Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το καλλικαντζαρακι μας ηρθε στον κοσμο!!


Recommended Posts

Η ιστορια μας ξεκιναει απο τη Δευτερα 9/1 που ειχαμε ραντεβου με το γιατρο για καρδιοτοκογραφο και τη γνωστη εξεταση.Το πρωι σηκωθηκαμε με τον αντρα μου και κατεβηκαμε κεντρο,εγω πηγα για καφεδακι και το απογευμα θα πηγαινα στο γιατρο.Οντως η μερα περασε μια χαρα,εφτασε η ωρα του ραντεβου και πηγα κανονικα,ο Γιωργος δεν ηρθε αφου ηταν πρωτη μερα στη δουλεια μετα την αδεια του και δεν μπορουσε να λειψει.Αφου καναμε καρδιοτοκογραφο και εξετασαμε και τον τραχηλο συζητουσαμε με τη μαια για τη γεννα,της ελεγα οτι θελω να γεννησω αυτες τις μερες(με ειχε πιασει κι ενας φοβος γιατι περσι τετοιο καιρο ειχαμε χασει το αλλο μας μωρακι και ειχα συνδυασει δυσσαρεστα εκεινες τις ημερες),αυτη ειπε οτι καλυτερα να πηγαιναμε μετα τις 14(ο γιατρος ελεγε 11 και το προτιμουσα βεβαια)για να φτασουμε τις 38 εβδομαδες και τελικα συνεννοηθηκαμε οι 2 μας να κοψω τις ενεσεις την Πεμπτη και να μπαιναμε μεσα το Σαββατο,αλλωστε ο τραχηλος μου ηταν μπροστα και μαλακος,ειχα διαστολη 1 οποτε δεν θα αργουσαμε πολυ.Οταν ομως ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει δεν λενε???Αυτο ακριβως εγινε και με μας,αφου ανακοινωσαμε χαρουμενες στο γιατρο τα σχεδια μας ειπαμε να κανουμε εναν υπερρηχο να δουμε λιγο τι γινεται(παλι καλα δηλαδη),ενω η μαια πηγε μεσα να δει τι βαρδια ειχε το Σαββατο για να κανονισουμε το ραντεβου..Με το που βαλαμε τον υπερρηχο με κοιταει ο γιατρος και μου λεει ποτε ειπατε να γεννησεις???Του ειπα οτι λεγαμε για Σαββατο και με κοιταξε καπως(σαν να μου λεγε θα θελες,χαχα)και φωναξε τη μαια..Τελικα οπως αποδειχτηκε ειχα διαρροη υγρων που δεν ξερουμε ποτε ξεκινησε(απο καμια βδομαδα πριν ειχα λιιιγα παραπανω υγρα αλλα τα θεωρησα φυσιολογικα,δεν ηταν μονιμως βρεγμενο το εσωρουχο οπως θα ηταν υποτιθεται αν σπαγαν τα νερα.Ετσι μου ειπαν να παρω το Γιωργο και να παμε στην κλινικη το βραδυ κατα τις 11μισι να δουμε τι εγινε και αν μπορουσαμε να το καθυστερησουμε για να κοψω τις ενεσεις,αφου ειχαμε και αυτο το θεμα!Ειπαμε ομως οτι μπορει και να μη γεννουσα κι ετσι εγω εβαλα αυτο στο μυαλο μου και ειπα αποκλειεται,εχουμε ακομα!

Τελικα πηρα τηλεφωνο απο το ιατρειο το Γιωργο να ερθει να με παρει να ανεβουμε Χορτιατη να ετοιμαστουμε,να παρουμε και τη βαλιτσα και το κιτ για τα βλαστοκυτταρα και πηρα και τη μαμα μου να με καθησυχασει και καλα(τελικα φτασαμε στο σημειο η μαμα ου να χει παθει ενα ειδος υστεριας,πως ειναι το μωρο και ειναι καλα το μωρο και δεν πειραζει μεχρι το βραδυ,μηπως να πατε τωρα,αλλα οι ενεσεις που κανεις επηρεαζουν,τι θα κανουμε κλπ κλπ,οποτε προσπαθουσα εγω να ησυχασω τη μαμα μου).Ο Γιργος ηρθε λιγο μετα να με παρει και ανεβηκαμε πανω να κανω ενα μπανακι,να ξυριστω(αν και το ξυρισμα δεν το γλιτωσα τελειως,απλα δεν με εκανε πολυ),να βγουμε και τις απαραιτητες τελευταιες φωτο με την κοιλιτσα(που μου λειπει πολυ τωρα)και ξεκινησαμε για την κλινικη οπου και φτασαμε στις 11και 20 περιπου.Με βαλαν στον καρδιοτοκογραφο να ελεγχουμε τους σφυγμους της μικρης,μου πηραν αιμα για εξετασεις,να δουμε τι γινοταν με την πηξη αφου ειχα κανει ενεση στις 8(το πρωι ευτυχως) της ιδιας μερας και μου βαλαν ενα χαρτακι να δουμε αν οντως ειχαν σπασει τα νερα,απο ολα αυτα θα εξαρτιοταν αν θα εμενα.Εγω σιγυρη πλεον οτι θα εφευγα βλεποντας τη μαια που ετοιμαζε την αιθουσα τοκετων(εφερνε γαζες,πανια πρασινα κλπ)της ειπα οτι τζαμπα τα ετοιμαζει γιατι εμεις θα φυγουμε(χοχοχο).Ευτυχως η κοπελα δεν με περασε για τρελη και μου ειπε απλα οτι αν φευγαμε θα εφερναν αλλη κοπελα για γεννα σε εκεινη την αιθουσα.Τελικα ομως το μαγικο χαρτακι εδειξε οτι ειχα οντως διαρροη,οποτε η υπεροχη μαια μου αποφανθηκε οτι γενναμε(εκει τα χρειαστηκα,απο τη μια ηθελα να τελειωνουμε γιατι φοβομουν για το μωρο αλλα απο την αλλη φοβομουν για τις ενεσεις).Ξεκινησε τη διαδικασια,ξυρισμα,κλυσμα(μπλιαξ)και περιμεναμε τις εξετασεις της πηξης για να δουμε τι θα κανουμε.Ευτυχως ηταν ολες καθαρες και μπορουσαμε να γεννησουμε,δεν ειχαμε θεματα.Πηρα τη μαμα μου να της πω οτι ολα καλα αλλα να μην ερθει(ηταν ηδη 12+)γιατι θα μας επαιρνε σιγουρα μεχρι το πρωι και να ερχοταν τοτε(φυσικα 20 λεπτα μετα την ειδα μπροστα μου,σιγα μην αντεχε,ευτυχως δεν ενημερωσε ολο το σοι).Ετσι κατα τις 12μισι περιπου ελεγξε ξανα τη διαστολη μου που ειχε παει 2 προς 3,ειδε οτι ειχαν ξεκινησει και δυνατες συσπασεις(τις οποιες καταλαβαινα σαν πονακια περιοδου,αυτο μονο)και μου εβαλε οξυτοκινη για να δυναμωσουν κι αλλο.Κατα τις 2 ηρθε η αναισθησιολογος και καναμε την επισκληριδιο οπου μετα δεν καταλαβαινα τιποτα(αλλα μετα που η μαια μου εβαλε δευτερη δοση εβαλε παραπανω και δεν μπορουσα ουτε να σηκωσω τα ποδια μου και νευριασα λιγο) και γυρω στις 4μισι η διαστολη ειχε φτασει πλεον στο 8,μεχρι τις 6και κατι ειχε παει 10 και εκει με εβαλε να σπρωχνω για να κατεβει το μωρο που ηταν αρκετα ψηλα(βασικα την καταλαβαινα μια ψηλα και μια χαμηλα,μετα καταλαβαμε το γιατι).Τελικα καταληξαμε να σπρωχνω,η μικρη κατεβαινε και στην επομενη συσπαση ηταν και παλι επανω.

Ετσι αφου ειδαν οτι δεν επιανε ηρθε ο γιατρος,φωναξαν και το Γιωργο και ξεκινησαμε τις εξωθησεις,οπου η μαια ανεβηκε ολοκληρη πανω μου και εσπρωχνε τη μητρα με το χερι και τον αγκωνα για να κατεβει το μωρο ενω ταυτοχρονα εσπρωχνα συνεχεια χωρις να σταματαω για να μην ξανανεβαινει προς τα πανω.Ετσι πηγαμε μεχρι το τελος οπου με την τελευταια σπρωξια ανακουφισης αφου την καταλαβα που βγηκε ακουσα μετα απο λιγα δευτερολεπτα το πιο γλυκο τσιριγμα του κοσμου,τη μικρη μας,στις 7 και 10 το πρωι!!Βαλαμε κατευθειαν τα κλαμματα,κι εγω κι ο αντρας μου και φιληθηκαμε,ειμασταν γονεις πλεον!Η Ειρηνη εμεινε πανω μου για πολυ λιγο και μετα την πηραν να την ετοιμασουν,ακολουθουμενη απο το χαζομπαμπα που πηγε μαζι κι εβγαζε φωτογραφιες!Στο δωματιο ηρθε κατα τις 9 και τεταρτο οπου την πηρα αγκαλια και τη θηλασα και εγκατασταθηκε διπλα μας με το κουνακι της.Τα δυο βραδια που μειναμε μαζι(τα αλλα 2 τα περασε στο σολαριουμ),τα περασαμε αλλαζοντας πανες και τρωγοντας πολυ.Στο κουνακι δεν της αρεσε καθολου και με το που την ακουμπουσαμε μεσα ανοιγε τα ματια,κοιτουσε και τσιριζε μεχρι να την παρουμε αγκαλια.Τελικα για να κοιμηθω την ανελαβε ο Γιωργος απο τις 4μεχρι τις 7 περιπου που την πηρε και κοιμηθηκαν μαζι κι απο τις 5 μεχρι τις 6μισι τη δευτερη βραδια.Η σκασμενη μας ειναι μπαμπακιας αλλα και μαμακιας αφου καποιες φορες ηρεμει μονο σε μενα και αλλες στο μπαμπα της,αφηστε που τα ματακια τα ανοιξε πρωτη φορα το απογευμα της πρωτης μερας με το που ηρθε ο μπαμπας της!(εκει να δειτε καμαρι ο χαζομπαμπας).Ειναι πεισματαρα,γκρινιαρα μονο οταν την πλενω μετα το αλλαγμα γιατι κρυωνει γυμνουλα(αλλα καπως πρεπει να την αλλαξω,τι να κανω??)ή οταν δεν της αρεσει εκει που καθεται και θελει αγκαλια,και πολυ πολυ δυνατη,απο την πρωτη μερα οταν δεν θελει αλλο να φαει τεντωνει το κεφαλι προς τα πισω και δεν το κουναει με τιποτα και το βραδυ που την αλλαζαμε ηταν ο Γιωργος στην πανω μερια του κρεββατιου και την κρατουσε κι εγω την αλλαζα,σε καποια φαση ανεβηκε στην πανω μερια και ρωτησα το γιωργο γιατι την πηρε,αλλα φυσικα δεν το εκανε αυτος,αλλα ανεβηκε μονη της κλωτσοντας με τα ποδια.Οταν τη θηλαζω και σημερα που ηταν στο καθισματακι,γραπωνε με το χερακι της το δαχτυλο μου κ εχει και δυναμη να το σφιξει,απιστευτο μου φαινεται!!Και ναι,αυτο το μικρο γλυκο πλασματακι ειναι η κορη μας,ενα κομματι απο μενα και τον αντρα μου που μας εκανε να ερωτευτουμε ακομα πιο πολυ,καθε φορα που τον βλεπω να ασχολειται με τη μικρη,να την κραταει για να κανω κατι ή τα βραδια που την κρατησε εστω και 2-3 ωρες για να ξεκουραστω,καθε φορα τον αγαπαω πιο πολυ!Και το κορυφαιο που με συγκινησε παρα πολυ,μεσα στη γεννα που ηταν ειχε γουρλωσει τα ματια και ηταν ετοιμος να πεσει κατω που ειδε τη μαια να με παταει ετσι γιατι πονουσα,βγηκε εξω στους γονεις μου σαν χαμενος και οταν τον ρωτησαν ειπε οτι η

μαια(καλη ειναι η καημενη)ανεβηκε πανω μου και με πονουσε για να βγαλει το μωρο,μετα συνεχεια με ρωτουσε αν πονεσα και αν θελω να κανει κατι(αυτο βασικα το κανει ακομη,χαχα)!

Σημερα ειμαστε 1 εβδομαδας και μιας μερας και ακομα δεν το πιστευω οτι αυτο το πλασματακι ειναι δικο μας,ειναι πολυ καλο μωρακι,κλαιει μονο οταν πειναει και οταν την αλλαζουμε καποιες φορες(οχι παντα)και εχει κατι ματακια που κοιτανε με ενα υπεροχο βλεμμα,οταν της μιλαω με ακολουθει με το βλεμμα!!Εχουμε λιωσει,κι εγω κι ο μπαμπας της(ο οποιος χθες ηταν ετοιμος να βαλει τα κλαμματα επειδη η κορη του καποια στιγμη θα παντρευτει και θα μας φυγει :D )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

roze μου να σας ζησει η μικρουλα σας!!! να εχει παντα υγεια και πολυ τυχη!

πολυ ομορφη και συγκινητικη η περιγραφη σου!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!

Πάει ο άντρας σου καλό μου!!!!!!!! Τον έχασες!!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Να σου ζήσει η μπουμπουκίτσα σου κοπέλα μου!!!!!!!

Υπέροχη η περιγραφή σου..... πάλι με πιάσανε τα κλάματα......

Καλή λοχεία και στις δυό σας!!!!!!!!

Φιλάκια στα πατουσινάκιαααααααα...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πάλι να σας ζήσει κοριτσάκι μου η μπουμπού σας!!!!!!

Φανταστική εμπειρία και η περιγραφή σου σούπερ..... θα σου μείνει σίγουρα αξέχαστει......

Αχ αυτά τα κορίτσια όντως έχουν αδυναμία στον μπαμπακούλι..... φαντάζομαι πως καμαρώνει Μιμή μου!!!!

Εύχομαι τα καλύτερα!!!! να 'ναι γερή και καλότυχη και να την δείτε όπως επιθυμείτε!!!!

Φιλάκια πολλά πολλά πολλάααααα!!!!! :-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει η μπουμπούκα rose μου. Καλη λοχια και καλη δυναμη ;) . Να είναι πάντα γερη και δυνατή!! Συγχαρητήρια και στον αντρουλη σου που σε βοηθάει τόσο πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διαβαζοντας την ιστορια σου...συγκινηθηκα πραγματικα! να σας ζησει να ειναι γερη και καλοτυχη! ανυπομονω να ερθει και η δικια μου μπουμπου στο κοσμο...σε λιγο καιρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας ζησει η μπουμπου!!!!!!!!!!!!!!!!!!ολα τα καλα του κοσμου ευχομαι να εχει παντα!!!!!και πανω απ ολα υγεια κι ευτυχια!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

καλη λοχεια και καλους θηλασμους!!!!!!!!!!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο rose μου,να σας ζησει!!!Παντα υγεια και καλοτυχια ευχομαι!!!Πολυ συγκινηθηκα...οτι καλυτερο σας ευχομαι,να χαιρεσαι την οικογενεια σου! :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου να σας ζήσει!!!έυχομαι πολλές πολλές ευτυχισμένες στιγμές στην οικογένεια σας!!!Να το χαίρεστε το αγγελούδι σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δημητρουλα μου να σου ζησει η κορουλα σου.....

αχ!!!!!!!συγκινηθηκα..........ακομα θυμαμαι τα δικα μου και εγω ειχα μια μαια πανω στη κοιλια μου...χαχαχα...

φιλια κουκλα καλη λοχεια και καλους θηλασμους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια ευχαριστουμε πολυ πολυ για τις ευχες σας,κι εγω τα ξαναδιαβαζω και συγκινουμαι,ημουν απο τις τυχερες που ειχαν καλη εμπειρια στον τοκετο,μετα ο ικτερος μας τα χαλασε λιγο αλλα τα ξεχναμε και παμε παρακατω,η Ρηνουλα μας να ναι καλα!Οσες περιμενετε μωρακια με το καλο να ερθουν στον κοσμο γερα πανω απο ολα,οσες ειστε ηδη μανουλες να τα χαιρεστε και να σας ζησουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει ή μπουμπου!!! Δεν υπάρχει πιο ομορφο πράγμα οταν βλέπεις αυτό το μικρό πλασματάκι που είχες μέσα σου τόσο καιρό........ :):):):):):):):):):):):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει η κουκλα σου και να ειναι παντα τυχερη και γερη!!αντε εμεις εχουμε αρκετο δρομο μπροστα μας αλλα τον αντρα μου καπως ετσι τον φανταζομαι!πριν ακομα μεινω εγκυος ελεγε οτι οσο και να με αγαπαει δεν θα μπορουσε να ειναι μεσα στην γενα γιατι δεν αντεχει να με δει που θα ποναω κλπ

τωρα τελευταια λεει οτι αν το ηθελα θα ηταν διπλα μου απλα να μου κραταει το χερι.εγω βεβαια τον βλεπω να λυποθυμαει!!!

να σας ζησει και παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπέροχη περιγραφή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να σας ζήσει Μιμίκα μου, να είναι γερή, καλότυχη κ να την χαιρεστε κάθε στιγμή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είσαι πια μανούλα, απολαυσε το ειναι τεράστια ευλογία κ χαρά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Οσο για τον μπαμπά, το εχασες :lol:, μεγάλος ερωτας η κόρη :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει και να είναι πάντα χαρούμενη και ευτυχισμένη!

Η περιγραφή σου συγκινητική μου θύμησες τα δικά μου μιας και εγώ είχα πάει με ελάχιστα υγρά και δεν είχα καταλάβει πότε τα έχασα...

Οσο για τον μπαμπά έτσι είναι τρελένονται με τις κόρες και που είσαι ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...