Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!!!!!!αρχιζουμε!!!!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mumbasha μου γλυκειά μπορεί να μην έμεινα καθόλου σε ακινησία αλλά το άγχος σου κ την αγωνία σου τα έχω ζήσει!

Κουράγιο κοριτσάκι μου,λίγο έμεινε!Μετά θα έρθουν τα καλύτερα κ όλα αυτα θα είναι μια κακή ανάμνηση!

Όσο μπορείς να παραμένεις ψύχραιμη(ξέρω πόσο δύσκολο είναι)αλλά είναι για το καλό του μωρού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγκυούλες μου καλημέρα!!!

Καλά ε... χρύσα μου, πραγματικά έχει πολύ ταλέντο ο άντρας σου!! Μιλάμε μου έφτιαξε η διάθεση με το που είδα τις φωτο...χιχιχι...πολύ εκφραστικά τα ζωάκια... ειδικά η ζέβρα όλα τα λεφτά!!!! Κική μου, και το δικό σας έγινε πολύ ωραίο και με το που μπουν και τα ζουζουνάκια σου, θα γίνει ακόμα πιο ωραίο... Τι καλά βρε κορίτσια...πραγματικά πολύ χαίρομαι για σας. Ζωγραφιές, ψώνια, πλύσιμο ρούχων, όλα τέλεια! Όταν μπει ο Φλεβάρης θα κάνουμε κι εμείς μερικά ψώνια για να μπαίνουμε στο κλίμα σιγά σιγά...

Αχ MUMBASHA μου!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα... αλλά σε παρακαλώ προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι. Εγώ αποφάσισα να παλεύω πια με τις άσχημες σκέψεις και να μην τις αφήνω να με ρίχνουν ψυχολογικά. Είναι πολύ βασανιστικό και για μένα και για το νινί μου. Δύσκολο!!!! Το ξέρω!!!!!! Αλλά αξίζει η προσπάθεια. Για μένα είναι ίσως πιο εύκολο γιατί πηγαινοέρχομαι στη δουλειά και ξεχνιέμαι λιγάκι, αλλά προσπάθησέ το κι εσύ σε παρακαλώ. Εγώ μετά που μέτρησα την πίεσή μου άρχισα να σκέφτομαι πως όλα στραβά μου πάνε...όχι η πίεση...όχι ο πλακούντας...όχι οι μητριαίες αρτηρίες....όχι το αρκετά αδύνατο μωράκι...η ψηλή χωλιστερίνη κλπ κλπ...και κάποια στιγμή συνειδητοποίησα πως αυτά που τελικά μου πάνε καλά είναι πιο πολλά και πιο σημαντικά. Επίσης αποφάσισα να μην ψάχνω στο ίντερνετ για τίποτα πια που αφορά την υγεία της εγκυμοσύνης μου (γιατί το πόρισμα είναι πάντα το χειρότερο) και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα. Πάλεψέ το και είμαστε κι εμείς εδώ εκτός από τον άντρα σου για ό,τι χρειαστείς και μπορούμε να κάνουμε...

Νάντια μου, κι εγώ έχω ζαλάδες που κ που αλλά η γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικές λόγω της κυκλοφορίας του αίματος. Ξεκουράσου όσο μπορείς και κάνε αργάαα αργάαα τις κινήσεις σου (όσο αυτό είναι εφικτό με τον μπόμπιρά σου παρεούλα... :D:D:D )

Εγώ κορίτσια μου, μέτρησα και χτες το απόγευμα την πίεσή μου και ήταν 129/66. Θα μετρηθώ και σήμερα και βλέπουμε. Ελπίζω όντως να μην είναι τίποτα το σοβαρό. Στα χέρια του Θεού είμαστε έτσι κι αλλοιώς και εγώ και το μωράκι μου!

Σας αφήνω προς το παρόν γιατί θα φωνάζει το αφεντικό... :oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μακάρι να μπορούσαμε να λέμε οτι όλα ΕΊΝΑΙ ΤΈΛΕΙΑ αλλα πάλι πιστεύω θα αγχωνόμασταν ...

Ζαλάδες εχω μπόλικες 'οταν πιάνουν με αναγούλα τότε δεν μπορω καθόλου αλλα δεν παραπωνιέμαι γιατι βλέπω πολλά κορίτσια είναι πολύ χειρότερα.. Χθες φοβήθηκα αρκετα με έπιασε ένας πόνος σαν σφάχτης σχετικά χαμηλά στην κοιλιά κ δεν έλεγε να φύγει πήρα τον γιατρό κ μου είπε να πάρω 2 ντεπόν μαζεμένα αφου ήταν συνεχόμενος δεν ήταν το μωρό , πήρα κ το μαγνησιο μου κ τελικά μετα απο 3-4 ωρίτσες πέρασε

Εγω δεν μετράω την πίεση μου, την μετράει μόνο ο γιατρός όταν ΄παω , επειδή είχα πάντα χαμηλή στα όρια υπότασης κ δεν ανέβηκε ιδιαίτερα στην εγκυμοσύνη, λετε να πρέπει να την μετράω?..

Θέλω να κολλήσω κ γω τα στικάκια μου αλλα κολλάω μην τα κάνω χάλια :( να δω πότε θα το τολμήσω

Μην σας ζαλίζω

Πολλα φιλάκια κ πολύ κουράγιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia m ti omorfa ta nea sas gt exw kai kairo na mpw///

xrusa super t dwmatio gelasa polu ka8e fora p vlepw madagaskari gelaw!!!!!!

MUMBASHA mn stevaxwriesai nmouv sxedopn etsi xalia psuxologika tnv perasmevn evdomada p ekana k egw kortizoni gia pan endexomeno kai snmera t prwi 3upvnsa kai eida ligo kafe sto eswrouxo m eipe o giatros na 3ekourastw k an exw mexri t apogeuma na paw na me dei.....evala ta klammata 8umwsa me olous alla....d exei noima prepei na skeftomaste 8etika na kanoume onmorfes skepseis k ka8e fora p oi zouzounes m strifogurizoun mesa m k arxizw kai xaideuw tnv koilia m klaiw apo xara kai sugkivnsn oles gia ta zouzounakia mas loipon kai 8a gevvnsoume otan er8ei n wra me t kalo kai oute kan 8a 8umomaste an perasame kai kati asxnmo mn m stevaxwrieste loipon xamogelakia xaideuoume koilitses kai ola mia xara 8a pane :-* se oles tis koilitses

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου τι κάνετε;;; Εγω πάλι σήμερα μια απο τα ίδια όπως προχθές. Ζαλαδα και στραβοκοιμιθηκα χθες και πιαστηκε ο δεξιός γοφος μου... Αν συνεχίσει και το απόγευμα θα τον πάρω τηλ.

Αχ μουμπασα μου γλυκιά πως σε νιώθω να ξερες... Έτσι και εγω ψυχολογία στο πάτωμα, μετραω τις μέρες σαν φυλακισμένος και νιώθω τον καιρο να περνάει βασανιστικά αργά... Ειδικά αυτο που λες ότι όλη την ώρα πάω στην τουαλέτα να δω αν έχω υγρα και πόσο. Αχχχχχ και πάλι αχχχχχ. Και εγω δεν ετοίμασα τπτ μια και καλή τέλος Μαρτίου. Δεν λέω και είμαι πολυ ευγνώμων που όλα μας πανε δεξιά ως τώρα, και δόξα το Θεό το μωρό μου είναι καλα και δεν θα πρέπει να μιλάω αλλα άνθρωποι είμαστε... Εμένα την ξαπλα μου την ξεκαθάρισε μέχρι και την 36η βδομάδα..:( :( :(

Κική μου μπα δεν σηκώθηκα απότομα, έκατσα πρώι στο κρεββατι και μετά. Δεν ξέρω τι να πω... Μπορεί να είναι και απο τα χάπια μου είπε και την ξαπλα συνέχεια. Καλα ψώνια στα jumbo!!! Σε ζηλεύω!! Για πάνες που λες εγω πάντως κατέληξα στα pampers γιατί είναι η μόνες που και δεν ερεθιζεται εύκολα αλλα κρατάει πραγματικά στεγνό τον ποπουλι του και ας κοντεύει να γεμίσει. Αυτά βέβαια είναι θέμα γούστου και τι θα σε βολέψει στην τελική... Αχ για το μαξιλαρι θυλασμού πολυ θα ήθελα να πάω αλλα είμαι μακριά γα...το.

Χρυσα σε ευχαριστώ αλλα θέλω δεν θέλω ξαπλα είμαι. Έχω και τον άντρα μου ή τον μπαμπά μου αν με δουν λίγο όρθια έτσι για να περιφερθώ μέσα στο σπίτι αμέσως μου την λένε.. Καλα τι καλλιτέχνη άντρα έχεις βρε;;; Τέλειο το δωματιακι σας!! Γεια στα χέρια του.

Μαριλού άντε ποιος σε πιάνει μπηκες στην τελική ευθεια!! Άντε να δω πως θα παλεύω μετα τον ταρζαν μου με τον μπεμπουλη μας όπως λέει...

Χαρα μου άντε μια χαρα η πιέσουλα σου πουλάκι μου!!! Ηρεμησες λιγάκι; Μπα με τον ταρζανουλι είμαστε για αργες κινήσεις; Αν και μόνιμα έχω κάποιον άνθρωπο μαζί μου γιατί δεν μπορώ να τον κάνω κουμάντο ξαπλα.. Μόνο φιλακια και αγκαλιτσες έρχεται κάνει την κοιλιά μου και λέει ο μπεμπουλης!!!

Χριστίνα μου αφού δεν έχεις ζαλαδες ή αλλα σημάδια κόπωσης και εξάντλησης δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία να μετράς πίεση. Και εγω στον πρώτο οπότε με μετρούσε ο γιατρός...

Ζουζουνοβα μην σκας θα τα καταφέρεις!! Και εγω πόσο πειράματα έκανα στην αρχη και τώρα τα τικετακια μου δεν έχουν τελειωμό... ;);) Χαχαχα

Κουπακι & ευακι :-*:-*:-*:-*

Για απορυπαντικα που λέτε εγω απο την αρχη χρησιμοποιώ persil baby υγρό αλλα όλα αυτά είναι και θέμα γούστου... Απλά αυτο που έκανα στην αρχη μόνο πριν σαραντησουμε εκτός απο τα δικά του κάποια ρούχα όπως τις πυτζαμες μου, μαξιλαροθηκες, και σεντόνια τα έπλενα και αυτά με το απορρυπαντικο του για να του είναι οικεία η μυρωδιά...

Αυτα τα νεα προς το παρόν. Κοιμάμαι λίγο γιατί με έπιασε το γιουτοπαρ και η ζαλαδα χειροτερεψε... Πιθανά να μπω και αργότερα. Φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!

Χρύσα τέλειο το δωμάτιο!!!! μπράβο στον ανδρούλι σου!!!!!

Αχ βρε MUMBASHA μην αγχώνεσαι, σε καταλαβαίνω αλλά σκέψου ότι κάνεις κακό στο μωράκι έτσι.....

το ξέρω είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε΄το κοριτσάκι μου!!!

Χριστινάκι ωραίο το μοβ....δεν έχεις σκεφτεί να κάνεις και μία δυχρωμία?

Χαρούλα έτσι σε θέλω αισιόδοξη όλα καλά θα πάνε, γενικά τώρα που αρχίζουν και μας πιέζουν τα ζουζούνια όλο και κάτι θα αισθανόμαστε γι' αυτό μην αγχώνεσαι υπομονή.....

Κορίτσια χαλαρώστε γιατί με τόσο άγχος που σας έχει πιάσει τα κάνετε χειρότερα τα πράγματα, αισιοδοξία, φτάνουμε στο τέλος θα σκέφτεστε τον φάγαμε τον γαϊδαρο....βάλτε να δείτε καμία ωραία κωμωδία κάτι που σας φτιάχνει την διάθεση, εγώ όταν έκανα την εξωσωματική και ήμουν στην αναμονή έβαζα το στο παρα πέντε που πέθαινα στο γέλιο και ξεχνιόμουν μου έκανε πραγματικά πολύ καλό...... Εβάκι έτσι έτσι βλέπω ανέβηκες, άντε κοριτσάκι μου γιατί σήμερα στεναχωρήθηκα που σε άκουσα έτσι.....

Νάντια όντως είναι τι θα βολέψει το κάθε παιδί, έχω ακούσει σε άλλα μπεμπάκια ότι ερεθίζει το πάμπερς, σε άλλα ότι έχουν διαροή στα λίπμερο, τι να πω γι' αυτό ας τα δοκιμάσουμε όλα και βλέπουμε στην πορεία και μετά υπάρχουν οικονομικά να παραγγείλουμε και από το ιντερνετ στο αμαζον συμφέρει, αλλά πρώτα να δούμε τι θα μας βολέψει ;)

Εγώ πήγα ψώνισα κάτι πραγματάκια αλλά έχω ακόμα λίγα πρέπει να ξαναπάω τον άλλο μήνα, είναι και πολλά τα έξοδα και τα πράγματα και έτσι λίγα λίγα......

Αυτά από 'μενα γλυκούλες, σας εύχομαι ένα ήρεμο βράδυ και χαλαρό ε? πάνω απ' όλα, φιλάκια στις κοιλουμπίτσες και να πέσουν πολλές κλωτσιές απόψε να σας ανεβάσουν την διάθεση!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μένα, γλυκες μου κοιλίτσες, ελπίζω να είστε όλες καλα!

Χρυσα, ταλενταρα αποδεικτηκε ο συζυγος σου, πολύ ωραίο το δωμάτιο, και σενα Κικη μου δεν πάει πίσω, άπαικτος ο Winnie , πολύ ωραίο το διακοσμησατε! Αντε να δούμε και αλλεα διακοσμημένα δωμάτια, αλλα φυσικα θα λάμψουν ακομη περισσότερα με την παρουσια των μωρων!!

Mumbasha μου κανε υπομονη κοριτσάκι μου , ξερω οτι και να λεμε εσυ σκεφτεσαι τα δικα σου και μελαγχολεις αλλα να ξερεις ειμαστε διπλα σου . Τα δυσκολα εχουν περασει και λιγο εχει μεινει για να αντικρυσεις το πολυιμο μωράκι σου!

Ναντια μου κουράγιο και σε σένα, ολα θα πάνε καλα.

Evatsi ελπιζω ολα να ειναι καλα, ξαναμιλησες με το γιατρο σου?

Χαρα μου ελπιζω να ανακουφιστηκες λιγο με την πίεση, εγω οποτε παω στην κλινικη πρωτα μου πενουν την πιεση οι μαιες εκει, και μια φορα μου την βρηκαν και μενα 14 με 8 και επειδη του φανηκε ψηλη του γιατρου μου την ξαναμετρησε και ηταν φυσιολογικη.\

Ελπιζω να περασετε ενα πολυ ωραιο Σαββατοκυριακο!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες τι κάνετε;;; Εμείς μεγαλώνουμε και κοπανάμε δυνατά την κοιλιά! Τέλεια!!! Αύριο πάω να δω κούνια μαζί με την...πεθερά μου! Αχαχα! Πόσο αστείο μου φαίνεται να την αποκαλώ έτσι! Εϊναι καταπληκτική!

Σήμερα είχα και το πρώτο ραντεβού με τη μαία! Μίλησε και στους δυό μας(εμένα κ τον αντρούκο μου καλέ, όχι το μπόμπο), μας εξήγησε πάααρα πολλά, μου είπε τι ασκησούλες να κάνω απο τώρα για να προετοιμάζομαι για τον τοκετό κτλ κτλ κτλ! Ενθουσιάστηκα! Είναι πραγματικά καταπληκτική και με απίστευτες γνώσεις! Επίσης, μου άρεσαν οι απόψεις της πάνω στο θέμα ''ΤΟΚΕΤΟΣ''! Και αυτό το αναφέρω γιατί σκέφτομαι σοβαρά να γεννήσω με φυσιολογικό-φυσιολογικότατο τοκετό. Με άλλα λόγια, ούτε καν επισκληρίδιο. Της το είπα και μου εξήγησε ακριβώς τα θετικά και τα αρνητικά και ότι αυτό είναι καθαρά επιλογή μου.

Γενικά μακάρι να μην χρειαστεί να κάνω καισαρική. Θέλω να ζήσω στο μέγιστο όλη αυτή τη διαδικασία, είτε διαρκέσει 3 ώρες είτε 15.

Η ψυχολογία μου είναι καλή, ευτυχώς. Δεν έχω τίποτα έτοιμο, αλλά όλα θα γίνουν. Έγινε μια βλακεία και είμαι κ ανασφάλιστη κ αφήστε...χθες το έμαθα.Να δω τι θα κάνω. Αλλά όλα θα πάνε τέλεια! Το νιώθω! Το θέλω και θα πάνε! Τα οικονομικά υπερβολικά ζόρικα, αλλά το θέμα είναι να έχουμε την υγεία μας και το χαμογελάκι μοας!

Αααα!!!Το μόνο που έχω ήδη είναι κάποια ρουχαλάκια για το μικρό, μου τα έδωσε η αδελφή μου. Όχι μόνο για την αρχή αλλά και μέχρι το 3ο έτος του.Χεχε!!!

Χθες έκανα καμπύλη σακχάρου.Τι απαίσια η γλυκόζη! Να μου φέρνει αναγούλα και η μικροβιολόγος να ουρλιάζει''Πιες τοοοο!!!Μην αργείς!'' Στο τέλος πήρα ποτηράκι γιατί με καλαμάκι δεν θα το κατάφερνα κ την έπιασε υστερία. Της είπα '' Αν θες πιες το εσύ! Εγώ μόνο ως σφηνάκι θα μπορέσω! Άντε γιατί θα φέρεις τη σφουγγαρίστρα σε λίγο'' και το βούλωσε...είμαι κακιά;;; Μετά με είχε στα ώπα-ώπα πάντως.

Τα αποτελέσματα είναι μια χαρά, τα πήρα κιόλας.Μόνο ο αιματοκρίτης είναι λίγο πεσμένος, αλλά τίποτα το ανησυχητικό.

Πάω να δω ταινία και να παίξω με την κοιλιά μου(που είναι σαν τρίγωνο...χαχα)

Φιλάκια γλυκά ζουζουνέλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου,

σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια!!

Πραγματικά δεν το περιμέναμε ότι θα έβγαινε τόσο όμορφο!Ακόμα κ ο άντρας μου έμεινε έκπληκτος με το αποτέλεσμα!Μου το έκρυβε το ταλέντο του! ;)

Τώρα του είπα για κατι που έχω στο μυαλό μου να μου ζωγραφίσει στην κρεβατοκάμαρα κ κάτι για το τζάκι! :lol::lol:

Εγώ σήμερα αγχωθηκα λιγάκι,μπαίνω στην 33η εβδομάδα κ ακόμα το δωματιάκι δεν είναι έτοιμο!Δευτερα θα πάμε να πάρουμε την ντουλαπίτσα κ την συρταριερα να αρχίσουμε νε ετοιμαζόμαστε σιγά-σιγά!Ρουχάκια έχω πολλά που μου δώσανε,αυτην την εβδομάδα ξεκινάω το πλύσιμο!Δεν το πιστεύω πως πέρασε ο καιρός!Δόξα τον Θεό που φτάσαμε ως εδώ!

Κορίνα μου χαρα στο κουράγιο σου που πήρες απόφαση να γεννήσεις με το καλό,χωρις επισκληρίδιο!

Κ εγω με φυσιολογικό ελπίζω να πάω αλλά την επισκληρίδιο θα την ζητήσω σίγουρα!Ακόμα θυμάμαι την ανακούφιση που ένιωθα κάθε φορά που έμπαινε η δόση!! ;);) Μακάρι να τα καταφέρουμε κ να γεννήσουμε όπως επιθυμούμε!

Χριστινάκι μου,Ναντια,Mumbasha,Χαρά,nm0113,evatsi, Εύχομαι να είστε καλύτερα κ να περασετε ένα ήρεμο κ χαρούμενο Σ/κ,αυτο ισχύει για όλες βέβαια!!

Σας αφήνω,ήρθε η μανούλα μου για καφέ..

Φιλιά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas omorfoules ola kala??egw telika ex8es t apogeuma epeidn fovomoun pnga nosokomeio kai akousame ta mwra do3a t 8eo ola mia xara snmera vevaia eixa pali mia stagonitsa apla 3ekourasn m eipe o giatros k milame pali t apogeuma

xrusa m mnv agxwnesai ola 8a ta kaneis kai ola 8a ta prolaveis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas omorfoules ola kala??egw telika ex8es t apogeuma epeidn fovomoun pnga nosokomeio kai akousame ta mwra do3a t 8eo ola mia xara snmera vevaia eixa pali mia stagonitsa apla 3ekourasn m eipe o giatros k milame pali t apogeuma

xrusa m mnv agxwnesai ola 8a ta kaneis kai ola 8a ta prolaveis

Καλημέρα Εύα μου!

Ξεκούραση λοιπόν το Σ/κ..κάτσε κ απόλαυσε την ηρεμία σου τώρα που ακόμα μπορείς!Μετά με δυο ζουζούνια θα γίνεται χαμός!! ;):D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια!! Τι κάνετε? Εχω μέρες να μπω, με τις δουλείες και με τον μικρό μου δεν προλαβαίνω!

Στις 17/1 κάναμε την β επίπεδου και όλα μια χαρά, δόξα το θεό!!! Το κοριτσάκι μας αναπτύσσεται κανονικά είναι 500 γρ και κάθε μέρα δινει πολύ δυναμικά το παρόν κλοτσώντας την κοιλια της μάμας!!!

Βρε κορίτσια για πειτε μου τωρα κατι εχω ΠΗΤ 19/05 με βλέπω όμως να γενναω αρχές Μάιου λογο καισαρικής, πρέπει να πάρω και ρουχαλάκια μακρυμάνικα η καλοκαιρινά? Εγω έλεγα να παρω μερικά φορμάκια με μακρύ μανική βαμβακερά, θα τα φορέσουμε όμως η μηπως πανε χαμενα?

Ας με βοηθήσει καμια μανουλα, γιατι εχω κολλήσει με το θεμα αυτό. Στον Γιο μου ειχα Γέννηση Οκτώβριο και Ειχα παρει μακρυμανικα..τωρα τι κάνουμε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου τι κανετε????

ελπιζω και ευχομαι οσες ειχατε θεματακια να ειστε καλυτερα. μην αγχωνεστε , θετικη σκεψη οσο δυσκολο κι αν ακυγεται. κοντευουμε και πρεπει να ειμαστε καλα για να υποδεχτουμε τα μωρακια μας!!!! :D:D:D:D

Χρυσα παραπολυ ωραιο το δωματιακι , μπραβο στον αντρα σου. ειναι καλλιτεχνης!!!!! :lol::lol::lol:

εγω καλα ειμαι η πλατη ισιωσε και δοξα το Θεο ολα καλα. σημερα πηγαμε στην κλινικη να δουμε δωματια , χωρους , αιθουσες και γενικα να ενημερωθουμε . να μαστε γενικοτερα προετοιμασμενη. ολα καλα , η νοσοκομα που μας εξυπηρετησε ηταν πολυ κατατοπειστηκη σε ολα.

κοριτσια ετοιμασατε βαλιτσα?????? εγω σιγα σιγα λεω να αρχισω να ετοιμαζω. το δωματιακι του μπεμπη μου το χω ηδη ετοιμο κατι μικρο λεπτομερειες μειναν οποτε λεω να ετοιμασω .

αυτα προς το παρον....καλο Σ/Κ να εχετε ολες και φιλια στις κοιλιτσες σας. :-*:-*:-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου τι κανετε????

ελπιζω και ευχομαι οσες ειχατε θεματακια να ειστε καλυτερα. μην αγχωνεστε , θετικη σκεψη οσο δυσκολο κι αν ακυγεται. κοντευουμε και πρεπει να ειμαστε καλα για να υποδεχτουμε τα μωρακια μας!!!! :D:D:D:D

Χρυσα παραπολυ ωραιο το δωματιακι , μπραβο στον αντρα σου. ειναι καλλιτεχνης!!!!! :lol::lol::lol:

εγω καλα ειμαι η πλατη ισιωσε και δοξα το Θεο ολα καλα. σημερα πηγαμε στην κλινικη να δουμε δωματια , χωρους , αιθουσες και γενικα να ενημερωθουμε . να μαστε γενικοτερα προετοιμασμενη. ολα καλα , η νοσοκομα που μας εξυπηρετησε ηταν πολυ κατατοπειστηκη σε ολα.

κοριτσια ετοιμασατε βαλιτσα?????? εγω σιγα σιγα λεω να αρχισω να ετοιμαζω. το δωματιακι του μπεμπη μου το χω ηδη ετοιμο κατι μικρο λεπτομερειες μειναν οποτε λεω να ετοιμασω .

αυτα προς το παρον....καλο Σ/Κ να εχετε ολες και φιλια στις κοιλιτσες σας. :-*:-*:-*:-*:-*:-*

Καλησπέρα κ πάλι!!

Κουπάκι μου σε ποια κλινική πήγες?Εκεί που είχες πάει κ την προηγούμενη φορά?Κ εγω θέλω να πάω μια βόλτα!Για ενημέρωσέ με λίγο αν μπορείς..Κλείνεις ραντεβού για να πας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια!

Χρύσα, Καταπληκτικό το δωμάτιο!!!!! Μπράβο στον άνδρα σου! Ταλλεντάρα!!!

Corina, και εγώ θέλω να γεννήσω όσο γίνεται πιο φυσιολογικά και έχω πολύ άγχος σ'αυτό το θέμα. Δεν ξέρω ως πόσο οι γιατροί τελικά σέβονται τέτοιες επιθυμίες (όχι επισκληρίδιος, όχι οκυτοκίνη και όχι περινεοτομή) εφόσον αυτές τις πρακτικές τις έχουν καθιερωμένες και χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος, κυρίως για να αποφύγουν την ευθύνη και για να επιβραδύνουν την γέννα. Ακόμα δεν ήρθε η ώρα να το συζητήσω με τον γιατρό μου, αλλά όταν έρθει θα το κυνηγήσω και εγώ. Πάντως συναντώ αρνητική συμπεριφορά ακόμα και μέσα στην οικογένειά μου όταν πω ότι θέλω να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο. Το θεωρώ όμως προσωπικό μου θέμα και το καλύτερο για το παιδί μου. Χαίρομαι πολύ για σένα που η μαία σου ήταν θετική σου έδωσε το δικαίωμα να επιλέξεις. Εύχομαι καλό κουράγιο και να τα καταφέρεις όπως θέλεις.

Όλα να παν καλά για όλες μας και για τα μωράκια μας!

Φιλάκια , κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia m kalnmera eiste oles kala??

kmatina nomizw 8a sumfwvnsw mazi s liga makrumanika(an exeis ndn kapoia ap't gio s d vriskw t logo na pareis alla) kai meta kontomanika,autn einai n gvwmn m gt etsi k alliws e3w eee d 8a vgei amesws kai o epomenos mnvas einai iounios!!!!!!!!

koupaki d exw ftia3ei akoma valitsa alla mes tnv evdomada,an d mporw na paw, 8a steilw na m paroun kamia pujamoula kai eswrouxa kai soutien 8nlasmou kai na etoimazomai siga siga mn m prokupsei k tpt

zuzunova me vriskeis sumfwvn k egw an d eixa didumakia sigoura 8a pngaiva gia fusiologiko!!!!!!!!palepse t

egw snmera viw8w kalutera d eida kati ap'tnv wra p 3upvnsa kai euxomai na mn dw!!!!!!

filakia se oles :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα !!!!Κορινα μπραβο για το κουράγιο σου , εγω φοβάμαι χωρίς επισκληρίδιο.

Εμεις ανησυχίσαμε λίγο χθες η μικρη απο το πρωι δεν έλεγε να κουνηθεί τι έκανα αναπνοές τι ξαπλωνα τπτ ήμουν ετοιμη να παω στο νοσοκομείο, κατα της 4 εδωσε σημάδια ζωής βέβαια κατα της 7 ξυπνήσαμε για τα καλά κ κάναμε βόλτες στην κοιλιά της μαμάς μεχρι της 2:30 το βράδυ.Βραδινός τύπος μας βγήκε να δούμε θα μας αφήνει τα βράδια να κοιμηθούμε... :lol::lol:

Κορίτσια έχει καμιά σας πρόβλημα με ραγάδες ? εγω εμφάνισα τα πρώτα σημάδια πριν 2 3 βδομάδες κ όσο λαδάκι η κρέμα βαζω αυτες ανοίγουν (χαμηλά στην κοιλιά) Η αλήθεια είναι οτι έχω μεγάλη κοιλίτσα αλλα μπορώ να κάνω κάτι να μην γίνουν περισ κ βαθύτερες τουλάχιστον?

Πολλα φιλάκια κ καλη Κυριακή ζουζούνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xristinamix otan argei na kouvn8ei na trws kati gluko pianei panta!!!!

oso koritsaki m gia tis ragades egw eimai tns apopsns pws an einai na kaneis kaneis kai dustuxws tpt d mporei na se von8nsei egw exw parei ladakia kai kremes kai amugdalelaio alla ta vazw mono meta t mpanio oxi 2 kai 3 fores tnv nmera p m lene oloi gt ta 3exnaw...mexri stigmns exw glutwsei twra skeftomai an t 8umn8w na 3ekivnsw pio entatika.....

pare kai amugdalelaio omws kai vaze liges stagones mazi me tnv krema n t ladaki p xreisimopoieis einai polu evudatiko

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ evatsi κ γλυκό κ ξινό ότι θες εφαγα, η μικρή μου μάλλον αν κοιμάται δεν μου κάνει την χάρη , τι ξαπλώνω απο αριστερά η την κουνάω το ίδιο είναι ευτυχώς δεν μου τα κάνει συχνα γιατι θα με τρέλανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσες!

Τί κάνετε?

Χριστινάκι με τις ραγάδες νομίζω πως είναι καθαρά λόγω δέρματος κ γονιδίων!Μια φίλη μου,παρα πολύ αδύνατη,με πολύ μικρή κοιλίτσα,γέμισε στην κοιλιά της κ όσες θεραπίες κ αν έκανε μετά δεν έφυγαν!Μια άλλη που έκανε τεραστια κοιλιά κ δεν έβαζε κ τίποτα πέρα απο λίγο λαδάκι τον τελευταίο μήνα (συν ότι είχε πάρει κ 25 κιλά) δεν έκανε ούτε μια!Όσο μπορείς να ενυδατώνεις το δέρμα σου κ ότι γίνει.Έχει κάποιες κρεμούλες για αναδόμηση αλλά δεν ξέρω κατα πόσο βοηθούν..

Εγώ στο παρελθόν ήμουν πολύ χοντρούλα,έχασα γυρω στα 20+ κιλά μέσα σε 1,5-2 χρόνια κ εδώ κ 7 χρόνια προσπαθω να μεινω εκει(εκτος βεβαια απο τις περιόδους με τις εγκυμοσύνες)!Ευτυχώς δεν εμφανισα στο δέρμα,ούτε χαλάρωση,αλλά ούτε κ ραγάδες.(μόνο στο στήθος).

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι (εκτός απο την κυτταριδα που γέμισα),ελπίζω έτσι να μείνει κ να μην φανούν μετά όλες μαζί!Έχω κ τεράστια κοιλίτσα ;)

Όσο για την μπέμπα,στο βιβλίο που έχω αναφέρει πως τώρα θα αρχίσουν να κοιμούνται τα ζουζούνια μας πιο πολύ κ θα τα νιώθουμε λιγότερο,πρέπει όμως να μετράμε τις κινήσεις κ αν έχουμε πολύ ώρα να τα νιώσουμε να επικοινωνούμε με τον γιατρό μας άμεσα!

Εμενα καποιες φορές ακόμα κ όταν κοιμάται κουνιεται λίγο κ τον καταλαβαίνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala koritsakia m gia kuttaritida d exete pei tpt......

mallon d 8eloume na t skeftomaste???egw toulaxiston eimai gematn milame d uparxei afou oloi m lene 8a deis 8a fugei kai lew pragmatika mono stis patouses d exw!!!!!tragikoooooooooo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας!!!!!

Χρυσα μου πηγαμε διαβαλκανικο. δεν χρειαζεται ραντεβου . πηγαινεις στο μαιευτηκο στην υποδοχη , τους λες τι ακριβως θελεις και σε εξυπηρετουν. το μονο που δεν εμαθα ειναι τιμες κι αυτο γιατι το Σ/Κ ειναι κλειστο το λογιστηριο. μου ειπαν οτι μπορω να παρω τηλ απο δευτερα και θα με εξυπηρετησουν δεν χρειαζεται να ξαναπαω μονο γι αυτο. οποτε αυριο καποια στιγμη θα το γνωριζω και αυτο. εμας μας αρεσε αυτο που ειδαμε. περα απο αυτο ομως παω και για αλλους λογους εκει.αν θες παντως καποια παραπανω πληροφορια πες να σου πω οτι θες.

φιαλακια σε ολες!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kala koritsakia m gia kuttaritida d exete pei tpt......

mallon d 8eloume na t skeftomaste???egw toulaxiston eimai gematn milame d uparxei afou oloi m lene 8a deis 8a fugei kai lew pragmatika mono stis patouses d exw!!!!!tragikoooooooooo

Με κυτταρίτιδα έχω παρατηρήσει και εγώ ιδαίτερη αύξησξ! Κ ας τρώω πιο σωστά απο πριν, και ας πίνω ΤΟ νερό, αλλά εκεί αυτή η ρημάδα. Ελπίζω να φύγει γιατί με εκνευρίζει και μου χαλάει το ηθικό μου!!!! Τι sexy mamma θα είμαστε με κυτταρίτιδες;;;Εεεε;;; :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...