Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πώς θα βάψω κυματιστά τον τοίχο;;; :)


etoile!

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσακια μου. Θέλω να βάψω το δωμάτιο όπως αυτό http://www.cosycorner.gr/el/category/%C ... %B1%CF%82/ και να κολλήσω μετά τα αντίστοιχα αυτοκόλλητα. Το πρόβλημα είναι το κύμα που χωρίζει τα χρώματα. Πως θα το πετύχουμε? Με χαρτοταινία που μας είπαν στα μαγαζιά το θεωρώ δύσκολο γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες ταινίες με καμπύλες. Καμιά καλή ιδέα?

Μήπως έχει καμιά σας τίποτε οδηγίες από την εταιρεία να μου στείλει;;; :D

Ευχαριστώ! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο αντρασμου ζωγραφησε τις καμπυλες με μολιβι στον τοιχο εβαψε πρωτα το ανοιχτο με λεπτο πινελο και μετα το σκουρο.

Τα κυματα λιγο δυσκολο με χαρτοταινια...αμα ειναι ριγες ειναι ευκολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΒΑΨΕΤΕ ΤΟ ΤΟΙΧΟ ΚΥΜΑΤΙΣΤΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ SITE ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΠΟΥ Ο ΜΠΟΜΠΙΡΑΚΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΞΕΤΡΕΛΑΘΕΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ ωραιο

αρχικα αυτο που θελεις ευτυχως ειναι η ευκολη εκδοχη του κυματιστου

αρχικα θα βαψεις τον μισο τοιχο λευκο και με μια χαρτοταινια μόλις στεγνωσει θα φτιαξεις το σχεδιο του κυματιστου που σου αρεσει

ξεκολλαει η ταινια αυτη και δεν αφηνει σταμπα στον τοιχο

μετα θα βαψεις τον υπολοιπο τοιχο πανω απο την χαρτοταινια θαλασσι

το δυσκολο στην υποθεση ειναι να καταφερεις να κανεις ομοιομορφο το κυμα

κανονικα θα χρειαστει να περασεις το σχεδιο με κοφτακι

αλλλα θα χαραξεις και τον τοιχο μαζι οποτε δεν ξερω εαν φαινεται ομορφο

γιατι δεν ρωτας στο χρωματοπολειο

λογικα θα εχουν κυματιστη ταινια

οντως σε ριγα ειναι πιο ευκολο

καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο σχέδιο θέλω να κάνω κι εγώ, όταν επιτέλους θα φτιάξουμε το παιδικό δωμάτιο... :P

Στο site πάντως αν δεις, λέει κάτω κάτω ότι σου στέλνουν και οδηγίες για το πως θα το φτιάξεις. Μήπως να τους έκανες ένα τηλεφώνημα;;

Μετά πες μας πως το έφτιαξες εε;;; :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΣΚΕΨΗ Η ΟΠΟΙΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ. ΘΑ ΒΑΨΕΙΣ ΑΡΧΗΚΑ ΕΝΟΕΙΤΕ ΤΟΝ ΜΙΣΟ ΤΟΙΧΟ ΑΣΠΡΟ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΡΟΛΑΚΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑΖΙΟ ΧΡΩΜΑ ΘΑ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΑΠ'ΤΟ ΠΙΝΕΛΟ. ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΕΙΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΣΤΟ ΡΟΛΑΚΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΕ Η ΕΝΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΒΑΨΕΤΕ ΤΟ ΤΟΙΧΟ ΚΥΜΑΤΙΣΤΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ SITE ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΠΟΥ Ο ΜΠΟΜΠΙΡΑΚΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΞΕΤΡΕΛΑΘΕΙ!!!!

:YMHUG::YMHUG::YMHUG:[smilie=love2.gif][smilie=love2.gif][smilie=love2.gif][smilie=love9.gif][smilie=love9.gif][smilie=love9.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ ωραιο

αρχικα αυτο που θελεις ευτυχως ειναι η ευκολη εκδοχη του κυματιστου

αρχικα θα βαψεις τον μισο τοιχο λευκο και με μια χαρτοταινια μόλις στεγνωσει θα φτιαξεις το σχεδιο του κυματιστου που σου αρεσει

ξεκολλαει η ταινια αυτη και δεν αφηνει σταμπα στον τοιχο

μετα θα βαψεις τον υπολοιπο τοιχο πανω απο την χαρτοταινια θαλασσι

το δυσκολο στην υποθεση ειναι να καταφερεις να κανεις ομοιομορφο το κυμα

κανονικα θα χρειαστει να περασεις το σχεδιο με κοφτακι

αλλλα θα χαραξεις και τον τοιχο μαζι οποτε δεν ξερω εαν φαινεται ομορφο

γιατι δεν ρωτας στο χρωματοπολειο

λογικα θα εχουν κυματιστη ταινια

οντως σε ριγα ειναι πιο ευκολο

καλη επιτυχια

Το θεμα ειναι οτι ειναι 3 χρωματα (εχει και μπεζ χαμηλα),αυτο με μπερδευει, με ποιο χρωμα να ξεκινησω!!! Αν ηταν 2, θα ηταν πιο απλο... :shock:

Θελω και υπερπαραγωγη τρομαρα μου!!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίδιο σχέδιο θέλω να κάνω κι εγώ, όταν επιτέλους θα φτιάξουμε το παιδικό δωμάτιο... :P

Στο site πάντως αν δεις, λέει κάτω κάτω ότι σου στέλνουν και οδηγίες για το πως θα το φτιάξεις. Μήπως να τους έκανες ένα τηλεφώνημα;;

Μετά πες μας πως το έφτιαξες εε;;; :D

Ναι, εχει οδηγιες μεσα, απλα βρηκα τα ιδια αυτοκολλητα πιο φτηνα στο ebay, γι αυτο ελεγα αν καμια κοπελα ειχε τις οδηγιες για το βαψιμο, να το ξεκινησουμε και να εχουμε τελειωσει μεχρι να μας ερθουν απο το εξωτερικο... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχικα θα βαψεις τον μισο τοιχο λευκο και με μια χαρτοταινια μόλις στεγνωσει θα φτιαξεις το σχεδιο του κυματιστου που σου αρεσει

ξεκολλαει η ταινια αυτη και δεν αφηνει σταμπα στον τοιχο

μετα θα βαψεις τον υπολοιπο τοιχο πανω απο την χαρτοταινια θαλασσι

έτσι ακριβώς :)

πολύ ωραιο θεματάκι :-bd

βέβαια μπορείς να πάρεις και ταπετσαρία μία άσπρη και μία γαλάζια και να την κόψεις αναλόγως!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, εχει οδηγιες μεσα, απλα βρηκα τα ιδια αυτοκολλητα πιο φτηνα στο ebay, γι αυτο ελεγα αν καμια κοπελα ειχε τις οδηγιες για το βαψιμο, να το ξεκινησουμε και να εχουμε τελειωσει μεχρι να μας ερθουν απο το εξωτερικο... :D

Μμμμμ... δεν το'χα σκεφτεί να τα ψάξω έξω!!! Ευχαριστώ για την ιδέα!!!

Με το καλό!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Τελικά το φτιάξαμε μόνοι μας...

Βαψαμε ασπρο τον τοιχο μεχρι καποιο υψος. Πήραμε χαρτοταινία λεπτη, την κολλησαμε κυματιστα στον τοιχο, βαψαμε το θαλασσι και μετα παλι χαρτοταινια και το μπεζ για την αμμο.

Αυτοκολλητα... Πηρα τα ιδια ακριβως απο το ebay 20 ευρω φτηνοτερα και μου ηρθαν σε 1 εβδομαδα το πολυ!!!! :shock:

Οχι τιποτα αλλο, στο cosycorner ειχα στειλει κατι αποριες για προϊοντα και ποτε δε πηρα απαντηση. Οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να ψωνισω απο εκει, ακομα και ιδια τιμη να ειχαν!!! :evil:

Αμα θελει καμια μανουλα να κανει κατι παρομοιο και εχει αποριες ας με ρωτησει!!

Παντως εγινε τελειο το δωματιο μας.. Και ο μπαμπας μας ειναι υπερηφανος... καμαρωνει σαν κοκορι!!!! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...