Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012 Νο2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

twiggy οι πανες αγκαλιας ειναι κατι σαν μικρο σεντονακι φαντασου που το τυλιγουμε το μωρο καθε φορα που το περνουμε αγκαλια για να μην ερχεται σε επαφη με τα δικα μας ρουχα.....αλλα αν πχ εχεις πολλα σεντονακια δεν χρειαζεται να παρεις και αυτα μια χαρα βολευουν.....επισης την ιδια δουλεια κανει και μια κουβερτουλα φλις.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποια απο ολες;;;;;το ποδι καλυτερα......τωρα με τον μικρο περιμενω να παρει τηλ ο αντρας μου ενα γαστρεντερολογο φιλο μας να δουμε τι θα μας πει........ειδωμεν λοιπον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον πηρε τηλ τον φιλο μας και για καλη μας τυχη ηταν μαζι με ενα παιδογαστρεντερολογο και του ειπε να κανουμε μια παρασιτολογικη εξεταση κοπρανων για να δουμε αν εχει καποιο μικροβιο....και οταν με το καλο βγουν τα αποτελεσματα να τον παρουμε τηλ για να δουμε τι θα κανουμε.....να εχει μικροβιο ειπε οτι πρεπει να παρουμε ολοι αγωγη....αλλιως δηλαδη αν δεν εχει θα τον παμε να τον δει στο παιδων οπου ειναι αυτος.....αχ!!!!!μου εφυγε ενα βαρος....

λοιπον το αλλο το κορυφαιο περνω τηλ σε ενα διαγνωστικο κεντρο που πηγαινω και κανω εξετασεις εγω γιατι και ειναι πολυ καλο αλλα και πολυ φτηνο και ρωτησα ποσο κανει η εξεταση και μου ειπαν 2,88ευρω και λεω κατσε να παρω και στο μητερα που ειναι διπλα μας και ποσο μου ειπαν;;;;37 ευρω......μιλαμε για τρελη διαφορα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να 'μαι πάλι..... έσκασα στο φαί :lol::lol::lol:

Βρε μπουρικ τι εκμετάλευση είναι αυτή? ντροπή τους, απαράδεχτει..... εγώ όταν πήγα στην Βιοιατρική να κάνω β-χοριακή στην προηγούμενη εξωσωματική μου μου πήραν 43ευρώ και τώρα σε αυτήν πήγα στην γειτονιά μου και έδωσα 17ευρώ.... επίσης έπρεπε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφυλία και μου ζήταγαν 800ευρώ και με έστειλε ο γυναικολόγος μου σε ένα και μου πήραν 250ευρώ..... τι να πω ....

άντε να βγάλετε άκρη και με τον μικρούλη....πάντως αν πας στο αγ.σοφία να ξέρεις η Ρόμα και η Παναγιώτου είναι κορυφή εκεί......

evita περιμένουμε φωτό να δούμε τα επιπλάκια!!!!! όσο για την πεταλουδίτσα μπορείς να την κρεμάσεις και με πετονιά από το ταβάνι.εγώ έχω παραγγείλει από το ιντερνετ ένα ξύλινο παιχνιδάκι με προβατάκια και αστεράκια και πήρα πετονιά να το κρεμάσω πάνω από την αλλαξιέρα!!!! ;)

Εβάκι θα πάρω μια φτηνή κούνια από το ΙΚΕΑ βγαίνει κοντά στα 100 ευρώ μαζί με το στρώμα και θα τα βάλω μαζί μέχρι τον 4ο μήνα περίπου στην κρεβατοκάμαρα...στο σαλόνι θα έχω ένα παρκοκρέβατο και θα τα βάζω εκεί όταν είμαστε στο σαλόνι ή και στα ριλάξ που μου πήρε η μαμά (είναι και σαν κούνια)....Καλαθούνες δεν θα πάρω γιατί θεωρώ ότι θα πάνε χαμένες μετά, ενώ τα υπόλοιπα θα τα χρησιμοποιήσω και πιο μετά...... ;)

Όσο για τα νοσοκομεία δεν ξέρω κάτι περισσότερο, τώρα τα ανακοίνωσαν, οπότε όποια μάθει κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κικη σε αυτο το μικροβιολογικο που παω εγω χρεωνουν την χοριακη μολις 7 ευρω.... ;)

τις ξερω και τις δυο........κορυφη ειναι αλλα ειδικα η ρωμα πολυ περιεργη λεμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy μου και εγώ ΤΣΜΕΔΕ έχω!!Είμαστε συνάδελφοι!!!Πολύ χάρηκα!!!!Είμαι υπερβολικά εκνευρισμένη μαζί τους!!!Τίποτα δε δίνουν και τους πληρώνουμε χρυσούς!!Εγω μαζί με τον άντρα μου δίνουμε 6400 το χρονο και ούτε μια εξεταση αίματος δε δίνουν οι γελοιοι!!!Ψάχνω τρόπο να διαγραφθώ απο το ΤΣμΕΔε τουλάχιστον για ενα χρόνο!!!Εχεις υπόψη σου κάποιον που να το έχει κάνει???Τι ειδικότητα έχεισ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evaki αυτό δεν το γλιτώνουμε και χώρια να τα βάλουμε πάλι το ένα θα αναστατώνει το άλλο...αν σκεφτείς όμως και στα μαιευτήρια όλα μαζί τα έχουν ;)

Μπουρίκ έχεις δίκιο είναι λίγο στριμένη :? αλλά πολύ καλή σαν επιστήμονας......

7 ευρώ :o:shock: ε τι να πω .......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evita mporeis esy na kremaseis me kordela apo to kourtinoksulo kati se agoristiko gia ton mpemph sou..kapoio mikro paixnidaki isws..kai na kremaseis 3-4 se diaforetiko mhkos to ka8ena pou na kremontai sthn kourtina sou..pali mporeis na valeis kapoio yfasmatino paixnidi kai na to rapseis panw sthn kourtina h na to piaseis me paramana..mporeis pali na pareis kordelitsa se xrwmata pou 8es kai na ta piaseis sthn koryfh ths kourtinas etsi wste na kremontai oso katw 8es...exw polles idees tetoies elpizw na se voh8hsa ;);) polu8rona den phra akoma giati skeftomai mhpws katalhksw se 28esio kanape na ginetai kai ligo pio megalo krevati kai na mporeis na gyriseis pleuro xwris na fovasai mhn peseis..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μπήκα στα πολύ γρήγορα να πω ένα γεια γιατί μου λείψατε. Όλα οκ με τη μετακόμιση αλλά ακομα δεν έχω ιντερνετ οποτε μπηκα απο μιας φιλης για λιγο. Ειμαι καλα.. σημερα ειδα και τον μπεμπουλη ο οποιος έφτασε τα 1200γρ .. εχει παρει και θεση κιολας και αυτο μαλλον επιβεβαιωνει οτι θα το γεννησω παλι πιο γρηγορα.. οπως και τα αλλα μου.. εχω την ταση να γενναω η λιγο πριν μπω στο μηνα μου η δυο τρεις μερες μετα.όλα όμως πάνε καλά και ειναι και υπερκινητικος ο μπομπιρας.

Μαράκι να σου ζησει ο γιοκας και μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε γλυκια μου.

Σας πεθυμησα όλες... μόλις βρω ευκαιρια η μου συνδεσουν το ιντερνετ θα μπω να γραψς κανα δυο σελιδες να βγαλω τα σπασμένα !!

Φιλάκιαααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως την τζενουλα........πο πο μεγαλωσατε πολυ εσεις......καλε δεν εχει σχεση οτι ειναι με το κεφαλι κατω......μπορει καλλιστα να αλλαξει και παλι θεση.....τα αλλα ποτε τα γεννησες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και παλι!!

τζενακι καλοριζικο το καινουργιο σπιτακι, αντε να βαλετε και ιντερνετ να σε εχουμε παλι εδω συχνα!! θηριο ο μικρος, μπραβο!!!

κατερινα ειμαστε συναδελφοι τι καλα!!! εγω ειμαι αρχιτεκτονας, εσυ?!! Και φυσικα κι εγω ειμαι εκνευρισμενη με το ΤΣΜΕΔΕ , ειδικα αφου πριν 1 1.5 μηνα που πηγα και αφου περιμενα τοσες ωρες μου ανακοινωσαν οτι δεν δικαιολογουν τις εξετασεις κυησης (υπερηχους, παπ-Α κλπ) γιατι θεωρουνται οτι ανηκουν στο επιδομα τοκετου!! Με το οποιο δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα, θελω να ρωτησω.. ισχυει το 2500? Το μονο που με εχει εξυπηρετησει ειναι οτι τις εξετασεις αιματος και ουρων τις κανω στη βιοιατρικη που ειναι συμβεβλημενη και πληρωνω 5 ευρω περιπου. Εσενα ειναι και ο αντρας σου μηχανικος ε? πωπω πολλα λεφτα.. Κοιτα κι εγω τα πληρωσα τωρα που ειμαι εγκυος αλλα δεν ξερω αν την επομενη φορα θα εχω.. Ξερω μια φιλη που το εχει διακοψει αλλα θυμαμαι ειχε ταλαιπωρηθει πολυ, θα την ρωτησω! Παντως ετσι πως πανε τα πραγματα με τις δουλειες και τα τοσο υψηλα ασφαλιστρα, δεν νομιζω οτι θα ξαναπληρωσει πολυς κοσμος!!

Κικη ποιο στρωματακι θα παρεις απο ΙΚΕΑ? Μου γραφεις τον ονομα...? αν δεν θελεις εδω στειλε μου πμ.. ευχαριστω

Ηθελα επισης να σας πω οτι στο αμαζον εχει και μερικα ring sling σε καλες τιμες, αν παρετε κι αλλα πραγματα συμφερει... Ερωτηση για καποια που τα γνωριζει.. εχει σημασια αν εχει ανοιχτη ή κλειστη ουρα? πρακτικα εννοω..

σας φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Τι κάνετε; Καλέ πόσα γράψατε; :o8-)

Γιωτούλα άντε κάθε εμπόδιο σε καλό. Θα κάνετε τις εξετάσεις του μικρού και με την κατάλληλη θεραπεία θα το ξεπεράσει και όλα καλά! Και το πόδι κάθε μέρα και καλύτερα θα είναι. Όταν θα σκάσει μύτη η μπέμπα θα σας βρει όλους ολοκαίνουργιους! :D

Τwiggy από ότι ακούω οι πάνες αγκαλιάς τους πρώτους μήνες που είναι πιο ευαισθητούλια καλό είναι να είναι 100% βαμβακερές. Αν ρωτήσεις σε μαγαζιά θα δεις ότι υπάρχουν σε διάφορες ποιότητες πικέ, χασέ κ.α. Εσύ που θα γεννήσεις άνοιξη καλύτερα μη πάρεις πολύ χοντρές για να τις χρησιμοποιείς και το καλοκαιράκι. Και το βράδυ πρώτα τα σκεπάζουν με μια πάνα-σεντονάκι και μετά με κουβερτούλα γιατί οι κουβέρτες είναι ακρυλικές. Συνήθως το απλώνεις και στο relax, στο καρεκλάκι αυτοκινήτου ή στο καρότσι πρωτού ξαπλώσεις το μωρό για να μην έρχεται σε επαφή. Πολλές κοπέλες λένε τους βοηθάνε και στο θηλασμό. Όταν δηλαδή θηλάζεις το μωρό σκεπάζεις τον ώμο σου και το μωρό και έτσι δεν νιώθεις εκτεθειμένη ότι είσαι με το στήθος έξω.

Για τα ring sling δες αν θέλεις πληροφορίες για το ποιο να διαλέξεις και εδώ:

http://www.babywearing.gr/Babywearing/poio_marsipo_na_parw.html

Εμείς σήμερα πήγαμε στη γιατρό και είδαμε και την μικρή μας! Είναι μια χαρούλα αλλά το ζουζούνι γύρισε με το κεφάλι πάνω ενώ στην προηγούμενη επίσκεψη είχε πάρει θέση προς τα κάτω! Και μάλιστα καθόταν πάνω στα πόδια της με τέτοιο τρόπο που ήταν αδύνατον να μετρήσει το ποδαράκι της. Τελικά μας μέτρησε μόνο κεφάλι και κοιλίτσα και μας έβγαλε 2300 αλλά μας λέει αν μετρούσαμε και ποδαράκι θα μας την έβγαζε παραπάνω σίγουρα. Κάναμε και κορδέλα/doppler και όλα ΟΚ. Ρε κορίτσια μου είπε ότι από την άλλη εβδομάδα που θα μπω στον 9ο θα πρέπει να σταματήσω τα trofocard και το filicin και να παίρνω πλέον μόνο ασβέστιο και σίδηρο. Εγώ έχω αρκετές συσπάσεις χωρίς πόνο βέβαια αλλά φαντάζομαι αν σταματήσω τα trofocard θα αυξηθούν και οι συσπάσεις. Δε ξέρω :roll: τώρα το άλλο Σάββατο θα πάω και στο γιατρό στο νοσοκομείο που θα με ξεγεννήσει και θα δω τι θα μου πει και εκείνος.

Τζενούλα μια χαρά ο μπεμπούλης σας, παλικαράκι σωστό! Για την θέση μη το δένεις γιατί και εμένα τώρα της κάπνισε και γύρισε! Βέβαια εμένα δε με ανχώνει αυτό γιατί θα πάω με καισαρική ουτως η άλλως.

Κορίτσια εγώ που ρώτησα στο ταμείο μου (ΤΑΠΟΓΑ) μου είπαν ότι μου αναγνωρίζουν την καισαρική σε δημόσιο νοσοκομείο και ότι θα πάρω και το επίδομα. Τώρα αν μέχρι τον Δεκέμβρη που θα γεννήσω μπει το ταμείο μου στον ΕΟΠΥΥ και ισχύουν άλλα ... τι να πω θα μαι απλά άτυχη. Γιατί κάτι άκουσα ότι θα μπούμε Δεκέμβριο, αλλά πάντα παίρνουν παράταση αυτά τα πράγματα.

Δεν θυμάμαι τι άλλο γράψατε βρε κορίτσια.

Σας αφήνω για την ώρα φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαντι μου ευχαριστω για τις συμβουλες! :)

ευχομαι ολα να πανε καλα με τη διακοπη του μαγνησιου, για να σου το λεει κατι δεν θα ξερει? :?

να δουμε τι θα σου πει κι ο αλλος γιατρος...

φιλια σε ολες καλο βραδυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαντι μια χαρα ειναι η μικρη....εξαλλου οι μετρησεις τωρα ειναι πολυ σχετικες ετσι που ειναι στριμογμενα.....οσο για το μαγνησιο ολοι οι γιατροι το ιδιο κανουν,........και εγω το εχω κοψει....καλα οχι οτι το επερνα ιδιαιτερα αλλα λεμε......

η μικρη εχει λυσσαξει......για πολυ σπρωξιμο λεμε.......σαν να λεει θελω να βγω δεν μπορω αλλο με εχεις στριμωξει :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να 'μαι πάλι........ βλέπω τα μπεμπάκια μας μεγαλώνουν και ετοιμάζονται για τον έξω κόσμο ;) άντε μπράβο κορίτσια ...

Εμένα από χθες το βράδυ πέφτει πολύ κλωτσιά :o ..... και οι ξυνίλες και καούρες δεν λεν να σταματήσουν :(

twiggy δεν έχω αποφασίσει ακόμα πιο ακριβώς θα πάρω, πρέπει να πάω να δω από κοντά γιατί την προηγούμενη φορά που πήγαμε περάσαμε πολύ βιαστικά και δεν είδα την διαφορά και την ποιότητα τους....

Κορίτσια το σαλόνι μου έχει γεμίσει με παιδικά γίνεται χαμός... :o ήρθε ο αδερφός μου και μου έφεραν ότι είχαν από τα ζουζουνάκια τα ανηψάκια μου, ένα καρότσι, 2 καθισματάκια αυτοκινήτου, ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια ..... ΧΑΜΟΣ :lol::lol::lol: το καλύτερο όμως ήταν του μικρούλη ανιψιού μου(πηγαίνει 1η Δημοτικού) μια ζωγραφιά που έχει εμένα με ένα μωράκι αγκαλιά, τον άντρα μου με το άλλο μωράκι αγκαλιά, και τα ανηψάκια μου με τον αδερφό μου και την νύφη μου, λουλουδάκια συννεφάκια.....πολύ συγκινήθηκα ....η πρώτη ζωγραφιά μας!!!!!!

Φιλάκια πολλά και καλό βράδυ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τwiggy από ότι ακούω οι πάνες αγκαλιάς τους πρώτους μήνες που είναι πιο ευαισθητούλια καλό είναι να είναι 100% βαμβακερές.

Συμφωνώ, οι βαμβακερές είναι πολύ απαλές και πιο αγνές. Οι φλις καλύτερα να αποφεύγονται για όλη μέρα. Καλές είναι για να σκεπάζουμε τα μωράκια στο καρότσι, για καμιά βόλτα κτλ αλλά όχι για να τα έχουμε τυλιγμένα όλη μέρα γιατί λένε ότι κατασκευάζονται από πετρέλαιο. Εμένα πήρε η μαμά μου πάνες με το μέτρο και κάνει το γύρω γύρω με βελονάκι με χρωματιστή κλωστή.

Korina!evazes kati n stamatnse o ponos apla???emena pantws d 3ekivnse twra...einai edw k arketo kairo!!

Όχι δεν έβαζα τίποτα. Κι εμένα είχε ξεκινήσει από πολύ νωρίς, αλλά μετά την 25η εβδομάδα σταμάτησε.

Twiggy και Κατερίνα είμαι κι εγώ του ΤΣΜΕΔΕ (έχω τελειώσει Τοπογράφος Μηχανικός). Σε έναν γνωστό μου είπαν ότι από τη νέα χρονιά ο κλάδος υγείας μας θα ενωθεί με του ΙΚΑ. Ας ευχηθούμε ότι αυτό δεν θα σημαίνει και περικοπή του επιδόματος τοκετού. Θα είναι άδικο μια και δεν μας πληρώνουν τις εξετάσεις με τη δικαιολογία ότι καλύπτονται από αυτό το επίδομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγκυούλες μου και κοιλουμπίτσες μου!!!!!!!

Τι όμορφη μέρα σήμερα!!!!!!

Ας ξεκινήσουμε με ένα όμορφο τραγούδι!!!!!!! [smilie=blob1.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif]

http://www.youtube.com/watch?v=e-aoi6ddLd0&NR=1

Έχω πολλά κέφια σήμερα :D:D:D:D

Ξεκινάμε βάψιμο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ .ΤΙ ΟΜΟΡΦΗ ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑΑΑΑ

ΤΖΕΝΟΥΛΑ ΑΝΤΕ ΣΟΥΠΕΡ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΑΝΤΡΑΚΙ ΣΩΣΤΟ ;)

twiggy ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ??? ΜΙΑΣ Κ ΕΙΧΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.. ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΤΟ ΗΡΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΚΗΦΙΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ 6 ΕΥΡΩ 2,50 ΒΑΜΒΑΚΕΡΕΣ Κ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΕΣ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.

MaDi ΜΟΥ ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ Η ΜΙΚΡΗ??? ΧΕ ΧΕ ΧΕ ΣΟΥΠΕΡ Η ΔΕΣΠΙΝΙΣ :D

bourique1983 Κ ΣΕΝΑ ΕΤΟΙΜΖΕΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Ε???

kiki78 ΜΟΥ ΤΙ ΩΡΑΙΑΑΑΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Η ΖΩΓΡΑΦΙΑ Ε??? ΑΧ ΤΙ ΓΛΥΚΟΟΟΟ

ΕΜΕΙΣ ΧΘΕΣ ΠΗΡΑΜΕ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑΚΙΑ ΜΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ... Κ ΤΗ ΠΡΟΙΚΑ ΜΑΣ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΦΤΙΑΞΩ ΟΛΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΤΗ ΠΡΟΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΗ ΚΟΥΡΤΙΝΟΥΛΑ ΑΚΟΜΑ

post-14116-13873938114783_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...