Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΠΝΙΑ...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες σας.

Εχω εναν γιο 18 μηνων. Απο τοτε που γεννηθηκε εχουμε προβλημα με τον υπνο.

Θηλασε αποκλειστικα μεχρι τον 8ο μηνα και εξακολουθησε να θηλαζει ως τον 16ο μηνα. Κοιμαται ΜΟΝΟ στο δωματιο μας, στην αγκαλια μου στο κρεββατι (πλεον χωρις να τον κουναω, μονο με χαϊδευει για κανενα μισαωρο) και αφου τον παρει ο υπνος τον βαζω στο κρεββατακι του διπλα μας. Αυτο γινεται απο τις 10 ως τις 11. Κοιμαται για 4-5 ωρες καλα και επειτα ξεκινα ο γολγοθας μας....Ξυπναει κλαιγοντας, δεν θελει να παραμεινει στο κρεββατακι του, με αποτελεσμα να τον παιρνω στο δικο μας να να αποκοιμιεται στην αγκαλια μου. Τον ξαναβαζω στο κρεββατακι του και αυτό συνεχιζει να γινεται άλλες 4-5 φορες μεχρι το πρωι. Ο δικος μου βεβαια ο υπνος παει περιπατο!!!!!!

Είναι ένα παιδακι που δεν του εχει λειψει η αγαπη. Δεν κανουμε με τον μπαμπα του υπερβολες και προσπαθουμε να εχουμε μετρο σε όλα. Το μονο «ελλατωμα» είναι το ότι ο μικρος μεγαλωνει μονο μαζι μας μιας και μενουμε σε άλλη πολη, μακρια από τις οικογενειες μας. Τους βλεπουμε περιπου 1 φορα τον μηνα. Καταλαβαινω ότι ο μικρος εχει μια σχετικη ανασφαλεια μιας και εχει παραστασεις μονο από εμας στην καθημερινοτητα του και λογικο είναι να είναι λιγακι «κολλημενος» μαζι μας αλλα το να ξυπναει επι 18 μηνες κάθε βραδυ δεν το καταλαβαινω.

Ελεγα είναι δοντακια, είναι αδιαθετος, ειδε κακο ονειρο αλλα γινεται κάθε βραδυ κατι να του φταιει?

Από μικρος που ηταν προσπαθησα να τον «εκπαιδευσω». Τον κοιμιζα στο δωματιο του και κοιμομουνα σε διπλανο κρεββατι, προσπαθουσα να μην τον κουναω κτλ αλλα ματαια. Ο μικρος δεν αλλαζει οσο περναει ο καιρος, διαψευδοντας τους παντες ότι οσο μεγαλωνει θα στρωνει.

Εγω κοντευω να πεσω από την αυπνια και την κουραση. Θελω τοσο πολύ να κανω και άλλο παιδακι αλλα δεν ξερω αν μπορω να ανταπεξελθω….. Είναι φορες που νοιωθω να καταρρεω…

Θελω να με βοηθησετε με τις εμπειριες σας…. Πως καταφερατε να κανετε τα παιδια σας να κοιμουνται μονα τους στο δωματιο τους και σε ποια ηλικια?

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ……

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει αρχικα ο μικρος σου

και εμεις ετσι ειμαστε και ακομα κοιμομαστε ολοι αγκαλιτσα

ο εανς στον καναπε και ο αλλος στο κρεββατι

κοιμομαστε αγκαλιτσα - πινουμε το γαλα αγκαλιτσα

τους βαουμε στο κρεββατι τους και 2 ηωρα ξυπνανε και ερχονται στο δικο μας

ο παιδιατρος μου ειπε οτι απο τη στιγμη που δεντους εκπαιδευσαμε στην αρχη να προσπαθησουμε οταν γινουν 3ων

με πλυ βασανο φυσικα

και φαντασου εμεις εχουμε και τους 2 ετσι

περαστικα μας και υπομονη

μαλλον παρτο αποφαση και θα κουραζεσαι λιγοτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax καλή μου σε καταλαβαίνω............!Εγώ έχω μία μπέμπα 17μηνών που σχετικά κοιμάται αρκετά κ πολύ συχνά ύπνο χωρίς διακοπές ....αλλά έχουμε περάσει κ τις φάσεις με αυπνίες κ ανησυχίες κτλ κ είναι πολύ δύσκολο για το γονέα όλο αυτό!

Με βοήθησε πολύ ένα βιλιο το οποίο μιλούσαν οι μανούλες του μάμμυ το ,ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!Εφάρμοσα πολλά πραγματάκια που πίστευα ότι θα δουλέψουν για τη μπουμπού κ όντως δούλεψαν!

Δηλ.δεν την πήρα ποτέ στο κρεββάτι,ήμουν πολύ αυστηρή με το ωράριο του υπνού,δηλ θα ξάπλωνε μετά από το μεσημεριανό φαγητό οπωσδήποτε ακόμα κ αν δεν κοιμόταν,έστω για λίγο αρκεί να μάθαινε ότι εκείνη την ώρα είμαστε στο κρεββάτι!Αλλαξαμε πολλά πράγματα κ είδα μεγάλη αλλαγή κ σχετικά σύντομα!

Τι να σου πω τώρα κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό,αλλά γενικώς νομίζω ότι σου δίνει κάποιες καλές συμβουλες,αλλά θελει να κάνεις λίγο υπομονή!

Το βιβλιο πάντως είναι κ οικονομικό,προσφατα το πήρα γύρω στα10Ε δώρο σε μια φίλη που θα γίνει μαμά!

Καλό κουράγιο μανούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις το περσυνο καλοκαιρι θα το θυμομαστε σαν άυπνο καλοκαιρι...

απο τις 2-3 τη νυχτα ως το πρωι, κουνουσαμε, διναμε γαλα, νερο, αγκαλιαζαμε νευριαζαμε, μαλωναμε, πεφταμε πανω σε πορτες και συρταριερες στην προσπαθεια να ηρεμισουμε τον εναν να μην ξυπνησει η αλλη κ.ο.κ.....

ευτυχως μια κοπελα απο εδω με ειπε για το ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!!

αλλαξαν οι νυχτες και οι μερες μας!

ηταν βεβαια ψυχοφθορες οι 2-3 πρωτες μερες της εκπαιδευσης αλλα επιδη μερα με τη μερα εβλεπα βελτιωση συνεχιζα...

σε 5 μερες ξυπνουσα εντρομη, "νομιζοντας" οτι ακουγα κλαματα, αλλα ηταν η ιδεα μου!!!!

σε μια βδομαδα πιανοταν η πλατη μου απο το συνεχομενο υπνο!!!!

εμεις την εκπαιδευση την καναμε 10 μηνων.

το μονο που δεν ακολουθησα ηταν τα 4 ημερησια γευματα που ελεγε.

συνεχισα να στριμωχνω 5 γευματα γιατι ειμαστε και σαμιαμιδια...

σε οσους συγγενεις, φιλους, γνωστους ειπα για το βιβλιο και το κανανε οπως ελεγε κοιμουνται σαν πουλακια!

το δικο σου τον κοιμιζεις σε κουνια με καγκελα ή κρεβατι που μπορει να κατεβαινει;

αν μπορει και κατεβαινει, μπορεις να κανεις και τη μεθοδο της Νταντας Πρωτων Βοηθειων που τη γραφει στο βιβλιο της ειναι παρομοια, αλλα δε χρειαζεται να αγορασεις πορτακι για να βαλεις στην πορτα του δωματιου του. ή δες καθε μερα στοη ΣΚΑΙ 2 το μεσημερι την εκπομπη της που συχνα δειχνει τη μεθοδο.

αυτα...

να'ξερες πως σε καταλαβαινω παντως....

και απορρω πως αντεξες ως τωρα.....

καλη επιτυχια με το εγχειρημα και .... καλους υπνους!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως αντεχεις ακομη;;;; Ενα μηνα μονο αντεξα να μην κοιμαμαι τις περισσοτερες ωρες και παραλιγο και παθω καταθλιψη. Οταν ηταν νεογεννητο ηταν αλλο, ηξερα οτι πρεπει να ξυπναει για να τρωει, αλλα τωρα πια εχει μεγαλωσει 7 μηνω και πρεπει να κοιματε τις περισσοτερες ωρες. Κοιματε στις 21.00 μεχρι τις 5, θηλαζει και υπνο μεχρι να ξυπνησω για να παω τον μεγαλο σχολειο.

Παρε το βιβλιο που εγραψε και η αλλη κοπελα. ΚΟΙΜΗΣΟΥ, ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ειναι εκδοσεις ΠΑΤΑΚΗΣ. Εαν μπορεις να τα εφαρμοσεις θα σωθεις! Βασιζετε στην μεθοδο του κλαματος.

Εμενα μου πηρε 2 νυχτες. Οταν καταλαβε οτι δεν βρισκομαι διπλα του σταματησε και κοιμηθηκε.

Ευχομαι να τα καταφερεις!! ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή ρε κορίτσια πραγματικά μπορείτε και θέλετε να τα αφήνετε να κλαίνε όσο πάει; Γιατί το όσο πάει μπορεί να είναι κ μέχρι το πρωί!! Μπορεί να γίνουν μπλέ από το κλάμα, να έχουν λυγμούς και αναστενάγματα. Εμένα ο δικός μου τουλάχιστον δε σταματαέι πραγματικά ποτέ!!!

Μπορείτε να τα αφήσετε να φτάσουν σαυτό το σημείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου συντρόφισσα! :D

Δύσκολη η ηλικία του μπόμπιρα δε θελω να σε απογοητεύσω... Ίσως θα επρεπε να γινουν καποια πραγματακια νωριτερα....

Το βιβλιο που αναφερουν τα κοριτσια συμβουλευτηκα και γω αλλα πολυ νωρις και δε χρειαστηκε να παρω πολυ δραστικα μετρα και δε ξερω πραγματικα τι θα εκανα στη θεση σου.

Ο μικρος μου παντως εδω και ενα διμηνο που τραβιομαστε με νοσοκομεια κοιμοτανε μαζι μας και δε του στερησα την αγκαλιτσα...μαλιστα φοβηθηκα και χαζομαρα μου δηλαδη, οτι δε θα ξαναγυρισει στο δωματιο του, αλλα προς μεγαλη μας έκπληξη οταν ενιωσε καλυτερα ζητησε μονος τη κουνια του! Φοβερο? Αν ειχε υποφερει τοσο πολυ με την "εκπαιδευση" που περιγραφει το βιβλιο και ειχε κοιμηθει μονος επειδη παραιτηθηκε απο τα κλαματα δε νομιζω να ηθελε να τη δει ουτε ζωγραφιστη....

Βεβαια δε χρειαστηκε ξαναλεω να κανουμε τη μεθοδο μερες παρα μονο ενα μισαωρο οταν ητανε 10-11 μηνων....

Αν χρειαζοτανε τωρα δε νομιζω να μπορουσα να το κανω... ΝΑ χτυπιεται για μερες και μιλαει κιολας.... Μπα..

Το βιβλιο εχει εχθρους αλλα και φιλους. Δε θα βρεις κάτι ενδοιάμεσο. Θα διαβασεις πολλα γι' αυτο. Το μπερδευουν πολλοι με το crying out που τα αφηνεις να κλαινε οσο παει. Το βιβλιο λεει χαρακτηριστικα οτι αν αφησεις το παιδι σου πανω απο 5 λεπτα να κλαιει αυτο ειναι απανθρωπο. Παρολα αυτα οι εχθροι του επιμενουν οτι ειναι σκληρο και ο ειδικος που συμβουλευει ναζι.

Επισης οι εχθροι του λενε μα πως θα αφησω το παιδι μου να κανει εμετο και εγω να μην αντιδρασω?

Παλι ο ειδικος λεει οτι αν κανει εμετο απο τα νευρα του- μπορει να αξιολογησει μια μαμα αν ειναι νευρα η ιωση φανταζομαι- τοτε το κανεις μπανακι αλλαζεις σεντονια και αφου το ηρεμησεις το ξαναβαζεις κουνια. Δε λεει το αφηνεις να κοιμηθει με τους εμετους ξεραμενους και εσυ πιες το ποτακι σου στο σαλονι.

Επισης λεει οτι αν αρρωστησει κατα τη διαρκεια της "εκπαιδευσης " σταματας γιατι δεν ειναι καταλληλη στιγμη για κατι τετοιο...

Και αλλα πολλά.

Στα λεω ολα αυτα γιατι η εκφραση "κοιμησου παιδι μου" φέρνει θύελλα σαν τον θηλασμο στις συζητήσεις μαμάδων...

Διαβασε το δεν εχεις να χασεις κατι. Και εσυ θα κρινεις μετα τι θα κανεις...

Το παιδι απ' οτι φαίνεται ταλαιπωρείται ομως ετσι και αλλιως...

Οπότε γνωμη μου ειναι ή να εφαρμόσεις κατι πιο δραστικο οπως το βιβλιο ή να κοιμοσαστε απο την αρχη μαζι και να το πάρετε αποφαση οτι κάμποσα χρονάκια θα έχετε καιι ένα ζουζουνι κάπου μέσα στα παπλώματα που ομολογώ ότι είναι η πιο τέλεια αίσθηση....! :D:D

Οσον αφορά το οτι είστε μόνοι δεν εχει να κανει. ΚΑι μαζι και μονοι θα το μοιραζόσασταν το σεντόνι! χαχαχαχαχ ΚΑλο?

Φιλιά πολλά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μια χαρα στα λενε τα κοριτσια

και σου απανταω παλι

γιατι εγ το βιβλιο το εχω παρει

το εχω διαβασει και εχω προσπαθησει να το εφαρμοσω

και επειδη και τα δικα μου

ειναι ικανα να κλαινε μεχρι την αλλη μεραα κορυφαιες καταστα το πρωι

φαντασου τις 2 πρωτρες μερες

κλαιγανε και πανω απο 3-4 ωρες συνεχομενα χωρις σταματιμο

πηδανε απο τα καγκελα τις κουνιας στο ψιλοτερο σημειο και πεφτανε με το κεφαλι κατω

μιλαμε για κορυφαιες καταστασεις

εξαντλησεις ολονων - χωρις αποτελεσμα

οποτε το πηραμε αποφαση

κοιμουνται μαζι μας

δεν υπαρχει καποια συμβουλη ουσιαστικη

εμενα η διλια μου ειναι οτι εαν βλεπεις οτι δεν γινεται αλλιως

παρε το αποφαση απλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς έχουμε κολλήσει το κρεβατάκι του,στο κρεβάτι μας και βγάλαμε το ένα κάγκελο και έχουμε σωθεί!!!Κάθε φορά που ξυπνάει,με μια κίνηση,τον τραβάω στην αγκαλιά μου και συνεχίζουμε τον ύπνο!!!Διάβασε αυτό που λέει για το πότε το παιδί μπορεί να κοιμηθεί μόνο του σερί...Υπομονή ως τότε γιατί τα παιδιά είναι "προγραμματισμένα" να κοιμούνται με τους γονείς τους και να ξυπνάνε συχνά! :D

http://www.eimaimama.gr/2011/11/voithei ... matai.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι μια δύσκολη κατάσταση κ το γνωρίζω πάρα πολύ καλά αφού είμαι κ εγώ μια μανούλα που εδώ κ 11 μήνες κοιμάμαι 4 με 5 ώρες το 24ωρο. Δεν έχω κανέναν για βοήθεια γιατί οι δικοί μου είναι μακριά κ επιπλέον ο σύζυγός μου δουλεύει μέχρι αργά, ενώ 2 φορές την εβδομάδα δεν γυρίζει καν το βράδυ.. Αυτά για να σου πω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όμως συμφωνώ με το άρθρο που σε παραπέμπει η Αννούλα.. Είμαστε τα μοναδικά θηλαστικά που προσπαθούμε να διώξουμε τα μικρά μας από κοντά μας τόσο νωρίς. Ξέρω ότι πολλές από εμάς έχουμε πολλές υποχρεώσεις, πως η κούραση είναι μεγάλη, άλλες αντέχουν άλλες όχι. Κι εγώ προσπάθησα να εκπαιδεύσω το μωρό μου αλλά τελικά κατάλαβα πως κάθε φορά που έκλαιγε υπήρχε κάποιος λόγος είτε απλή ανάγκη για επαφή είτε σωματική ανάγκη κ το πήρα απόφαση. Το μωρό μιας φίλης κοιμήθηκε πρώτη φορά όλο το βράδυ μετά τα 2,5 χρόνια κ σε δικό του δωμάτιο. Μια άλλη εφαρμόζει την τεχνική ελεγχόμενου κλάματος κ για την ώρα τα καταφέρνει καλά. Όλα σεβαστά είναι αφού εξαρτώνται από τις αντοχές της μητέρας και ευτυχισμένη μαμά = ευτυχισμένο παιδί. Μη φοβάσαι θα βρείς τη σωστή λύση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βιβλιο κοριτσια το εχω παρει εδω και μηνες.

Υποτιθεται οτι θα εκανα την προσπαθεια μου οταν ο πριγκιπακος μου ηταν περιπου 10 μηνων. Αλλα οταν το διαβασα απογοητευτηκα....... Θεωρω πολυ βαρβαρη τη μεθοδο του κλαματος. Καποια πραγματα που λεει ειναι σωστα και εφαρμοσιμα αλλα το να αφηνω το μωρο να κλαιει, να χτυπιεται, να κανει εμετο κτλ εγω ειδικα δεν μπορω να το κανω. Δεν ξερω αν ειναι αδυναμια ψυχης ή οχι, απλα δεν μπορω.

Νομιζω οτι μου κανει κακο και το οτι ακουω απο συγγενεις και φιλους οτι τα δικα τους βλασταρια κοιμουνται απο πολυ μικρα. Και σκεφτομαι..... ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ? ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΥΡΑΝΝΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΝΩΔΥΝΑ?

Πρεπει μαλλον να το παρω αποφαση, οτι ο παιδαρος μου θα αρνησει να μπει σε σειρα. Βεβαια θα κανω και εγω τις προσπαθειουλες μου, αλλα δεν θα ελπιζω και σε θαυματα. Ευχομαι οταν με το καλο μεινω εγκυος στο επομενο παιδακι μου να με λυπηθει η Παναγιτσα και να δωσει φωτιση στο παλικαρακι μου, οτι τωρα η μανουλα πρεπει να ξεκουραζεται γιατι σε λιγους μηνες θα ερθει στον κοσμο ακομη μια ζωουλα που εχει αναγκη το 1000% την μαμακας και θα του στειλει ηρεμο και συνεχομενο υπνο.

Σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες σας. Να χαιρομαστε τα καμαρια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου υπομονη κι εμεις στην ιδια φαση ειμαστε.το εχω ψαξει πολυ το θεμα γιατι με απασχολει τελευταια κι εμενα αλλα κι εγω ακρη δεν βγαζω.ξερω οτι αν εφαρμοσω τη μεθοδο κοιμησου παιδι μου θα τα καταφερω αλλα προσωπικα δε με βρισκει συμφωνη.εχω καταληξει πλεον σε μια αποψη οπως το αρθρο της annoulas1987 που μου φαινεται και το πιο λογικο ακομα.επισης στα μαθηματα ανωδινου τοκετου που ειχα κανει η μαια υποστηριζε πολυ αυτη την αποψη.

μεχρι πριν λιγες μερες πιστευα οτι κανω κακο στο μωρο μου αλλα οχι πια...

επισης σκεφτηκα και το αλλο οτι αφου σε λιγο ερχεται το αλλο μου μωρακι το οποιο θα εχω συνεχεια στο κρεβατι για να θηλασει ειναι λιγο αδικο για το αλλο να του εχω απαγορευσει το κρεβατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το βιβλίο ειναι η μεγαλύτερη αποτυχία ,μαρεσει που λέει μεσα οτι οσοι δεν καταφεραν να κοιμηθουν τα παιδια τους είναι επειδή δεν ακολουθησαν κατα γραμμα το προγραμμα ,ε τι αλλο θα έλεγε? οτι ναι δεν πιανει σε όλους?δεν νομιζω να πουλουσε τοτε!!!! το ακολουθησα κατα γραμμα μαλιστα δοκιμασα 2 φορες σε διαφορετικες ηλκιες...μπα το μονο που κατάφερα ειναι να στεναχωρήσω το παιδί μου ,το οποίο τι ήθελε βρε παιδιά,τι μανούλα του ήθελε!!!!και ήρθε η στιγμη στους 18 μηνες που κοιμήθηκε μόνη της στην κουνια της , φυσικά υπήρξαν κ υπάρχουν βραδια που ξυπνά ,πλεον οχι συχνα έως καθόλου ,κοντεύει τα 3 ,οταν ξυπνάει της μιλάω ,εδώ ειναι η μαμα της λέω κ ξανακοιμάται ... χαρείτε αυτές τις στιγμές ,μεγαλώνουν τοσο γρήγορα!!επίσης να σου πω ότι σε καταλαβαίνω ,μενω μακριά απο κάθε συγγενή εδώ και εναμιση χρόνο,δεν έχουμε κανενα ,τους βλέπουμε μια φορά το χρονο ,το παιδί μου από την στιγμή που γεννήθηκε μεγαλώνει με τους γονεις του , προσφατα συνηδητοποιησα οτι οι παππουδες της δεν την γνωρίζουν καθόλου,δεν ξέρουν τα χούγια της ,δεν ξέρουν τα κουμπιά της ,απλά δεν τη ξέρουν ,δεν πειράζει όμως ,έχει τη μαμά κ το μπαμπά ..για δευτερο παιδί που αναφερεις ,ίσως θα έπρεπε να περιμένεις να μπει σε ένα ρυθμό το παιδί ,διοτι πιστεψε με ο ερχομος ενος παιδιού ακόμη θα του προκαλέσει πολύ αγχος και ίσως να συνεχίσει να σου ξυπνάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια,εγώ είμαι φανατική οπαδός αυτου του βιβλιου.Το ξέρω ότι ισως να κατηγορηθώ,αλλά έχω το δικαίωμα να έχω την άποψή μου.Με βοήθησε πάρα πολύ όταν είχα πρόβλημα με τη μεγάλη μου κόρη και τώρα είμαστε μια χαρά.Εσύ όμως θα αποφασίσεις καλύτερα τι είναι πιο σωστό για το παιδί σου.Να τονίσω επίσης ότι όσες το χρησιμοποιούν δε σημαίνει ότι είναι άκαρδες μανούλες.Ίσα ίσα θέλουν κι αυτές κάτι καλύτερο για τα παιδιά τους,αφού οι αρνητικές επιπτώσεις λόγω της ελλειψης ύπνου είναι πολλες.Προς Θεού δε λέω ότι κάποια άφησε αυτό τον υπαινιγμό,απλά το έχω συναντήσει στο παρελθόν και για αυτό το ανέφερα.Κι εγώ έκλαιγα όταν το εφάρμοζα,αλλά απλά έκανα κουράγιο μερικές μέρες.Εσύ ξέρεις καλύτερα για το παιδάκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλη μου εγω στο πρωτο μου παιδι για να μην κοιμαται στο κρεβατι μου απο αυτα δηλαδη που ακουγα..40ημερων τον πηγα στο κρεβατι του...μολις χρονισε αρχισε να φωναζει...εγω επεμενα βραχοοςς μολις αρχισε να περπαταει ερχοταν στο κρεβατι μου..εγω πισωωω...στο τελος εμενα αυπνη να πηγαινοερχομαι και εκεινο να ουρλιαζει σαν τρελο...ε τα παρατησα και εγω και τελικα περιπου 3-3,5 ετων που μπορουσα να μιλησω μαζι του το εκοψε...οχι ευκολα με κλαματα μενν αλλα συνιθιζε σιγα σιγα,,,τωρααα τον ξανα εχω στο κρεβατι μου και ειναι 5....εχω γεννησει προσφατα και ζηλευει τη μικρη που ειναι στο δωματιο μου και δεν ηθελα να νιωθει μονος του..οποτε οπως καταλαβαινεις παλι μαζι..αλλα να σου πω μου αρεσει να μου κραταει το χερι να τον κραταω οταν κοιμαται και να τον φιλαω γιατι τωρα που ειναι 5 δεν θελει και πολλα πολλα και μονο αμα κοιμαται μπορω...εχουμε πει ομως οτι μολις παει η μικρη στο δωματιο δηλαδη απο την Ανοιξη και μετα θα φυγει και εκεινος...παντος πολλα μεσημερια τον στελνω στο δωματιο του και κοιμαται για να μην το ξεχναει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pasxalitsaki geia sou.

eimai kainourgia edw mesa kai eida oti exeis provlima me to mikro.

to idio antimetwpisa kai egw me tin kori mou alla prwsopika egw akolouthisa to agliko systima.

tin evala sto paidiko dwmatio na klaiei i mikri

egw na tin vazw sto krevati ayth na klaiei kai na prospathei na vgei.

mia dyo treis kai emena me ponouse na tin akouw na klaiei alla eprepe na mathei

ayto kratise gia 5-7 vradia

molis ekleise evdomada telos!

einai poli skliro na akous to mikro na klaiei alla orismenes fores den mporeis na kaneis alliws.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...