Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΙΔΗΡΟΣ ΣΕ ΜΩΡΑ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα τις εμπειρίες σας και τις απόψεις σας σχετικά με τη λήψη σιδήρου σε μωρά! Για να σας βάλω στο κλίμα, το μωρό μου όταν ήταν 3 μηνών μου είπε η παιδίατρος να της δώσω σίδηρο, της έδινα για ένα μήνα αλλά μετά το έψαξα λίγο, με βοήθησαν πάλι τότε οι απόψεις σας και οι εμπειρίες σας και έτσι το έκοψα γιατί τα μωράκια έχουν αποθέματα μέχρι να πάνε 6 μηνών... Τώρα η μπέμπα μου έκλεισε τον 6ο μήνα και σήμερα που πήγαμε για το εμβόλιο μας είπε η παιδίατρος να το αρχίσουμε πάλι γιατί λέει ότι βοηθάει στην σωστή ανάπτυξη του μωρού!!! Είμαι σε δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω, εν τω μεταξύ η μπέμπα ήταν δυσκοίλια αλλά τώρα με τα φρούτα έχει στρώσει και φοβάμαι ότι αν την αρχίσω πάλι το σίδηρο θα σταματήσει να κάνει κακάκια!!!! Περιμένω τις απόψεις σας!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!Κι εμένα μου είπε η παιδίατρος να δίνω σίδηρο αλλά δεν έδωσα εφόσον μέχρι 6 μηνών έχουν αποθέματα σιδήρου και παίρνουν σίδηρο από τον θηλασμό λίγο μεν αλλά 100% απορροφήσιμο και μετά τον 6ο μήνα εφόσον ξεκινάνε στερεές,τον παίρνουν από τις τροφές!Γνώμη μου να μην δώσεις εφόσον το μωρό σου είναι ζωηρό και έχει καλό χρωματάκι!Και δεν καταλαβαίνω,γιατί τόσο εύκολα δίνουν χημικά σε μωράκια?????Αν δεν υπάρχει καμία ένδιεξη ότι τους λείπει ο σίδηρος??!! :evil: Να σου ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Marieken!!!!

Κι εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος απο τον 4 μηνα να του δινω σιδηρο γιατι λεει τα μωρα που θηλασουν μετα τον 3 μηνα κανουν αναιμια αλλα δεν ηθελε να κανουμε εξετασεις για να μην τον τρυπαμε λεει αδικα... εγω δεν εδωσα ομως.

τωρα αφου τρωει κανονικα νομιζω πως περνει οσο σιδηρο του χρειαζεται... αν κανουμε εξετασεις και δω οτι ειναι χαμηλα, τοτε οκ.

γιατι δεν ερχεσαι στο ποστ http://www.mammyland.com/forum/17/18738 ... 01#p799101 αφου το μωρακι σου ειναι στην ιδια ηλικια με τα δικα μας να τα λεμε και απο κει??

σε περιμενουμε ;););)

να χαιρεσαι την κορουλα σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δε θα εδινα τιποτα σε τοσο μικρο μωρακι κ χωρις διαπιστωμενη με εξετασεις ελλειψη σιδηρου!

Μακαρι να τρωει το κρεατακι της(το οποιο να μη συνδιασεις ποτε με γαλακτοκομικα 1ωρα πριν ή μετα) και θα παιρνει το σιδηρο που χρειαζεται!

Ειτε θηλαζεις ειτε δινεις ξενο γαλα,παλι παρεχεις σιδηρο στο παιδι! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emeis kaname e3etaseis k vrike xamilo to sidero tis k etsi mou eipe i giatros na tis dinw sidero k polivitamines gia 2 mines k etsi kanoume k meta na kanoume epanaliptikes e3etaseis k an to vroume pali xamilo na pame gia pio analitikes e3etaseis..Aa na anaferw pws egw exw to stigma anaimias (den 3erw an exei sxesi)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμάς εδώ όχι μόνο για σίδηρο δεν μας είπε αλλά ούτε καν να κάνουμε εξετάσεις, ...... χωρίς να κάνεις εξετάσεις πώς είναι δυνατόνν να δώσεις σίδηρο? 3 μηνών παιδί?!!!

και εγώ πιστεύω ότι με την σωστή διατροφή όλοι παίρνουμε το απαραίτητο σίδηρο για τον οργανισμό μας!!! ;)

δλδ αν δεν πάρει σίδηρο δεν θα αναπτυχθεί σωστά?!!! :o:o:o:!::!::!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το πιο πιθανό είναι να μην της δώσω αφού θα ξεκινήσουμε και το μεσσημεριανό τη Παρασκευή και έτσι όντως θα παίρνει ότι χρειάζεται!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρο μου ειναι λιγο πιο βαρη απο τα αλλα μωρακια και θηλαζει αποκλειστικα. 5,5 μηνων - 9500κιλα. Ο παιδιατρος ποτε δεν μου ανεφερε το σιδηρο σαν συμπληρωμα.. Το μονο που μου συστησε ειναι τωρα που θα αρχισουμε το μοσχαρακι να τρωει 5 φορες την εβδομαδα επειδη τα μωρακια που ειναι πιο βαρια εχουν αναγκη πιο πολυ απο σιδηρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα ! πρόσφατα και γω ειχα αυτή τη συζήτηση με μαία που εμπιστεύομαι γιατί και μεις θηλάζουμε αποκλειστικά αλλα δυστυχώς δεν δέχεται ακόμα τις στερεες και ετσι το ειχα και γω αγχος για τον σιδηρο ! αλλα εμαθα οτι ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ και ΑΦΟΥ ΓΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ειναι το σωστό να δινεται συμπλήρωμα σιδήρου... εκτος αν ο γιατρός εχει συγκεκριμένες ενδείξεις για ελλειψη σιδήρου (νωρίτερα δηλαδή) ισως οπως πιο πριν η andria (hello andria :x:x ) αν η μαμα εχει στιγμα, αναιμία κλπ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ειχα συζητησει με την παιδιατρο μας μια φορα και μου ειπε το εξης

παιδια που γεννιουνται "μικρα" διλαδη κατω απο 3 κιλα περιπου και οπωσδηποτε πριν την 38η ευδομαδα τεινουν να κανουν αναιμια μετα τον πρωτοχρονο..τεινουν...οχι οτι απαραιτητα παρχει θα κανουν.

Και υπαρχει οδηγια να συστηνουν σιδηρο σε αυτα τα παιδια.

εμαςπαρολο πουγεννηθηκε 3060 ουδεποτε συστησε σιδηρο γιατι ειτε θηλαζει ειτε παιρνει φορμουλασηδηρο σε καποια μορφη παιρνει

Αφου εγινε 1 καναμε εξετασεις και ηταν μια χαρα

Αποψη της ειναι να συστησεισιδηρο σε παιδια που ειτε δεν λαμβανουν επαρκη ποσοτητα τροφης, διλαδη δενπινουν γαλα πριν τους 8_9 μηνες η δεντρωνε φαγητο μετα απο αυτη την ηλικια, ειτε εμφανιζουν εντερικεςδυσκολιες...δισκοιληοτητα η οποια ομως να μην προερχετε απο ληψη σιδηρου

Μου ειπε ακομα οτι η υπερβολικη ποσοτητα σιδηρου στον οργανησμο κανει περισσοτερο κακο παρα καλο

Ζητα απο την γιατρο σου να σου αιτιολογησει και νασου τεκμηριωσει αυτη τη συσταση της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη Σεσίλια στο θέμα των προβλημάτων που μπορεί να προκαλέσει η υπερβολική πρόσληψη σιδήρου. Σ' εμένα διαγνώστηκε αναιμία στην ηλικία των δώδεκα ετών, και από τότε, παίρνω σίδηρο κατά διαστήματα. Ο γιατρός μου, μου είχε πει τότε ότι θα πρέπει να κάνω πολύ συχνά εξετάσεις, γιατί αν αρχίσω να παίρνω σίδηρο κατά βούληση, μπορεί ο οργανισμός μου σ' εκείνη τη φάση να έχει επαρκή ποσότητα σιδήρου, με αποτέλεσμα το επιπλέον σίδηρο να καταλήξει σε ζωτικά όργανα, όπως η καρδιά ή το συκώτι, και να τους κάνει ζημιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια που γεννιουνται "μικρα" διλαδη κατω απο 3 κιλα περιπου και οπωσδηποτε πριν την 38η ευδομαδα τεινουν να κανουν αναιμια μετα τον πρωτοχρονο..τεινουν...οχι οτι απαραιτητα παρχει θα κανουν.

Και υπαρχει οδηγια να συστηνουν σιδηρο σε αυτα τα παιδια.

κορίτσια, θα συμφωνήσω και θα καταγράψω τη δική μου εμπειρία. ο μικρός μου γεννήθηκε 35+1 ξαφνικά, επειδή έσπασαν τα νερά, βγήκε 2900 κανονικότατος, ωστόσο η παιδίατρος του έγραψε σίδηρο που παίρνουμε απο 10 ημερών μέχρι κ σήμερα. ο λόγος: τα εμβρυάκια μας αποθηκεύουν σίδηρο τους 3 τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης μας.. εγώ είχα πητ 26/3 αλλά ο μπέμπης ήρθε στις 19/2, χάνοντας 1 μήνα αποθήκευσης σιδήρου :roll: άρα επιβαλλόταν να του χορηγηθεί. εκτός των άλλων, του έδωσα μέχρι νομίζω τον 2ο μήνα βιταμίνη D γιατί έρευνα που διεξήχθη παγκοσμίως διαπιστώθηκε ότι ο πληθυσμός μας έχει έλλειψη σε αυτή τη βιταμίνη, κι έτσι πλέον χορηγούν σε όλα τα μωράκια. νομίζω είναι και η μόνη που δεν εμπεριέχεται στο μητρικό γάλα, γι'αυτό κ την δίνουν στους πρώτους μήνες, που όλες σχεδόν οι μανούλες θηλάζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκτός των άλλων, του έδωσα μέχρι νομίζω τον 2ο μήνα βιταμίνη D γιατί έρευνα που διεξήχθη παγκοσμίως διαπιστώθηκε ότι ο πληθυσμός μας έχει έλλειψη σε αυτή τη βιταμίνη, κι έτσι πλέον χορηγούν σε όλα τα μωράκια. νομίζω είναι και η μόνη που δεν εμπεριέχεται στο μητρικό γάλα, γι'αυτό κ την δίνουν στους πρώτους μήνες, που όλες σχεδόν οι μανούλες θηλάζουν.

Se poia χωρα εγινε η ερευνα????Την βιταμινη D την παραγει ο οργανσμος μας οταν βγαινουμε στον ηλιο!Δε χρειαζεται να την παρουμε απο καπου τεχνητα...Εκτος κ αν ζειτε σε βορειες χωρες οπου η ηλιοφανεια ειδικα το χειμωνα ειναι περιορισμενη.Οποτε Ελληνιδες μαμαδες απλά βγαλτε βολτα τα μωρα σας και εκθεστε τα στον καλο ηλιο τις καταλληλες ωρες! ;);) Οσο πιο νωρις τα βγαλετε εξω (σε ηλικια) τοσο καλυταρα!Και για εσας!Βγειτε βολτες να χαλαρωνετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
Το ειχα συζητησει με την παιδιατρο μας μια φορα και μου ειπε το εξης

παιδια που γεννιουνται "μικρα" διλαδη κατω απο 3 κιλα περιπου και οπωσδηποτε πριν την 38η ευδομαδα τεινουν να κανουν αναιμια μετα τον πρωτοχρονο..τεινουν...οχι οτι απαραιτητα παρχει θα κανουν.

Και υπαρχει οδηγια να συστηνουν σιδηρο σε αυτα τα παιδια.

εμαςπαρολο πουγεννηθηκε 3060 ουδεποτε συστησε σιδηρο γιατι ειτε θηλαζει ειτε παιρνει φορμουλασηδηρο σε καποια μορφη παιρνει

Αφου εγινε 1 καναμε εξετασεις και ηταν μια χαρα

Αποψη της ειναι να συστησεισιδηρο σε παιδια που ειτε δεν λαμβανουν επαρκη ποσοτητα τροφης, διλαδη δενπινουν γαλα πριν τους 8_9 μηνες η δεντρωνε φαγητο μετα απο αυτη την ηλικια, ειτε εμφανιζουν εντερικεςδυσκολιες...δισκοιληοτητα η οποια ομως να μην προερχετε απο ληψη σιδηρου

Μου ειπε ακομα οτι η υπερβολικη ποσοτητα σιδηρου στον οργανησμο κανει περισσοτερο κακο παρα καλο

Ζητα απο την γιατρο σου να σου αιτιολογησει και νασου τεκμηριωσει αυτη τη συσταση της

Cesilia emena genni8ike 2790gr prin tin 38i evdomada 8ilazame sxedon ws ton 4o mina k mas vrike ton sidiro xamilo meta apo analiseis aimatos prepei na tin paw gia epanaliptikes auto ton kairo k an to vrei pali xamilo pame gia e3idikeumenes e3etaseis..Aa akoma exoume provlimata sta kakakia den kanei eukola k panta 8elei voi8eia (kremitsa me mpatoneta stin tripitsa) kaname k iperixo koilias k einai ola mia xara..Egw exw to stigma anaimias..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντρια λογικο να σας το συστησει ...δεν προλαβε να παρει αρκετο σηδηρο κατα την κυηση.

Συν τα κακα που παιδια με δυσκκοιλιοτηατ συχνα εχουν ελλειψη σιδηρου λογω του οτι δεν αποροφατε σωστα απο το εντερο

Και φυσικα μετα απο εξετασεις

Καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se poia χωρα εγινε η ερευνα????Την βιταμινη D την παραγει ο οργανσμος μας οταν βγαινουμε στον ηλιο!Δε χρειαζεται να την παρουμε απο καπου τεχνητα...

Τι να σου πω Anastacia? Γιατρός δεν είμαι, ωστόσο μου το είπαν 2 διαφορετικοί παιδίατροι, ο ένας ξάδερφός μου, οπότε τον εμπιστεύομαι απόλυτα.

Π.χ. και οι φακές έχουν σίδηρο, αλλά σε μη απορροφήσιμη μορφή απο τον οργανισμό μας... ρώτα κ εσύ καλύτερα τον/την γιατρό σου, εκτός αν έχεις ιδία γνώση κ πείρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρκετά χρήσιμα είναι τα παρακάτω:

Η έλλειψη βιταμίνης D είναι ένα παγκόσμιο πρόβλημα που εντείνεται συνεχώς. Οι κύριοι παράγοντες που οδηγούν στην εμφάνιση χαμηλών επιπέδων βιταμίνης D είναι η μεγάλη ηλικία, το θηλυκό γένος, το κλίμα, ο χειμώνας, το σκούρο χρώμα δέρματος, η χαμηλή έκθεση στον ήλιο, οι διατροφικές συνήθειες και η απουσία εμπλουτισμού των τροφών με βιταμίνη D. Άλλοι παράγοντες είναι η αστικοποίηση ως χαρακτηριστικό των σύγχρονων καιρών με την τάση οι άνθρωποι να παραμένουν σχεδόν όλη την ημέρα σε κλειστούς χώρους (εργασία, σπίτι), καθώς και κάποιες συνήθειες ένδυσης ορισμένων λαών που καλύπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό το δέρμα τους. Η σοβαρότητα του προβλήματος στη Μέση Ανατολή και τη Νότια Ασία αυξάνεται λόγω του συνδυασμού κάποιων από τους παραπάνω παράγοντες.

Σύμφωνα με τελευταία δεδομένα, περίπου το 50% του πληθυσμού της γης έχει σαφή έλλειψη βιταμίνης D. Η έλλειψη βιταμίνης D εκτιμάται με μέτρηση της 25(ΟΗ)D στο αίμα. Σύμφωνα με το Vitamin D Council, τα επίπεδα της 25(ΟΗ)D στο αίμα δεν πρέπει να πέφτουν κάτω από τα 50ng/ml καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου (2).

Τα άτομα που κινδυνεύουν περισσότερο από έλλειψη βιταμίνης D είναι:

Τα βρέφη που η διατροφή τους βασίζεται αποκλειστικά στο μητρικό θηλασμό

Τα βρέφη που λαμβάνουν καθημερινά λιγότερο από 2 φλιτζάνια γάλατος ενισχυμένου σε βιταμίνη D

Άνθρωποι με σκούρο χρώμα δέρματος

Άνθρωποι που έχουν πολύ περιορισμένη έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία

Ασθενείς με παθήσεις που χαρακτηρίζονται από δυσαπορρόφηση: Παγκρεατίτιδα, κυστική ίνωση, κοιλιοκάκη. Επίσης ασθενείς που λόγω κάποιας νόσου, έχουν υποβληθεί σε αφαίρεση μέρους του εντέρου τους

Ασθενείς με ηπατικές ή νεφρικές παθήσεις ή ασθένειες του μεταβολισμού με έλλειψη κάποιου ενζύμου

Άνθρωποι που ζουν στο βόρειο ημισφαίριο κατά τους χειμερινούς μήνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα...και εγώ αύριο ήθελα αλλα δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά τα μικροβιολογικά ή εχουν ακόμα απεργία... οπότε θα πάω τρίτη για σίγουρα...θα κάνω και εξετάσεις μαζί... βέβαια ιδανικά θα ηταν αύριο γιατί έχω και ραντεβού στο γιατρό...αλλα δεν πειράζει! @Elk δεν το σκέφτηκα καν για ασφάλεια στη συρταριέρα...μια απλη συρταριέρα έκανα...τωρα για όταν μεγαλώσει πως θα τα καταφέρω δεν ξέρω 😂  
    • Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! ❤️ Έχετε όλες τα δίκια σας ✨ ειδικά στέκομαι σ αυτό που είπε η @Katiana1987 δε θέλω να στεναχωρώ το μπιζελακι μου με τις δικές μου ανησυχίες, όπως και να χει και το στρες επηρεάζει κάπως. Απλά το θέλω τόσο πολύ ρε γαμώτο που τώρα που το ζω πάλι κάτι βρίσκω να ανησυχώ 😅 ας απολαύσουμε λοιπόν το ταξίδι 🌈 Επανέλαβε μαζί μου @Naty_: Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Τρελαααααα 🤣🤣🤣🤣 @Diwni έχεις δίκιο, γι'αυτό τον πήρα το γιατρό, ήξερα ότι θα μου την πει, και θα μ έβαζε στη θέση μου 😅 Τι θα χουν ακούσει κι αυτοί οι άνθρωποι! @Naty_ λυπάμαι για τη φίλη που έδωσε βαρύτητα σε άσχετα στοιχεία απ' το να σου σταθεί. Όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, όπου νιώθουμε ασφάλεια και οπότε είμαστε έτοιμες να μιλάμε. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό στις ανακοινώσεις, όπως αισθάνεται κανείς, κι ότι έχεις ανάγκη τη δεδομένη στιγμή ❤️  
    • Καλέ γιατί το προδικάζεις;;; Όλα καλά θα είναι. Αφού μετριέσαι και ψιλό προσέχεις! Πόσες μέρες κάνουν να βγουν;;; Άσε!!! Εγώ δεν πολύ ξυπνάω για τουαλέτα. Αν ξυπνήσω, θα είναι μια φορά. Αλλά για την αλλαγή πλευρού... σε νοιώθω! Για τη θάλασσα όπως είπα ίσως είναι λίγο υπερ προστατευτικός!
    • Καλέ τι χαζά είναι αυτά;;; Δηλαδή αν αύριο αισθάνεσαι τελείως "καλά" θα μπεις ξανά στο ίδιο τριπάκι;;; Συμπτώματα είναι! Τη μια μέρα θα έχεις το ένα, την άλλη το άλλο και κάποια άλλη μέρα δε θα έχεις τίποτα!!! Για ηρέμησε σε παρακαλώ πολύ και μη μου αγχώνεις και στεναχωρείς το μπιζελάκι σου!!! Όσο για την ανακοίνωση... όπως, όποτε και σε όποιον θέλεις εσύ και μόνο θα το πεις!!! Σιγά μην καταπιεστούμε και για αυτό!
    • Ναι, κουλό. Κ εγώ δεν το είχα ξανακούσει, μου φαινόταν πολυ αντιφατικο, γι αυτό ρωτούσα την κοπέλα πώς εγινε... Τελικα από τιποτα δεν μπορούμε να είμαστε 100% ήσυχοι.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...