Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ


tsarli*

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, εν συντομία θα σας πώ το ιστορικό μου για να καταλήξω στην τιμή της προγεστερόνης...

34 ετών, πρώτη εγκυμοσύνη κατέληξε σε παλίνδρομη, απόξεση στις 21 Οκτώβρη. Επόμενη περίοδος 21 Νοέμβρη.

Κάνω κάποιες εξετάσεις που μου έγραψε ο γιατρός, θυρεοειδή (βρέθηκε πολύ υψηλή tsh, θα με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος), ερυθρά κλπ. και τέλος προγεστερόνη. Γράφει λοιπόν:

Τιμή : 0.29 ng/ml

Kαι δίπλα έχει τις φυσιολογικές τιμές ως εξής:

0.2 - 1.5 παραγωγική φάση

0.8 -3.0 ωορρηξία

1.7 - 27 εκκριτική φάση

0.1 - 0.8 εμμηνόπαυση.

Βρε κορίτσια, επειδή πρώτη φορά αρχίζω να ασχολούμαι με την προγεστερόνη, τί γίνεται μ' αυτήν? Πώς δηλαδή πρέπει να είναι οι μονάδες μας? Η εκκριτική φάση πότε είναι?

Την εξέταση την έκανα 1 Δεκεμβρίου, δηλαδή 12η μέρα του κύκλου (σε κύκλο 31 ημερών).

Ο γιατρός μου είπε ότι στην επόμενη εγκυμοσύνη (η επίτευξη της οποίας θα ξεκινήσει΄μόλις περάσει ένα εξάμηνο από την παλίνδρομη - συμβουλή γιατρού), μόλις διαπιστωθεί, θα ξεκινήσουμε χάπια. Με τόσο χαμηλή προγεστερόνη μπορώ να μείνω έγκυος??

Η προγεστερόνη ενός κύκλου είναι πάνω κάτω ίδια σε όλους τους κύκλους, λέω μήπως και ανέβει στους επόμενους!!

Μήπως χρειάζεται και θεραπεία πριν καν μείνεις έγκυος?

Αχ, διαφωτίστε με γιατί μου ρθε κεραμίδα μόλις μου είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ χαμηλή. Άραγε μπορούμε να κάνουμε τίποτα (κανένα tip) για να τη βελτιώσουμε, να τη σμπρώξουμε λίγο, από μόνες μας?? Δείτε που κατάντησα, τί να κάνεις, αν υπάρχει κανένα γιατροσόφι, θα το κάνω, όλα πλέον θα τα κάνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:shock: Σόρυ που θα το πω χύμα, αλλά ...ότι να'ναι σου λέει ο γιατρός σου....

Η εκκριτική φάση ξακινάει μετά την ωορρηξία... Τότε εκρίνεται προγεστερόνη από το ωχρό σωμάτιο (ότι έχει απομείνει από το ωάριο που "έσπασε"). Τότε λοιπόν ανεβαίνει και η τιμή της.

Η εξέταση προγεστερόνης γίνεται την 21η μέρα σε κύκλο 28 ημερών... Τότε ειναι στα πάνω της ;)

Η τιμή σου για τη μέρα που την έκανες είναι απόλυτα φυσιολογική! Ήσουν στην παραγωγική φάση!

Εγώ προσωπικά θα άλλαζα γιατρό κατευθείαν μετά από αυτό.... Πάει να σε γεμίσει χάπια και θεραπείες χωρίς λόγο...ντροπήηηηηηηηηηηηηηη :twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:shock: Σόρυ που θα το πω χύμα, αλλά ...ότι να'ναι σου λέει ο γιατρός σου....

Η εκκριτική φάση ξακινάει μετά την ωορρηξία... Τότε εκρίνεται προγεστερόνη από το ωχρό σωμάτιο (ότι έχει απομείνει από το ωάριο που "έσπασε"). Τότε λοιπόν ανεβαίνει και η τιμή της.

Η εξέταση προγεστερόνης γίνεται την 21η μέρα σε κύκλο 28 ημερών... Τότε ειναι στα πάνω της ;)

Η τιμή σου για τη μέρα που την έκανες είναι απόλυτα φυσιολογική! Ήσουν στην παραγωγική φάση!

Εγώ προσωπικά θα άλλαζα γιατρό κατευθείαν μετά από αυτό.... Πάει να σε γεμίσει χάπια και θεραπείες χωρίς λόγο...ντροπήηηηηηηηηηηηηηη :twisted:

Λες δηλαδή να είμαι οκ? Ο γιατρός μου είπε ότι μόλις αντιληφθώ ότι είμαι έγκυος, να πάω αμέσως για να ξεκινήσουμε χάπια. Εγώ απλά σκέφτηκα μήπως χρειάζομαι θεραπεία από τώρα (και πάλι δεν του το ρώτησα γιατί θα με πάρει για τρελή, όλο θεραπείες και χάπια αναζητάω)!! Βασικά ο γιατρός είναι αυθεντία, άριστος επιστήμονας και αδιαμφισβήτητα ο top γιατρός όλου του νομού, και διευθυντής της μαιευτικής. Να φανταστείς φίλες μου που πανε σε γιατρούς έξω, αν συμβεί κάτι, τις παραπέμπουν για 1 γνώμη σ' αυτόν. Επίσης κάτι γνωστές μου μαίες πίνουν νερό στο όνομά του. Τέλοσπάντων, θέλω να πώ ότι πέραν του ότι είναι ο καλύτερος (το έχω ψάξει μήνες!!), ειναι άνθρωπος που δεν αποσκοπεί σε κάποιο κέρδος επιπλέον γιατί είναι σε δημόσιο νοσοκομείο (να προσπαθεί π.χ. να προωθήσει κάποια χάπια, ή να επιμένει για θεραπεία ή επέμβσαση) και επίσης δεν είναι νέος, πράγμα που σημαίνει ότι έχουν δει τα μάτια του...λέει 2 κουβέντες και αυτές είναι..τηρούνται ευλαβικά!!! Από όλες τις πελάτισες!! Τελοσπάντων , θα τον ματιάξω τον άνθρωπο!! Το θέμα δεν είναι ο γιατρός, αλλά η τιμή της προγεστερόνης μου. Μέχρι τώρα την είχα ακούσει μόνο σαν έννοια, τώρα μπαίνω σ' αυτά τα χωράφια και μου φαίνονται όλα άγνωστα..λες δηλαδή ότι αν έκανα περίπου την 21η μέρα του κύκλου θα ήταν ικανοποιητική? ΄Βέβαια εικάζω ότι μπορεί να ευθυνεται και η πρόσφατη απόξεση γι' αυτό, άλλά πάλι δεν ξέρω. Αν γνωρίζει κάποια κοπέλα ας ρίξει λίγο φως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είναι τόοοοοοοσο καλός όσο λες γιατί να σου πει τέτοια μπαρούφα?

Τα πράγματα είναι απλά. Έκανες την εξέταση όσο ήσουν στην παραγωγική φάση. Στην παραγωγική φάση οι φυσιολογικές τιμές όπως βλέπεις είναι 0.2 - 1.5. Η δική σου ήταν 0.29. Άρα τέλεια! Ουγκ!

Κανένας γιατρός δεν είναι Θεός να τον θαυμάζουμε τόσο πολύ...Ψάξε το και λίγο μόνη σου...

Εσύ που έχεις κύκλο 31 ημερών καλό είναι να την κάνεις περίπου την 24η μέρα... Την ημέρα που την έκανες δε λέει απολύτως τίποτα. Απορώ πώς σε έβαλε να την κάνεις χωρίς να σου πει ποιά μέρα...Δεν το πιστεύω με τίποτα ότι είναι τόσο καλός όσο λες.

Μετά την απόξεση θέλει λίγο χρόνο ο οργανισμός σου να βρει και πάλι το ρυθμό του και οι ορμόνες τις ισορροπίες τους... Άσε να περάσουν 1-2 κύκλοι και μετά κάνε τη!

Όλα καλά να σου πάνε! :D Το πιθανότερο είναι ότι η αποβολή ήταν τυχαία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera k ego se auti ti fasi eimai peripoy kano 8 mines therapia me progesteroni apo oti xero i kanonikh timi ths einai 4-7 k ego kapou toso eimai me esena auto pou mou xekatharise i gunaikologos mou einai oti auti i ormoni einai i basiki ormoni gia tin periodo k gia na kanei oorixia k otan eisai egkyos h basiki ormoni gia na mhn patheis palindromi an eisai egkyos k den exeis progesteroni kato apo 4 monades to polu se 5 meres to paidi peuti giauto na zitisei therapia k na thimase kati oti akoma k egkyos na meineis auti thn ormoni kalo einai na thn perneis kali epityxia thn epomenh fora

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν η κανονικη της τιμή είναι 4-7 ...snowgirl διαφώτισέ μας...μήπως το 4-7 είναι ακριβώς μετά την ωορρηξία?? Φαίνεται να τα γνωρίζεις καλά..

Και βάσει ποιου κριτηρίου ξεκινάμε θεραπεία πριν έλθει εγκυμοσύνη ή όταν την αντιληφθούμε?

Μήπως μπαίνουμε σε θεραπεία αφού έχουμε κάνει κανά 2-3 φορές εξετάσεις για προγεστερόνη και δεν είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα?

Πάντως μετά το τρίμηνο θα ξανάκάνω (περιμένω να επανέλθει ο οργανισμός) και θα το κάνω την 24η μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tsarli γιατί πιστεύεις ότι είναι χαμηλή η προγεστερόνη σου? Βρισκόσουν στην παραγωγική φάση κ η τιμή αυτή είναι μέσα στις φυσιολογικές!!

Κ εγώ μία φορά που την μέτρησα, την 21 μέρα μου είπε ο γιατρός μου…. αλλά για να σου πει τότε κάτι θα θέλει να δει!

Τώρα τα χάπια που σου είπε πως θα ξεκινήσεις από την αρχή της επόμενης εγκυμοσύνης, φυσιολογικό μου φαίνεται μετά από μια παλίνδρομη... προληπτικά φαντάζομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν η κανονικη της τιμή είναι 4-7 ...snowgirl διαφώτισέ μας...μήπως το 4-7 είναι ακριβώς μετά την ωορρηξία?? Φαίνεται να τα γνωρίζεις καλά..

:D Αργούσε το πρωότο μωράκι να έρθει και είχα κάνει διατριβή στο θέμα βλέπεις χαχαχ

Τώρα που αργεί και το δεύτερο τα κάνω επανάληψη :lol:

Λίγο άκυρο μου φαίνεται αυτό το 4-7 που λέει η μπαμπαλού...

Σίγουρα όπως ανεβαίνει μετά την ωορρηξία θα το πιάσει και το 4-7 αλλά δε λέει τίποτα...

Η προγεστερόνη προετοιμάζει το ενδομήτριο για να γίνει εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου (αν έχει γίνει γονιμοποίηση). Παίρνει τη μέγιστη τιμή της περίπου 1 εβδομάδα μετά την ωορρηξία όπου και γίνεται η εμφύτευση. Γιαυτό τη μετράμε τότε. Αν δε γίνει εμφύτευση, τότε η προγεστερόνη ξαναπέφτει κι όταν πιάσει πάλι πάτο σου έρχεται περίοδος. Αν γίνει εμφύτευση, παράγεται χοριακή γοναδοτροπίνη (η ορμόνη που μετράνε τα τεστ εγκυμοσύνης) η οποία δίνει εντολή να συνεχίσει να παράγεται προγεστερόνη γιοα να διατηρηθεί η εγκυμοσύνη.

Αυτάααααα!

Γιαυτό και μου φάνηκε πολύ περίεργο να σε βάλει ο γιατρός σου να μετρήσεις προγεστερόνη σε άσχετη μέρα. Ρώρα και τον ενδοκρινολόγο που θα πας να δεις ότιο τα ίδια θα σου πει...

Πιστεύω πως είναι αυτό που λέει η σπα. Θέλει να σου δώσει προγεστερόνη προληπτικά επειδή είχες μια αποβολή... Εγώ και με αυτό διαφωνώ πολύ.... Αν το σώμα σου παράγει από μόνο του τις ορμόνες που χρειάζεται γιατί να πάρεις έξτρα? Μόνο στην Ελλάδα δίνουν φάρμακα προληπτικά...

Η απόφαση βέβαια είναι δικη σου ;)

Άντε με το καλό και σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΜΕ ΕΧΕΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΛΥ!!ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ 21Η ΜΕΡΑ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 28 ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΤΙΜΗ 55.52 NMOL/L. (ΑΛΛΗ ΜΟΝΑΔΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΟΚ..)Η ΤΟΤΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ, ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ CLOMIPHEIN KAI PUREGON ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΤΙΜΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια, πέρασε ο καιρός και έχω πλέον αποτελέσματα στα χέρια, τα οποία βέβαια ο γιατρός θα δει μετά από 2 βδομάδες που έχουμε ραντεβού. Λοιπόν, τα νέα μου..

Μετά την απόξεση της 21 Οκτώβρη, ο κύκλος μου ρυθμίστηκε στις 27 μέρες νταν (παλιότερα ήταν 28-29 νταν)!! Πήρα τιμές προγεστερόνης:

Προγεστερόνη 13η μέρα του κύκλου (1 μήνα μετά την απόξεση περίπου):0,29

Προγεστερόνη 3η μέρα του κύκλου (4 μήνες μετά την απόξεση περίπου):0,44

(Την 21η μέρα θα επαναλάβουμε την εξέταση).

Ο κος Χασιμότο κατέβηκε και πάμε πολύ καλά, από TSH 6,97 έφτασα με θεραπεία σε 2 μήνες 1,99!!! Μεθαύριο θα με δει και η ενδοκρινολόγος.

Ο σύζυγος έκανε σπερμοδιάγραμμα, βρέθηκε με ουρεόπλασμα (εγώ πάλι όχι) σε πολύ χαμηλό ποσοστό, αλλά εν τέλει ο ουρολόγος του έδωσε θεραπεία 20 ημερών και θα ξαναεπαναλάβει την εξέταση μετά.

Θεωρώ ότι η προγεστερόνη μου θα είναι χαμηλή και την 21η μέρα που θα κάνω πάλι την εξέταση, αλλά έχω διαβάσει ότι ρυθμίζεται κι αυτό, οπότε δεν με απασχολεί. Το ερώτημα μου είναι αν κατά τη θεραπεία μπορούμε παράλληλα να προσπαθούμε ή θα πρέπει να ολοκληρώσω πρώτα μία πολύμηνη θεραπεία, να ελέγχω αν ανεβαίνει και αφού βεβαιωθούμε ότι ανέβηκε να ξεκινήσουμε? Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει ας μου απαντήσει. Στην επόμενη πάντως σύλληψη σίγουρα θα παίρνω ουτροτζεσταν.

Γνωρίζετε από τί εξαρτάται η μείωση της προγεστερόνης? Τυχαίο γεγονός ή ευθύνεται κάποιος παράγοντας??

Κανένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...