Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ


tselinkas

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑ.ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΟΙΚΙΟ.ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ.Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕ ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ.ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ..

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΞΕΡΟΥΜΕ,ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ-ΚΑΦΕΝΕΙΑ-ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟ...ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΙΜΑΡΙΣΜΑΤΑΚΙ 2ΔΩΜΑΤΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ..ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΗΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΠΑΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ...ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΛΥΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΚΡΕΒΑΤΙ...ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΓΡΑΨΑ?ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΑΜΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται και θα φεύγαμε...

εδώ το έχουμε συζητήσει τόσες φορές που ο άντρας μου έχει και μόνιμη δουλειά

Πόσο μάλλον αν είμασταν και οι 2 άνεργοι..

δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς

http://www.patriotaki.com/forumdisplay. ... e5c4b&f=72

κοίτα κι εδώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν γνωρίζω τίποτα απ' αυτά γιατί δεν ψάχνεις μέσα στο google για κοινότητες που μπορεί να υπάρχουν καθώς επίσης και στην πρεσβεία. Νομίζω ότι θα σας δώσουν αρκετές πληροφορίες.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ρθουν όλα όπως ακριβώς τα θέλετε.

;);););););););););)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑ.ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΟΙΚΙΟ.ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ.Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕ ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ.ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ..

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΞΕΡΟΥΜΕ,ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ-ΚΑΦΕΝΕΙΑ-ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟ...ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΙΜΑΡΙΣΜΑΤΑΚΙ 2ΔΩΜΑΤΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ..ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΗΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΠΑΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ...ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΛΥΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΚΡΕΒΑΤΙ...ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΓΡΑΨΑ?ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΑΜΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ψαξε σε εφημεριδα με αγγελιες!!!!! παντου υπαρχουν αγγελιεσ που ζητανε ελληνες για κουζινα για ελληνικα εστιατορια σε γερμανια!!! οι ιδιοκτητεσ σου παρεχουν κ στεγη!!!

πηγε ενα φιλικο μου ζευγαρι πριν απο 5 μηνες κ ειναι ακομα εκει!! τα παιδια ομωσ δεν τα πηραν μαζι τους!!! θα δον πωσ ειναι τα πραγματα κ μετα θα αποφασισουν αν μεινουν!!! 1000 ευρω ομισθοσ τους ...αμα μπορεσω να μηλησω μαζι τουσ θα σου πω αν γνωριζουν κατι!!!! αλλα κ αυτοι απο αγγελια στην εφημεριδα το ειδαν κ πηγαν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΖΗΤΑΝΕ ΖΕΥΓΑΡΙ ΟΧΙ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ.ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μενω Γερμανια τα τελευταια 10 χρονια. Η πρεσβειες δεν νομιζω να μπορεσουν να σε βοηθησουν. Στην Ελλαδα εχει γραφεια ευρεσεως εργασιας. Μια φιλη μου εβρισκε καθε τοσο δουλεια για Ολλανδια σε κουζινες και της προσφεραν παντα και σπιτι. Γιατι δεν ρωτας και εκει? Θα εχει σιγουρα κατι.

Εδω που ειμαι η VW παιρνει ατομα αυτον τον καιρο αλλα θελει να μιλας την γλωσσα. Σε συμβουλευω να μαθετε εστω και λιγα γερμανικα πρωτα και μετα να ψαξετε κατι. Αλλιως θα μεινετε μονο σε Ελληνικα εστιατορια δυστυχως. Και μην νομιζεις πως εδω περνουν ξενους σε γερμανικες δουλειες. Πρεπει να εχεις παντου αναγνωρισμενα πτυχια και να μιλας απταιστα την γλωσσα αλλιως δεν...Ο αντρας μου εκανε 10 χρονια να βρει την δουλεια που ειναι τωρα και σε λιγο καιρο ευελπιστω να μπω και εγω εκει.

Καλη τυχη ευχομαι σε οτι και να κανετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μας πειραζει να ειναι σε κουζινα..δουλεια να ναι και οτι να ναι..αλλα σπιτι πως να βρει δεν ξερουμε για να μεινει να παει να ρωτησει?οπως ειπα ψαξαμε και στις αγγελιες και τιποτα.μονο ζευγαρια ζητανε.εγω λογω αλλεργιας του μικρου δεν μπορω να αφησω εδω τα παιδια και να φυγω μαζι του χωρις αυτα δυστυχως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να θες να δουλεψεις ρε παιδια οχι για τα λουσα αλλα για να μην πεινασει η οικογενεια σου και να μην βρισκεις πουθενα ενα μεροκαματο.ειμαστε πολυ απελπισμενοι πια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πατσυ μου τωρα ειδα το ποστ σου..Κριμα ρε γαμωτο .Το σκεφτηκατε καλα γιατην Γερμανια? Απο οτι ξερω πρεπει να ξερεις καλα τη γλωσσα .Εχω παει Γερμανια .στην κολωνια.

Ειναι και δυσκολη γλωσσα.

Αν ακουσω παντως κατι για δουλεια θα σου πω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tselnikas καλημερά και απο εμένα. Υπάρχουν συγγενεις σας κάπου στον κόσμο που θα μπορουσαν να τεινουν χερι βοηθειας? Αγγλικά ξέρετε? Μην κολλατε σαν ολους τους Βορειοελλαδιτες στην Γερμανία. Αν ξερετε Αγγλικά η Ολλανδια ειναι επισης μια καλή χωρά γιατί οι κατοικοι της εχουν τα Αγγλικά σαν 2η γλωσσα τους. Οσο αφορά την αλλεργια του παιδιου σου εχει να κανει με τις τροφες? με τι? δεν θα μπορουσατε να παει πρωτα ο αντρας σου και σε 2 μηνες ας πουμε να πατε και εσείς? Τα πραγματα για πολλους ανθρωπους ειναι δυσκολα στην Ελλαδα. Ηταν παντα αλλα παραεγινε το κακο. Κοιτάξτε οπου πατε να στεριωσετε,να ερχεστε εδω για διακοπες οπως κανουν ολοι οι δικοι μου συγγενεις και να περνατε τελεια. Δυστηχως ζουμε σε μια απο τις ομορφοτερες χωρες τιυ κοσμου αλλα ετσι οπως παει δεν θα μπορουμε να την χαρουμε. Επισης χωρα με ευκαιριες ειναι και ο Καναδάς και με ανθρωπινο προσανατολισμό για τον μεταναστη αλλα ειναι μακριά και δεν ξερω αν υπαρχει η δυνατότητα. Μηπως εστω καποιος μακρινός συγγενης βρισκεται εκει εστω για ηθική υποστήριξη? Αυτες ηταν οι σκεψεις μου πιστευω να βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα πατσυ...λυπαμαι πολυ που αντιμετοπιζεται τετοιο προβλημα...δυστυχως δυσκολεψαν πολυ τα πραγματα και μας βλεπω ολους παλι να μεταναστευουμε....

κατι ειχα ακουσει για την αυστραλια...κοιτα το λιγο...θεωρητικα ειναι απο τις καλυτερες χωρες για δουλεια...προσφατα ζηταγανε ατομα για δουλεια απο ελλαδα....

κοιτα στο προξενιο τους...ισως μπορει να σε κατατοπησουν...

καλο κουραγιο και ευχομαι οτι καλυτερο για την οικογενεια σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια.οχι δυστυχως τα ψαξαμε ολα.ουτε καναδα μπορουμε ουτε αυστραλια.πρωτα ψαξαμε να παμε σε αυτες τις 2 χωρες..θελουν συγγενεις πρωτου βαθμου η αμα σπουδαζεις η αμα σου στειλει βιζα ο εργοδοτης σου.γιωτου αυτα που ακουσες για την αυστραλια να οντως θελουν αλλα εξειδικευμενα ατομα και τωρα αρχες οκτωβριου στην αθηνα θα εχουν συγκεντρωση οσοι ενδιαφερονται να τους πουν ποιες ειδικοτητες χρειαζονται..κατι που εμεις δεν εχουμε δυστυχως..

ναι αλλερηια σε τροφες εχει ο μικρος και θηλαζω.

ετσι θελουμε να το κανουμε.να φυγει πρωτος ,να βρει δουλεια ,να βρει σπιτι και μετα να παμε εμεις...ποσο δυσκολη εγινε η ζωη μας μεσα σε μια μερα ρε παιδια..εκει που τα χεις ολα(Ολα σχετικα ετσι?τα αυτονοητα) τα χανεις ολα και για σας.

βαλαμε χτες πωλητηριο στοπ αμαξι μας που με χιλια ζορια το πηραμε περσι.και το δινουμε και πολυ πιο κατω μπας κ το παρει κανεις...ποσο πονεσε αυτο το πωλητηριο..τεσπα...οποια αλλη εχει καμια ιδεα πειτε μας....φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου φαινεται οτι και η μεταναστευση εχει γινει δυσκολη...τι να πω....

δεν εχω αλλες ιδεες....σορυ......

ελπιζω να βρεθει κατι συντομα και να μην χρειαστει να φυγετε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα,απ οτι ξερω σου βρισκουν οι ιδιοι στεγη. Και αμα εχεις παιδια σου βρισκουν και σχολεια,για να δουλευετε και οι 2.

Δες και εδω, αμα γραφτεις βλεπεις και δωρεαν τα στοιχεια του εργοδοτη!

http://www.xe.gr/ProfessionalServices/b ... 31863.html

http://www.xe.gr/jobs/evresi,mageiroi-s ... 45071.html

http://www.korona-omogenias.de/EktaktesAgelies.html

Ευχομαι τα καλυτερα... Και εμεις λεμε βα φυγουμε του χρονου, να εχω γεννησει πρωτα... Μακαρι να τα καταφερουμε. Προσωπικα τη σιχαινομαι την Ελλαδα και απορω πως την χαρακτηριζουν ως την ωραιοτερη χωρα.. Ελεος... :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σαι καλα καλη μου.ναι παιζουν κ 2 παιδια...εγω δεν σιχαινομαι τον τοπο αλλα αυτα που μας κανανε εδω και την καταντια του να μην μπορεις να χεις εστω μια δουλεια..ελεος...πως θα ζησουμε αμα δεν δουλευουμε???τα παιδια τι θα απογινουν?μονο να φανε αυτοι τους νοιαζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Πάτσυ μου πολύ έχω στεναχωρεθεί με αυτά που διαβάζω.......κι εμείς στο ίδιο χάλι είμαστε, προχθές απολύθηκε ο άντρας μου από το ξενοδοχείο που δούλευε (και του κόλλησαν 99 ένσημα οι μ@λ@κες ενώ χρειάζονται 100 για το ταμείο ανεργίας και τώρα κινδυνεύουμε να το χάσουμε και αυτό) και όπως γνωρίζεις ετοιμαζόμαστε και για γεννητούρια!!!! Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά...πραγματικά εύχομαι να βρείτε μία λύση γρήγορα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...