αν εισαι καλη! Ξερεις ποση δυναμη εχει ενας καθηγητης; Μπορει να σου ανεβασει η να σου καταστρεψει την επιχειρηση αναλογως πως κανει τη δουλεια του. Εκτος αν σε ρωτησε με ασχημο τροπο, οποτε αλλαζει.

Παντως με το κλεισιμο της χρονιας καλο ειναι απο μονη σου να τον πιασεις να κανετε μια κουβεντα και αν μπορει να στα βαλει και σε 2 μερες ακομα καλυτερα, αν δεν γινεται και θελει 3, μηπως να σου παραχωρουσε μιση ωριτσα το γραφειο του να αντλησεις γαλα. Δεν ξερω τι σχεση εχετε βεβαια και τι ανθρωπος ειναι, αλλα τι στο καλο, δεν θα σεβαστει τη λοχεια;! Η φραουλιτσα θα κανει συντομα ντου και μη σκας, ετσι εκανα κι εγω μια φορα, ειχα μια βδομαδα που ειχα ακουσει το μπεμπη καλα και μια μερα ειχα να τον ακουσω 12-13 ωρες κι εσκασα και πηρα μια φιλη μου 12 το βραδυ (αυτη ειχε γεννησει προσφατα) και της λεω παει κατι επαθε το μωρο και αυτη βεβαια εσκασε στα γελια και μου λεει περιμενε και θα τον ακουσεις οπου να' ναι. Πραγματι ετσι κι εγινε! Χεχε! Χαζομαμαδες ειμαστε παντως!

Καληηηη! Τι κουκλι ειναι αυτο! Να σου ζησει να την καμαρωσεις οπως επιθυμεις!Μ' αρεσει βρε κουκλα μου που εχεις αγχος! Αφου ξερεις ακριβως τι φταιει, μια ειναι η λυση. ΣΕΞ, ΣΕΞ και παλι ΣΕΞ!

Αυτο με τις εκδρομες ειναι θεμα ρε γαμωτο. Ποσα λεφτα να χαλασεις πια αλλα και ποσα οχι να πεις!Αστα!

Κατερινα μου το ξερω οτι θα τον κυνηγαω κι ειναι και σφαιρα, σαν την κατσαριδα παει το ατιμο! Καλε ναι, αστα παιδακια να παιξουν, εγω εχω δει οτι οσες τα υπερπροστατευουν η τα παραντυνουν ολο αρρωστα τα εχουν. Εμενα με βριζουν ολοι, μαμα, φιλες οτι εχω το παιδι πολυ ελαφρια ντυμενο και θα κρυωσει, αλλα 14 μηνες τωρα μου εχει κανει πυρετο μια φορα για ενα απογευμα μονο, κατα τα αλλα κανενα συναχακι και μια φορα πολυυυυ βηχα που ομως ηταν ιωση οχι κρυολογημα. Ασε που αυτος ζεσταινεται πολυ, κοκκινιζει και αμα του φορας πολλα τα τραβαει να τα βγαλει!

Καγκουρακι μου τι κανεις; Καλα μολις πληρωθω θα παω κι εγω να του παρω διαφορα τετοια καθως και μαγιο, σαμπρελα κλπ!

Αμαν βρε Μαρακι, αντε να ησυχασεις κι εσυ πια, μια με τις αρρωστιες μια με την περιοδο! Τι κανει ο ζουζουνος; Καλα ειναι τωρα;

Μηπως ξεχασα καμια σας;

Ελπιζω οχι! Καλες βολτες και καλο ΣΚ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε τι γραψατε παλι; :o:o εχασα το λογαριασμο,δεν ειναι να λειψει λιγο κανεις εδω μεσα.......

σημερα κανω δουλειες απο το πρωι και δεν τελειωσα ακομα,πονανε τα ποδαρακια μου ,τελειωσα και περιοδο χθες αυτη τη φορα μου ο κυκλος μου ηταν 26 μερες αντε μηπως στρωσει........

Αννα Μαρια εγω τι να πω που αναγκαστικα πρεπει να εχω αντοχες να μαγειρευω για να τρωνε,αυτο που λες με τα κιλα δεν παιζει μαλλον τρως εσυ λιγο ;) εγω δηλαδη ποσα κιλα θα επρεπε να ημουν με τοσο τρεξιμο ολη μερα;;οσο για τη σαλιαρα και την κουβερτα πρωτη φορα το ακουω,τα υπολοιπα τα εχουμε κι εμεις τα λαδοπανα που φορανε για να τραβηξουν το λαδι και ολα τα ρουχα και τα εσωρουχα του να ειναι καινουργια αλλα οχι και η κουβερτα ημαρτον πια τι αλλο θα βγαλουν για να παιρνουν λεφτα;;και τα νερα κι εγω τα μαζεψα και τα πηγα στην εκκλησια ,το βρηκες το φορεμα τελικα;;με τις μπομπονιερες τι θα κανεις τελικα;;

Βανια εμεις καναμε και διαιρεση,ο Νικος τρελενεται για τα μαθηματικα και ξερει ηδη να γραφει ολη την προπαιδεια μονος του απεξω μπερδευεται βεβαια ακομα να την πει ανακατεμενη αλλα νωρις ειναι ακομα και του χρονου αυτα θα κανουν παλι,με το κλεισιμο ουσιαστικων και ρηματων τα παει πολυ καλα,καλα το εχουν παραξεφτιλισει οι δικοι σας με τις εκδρομες ,δεν το εχουν καταλαβει ακομα οτι ο κοσμος δεν εχει χρηματα και ξεσηκωνουν τα παιδια;;το σχολειο μας ειχε διοργανωσει μια μονοημερη σε χιονοδρομικο κεντρο οπου και δεν πηγαμε και ευτυχως δεν πηγε και κανενας απο τους καλους του φιλους κι ετσι γλυτωσα την γκρινια,τωρα κατα το Μαιο μαλλον θα μας πανε αλλη μια και αυτο ηταν ολο,α και σε ενα θεατρο τους πηγαν τιποτα αλλο,δηλαδη ενας γονιος που εχει δυο και τρια παιδια στο σχολειο τι πρεπει να κανει με τοσα εξοδα;;το σκεφτηκανε ποτε;;

Κατερινακι το κεικ που λες οτι τριβοταν μαλλον ειχε αρκετο αλευρι και δεν μπορουσε να δεσει καλα με τα υπολοιπα υλικα αφου η συνταγη δεν ειχε αυγα και γαλα,εχω ενα καλο νηστισιμο που δεν τριβεται καθολου αν θελεις με πορτοκαλι δικια μου συνταγη

Χριστινακι ελα να δεις τι χυμα ειμαστε και να θελω να τα υπερπροστατευσω που λες δεν γινεται εμεις ειμαστε μεσα στη φυση ,ολη μερα εξω με τα χωματα ,οσο για το ντυσιμο δεν ειναι μονο απο κρυο οι ιωσεις ηταν στο φουλ φετος και εμεις δεν αφησαμε καμια απο οτι ειδες οταν εχεις περισσοτερα απο ενα παιδια δεν γλυτωνεις ετσι ευκολα

Μαρακι τι μαγειρεψες σημερα;;εγω εφτιαξα μακαρονακι κοφτο με χταποδακι,να τελειωνουμε σιγα σιγα με τα ψαρικα που εχω στην καταψυξη

Ανθη μην αγχωνεσαι και θα κανει την εμφανιση της παλι η φραουλιτσα ,σου κανει ναζακια απο τωρα πως θα ασχολεισαι συνεχεια μαζι της;; :lol::lol: καλε τι φορα πηρες στην κουζινα;;;αστερι εχεις γινει :lol::lol: τι μπισκοτακια εφτιαξες;;

παω να συνεχισω τις δουλειες μου βαριεμαιααααααααααααα!!!!!

τα λεμε μετα παλι φιλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου και καλο σαββατοκυριακο.

Το πρωι ήρθε ο μπαμπάς μου και πήγαμε την Αγγελική στις κουνιες ευτυχώς γιατι μονη μου δεν το αντεχω εγώ την περισσοτερη ώρα την έβγαλα στο παγκάκι ειχε και ωραιο ήλιο 8-) .Εχω δουλειες και εγώ στο σπιτι αλλά βαριεμαι σημερα.

Ανθή κουκις διαβαζω μιαμ μιαμ μιαμ σιγουρα μας κολλησε το μικροβιο της μαγειρικής η Κατερινα. Εγώ να δεις που σκεφτομαι οταν με το καλο προσαρμοστει για τα καλά η Αγγελική στον παιδικό και θα εχω χρονο τα πρωινά περα απο τις ετοιμασιες με τα ρουχα για το μωρό θα πειραματιζομαι και αρκετά με την κουζινα. Οσο για αυτά που έγραψες περι δουλειάς σε καταλαβαινω απολυτα και τα σκέφτομαι και εγώ γιατι πραγματικά δεν ξέρω πως θα ειναι τα πράγματα εδώ και αν με την καινουρια χρονιά που θα ψαχνω πάλι για δουλειά αν θα βρω κάτι στο αντικειμενό μου που οπως ξερεις ειναι κατι με περιορισμένη ζήτηση.

Αννα Μαρια τι έγινε με το φορεμα το πήρες, καλά και εγώ αυτο για την σαλιάρα και την κουβέρτα δεν το ειχα ξανακουσει. Ενα ενα μας τα λες θα εχει και νονά δηλαδη ο Αντρικος :lol::lol::lol: αγγλίδα?

Χριστινάκι σου χρωστάνε τοσα λεφτά τρελα ειναι να εχεις δουλέψει ο άλλος να κλεινει και να μην μπορεις να πάρεις τα λεφτά σου. Μου τα λεει και ο άντρας μου εχουν παραγωγική επιχειρηση που προμηθευουν μαγαζιά απο τα οποια πολλά εχουν κλεισει και δεν υπάρχει καμια περιπτωση να πάρουν οσα τους χρωστάνε, δράμα γιατι μετά ερχεται η εφορια και σε φορολογει για αυτά που πούλησες αλλο αν τα εδωσες και δεν πηρες αμεσως τα λεφτά σου και εκλεισε ο άλλος μετά.

Κατερινάκι με πορτοκάλι ηταν και αυτο που έφτιαξα, πες μου ομως τη συνταγη να τις συγκρίνω, επισης σαν ειδική θελω να σε ρωτήσω, θελω να αγοράσω την φορμα για τα ατομικά κεικ νομιζω που φτιάχνεις 12 κεκάκια. Σε αυτή την περιπτωση βάζεις τις μισες ποσοτητες απο οτι σε ενα κεικ σε στρογγυλή φορμα πως το υπολογιζεις :? ?

Μαράκι εισαι καλύτερα ή σε ταλαιπωρει η άτιμη η περιοδος?

Καρολινάκι μπες να μας πεις εισαι καλύτερα?

Σας χαιρετώ τα φιλιά μου σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Πολύ ωραία περάσαμε στην ταβέρνα. Βέβαια, ήμασταν οι μοναδικοί πελάτες, αλλά δεν πειράζει! Ο μικρός ήταν πάρα πολύ ήσυχος, ούτε που το καταλάβαμε ότι είχαμε μωρό μαζί μας! Σε κάποια φάση κοιμήθηκε κιόλας!

Είδατε που αγχωνόσασταν για τη βάφτιση; :P Μια χαρά τα πρόλαβα όλα!

Το φόρεμα το πήρα!!! Κάναμε ολόκληρο σχέδιο με τη νονά μου. Και καλά ήρθε μαζί μου για να μου πει μια γνώμη και όταν μπήκα στο δοκιμαστήριο να το βγάλω, είπε στην ιδιοκτήτρια να μη δεχτεί λεφτά από μένα, γιατί θα μου το κάνει δώρο. Αυτή αμέσως της είπε να κάνει καλύτερη τιμή (η άτιμη η γνωριμία τι κάνει...), η νονά μου της λέει "μα δεν είναι για την τιμή που το είπα", "όχι, όχι, δε γίνεται θα σου κάνω καλύτερη τιμή η άλλη", βγαίνω εγώ απ' το δοκιμαστήριο, λέω ότι θα το πάρω και πόσο κάνει, μου λέει 130, πετάγεται η νονά μου και λέει "άσ'το, στο κάνω δώρο εγώ", "μα τι είναι αυτά τα πράγματα, σε έφερα για μια γνώμη και θα μου το πληρώσεις" εγώ, τελικά το πήρα, πήγαμε στο μαγαζί μας, της έδωσα τα λεφτά και πήγε και το πλήρωσε!!!

Τώρα μένουν τα παπούτσια και η τσάντα, αλλά ο νονός μου λέει θα έρθουν και καινούρια αυτές τις μέρες, οπότε θα ξαναπάω μες στην επόμενη βδομάδα.

Οι μπομπονιέρες εκκρεμούν, ακόμα δεν έχω αποφασίσει, και φυσικά πρέπει να αγοράσουμε και καινούριο καρότσι και καινούριο αμάξι, γιατί δε γίνεται να βάλουμε το μωρό βαφτισμένο μέσα στο παλιό καρότσι και το παλιό καρότι μέσα στο παλιό αμάξι. :P

Η κοπέλα του αδελφού δεν είναι Αγγλίδα βρε! Ελληνίδα είναι, από το Δομοκό! Τώρα δεν είναι καν Αγγλία, είναι Φιλανδία. Αυτός πήγε για έξι μήνες, αλλά φεύγει την άλλη βδομάδα, αυτή πήγε τώρα για ένα χρόνο. Θα είναι σχέση εξ αποστάσεως, μακάρι να πετύχει.

Άντε, σας κλείνω, γιατί είναι εδώ οι γονείς μου και κάνουμε με τη μάνα μου τις προσκλήσεις κι έφυγα και την άφησα μόνη της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια . Οι άντρες μου ετοιμάστηκαν και πήγαν βόλτα ....άρχισαν και βολτάρουν εγω ξεκουράζομαι με την ευκαιρία . Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως και γράφω με το παλιό με το που μπαίονω μέσα απευθείας ανοίγει η σελίδα ενώ φαίνονται τα στοιχεία τα νέα μετά που γράφω εμφανίζει το παλιό απλά θα ήθελα να αλλάξω το avatar στο Βάνια είναι παλιά η φωτογραφία ξέρετε που πρέπει να πάω ; δεν τα θυμάμαι καθόλου .Με την προπαίδεια θα το δουλέψουμε αρκετά επειδή δεν πρέπει να αφήνει κενά αμα κάτσει θα τα μα μάθει αφού μπόρεσε και διάβασε θα μάθει και την προπαίδεια .Τελικά τα μαλλιά σου πως θα τα κάνεις στη βάφτιση ; μέχρι που είναι πες μου να σου δώσω καμιά ιδέα να το πεις΄στην κομμώτρια σου

ΚΑ1 εσάς σας βάζουν στο σχολείο να βρούν πληροφορίες ; εμάς τους έβαλαν για διάφορά ήθη και έθιμα της Ελλάδα μετά για την Μπουμπουλίνα , για τα ερπετά του Σταύρου του είχε τύχει το σκουλήκι και τη Δευτέρα πρέπει να πάει για τα έθιμα του Πάσχα . Αλήθεια δεν λέτε η κάθε μια απο εκεί που είστε και κανένα έθιμο ; να τον βάλω να τα γράψει θα πρωτοτυπήσει !Χριστίνα την Δευτέρα το απόγευμα θα πάρω την απάντηση απο το μικροβιολογικό απο Τρίτη θα μιλήσω με το γιατρό είναι πιο χαλαρή ίσως επειδή μίλησα και εδώ . Θα δούμε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι να λειπει κανεις από αυτο το ποστ...ακομα και για λιγο!! χαμος γίνεται!! :lol::lol:

Αννα Μαρία πολύ γέλασα με το κρυπτόλεξο!!!Αντε ολα να πάνε καλά με τον αδερφο σου.Θα ειναι δυσκολο με την αποσταση αλλα αν το θελουν θα τα καταφερουν.Με γεια το φορεμα! Θελουμε φωτο!!! :D

Χριστινάκι αυτο με τα ρούχα μου που λες ισχυει.Βαζουμε πολλα στα παιδιά με αποτελεσμα να αρρωσταίνουν πολύ πιο εύκολα.Πόοοοοοοσα σου χρωστανε???Δεν μπορεις να τα παρεις??Ειναι πολλάααααα!!!! Ο ζουζουνος μου ειναι πολύ καλά.Ολο χαμογελα και γλύκες.

ΚΑτερινάκι μου μην ρωτας αν θελουμε τη συνταγη.Πολύ απλά να τη βαζεις κατευθείαν :lol::lol:

Σημερα ακομη δεν εχω αποφασισει τι θα φτιαξω.Εχω το κρεατακι μου στο ψυγειο και ειμαι μεταξύ 2 επιλογων!!!οπου να΄ναι θα πρεπει να αποφασισω, αν και μιλησα με τον αντρα μου ο οποιος πηγε να δει το ποδοσφαιρο στο καφε καποιου φιλου κι ετρωγε..Οποτε θα εχει ορεξη για φαγητο ξανα??? :?:?

Καγκουράκι μου ειμαι πολύ καλύτερα ευχαριστω.

Βανια μου θες και κυπριακα εθιμα??

Πηγαμε με τη μαμα μου και τη βαφτισιμια μου στο τζαμπο κ σε ενα μαγαζι με παιδικα κ πηρα στη μικρη παπουτσια κ ρουχα για το Πασχα.Μου εκανε ερωτησεις μετα στο αμαξι.."γιατι δεν κανει να λεμε την λεξη σεξ" "και τι σημαινει", "γιατι τα κοριτσια εχουν διαφορετικο πουλακι απο τα αγορακια" :lol::lol: κι ειναι μολις 7 χρονων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, κοιμήθηκε λίγο και πήγα να σιδερώσω και ξύπνησε... Τον τάισα, τον έπαιξα, τον άλλαξα, τώρα τον έβαλα στο κρεβατάκι του, αλλά γκρινιάζει και θα τον πάρω πάλι... Να δούμε πότε θα κάνω το σίδερο...

Κατερίνα, δεν έχω χάσει κιλά, απλά κρατιέμαι στα ίδια. Νόμιζα, όμως, ότι θα είχα παχύνει με τόσο φαγητό και γλυκά που τρώω.

Βάνια, δεν έχω ιδέα για τα μαλλιά μου, είναι λίγο περίεργο το κούρεμα. Ένα χτένισμα θα κάνω, γιατί να με απασχολεί τόσο πολύ; Ούτε νύφη δεν ασχολήθηκα, άφησα την κομμώτρια να κάνει ό,τι θέλει, και βγήκε τέλειο το αποτέλεσμα!

Μαρία, προχωρημένη η βαφτισιμιά!

Κλείνω, άρχισε κλάμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έθιμα για το Πάσχα και από όπου να ναι να ησυχάσω . Περιμένω απρόσμενες επισκέψεις μια φίλη μας με το γιος της κακά κορίτσια η κοπέλα είναι όλα τα λεφτά το λεει η ψυχή της μεγαλώνει μόνη της το παιδί είναι ανύπαντρη μητέρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια γράφε: στην Κύπρο το Πάσχα φτιάχνουν τις φλαούνες, που είναι είδος τυρόπιτας. Τις φλαούνες τις φτιάχνουν συνήθως την Μεγάλη Πέμπτη ή τη Μεγάλη Παρασκευή. Τη Μεγάλη Πέμπτη το βράδι το εικονοστάσι του ναού και οι εικόνες καλύπτονται από μαύρα πανιά, τα οποία παραμένουν μέχρι το Μεγάλο Σάββατο το πρωί. Τότε, μόλις ακουστεί το "Ανάστα ο Θεός" πέφτουν τα μαύρα από τις εικόνες και το τέμπλο (όχι με θαυματουργικό τρόπο, τα ρίχνουν παιδάκια! :P ), ο κόσμος χτυπά τα στασίδια, τα παιδιά με τα εξαπτέρυγα τρέχουν πάνω-κάτω και ο ιερέας ραίνει τον κόσμο με φύλλα δάφνης. Την Κυριακή του Πάσχα, όπως επίσης και τη Δεύτερη μέρα του Πάσχα, στα προαύλια των ναών γίνονται διάφορα παραδοσιακά παιχνίδια, όπως τράβηγμα σκοινιού, σακουλοδρομίες, αβγουλοδρομίες. Αυτό συνήθως γίνεται στα χωριά.

Δε θυμάμαι κάτι άλλο, αν θυμηθώ θα επανέλθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα όμορφες!!!!!!

τι μου κανετε καλό υπόλοιπο σκ να χουμε...

χανομαι λιγάκι το ξερω..αλλα δεν ειναι ότι δεν μου λειπετε αλήθεια..απλα είμαι λίγο νταουν λογω βηχα ..που ωρες ωρες φτανει στα επίπεδα παροξυσμού :cry::evil::evil: τωρα τελευταία κάνω μέχρι και εμετό :oops::oops: ...

ο νταρντανιάν μου ... :lol::lol::lol: ο μπεμπαρος μου μέχρι να γεννηθεί θα τα χω δει όλα...

:?: έπαθα και αιμοροίδες :oops::oops: και πονάω τόσο πολύ..πήρα ξυλοκαίνη αλλα δεν κάνει και τιποτα..

οπότε οπως καταλαβαίνετε δεν είμαι και στα καλύτερα μου..

αλλα το σεξ...σεξ :lol::lol::lol: εστω και με μετρο...άν κοψω και αυτό...απλά είχε πλάκα ..ο γυναικολογος μας είχε πεί...όχι θα σου πω εγώ πότε ....και του λεω αφού ολα καλα και με την βέπιπεδου και με όλα..γιατι να χάσω αυτή την απόλαυση?? :oops::oops::lol::lol::lol: ε καλα μου λέει ....αλλα με μέτροοοοοοο :D:D

αντε απο βδομάδα να κανονίσουμε καμμια καφεδιά...ελπίζω να ναι καλυτερα η λυδια μου ..γιατι αρχισε από σήμερα να βηχει πολύ και πολύ καταρροή..και απο το βηχα εκανε και εμετο..

αααααααααααααααααααα δεν σας ειπα !!!για το επεισοδιακό μας καφεδάκι...τι έπαθα σημερα... :roll::roll:

πηγαμε για έναν καφεδάκο σημερα..μου χε λειψει τόοοοοοσο πολυ...και αφού κάτσαμε κανά 20 λεπτο...τι έπαθα :roll::roll::roll: μου ριξε η μικρή όλο το νερό πανω μου...καταλαθος ναι μεν αλλα με έκανε παπίιιιιι η παπένια μου :evil::evil::evil: το πόσο τσαντιστηκα...τους κοιταω και τους λεω...πάμε να φυγουμε τωρα.....και μου λεει ο αντωνης να παει να σκουπιστω με χαρτι...και τι έκανα... :shock::shock: τους αφησα πηρα τα κλειδιά του αυτοκινήτου...ευτυχως οδηγώωωωωωωω ;);) και πήγα σπίτι να αλλάξω ρούχα...!!!!!! :lol::lol: ε η αληθεια είναι ότι έτρεχα λιγάκι παραπάνω...αλλα πάνω στην γκαντεμιά μου..ήμουν τυχερή...επιστρεφοντας βρήκα να παρκάρω έξω από την καφετέρια!!!!!!!!

μετααααααα πήγαμε τζάμπο και πηραμε σαλιαρες..πανάκια..μπιμπερό..πιπίλες και πιαστρακια ...για τον μπεμπουλη μας...α και κατι λουτρινα γλύκα... :D:D

τουλάχιστον σας είπα αναλυτικά τα νέαμου ε? δεν εχετε παραπονο... :lol::lol:

βανια μου τι κανεις κοριτσακι μου γλυκο? ελπίζω να με θυμασαι ε? παλιοτερα ειχαμε βγει καποιες φορες..απλα χαθηκαμε με τις υπολοιπες κοπελες...χαίρομαι πολυυυυυυυυ που σε βρηκα εδώ... :D:D:D

μακια σε όοοοοοοοοοοοοολες μια προς μια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρολινάκι, απαπαπα... Ακόμα βήχας... Τι χάλια...

Μ' αρέσει που έχεις κουράγιο και κάνεις και σεξ! Εγώ στην εγκυμοσύνη δεν έκανα ούτε μία φορά, δε μας έβγαινε καθόλου... Στην επόμενη, όμως, νομίζω θα κάνω!

Καλά, τι πάθατε στον καφέ... Απαπαπα...

Με γειά τα καινούρια σας πραγματάκια!

Άντε, επιτέλους πάω να κάνω το σίδερο γιατί πριν κατάφερα να σιδερώσω δύο σεντόνια και μια μπλούζα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρολινάκι μου καλά είμαι την παλεύω . Το μικρούλη σου θα μεγάλωσε σίγουρα για πες μου κανένα νέο ; με κανένα με τα κορίτσια έχεις βγει; εγώ με το σχολείο και τα διαβάσματα χάθηκα . Καλέ τι ωραία πράγματα κάνετε στην κύπρο ; καλά ο Σταύρος θα σχίσει σε αυτή την εργασία .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου;;

Σήμερα περάσαμε πολύ όμορφα! Πήγαμε με τους κουμπάρους μας που έχουν 2 παιδάκια λούνα παρκ και μετά Goody's όπου τσιμπήσαμε κάτι εμείς και τα παιδάκια συνέχισαν το παιχνίδι στον παιδότοπο. Ο Πάνος δεν είναι fan του φαγητού των Goody's και γενικώς του φαγητού εκτός σπιτιού και έτσι είχα προνοήσει και του είχα πάρει μαζί ένα σαντουιτσάκι από το σπίτι ;) !Γυρίσαμε στις 12 το βράδυ και έπεσε ΞΕΡΟΣ!!! Με το που ξάπλωσε κοιμήθηκε! Πόσο χαρούμενη είμαι όταν βλέπω το παιδάκι μου να περνάει καλά....

Μαράκι μου πώς είσαι με την περίοδο;;; Εγώ μετά τη γέννα δεν ξαναπόνεσα στην περίοδο και αυτό το έχω ακούσει και από άλλες κοπέλες..Πονάς το ίδιο με πριν τη γέννα;;;Περαστικούλια σου!

Χριστινάκι η αλήθεια είναι ότι δεν μου μίλησε με άσχημο τρόπο ο εργοδότης.Ποτέ δεν μου έχει μιλήσει με άσχημο τρόπο..Σε μια τόσο ευαίσθητη περίοδο όμως όπως είναι η εγκυμοσύνη βρίσκεις έναν άλλον τρόπο να ρωτήσεις δείχνοντας ότι ενδιαφέρεσαι και για την κατάσταση του άλλου και όχι μόνο για την απρόσκοπτη λειτουργία του φροντιστηρίου...Τι να πω;; Ίσως να του τα έχω μαζεμένα με τη μείωση, ίσως να φταίνε και οι ορμόνες, ίσως να είμαι και φτιαγμένη επειδή με πονάει το ότι θα γυρίσω πίσω πριν σαραντίσω...Τέλος πάντων..Δυστυχώς δεν έχει δικό του γραφείο. Έχει δική του αίθουσα διδασκαλίας που τη χρησιμοποιεί και για γραφείο αλλά πάντα εκεί γίνεται μάθημα.Δεν υπάρχει χώρος για άντληση..Μόνο αίθουσες διδασκαλίας και γραμματεία. Όσο για τη φραουλίτσα στην κοιλίτσα είναι πολύ ήσυχη..Την ακούω ελάχιστα μέσα στη μέρα.Τα ίδια μου έκανε και ο Πάνος..Αδιάβαστη με έστελνε από την αγωνία..Μέχρι το τέλος..Τουλάχιστον μακάρι να βγει και αυτή τόσο ήσυχη όσο και ο αδερφούλης της..Δεν κατάλαβα πως έχω νεογέννητο στο σπίτι...

Άννα Μαρία απλώνω σεντόνια η αλήθεια είναι αλλά τι να κάνω η δόλια που γράφω μία φορά την ημέρα και θέλω να τα σχολιάσω όλα και να πω και όλα μου τα νέα;;; Συγχαρητήρια για τον αδερφό σου! Εύχομαι να πάει καλά η σχέση και σύντομα να φάτε και άλλα κουφέτα, από το γάμο του αυτή τη φορά!!!

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν ενήμερη για το ξέβγαλμα των ρούχων στη θάλασσα και για το μπάνιο του μωρού αλλά τα θεώρησα χαζοέθιμα :oops::oops::oops: Άγνοια..Δεν πήγε το μυαλό μου ότι η πράξη μου αποτελεί ασέβεια προς τα θεία :oops::oops: Στην μπεμπούλα πρώτα ο Θεός θα το προσέξω :oops::oops:

Επίσης, η ζύμη είχε και αυγό :?:?:? Έκανα μαλ..κία;;;;;;;;;;;;;;;;Αγχώθηκα τώρα..Δεν μπορείς να φανταστείς πόοοοοοοοσο έφαγα.......Με γεια το φόρεμααααα!!! Πολύ καλό το σχέδιο με τη νονά!!!!!!

Κατερινάκι μου (Καγκουράκι), ξέρω ότι είναι δύσκολα τα πράγματα με τις δουλειές και γι' αυτό κι εγώ κάνω τη θυσία να επιστρέψω τόσο νωρίς..Ελπίζω να μη δυσκολευτείς καθόλου να βρεις δουλίτσα όταν το αποφασίσεις..Κοίτα τώρα να απολαύσεις το αγοράκι σου όσο το λαχταρά η ψυχούλα σου και όλα τα άλλα θα έρθουν ;););) Όσο να'ναι και πτυχίο έχεις και προϋπηρεσία! Αισιοδοξία!!!!!!

Βάνια μου όλα θα τα καταφέρει ο Σταύρος σου! Και την προπαίδεια θα μάθει και όλα θα τα μάθει ;););) !!! Όσο για τις εξετάσεις σου θα πάνε όλα καλά!!!

Ωχ Μαράκι άρχισαν οι ερωτήσεις με τη βαφτιστήρα ε;;; :lol: Εμένα η ανιψιά μου με ρωτούσε τι είναι το σπερματοζωάριο :lol::lol::lol:

Αχ βρε Καρολινάκι, ξανά και το Λυδιάκι σου;;;; :(:(:( Σας τσάκισε η παλιοΐωση :evil::evil::evil: Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το βήχα..Ίσως μόνο η γαστρεντερίτιδα :?:? Μακριά από εμάς..Καλά κάνατε και βγήκατα βολτούλα! Ξέσκασες κι εσύ που τόσο καιρό είσαι αρρωστούλα! Εγώ έχω κρατήσει όλα τα πανάκια και τις σαλιάρες του Πάνου και αυτές θα πάρει και η μπέμπα! Άντε να πάρω και καμιά ροζ έτσι για να μου φύγει :lol::lol::lol: Γενικώς μου φαίνεται ότι για τη Φραουλίτσα καμία προετοιμασία δε θα χρειαστεί να κάνω..Όλα έτοιμα τα έχει...Φουλ στο γαλάζιο :lol::lol::lol: Θα δω τι θα μου δώσει και η συνάδελφος, θα κρατήσω μόνο τα καλά και αυτά που φαίνονται σαν καινούρια γιατί είμαι και περίεργη και ύστερα θα πάω σε κανένα μαγαζί να αγοράω κανένα ρουχαλάκι! Όσο για την παπένια σε έκανε παπί για να δικαιολογήσει και το παρατσούκλι της :lol::lol::lol:

Σεξ;;;; What is this???????? :lol::lol::lol: Και δε θέλω και φοβάμαι και ο άντρας μου κολλάει...Ίσως πάντως να το δοκιμάσω μέχρι να γεννήσω :lol::lol::lol: Απόλαυση στην εγκυμοσύνη θεωρώ μόνο το φαγητό..Το σεξ με την καμία :lol::lol::lol::lol:

Πάλι σεντόναρο άπλωσα :oops::oops::oops: Μα τι να κάνω;;;;;;;;;;;; Θέλω να τα σχολιάσω όλα :lol::lol::lol:

ΦΙΛΑΚΙΑ ΟΜΟΡΦΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια τη κάνετε; Εμείς σήμερα θα πάμε για φαί στα πεθερικά μου !Ο Σταύρος έχει φρικάρει που πρέπει να γράψει όλα αυτά τα έθιμα και μου λέει καλά αυτοί τα κάνουν εγω γιατί πρέπει να τα γράψω ; Θα παμε στα πεθερικά μου εκεί θα είναι και η κουνιάδα μου με τι μικρές ε τη έχει να τραβήξει πάλι ο πεθερός μου πειραματόζωο τον κάνουν ο κακομοίρης έχει αλτσαχάιμερ και δνε καταλαβαίνει και γίνεται ένα με τα παιδιά και τα δύο μικρά κυρίως ο δικός μου δεν καταλαβαίνει , και είναι βρε κορίτσια πολύ καλός άνθρωπος αυτή η αρρώστια σε κάνει να βλέπεις τόσο απρόστατευτο τον άνθρωπο σου και κακά τα ψέματα επηρεάζετε όλοι η οικογένεια στην παρούσα φάση η πεθερά μου που άλλαξε η ζωή της μέσα σε 1 χρόνο .Βρε Καρολινάκι έγκυος είσαι; μπράβο χάρηκα πολύ . Ανθή μου έ όχι και ασέβεια επειδή δεν τήρησες τα έθιμα για το πλύσιμο και το μπάνιο ναι άγνοια αλλά όχι ασέβεια , έθιμα είναι και τίποτα παραπάνω . Της κουνιάδας μου η μικρή απο το λάδι έβγαλε σ εόλο του το σώμα εξανθήματα και όχι μόνο αυτό ο άσχετος ο παπάς έβαλε και στου παιδιού τα μάτια λάδι και έπαθε μόλυνση και έτρεχε η κουνιάδα μου ευτυχώς που το ξέπλυνε αμέσως μετά θα είχαμε ιστορίες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες και καλο μηνα να εχουμε!!!

κατι επαθε ο μικρος αυτες τις μερες και κοιμαται λιγο παραπανω φτου φτου,χθες ξυπνησαμε 9 παρα και σημερα 8μιση αντε να δουμε,παντως χουζουρεψα λιγο στο κρβατι,χθες ο Νικος μου κοιμηθηκε σε εναν φιλο του και ηταν πολυ χαρουμενος και πριν λιγο με πηρε τηλεφωνο να με ρωτησει αν μπορουν να πανε μια βολτα μονοι τους σε ενα παρκο να παιξουν,και μιας που λετε για τις ερωτησεις των παιδιων ο Νικος με εχει ρωτησει τι ειναι το σεξ και καποιες αλλες λεξεις που ακουει στο σχολειο ,του εξηγησα οσο πιο απλα μπορουσα και του μιλησα και για αλλα θεματα πχ για τα ναρκωτικα να εχει μια ιδεα ,οσο μεγαλωνει φυσικα θα μιλαω συνεχεια μαζι του και γενικα θελω να συζηταμε τα παντα με τα παιδια θελω να με βλεπουν σαν φιλη τους οχι οπως ημουνα εγω οταν ημουν μικρη δεν τολμουσα να πω κουβεντα και οτι εμαθα το εμαθα απο περιοδικα .............

Βανια σου θελεις ενα εθιμο απο την περιοχη της Κοζανης;;σου βρηκα αυτο:

Οι Λαζαρίνες στις 12 το μεσημέρι συγκεντρώνονται στο κονάκι, το σπίτι που επιλέγουν για να γίνει το γλέντι τους, το βράδυ του Σαββάτου του Λαζάρου. Εκεί αφού φάνε για μεσημέρι όλες μαζί, ξεκινούν για τα σπίτια του χωριού.

Πρώτα στον παπά, μετά στον Πρόεδρο, στην εκκλησία της Παναγίας ..

στα μνήματα και ύστερα σ' όλα τα σπίτια της Λευκοπηγής, όπου τραγουδούν διάφορα λαζαριάτικα τραγούδια ανάλογα με την επιθυμία του κάθε νοικοκύρη, ενώ η νοικοκυρά βάζει από ένα άσπρο αυγό στο καλάθι των Λαζαρίνων .

Όταν τελειώσουν, γύρω στις 4:30 το απόγευμα, όλα τα μπλίκια των λαζαρίνων μαζεύονται στην πλατεία όπου στήνεται ο τρανός χορός (Λαζαριάτικος) με λαζαριάτικα τραγούδια.

Στην πλατεία υπάρχουν στρωμένα τραπέζια με λαζαριάτικες πίτες, κρασιά και εδέσματα που προσφέρονται για όλο τον κόσμο.

Παλιότερα, οι νέοι του χωριού και οι πεθερές διάλεγαν τις νύφες από τα κορίτσια , τις Λαζαρίνες, που χόρευαν στον τρανό χορό (νυφοδιαλέγματα).

Στη συνέχεια μετά τον τρανό χορό, οι Λαζαρίνες μοιράζουν τη λαζαρόπιτα στα δικά τους σπίτια και αφού ξεκουραστούν δίνουν ραντεβού για το βράδυ στο κονάκι για γλέντι με τραγούδια, παιχνίδια και χορό, μέχρι το πρωί.

να ξερεις οτι αναβιωνεται μεχρι και σημερα και παλια οταν πηγαινα ακομη σχολειο το καναμε και τα μικρα κοριτσια , εχω ακομα εικονες στο μυαλο μου,οσο για τις εργασιες που λες εμας δεν μας βαζουν τιποτα δεν ξερω αν βαζουν τις μεγαλυτερες ταξεις αλλα εμας τιποτα

Καρολινακι ακομα παιδευεσαι με τον βηχα;;;μηπως φταιει και η ανοιξη με τις αλλεργιες και δεν μπορεις να συνελθεις;;οσο για το σεξ στην εγκυμοσυνη κι εγω μαζι σου κανονικα ;);) μεγεια και τα καινουργια σας ρουχαλακια!!!

Αννα Μαρια μεγεια το φορεμα μια χαρα το κολπακι ;);) ,βαλε φωτο να το δουμε κι εμεις ,τι θα κανεις τελικα με τις μπομπονιερες;;;

Μαρακι κι εγω μετα απο τις γεννες δεν ποναω σχεδον καθολου,μερικες φορες κιολας δεν καταλαβαινω οτι εχω περιοδο ενω παλια υπεφερα απο τους πονους συνεχεια με παυσιπονα ημουν,τι εχει το μενου σημερα;;εμεις μυδια με σαλτσουλα και πιλαφι

α να σας βαλω και το κεικ http://www.sintagespareas.gr/sintages/k ... olata.html ειναι δικη μου συνταγη

Ανθη αφου εχεις τοσα ρουχα γιατι να πανε χαμενα τι κι αν ειναι γαλαζια το δυσκολο θα ηταν να τα εχεις ολα ροζ και να τα βαλεις σε αγορακι :o:D ,αφου θα σου δωσει και η συναδελφος σου εξαλλου τα μωρουδιακα δεν φθειρονται και πολυ τα δικα μου που τα εχω χρησιμοποιησει και τρεις φορες τα φορμακια μια χαρα ειναι και καποια ειναι και τελειως καινουργια κιολας,τα κραταω για την αδερφη μου αλλιως θα τα ειχα δωσει ολα,αν παρεις και μερικα καινουργια μια χαρα η γκαρνταρομπα της φραουλιτσας

δεν θυμαμαι κατι αλλο τσουπρες τα λεμε μετα παλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!

Ήθελα να πάμε εκκλησία σήμερα, αλλά δεν ξύπνησε κανείς μας.

Σε λίγο θα πάμε σε μια εκδήλωση σε ένα ειδικό σχολείο,όπου θα παίξει μπάλα και το σχολείο μας. Τι "θα παίξει", λογικά θα έχει τελειώσει το παιχνίδι, αλλά η εκδήλωση θα είναι μέχρι τις τρεις.

Δε σχολιάζω κάτι, πάω να ετοιμαστώ.

Θα επανέλθω το απόγευμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, καμία δεν μπήκε απ' το πρωί; Απαπαπα...

Εμείς πήγαμε στην εκδήλωση και ήταν πολύ ωραία! Είδαμε και το σχολείο μας στη μπάλα, φάγαμε σουβλάκια και λουκουμάδες, αγοράσαμε πασχαλινές λαμπάδες κι ένα πασχαλινό διακοσμητικό που τα είχαν φτιάξει τα παιδιά του ειδικού σχολείου, αγοράσαμε και μια γλάστρα με κατηφέδες! Εκεί, όμως, που πήγε το σχολείο στον τελικό, έβγαλε αέρα και φύγαμε... Είμαι με την αγωνία τώρα ποιος κέρδισε! :P

Μετά πήγαμε στη μάνα μου, και καλά για φαΐ, αλλά φυσικά δε φάγαμε. Καθίσαμε με τη μάνα μου και τελειώσαμε τις προσκλήσεις της βάφτισης. Αυτή έκοβε, εγώ κολλούσα. Έγιναν πάρα πολύ ωραίες! Αλλά θα χρειαστεί να φτιάξω άλλες 4-5, γιατί προέκυψαν και κάποιοι άλλοι καλεσμένοι, φίλοι του αδελφού μου που θα τους καλέσει ως νονός.

Το απόγευμα ήρθε η κουμπάρα μου επίσκεψη. Είχε πάει στη Βιέννη και μας έφερε δώρο μια σάχερ τόρτε! Ε ρε γλέντια, πόνεσε η κοιλιά μου σήμερα απ' όλα αυτά που έφαγα.

Ανθή, τι σούπερ παιδάκι ο Πάνος, να είναι στα γκούντις και να θέλει σάντουιτς απ' το σπίτι! Έχει γούστο το παιδί, ξέρει τι του γίνεται! Εγώ πάντως, θα προσπαθήσω να μην το πάρω ποτέ σε γκούντις-μακντόλαντς, κ.λπ. Όταν μεγαλώσει και θελήσει να πάει από μόνος του, ας πάει. Εγώ τουλάχιστον θα έχω τη συνείδησή μου ήσυχη!

Όσο για τα ρούχα με το λάδι, αφού δεν ήξερες το λόγο που γίνεται αυτό, δεν πειράζει. Αν το ήξερες και το περιφρονούσες, τότε δε θα ήταν σωστό.

Βάνια, σου είπαμε διάφορα έθιμα! Θα έχει πολλά να γράψει ο Σταύρος. Αλλά είναι κρίμα να βλέπει τις σχολικές εργασίες σαν αγγαρίες, ειδικά όταν μαθαίνει τόσα ενδιαφέροντα πράγματα. Θα μπορούσες ίσως να του κινήσεις το ενδιαφέρον και να βλέπει, ειδικά αυτές τις εργασίες (δε λέω την ορθογραφία, ας πούμε) ως ένα ταξίδι στον κόσμο της γνώσης, κ.λπ.

Κατερίνα, πω πω, καλέ εσείς λαζαριάζετε του Λαζάρου! Ούτε κι εμείς που έχουμε πολιούχο τον άγιο Λάζαρο δεν κάνουμε έτσι!

Με τις μπομπονιέρες δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω, αύριο θα αποφασίσω.

Άντε καλέ, μπείτε! Πού χαθήκατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλες μου, σήμερα πήγαμε εκδρομουλα μέχρι την Χαλκιδα με κάτι φιλους μας, φάγαμε ψαράκι διπλα στην θάλασσα και μετά ήπιαμε και καφεδάκι στην παραλια διπλα σε κουνιες για να παιζουν και τα παιδιά μας. Μου άρεσε που ειμασταν ολη μέρα έξω, και αν και ειμασταν εναλαξ με τον άντρα μου στο κυνηγι της Αγγελικής καλά περασαμε. Ειχα ένα σπιτι βομβαρδισμένο και εχω ένα βουνο για σιδερο αλλά και αύριο μερα ειναι :lol::lol::lol:

Δεν έχω διαβάσει τιποτα και αυτο αύριο :lol::lol::lol: μαζι με τα σχόλιά μου.

Αύριο ξεκινάμε παιδικό να δω πως θα τα πάμε εχω μια μικροαγωνια, δεν τι φοβάμαι τοσο πολύ γιατι ειναι κοινωνικό παιδάκι απλά θα ειναι πρώτη φορά μονη της χωρις μαμά μπαμπά ή γιαγιά στο οπτικο της πεδιο.

Καλο βράδυ κοριτσάρες μου :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;;;; Σήμερα δεν έκανα τίποτα!!Μόνο μαγείρεμα! Οι άντρες μου με άφησαν να κοιμηθώ μέχρι τη μία το μεσημέρι!!!! Είχα διόρθωση και σίδερο αλλά τα έγραψα όλα και ξεκουράστηκα! Το απογευματάκι πήγαμε τον Πάνο σε παιδότοπο και εμείς ήπιαμε το καφεδάκι μας! Το βράδυ βέβαια που τον κοίμισα διόρθωσα κάτι λίγα αλλά δεν πειράζει..Πέρασα όμορφα και δεν μου φάνηκε ;);) Μέχρι το Σάββατο θα μας φέρουν και το κρεβατι του Πάνου και το περιμένω πως και πως για να του φτιάξω το δωμάτιο!

Βάνια η αλήθεια είναι ότι θα έπρεπε οι παπάδες να ενημερώνουν τους γονείς με ακρίβεια για όσα πρέπει να κάνουν μετά τη βάφτιση..Όσο για τις εργασίες του Σταύρου προσπάθησε να του τις παρουσιάζεις όσο πιο ελκυστικές και ενδιαφέρουσες γίνεται..Εγώ πχ έκανα φέτος Ελένη Ευριπίδη σε ένα παιδί που δεν αγαπά καθόλου το διάβασμα και μόνο που δεν του έπαιξα θεατρικό :lol::lol::lol: Με παρακολουθούσε με ενδιαφέρον και γέλαγε κιόλας! Στο διαγώνισμα έγραψε 18!!!! Δεν πρέπει να το βλέπει ως αγγαρεία.

Κατερινάκι ο Πανούλης-σε αντίθεση με τον Δημητράκη-κάτι έπαθε και ξυπνάει νωρίτερα :?:?:? Ελπίζω να είναι παροδικό..

Μεγάλωσε ο Νίκος σου και κοιμάται και σε φίλους του ε;;;Πέρασε όμορφα;;;

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου που θες να είσαι κοντά με τα παιδιά σου και να τα συζητάτε όλα! Έτσι πρέπει! Εγώ ευτυχώς είχα μεγαλύτερη αδερφή και έτσι δε χρειάστηκε να κάνω και πολλές ερωτήσεις στους γονείς μου :lol::lol::lol::lol:

Άννα Μαρία είναι να μην πάρεις φόρα εσύ..Όλα τα ετοίμασες! Βάλε καμιά φωτό να δούμε και το φόρεμα!

Καγκουράκι μου καλή αρχή στην Αγγελικούλα σου! Θα περιμένουμε αύριο όλα σας τα νέα!! Θα της αρέσει πολύ γιατί είναι κοινωνικό παιδάκι!!!

Α σας είπα;; Λέω να σταματήσω λίγο με τα μαγειρικά μου πειράματα γιατί εξαιτίας τους τρώω σαν μοσχάρι τον τελευταίο καιρό :?:?:? Θα φτιάξω βέβαια πρώτα κάτι μπισκοτάκια που φαίνονται νόστιμα και μετά :lol::lol::lol::lol:

Νύσταξα.....Βαριέμαι να σηκωθώ από τον καναπέ, να πάω στο μπάνιο, να βγάλω φακούς, να βάλω κρέμα στην κοιλιά μου, ΒΑΡΙΕΜΑΙ...Θα μείνω με το λαπτοπάκι μου αγκαλιά και θα κοιμηθώ έτσι μου φαίνεται :lol::lol:

Φιλάκια πολλάαααααααααααα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες!!!

ο δικος μου σημερα παλι 8:10 στο ποδι τουλαχιστον να κοιμαται λιγο τα σαββατοκυριακα τις καθημερινες ξυπναω ετσι κι αλλιως με τους μεγαλους,αντε μια βδομαδα και να ξεκουραστουμε λιγο,ο Νικος μου περασε τελεια στον φιλο του το χαρηκε πολυ,γκρινιαξε λιγο επειδη δεν τον αφησα να φαει παγωτο επειδη εφαγε ο φιλος του αλλα δεν πειραζει για καλο του ειναι,τη μανια κι αυτη με τα παγωτα δεν μπορω να καταλαβω πως αφηνουν στα παιδια τους να φανε τοσο νωρις παγωτο ακομη κρυο εχει..........

ολες το ριξατε στις βολτες χθες βλεπω,εγω ειχα στο σπιτι τα ανηψια μου και εναν φιλο τους,δηλαδη 6 παιδια ,ευτυχως τα δυο ειναι μεγαλα και παιζανε εξω και προσεχανε και τον Δημητρη κι ετσι καθαρισα τα μπανια και ξεκινησα να φτιαχω λιγο τις ντουλαπες

Αννα Μαρια θελω κι εγω τουρτα ζηλεψα :o:D ,φτιαξε και κανενα προσκλητηριο ακομη να βρισκεται να μην τρεχεις τελευταια στιγμη,αντε πλησιαζουν οι μερες,κι εγω αποφευγω το ετοιμο φαγητο φτιαχνω ενα σωρο πραγματα δεν θελω να τρωνε οτι να ναι,καποιες φορες βεβαια οσο μεγαλωνουν ζητανε αλλα ευτυχως πολυ σπανια,που ειναι καλε η φωτογραφια με το φορεμα;κατευθειαν στις φωτο της βαφτισης θα το δουμε μου φαινεται

Κατερινακι καλη αρχη στην Αγγελικουλα σου,ποσο σε σκεφτομαι θυμαμαι οταν αρχιζανε τα δικα μου τι αγχος ειχα λες και πηγαινα εγω κι ακομα χειροτερα,ο Γιωργος οταν τον αφησα γαντζωθηκε στο ποδι μου και αρχισε να κλαιει,φυσικα ετοιμη ημουν να αρχισω να κλαιω κι εγω αλλα κρατηθηκα,ευτυχως και οι δυο τους σε λιγες μονο μερες προσαρμοστηκαν και πηγαιναν με χαρα στον παιδικο,πιστευω απο τα λεγομενα σου οτι δεν θα εχει προβλημα και θα συνηθισει γρηγορα,περιμενω νεα

Ανθη τι φορα πηρες τι μπισκοτακια βρηκες παλι;;ειναι να μην παρεις φορα εσυ,ασε κι εγω φτιαχνω συνεχεια και τρωω φυσικα :o και θα παρω κανενα κιλο και θα κλαιγομαι μετα,χθες εφτιαξα νηστισιμες κρεπες και νηστισιμη μερεντα για μας και κανονικες κρεπες για τα παδια,κρατηθηκα κι εφαγα μια ευτυχως ,σημερα λεω να φτιαξω κανενα κεικ και μπισκοτα κι εγω ,η φραουλιτσα σου τι κανει;;;

Βανια θα μας βριζει ο Σταυρος με τοσα εθιμα και τοσα πραγματα να γραψει,ο δικος μου με το παραμικρο νευριαζει αν τον βαλω να γραψει ή να διαβασει κατι παραπανω

οι υπολοιπες που χαθηκατε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Σήμερα νιώθω κάπως περίεργα, λες και θα μου έρθει περίοδος...

Τώρα ετοίμασα ένα διαγώνισμα και αύριο και το φυλλάδιο από το οποίο θα διαβάσουν σήμερα (δηλαδή ό,τι πούμε στην τάξη, σιγά μη διαβάσουν και στο σπίτι). Ευτυχώς η βδομάδα αυτή προβλέπεται χαλαρή!

Με το φόρεμα δεν έχω βγάλει φωτογραφία ακόμα! Θα βγάλω στη βάφτιση.

Θα σκανάρω μια πρόσκληση και θα την ανεβάσω να τη δείτε!

Καγκουράκι, περιμένουμε να μας πεις τι έγινε με τον παιδικό!

Ανθή, κι εγώ έκανα δύο χρόνια Ελένη Ευριπίδη και δύο χρόνια Οιδίποδα. Έχει πολλή πλάκα που διαβάζουν οι μαθητές τους ρόλους. Π.χ. τις προάλλες έκανε μια κοπέλα τον Οιδίποδα, κι ένα παιδί την Ιοκάστη! Αυτός πέρσι καθόταν στην τάξη και κοίταγε το κενό, ενώ φέτος διάβασε μια φορά και έχει και τετράδιο. Αλλά τον αφήσαμε στην ίδια τάξη, και γι' αυτό συμμορφώθηκε. Μην το πείτε όμως στο υπουργείο, γιατί εκεί πέρα πιστεύουν ότι η καλύτερη παιδαγωγική μέθοδος είναι να περνάμε όλους τους μαθητές γιατί αλλιώς θα εγκαταλείψουν το σχολείο...

Πέρσι, όμως, όταν έκανα Οιδίποδα είχα βάλει δύο μαθητές να διαβάσουν, ο ένας τον Οιδίποδα και ο άλλος τον Τειρεσία, και από κάποια φάση και μετά, σταμάτησαν να διαβάζουν, και αντικαθιστούσαν τα λόγια με αισχρολογίες. Και μιλάμε για έναν άνθρωπο 26 χρονών κι έναν 45 με τέσσερα παιδιά... Τους σταμάτησα και το συνέχισα εγώ και από τότε δεν ξανάβαλα κανένα να διαβάσει σ' εκείνη την τάξη.

Κατερίνα, εσύ αγχώνεσαι πιο πολύ από μένα βρε! Θα έπρεπε να είσαι διοργανώτρια γάμων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...