Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012 Νο2


Recommended Posts

ροζε καλα εκανες κι αλλαξες γιατρο! βλακειες σου ελεγε... Αν δεν υπαρχει λογος στο τελος ή οπως η Μαντι εχεις μεγαλη μυωπια γιατι να πεις απο την αρχη οτι θα γεννησεις με καισαρικη? Απλα βαριουνται μου φαινεται ή θελουν την ανεση τους καποιοι γιατροι... :evil:

Κικη, ναι με το ταμειο μου κανει τοσο (τσμεδε) αλλα νομιζω οτι γενικα εχουν καλυτερες τιμες στη βιοιατρικη απο τα ιδιωτικα μαιευτηρια.. Δεν ξερω με το ΙΚΑ τι γινεται βεβαια. εσυ τι ασφαλεια εχεις?

καλη ορεξη, εγω φτιαχνω σνιτσελ!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αααα τέλεια και τα σνίτσελ απ' τα αγαπημένα μου :lol::lol: εγώ έχω ΙΚΑ αλλά μέχρι 22/02 μετά πάω δημόσιο στον άντρα μου.....

ροζέ την καλύτερη δουλειά έκανες και άλλαξες γιατρό..... ;) γιατί να κάνεις καισαρική άμα δεν υπάρχει λόγος..... και εγώ μόνο άμα μου πει ο γιατρός λόγω το ότι είναι δίδυμα, αλλιώς δεν θα με πείραζε καθόλου και φυσιολογικά να γεννήσω αν έρχονται και τα δύο σωστά...βέβαια στην δικιά μου περίπτωση νομίζω ότι δεν το ρισκάρουν εύκολα οι γιατροί, ενώ στο εξωτερικό γεννάνε πολλές τα δίδυμα με φυσιολογικό τοκετό......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

makari kiki m na gevvnsoume fusiologika egw san treln t 8elw...alla d nomizw o giatros s sou exei pei kati sxetika m'ayto??egw t rwtnsa stnv arxn,gt eixa allo giatro kai t alla3a o opoios m eixe pei ap'tnv prwtn stigmn kaisarikn,o 2os loipon m eipe vlepontas kai kanontas d m apekleise tpt alla nomizw einai duskolo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

makari kiki m na gevvnsoume fusiologika egw san treln t 8elw...alla d nomizw o giatros s sou exei pei kati sxetika m'ayto??egw t rwtnsa stnv arxn,gt eixa allo giatro kai t alla3a o opoios m eixe pei ap'tnv prwtn stigmn kaisarikn,o 2os loipon m eipe vlepontas kai kanontas d m apekleise tpt alla nomizw einai duskolo

Δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα,΄θα πάω τώρα στις 9/12 οπότε θα του κάνω μια κουβεντούλα.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα και απο εμενα. Ειχα γιατρό σημερα. Το μωρό ειναι καλά 1500γρ συν πλήν, ήταν με το κεφαλάκι πρός τον αφαλό και τα ποδαράκια στο πλαι ο πλακούντας ευτυχώς εχει ανέβει και όλα βαινουν καλώς. για ντόπλερ θα παω 17-30 Δεκ. και μου ειπε ότι τις περισσοτερες φορές η θέση του μωρού απο το ντόπλερ και μετα συνηθως δεν αλλάζει. Οποτε λεω να παω μετά τα Χρισούγεννα για να εχει γυρίσει ο μπέμπης και να μην ανγχωνομαι αδικα. Εχω και εγω facebook εστειλα ήδη add Στην Κική και πεστευω να γινω φίλη και με άλλες απο το ποστακι μας.

Γιώτα με το καλό!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως είπε και η twiggy εγώ πάω με καισαρική λόγω μυωπίας. Είναι κάτι που το ήξερα από πριν μείνω έγκυος. Βέβαια και σε ότι αφορά τη μυωπία έχω ακούσει διάφορες απόψεις. Εγώ πήγα οφθαλμίατρο και μου είπε ότι είμαι οριακά και καλύτερα να μη το ρισκάρω. Το ξερώ ότι πολλές γεννήσαν φυσιολογικά με υψηλή μυωπία και δε πάθαν τίποτα αλλά παίζεις με τις πιθανότητες. Μπορεί να σπάσουν τα αγγεία στα μάτια και να έχεις μέχρι και εξόφθαλμο. Ας ταλαιπωρηθώ λίγο παραπάνω με την καισαρική αλλά τουλάχιστον θα ξέρω ότι δεν θέτω σε κίνδυνο την υγεία μου. Αυτό που δεν θα ήθελα με τίποτα είναι να κάνω ολική αναισθησία. Θέλω να δω το μωρό μου όταν γεννηθεί και να νιώσω λίγο την γέννα έστω και έτσι.

Για τις διδυμομανούλες και εγώ έχω ακούσει κατά 90% πάνε καισαρική γιατί θεωρείται δύσκολος ο φυσιολογικός τοκετός. Τι να πω ρε κορίτσια σίγουρα υπάρχουν γιατροί που την έχουν τη καισαρική πολύ εύκολη, αλλά και τι θα κάνεις αν σου πει ο γιατρός ότι το παιδί έχει περιτύλιξη ή έρχεται ανάποδα ή στο πλάι ή οτιδήποτε άλλο. Αναγκαστικά θα πας καισαρική χωρίς επιλογή και ποτέ δε θα ξέρεις αν όντως υπήρχε πρόβλημα με το παιδί ή αν το έκανε καθαρά για τα λεφτά ή για να μην παιδευτεί ο γιατρός. Παλαιότερα σίγουρα δεν υπήρχαν τόσες πολλές καισαρικές αλλά τότε υπήρχε και μεγαλύτερη θνησιμότητα νομίζω. Άλλωστε τότε δεν είχαν και τους υπέρηχους που βλέπαν περιτύλιξη κτλ. Μια μέρα άκουγα μια συνέντευξη ενός γιατρού πάνω στο θέμα και έλεγε ότι αν αφήσουμε μια μάνα να κινδυνέψει σε φυσιολογικό τοκετό θα μας πούνε γιατί δεν την πήγαν καισαρική και την άφησαν να κινδυνέψει, ενώ αν την πάμε κατευθείαν καισαρική θα μας πουν ότι βρήκαμε την εύκολη λύση. Είναι θέμα γιατρού νομίζω και κατά πόσο τον εμπιστεύεσαι. Εγώ πάντως επειδή είμαι και φοβιτσιάρα, ακόμη και αν δεν είχα μυωπία και έβλεπα ότι υπήρχε κάποιο θέμα με το μωρό έστω και μικρό, την λέω την αμαρτία μου αλλά νομίζω θα επέλεγα καισαρική χωρίς 2η σκέψη.

Στην τελική ας έρθουν με το καλό τα μωράκια μας, να έχουν και αυτά και εμείς την υγεία μας, και το πως γεννήθηκαν δεν θα έχει σημασία! Θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας και μόνο αυτό θα μας νοιάζει!

Ναν εμένα πήρε θέση η μικρή στο τέλος της 34ης εβδομάδας. Στην 33η την είδαμε με το κεφάλι πάνω και μετά από λίγες μέρες ένιωσα ένα τέντωμα στην κοιλιά έντονο με λίγο πόνο και μάλλον τότε γύρισε. Πάντως το Σάββατο που την είδαμε πήρε θέση. Σήμερα πάλι νομίζω πήγε να γυρίσει αλλά δε πρέπει να τα κατάφερε. Έχουν στενέψει βλέπεις τα περιθώρια. Σε εμένα βέβαια και να γυρίσει δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω καισαρικής όπως είπαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο ναν ολα καλα πανε! πολυ χαρηκα που ανεβηκε ο πλακουντας...Με το καλο το ντοπλερ...

στειλε μου πμ με το προφιλ σου στο fb να σε κανω φιλη!

μαντι μην ανησυχεις καθολου.. αφου εχεις προετοιμαστει για την καισαρικη ολα καλα. Εννοειται να μην κανεις ολικη, θα συνελθεις και πιο γρηγορα μετα περα απο το οτι θα δεις τη μικρη οταν τη βγαλουν!

κωνσταντινα, οπως γραφεις το κειμενο, βλεπεις πανω κατι κουτακια? το ενα γραφει (img) , νομιζω το πατας και αναμεσα βαζεις την εικονα αλλα πρπει να την ανοιξεις σε http , σαν να ειναι στον εξπλορερ... αν δεν κανω λαθος, δοκιμασε το! φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάνσυ μια χαρά το μωράκι, εγώ έχω στις 28/12 Ντόπλερ μου το έχει κλείσει το ραντεβού όταν κάναμε την β'επιπέδου.....

ΜΑΝΤΙ και η νύφη μου είχε πολύ ψηλή μυωπία αλλά και τα δύο τα γέννησε φυσιολογικά και όλα καλά.... και στην συνυφάδα μου (έπιασα όλο το σόι)και αυτή με φυσιολογικό από το πολύ σβήξιμο τις έσπασαν τα αγγεία και μεγάλωσε και η μυωπία.Καλά κάνεις όμως μην το ρισκάρεις ποτέδεν ξέρεις,και αφού στο είπε και η οφθαλμίατρος κάτι παραπάνω ξέρει.... συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και εγώ είμαι φοβιτσιάρα κι ας λέω ότι θα ήθελα φυσιολογικό τοκετό, νομίζω ότι αν μου πει με καισαρική θα είμαι λίγο πιο ήσυχη .... ας έρθουν τα ζουζουνάκια μας όπως θέλουν ...καλά να 'ναι και αυτά και εμείς και όλοι οι πόνοι μετά ξεπερνιούνται μόλις τα πάρουμε αγκαλιά!!!!! (συμφωνεί το ζουζούνι μου το ένα μου έριξε τώρα 2 δυνατές κλωτσιές :lol::lol: )

ΑΧ Κωνσταντίνα δεν ξέρω και εγώ να σε βοηθήσω, λογικά κάπου πρέπει να λέει συνημμένα και από εκεί........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κικη πολυ νωρις δεν σου το εκλεισε το ντοπλερ? εμενα μου εχει πει στην 32η βδομαδα.. Οι αλλες ποτε θα το κανετε?

ωραιες οι κλωτσιες ε? κι εμενα μου ριχνει πιο συχνα αυτες τις μερες ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κικη πολυ νωρις δεν σου το εκλεισε το ντοπλερ? εμενα μου εχει πει στην 32η βδομαδα.. Οι αλλες ποτε θα το κανετε?

ωραιες οι κλωτσιες ε? κι εμενα μου ριχνει πιο συχνα αυτες τις μερες ;):)

Δεν ξέρω τι να σου πω, μήπως επειδή είναι δίδυμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι κλωτσιές τέλειες, έχουν και διαφορετικές ώρες,δεν χτυπάνε μαζί, σπάνια, ο΄ένας είναι πολύ ζωηρούλης συνέχεια βαράει...χαχαχαχα :lol::lol: έχουν πλάκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια.....

πηγα στη γιατρο.....λοιπον ο τραχηλος ειναι πληρως εξαλλημενος,εξου και τα καφετια που εχω και η διασοτλη πηγε στο πεντε......αναμενουμε απο ωρα σε ωρα μπορει και να γεννησω,αλλιως την παρασκευη θα πρεπει να ειμαι στο μητερα στις 6 και μιση το πρωι.......ειδωμεν λοιπον.....να πω την αληθεια προτιμω να ερθει απο μονη της.....και ας μην ειναι κοντα μας ο μπαμπας μας......η μπουμπα εφτασε τα 3220....μια χαρα κατ αλλα ειμαστε......αχ!!!!!!!!μακαρι αυριο να εχω γεννησει.......θελω τοσο να τη δωωωω :D:D:D:D

nan μια χαρα εισαστε....

κικη το ντομπλερ λογικα το κανεις πιο νωρις λογω διδυμης κυησης....

μαντι αντε μετα περνεις σειρα κουκλα....

παντως δεν παιζει ρολο η μυωπια τοσο οσο η πιεση του ματιου και γενικα σετι κατασταση ειναι ο αμφιβληστροειδης.....γι αυτο ισως κικη η γνωστη σου παρολο τη μυωπια της γεννησε φυσιολογικα...

φιλιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique mpravooooooooooooooooooo!!!!!ante perimenoume me agwnia..ola 8a pane teleia kai se liges wres 8a exeis to mwraki sou agkalitsa!!!mou erxete na klapsw..nomizw pws to zw egw..

tis foto den mporesa telika na tis postarw edw pou milame opote opoia 8elei as paei sto profil mou stis foto na dei to dwmatio mas..

pame sto giatro twra na doume thn mikrh mas!!!ti wraia!!!

filakia se oles!! :-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πονακια εχω που και που.....αλλα σαν να περιμενεις περιοδο...μια χαρα ειμαι δηλαδη......βασικα μου τι σπαει η αναμονη αυτη.....τεσπα.......και ργω δεν νομιζω να αντεξει μεσα μεχρι την παρασκευη...

στον γιωργο που ημουν προτοτοκη πηγα με 2 διαστολη και κοιλοπονουσα....τωρα μια χαρα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μπουρικ τι ευχάριστα νέα, από στιγμή σε στιγμή θα σκάσει μύτη η μπουμπού!!!!!!! άντε με το καλό και η σκέψη μας θα είναι σε 'σενα και στην μπουμπού!!!!!! φιλάκια πολλά!!!!!

Κωνσταντίνα εγώ τις είδα και είναι πολύ ωραίο!!!!! πως μ' αρέσει αυτό το ροζουλίνι και το μοβ!!!!! και το δεντράκι τέλειο!!!΄σχεδόν όλες στολίσατε , εμείς ακόμα ...ένας χαμός γίνεται στο σπίτι, άντε να πάρει άδεια ο αντρούλης μου και να το στολίσουμε επιτέλους το ΣΚ και εμείς!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΑΧ ΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ??? bourique1983 ΜΟΥ ΑΝΤΕ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΜΠΟΥΜΟΥ .. ΑΧ ΤΙ ΧΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΕΛΕΝΟΥΛΙΝΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΑΚΙ ΑΝΤΕ Ε ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΡΘΟΥΝ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΜΑς ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥς ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ....

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΑΝΧΩΣΑΤΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΡΟΥΧΩΝ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ... ΔΕΝΤΡΑΚΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΟΛΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ Μ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΒΑΨΗΜΟ ΣΤΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΡΩΣΕΙ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΜΑΖΙ...

ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΤΟΠΛΕΡ 12. ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΔΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ !!!!

Α ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΣΤΟ facebook ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ !!!! ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΜΠΑΙΝΩ ΤΟ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΣΑς ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι αυτό σε ρωτάω και εγω στον γιο μου Γιωργο τον λενε με διαστολή 2 μου ερχοταν να βαλω τα κλάματα απο τον πονο!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: σορυ που γελαω αλλα μου φανηκε αστειο ετσι που το εγραψες......καλα και εγω στο πρωτο ετσι ημουν.......μου ερχοταν να βαλω τα κλαματα...... :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια λέω απλά κρατιομουν γιατί δεν ήθελα να γινω ρεζιλι! τι λεμε τωρα μας διαβάζουν και οι πρωτοτοκές και θα θέλουν να το χωνέψουν στο τέλος!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουρεκάκι δε πέφτεις να κοιμηθείς ένα απογευματινό υπνάκο γιατί το βράδυ σε βλέπω να ξενυχτάς στο νοσοκομείο! :D Φαντάζομαι η αγωνία και η ανυπομονυσία σου έχουν βαρέσει κόκκινο ε; Υπομονή και αισιοδοξία και η μπέμπα έρχεται υγιαίστατη και μια χαρά και στα κιλάκια της!

Κωνσταντίνα τέλειες οι φώτος! Αν θέλεις να τις βάλεις και εδώ θα πάς κάτω που λέει ΑΠΑΝΤΗΣΗ (με κόκκινο) και μετά το κειμενάκι που γράφεις έχει κάτω προσθήκη συνημμένου, κάνεις αναζήτηση της εικόνας που θέλεις και μετά προσθήκη. Αυτό το κάνουμε όταν οι φωτογραφίες είναι αποθηκευμένες στον υπολογιστή μας, ενώ αν τις πάρεις από κάποια σελίδα στο ιντερνετ πάς στο Img που σου είπε η twiggy και αντιγράφεις την τοποθεσία της εικόνας εκεί. Αν έχεις κάποια άλλη απορία ρώτα οκ; Άντε περιμένουμε νέα από το γιατρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ μπουρικ συγκινηθηκα κι εγω!!! πως περναει ο καιρος.. η μικρη ερχεται!!! :)

εβιτα μην αγχωνεσαι. σιγα σιγα θα τα κανουμε ολα!

κωνσταντινα καλο γιατρο! δεν τις ειδα ακομα τις φωτο ξεχαστηκα...

βρε σεις δευτερομανουλες, δηλαδη αυτοι οι πρωτοι πονοι πως ειναι? :? εννοω μοιαζουν σαν περιοδου και πιο εντονοι?

ααα.. επισης εχω κι αλλη ερωτηση (ο,τι θυμαμαι χαιρομαι)! εμεις εχουμε μια κρεβατοκαμαρα και θα εχουμε την κουνια μαζι μας. Επισης ειμαι απο τις τυχερες που δεν θα τα αγορασω αυτα γιατι θα μου τα δωσουν.. Η ερωτηση ειναι: να παρω ΚΑΙ λικνο απο μια φιλη ή δεν χρειαζεται αφου θα εχω την κουνια στο δωματιο? 'Η επειδη στην αρχη ειναι μικρουλι πολυ η κουνια ειναι πολυ μεγαλη? και το λικνο ακριβως διπλα μου ενω το κρεβατι 2 βηματα πιο εκει? :?

φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy δεν χρειαζεται να στησεις απο την αρχη την κουνια....παρε μια καλαθουνα η ενα πορτ μπεμπε γιατι μπορεις να τα πηγαινεις παντου ετσι...δηλαδη πας στη μαμα σου και εχεις το πορτ μπεμπε να κοιμαται σαν να ειναι στο σπιτι του....ενω με το λικνο δεν μπορεις να το κανεις...

καλε μια χαρα ειναι η γεννα μην αγχωνεστε.........η πιο ομορφη εμπειρια της γυναικας.......

τα πονακια συνηθως ειναι πιο εντονα απο περιοδου.....απλα καταλαβαινεις οτι γεννας γιατι ειναι σε τακτα χρονικα διαστηματα.....δηλαδη ανα δεκαλεπτο...

εμενα εχουν δυναμωσει τα πονακια αλλα ειναι ακανονιστα μια ερχονται μια φευγουν.ουφφφφφφφ θα με σκασει η μπουμπα......

μαντι που ευκαιρια για απογευματινο υπνο με 2 ταλιμπαν........επιτελους κοιμηθηκαν και εχω ηρεμησει καπως.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...