Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια χειμωνα/Τα πρωτα μας γενεθλια+σπορακι


Recommended Posts

Αννουλα προσεξε λιγο με τη χυτρα αν δεν την δουλεψες ποτε.Οταν ανεβει η βαλβιδα τοτε χαμηλωνεις το ματι της κουζινας σχεδον στο μισο και απο τοτε μετρας 20 λεπτα για να βρασει το μοσχαρι..και φυσικα οπως ειπε και η μαρια πριν κλεισεις το καπακι βγαλε τους αφρους...Μαρακι γεια σου και απο μενα...Ναι κατι διαβασα για τον ανταρτη σου...Να σου ζησει κοπελα μου....Ας ειναι καλα αυτα και ας τρωμε και καμια σφαλιαρα παραπανω...Να σε ρωτησω απο ποσο μηνων εδωσες κρεμμυδι,,,δηλ.εβαλες κρεμμυδι στο φαγητο του μωρου???Εγω δεν της εδωσα ακομα,δεν με ειπε ο γιατρος τιποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα Μανουλια μου :D:D:D

Δεν διαβασα τπτ. δεν προλαβενω.......

Μπικα να πω μια καλημερα και να ξαναπαω στην κουζινα μου γιατι εχω μελον ακομι......

Σημερα εχει γενεθλια ο Τριανταφυλλος μου :ymparty::ymparty::ymparty: Και οπως καταλαβενετε πεταω στα συννεφα,,,λα λα λαααααα λα λα λαααα........

Φιλακια πολλα θα τα πουμε αυριο παλι :-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΙ ΜΑΣ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΡΠΑΣ ΤΡΙΝΤΑΦΥΛΛΑ ΣΤΙΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!(κομματι ε!!!)

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΑΔΕΛΦΟΥΛΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ!!!!!

ΚΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΕΦΕΙΣ....ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!! B-)B-)B-)B-)

:ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΕΕΕΕ!!

ΓΕΡΟΣ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ

ΕΥΗ ΝΑ ΤΑ ΚΑΜΑΡΩΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ :ymparty::ymparty::ymparty::-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοειται εχω καθισματακι και εννοειται στην αρχη εκει μεσα τον εβαζα καθοταν διπλα μου ακουμπουσε ακομα και τον παγκο και παιρνουσαμε ολοι μια χαρα αλλα αυτο last year που λεει και η διαφημηση γιατι πλεον αυτο το κολπο δεν πιανει φυσικα...

ΙΔΕΑ ΝΟ2 επειδη το σπιτι σας εχει χωρο παρε ενα τραμπολινο και αστο να χωροπηδαει μεχρι να τον παρει ο υπνος.εχεις 2 σε 1 καλη τυχη

Γιωτα καλως ηρθες στην παρεα ειμαι η ινα και εχω ενα κοριτσακι την ανατασια που ειναι 1 και 1 εβδομαδας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.youtube.com/watch?v=rEc8rGon ... ure=fvwrel

Τριανταφυλλάκι μας!!!!!!!!!!!! Χρόνια σου πολλά!!!!!!!!

Ευάκι να τον χαίρεσαι, να τον καμαρώνεις και να είστε πάντα μια ενωμένη, αγαπημένη και γερή οικογένεια!!!!!!

Δώστου ένα φιλί από μένα.

Ετοιμάζεσαι για το πάρτυ;;;

Περιμένω φωτογραφικό υλικό (ανέβασε στο facebook δηλαδή αν θες, εκτός κι αν βάλουμε αυτές που έχεις ήδη) για να να φτιάξουμε και του Τριαντάφυλλου το βιντεάκι με το τραγουδάκι που έχετε διαλέξει. Δεν το έχω ξεχάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια πολλα και απο μενα στον γιο σου Ευη...Να τον χαιρεσαι υγεια και ευτυχια να εχει παντα....Τι ωραια που ειναι οταν φτανουν τα πρωτα γενεθλια..Εμεις εχουμε χρονο ακομα μπροστα μας....

Χρονια πολλα και στην Αναστασια σου Ινα...Ειχατε και εσεις γενεθλια ..Παει χρονισε και η δικια σου...

Καλως σας βρηκα ολες....

Να ειμαστε εδω να τα λεμε ...Ποσο σημαντικο ειναι να μοιραζεσαι αποψεις και σκεψεις και γενικα οτι αφορα το παιδι σου με αλλες μανουλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα καλως ήρθες στην παρέα μας. Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!

Εγώ είμαι η Αναστασία και έχω ένα κοριτσάκι την Σοφούλα. Είναι η δεύτερη ηλικιακά απ' τα μωράκια της παρέας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και εσεις χρονισατε....Να σου ζησει και εσενα Αναστασια μου..πω πω..εχουμε να κανουμε γενεθλια εδω μεσα..παρα πολλα...Ξυπνησε η μπουμπου ...θα τα πουμε μετα κοριτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!μπηκα να διαβασω νεακια σας μιας και εχουμε αυπνιες!με το θεμα υπνου εχω καταφερει να τον επαναφερω στο κρεβατι του με πολυ υπομονη και χωρις κλαματα (ευχομαι να μην ειναι προσωρινο) το προβλημα ειναι οτι ξυπναει γυρω στις μια -δυο και του ειναι δυσκολο να ξανακοιμηθει,δειχνει εκνευρισμενος.στο τελος καταληγουμε να κοιμαται τελικα αυτος μετα απο καμια ωρα αλλα εμενα να εχουν παιξει τα νευρα μου και να μενω ξαγρυπνη.τι στο καλο ειναι αυτο τωρα????πραγματικα δε τη παλεβω...ολα μπορω να τα αντεξω αλλα τα ξενυχτια ποτε δεν ηταν το φορτε μου.κροσια τα νευρα οπως καταλαβαινεται!

αναστασακι μου υπεροχο το βιντεακι σου ολα μου φανηκαν απλα τελεια να σου ζησει και παλι η μικρη σου φραουλιτσα.

ευη κυνηγας ολη μερα τον τριανταφυλενιο σου βρε γι'αυτο δε μπαινεις?

μαρια σιγουρα δε πρεπει να ανησυχεις το οριο ειναι να εχει πει 2 λεξεις μεχρι να χρονισει εσενα ειναι και παραπανω κι ολας!αν και δεν ειναι και κανονας.εγω τι να πω ρε κοριτσια???εμενα πιστευω η ανησυχια μου ειναι δικαιολογημενη , κι εσεις αν στους μηνες που ειναι ο δικος μου δεν κουνιοταν ακομα απο τη θεση και δεν εβγαζε αχνα περα απο στριγκλιες και αααα...οταν μαλιστα ολα τα χειμωνιατικα μωρακια εδω τα ξεκινησαν ολα αυτα πολυ νωρις!θα αναρωτιοσασταν γιατι σιγουρα.αυτο που με ηρεμησε πολυ και επιτελους αφησα το παιδι στην ησυχια του ειναι κατι μαμαδες που συζηταμε καθε πρωι στις κουνιες...στις οποιες τα παιδια τους αργησαν να τα κανουν πολυ ολα....περπατησαν 17 μηνων μιλησαν καπου εκει...οποτε πλεον οποτε ειναι ετοιμο ας τα κανει δεν ανησυχω.σε καταλαβαινω γι'αυτο που λες οτι δεν αντεχεις να τον βλεπεις να κλαιει.και γω πιστευω οτι ειναι μικρουλια ακομα για τετοια...εχεις μωρε καιρο να του βαλεις ορια.δε λεω και να παει φανταρος αλλα σε κανα χρονο σιγουρα θα καταλαβαινει πλεον και δε θα εχει αλλοθι!!!!οχι οτι τωρα δεν καταλαβαινουν αμα κανουν λαδια...αλλα σιγουρα δεν καταλαβαινουν πιστευω το γιατι τους βαζουμε τοσα ορια.εγω γινομαι σκληρη αμα παει να κανει κατι που ειναι επικινδυνο..εκει τον αφηνω να χτυπηθει οσο θελει τι να κανουμε!

τωρα του εχω αφησει να κοιμουνται ο αντρας μου με το μωρο μαζι μπας και το ηρεμησει...ο αντρας τον ακουω μεχρι το σαλονι να ροχαλιζει και το μωρο ποτε ποτε ξυπνα και διαμαρτυρεται...απο το ροχαλιτο μαλλον......αααααα δε μπορω να παρω και κανα λεξοτανιλ εγκυος γυναικα!ουτε να παρω καν το βουνα...που θα αφησω το παιδι??????καποτε πριν γινω μανουλα οταν επερνα αναποδες και δε με χωραγε το σπιτι επαιρνα το αυτοκινητο και εξαφανιζομουνα οτι ωρα και να ηταν.....ξεσκαγα και ξαναγυρναγα.!!!!!πανε αυτες οι καλες εποχες!

δε σας ειπα τι εγινε με τον αντρα μου τελικα...βασικα δε το εδειχνε αλλα ειχε θυμωσει πολυ με τους γονεις του.φανταστητε χωρις να του πω τιποτα μου ειπε οτι δε θελει να ξαναπαμε.εγω κοριτσια βριστε με αλλα θεωρω και αυτο ακραιο....ενταξει ηταν τραβηγμενο κι αυτο που κανανε(οι ιταλοι γενικα το κανουν αυτο με τη πιπιλα και το εσπρεσσο και το τσιγαρο οκ ηθελε να το ακουμοησει στο στο μα του για πλακα και φυσικα ηταν σβηστο...απο την αλλη κι εγω αμα κατι δεν το θεωρω σωστο για το παιδι μου τελιωσε...ειμαι ικανη να του καψω το χερι αμα το ξανακανει :lol::lol::lol: )το βρισκω ακυρο να μη ξαναπαμε γι'αυτο το λογο εξαλου δεν θα τους αφησω και ποτε το παιδι.αλλα να μη ξαναδουν το εγγονι τους???ειναι στιγμες που πραγματικα τους λυπαμε γιατι τους βλεπω ποσο λαχταρανε το εγγονακι τους γιατι παρολη την αγαπη τους δεν εχουνε το τροπο.....το μυαλο δεν μπορει να αλλαξει δυστυχως.το σιγουρο ειναι οτι απο μακρια και αγαπημενοι.το κοψιμο καθε επικοινωνιας ομως το θεωρω λαθος γενικα.ο κακομοιρης ηταν τοσο στεναχωρημενος που ειχε κανει απο τα νευρα του αιματοματακια στα ματια την επομενη....ε οχι και να μου παθει κανα εγκεφαλικο για τετοιες χαζομαρες.....γιατι για χαζομαρες προκειται!!!ειναι σε δυσκολη θεση γιατι νιωθει οτι τον κανουν ρεζιλι οι γονεις του σε μενα καθε φορα που παμε ειδικα γιαυτα που λεγανε για τον ανιψιο του αλλα κολλημενα μυαλα ειναι χαζα και εχουν ενα ξερο μυαλο τι να κανουμε να τους σκοτωσουμε?????εγω να πω την αληθεια με το θεμα του ανιψιου θυμωσα περισσοτερο με τη συνηφαδα μου και τον αντρα της που δεν υπερασπιστηκαν το παιδι τους....για γερους ανθρωπους το καταλαβαινω να λενε μα,.....κιες αλλα αυτοι????δεν τους δικαιολογω.

εγω το μονο που του ειπα ειναι οτο το κοψιμο επαφης δεν ειναι υγιες...κι οτι απλα πρεπει να θυμωσει επιτελους και να σηκωσει μπαιρακι αμα κανουν τετοια κια να βαλει ΟΡΙΑ γιατι μεχρι στιγμης τα βαζω μονο εγω και εκτος του οτι εχω γινει εγω η στριμενη της υποθεσης εχω κουραστει.λιγος καυγας ποτε δεν εβλαψε τι λετε??

δεν εχετε παραπονο ε??????σεντονι για υπερδιπλο κρεβατι απλωσα για σας τις πρωινες!

φυσικα δε θελω να μου απαντησετε σε ολα...ετσι τα εγραψα γιατι με την αυπνια με εχει βαρεσει το ψυχολογικο κατακουτελα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:[/quote

Γεια σου Κατερινα ...Σε βρηκα...ειμαι καινουρια στο φορουμ Γιωτα με λενε και εχω μια κορη την Φωτεινουλα σχεδον 9 μηνων...Διαβασα για τον μικρο σου και ειχα διαβασει και πριν γινο μελος και τα αλλα δυο θεματα που ειχες γραψει...κινητικοτητα μωρου 8 μιση μηνων και αγχος αποχωρισμου....Σου εγραψα καποιες απαντησεις εκει ελπιζοντας να τις δεις...Τελικα σε βρηκα μεσα σε αυτο το θεμα..Αν θες πανε να τις διαβασεις και οτι θες για τα μωρα μας να τα λεμε εδω...Και εμενα η Φωτεινουλα ειναι λιγο σχετικα πισω κινητικα για τους μηνες της..Πανε να τα διαβασεις και τα λεμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α καλα....Οπως να ναι την εκανα την παραθεση...Συγνωμη κοριτσια δεν ξερω πως να παραθεσω καποια δημοσιευση και να απαντησω πανω σε αυτην ..Ηθελα να αναφερθω στην δημοσιευση του μπεμπεκο της Πεμπτης..Και παλι συγνωμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για σου φωτεινουλα,καλα εκανες και εστειλες εδω γιατι οντως δεν ειχα δει τις απανατησεις σου!ειναι πολυ νωρις ακομα για να ανησυχεις για τη μικρη σου!κι εγω ετσι εκανα και εσκαγα αδικα.τελευταια εχω μιλησει με πολλες μαμαδες που αργησανε πολυ τα παιδακια τους να μπουσουλισουν και να περπατησουν.μεχρι και γιαι 17 μηνων ακουσα!οποτε μην ανησυχεις το καθε παιδι θελει το δικο του χρονο.και που σηκωθηκε μια φορα ειναι πολυ καλο θα το ξανακανει σιγουρα.εμενα φαντασου απο τη μερα εγραψα το θεματακι για τη κινητηκοτητα εχει κανει τεραστια προοδο.στεκεται για ωρα στο τραπεζακι και αν τον κραταω κανει βηματακια!τον παρακινησα με το κινητο μου που του αρεσει πολυ και ετσι πηρε μπρος.να σε ρωτησω εσενα λεει καμια λεξουλα ή συλαβιζει?εμενα ολο ααααα ειναι.μπορει να λεει ακομα το α-α-α και σε ρυθμο καποιου τραγουδιου.ομως απο συλλαβες τιποτα.το μονο που μιμιται ηχους απο αυτοκινητο ηχους που κανω με τη γλωσσα και αν βηξω βηχει και αυτος :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: κινητικα τα μωρακια μας δεν ειναι ακομα πισω ειναι νωρις.υποτιθεται οτι στους 11μιση μηνες πιανονται για να σηκωθουν.παρολαυτα αλλα το κανουν νωριτερα και αλλα αργοτερα.

για το αγχος του αποχωρισμου τωρα θα συμφωνησω μαζι σου,εμενα μου λεγανε δεν τον αφηνεις να τον παιρνουν αγνωστοι αγκαλια..με λεγανε υπερπροστατευτικη....ομως εμενα αυτη η φαση τελειωσε γρηγορα...πιστευω γιατι δεν τον αφησα στιγμη να κλαψει σε αγκαλια αλλου.σημερα στο σουπερ μαρκετ του μιλαγανε αγνωστοι και ηταν μεστα χαμογελα!για το θεμα κρεβατιου...κι εκει τα καταφερα να τον επαναφερω στο κρεβατι του μολις ενιωσε ασφαλια...ειμαι υπερ του να μην ειμαστε απολυτες στο θεμα κρεβατιου γιατι η πιεση καμια φορα μπορει να φερει τα αντιθετα αποτελεσματα.το παιδι ομως για να κοιμαται καλα και εσυ κανονικα πρεπει να ειναι στο δωματιο του.εμενα χθες πρωτη φορα μετα απο καιρο κοιμηθηκε στο κρεβατι του ολη νυχτα....εφαγα βεβαια ωρες να καθομαι πανω απο το προσκεφαλι του....μεχρι να γινει αυτο!α! επισης στο θεμα κρεβατιου αμα καταφερεις και τη βαλεις με το καλο βοηθαει πολυ να καθεσαι απο πανω της και αμα παει ννα γκρινιαξει να μη τη κοιτας...ως διαμαγιας ο δικος μου δεν ξαναδιαμαρτυρεται!

ευχομαι να σε βλεπουμε συχνα στο παρεακι μας και να τα λεμε φιλακια και να χαιρεσαι τη μπουμπου σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τριανταφυλενιε μας χρονια πολλα!!!!!!ευακι να το χαιρεστε τον κουκλο σας!!!να ειναι παντα ευτυχισμενος κι εσεις ν ατο καμαρωνετε!!!ειδα και το βιντεακι τη αναστασιας και διακρινω οτι ο γιοκας σου οσο μεγαλωνει τοσο πιο πολυ ομορφενει!!!!

παω να διαβασω τα νεακια σας΅αν προλαβω δηλαδη γιατι απ'οτι ακουω ξυπνησε!φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανουλα κι εμενα χτυπαει τα μπουτακια του..κυριως οταν νυσταζει ή ειναι εκνευρισμενος.εγω προσωπικα δεν κανω κατι.εχεις γατα σπιτι?ζηλευω θελω κι εγω!!!!

ευακι ακομα τα ντοκουμεντα???

ρουλακι χρονια πολλα σε ολη την οικογενεια και σε σενα φυσικα!!!!

μαρια τι μου εκανες βραδιατικα με τα σοκολατακια ιων????θα με κανεις να βγω βραδιατικο να ψαχνω....νομιζω τα πουλανε ακομα ε?

ανουλα το βιντεακι σου....πλανταξα βρε..και να πεις οτι δεν προειδοποιησες???τουλαχιστον εχει happy end

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανουλα κι εμενα χτυπαει τα μπουτακια του..κυριως οταν νυσταζει ή ειναι εκνευρισμενος.εγω προσωπικα δεν κανω κατι.εχεις γατα σπιτι?ζηλευω θελω κι εγω!!!!

ευακι ακομα τα ντοκουμεντα???

ρουλακι χρονια πολλα σε ολη την οικογενεια και σε σενα φυσικα!!!!

μαρια τι μου εκανες βραδιατικα με τα σοκολατακια ιων????θα με κανεις να βγω βραδιατικο να ψαχνω....νομιζω τα πουλανε ακομα ε?

ανουλα το βιντεακι σου....πλανταξα βρε..και να πεις οτι δεν προειδοποιησες???τουλαχιστον εχει happy end

Ναι έχω μια μαύρη γατούλα και στην αυλή έχουμε έναν σκύλαρο!!!!!Ο μικρός τα λατρεύει!!!Ναι το βιντεάκι είναι πολύ συγκινητικό!Όσες φορές κι αν το δω κλαίω και μετά χαμογελάω σαν χαζή!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευαααααακιιιιιιιιιι....να τον χαιρεσαι..

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΑΚΙ ΧΙΛΙΟΧΡΟΝΟΣ :ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty::ymparty: [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=occasion16.gif]

να εισαι παντα γερος δυνατος χαμογελαστος και να χαριζεις παντα στην μαμα στον μπαμπα και στην αδερφουλα σου τεραστια χαμογελα ευτυχιας και περηφανιας...

αχ κοριτσια ποσο αλλαζει μεσα σε ενα χρονο και ποσο αλλαζει και μεσα σε λιγες μερες μετα..γινεται παιδι που σχεδον μπορεις να συννενιηθεις μαζι του..σημερα για παραδειγμα ηταν ο μανωλης πανω μαζι με τον μπαμπα του μεχρι να σκουπισω και να σφουγγαρισω εγω απο κατω και να κατεβουν καθονταν λοιπον στην σκαλα και εγω αρχισα και τον ρωτουσα διαφορα...πχ.μανωλη?τι κανεις?βαριεσαι?θες να κατεβεις?θες τοστ?ο μπαμπας ειναι εκει? ε λοιπον απαντουσε με λεξεις δικες του αλλα σε τετοιο τονο σαν να μου απαντουσε και ετσι και εγω την θεωρεισα σαν την πρωτη κουβεντα μας...ειμαι λιγο υπερβολικη εεε??τι να κανω που οσο περναει ο καιρος αντι να χαλαρωνω εγω ερωτευομαι ακομα πιο πολυ??? :oops::oops::oops::oops:

εγω τα λαχανικα τα αρχισα ολα απο την αρχη που ξεκινησαμε το φαγητο αλλα καθε τι που εβαζα το αφηνα 3-4 μερες και μετα εβαζα καινουριο υλικο...

αννα το ειδα και στο fb το βιντεο και ειλικρινα καθε φορα ειναι ακριβως τ ιδιο σφιξιμο..η εικονα που δειχνει το χερι του μωρου η την μανουλα να το σφιγγει πανω της ειλικρινα ειναι κατι που δεν μπορω να διανοηθω πως θα νοιωθει μια μανα εκεινη την στιγμη και ευχομαι να μην το μαθω ουτε εγω ουτε αλλη μανουλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νοικοκυρές,θέλω βοήθεια!Σήμερα έβγαλα την χύτρα...Οι οδηγίες είναι στα Ιταλικά και δεν έχω ιδέα...μπορεί κάποια να μου πει πως δουλεύει?????? :oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννουλα εγω την δικια μου αφου την επλυνα της εβαλα λιγο νερο και την αφησα μολις αρχισε να σφυριζει πανω στο κλειστο ματι μεχρι να σταματησει.την επλυνα παλι και την χρησιμοποιησα...ξερω κι εγω? κανε και εσυ το ιδιο αλλιως στειλε τις οδηγιες στην κατερινα να τις μεταφρασει ο αντρας της ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννουλα εχω εδω ολοκληρο ιταλο και δε μπορω να βοηθησω?δεν εχω και φαξ! :-?:-?:-? αμα εχεις παντως σκανερ και μου τις στειλεις με mail ισως κατι μπορει να γινει.δε ξερω να σε βοηθησω κι εγω γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει χυτρα ποτε!να σε ρωτησω ο γιατρος με το θεμα του μωρου τι σου εχει πει για το γατακι,δεν υπαρχει προβλημα ετσι???το εχω σκεφτει πολλες φορες αλλα προβληματιζομαι....οταν γεννησα το γιαννακι στις 40 μερες εκανα μια πλακα στη μανα μου οτι πηρα γατι...πηγε να παθει ακαριεο εγκεφαλικο........που εχω μπλεξει θεε μου??εκανε σα τη ζουμπουλια στο παρα5 ιιιιιι και επεσε φαρδυα πλατια καναπε :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

κοριτσια στο τσακ το γλιτωσα σημερα το νοσοκομειο.....νωρις το απογευματακι γεμισα καντηλες και τρωγομουνα παντου.κατι με πειραξε.εκανα ενα ντουζακι και τωρα ειμαι καλυτερα.ευχομαι να μη με ξαναπιασει γιατι στη προηγουμενη εγκυμοσυνη με ταλαιπωρουσε αυτη η αλλεργια 2 μηνες και ειχα μεινει και μεσα στο νοσοκομειο καποιες μερες με κορτιζονες.πιστευω με πειραξε που εβαλα πιπερι στο μεσημεριανο.κομενα τα πιπερια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μου Γιωτα με λενε...Φωτεινη λενε την κορη μου...Ναι βρε το καθε παιδι οντως εχει διαφορετικο ρυθμο...Λεει μα μα μα , μπα μπα μπα,,, τε τε τε και αλλα δικα της διαφορα...Κανει και παλαμακια κουπεπε και ελα αλλα μονο οταν ειναι στα καλα της και δεν εχει γκρινια...και οταν θελει αυτη...ειναι λιγο τσατιλας η δικια μου..και νευρικο αστα να πανε..

Οσο για τον υπνο δεν εχουμε προβλημα εμεις..κοιμαται στο κρεβατι της μονη της απο μωρο....και συνεχομενα ολο το βραδυ..Να τα λεμε απο δω μεσα αυριο θα γραψω περισσοτερα...

Αννουλα ο αντρας μου πωλουσε χυτρες και ξερει....ακου θα βρασεις γαλα και νερο στην χυτρα σαν κατσαρολα πρωτα ,δηλ χωρις το καπακι και μετα θα τη χρησιμοποιησεις..ετσι καθαριζει το ινοχ...

Καθε χυτρα ειναι διαφορετικη,αλλα ολες καπου θα δεις εχουν ενα κουμπι σαν κουμπι δηλ που δειχνει στα λατινικα το Ι και ΙΙ...ειναι οι ταχυτητες.Εσυ αφου αρχισει να βραζει το μασχαρι και βγαλεις τον αφρο,κλεινεις το καπακι γυρνας την ταχυτητα στο ΙΙ και μολις ανεβει η βαλβιδα και ρχιζει καπως σαν να σφυριζει,χαμηλωνεις το ματι της κουζινας στο μισο,πχ αν το μεγιστο ειναι το 9 εσυ θα το βαλεις στο 5..και ετσι μετρας 20 λεπτα και το μοσχαρι ειναι ετοιμο....αφου βγαλεις τη χυτρα απο το ματι..περιμενεις να πεσει καλα η βαλβιδα και υστερα ανοιγεις το καπακι...οκ...οτι αλλο θες πες μου...αυριο παλι θα μπω να τα πουμε.καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσαρες μου.....

Σας ευχαριστουμε πολυυυυυυ μεσα απο τα βαθοι της καρδιας μας για τις ευχες σας...

Καναμε το παρτακι μας και περασαμε ομορφα, αν και ο Τριανταφυλλος εγγατελιψε απο νωρις γιατι νυσταζε και αρχισε να γρινιαζει και την ωρα της τουρτας φοβιθικε απο τα βεγγαλικα που του ειχα βαλει επανο και αρχισε να κλαιει :?:? Μαλον ηταν απο την κουραση γιατι δεν κοιμηθικε οσο σινιθιζει και φισικα δεν εχει σινιθισει να βρισκετε μεσα σε τοσο κοζμο...

Αναστασια μου σ'ευχαριστω πολυ πολυ για το βιντεακι, να δοσεις και εσυ πολλα φιλακια στο Σοφακι το γλυκο απο εμενα....

Γιωτα και Φωτινουλα καλος ηρθατε στο παρεακι μας θα χαρουμε πολυ να σας κανουμε παρεα...

Εγω ειμαι η Ευη απο την Θεσ/νικη και εχω 2 παιδακια, την Φλωρα και τον Τριανταφυλλο.. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλακι πως τα καταφερατε ετσι??ο νοεμβριος ειναι ο μηνας σας εε?και τι κανετε θα γιορταζετε μια και εξω ολα μαζι η καθε ενας την μερα του??θελω σοκολατακι της ιον ξερετε με το φουντουκακι στη μεση???τα πρασινα..τα επαιρνε παντα η μανα μου οταν ειμασταν μικρα και τα ειχε σε ενα γυαλινο(φοντανιερα το λενε?)οταν γιορταζαμε και κερνουσε τωρα ρε γαμωτο δεν το κανουν αυτο...γιατι???θελω τα σοκολατακια πισωωωω.... i-)i-)i-)i-)i-)i-)

Μαράκι να σου πω να γελάσεις!

Νωρίτερα, είχα μια πελώωωωρια λαχτάρα για σοκολάτα.. τι να φάω.. τι να φάω.. θυμήθηκα ότι είχα ένα κουτί σοκολατάκια, αυτά με το φουντούκι, ξεχασμένο στο μπουφέ.. πάω, παίρνω το κουτί κι όπως είμαι έτοιμη να χλαπακιάσω το σοκολατάκι, πέφτει το μάτι μου στην ημερομηνία λήξης... ληγμένα από τον Ιούνιο... έμεινα με τη λαχτάρα! =)) =))

Καλέ εγώ τα βάζω ακόμα σε φοντανιέρα και κερνάω... είμαι μπανάλ;;; :P=)) =))

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές!!! Χτες μας είχε φτιάξει η μάνα μου ένα carot-cake και είχε βάλει πάνω δυο ρεσό! χχαχαχαχαχα κι έτσι σβήσαμε κι εμείς κεράκια!! :P

Τελικά κάτι θα κάνουμε στα γενέθλια του μικρού, όχι πολλά πράγματα, αλλά θα'ρθουν οι ξαδέλφες του και η κολλητή μου με τις κόρες της κι ίσως και ο νονός μας από τη Γαλλία... οπότε, ένα μίνι παρτάκι θα το στήσουμε.. :)

Ευάκι χρόνια πολλά του Τριαντάφυλλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να'ναι γερός και καλότυχος και μαζί με τη Φλωρίτσα να τα καμαρώνετε!!

Τέλειο το βιντεάκι - όπως πάντα!!!

Σας φιλώ όλες, καλό ξημέρωμα.. καλή Κυριακή!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια..τι κάνετε; Ο καιρός τι φάση; ζέστη είχαν πει και εδω Αθήνα σήμερα είμαι με ζακέτα και μια μουνταμάρα.. Και εγώ 50 δίνω για το ΠΑΠ που σε αυτή την τιμή περιλαμβάνεται το ΠΑΠ, ο κολπικός υπέρηχος και η ψηλάφηση..το λέω γιατί ο πρώτος γιατρός που είχα από μικρή  μου έπαιρνε πότε 50€ πότε 70€ μόνο για να πάρει το δείγμα του ΠΑΠ..και να τονίσω ότι ούτε καν στο ιατρείο του..πήγαινα εγώ στο ιδιωτικό νοσοκομείο που συνεργαζόταν μου έπαιρνε δείγμα και γεια σας..άντε να έκανε 5 λεπτά  φυσικά τον άλλαξα νωρίς και ηρέμησα..σε ερώτηση μου πριν χρόνια για να μου γράψει εξετάσεις πριν ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί (έστω τις βασικές ορμονολογικές) μου είχε πει μείνε έγκυος πρώτα και μετά θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις  ε είχαμε Thank You Next 👋
    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...