Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!!!!!!αρχιζουμε!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα, κορίτσια!

Χρύσα, Καταπληκτικό το δωμάτιο!!!!! Μπράβο στον άνδρα σου! Ταλλεντάρα!!!

Corina, και εγώ θέλω να γεννήσω όσο γίνεται πιο φυσιολογικά και έχω πολύ άγχος σ'αυτό το θέμα. Δεν ξέρω ως πόσο οι γιατροί τελικά σέβονται τέτοιες επιθυμίες (όχι επισκληρίδιος, όχι οκυτοκίνη και όχι περινεοτομή) εφόσον αυτές τις πρακτικές τις έχουν καθιερωμένες και χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος, κυρίως για να αποφύγουν την ευθύνη και για να επιβραδύνουν την γέννα. Ακόμα δεν ήρθε η ώρα να το συζητήσω με τον γιατρό μου, αλλά όταν έρθει θα το κυνηγήσω και εγώ. Πάντως συναντώ αρνητική συμπεριφορά ακόμα και μέσα στην οικογένειά μου όταν πω ότι θέλω να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο. Το θεωρώ όμως προσωπικό μου θέμα και το καλύτερο για το παιδί μου. Χαίρομαι πολύ για σένα που η μαία σου ήταν θετική σου έδωσε το δικαίωμα να επιλέξεις. Εύχομαι καλό κουράγιο και να τα καταφέρεις όπως θέλεις.

Όλα να παν καλά για όλες μας και για τα μωράκια μας!

Φιλάκια , κορίτσια!

Πάτα πόδι και μην ακούς κανέναν! Στην προκειμένη εσύ και μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις τι είναι καλύτερο για σένα και για το παιδί σου. Ο γιατρός μπορεί να αποφασίσει μόνο εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Δεν φτάνει που τους πληρώνουμε ένα κάρο λεφτά για να επέμβουν μόνο στο τέλος, στην ουσία, του τοκετού. Γιατί πριν δεν χρειάζεται να κάνει κάτι. Απλά παρακολουθεί, κάτι που συνήθως το κάνει η μαία!

Αλλά το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι γιατροί θέλουν να τελειώνουν όσο πιο γρήγορα γίνεται, αφού ένας φυσιολογικός τοκετός μπορεί να διαρκέσει απο λίγες ώρες εώς 15-16 ώρες. Κ αν είναι το πρώτο παιδάκι συνήθως αργεί... Άσε που θέλουν να είναι και σε ώρα που τους βολεύει(μη χάσουν το ιατρείο τους, τον ύπνο τους, τις διακοπές τους).

Όχι, εγώ ότι και να πει θα επιμείνω. Δεν μπορεί να αποφασίσει εκείνος για εμένα, εκτός αν υπάρχουν προβλήματα, τα οποία και θα ζητήσω να μου εξηγήσει.

Ευτυχώς, μέχρι τώρα έχω 100% συνεννόηση μαζί του. Δεν νομίζω να διαφωνήσουμε σε αυτό. Είναι και φίλος με τη μητέρα μου, οπότε έχω διαφορετική σχέση μαζί του. Αλλά βασίζομαι αρκετά και στη μαία μου.

Κοριτσάκια για κούνια τι κάνατε;;; Εγώ δεν ξέρω. Έλεγα να πάρω την stokke αλλά έχει 3 θέσεις το στρώμα και το κάγκελο δεν ανεβοκατεβαίνει. Φοβάμαι ότι όταν θα το κατεβάσω στη 2η θέση θα μου βγαίνει η μέση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Corina, σε ευχαριστώ για την υποστήριξη! Πολύ πονεμένο θέμα. Είχα ανάγκη να το συζητήσω. Έτσι είναι όπως τα λες. Τί άλλο να πω; Εγώ δεν αποκλείεται να γεννήσω και το Πάσχα και να του αλλάξω τελείως τα σχέδια του γιατρού μου 8-) . Για κούνια εμείς δεν θα πάρουμε ακόμα. Απ αυτά που έχω δει όμως μου αρέσουν κάτι πολυλειτουργικές που είναι μαζί με εφηβικό κρεβάτι και αλλαξιέρα και μεταμορφώνονται σε έπιπλα για μεγαλύτερο παιδάκι. Μου φαίνεται η κούνια εκεί έρχεται ψηλά και δεν σκύβεις τόσο.

evatsi, κουράγιο! Εσείς οι δίδυμομανούλες είστε δύο φορές ηρωίδες!

Χαίρομαι που είσαι καλύτερα σήμερα. Εύχομαι να μην ξαναδείς τίποτα. Πάντως ότι και να γίνει μην ανησυχείς, τα μπεμπέκια σου θα είναι καλά. Εγώ έβλεπα τέτοια τον τρίτο μήνα και παρόλα αυτά κρατήθηκε η μπεμπούλα μου. Γυναίκες είναι θα τα καταφέρουν! ;) Εσύ να ξεκουράζεσαι και να είσαι ήρεμη.

Σας χαιρετώ όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalnmera koritsoydia m kai sas euxaristw polu oles gia tn sumparastasn....

eimai kalutera apo ex8es!!!d exw dei kati mono polu ligo vlenna san mpezouli....alla ola kala 3ekourazomai d kanw kati idiaitero,nr8e kai ligo n mama m snmera gia na me von8nsei ligaki kai ola ok!!!!valame 1 plnvturio ta rouxalakia tous xaxaxaxxaxaxaxaxaxaaxa einai na trelainesaiiiiiiiii

egw kounies pnra p meta ginonte krevatakia kai autes einai corina m pou d anevokatevainei t kagkelo alla t strwma otan t katevasoume exw skeftei oti ta mwra mas 8a snkwnonte,gi'auto kai 8a katevei opote 8a ,mas von8oun auta na ta snkwnoume!!!!!exw pantws an sas endiaferei ena magazi pou ta ftiaxnoun sto menidi einai alla mporeis na tous paraggeileis ta panta epilegeis tnv kounia kai oti sxedio 8eleis an d s'aresei kati ap'osa exoun kai polu polu kales times!!!!emas n mia kounia einai triantafulln kai n alln lila kai san sxedio epile3ame na einai xaragmeno panw stis kounies ena purgos einai uperoxo koritsia m kai stnv alla3iera exoume mia prigkipissa!!!!ola einai mia xaroula ouffffff polulogia m'epiase :-* se oles kai ta leme argotera

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιλίτσες όμορφες καλημέρα!!!!!!!

Ελπίζω όλες να περάσατε ένα όμορφο σ/κ και εύχομαι η κάθε εβδομάδα από δω και στο εξής να είναι για όλες μας καλύτερη απ' την προηγούμενη!

Εμείς δόξα το Θεό σε γενικές γραμμές είμαστε καλά. Ο μπέμπης αρκετά υπερκινητικός θα έλεγα και η πίεση μέσο όρο 130/80. Εγώ ώρες ώρες η αλήθεια είναι πως νιώθω μια αδιαθεσία, σαν να μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, να χτυπάει η καρδιά μου πιο δυνατά και να μην μπορώ να αναπνεύσω εύκολα. Δεν ξέρω αν ωφείλεται στην πίεση και πόσο σοβαρό είναι, αλλά όπως αποφάσισα, δεν το αφήνω να με ρίξει. Άλλωστε την άλλη Δευτέρα έχουμε ραντεβού με την γιατρό και θα τα αναπτύξουμε όλα τα θέματά μας εκεί.

Συμφώνώ απόλυτα στον φυσιολογικό τοκετό αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ευτυχώς η γιατρός μου περνάει σε καισαρική μόνο όταν έχει εξαντλήσει κάθε προσπάθεια για φυσιολογικό οπότε δεν χρειάζεται καν να το συζητήσω μαζί της αυτό το θέμα......

Ραγάδες και κυταρίτιδα κορίτσια εγώ δεν έχω δει ακόμα, αλλά έχω και 2 γεμάτους μήνες ακόμα, οπότε δεν βιάζομαι να χαρώ. Κρεμούλα βάζω κι εγώ μόνο μετά το μπάνιο γιατί την βαριέμαι απίστευτα την διαδικασία... :oops: Απ' όσο ξέρω όμως αν είναι να κάνεις ραγάδες θα κάνεις είτε με λαδάκι είτε χωρίς, αλλά σίγουρα μια ενυδάτωση πάντα είναι καλή.

Φιλιά πολλά στις κοιλίτσες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!!!!!

πηγαμε σημερα στο γιατρο και ειδαμε τη μπουμπου!!!!!!!!!!ζωηροτατη μπορω να πω!!!!!!!!!!ειχαμε και την αδερφουλα της μαζι και ξετρελαθηκε!!!!!!!!!!δεν ηθελε να κλεισουμε τον υπερηχο!!!!!!!!κι αλλο νινι φωναζε!!!! :lol::lol::lol: προς το παρον η μικρη μου ειναι 1230 γραμμαρια και ειναι με το κεφαλακι πανω και τα ποδαρακια κατω....γι αυτο δεν την καταλαβαινω πολυ...κλοτσαει προς τα κατω και ο πλακουντας απορροφα τους κραδασμους.... ;) ησυχασα κι απ αυτο....φανταζομαι θα γυρισει μεχρι να γεννησω αλλα επειδη εκανα καισαρικη στην πρωτη μαλλον θα κανω και τωρα....ελεγα να προσπαθησω για φυσιολογικο....θα δουμε.... :roll:

κανατε κοριτσια καμπυλη ζαχαρου?????εγω σε 2 βδομαδες θα παω....μηπως ξερετε τι γινεται και με αυτο το εοπυυ?????ουτε και οι ιδιοι δεν ξερουν να μας πουν καλα-καλα....τοσες κρατησεις απο το μισθο μας τοσα χρονια και τωρα ολα απο την τσεπη μας...τι να πω....

για ραγαδες και κυτταριτιδα κι εγω μονο λαδακι βαζω.δεν εχω παρατηρησει ραγαδες ακομα.στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα....τωρα ομως η κοιλια μου ειναι τεραστια και δεν ξερω αν θα κανω τελικα....ελπιζω οχι.... :roll:

για τα κιλα δεν το συζητω ετσι....ηδη εχω παρει 15 και να δω που θα φτασω....στην πρωτη ειχα παρει 15 σε ολη την εγκυμοσυνη...τωρα για να δουμε.....

ξυπνησε η μικρη....σας αφηνω....μακιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρετώ τις γκαστρομενούλες!!!!

Τι μου κάνετε;; Βλέπω πιασατε συζητήσεις περί αισθητικων θεμάτων... Ραγαδες κορίτσια εγω στον πρώτο μου ενώ είχα τεράστια κοιλιά μέχρι και την 37η βδομάδα δεν είχα τπτ! Είχα ξεκινήσει απο τον δεύτερο μήνα να παραλιβομαι με κρέμα και έλεγα την γλύτωσα.. Με το που μπήκα στην 38η ξεκίνησε απο γύρω γύρω απο τον αφαλό να βλέπω μια δυο ραγαδιτσες, μετα άρχισαν να απλώνονται ώσπου μέχρι την 39η που γεννησα που είχαν φτάσει απο την αριστερή πλευρά εκει που είναι το κόκαλο της λεκάνης μέχρι την δεξιά... Και μετα έβαλα και ένα σωρό κρεμες και δεν κάνανε τπτ. Και ξόδεψα και ένα σωρό λεφτά τζάμπα... Οσο για κυτταριτιδα και εγω δεν έχω πολυ κανονικά αλλα στις εγκυμοσυνες επειδή φυσιολογικά συσσωρευται λίπος για το μωρό αυξάνεται. Και αρχίζει και φεύγει μετα και απο το θηλασμό.

Σήμερα πήρα έκανα και την καμπύλη σακχάρου, χάλια με το ζόρι κρατιομουν να μην τα βγαλω και ζαλιζομουν και μόλις τελείωσε τα έβγαλα όλα...πω πω βρε κορίτσια μου τι σας βάζουμε και τραβατε... Πήγα έκανα και υπέρηχο και όλα καλα με τον μπουμπουκο μας, είμαστε πλέον 975γρμ!! Δόξα το Θεό που φτάσαμε σώοι και αβλαβεις μέχρι εδώ και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι μέχρι και τον 9ο... Άντε λέω στον εαυτο μου λίγο έμεινε μόνο τρεις μήνες χαχα!!!! Απλά ανέβηκε λίγο η CRP μου και τα λευκά μου, και αυτο που δεν θελουμε είναι να μην αυξάνονται έστω και σιγά σιγά γιατί στο τέλος αυτο μπορεί να μας οδηγήσει σε πρόωρο τοκετο( μακριά απο εμάς), αυτο είναι το άγχος μου τώρα.... Οπότε κορίτσια μια προσευχουλα να μας πανε καλα... Τώρα θα πάω να με ξαναδεί στις 6/2 και επανάληψη τα εργαστήριακα μου.

Grousi για τον εοπυ που ρωτάς, επειδή δουλεύω σε μικροβιολογικό, αυτο που μας είπαν και εμάς, γιατί και αυτοί καλα καλα δεν ξέρουν είναι ότι με ηλεκτρονική συνταγογραφηση απο το γιατρο σου και 15% συμμετοχή πλέον όλοι ανεξερετως κάνουν τις εξετάσεις σε συνεννόησης εργαστήρια. Τι ταμείο ήσουν πριν;

Σας φιλω όλες μια μια και καλή βδομαδα να έχουμε χωρίς τα προβληματακια μας!! Ξου ξου !!!!

Φιλακια σε όλες και στις κοιλιτσες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια τι μου κάνετε?

Κορίνα εγώ πήρα από το babyavenue κούνιες πολύ απλές σε ανοιχτό ξύλο χωρίς ζωγραφιές γιατί σκέφτηκα μετά που θα μεγαλώσουν δεν θα τα θέλουν, βλέπεις εμείς πρέπει να ψάξουμε κάτι οικονομικό γιατί είναι και 2 τα ζουζουνάκια, οι οποίες γίνονται κρεβατάκια μετά 2μέτρα, και έχει δύο επίπεδα, νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό να είναι λίγο πιο ψηλά στην αρχή , θα μας πεθάνει η μέση αλλιώς....θα βάλω φωτο τις περιμένω την Πέμπτη.... προς το παρόν έχω πάρω μία από τα ΙΚΕΑ που κατεβαίνει και το κάγκελο και είναι λίγο πιο μαζεμένει για την βάλω στο δωμάτιο μας γιατί ΄τους πρώτους 3 μήνες τα έχεις μαζί στην κούνια και τα δύο..... και μετά θα την πάω στο χωριό να βολευόμαστε και εκεί όταν πηγαίνουμε.....

Ραγάδες κορίτσια εγώ λίγες κάτω από το στήθος, πάντως έβαζα από σχεδόν τον 3ο μηνα στην κοιλιά κρέμα ή και βαζελίνη, τώρα βάζω κάθε βράδυ κοιλιά, μέση, μπουτάκια και στήθος, και βάζω μεγάλη ποσότητα αφού και την άλλη μέρα νοιώθω μεγάλη ενυδάτωση..... κυτταρίτιδα τι να πω λίγη στα πόδια όπως έβγαζα και παλιά, η οποία με λίγη διατροφή και γυμνατική πάντα μου φεύγει ;)

Εβάκι μου πολύ πολύ χάρηκα που είσαι καλύτερα σήμερα!!!!!! παραμυθένιο θα γίνει το δωματιάκη!!!!!

Χαρά εγώ είχα στον 6ο μήνα ταχυκαρδίες και λίγο δύσπνοια και με έστειλε η βοηθός του γιατρού σε καρδιολόγο μου είπε ότι μπορεί να έχω πρόβλημα με την καρδιά, με άγχωσε η χαζή γιατί το ήξερα ότι είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη και πόσο σε μία δύδιμη κύηση και βέβαια δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα......είναι φυσιολογικό μου είπε ο γιατρός γιατί πιέζουν τα ζουζούνια όλα τα όργανα.....βέβαια να το συζητήσεις και με το γιατρό σου....

grousi τέλεια η μπουμπού, και η μικρούλα όμως τι ζουζουνάκι μωρέ για ρούφηγμα!!!!! Καμπύλη εγώ έκανα και έκανα την μεγάλη, απαίσιο πράγμα

:? αλλά ευτυχώς όλα καλά.....την έκανα σε ένα μικροβιολόγο στην γειτονιά μου και πλήρωσα μόνο 13 ευρώ, δεν είναι ακριβή εξέταση.....

Νάντια εγώ τα έβγαλα ευτυχώς όμως είχε περάσει ώρα και δεν επηρέασε το αποτέλεσμα, αλλιώς θα με έβαζε πάλι απ' την αρχή..... μην αγχώνεσαι κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε, θετική ενέργεια, θετική σκέψη, προσευχούλα καθημερινά και όλα θα πάνε καλά για όλες μας, πίστεψέ το κορίτσι μου!!!!!

Εμείς έχουμε την Τετάρτη το ντόπλερ ....για να δούμε.... το μόνο που με ταλαιπωρεί είναι τα πρησμένα πόδια, δεν μπορώ να φορέσω κάλτσες με κόβουν, ούτε μπότες με σφήγγουν, λίγη ώρα να τα αφήσω κρεμασμένα κάτω ή να στέκομαι όρθια γίνονται τούμπανο..... τι να πω, ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό τόσο βάρος κουβαλάω.....

Άντε σας αφήνω φουσκωκοιλίτσες μου, εύχομαι ένα καλό και ήρεμο βράδυ να έχουμε όλες......μάκια πολλά!!!! :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναντιακι,χαιρομαι που ολα ειναι μια χαρα με το μωρακι σου!!!!!!!!!!!!! ;) και ετσι θα συνεχισουν!!!!μην ανησυχεις καθολου!!!!!!!!!!! ;) μιλαω πολυ συχνα με την κατερινα απο την κοζανη!!!!μου εχει πει οτι εχετε παει και για καφεδακι τυχερουλες!!!!!!!!πολυ θα ηθελα κι εγω να σας γνωρισω απο κοντα!!!! :D στο δημοσιο ημουν.ετσι που τα εχουν κανει τωρα....αντε μην αρχισω παλι βραδιατικα....ας εχουμε υγεια κι ολα τα αλλα γινονται!!!!! ;)

κικι,εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη οταν εκανα την καμπυλη δεν με πειραξε καθολου...ελπιζω και τωρα να μην εχω προβλημα.... ;) για ρουφηγμα ειναι η ταλιμπανιτσα μου,οντως!!!!σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!!!!!!!!!!!!!!φιλακια στην κοιλιτσα!!!!!!!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εμεις σήμερα θα πάμε στον γιατρο :D:D:D:D

Εγω κορίτσια τις ραγάδες δεν τις γλίτωσα κ ως τώρα δεν ειχα πρόβλημα ξεκινησαν πριν κανα δυο βδομάδες κ μεγαλώνουν :o:shock: ,κρεμα η βαζελίνη βάζω απο την αρχη αλλα είναι θέμα δερματος τελικά. Κυταρίτιδα δεν εκανα πολύ είχα όμως κ πριν. Όσο για τα πόδια είναι πρησμένα αλλα λόγω της δουλειας μου όλη μερα με τις αρβίλες δεν το έχω πολυ καταλάβει ,τα χέρια μου με ενοχλούν πολύ...Σας αφήνω παω να αραδώσω στο ΙΚΑ βγαινω στην αδεια τοκετου επιτέλους!!Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια μου!

Πολύ χαίρομαι που βλέπω νέα σας κ που όλα είναι καλά!

Χριστίνα καλή άδεια κοριτσάκι!!

Κική μου φαντάζομαι ποσο δυσκολο θα ειναι με τα διδυμάκια,εγω ένα έχω κ ώρες-ώρες με τραβαει πολύ που σχεδόν σέρνομαι για να πάω τουαλέτα!!Όσο για το πρήξιμο στα πόδια,ευτυχως δεν έχω κάτι παρόμοιο,προς το παρόν τουλάχιστον!

Εμεις εχθες πήγαμε κ πήραμε επιπλάκια,ντουλάπα,συρταριερα,αλλαξιερα κ σιγά-σιγά τα στηνουμε.Τα πήραμε απο το ικεα γιατι το δωματιακι μας ειναι πολύ μικρό κ θα ειναι καθαρα βρεφικό δωματιο..Αργότερα θα κανουμε στο μεγαλο το παιδικό ολοκληρωμενο εφηβικό δωμάτιο..Μόλις τελειώσει θα σας βαλω φωτογραφίες,τώρα που εμαθα ;) .

Εχθες που ψωνιζαμε τα επιπλάκια συνειδητοποιησαμε πως φτάνουμε στο τέλος κ καναμε σαν μικρά παιδιά.Θελαμε να πάρουμε όλο το μαγαζί.Είχαμε πάει κ prenatal k mothercare να δω για νυχτικια αλλα κ για εσωρουχα μιας χρησης!Πρέπει να ετοιμάζω βαλιτσούλα σιγα-σιγά!Δόξα τον Θεό όλα πάνε καλά!Εύχομαι έτσι να συνεχίσουν..

ΣΑς αφηνω κ εγω να συνεχίσουμε την συναρμολόγηση των επίπλων!

Φιλια πολλά σε όλα τα κορίτσια αλλα κ στις κοιλίτσες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου. τι κανετε????

εγω ειμαι καλα χθες καναμε το ντοπλερ. ολα ειναι πολυ καλα , ολες οι μετρησεις φυσιολογικες. ειναι πλεον κοντα 2 κιλακια το μαναρι μου και πολυ ζωηρουλης. δοξα το Θεο ολα πανε καλα.

οι ετοιμασιες βλεπω ειναι στο φουλ. η καλυτερες ετοιμασιες :D:D:D:D:D:D:D:D

χαιρομαι που ειστε καλα. θα τα ξαναπουμε. :-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Τι κάνετε βρε;; Χαθηκαμε όλες...ελπίζω όλα καλα!!!

Εμείς μια χαρα όπως τα ξέρετε, σπίτι ξαπλα και τπτ άλλο. Έχουμε και καινούργιο κύμα χιονιά και έχουμε ψοφοκρυο.. Χθες χιονισε και απο λίγο δυο φορές αλλα δεν το έστρωσε.

Αχ για τις ετοιμασίες που λέτε σας ζηλεύω. Με την καλη έννοια πάντα!!! Εγω έχω τέτοιο φόβο ούτε που μιλάω ακόμα τι θέλω να πάρω και να ετοιμασω... Και ας μου είπε ο γιατρός μου ότι αφού φτάσαμε στο κιλό το μωρό είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα απο εδώ και πέρα. Τι να κάνω να μου φύγει αυτό το συναίσθημα; Νομίζω αν δεν φτάσω στον ένατο δεν θα ετοιμασω τπτ...

Χριστίνα καλή άδεια τώρα και καλή ξεκούραση!!! Τι δουλειά κανείς βρε και φοράς άρβυλα; Μας είπες και μου έχει διαφύγει;

Χρυσα έτοιμο το δωματιακι σας; Άντε μην κουράζεσαι και πολυ, γι'αυτο τους έχουμε τους άντρες!!

Γκρουσι οπότε αφού ήσουν δημόσιο θα την γράψεις κανονικά σε ηλεκτρονική συνταγογραφηση και με παραπεπτικο απο το βιβλιάριο σου με τον κωδικο του ηλεκτρονικού( όπως έκανες μέχρι τώρα) απλά θα πληρώσεις το 15% που δεν είναι και πολυ όπως είπε και η Κική.

Κουπακι άντε πολυ ωραία που με τα ντοπλερ σας!!

Φιλακια σε όλες και στις κοιλιτσες σας!!! Τα λέμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas k apo mena koritsakia m ola kala??egw eutuxws exw 2 meres pou eimai pentaka8arn oute kafe oute tpt kai 3emutisa ligaki.....pnga sto ika na taktopoinsw ta xartia m gia ta epidomata k pnga k benetton mia voltoula kai pnra 2 forematakia sta koritsia m xaxaxaxa

nantia m opws niw8ei o ka8enas alla k egw nomizw kane kati, agorase merika pragmatakia 8a deis 8'alla3ei oln s n dia8esn!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [smilie=blob9.gif] 8a xareis polu!!!!!!!!!!!

filakia se oles 3ekourasteite xalarwste kai na kanete mono 8etikes k omorfes skepseis kai ola mia xara

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Τί κάνετε κουκλίτσες μου?

Κουπάκι μου μεγάλωσε το μπεμπάκι!Έφτασαν τα 2 κιλά ε? Άντε με το καλό λίγο ακόμα έμεινε!

Ναντια πάλι χιόνια έχετε ε?Εμείς που τα θέλουμε δεν έχουμε καθόλου!!

Στα πρώτα τα μωρά είναι διαφορετικά,θελεις να τα έχεις όλα έτοιμα νωρίτερα,τα δεύτερα τα καημένα τα ρίχνουμε λιγάκι!

Εγω έβαλα εχθες 5-6 πλυντήρια κ σήμερα ξεκινάω το σιδέρωμα!Ετοιμάζω κ την βαλίτσα σιγά-σιγά.

Απο το δωματιάκι μας λειπει το κουρτινόξυλο μόνο.Αντε να βρουμε ένα να μας ταιριάζει να τελειώνουμε.Μετα θελει να φερω κ την καρεκλα μου απο το πατρικό μου κ είναι έτοιμο!

Ευα μου ψωνισες τα κοριτσάκια σου ε? Κ εγω θελω να πάρω κατι για την εξοδό μας απο το μαιευτηριο..Εχω πολλά ωραία που μου δώσανε αλλά θελω να ειναι κατι καινούριο!Ευτυχώς φορμακια κ φανελακια ειχα αγοράσει!Να δω πότε θα πάω στο κέντρο στην αγορά!

Πήρα την απόφαση να σηκωθώ..Πάω να ξεκινησω σιδέρωμα!Φιλιά σε όλες!

Εύχομαι να ειστε καλυτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia m pws m eiste snmera ???

egw mia xara variemai mono polu exw anapsei tzakaki kai t apogeuma perimenw mia filn m gia koutsobolio xaxaxaxaxaxa kai 8elw na mpw gia mpanio kai olo t gurofernw edw kai arketn wraaaaaaa

ax xrusa m exw k alla polla pswnia na kanw kai na doume pote 8a 3ekouvnsw xaxaxaxa

koupaki 2 kila e??mia xara teleia!!!

nantia pws eisai snmera???ola kala??

tnv pemptn p mas erxetai exw giatro kai d antexw na perimenwwwwwwwwwwwwwwwww

filakia se oles

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγαμε στον γιατρό προχθες σχεδον 2 κιλΑ!

Έλεγξε κ την κυκλοφορία της στην καρδούλα πιο καλά είπε δεν γίνεται!! :lol:

Ναντια σε βενζινάδικο δούλευα κ για λογους ασφαλειας φοράμε αρβίλες κ μια απαίσια στολή αλλα όλα μια συνήθεια είναι , η αλήθεια είναι οτι μου λείπει η δουλειά μου αλλα δεν βιαζομαι να επιστρέψω με το καλο θα πάρω το εξάμηνο εφόσον συνεχίσει να ισχύει, το συζήτησα κ με την αφεντηκίνα μου ;)

Πρεπει σιγα σιγά κ να ετοιμάζω τα πραγματά μου αλλα συνέχεια το αφήνω... :? Αχ να δω πότε θα τα τελιώσω

Απο το δωμάτιο ψάχνουμε για ντουλάπα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κάτι? Εσεις τι γνώμη έχετε για την ενδοεπικοινωνία ?Διαφωνούμε με τον αντρα μου επιμένει οτι δεν είναι απαραίτητο . Υγραντήρα θα βάλετε στο δωμάτιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Χριστινάκι μου μεγαλώσατε κ εσεις!2 κιλά!Αναρωτιεμαι πόσο θα ειναι ο δικός μου όταν πάω γυρω στις 10-12/02!!

Για την ενδοεπικοινωνία που λες,πιστεύω θα χρειαστεί αργότερα,στην αρχη που θα ειναι νεογεννητα δεν θα τα αφηνουμε κ πολύ ωρα μόνα τους,όλη την ώρα θα θηλάζουν!Αργότερα νομίζω ότι θα ειναι απαραίτητη!Εμενα μου εδωσε μια η ξαδέρφη μου κ πιστευω πως θα την χρησιμοποιήσω.Θα ειναι κ καλοκαιράκι κ μπορεί να θες να βγεις στο μπαλκόνι για παράδειγμα να απλώσεις τα ρούχα,να την ακούσεις αν αρχίσει κ κλαίει..(δική μου άποψη,καλύτερα να μας πουν οι μανούλες της παρέας..)

Εμεις ντουλαπίτσα πήραμε απο το ΙΚΕΑ,το δωματιο θα ειναι καθαρα βρεφικό,αργότερα μετα απο 5-6 χρόνια θα γινει γραφείο κ το παιδί ή τα παιδιά θα πάνε στο μεγαλο το παιδικό.Αν δεν θες κατι μόνιμο έχει πολύ καλές ντουλάπες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και απο μένα ? Πως περνάτε?

Βλέπω Κουπάκι και Χριστίνα φτάσατε τα 2 κιλά!! Μπράβο πολυ καλα! να δουμε και οταν παμε την και μεις την Τρίτη ποσο ειμαστε ..

Ναντια, και γω πιστευω αν ασχοληθεις λιγο με ις ετοιμασιες ισως αλλαξει η διαθεση σου, οτι μπορεις να κανεις απο σπιτι φυσικα αφου σε εχει περιορισμενη ο γιατρος.

Evatsi κουκλες θα ειναι οτα κοριτσακια με τα φορεματακια τους!Αντε ε το καλο να τους τα φορεσεις!

Χριστινα οσον αφορα την ενδοεπικοινωνια οταν πηγαμε εμεις να αγορασουμε ο πωλητης μας ειπε εφοσον εχουμε μικρο χωρο γιατι μενουμε σε μικροδιαμερισμα δεν ειναι απαραιτητο, αλλα εμεςι πηραμε γιατι σκεφτηκαμε οτι σε καποια φαση θα πηγαιναμε σπιτι μας και εξαλλου τοσα αγοραζουμε , εχει και φτηνα.Η αληθεια ειναι οτι περισσοτερο το χησιμοποιησα οταν ειχαμε ξενους και κλειναμε λιγο τις πορτες για να μην κανει φασαρια και ξυπνησει το μωρο και ετσι ειχαμε το κεφαλι ησυχο.

Οσο για υγραντηρα δεν μπηκα στην διαδιακσια να αγορασω και δε μας χρειαστη η αληθεια αλλα καλα κανεις να ρωτησεις την ποαιδιατρο σου για αυτο.

Αυτα απο μενα, σας αφηνω με φλακια πολλα στς κοιλιτσες σας !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας εγκυούλες!!!!!!

Απ'οτι βλέπω φτάνουμε στην τελική ευθεία οι περισσότερες!!!!!!!!!!!

Εγώ ετοίμασα την βαλίτσα επιτέλους και τώρα μπορώ να πω ότι ηρέμησα! Μόνο τα μπομπονιεράκια έμειναν αλλά θα ασχοληθεί η πεθερά μου με αυτά! Άστε που είναι πανεύκολα! Θα πάρουμε έτοιμα πουγκάκια με σχεδιάκια πάνω, θα βάλουμε κουφέτα, σμαρτις και καραμέλες μέσα και βουαλά!

Ανυπομονώ να πάω να ξαναδώ το μικρό μου αντράκι!!!! Την άλλη Τετάρτη 08/02 είναι το επόμενο ραντεβού μας που θα κάνουμε υπέρηχο και το 1ο μας καρδιοτοκογράφημα!!!!! :D Μετά από εκεί και πέρα θα πηγαίνω κάθε βδομάδα!

Για την ενδοεπικοινωνία που λέτε, εμένα με βόλεψε πολύ! Επειδή μένω πάνω κάτω με μαμά και αδερφή, αρκετές φορές όταν κοιμόταν ο μικρός μου και ήθελα να πεταχτώ επάνω ή κάτω μου έλυνε τα χέρια! Επίσης από την άνοιξη και μετά που καθόμασταν στην βεράντα το βράδυ μετά που κοιμόταν το μωρό, με βόλεψε πολύ γιατί δεν είχα το άγχος του παιδιού να πηγαινοέρχομαι στο δωμάτιό του.

Υγραντήρα δεν χρειαστήκαμε αλλά ούτε και τώρα νομίζω μια που θα έχεις φύγει ο βαρύς χειμώνας (λέω τώρα εγώ ) και δεν θα είναι η θέρμανση στο φουλ έτσι ώστε να ξηραίνει τον αέρα... καλύτερα βέβαια να ρωτήσετε τον παιδίατρο μετά που θα γεννηθεί εννοείται το μωράκι γιατί το κάθε παιδί έχει διαφορετικές ανάγκες.

Όσο για τις ραγάδες είναι να το έχει το δέρμα... αν είναι να κάνεις θα κάνεις! Δε μπα να βάζεις όλες τις κρέμες του κόσμου; Και χωρίς να θέλω να σας τρομάξω, εγώ είχα βγάλει μερικές μετά τον 8ο μήνα και ήταν κυκλικά από τον αφαλό μου, ενώ τις περισσότερες τις απέκτησα με το που γέννησα από το απότομο ξεφούσκωμα της κοιλιάς.... :( Υπάρχουν κάποιες φαρμακευτικές κρέμες που να κάνουν λιγότερο διακριτές τις άτιμες τις ραγάδες αλλά δεν συμβαδίζουν με τον θηλασμό και το θέμα είναι πως πρέπει να εφαρμοστεί η κρέμα όταν είναι ακόμα κόκκινες οι ραγαδούλες....

Δεν πειράζει, είναι για να μας θυμίζουν τα νινάκια μας!

Καλή συνέχεια κορίτσια μου και βαστάτε γερά!!! Λίγο έμεινε!!!!!

Σας φιλώ γλυκά και πιστεύω να επανέλθω σύντομα!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσες τι κάνετε? πολύ κρύο.......

εγώ τις τελευταίες μέρες υποφέρω πολύ με τις καούρες, ειδικά το βράδυ με το ζόρι κοιμάμαι και σχεδόν όρθια.... κάναμε και το ντόπλερ την Τετάρτη, όλα καλά, τέλεια τα αντράκια μου!!!! μας έβγαλε και μία φωτογραφία τρισδιάστατη, αλλά μόνο από τον έναν μπέμπη, ο άλλος δεν μας έδειξε φατσούλα, ήταν τέλεια!!!! έχει κάτι χειλάρες το αντράκι μου, τρελαθήκαμε κορίτσια!!!! έχουν φτάσει και τα δύο 2 κιλά, οπότε καταλαβαίνετε πως είμαι τώρα...με 4 κιλά μέσα στην κοιλιά μου, με το ζόρι κουνιέμαι:shock::shock:

Τώρα θα μας δει πάλι την άλλη εβδομάδα!!!!

Χριστινάκι εγώ πιστεύω ότι αν είναι μεγάλο το σπίτι χρειάζεται η ενδοεπικοινωνία, αλλά και γενικά θεωρώ είναι απαραίτητη να είσαι πιο ήρεμη, και το καλοκαιράκι αν κάθεσαι στο μπαλκόνι ή αν έχεις κήπο σίγουρα χρειάζεται, πιστευω ότι επαρκεί μία οικονομική ενδοεπικοινωνία υπάρχουν πολύ ωραίες της fisher price μέχρι 50ευρώ που κάνει μια χαρά τη δουλειά του..... υγραντήρα πιστευώ ότι σου χρειάζεται μόνο αν έχεις πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι σου, βέβαια καλό είναι να ρωτήσεις έναν παιδίατρο.......

Νάντια ξεκίνα ετοιμασίες, θα δεις θα σου κάνει καλό θα σε ανεβάσει πολύυυυυυυ!!!!! ;)

maryloo28 μπομπονιεράκια? γιατί? έχετε κάποιο έθιμο?

και εγώ την έφτιαξα την δικιά μου βαλίτσα και σήμερα θα κάνω την βαλιτσούλα για τα μπεμπάκια!!!!!

άντε κορίτσια τον φάγαμε τον γαϊδαρο, λίγο μας έμεινε ακόμα!!!!!

Φιλάκια πολλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κική μου παίδαροι τα μαναράκια σου, ε; Μπράβο!!!!!

Δεν έχουμε κάποιο έθιμο απλά αντί να κερνάμε σκέτα και χύμα τα κουφέτα στην κλινική ή στο σπίτι όταν έρχονται να μας ευχηθούν, θα τα βάλω σε πουγκάκια μικρά. Μάλιστα τώρα σκέφτομαι να βάλω μεγαλύτερο πουγκί ώστε να χωράει να βάλω και από ένα γλυκό μέσα (λευκή φλορεντίνα ή λευκό βραχάκι).... μην έχω να κουβαλάω και κούτες με γλυκά μαζί μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!Τί κάνετε?

Εγω για άλλη μια φορά δεν έχω ύπνο!Με το ζόρυ κοιμήθηκα μετα τις 2 κ στις 7 ξύπνησα!Προετοιμάζομαι μάλλον για τις λίγες ώρες ύπνου..

Κική μου κ τα δυο απο 2 κιλά??Αχ μεγαλωσαν τα ζουζούνια!!Άντε με το καλό!

Εμείς πήγαμε εχθες κ πήραμε κάποια τελευταία πραγματάκια να ολοκληρωσουμε επιτέλους το δωματιάκι μας!Πήραμε κ ρουχακια για την έξοδο του μπέμπη.Τα έπλυνα εχθες,Θα τα σιδερωσω σήμερα να τα βαλω στην βαλιτσούλα να κλείνει κ αυτη σιγά-σιγά.

Αυτες τις ημέρες ποναω πολύ κάτω στα κόκκαλα,δυσκολεύομαι όρθια κ στο περπάτημα,να δω τι θα κάνω που στο τελος θα πρέπει να περπαταω συνεχεια..

Μαριλού μου αυτο για τα γλυκά δεν το είχα σκεφτεί καθόλου,ειναι πάντως μια πρακτική λύση..

Πάω να κάνω ένα τσαγάκι να πιω..Πολλά φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γκαστρομενουλες μου!!! Είχα να γράψω τόσες μέρες γιατί είχα πρόβλημα με το μοντεμ.. Ευτυχώς το έκανε ο αντρουλης μου...Τι κάνετε;; Εμείς μια χαρα μόνο που όλο τα απόγευμα ήμουν χάλια με το στομάχι μου και έκανα πάλι εμετους... Θυμήθηκα τα παλιά! Για την προετοιμασία που λέτε νομίζω θα αρχίσω και εγω δειλά δειλά, με έχει πρίξει και η μαμά μου, να κατεβάσουμε τα μικρουλικα του Αργυρη να αρχίσει να τα πλένει και να τα σιδερωνει. Ας πάω την Δευτέρα στο γιατρο να μου πει όλα καλα και μετα...

Χριστίνα μου άντε 2 κιλακια ε;; Άντε και στα δικα μας!! Για την δουλειά που λες και εγω ότι έφυγα την πρώτη φιρα στον Αργυρη ένιωθα ότι μου λείπει αλλα όταν ήρθε το μανάρι μου έλεγα τι καλα να μπορούσα να μην δουλεύω... Αυτή τη φορά δεν θα μου το δώσει το εξάμηνο δυστυχώς... :( και θα το αφήσω πολυ μικρουλι το νινί μου και θέλω και θηλασω. Αλλα δεν πειράζει ας βγει με το καλο και όλα θα τα βρούμε!!! :D:D Για την ενδοεπικοινωνια που ρωτάς μην νομίζεις ότι όλη την ώρα θα σου χρειάζεται αλλα καλο είναι να πάρεις καμμιά οικονομική για στιγμές που λένε και τα κορίτσια. Και αυτές μια χαρα την δουλειά τους κάνουν.. Το λέω γιατί έχει κάτι εξωφρενικες τιμές με 150-200 ευρώ...για υγραντηρα δεν νομίζω να χρειαστείς... Μην το παίρνεις τζάμπα απο τώρα, αν χρειαστεί αργότερα παίρνεις.. Αν και εμένα μου είχε αρρωστησει με βροχιολιτιδα όταν ήταν 3,5 μηνών και μια χαρα την περάσαμε χωρίς να έχουμε.

Εβατσι πολυ χαίρομαι που δεν έχεις τπτ πια, άντε να μην είμαστε όλες στην τσίτα! Μαγιά και τα φουστανακια σας!!! Αχ για τα κοριτσακια βρε παιδί μου δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλεξεις, ενώ για τα αγοράκια δεν είναι το ιδιο.

Κική μου και εσύ φτάσατε και εσείς 2 κιλακια ε;; Βρε κορίτσι χαρα στο κουράγιο σας οι διδυμομανουλες!! Πραγματικά αναρωτιέμαι πως είναι να έχεις δυο βρεφάκια. Μπορείς να τα ξεχωρίσεις;;;

Μαριλοο πανέτοιμη βλέπω! Αφού έκανες βαλίτσα μια χαρα. Για αυτα τα κερασματακια που λες και εγω πρώτη φορά τα ακούω και έδωσες ωραία ιδέα!! Αν και κουφετακια δεν μοιραζουμε μόνο γλυκακι.

Νμ103 τι έγινε στο γιατρο; Όλα καλα; Άντε περιμένουμε νεα!!

Χρυσα μου έτσι χαμηλά που σε πονάει ίσως είναι που ετοιμάζεται η "περιοχή" για την γέννα! Να ανοίγει η λεκάνη να σπρώχνει λίγο και ο μπεμπης... Δεν θέλει και πολυ!!

Φιλακια κορίτσια μου... Σας αφήνω γιατί με ξαναεπιασε το στομάχι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...