Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φθινοπωρινές & Χειμωνιάτικες μανούλες 2011!!!!Νο2!Ελάτε!


Recommended Posts

αννα μαρια, το μελανη δεν το ηξερα.παντως καποιοι γνωστοι μας που θελαν να την πουν μελινα και δεν τους τη βαφτιζε, την ειπαν μελιτινη που ειναι λεει χριστιανικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 997
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ όσες Μελίνες ξέρω είναι από Μελανή. Γιορτάζουν την τελευταία μέρα του χρόνου.

Δυστυχώς, όπως είπα και πριν, στις βαφτίσεις κάνει ο κάθε ιερέας τα δικά του.

Κοίταξα τώρα αυτό το βιβλίο που σου είπα με τους ιερούς κανόνες, και νομίζω μπορώ να βγάλω άκρη. Θα το κοιτάξω αύριο, όμως, μήπως βρω τίποτα για τη βάφτιση και το όνομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία μου ευχαριστώ για τις ευχές!!

Να χαίρεσαι τον Αντρίκο σου!!!!!!!

Αγγελικούλα μου γλυκιάααααααα, πάλι συγκινήθηκα με αυτά που έγραψες!!!!!!

Εγώ δε θα ξεχάσω τίποτα....παρόλο αυτά που πέρασα πάλι με φτ θα πάω και για το δεύτερο, το συναίσθημα είναι τέλειοοοοοοοοοοο, και ειδικά όταν βγαίνει το μωρό δε παίζεται η στιγμή!!!!!!!!

Έριξα πολύ κλάμα την πρώτη φορά που τον χάιδεψα στην εντατική, που του μιλούσα και ανέβαιναν οι παλμοί!!!!!!

και μετά από 3 μέρες μου τον έφεραν και κατευθείαν θήλασε λες και το έκανε χρόνιαααααααα!!!

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα-Μαρία, κι εγώ θα κάνω το παν την επόμενη φορά να γεννήσω φυσιολογικά.

Ρε κορίτσια, παλιά έπρεπε να περάσουν τέσσερα-πέντε χρόνια για να γίνει φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική. Και μερικοί γιατροί το ακολουθούν ακόμα αυτό... Ο γιατρός μου, μου είπε ότι μετά από έξι μήνες μπορώ να ξαναμείνω έγκυος και να γεννήσω φυσιολογικά...

Δε θέλω με τίποτα να ξαναπεράσω την #_@)(()&%καισαρική... Απορώ πώς ορισμένες την επιλέγουν και μάλιστα και για δεύτερη φορά, χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο!

Η γυναίκα του ξάδελφού μου γέννησε με καισαρική το πρώτο τους παιδί και τώρα που είναι έγκυος στο δεύτερο λέει πάει βουρ για καισαρική, παρ'όλο που το πρώτο παιδί είναι πέντε χρονών, επειδή, λέει, φοβάται να γεννήσει φυσιολογικά... Απορώ...

Εμένα με πήρε από κάτω η καισαρική. Δεν μπορώ καν να χρησιμοποιήσω τη λέξη "γέννα". Λέω "η εγχείριση"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδες ηρθα κι εγω..

Γιωτακι 12, δεν ξεχασα τον θανουλη σου αλλα επειδη δεν εχει βαφτιστει ακομα, δεν ξερω αν λενε χρονια πολλα ακομα..αλλα γερο να ειναι το παλικαρακι σου και να το χαιρεσαι!

Αννα μαρια, εγω για εννια μηνες δεν σκεφτηκα ποτε οτι θα κανω καισαρικη..παντα ονειρευομουν την στιγμη της γεννας σαν κατι λυτρωτικο και μαγικο μαζι..ομως εσπασαν τα νερα ετσι ξαφνικα..περιμεναμε 7ωρες και πονοι δεν με επιαναν και φυσικα η μητρα ηταν κατακλειστη και το μωρο ακομα ψηλα..εχα και λιγη πιεση..καποια στιγμη ξεκινησα να βγαζω πηγμενο αιμα και μου ειπε οτι θα ειναι δυσκολος τοκετος αν παμε για φυσικη γιατι δεν θελει να το βγαλει με βεντουζες..κι απο το να εχω εναν δυσκολο φτ προτιμω μια ευκολη καισαρικη για να μην το ρισκαρω ουτε για σενα ουτε για το μωρο..αλλα αν ονειρευεσαι και θες να γεννησεις με φτ το παλευουμε..αυτα ηταν τα λογια του..δεν το σκεφτηκα καν..εκεινη την ωρα το μονο που με ενοιαζε ηταν να γεννηθει καλα το μωρακι μου..8:05 μπηκα χειρουργειο..μεχρι νε με ετοιμασουν και να μου κανουν την αναισθησια περασαν δεκα λεπτα..8:25 βγηκε ο μικρος....

Α, αντιθρομβοτικες εκανα κι εγω ..τις clexane..

Στην αρχη ενιωθα ασχημα για την καισαρικη..σκεφτομουν ..τι στο καλο?δεν ειμαι αξια εγω να γεννησω με φτ?και το χειροτερο ειναι οτι ενιωθα τυψεις που δεν ειχα νιωσει τους πονους της γεννας..αλλα στην τελικη θεωρω οτι η ουσια της γεννας ειναι να γεννηθει καλα το μωρο και να ειναι καλα κι η μαμα..μην νιωθεις ασχημα..το οτι γεννησες με καισαρικη δεν σε κανει χειροτερη μανα!ουτε καποια που γενναει με φτ ειναι αυτοματως καλυτερη μανα απο μας..

Κι εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι μπορω να γεννησω με φτ το επομενο και δεν χρειαζεται να περασουν χρονια..παλια λεγανε ετσι γιατι υπηρχε κινδυνος να ανοιξουν οι ραφες,..τωρα εχει αλλαξει ο τροπος που τις κανουν και δεν τιθεται θεμα με τον χρονο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδίτσες μου καλές!!!!!!!!!!

Σας ευχαριστώ όλες τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσοοοοοοοοοο πολύ για τις ευχές σας και που με θυμηθήκατε!!!!!! :YMHUG: Ναι σήμερα γιορτάζουμε κι εγώ και ο άντρας μου (Θανάσης)!

Είμαι πτώμα.....πριν λίγο γυρίσαμε στο σπίτι και καταφέραμε να βάλουμε για ύπνο τα ταλιμπάνια μας, μπήκα να διαβάσω τα νέα σας εν τάχει αλλά δεν άντεξα να μην μπώ να σας ευχαριστήσω.....

Λοιπόν, τα παιδάκια μου, τα γλυκά μου τα κοριτσάκια ΔΕΝ είναι για πουθενά!!!!!!!!!! Πάει και τελείωσε......το πήρα απόφαση σήμερα.......Καταρχήν, μάλλον δεν ήθελαν να γεννηθούν κορίτσια....για μουτζαχεντίν το πήγαιναν και στην πορεία άλλαξαν ρότα.....δεν εξηγείται αλλιώς ρε γμτ!!!!!! Δεν γιορτάσαμε στο σπίτι (βέβαια ήρθαν οι κουμπάροι του άντρα μου με το έτσι θέλω παρόλο που τους είπαμε ότι δεν θα γιορτάσουμε anyway) και τελικά καταλήξαμε στην ταβέρνα των πεθερικών με ένα φιλικό ζευγάρι για ρετσινούλα....τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή, χαλαρά πράγματα!!!!!! Εεεεεεεεε τα παιδιά μου δεν σταμάτησαν να ουρλιάζουν όλη την ώρα.....τίποτα δεν ευχαριστηθήκαμε, αντιθέτως ξεσηκώσαμε όλο το μαγαζί......όλοι να ασχολούνται με δύο παιδάκια που το ένα δεν έβαζε κώλο κάτω (γύρισε όοοοοολα τα τραπέζια, έκατσε σε όλες τις αγκαλιές πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου αλλά φυσικά η Μαρία με είχε εντελώς γραμμένη και τσίριζε) και μία μπέμπα που ούρλιαζε επί μιάμιση ώρα ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ χωρίς κανέναν προφανή λόγο!!!!! Όλο το μαγαζί επιστρατεύτηκε προκειμένου να τα ηρεμήσουμε αλλά μάταια..........Μιλάμε, κουράστηκε ο εγκέφαλός μου!!!!!!! [smilie=banghead.gif] Και φυσικά ο άντρας μου ο έξυπνος μου την είπε κι από πάνω επειδή λέει ότι έτρεχε αυτός για όλα κι εγώ καθόμουν και δεν έκανα τίποτα.......αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι ΔΕΝ καθόμουν, μάλλον ξέχασε ότι είχαμε και δύο καλεσμένους που κάποιος έπρεπε να τους περιποιηθεί....Τελικά γυρίσαμε στο σπίτι.......

Κατά τα άλλα, όλη την μέρα μιλούσα στο τηλέφωνο που έπαιρναν να μας ευχηθούν!

Άννα Μαρία και βέβαια γέννησες κορίτσι μου....τί θα πεί εγχείρηση και καισαρική.......κι αυτό γέννα είναι, για μένα τουλάχιστον δεν έχει διαφορά! Άσε που εσείς που έχετε κάνει καισαρική πονάτε πολύ περισσότερο από τον φυσιολογικό τοκετό........πωπωωωωω ευτυχώς δεν χρειάστηκε να κάνω γιατί δεν τα πάω καθόλου καλά με τον πόνο!!!! Η Μελίνα Μερκούρη νομίζω δεν ήταν Μελανή......ήταν Αμαλία με κάτι άλλο (ίσως Μαρία) και το έκανε Μελίνα!

Δωράκι μου έκανε εμετό το κοριτσάκι μας από το εμβόλιο????? Ελπίζω τώρα να είστε καλύτερα.......πάντως αν μετά από εμβόλιο βλέπεις ότι έχει ανησυχία δίνε λίγο ντεπονάκι, δεν θα την πειράξει....αντιθέτως τα βοηθάει να ηρεμούν!

Βανεσσάκι κι εγώ ψηφίζω Μελίνα!!!!!!

Γιωτάκι12 του χρόνου θα γιορτάζεις κι εσύ τον γιόκα σου!!!!!! Να είναι γερό το πουλάκι μου!!! Το Θάνος μου αρέσει πολύ......όταν πρωτογνωριστήκαμε με τον άντρα μου τον φώναζα Θάνο αλλά σιγά σιγά το αντικατέστησα με το αρχικό, δεν ξέρω πώς μου΄ρθε!!!!!!!!!

Κατερινούλα μου μην στεναχωριέσαι με τις αναγωγές του μικρούλη σου...τα περισσότερα μωράκια το παθαίνουν αυτό!!!!! Και η μπέμπα μου βγάζει πολύ συχνά και μάλιστα ορισμένες φορές είναι πηχτό σαν γιαούρτι... Το παθαίνουν επειδή το πεπτικό τους σύστημα δεν έχει τελειοποιηθεί ακόμα.....

Μαϊμουδάκι αυτό με την ένεση σε σχέση με την έλλειψη ενζύμου κι εγώ πρώτη φορά το ακούω.....μήπως πρέπει να πάτε να τους ξεχέσετε ολίγον????

Μπουρεκάκι μου γυρίσατε στο σπιτάκι σας......τί καλά!!!!!!! Και η μπούμπα μια χαρούλα προσαρμόστηκε, από ότι διαβάζω......μπράβο!!!!

Μίκι μου άρχισε το τρέξιμο με την δουλειά??????? Εννοείται ότι την μπουμπού θα την κρατάει η μαμά σου....μα σε ποιόν άλλον μπορείς να εμπιστευτείς τον θησαυρό σου????

Αγγελικάκι μου κι εμάς το βιβλιάριο μας το έδωσαν φεύγοντας από την κλινική! Πάντως αν σε παρηγορεί, ούτε κι εγώ έκλαψα όταν γέννησα.......μετά που μου ήρθε καπάκι και η επιλόχεια τότε πλάνταξα!!!!!!

Αναστασάκι δύο φορές κακάκια?? [smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif] Η μπέμπα μου κάνει μία φορά κάθε δύο τρείς μέρες.... :(

Τί άλλο είπατε....δεν θυμάμαι......πάω για νάνι και ελπίζω να καταφέρω να μπώ αύριο να τα πούμε!!!!

Φιλάκιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας....

καλη ηταν η μικρη χθες,την ανελαβε ο αντρας μου και κοιμηθηκα λιγο,αλλα δεν χορτασα,νομιζω θελω 1 εβδομαδα να κοιμαμαι για να συνελθω!Τωρα κοιμαται απο τις 2,αλλα ξυπναει γκρινιαζει αλλα ακομα δεν σηκωνεται....οι μυτουλες της ακουω ειναι παλι μπουκωμενες....

Νασιουκο χρονια σας πολλα κοριτσι μου!!!!Ναι εκανε 2 φορες αλλα λιγο ρευστα,ελπιζω να μην ειναι κρυωμενη! :(

Κι εμεις πεθεροονομα θα δωσουμε και το δευτερο θα ειναι δικο μου,οτι θελω εγω!Αυτα ειναι χαζομαρες,κανονικα επρεπε να βαζουμε ονοματα που μας ευχαριστουν!

Εδω γυρω θα ειμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στα κορίτσια!!!!!!

Αναστασάκο μου ξεκουράστηκες λιγάκι, ανέλαβε ο σύζυγος διάβασα...

Βάλε λίγο ορό στη φραουλίτσα και θα είναι μια χαρούλα!!!Θα ανακουφιστεί

το ζουζουνάκι!!

Μαράκι Γιωτάκι να χαίρεσαι το Θανούλη σου, συγγνώμη που δεν σου ευχήθηκα

από εχθές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Να είναι γερό και καλότυχο το μπουμπουκάκι!!

Αγγελικούλα συμπεθέρα μου μας συγκίνησες και πάλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πως είναι ο Χαρούλης ο γλυκός μου;

Κορίτσια ίσως δεν σας το εξήγησα καλά δεν έβγαλα βιβλιάριο υγείας, αυτό το πήρα

από το μαιευτήριο αλλά βιβλιάριο ασθενείας από το ταμείο μου,το ΤΥΔΚΥ , το

οποίο είναι στην Ομόνοια........πίκρα!!!!!!!!!!!!

Όσο για την καισαρική σίγουρα θα προτιμούσα ένα φυσιολογικό τοκετό αλλά όσο και αν

σας φανεί περίεργο δεν με χάλασε...............είδα το μωράκι μου σε ένα λεπτάκι το πήρα

αγκαλίτσα αμέσως.................απλά τέλεια!!!σίγουρα δεν συγκρίνεται με την εμπειρία

του φυσιολογικού τοκετού, αλλά σημασία έχει να έχουμε γερά μωράκια!!!Εξάλλου δεν

το επιλέξαμε να κάνουμε καισαρική υπήρχαν λόγοι σημαντικοί,πχ στην περίπτωσή μου

το μωράκι ερχόταν ανάποδα

Σας φιλώωωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλεναδίτσες μου!!!!

Τι κάνουν τα μαναράκια σας;;;

Εμείς είχαμε μια περίεργη νύκτα. Κάναμε μπάνιο και ξεκινήσαμε 21.30 το βραδυνό μας αλλά κοιμηθήκαμε..... μετά τις 12!!!!!!Ξυπνήσαμε πάλι στις 3, ξαναφάγαμε και κοιμηθήκαμε κατά τις 4 , ξυπνήσαμε πέντε παρά ξαναφάγαμε....και κοιμηθήκαμε κατά τις 7 παρά..μέχρι τις 8!!!!!!!

Μαρτύριο ήταν το βραδυνό μας!!!!!!

Ελπίζω να είχατε καλύτερη νύκτα από τη δική μου!!!!!!

Άννα Μαρία μου σου εύχομαι το δεύτερο να το γεννήσεις με φυσιολογικό!!!

Είναι απίστευτη εμπειρία, και δε νομίζω ότι έχει και τους φοβερούς πονους, εντάξει πόνεσα πάρα πολύ για μια ώρα αλλά δε το αλλάζω με τίποτα! Μακάρι και το δεύτερο να το γεννήσω με φτ, και τώρα θα είμαι και πιο προετοιμασμένη.

Πάντως ο γιατρός μου μου είπε με φτ ξανά μετά από 6 μήνες και κασαρική θέλει μετά το χρόνο!

Αγγελικούλα μου μην στεναχωριέσαι δε γιορτάζει ακόμα ο μπεμπούλης, δεν έχει όνομα ακόμα.

Σε ευχαριστώ πολύ και να καμαρώσεις τον παίδαρό σου!!!

Όσο για την καισαρική ρε κορίτσια μην στεναχωριέστε, τι να κάνατε;;;; να ρισκάρατε;;; Δεν μας κάνει η γέννα μόνο μάνες, τι καισαρική και τι φυσιολογικός μια ζωή θα πονάμε για τα παιδιά μας!!!!!!!

Νασιούλα να χαίρεσαι και τον άντρα σου!Και εύχομαι να αλλάξει λίγο στάση και να μην τα βάζει συνέχεια μαζί σου!!! Πρέπει να καταλάβει ότι τον χρειάζεσαι δίπλα σου και όχι απέναντί σου!!!!

Συμπεθερόνι μου γλυκό!!!!!!!!!!!τι κάνει το φραουλοπαιδάκι σου;; πώς είναι;; κρύωσε το μαναράκι μου;;;

Εμένα μόλις κοιμήθηκε και μαγειρεύω κοτόπουλο γιουβέτσι.

Δωράκι μου ευχαριστώ για τις ευχές. Να χαίρεσαι την κοράκλα σου!!!!!

Όπως και να γεννήσαμε σημασία έχει ότι γιναμε μανούλες!!!!!!!!!Και πάνω από όλα να είναι γεράααααα τα παιδάκια μας τίποτα άλλο!!!!!

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι Γιωτάκι καλημέρα!!!

τυχαίο ήταν το χθεσινό μην ανησυχείς, σήμερα θα κάνετε μια χαρά ύπνο!!

Εμείς ξυπνήσαμε μια φορά στις 2:30 και κοιμηθήκαμε μετά από μια ώρα (πολύ ζόρικο!!!)

και μετά στις 8:30 που είναι μια χαρούλα!!Αχ ελπίζω να κοπεί εκείνο το μεταμεσονύκτιο!!

Ο παιδίατρος μου είπε να μην την σηκώνω να την αφήνω να κλαίει και να ξανακοιμάται

αλλά δεν μου κάνει καρδιά να την αφήσω νυστικούλα.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να ήταν τυχαίο!!!!!!!

Όλες οι μέρες δεν είναι ίδιες και εμείς κάθε μέρα δεν έχουμε την ίδια διάθεση.

Εγώ τον αφήνω στην κούνια του και ξανακοιμάται αλλά χτες δεν ήταν το ίδιο, την μια πεινούσε...να τον αφήσω νυστικό;;; :(

Μετά είχε όρεξη για κουβέντα, τον άφησα να μιλάει μόνος του...αλλά δεν μπορούσα και να κοιμηθώ...έχουμε και τις γουλιές και φοβάμαι .... :? , οπότε....στο τέλος τον πήρα στο κρεβάτι και κοιμηθήκαμε μαζί μια ωρίτσα!!!! Λάθος..........αλλά την χρειαζόμουν για να γεμίσω μπαταρία!

Μπράβο της καλά κοιμήθηκε η κοράκλα σου.

Ελπίζω να μην χάλασε το πρόγραμμά του ο δικός μου, γιατί είχαμε συνηθίσει στον επτάωρο υπνάκο το βράδυ!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Τον έκανε πεντάωρο , έστω και αυτό καλό είναι...και τώρααααααααααα :shock::shock::shock: είναι έτοιμος για μπουζούκιαα :lol:

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Εγώ σηκώθηκα νωρίς νωρίς, δηλαδή κατά τις έντεκα παρά! :P και πετάχτηκα μέχρι το γραφείο του Υπουργείου Παιδείας για να μου περάσουν τον μικρό στην κάρτα του νοσοκομείου, για να είναι καλυμμένος, να κάνουμε και τα εμβόλια στο νοσοκομείο για να μην τα χρυσοπληρώνουμε έξω.

Μετά πήγα και ψώνισα τσιπούρες και βρήκα και αθερίνα στην ψαραγορά, φρέσκια-φρέσκια! Με τα φύκια είναι ακόμα! Θα τη φάμε για μεζέ, έχουμε και φασολάκια από χτες!

Αγγελική, κι εγώ το ίδιο με σένα. Να ονειρεύομαι πολλά χρόνια τον φυσικό τοκετό, και να καταλήγω από τη μια στιγμή στην άλλη να κάνω καισαρική. Κι εμένα ο γιατρός μου είπε αν θέλω το παλεύουμε για φτ, αλλά ήταν ζόρικα τα πράγματα και δεν μπορούσα να το διακινδυνεύσω. Δεν παιζόταν μόνο η ζωή του μωρού, αλλά και η δική μου, αν ήταν όντως προεκλαμψία, που φαίνεται ήταν...

Νάσια, δίκιο έχεις! Το κοίταξα στη βικιπαιδεία. Μαρία-Αμαλία ήταν η Μερκούρη!

Μαρία-Γιώτα-κ.λπ. εμένα ο γιατρός μου είπε με φτ μπορείς να ξαναμείνεις έγκυος μετά από τρεις μήνες και μετά από καισαρική μετά από έξι. Δεν σκοπεύω τόσο νωρίς, βέβαια, κάπου γύρω στο χρόνο ή λίγο νωρίτερα, θα δούμε.

Εσείς ρε κορίτσια, τι κάνετε με αντισύλληψη; Το παλιό καλό προφυλακτικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας.......

συγνωμη που χανομαι αλλα τρεχω ολη την ημερα με δουλειες και δεν προλαβαινω........χθες απο τις τοσες δουλειες που ειχα κατεληξα να φαω στις 9 το βραδυ για μεσημερι........

αχ!!!!!!!τη περασα χθες.....απο τοτε που γεννησα με εχει πιασει δυσκοιλιοτητα και ειχα να παω τουαλετα λογω αλλαγης περιβαλλοντος απο την παρασκευη και πηγα χθες........ημουνα μεσα μια ωρα....και δεν μπορουσα να κανω τιποτα.......τελικα πηγε και μου πηρε κλισμα ο αντρας μου......οι αιμορροειδες μου μετα ειχα γινει τεραστιες......αφηστε δραμα λεμε......

η μικρη χθες κοιμηθηκε στις 8 και μιση και ξυπνησε στις 3 και εφαγε κοιμηθηκε και ξυπνησε στις 6 ξαναεφαγε και ξυπνησε στις 10.......μια χαρα η κουκλα μου....

δεν σχολιαζω σορυ......λεω να παω να βαλω καμοια φωτο αν προλαβω δηλαδη.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κοριτσάκια μου.

Εμείς έχουμε μια χαρά ύπνο το βράδυ. 11-5.20 και 6-9.40. Σούπερ!!!

Εγώ γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση. Όταν ρώτησα τον γυναικολόγο μου πότε μπορώ να ξαναμείνω έγκυος, μου είπε όποτε θέλω. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κι έτσι κι εγώ το αφήνω στην τύχη και όποτε έρθει καλοδεχούμενο είναι.

Φιλάκια προς το παρόν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία έτοιμη σε βλέπω για το δεύτερο!!!!!! :shock:

Μωρέ μπράβο!!!!!

Εγώ δε ξέρω ακόμα, σίγουρα θα περάσω το 6μηνο και βλέπουμε ίσως μετά το χρόνο, δε ξέρω...καμια φορά εμείς κάνουμε σχέδια ....για αυτό ........ειδωμεν!!!!Μπορεί να μείνω και πιο νωρίς, ποιος ξέρει;;;

Εμείς πάντως κλασσικά προφυλακτικό...

Γιωτάκι μια χαρά η μικρούλα σου!!!!!!!

Τι πρόβλημα και αυτό με την τουαλέτα!!!!

Εφούλα θηλάζεις;;;

Ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του, ή μήπως παίζει ρόλο και η προηγούμενη γέννα;;;

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου γλυκα καλησπερα.........τι κανετε?.....εγω ειμαι πτωμα, πολυ αυπνια κα δουλεια....τοσο χαλια που δεν ειχα το κουραγιο να βγαλω γαλα για να παω γραφειο με αποτελεσμα να`ακυρωσω τα ραντεβου μου και τις δουλειες που ειχα σημερα.... :cry::cry::cry::cry: ....τι θα κανω....η μικρη μου δεν κοιμαται το βραδυ..... :roll::roll::roll::roll::roll: ....πωπω.....δεν παλευεται ομως αλλο η κατασταση αυτη......

σας φιλω γλυκα.....

οσο για το δευτερο παιδακι σιγουρα σε 1 χρονο θα ξεκινησουμε προσπαθειες :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: :mrgreen

σεξ κανετε εσεις?...εγω ακομη εχω λιγο αιμα.....επιτρεπετε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, Λυδιάκι μου όντως η αυπνία με την κούραση μαζί δε παλεύονται....άσε που φέρνουν νεύρα :oops:

Αφού μπορούσες να ακυρώσεις καλά έκανες, θα μου πεις για πόσο θα μπορείς να το κάνεις;;; :?

Εμένα είναι τωρα δυο τρεις μέρες που έχει χαλάσει το βραδυνό πρόγραμμα και εχω αρχίσει να ανησυχώ, λες να γυρίσουμε στο ωράριο νεογέννητου;;;; :shock::shock:

Δε παλεύεται το βράδυ, δεν περνάει...και ειδικά όταν είσαι στη κρεβατοκάμαρα, χάλια τα πράγματα!

Εμένα το αίμα σταματησε όταν σαράντησα, ως τότε δεν είχαμε επαφές. Ο γιατρός μου μου είχε πει να σταματήσει εντελώς και μετά.

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυδία, εμείς μόνο μια φορά κάναμε κάτι παιχνιδάκια. Το αίμα μου σταμάτησε τελείως πριν λίγες μέρες, αλλά ακόμα έχω κάτι μπεζάκια στο σκούπισμα... Απορώ πότε θα καθαρίσω τελείως...

Έφη, πόσο είναι η μικρή σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχχχχχχχχχχ.....Γιωτάκι μου και εμείς την έχουμε την μικρη μέσα στην κρεβατοκάμαρα και ξυπνάμε και οι δύο....αλλά δεν κοιμάται η δικιά μας το βράδυ....κοιμάται πολλές ώρες από το πρωί μέχρι το απόγευμα και μετά το μάτι γαρίδα....ουφφφφφφφφφφ........εμείς ακόμη σεξ τίποτα αλλά δεν αντέχουμε άλλο...θα πάω στον γιατρό μου να με εξετάσει και μετα βουρρρρρρρρρρρρρρ στο ψητό.... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: ...

αλλά τί θα κάνω με την μικρή μου που δεν κοιμάται.... :roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να φτιάξει το προγραμματάκι της και να κοιμάται το βράδυ.

Εμένα τώρα χάλασε.... :?

Εκτός αν έχει επιρροή το εμβόλιο, ή αν πονάνε τα ούλα του γιατί βγάζει πολλά σαλάκια και βάζει συνέχεια το χέρι του στο στοματάκι του χωρίς να πεινάει.

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άντε εσενα έχει κάποιο λόγο και είναι ανήσυχος το βράδυ...εμένα η μικρη μου τι μπορεί να έχει?.... :roll::roll::roll::roll::roll::roll: .....τεσπα.....θα κάνω υπομονή.....πού θα πάε.....θα μπει σε πρόγραμμα η καρδούλα μου.....το κοριτσάκι μου το γλυκό...;))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Έτερο ζυγή η ομοζυγη είσαι στην mthfr? Εγώ είμαι έτεροσυγη! Και μ είχε δώσει η αιματολόγος προληπτικά ν παίρνω Σαλοσπίρ όσο προσπαθώ ακόμα γ παιδί! Τι συνεχιζω κανονικά και όταν ακούσω καρδούλα τότε θ μ δώσει ν κάνω κατι εξετάσεις γ ν δούμε αν θ πάρω ενέσεις η όχι!  οι αντιπηκτικές δν ξέρω κατά ποσό βοηθούν στο αιμάτωμα ! Η αδερφή μ έκανε αντιπηκτικές καθώς είχε 3 αποβολές και έπισης στη 3  αποβολή στο έμβρυο βρέθηκε θρόμβος! Το αιμάτωμα νομίζω θέλει ακινησία ! Σαν αποκόλληση νομίζω είναι! 
    • Εμένα με χρεώνει 120 ευρώ τώρα δεν ξέρω αν το ανέβασε στα 140 γιατί β επιπέδου έκανε αύξηση και εγω μια από τα ίδια 1,5 ώρα να πάω 1,5 να γυρίσω ζόρικο σε καταλαβαίνω να κανείς ολόκληρο ταξίδι για έναν υπέρηχο  ναι κάποιοι το έχουν υποχρεωτικό και εγω έτσι ήξερα πως είναι δηλαδή μετά μου είπε ο ιδιώτης γιατρός που είχα ότι αυτός κρίνει πια κοπέλα θα πάει και πια όχι και ότι δεν τις στέλνει όλες για Doppler  Εεε μετά από αυτήν την εξέταση δεν μένει κάτι άλλο να κάνουμε είναι η τελευταία..  μετα καρδιοτοκογραφημα που ελέγχουν συσπάσεις   
    • Τώρα θα πω και κάτι άλλο, μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά τα ψάχνω λίγο όλα χαχα. Κάνω ενέσεις ηπαρίνης γιατί βρέθηκα θετική σε δύο γονίδια MTHFR και λόγω ιστορικού αποβολής. Και αναρωτιέμαι αν ευθύνεται και αυτό για το αιμάτωμα, δηλαδή αφού κάνω τις ενέσεις δε θα έπρεπε να με προστατεύουν; Διάβασα διάφορα και λένε πως σε μερικές περιπτώσεις προστατεύουν σε άλλες όχι. Βέβαια στην προηγουμενη εγκυμοσύνη που δεν έπαιρνα ηπαρίνη, είχα αιμοραγία εξ αρχής και μεγάλο αιμάτωμα. Η γυναικολόγος και η βοηθός της αιματολόγου που μίλησα σήμερα μου είπαν να τις συνεχίσω εκτός και αν δω αίμα.  Απλά με βάζει σε δεύτερες σκέψεις το ότι χωρίς να είναι κάτι εντελώς σίγουρο για την αποτελεσματικότητά του ή για το αν τελικά μπορεί να δημιουργεί και αυτό πρόβλημα, εμείς "πρέπει" να το το ακολουθήσουμε.  
    • Νομίζει υπάρχει μαξιλάρι θηλασμού που κάνει κ για ύπνο. Αν θα παρω θα παρω αυτο.  άρχισα κ δεν μπορω να κοιμηθώ παλι. Δεν με βολεύει η αριστερή πλευρά. Χτες καθώς κοιμόμουν με έπιασα κ μια κράμπα… άσε! Νόμισα θα παραλύσει το πόδι μου! 
    • Εγω Νομιζα δεν θα την κανω γιατι  νομιζω είναι προαιρετική. Εμενα η γιατρός μ π πηγα χτες μ ειπε οτι στέλνει όλες τις εγκυούλες της για σιγουριά κ αναγκαστικά θα παω! Είναι 100 ευρώ. Εγω την απόσταση σκέφτομαι γιατι θελω 2 ωρες να παω και 2 να επιστρέψω.    έκλεισα στις 28 Ιουνίου! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...