Μετάβαση σε περιεχόμενο

κινητικοτητα μωρου 8μιση μηνων


Recommended Posts

καλημερα μανουλες!εχω ενα μωρακι 8 μηνων και 3 εβδομαδων περιπου.ηθελα να σας ρωτησω πως ηταν τα μωρακια σας κινητικα σε αυτη την ηλικια.ο μπεμπης μου καθεται μονος του πια.απο κει και περα δεν κουνιεται απο τη θεση του,δε θελει να στηριχτει οταν τον βαζω καπου,και δεν συλλαβιζει καθολου.ισως ειμαι λιγο υπερβολικη,απλα χθες πηγαμε σε ενα φιλικο σπιτι με μωρακι ενα μηνα μεγαλιτερο απο το μπεμπη το οποπιο στηριζοταν ,εκανε βηματα υποβασταζομενο και συλαβιζε αρκετα,επισει ακουγε σε εντολες κανε γεια και αλλα τετοια.εμεις ακομα δεν κανουμε τετοια.σιγουρα το καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους απλα θα ηθελα να ακουσω και την εμπειρια σας σε αυτο το θεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α μην αγχωνεσαι!! προφανως ειανι απο τα ησυχα μωρακια...

εμας 8.5 μηνων σηκωνοταν ορθιος κ περιφεροταν με μεγαλη ανεση στο σπιτι..

απο πολυ μικρος ηταν γενικα πολυ δραστηριος, ακομα κ ασαραντιστος κουνουσε χερια ποδια ολη την ωρα..

οπως λες κ εσυ το καθε παιδακι εχει το δικο του ρυθμο, θα τα κανει ολα οταν ερθει η ωρα του!

ειναι πολυ νωρις να αγχωνεσαι απο τωρα για τεταοι θεματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο

εμεας 8μηνων μπουσουλαγανε και πιανονταν

11,5 μηνων περπαταγανε

της κουμπαρα μου 13 μηνων με το ζορι στεκεται στον κωλαρακο του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρκερ μου νομιζω να καθεται στο ποπουδακι του κανονικα για ωρα στον 8 μηνα το αργοτερο ειναι οροσημο αναπτυξης.νομιζω δηλαδη...δεν ειμαι και γιατρος.ο παιδιατρος τι λεει ολα καλα?σορρυ κι ολας απλα μου φανηκε παραξενο μη με παρεξηγεις :oops::oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Να σου πω και για μας αν το διαβαζεις ακομα το θεματακι.....η μικρη μου ειναι σχεδον 9 μηνων οπως φαινεται και στο τικερακι και να σου πω τι κανει...καθεται καλα κανει βαρελακια απο ανασκελα μπρουμητα και το αντιθετο σηκωθηκε χθες απο ξαπλωμενη καθιστη και απλα αρχισε να τεντωνει τα ποδια της και να θελει να την κραταω ορθια φυσικα χωρις ομως να μπορει ακομα να στηριξει το βαρος τησ καλα με αποτελεσμα να τα λυγιζει και αντε παλι να τα τεντωνει.και φυσικα δεν μπουσουλαει απλα σερνεται λιγο και καθεται στα τεσσερα για δευτερολεπτα,,δεν μπορει να γονατισει τα ποδαρακια της με αποτελεσμα να μην μπορει να σηκωθει να πιαστει απο επιπλα...και μια μερα πιαστηκε απο τα διχτυα και σηκωθηκε απο το παρκο,μονο μια φορα το εκανε και το σωμα της πηγαινε σαν ζελε..ασταθες...εγω κανω υπομονη και ξεω οτι ολα τα παιδια δεν εχουν τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης...εσενα πως ειναι τωρα που ειναι 10 μηνων???τι κανει βελτιωθηκε σε καποια πραγματα????εγραψα και στο θεμα χειμωνιατικα μωρα γενεθλια,,πρεπει να διαβασα οτι εγραψες και εκει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...