Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!!!!!!αρχιζουμε!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα, καλημέρα, δεν ξέρω τι να πω :lol::lol: έχω κάνει τη νύχτα μέρα κορίτσια...... πολλές καούρες....πάρα πολλές....ουφ ουφ και πάλι ουφ......

maryloo28 ωραία ιδέα αυτή με τα πουγκάκια, εμείς ευτυχώς δεν έχουμε σόι στην Αθήνα μόνο φίλοι και έτσι θα πάρει ο καλώς μου ένα κουτάκι με λίγα γλυκά και είμαστε μια χαρά.....

Ναι κορίτσια τα μπουχεσάκια μου μεγαλώνουν :lol::lol:

Νάντια είναι απίθανο αίσθημα, ο ένας είναι αριστερά με το κεφάλι κάτω και ο άλλος είναι δεξιά το κεφάλι πάνω.... από την αρχή ο αριστερός ήταν πιο ζώρικος και πιο μεγάλος, τώρα όμως έχουν αλλάξει ο αριστερός είναι πιο ήσυχος και ο δεξιός τον έφτασε σε β'άρος και έχει γίνει πολύ ζωηρός :shock::lol: έχουν πολύ πλάκα, πολλές φορές χτυπάνε και τα δύο μαζί και πάει πέρα δόθε η κοιλιά, λες και μαλώνουν, μάλλον τσακώνονται για το φαΪ :lol::lol: βέβαια είναι πιο δύσκολα, ΄κουβαλάω πολύ βάρος και είμαι τώρα είδη όσο ένα τελειόμηνο μωράκι..... θέλει υπομονή..... και την τελευταία εβδομάδα πονάω και στο κρεβάτι δεν βολευομαι, ούτε καν πλευρό μπορώ να γυρίσω, καούρες, πρησμένα πόδια, και κάθε λίγο πάω για τσίσα :roll: και έχω ακόμα τουλάχιστον 1 μήνα μπροστά μου....... θα περάσουν όμως και μετά θα είναι απόλαυση με δύο μωράκια, λίγο δύσκολα στην αρχή, αλλά μόνο και μόνο που βλέπω κάποια βιντεάκια με δίδυμα στο youtube τρελαίνομαι!!!!!!!!!! Ευάκι έτσι δεν είναι?

Χρύσα μου υπομονή και εγώ έτσι είμαι και προσπαθώ μέσα στην μέρα όποτε μπορώ να κοιμηθώ λίγο έστω και μία ωρίτσα, αλλά πόνους πολλούς, όλο το κορμί με πονάει λες και με έχει πατήσει νταλίκα :shock:

Νάντια άντε ξεκίνα με ετοιμασίες.....τρέχουμε λέμε :lol::lol:

Άντε καλό βράδυ σε όλες και όνειρα γλυκά!!!!! μάκια πολλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κ απο εμένα κ καλό μήνα!

Κική μου κ εγω μια απο τα ίδια!Την νύχτα μέρα έχω κάνει!Παρόλο που κοιμηθηκα αργα πάλι 01:30 ,04:30 ξύπνησα κ δεν μπόρεσα να ξανακοιμηθώ!με έπιασε κ μια τρελή φαγούρα στην κοιλιά κ σε όλο το σώμα!Ευτυχώς δεν έχω καούρες..

Νάντια ξεκινα ετοιμασίες να αλλάξει λίγο η διάθεσή σου!Καιρός είναι!!

Εγώ θελω καναδυο πραγματάκια ακόμα κ έτοιμη η βαλιτσούλα μου.Του μπέμπη τα πράγματα τα έχω ήδη έτοιμα!Σήμερα-αύριο θα μου φέρουν κ τις κουρτινες του δωματίου κ ήμαστε έτοιμοι κ απο εκεί..

Σε λίγες μέρες μπαίνω στον μήνα μου..Δεν μπορώ να το πιστεψω..Πολύ λίγο μας έμεινε..Υπομονή κ κουράγιο σε όλες!

Με το καλό να πάρουμε τα μπεμπάκια μας αγκαλίτσα!

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα!!!!!!!!!!!

Δεν ήξερα οτι μόνο στην Κρήτη κερνάμε κουφέτα στην γέννα :? είχα την εντύπωση πως ήταν γενικότερα Ελληνικό έθιμο :D Για τα γλυκά που πρέπει να είναι λευκά πιστεύω το έχετε και εσείς ε;

Εγώ θα έχω πάλι μεγάλο θέμα με το σόι που θα θέλει να έρθει να μας ευχηθεί.... πείτε ρε κορίτσια αν είμαι παράλογη να κάτσω τουλάχιστον να το σκεφτώ πιο ήρεμα.... Λοιπόν, εγώ προτιμώ να έρθουν όλοι όσοι θέλουν να μου ευχηθούν στην κλινική. Οι συγγενείς μου όμως στην 1η μου γέννα είχαν έρθει στο σπίτι :twisted: είχα το ζόρι μου με το μωρό σαν φρεσκομανούλα, είχα το θηλασμό, είχα και τις θειάδες που έπρεπε να περιποιηθώ στο σπίτι και να το έχω να λάμπει γιατί έκαναν εξονυχιστικό έλεγχο μην τυχόν και έχει πουθενά καμιά σκονίτσα. Μετά κέρνα γλυκά, κάνε καφέδες, βγάλε για τους άντρες τσικουδιά που θέλουν όμως και μεζέδες... ουφ.... είχαν παίξει τα νεύρα μου.

Τώρα που θα έχω το νεογέννητο αλλά και τον Χριστόφορο πως θα έχω και το κουράγιο να είναι το σπίτι στην εντέλεια και να περιποιηθώ και το σόι;;;;; Εντάξει δεν λέω ότι το σπίτι μου είναι αχούρι, ίσα ίσα. Αλλά ο Χριστόφορος σκορπίζει τα παιχνίδια του στο σαλόνι και φαίνεται ότι είναι ασυγύριστο όλο το σπίτι. Και το θέμα είναι πως όλοι αυτοί πάντα έρχονται απροειδοποίητα :twisted::twisted::twisted: ούτε ένα τηλέφωνο την ώρα που φεύγουν από το σπίτι τους ρε παιδί μου και εκνευρίζομαι..... Όχι πείτε μου αν είμαι παράλογη και τί μπορώ να κάνω;;;; Σόρυ αν σας έπρηξα... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου και καλό μήνα!

Βλέπω ετοιμάζεστε σιγά σιγά οι περισσότερες. Κάνατε και τη βαλιτσούλα...τι καλά!

Εγώ δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ ακόμα με τις ετοιμασίες δυστυχώς. Στις 6 γυρνάω από τη δουλειά, ένα μπανάκι να κάνω... 2 πιάτα να πλείνω... κάτι να ετοιμάσω να φάμε... πήγε 9-10, η ώρα δλδ που με πιάνει η μεγάααλη νύστα...κάθομαι το πολύ καμιά ωρίτσα στον καναπέ με τον σύζυγο να ειδωθούμε τα 2 μας...και ύπνο!!! Το σ/κ μια στην πεθερά, μια στην άρρωστη θεία, μια στον παππού στο χωριό... ούτε καταλαβαίνω πως περνάει. Άντε, ακόμα ο Φλεβάρης έμεινε και μετά επιτέλους θα σταματήσω κι εγώ!

Εμείς πήγαμε τη Δευτέρα στο γιατρό και ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ όλα καλά. Όντως ο πλακούντας έχει περισσότερα ασβεστώματα απ' όσο θα' πρεπε αλλά ακόμα δεν έχει επηρεάσει την ανάπτυξη του μωρού. Ο λεβέντης μας είναι 1730γρ. και πολύ πολύ πολύ ζωηρός. Ας ελπίσουμε να συνεχίσουν έτσι καλά τα πράγματα...

Κική μου, πωπωωω, πραγματικά αναρωτιέμαι πως μπορείς και κινείσαι ακόμα... 4 κιλά... μεγάλωσαν τα ζουζουνάκια σου και η κοιλίτσα σου για να τα χωρέσει. Εγώ δεν έχω ούτε τη μισή κοιλιά από σένα ακόμα και ήδη να σηκωθώ από τον καναπέ μόνη μου δεν μπορώ καλά καλά... Πραγματικά σας θαυμάζω διδιμομανούλες!!!!!!

Νάντια μου, εμείς οι 2 μάλλον κάπως παράλληλα κινούμαστε στο θέμα των ετοιμασιών...δειλά δειλά. Εύχομαι να είναι όλα καλά στην επόμενη επίσκεψη και να αρχίσεις κι εσύ σιγά σιγά να κατεβάζεις ρουχαλάκια. Περαστικούλια και με τους εμετούς...

Χρύσα μου σε βρίσκω πανέτοιμη!!! Πολύ χαόρομαι!!! Όσο για το θέμα του ύπνου... υπομονή! Εγώ ευτυχώς ακόμα κοιμάμαι μια χαρά. Άντε να σηκωθώ μια φορά το βράδυ για τουαλέτα και αυτό όχι πάντα. Ελπίζω να μην έρθουν και σε μένα ξενύχτια ακόμα γιατί νιώθω πως έχω πολλή ανάγκη από ύπνο..............

maryloo, όταν λες πως έρχονται σπίτι, εννοείς πριν σαραντήσεις??? Αν ναι, τότε όχι, δεν είσαι καθόλου παράλογη!!!!! Το θέμα με τα λευκά γλυκάκια να σου πω την αλήθεια δεν το ξέρω. Ούτε για τα κουφέτα. Ίσως να κάνω και λάθος αλλά νομίζω πως απλά παίρνουμε ένα κουτί με οτιδήποτε γλυκά για κέρασμα. Οτι πρέπει να είναι λευκά δεν το έχω ακούσει...

Φιλάκια πολλά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλο μηνα! Αντε σε ενα μηνα αρχιζουν να ερχονται τα πρωτα μωράκια!! Με το καλο!

Maryloo να χαιρεσαι τον Χριστόφορο σου, τώρα το προσεξα οτι ειχατε γενέθλια!

Πολυ ωραια η ιδεα σου για κερασμα, ουτε μεις εχουμε καποιο εθιμο σχετικο με ασπρα γλυκα ουτε με κουφετα. Η αληθεια ειναι οτι και egv protimv να ερθουν οι περισσοτεροι στην κλινικη, γιατι δε μου αρεσει να ερχονται σπιτι και να θελουν ολοιν να το αγγιξουν, να το παρουν αγκαλια κτλ και επειδη ντρεπομαι δε λεω τιποτα απλα τρωγωμαι μεσα μου και εχω και τον αντρα μου να φωναζει εμενα.

Κικη μου δε μπορω να φανταστω πως νιωθεις, εγω σχεδον με 2 κιλα και σημερα που πηγα να ψωνισω σε καθε διαδρομο ηθελα να καθομουν και λιγο , οχι να εχω συνολο 4 κιλα!! Λιγο σου εμεινε και θα κρατας ταμαναρια σου αγκαλια ! Αποφασισες αν θα πατε με καισαρικη η φυσιολογικο?

Και εγω με τον υπνο εχω καποιο θεμα, τρομαζω οποτε ερχεται η νυχτα γιατι βρυκολακιαζω και μετα γυρω στις 5.30 που ξυπνα ο αντρας μου με πιανει ενα γλυκος υπνος και το πρωι δε σηκωνομαι.. ευτυχως ειναι και η κορη μου αριστοκρατισσα και δεν ξυονα πριν τις 10! :)

Ναντια μου αντε σιγα σιγα να βρισκεις και συ ρουχαλακια να ετοιμαζεσαι, Τελικα οι εμετοι δε σε αποχωριζονται, περαστικα σοΗ!

Χαρα μου ειδες ευτυχως πανε πολυ καλα τα πραγματα, να αρχισεις και εσυ να ετοιμαζεσαι σιγα σιγα.

Και μεςι πηγαμε χθες εγινε 1910 αλλα δε νας εκανε τη χαρη να δουμε καλα το προσωπο του γιατι στο ενα ματι ειχε το χερι του και στο αλλο το ποδι του :D :D ετοιμαζεται για ακροβατικα το καλο μου..

Αντε σας αφηνω γλυκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλο μηνα! Αντε σε ενα μηνα αρχιζουν να ερχονται τα πρωτα μωράκια!! Με το καλο!

Maryloo να χαιρεσαι τον Χριστόφορο σου, τώρα το προσεξα οτι ειχατε γενέθλια!

Πολυ ωραια η ιδεα σου για κερασμα, ουτε μεις εχουμε καποιο εθιμο σχετικο με ασπρα γλυκα ουτε με κουφετα. Η αληθεια ειναι οτι και egv protimv να ερθουν οι περισσοτεροι στην κλινικη, γιατι δε μου αρεσει να ερχονται σπιτι και να θελουν ολοιν να το αγγιξουν, να το παρουν αγκαλια κτλ και επειδη ντρεπομαι δε λεω τιποτα απλα τρωγωμαι μεσα μου και εχω και τον αντρα μου να φωναζει εμενα.

Κικη μου δε μπορω να φανταστω πως νιωθεις, εγω σχεδον με 2 κιλα και σημερα που πηγα να ψωνισω σε καθε διαδρομο ηθελα να καθομουν και λιγο , οχι να εχω συνολο 4 κιλα!! Λιγο σου εμεινε και θα κρατας ταμαναρια σου αγκαλια ! Αποφασισες αν θα πατε με καισαρικη η φυσιολογικο?

Και εγω με τον υπνο εχω καποιο θεμα, τρομαζω οποτε ερχεται η νυχτα γιατι βρυκολακιαζω και μετα γυρω στις 5.30 που ξυπνα ο αντρας μου με πιανει ενα γλυκος υπνος και το πρωι δε σηκωνομαι.. ευτυχως ειναι και η κορη μου αριστοκρατισσα και δεν ξυονα πριν τις 10! :)

Ναντια μου αντε σιγα σιγα να βρισκεις και συ ρουχαλακια να ετοιμαζεσαι, Τελικα οι εμετοι δε σε αποχωριζονται, περαστικα σοΗ!

Χαρα μου ειδες ευτυχως πανε πολυ καλα τα πραγματα, να αρχισεις και εσυ να ετοιμαζεσαι σιγα σιγα.

Και μεςι πηγαμε χθες εγινε 1910 αλλα δε νας εκανε τη χαρη να δουμε καλα το προσωπο του γιατι στο ενα ματι ειχε το χερι του και στο αλλο το ποδι του :D :D ετοιμαζεται για ακροβατικα το καλο μου..

Αντε σας αφηνω γλυκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλες καλο μηνα ευχομαι κι εγω.Χαιρομαι γιατι σε γενικες γραμμες βλεπω ηρεμια στις ζωες σας και ολα πανε καλα.Κι εμενα ευτυχως ψιλοηρεμα ειναι τα πραγματα αν και ο μικρουλης μου εξακολουθει να βιαζεται.Ειμαι καθηλωμενη εντελως στο κρεβατι και εχω εντολη απο το γιατρο να αντεξω ακομα 5 εβδομαδες και να μη γεννησω :evil: .Εκανα και τις κορτιζονες μου και μαλλον θα κανω και επαναληπτικη σε 2-3 εβδομαδες παλι.Αλλα οι πουτ... οι συσπασεις δε λενε να σταματησουν,ουτε με γιουτοπαρ ουτε με μαγνησιο παιρνουν χαμπαρι.Θελω κι εγω να ετοιμασω πια πραγματα αλλα πως...Οτι μπορω το παιρνω και απο το ιντερνετ αλλα τα υπολοιπα θελουν ποδια...Ας ελπισουμε να προλαβω,οχι δωματια και τετοια εστω ομως τα ρουχαλακια τα πρωτα και κανενα σεντονακι,καμια κουβερτουλα...ο πισπιριγκος μου ειναι 1 κιλο.Ισα με ενα κοτοπουλο ενα πραγμα! :P Καλη συνεχεια κοριτσια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ πάλι.

Μumbasha μου χαίρομαι που διαβασα νεα σου,σε είχα στο μυαλό μου!

Άσε τα ψώνια τώρα,θα γίνουν όταν με το καλό γεννήσεις.Για τα ρουχακια που λες,ζήτα απο κάποιον να πάει σε κανενα mothercare η prenatal να σου φερει κανεναν καταλογο ή δες στο internet τους καταλόγους κ διαλεξε μερικά ρουχάκια..Μετα στείλε κάποιον να πάει να στα πάρει!Κ εγω απο ιντερνετ παρήγγειλα καποια πράγματα κ αλλά μου τα δώσανε!Εφτασε το κιλό το μαναρακι μου?Ευχομαι όλα να πάνε καλά κ να κρατηθει έστω 5-6 εβδομάδες ακόμα!

Μαριλού δεν το έχουμε το έθιμο με τα άσπρα τα γλυκάκια,μόνο στους γάμους τους μπεζέδες που ειναι άσπροι συνήθως..Ξερω κερνανε γλυκα στο μαιευτηριο κ γενικότερα αλλά ότι θελει ο καθένας!Κ εγω έχω σκοπό να στειλω κ στην δουλειά μου!

ΣΑς αφήνω πρέπει να πάω σε ένα παιδικό πάρτυ..

Φιλιά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου και καλο μήνα να έχουμε!! Και να μείνουν τα νινάκια μέσα και αυτο το μήνα ε μυμβασα;;

Αχ κορίτσια και σήμερα χάλια είμαι, έκανα 4-5 φορές εμετό και με πονάει και τρέλα η μέση μου. Ήταν και γκρινιαρης σήμερα ο Αργύρης μου, κάτι θα τον έφταιγε και αυτόν... Χιονισε και τρέλα εδώ, έπιασε για τα καλα.

Αχ Κική μου πραγματικά πρέπει να είναι πολυ τέλειο αυτο το συναίσθημα... Εδώ έναν έχω και κάθε φορα που κλωτσαει γελαω σαν χαζό πόσο μάλλον δυο!! Τέλεια και η φωτο του προφίλ. Και εγω θέλω να την αλλάξω να βάλω πιο φρέσκια!

Χρυσα μου πω πω μπαίνεις στο μήνα σου ε; Πως πέρασε έτσι ο καιρός! με τον ύπνο που λετε και εγώ έχω θέμα. Δεν μπορώ να κοιμηθώ πριν τις 2 και όταν τελικά κοιμάμαι ξυπνάει καμία δυο φορές το βράδυ ο Αργύρης μου και χάνω τον ύπνο μου. Το πρωι που ξυπνάει δεν μπορώ να ανοίξω μάτι μετα. Ευτυχώς και εμένα ξυπνάει κατα τις 9:30 - 10.

Μαριλού μου εδώ Κοζάνη πάντως ούτε με τα κουφετακια το έχουμε ούτε με λευκα γλυκακια. Όσο για το άλλο θέμα που λες για τα σόγια καθόλου μα καθόλου παράλογη δεν σε βρίσκω. εγω και στον πρώτο μου αλλα και τώρα όταν γέννησω με το καλό είχα πει ότι δεν θα δέχομαι κόσμο σπίτι. Αφού σαραντησω και μετα. Βλέπεις θήλαζα και όλη την ώρα ειδικά τις πρώτες μέρες ήμουν, σόρρυ κιόλας, με τα βυζιά απ'εξω... Οι επισκέψεις μου λειπανε... Κάποιες που επέμεναν κιόλας έλεγα ότι δεν αισθάνομαι καλα εκείνη την μέρα και τέλος. Τωρα και με τον Αργυρη ενασ λογοσ παραπανω.Πάντως αυτο που λες για τα παιχνίδια σε νιώθω απόλυτα... Πριν κάνουμε τον Αργυρη και ερχόταν η αδερφή μου με τα παιδιά ήμουν απο πίσω και μάζευα ότι έριχναν κ.τ.λ και μου έλεγε η αδερφή μου ότι κάτσε να γεννήσεις και να μεγαλώσει και να σε δω μετά. Τώρα απλά δεν δίνω σημασία..

Χαρα μου σε ζηλεύω που νιώθεις τις μέρες να περνάνε έτσι γρήγορα!! Έχει και αυτο την χάρη του. Ούτε θα καταλάβεις πως θα περάσει ο καιρός και θα έχεις αγκαλιά το παλικάρι σου! Και όλα καλα θα πανε με τον πλακουντα σας! Ο Θεός είναι μεγάλος και μας προσέχει όλες!

Νμ0113 πολυ καλα είστε στα κιλακια σας!αυριο έχει και γενέθλια η μικρή σου; Να σου ζήσει και να την χαίρεστε!!! Και το καλο και ο μπεμπης!

Μυμβασα μου εμείς μαζί βαδίζουμε! Και εμείς στο κιλό ήμασταν τελευταία φορα που πήγαμε στον γιατρο, ξαπλα και οι δυο, και εμένα μου είπε μέχρι την 32η βδομάδα να κρατηθώ χαχα! Για τα ψώνια μην σκας βρε. Και εγω θα ήθελα να πάω να ψωνισω αλλα αν πρέπει να παλουκωθω για να βγει όταν πρέπει το νινί μου, θα παλουκωθω και θα λέω ότι περνάω και ωραία. Για τα ψώνια που θα χρειαστεί εγω θα στείλω την μανούλα μου και την αδερφή μου. Δεν έχεις κανέναν να στείλεις; Μην στεναχωριεσαι μετα θα βγαίνεις να ψωνιζεις με το μωρακι σου. Αυτο να σκέφτεσαι!!

Αυτα τα νεα κορίτσια μου!! Φιλακια σε όλες και στις κοιλιτσες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κοριτσάκια!!!!

Καλό μήνα και από μένα!

Και εγώ από ύπνο χάλια είμαι. Με παίρνει για 3-4 ώρες το πολύ μετά τις 5 το πρωί.Κατά τα άλλα είμαι πολύ καλά. Η μπεμπούλα ζωηρή. Τώρα τελευταία ξεκίνησε κάτι κωλοτούμπες... απίστευτη!

Συνήθως νυχτιάτικα κάθομαι και σας διαβάζω. Χαίρομαι να μαθαίνω νέα σας. Βλέπω όλες καλά είμαστε...

Νάντια μου, περαστικά με το στομάχι σου!

Από ετοιμασίες και εγώ τίποτα δεν έχω κάνει, γιατί είχα άλλα τρεξίματα, αν και είναι πρώτο μου παιδάκι και δεν έχω τίποτα έτοιμο. Μια χαρά προλαβαίνουμε( και χωρίς άγχος) 8-)

Κική, σε ζηλεύω για την κοιλίτσα σου!!! Μια κούκλα είσαι στην φωτογραφία!!! Κατά τα άλλα μόνο εσύ ξέρεις τί περνάς. Είναι διπλά και τα βάσανα, και οι χαρές σου :) .

MUMBASHA, κουράγιο και υπομονή! Όλα θα πάνε καλά! Μπράβο στον μπέμπη σου που έφθασε ένα κιλό! Και εμείς κάπου εκεί πρέπει να είμαστε, αλλά έχουμε ακόμα 2 εβδομάδες μέχρι να πάμε γιατρό και να δούμε.

Σας χαιρετώ όλες και τα λέμε σύντομα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Καλο μήνα κ απο εμάς !Τι χιόνι!!!Μεσα στην πόλη της Καβάλας σπάνια ξυπνάμε κ ειναι όλα ασπρα!

Για τα γλυκά που λέγατε εμας κερνάνε οτι να ναι στην κλινικη, για να ναι γλυκια η ζωή του μωρού ;)

Μumbasha κουράγιο, ο γιατρος την προηγούμενη φορά μου ειπε οτι γέννησε μια κοπέλα δίδιμα στην 32 βδομάδα κ όλα καλά με τα μικρά της, εκανε κορτιζόνη κ εβαλε κ τις ενεσεις για τα πνευμόνια οπότε τα μωρά της πήραν βάρος κ γεννήθηκαν κ τα δυο γύρω στα 2 κιλάκια..

Ναντια μου τι να σου ξαναπω κουράγιο?!Υπομονή.. κ πολλά φιλιά

Μαριλου πριν σαραντήσω ούτε εγω θέλω κανέναν στο σπίτι όποιος έρθει στην κλινική αλλιώς μετά, εγω πάντως έτσι κάνω κ στις φίλες μου κ στους συγγενείς ελπίζω να μην έχω μόνο τράβελα με το σόι του άντρα μου θα δούμε μην λέω μεγάλες κουβέντες!

Σας αφήνω τώρα επειδη αποκλειστήκαμε ο αντρας μου δεν πήγε στην δουλεια κ εχει τα γεννέθλιά του

Σ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Και ναι, εννοώ ότι έρχονται όχι απλά πριν σαραντίσω αλλά ίσως και την επόμενη μέρα που βγαίνω από την κλινική. :twisted: Και όπως λέει και η Νάντια και εγώ με το βυζί έξω ήμουν και θα είμαι συνέχεια.... τί θα πρωτοκάνω η δόλια;;;; :D Όσο για το θέμα να πιάνει ο ένας και ο άλλος το μωρό δεν έχω κανένα πρόβλημα αρκεί να είναι υγιής και με καθαρά χεράκια που έχουν βάλει και οινόπνευμα! ;)

nm0113 σε ευχαριστώ πολύ! Και εσύ να χαίρεσαι την κορούλα σου για αύριο και με το καλό να κρατήσεις και το μωράκι σου! Υ.Γ. από επιλογή σας δεν έχετε δει ακόμα το φύλο του μωρού ή απλά δεν σας κάνει την χάρη να ανοίξει τα πόδια του;;;

Κική μου όντως είσαι ηρωίδα!!!! Μπράβο καλή μου και καλή συνέχεια!!!! Κράτα γερά!!!!

Μουμβασα μου όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι! Λίγη υπομονή ακόμα! Και όπως λένε τα κορίτσια στείλε κάποιον δικό σου να πάρει τα βασικά πραγματάκια που χρειάζεσαι και αργότερα θα κάνεις αγκαλιά με το μωρούλι σου τις αγορές σας!!!!

Νάντια μου υπομονή κοπέλα μου και σ' εσένα! Τουλάχιστον να σταματήσουν οι εμετοί να ηρεμήσεις λιγάκι!

Χριστινάκι να χαίρεσαι τον άντρα σου!!! Ήταν και ρομαντικά χθες με τα χιόνια ε; :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ απο εμένα!

Κ εμείς ξυπνήσαμε σήμερα κ ήταν όλα άσπρα!Δυστυχώς όμως το περισσότερο έχει λιώσει αν κ συνεχίζει να ριχνει πολύ ψιλο χιονάκι..

Κ εγω πιστεύω πως καλό ειναι να περιμενουν οι συγγενείς κ οι φίλοι να σαραντήσει το μωρό κ μετά να μας επισκεφτουν.Δεν μιλάω για τους γονεις μας και τα αδερφια μας,αν ειναι δυνατόν..Κ εγω το ίδιο κάνω,αν είναι καποιος πολύ δικός μου (καποια φίλη ή ξαδερφη) θα πάω στην κλινική κ αργότερα μετα τον σαραντισμό στο σπίτι..Οι πρωτες μέρες θα ειναι δύσκολες κ για εμας τις νεες μανούλες αλλα κ για εσας τις δευτερομανούλες που θα έχετε κ τις αντιδρασεις των μεγαλων των παιδιών σας..

Χριστινάκι μου να τον χαίρσαι τον αντρούλη σου!Να ειναι γερός κ δυνατός κ με το καλό να πάρει αγκαλιά το νέο μέλος της οικογένειάς σας!!

Μαριλού κ νμ να χαίρεστε τα παιδάκια σας κ με το καλό να υποδεχτείτε κ τα νεα μελη..

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελουδες καλημέρα!!! Καλα εδω Κοζάνη όχι απλά όλα είναι κατασπρα αλλα με 30 πόντους χιόνι!!! Και επίσης σας γράφω να σας πω ότι και εγω και ο Αργυρακης μου είμαστε με γαστρεντεριτιδα... Ο καημένος ο Αργύρης μου όλο το βράδυ έκανε εμετους, και ήταν η πρώτη φορά που μου έκανε και εγω αγχωθηκα και αυτός φοβότανε να κοιμηθεί και όλο το βράδυ μείναμε ξυπνοι. ευτυχώς ήρθαν ενισχύσεις!! Η μανούλα μου!

Χριστίνα χρόνια πολλά τον αντρουλη σου και του χρόνου με το μωρακι σας!!

Σας ευχαριστώ όλες για τα περαστικά σας!!

Φιλακια σε όλες και θα μπω και αργότερα να σας πω νεα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελουδες καλημέρα!!! Καλα εδω Κοζάνη όχι απλά όλα είναι κατασπρα αλλα με 30 πόντους χιόνι!!! Και επίσης σας γράφω να σας πω ότι και εγω και ο Αργυρακης μου είμαστε με γαστρεντεριτιδα... Ο καημένος ο Αργύρης μου όλο το βράδυ έκανε εμετους, και ήταν η πρώτη φορά που μου έκανε και εγω αγχωθηκα και αυτός φοβότανε να κοιμηθεί και όλο το βράδυ μείναμε ξυπνοι. ευτυχώς ήρθαν ενισχύσεις!! Η μανούλα μου!

Χριστίνα χρόνια πολλά τον αντρουλη σου και του χρόνου με το μωρακι σας!!

Σας ευχαριστώ όλες για τα περαστικά σας!!

Φιλακια σε όλες και θα μπω και αργότερα να σας πω νεα.

Περαστικά σας Νάντια!Εύχομαι να το περάσετε όσο πιο ανώδυνα γίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας , τι κανετε?

Ποσο ζηλευω οταν ακουω οτι χιονίζει κάπου, εμας μονο ψοφοκρυο κανει και ολη μερα σπιτι ειμαστε.

Σας ευχαριστω ολουςπαρα πολύ για τις ευχές σας!!

Mumbasha μου υπομονή, και μη στεναχωριεσαι για τα ψωνια, δεν εχεις κάποιο κοντα να σου ψωνίσει τα απαραίτητα και τα υπόλοιπα οταν ερθει το νινι με το καλό. Να προσεχεις και να ακους το γιατρο σου και να αντεξει το μωρακι να μεινει οσο χρειαζεται μεσα στη ζεστη κοιλιτσα σου!

Χριστινα μου να σου ζησει ο αντρουλης σου, να τον χαιρεσαι! Τον ειχες ολο δικο σου με τον αποκλεισμο ;)

Maryloo δικη μου αποφαση ηταν να το κρατησουμε εκπληξη το φυλο, ετσι ολοι οι αλλοι ακολουθουν θελουν δε θελουν :);) αν και το εδεσα ψιλο μαντηλι οτι ειναι γιος γιατι ολοι μου λενε ετσι δειχνει η κοιλια ειναι αδεια στα πλευρα και μυτερη μπροστα, εγω ετσι πραγμα δεν καταλαβαινω οπως την βαρκα εγινα :lol::lol:

Μαμναντια πολυ πολυ περαστικα σας, ειναι δυσκολο τωρα κυκλοφορουν πολλες ιωσεις και στην κατασταση σου να προσεχεις! Γιαυτο σε θημηθηκαν και οι εμετοι :(

Σας αφηνω νμε πολλα πολλα φιλακια και θα τα πουμε αργοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα γκαστρούλες μου, τι μου κάνετε? εγώ ξύπνια πάλι από τις 6.30 με καούρες με 4 ώρες ύπνο.....και τα πόδια τούμπανο..... άντε να περάσουν και οι τελευταίες εβδομάδες να φτάσουμε στην τελική ευθεία.......

maryloo επειδή έχω μεγαλώσει στην Γερμανία, δεν ξέρω και πολύ τα εθίματα, ίσως να το έχουμε και εμείς στην Πρέβεζα αυτό με τα κουφέτα ;) βρε κορίτσι μου πριν σαραντήσεις σου κουβαλιούνται όλοι? αχ ευτυχώς τα γλυτώνω εγώ αυτά, μόνο τα πεθερικά θα έρθουν από το χωριό και οι γονείς μου, οι υπόλοιποι το καλοκαίρι που θα ανέβω εγώ Πρέβεζα, δεν έχουμε κανέναν εδώ ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου!!!!! εγώ πάντως θα δεν θα το δεχόμουν κι ας με λέγαν παράξενη και όπως αλλιώς θέλουνε, είναι πολύ σημαντικό να είσαι ήρεμη στην αρχή και ειδικά για να πάει καλά ο θηλασμός.......πάτα πόδι κορίτσι:twisted:

Χαρά άσε βαρελάκι η κοιλίτσα μου, τι κοιλίτσα κοιλάρα :lol::lol: χθες το βράδυ το δεξί είχε στριμώξει το ποδαράκι πάπου κάτω χαμηλά δεξιά και με χτύπαγε και πόναγα τόσο πολύ με πέθανε, μου βγήκε πολύ ζωηρός αυτός ενώ ήταν πολύ ήσυχο στην αρχή.....και εγώ με το ζόρι σηκώνομαι και από τον καναπέ και από το κρεβάτι, που να με δεις και στο αυτοκίνητο με τραβάει ο καλός μου :lol::lol: μια χαρά το αντράκι σου μεγάλωσε!!!!!!

nm0113 με καισαρική θα πάω, δεν θέλω να το ρισκάρω ακριβώς επειδή έχω περάσει πολλά για να φτάσω εδώ (10 χρόνια προσπάθεια) οπότε καλύτερα να πάμε με καισαρική να είμαστε σίγουρη, αν και γενικά θεωρώ ότι η γυανίκα πρέπει να γεννά φυσιολογικά, να νοιώσει και λίγο πόνο, να καταλάβει λίγο γέννα!!!!! 1910γρ το αντράκι σου ε? μια χαρά, φαντάσου τα δικά μου ήταν 1970γρ. στην 32η εβδομάδα, καλά τα λέω εγώ μπουχεσάκια :lol:

και εσύ έκανες την νύχτα μέρα ε?:lol::lol: ευτυχώς σε αφήνει η μι΄κρή να κοιμηθείς λίγο το πρωί!!!!

MUMBASHA υπομονή κορίτσι μου, τι να πω, από ιντερνετ πάντως βρίσκεις πολύ ωραία πράγματα και σε καλές τιμές!!!! και εγώ πήρα πολλά πράγματα από ιντερνετ και την προίκα τους.....δεν έχεις κανέναν για βοήθεια? μαμά, πεθερά? να πάνε τουλάχιστον για κάποια πράγματα και αυτές για ψώνια και να αναλάβουν το πλύσιμο και σίδερο μετά.....

Νάντια περαστικούλια, αχ σε νοιώθω δεν υποφέρονται οι εμετοί, είχα στην αρχή τους 4 πρώτους μήνες πω πω τι μου θύμησες τώρα, κουράγιο..... άντε βάλε μας μια φρέσκια φωτό, εγώ βγάζω κάθε εβδομάδα για να βλέπω τις αλλαγές και να κάνω μετά ένα αλμπουν να το δουν τα ζουζούνια όταν θα μεγαλώσουν, βέβαια εμείς κάνουμε θυσίες και αυτά θα μας λένε "δεν μας χέζεις ρε μάνα :lol: "

Zuzunova διπλά διπλά όλα :lol: οι ραγάδες εύχομαι να μην γίνουν διπλές γιατί έσκασαν μύτη οι πρώτες ουφ άσε....και εσύ αυπνίες ε? υπομονή κορίτσια μάλλον ετοιμαζόμαστε γι' αυτό που έρχεται τα μεγάλα ξενύχτια με τα ζουζούνια μας.....

Χριστινάκι να τον χαίρεσαι τον αντρούλι σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γεια σας!!! Τι μου κάνετε; Εγω κουρελι σχετικά, δεν κοιμαμαι καλα 2 βραδυα τωρα γιατι τελικά η γαστρεντεριτιδα μας κατέληξε σε ίωση... Ο Αργυρακης μου δεν ξαναεκανε εμετό, αλλα κάνει πυρετούς και άρχισε βηχα. Εγω πάλι απλά ανακατωσουρες , ζαλαδες και νιώθω κομμένη. Ευτυχώς δεν έκανα πυρετό, αλλα πήρα τον γιατρο μου επειδή την Δευτέρα έχω ραντεβού και μου είπε καλύτερα να πάω να με δει όταν αισθανθω καλύτερα να μην δείξουν ανεβασμενα τα λευκα μου και είναι απο την ίωση. Οπότε κατα την Πέμπτη Παρασκευή θα πάω να δω το παλικαράκι μου...:(

Ευχαριστούμε πολυ για τα περαστικά σας κορίτσια μου και φιλακια σε όλες τις κοιλιτσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες σας!

Είπα να πάρω μέρος κι εγώ στην παρέα σας μιας και στο τέλος Μαιου, καλώς εχόντων των πραγμάτων, περιμένουμε δύο μωράκια :) . Εχω διαμνιακά, διζυγωτικά, διχοριακά μωράκια, το ένα πιθανώς κοριτσάκι.

Εχω πολλά να μοιρστώ μαζί μας και περισσότερα να ρωτήσω :lol:

Αλλά προς το παρόν σας εύχομαι μια όμορφη μέρα και μια καλή εβδομάδα να έχουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ απο εμένα!

Σονια καλωσήρθες στην παρέα μας!Με το καλό να κρατήσεις τα διδυμάκια σου αγκαλίτσα!

Νάντια ελπίζω να ειστε καλύτερα κ να μην έχει πυρετό ο Αργυράκος σου!

Οι υπόλοιπες τί κάνετε?

Καλή εβδομάδα να εχουμε!

Εγω πλέον έχω τελειώσει με τα περισοτερα κ περιμένω.Ακόμα λίγα πραγματακια λείπουν (οδοντοκρεμα,κλπ) για να κλείσω κ την βαλίτσα!Μπαίνω στον μήνα μου αυτην την εβδομάδα :shock: εύχομαι όλα να πάνε καλά :roll:

Την Τετάρτη θα πάω στην γιατρό μου να δω κ τον μπόμπιρα που έχω ένα μήνα..Ειμαι περίεργη να δω πόσο έχει μεγαλώσει!

Σας αφήνω προς το παρόν γιατι μου χτυπάνε..φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς μας ήρθες Σόνια!

Και γω πάω αυριο στον γιατρό να δω την μικρή μου! :D:D:D:D

Κοριτσια συνέχεια πονάω χαμηλα φυσιολογικο πρεπει να ναι αλλα συνέχεια πια?

τΟ ΩΡΑΊΟ ειναι που ολη μέρα ασχολουμε με την κοιλιά μου βγαίνουν ποδσράκα ο κωλαρικος αστε ειμαι σε άλλη διασταση!!αχ ;):lol:

Καληνύχτα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς μας ήρθες Σόνια!

Και γω πάω αυριο στον γιατρό να δω την μικρή μου! :D:D:D:D

Κοριτσια συνέχεια πονάω χαμηλα φυσιολογικο πρεπει να ναι αλλα συνέχεια πια?

τΟ ΩΡΑΊΟ ειναι που ολη μέρα ασχολουμε με την κοιλιά μου βγαίνουν ποδσράκα ο κωλαρικος αστε ειμαι σε άλλη διασταση!!αχ ;):lol:

Καληνύχτα !

Καλημέρα!!!

Χριστινάκι μου σήμερα θα δείτε την μπουμπού σας?Θα περιμένουμε νέα σου!

Κ εγω πονάω συνέχεια χαμηλά,μαλλον έχουν πάρει θέση γι αυτο.Ειναι απολυτως φυσιολογικό..

Εμενα εχθες ολη μερα κουνηθηκε πολύ λίγο κ κατα τις 22:00 ημουν έτοιμη να πάω στο νοσοκομείο,καθως άρχισε ακόμα κ τώρα δεν έχει σταματήσει!Όλο το βραδυ δεν με άφησε να κοιμηθώ!Με το που γυρνουσα στο πλάι με πεθαινε στην κλωτσια,μονο ανασκελα ηρεμουσε αλλά δεν βολευε εμένα!Κουτουλάω σήμερα!ηταν να πάω κ για εξετασεις αλλά αποκλειστηκαμε απο το πολύ το χιόνι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα,!

Sonja καλως όρισες και καλως να δεκτεις τα μωράκια σου!!

Χριστινα αντε να πας να δεις τη μικρη θα μεγαλωσε !!

Χρυσα για σενα αρχιζει σε λιγο η αντιστροφη μετρηση ε? θα μετρας οπως τον στρατιωτη :):)

Κικη πολυ ωραια η φωτο στο δωματιο των μικρων ! Αντε και συ κοντεψες αφου θα ειναι με καισαρικη και διδυμα , πλησιάζεις !!

Χρυσα μου και γω παντως το πρωι δεν το νιωθω και πολυ το μωρο, νιωθω ελαφρια χτυπηματακια κατω χαμηλα οπως τον πρωτο καιρο αλλα το βραδυ που καθομαι και αραζω αρχιζει η κοιλια μου να παιθρνει διαφορες μορφες , κανει βουναλακια, εχε3ι πολυ πλακα και δεν μπορω να το συνειδητοποιησω οτι ειναι μωρο εκειμεσα :D

Καλο σας μεσημερι !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα μου και γω παντως το πρωι δεν το νιωθω και πολυ το μωρο, νιωθω ελαφρια χτυπηματακια κατω χαμηλα οπως τον πρωτο καιρο αλλα το βραδυ που καθομαι και αραζω αρχιζει η κοιλια μου να παιθρνει διαφορες μορφες , κανει βουναλακια, εχε3ι πολυ πλακα και δεν μπορω να το συνειδητοποιησω οτι ειναι μωρο εκειμεσα :D

Καλο σας μεσημερι !!

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!

Εγώ το μωρό το νιώθω συνέχεια κ απο πολύ νωρίς!Μόλις ανοίγω τα μάτια μου το πρωί είναι σαν να μου λέει καλημέρα,αρχίζει κουνιέται κ μετά όταν σηκωθώ κ εγώ αρχίζει το πάρτυ..Τα βουναλάκια κ την κοιλιά που χορεύει τα έχω ακόμα κ όταν περπατάω!Όπου πάω για καφέ ή για ψώνια έτσι κ καθίσω πάνω απο 5 λεπτά κ φαίνεται η κοιλιά όλοι χαζεύουν!!Φαντάσου λοιπόν εχθές πως ήμουν που κουνήθηκε λίγο το πρωί,λίγο το μεσημέρι κ απο τις 17:00 κ μετά τίποτα!!

Ετοιμη ήμουν για νοσοκομείο!Τρόμαξα πολύ!Απο τις 22:30 που άρχισε ακόμα κ τώρα κουνιέται συνέχεια!

Αντε αύριο να πάω στην γιατρό να τον δω να ηρεμησω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...