Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!!!!!!αρχιζουμε!!!!!!!


Recommended Posts

MUMBASHA καλό κουράγιο τι να πω σημασία οτι το μωράκι σου είναι καλά :P

και γω doppler κάνω στο ιατρείο κάθε φορά που πηγαίνω,μου είπε να πηγαίνω απο δω και πέρα κάθε 2 βδομάδες ..Κορίτσια εσας είναι 1700 γρ , η δικιά μου ήταν 1390γρ στην 29+6 εβδομάδα, ειναι μάλλον μικρούλα..τώρα έχω να ξαναπαω γύρω στις 20 του μήνα κ θα μου δώσει κτ ην ακριβή ημερομηνια που σταματάω για να δούμε

Ελπίζω κ τα υπόλοιπα κορίτσια να είστε καλά!

2012.pngMake a pregnancy ticker

J5Q7p2.png

ugTTp2.png

sD1wp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κοριτσια!πως ειστε?εμεις καλα ...τρεχουμε περα δωθε με τον μικρο οικογενειακως.το βραδυ εχετε καθολου πετρωματα και πονο περιοδου?εγω οταν ξαπλωσω το βραδακι σιγουρα με πιανει δυο τρεις φορες αυτο.με τα κιλακια πως τα πατε?εγω κοριτσια νρεπομαι που θα το πω αλλα εχω παρει 12 κιλα και σε συνδυασμο με το οτι μου ειχαν μεινει και τα προηγουμενα απο το πρωτο μου με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα.φανταστητε επειδη παντα ημουν πολυ αδυνατη τα ποδια μου εσωτερικα εχουν ανοιξει απο τγην αποτομη αλλαγη βαρους και εχουν κανει ραγαδες και πληγουλες.τι να πω σε αυτη την εγκυμοσυνη πραγματικα τα παιρνω με τον αερα!

κικι ειναι λογικο να νιωθεις περισσοτερη ατονια 2 μωρα κουβαλας!εχετε προγραμματισει ημερομηνια?θα πας με καισαρικη ετσι?'

χρυσα και κουπακι τελεια τα μωρακια σας!!

mumbasha υπομονη κοπελα μου οπου να ναι τελιωνει.θα δεις το μπεμπακι σου και θα ξεχασεις αμεσως ολα οσα περασες!

χριστινα δεν εχει σημασια που το μπεμπακι σου ειναι μικροτερο,αν ηταν κατι θα στο ελεγε ο γιατρος!ολα καλα ειναι μη μπαινεις στη διαδικασια να συγκρινεις ποτε το βαρος γιατι θα αγχωθεις!

φιλακια πολλα εγκυουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Θα δεχόσασταν έναν καινούριο μέλος της παρέας; Σας διαβάζω αρκετό καιρό, αλλά είχα απορίες για το πως λειτουργεί το φόρουμ, πως να γραφτώ στην ομάδα και λοιπά. Είμαι έγκυος με το πρώτο μου παιδάκι (κοριτσάκι) με ΠΗΤ 24 Απριλίου. Θα χαρώ να τα λέμε εδώ. Εγώ ήδη σας γνωρίζω και σας συμπαθώ πολύ!!!!

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως ηρθες ζουζουνοβα!!!με το καλο το κοριτσακι σου!!!!!! ;)

κοριτσια,εχετε πονακια περιοδου καθολου???εγω οταν κουραζομαι εχω και ανησυχω....μηπως ειναι συσπασεις?????στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα καθολου συσπασεις και δεν ξερω πως ειναι.... :oops:

η ναντια μπηκε καθολου να μας πει τα νεα της?????ευχομαι ολα τελεια να ειναι!!!!! ;)

διαβασα οτι ξεκινανε οι αδειες σιγα-σιγα....εγω με πητ περιπου 15 με 20 απριλη την αδεια την παιρνω 15 με 20 φλεβαρη η κανω λαθος??????

ηθελα να μπαινω συχνοτερα να τα λεμε αλλα η αναστασια αν με δει στον υπολογιστη γινεται χαμος..... :lol:

φιλια σε ολες τις κοιλιτσες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! καλως ηρθες ζουζουνοβα!με το καλο κ συ την μπεμπούλα σου!

grousi κ mpempakos85 εμένα με πιάνουν σαν πονοι περιόδου αλλα για πολύ λίγο μισο λεπτο κ με αφήνει όταν είχα ρωτήσει τον γιατρό μου είπε οτι είναι που ανοίγουν οι σύνδεσμοι.. όσο για τα πετρώματα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι έιναι οπότε θα σας γελάσω αν τα παθαίνω.. :) grousi για την άδεια βγαίνεις 56 μέρες πριν το ΠΗΤ σου πχ ειναι στις 15 ξεκινάς κ μετράς απο της 14 προς τα πίσω.

Εμείς μια χαρά είμαστε χθες γέννησε κ μια φίλη την μπεμπούλα της 2810γρ μια χαρά!!!

2012.pngMake a pregnancy ticker

J5Q7p2.png

ugTTp2.png

sD1wp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο απογευμα κορίτσια!

Zuzunova καλως όρισες και με το καλο να δεκτεις το κοριτσάκι σου!

Και εγω χθες ενιωσα πονους της περιοδους και φοβηθηκα λιγο η αληθεια γιατι με επιανε με αφηνε και με ξαναεπιανε. Η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω ενιωσα στην προηγουμενη εγκυμοσυνη συσπασεις , νηταν και ο λογος που οδηγηθηκα σε καισαρικη , μιας και πηγα με προκληση αλλα συσπασεις τιποτα, αλλα απο οτι ακουω και απο αλλες μηπως μπεμπακος αυατ ατ τα πετρωματα που νιωθεις ειναι συσπασεις?

Και κατι αλλο βρε κοριτσια εσεις βλεπετε ονειρα πως γεννατε? σε 10 μερες ειδα 3-4 φορες οτι γεννησα, καλο ονειρο φυσικα αλλα οταν ξυπνω ξυπνω μεαισθημα ανησυχιας .

Με τα κιλα και εγω ειχα 10 απο την πρωτη και εγω παντα ειχα κατι περιττα κιλακια και απο 24 χρονων παντα εκανα διαιτα για να χασω και να διατηρηθω γιαυτο και στις εγκυμοσυνες βρισκω την ευκαιρια να αφεθω. Ο γιατρος παντα με μαλωνει αλλα αμα με δει και στεναχωριεμαι πριν να φυγω μου λεει και μην στεναχωριεσαι για τα κιλα, τα χανεις μετα. Και η αληθεια ειναι πως αμα πεισμωσω θα τα χασω οποταν να ειναι καλα το μωρο , και τα κιλα τα χανουμε .

Καλο σαββατοκυριακο να εχετε !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να'μαι κι εγω!Zuzunova καλωσηρθες!!κι εγω νιωθω πονακια περιοδου που με πιανουν και με αφηνουν στο λεπτο συνηθως το βραδυ οταν ξαπλωνω να ξεκουραστω,στο πρωτο μου τα ειχα νομιζω παλι απο τον 7ο.

βγηκε το ζαχαρο μου κοριτσια και ειμαι οριακα απότι μου ειπε ο γιατρος.δηλαδη εχω προδιαθεση μεγαλη να αναπτυξω ζαχαρο στην εγκυμοσυνη.οποτε κομμενα ολα τα αμυλωδη και τα γλυκα.δε πειραζει αυτο που με απασχολει μονο ειναι να ειναι καλα το μωρακι μου.ετσι κι αλλιως δεν εχω περιθωρια να παρω αλλα κιλα,ειμαι ηδη πληρης :lol: .εχω ενα μικρο αγχος γιατι μου ειπε θα μου κλεισει ραντεβου και με εναν διαβητολογο δικο του.

στα 120' απλα βγηκε 123 και το οριο ηταν 120.Mumbasha εσυ μηπως καταλαβαινεις κατι απο αυτη τη τιμη?σε ρωταω γιατι νομιζω τα περασες κι εσυ.παντως και στη προηγουμενη εγκυμοσυνη το ζαχαρο ειχε βγει οριακο και εκανα απλα διατροφη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γλυκά γεια σας!!! Χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε με τα μωρακια μασ αγκαλίτσα!!Να' μάστε και εμείς που χαθηκαμε τόσο καιρό...είμαστε καλα πάντως! Συχγωρηστε με αλλά όλη αυτή η απραξία μου έχει προκαλέσει μια απόλυτη βαρεμαρα που δεν θέλω να κάνω τπτ. Αλλα όταν λέμε τπτ τπτ. Αρρωστησα και εγω με γερο μπουκωμα για δυο βδομαδες και είχα και τιμούμε με ωτιτιδα ξανά. Ξεκίνησα να διαβάζω τα πόστ σας που έχασα τόσες μέρες και όταν διάβασα ότι με ψάχνετε γλυκά μου κοριτσακια μου έβαλα τα κλαμματα.. Με συγκινησατε που με σκέφτεστε...Ο θεός να σας έχει καλά και εσάς και τα μωρακια σας! Η ψυχολογία μου δεν είναι και στα καλύτερα της...

Αλλά ας σας πω τα νεα μας, από τότε που έχω να γράψω έχουμε παει τρεις φορές στο γιατρό, όλα καλά, οι μετρήσεις και τα Doppler του μωρού μια χαρά(με κάνει κάθε φορά για να βλέπει ότι αναπτύσσεται σωστά και δεν ζοριζεται λόγω λίγου αμνιακου) και το αμνιακό παραμένει στα ίδια και έτσι περίπου μου είπε θα είμαστε αποε δω και πέρα γιατί μεγαλώνει το μωρό . Απλά αυτό που μου είπε είναι ότι έχουμε ξεφύγει από το κρίσιμο σημείο αλλά κάθε φορά θα βλέπουμε τις μετρήσεις και τα εργαστήριακα. Έχουμε φτάσει 780 γρμ καιη αλήθεια μου είναι ότι δεν το καταλαβαίνω πάντα καλά, του το είπα κιόλας αλλά μου λέει να μην αγχωνομαι ότι από τον εβδομο και μετά θα πρέπει να με απασχολεί αυτό. Αχ κορίτσια μου είπε, βασικά τον ρωτήσα και με το τσιγκελί του τα βγάλα, τι επιπτώσεις έχει στο μωρό αν δεν έχει επαρκές υγρό και αγχωθηκα πολύ. Μου είπε για μη επαρκή ανάπτυξη πνευμόνων ή εγκεφάλου, και μπορεί να στραβώσουν τα ποδαρακια του και να χρειαστεί να βάλει ναρθηκακια. Αλλα μου είπε ότι δεν χρειάζεται να ανυσηχω και να τα σκέφτομαι γιατί το υγρό μας είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα ακόμα. Αν όμως αργότερα ομως ρε κορίτσια δεν είναι;; Να αυτά σκέφτομαι όλη την ώρα και συνέχεια. Τώρα 24/1 θα πάω να κάνω την καμπύλη και να με ξαναδεί. Ευτυχώς έχω και τον μικρουλι μου και κάνει σαχλαμαρες και ξεφευγω λιγο. Άρχισε να επαναλαμβάνει και τα πάντα σαν παπαγαλάκι!!!

Μπεμπακος αυτά τα πονακια και πετρώματα που λες είναι συσπασεις, στο λέει μια έμπειρη στο θέμα, και στον πρώτο και τώρα είχα απο τον τρίτο μήνα. Για το μωρό που ρωτάς και εμείς την περάσαμε αυτή την φάση όταν ήμουν στον δεύτερο μήνα και έλεγα δεν θα περάσει ποτέ Θεέ μου; Αυτή η λύση που βρήκαμε είναι να τον κοιμιζω στο δωμάτιο του αλλα σε ένα μόνο κρεβάτι που έχουμε όχι στο κρεββατακι. Και αυτό γιατί στην αρχή(μιλάμε για καμία βδομαδουλα) σχεδόν την μισή νύχτα κοιμομουν εκεί μαζί του αλλα σιγά σιγά έστρωσε. Ξέρω ότι θα πεις ότι είναι μικρουλης και μπορεί να πέσει αλλα και εμένα 14 μηνών ήταν και μια χαρα καθόταν, έβαζα μαξιλάρια κάτω στην αρχή, έβαλα και ένα σαν καγκελακι, αλλα έστρωσε. Τώρα ξυπνάει 1-2 φορές ίσα για πιπιλα ή λίγο γάλα και ξανακοιμαται. Πάντως προσπάθησε τώρα αν και θα παιδευτεις λίγο γιατί όταν έρθει το νέο μπεμπακι θα μπορείς να τα έχεις και τα δυο μαζί; Ασε που αν τον προσπαθήσεις τότε να τον βάλεις στο δωμάτιο του θα αισθανθεί άσχημα και ότι δεν τον θες.. Καλό κουράγιο και σε νιώθω αλλα αυτο που έχω καταλάβει, φάση είναι θα περάσει.

Μουμβασα κορίτσι μου αμάν πια ελπίζω να ηρεμησεις. Ακόμα ξαπλα είσαι; Εμένα πάντως μου το ξεκαθάρισε ότι μέχρι να γέννησω δεν θα μ'αφησει να σηκωθω και μου κακοφανηκε γιατί δεν ξέρω. Ίσως είχα την εντύπωση ότι αν επανέλθει στο φυσιολογικό το αμνιακό όλα οκ, αλλα μου ξεκαθάρισε ότι δεν είναι έτσι.

Περαστικά και σιδερένιος ο σύζυγος της κορινας! Καλή ανάρρωση!

Καλωσηρθε και το νέο μέλος της παρέας και με το καλό το μωρακι σου!

Πω κορίτσια σίγουρα σας ζαλησα με τοοοοσο μεγάλο πόστ, συγγνώμη αλλα και παλι δεν κάλυψα όλα τα θέματα. Υπόσχομαι απο εδώ και πέρα να γράφω πιο συχνά γιατί απο ότι κατάλαβα είστε η ψυχοθεραπεία μου... :-*:-*:-*:-* Σας φιλώ και εσάς και τις κοιλιτσες σας και καληνύχτα σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας γλυκές μου εγκυούλες τι μου κάνετε?

Πως τα περάσατε το ΣΚ? Εμείς είχαμε κόσμο το Σάββατο και η αλήθεια είναι παρόλο που δεν έκανα τίποτα τα έκαναν οι υπόλοιποι κουράστηκα, δεν έχω πολλές αντοχές άλλο, με κουράζει και η βαβούρα...... καλά περάσαμε όμως και πολύ μάσα :lol::lol: +10 κιλά έφτασα :(

Πήγαμε και στον γιατρό την Παρασκευή, είδα τα ζουζουνάκια μου, όλα καλά μεγαλώνουν το ένα είναι 1728γρ. και το άλλο 1609γρ. και ο τράχηλος μια χαρά μου είπε τουλάχιστον για 2-3 εβδομάδες είμαστε σίγουρη ότι δεν πρόκειται να γεννήσω πρόωρα..... κορίτσια φανταστείτε είμαι 30η εβδομάδα και τα μπεμπάκια μου είναι μαζί 3300γρ όσο γεννιέται ένα φυσιολογικό μωρό ...γι'αυτό δεν έχω αντοχές....

Από ψώνια πως πάτε? τελειώσατε? εγώ σχεδόν τα έχω πάρει όλα, τα έχω πλύνει σιδερώσει, μόνο τις κούνιες περιμένω στις 24 να έρθουν.....έχει ακούσει καμία για τις πάνες τις chicco? κάπου το είδα σε ένα σιτε και είναι και οικονομικές........

Κουπάκι μπράβο μια χαρά ο μπέμπης, και εγώ έχω στις 25 το δεύτερο ντοπλερ γιατί στα δίδυμα κάνουμε 2, έξω τα κάνω και εγώ...

MUMBASHA εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!! μην αγχώνεσαι να είσαι ήρεμη για το μπεμπάκι, πολλές κοπέλες κάνουν ενέσεις κορτιζόνης για την ωρίμανσει των πνευμόνων....όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!!!

Χρύσα θηρίο ο μπεμπούλης ;) μπράβο μια χαρά!!!!

Χριστινάκι μην αγχώνεσαι μια χαρά η μπεμπούλα κομψή!!!! τα δικά μου μπουχεσάκια :lol::lol:

Αχ μπεμπάκος θα φύγουν τα κιλά, αυτές όμως οι ραγάδες δυστυχώς δεν τις γλυτώνουμε, εγώ έχω κάνει κάτω από το στήθος μόνο, έβαζα από την αρχή κρέμα αλλά εκεί δεν έβαζα δεν το περίμενα ότι μπορεί να κ'άνεις και εκεί ραγάδες και να φανταστείς δεν μου έχει μεγαλώσει και πολύ....... με καισαρική θα πάω αλλά ακόμα δεν ξέρουμε πότε, θα δούμε προς το παρόν προχωράμε καλά είναι κλειστός ο τράχηλος, αυτό όμως μπορεί να αλλάξει πολύ γρήγορα μου είπε.....προσπαθώ να ξεκουράζομαι.....

όσο για το ζάχαρο, το πιο πιθανό είναι να σου δώσει διαιτολόγιο και θα σου δώσει σίγουρα και μετρητή ζαχάρου να μετράς και μόνη σου.... και εγώ έχω ένα το είχα από τη σχολή μου και το ελέγχο και μόνη μου....να μην αγχώνεσαι όμως γιατί και το άγχος ανεβάζει το ζάχαρο να το ξέρεις αυτό...και όλα καλά θα πάνε!!!!

Zuzunova καλώς ήρθες στην παρεούλα μας και με το καλό να ρθει η μπεμπούλα!!!!!

grousi μην κουράζεσαι πολύ, προσπάθησε να ξεκουράζεσαι, εγώ μέχρι τώρα δεν έχω νοιώσει συσπάσεις ούτε πόνους περιόδου.....

nm0113 αχ αυτά τα κιλά :roll: και εγώ το έχω ξεφτιλίσει με τα γλυκά :oops: και είπα από αύριο να προσέχω λίγο..... μην στεναχωριέσαι και εγώ δεν στερούμαι τίποτα ;) όνειρα έχω και εγώ που και που, νομίζω ότι είναι από την αγωνία μας και επειδή το σκεφτόμαστε συνέχεια.....

nantia χαιρόμαστε που ξαναμπήκες!!!!! αχ βρε κορίτσι μου δεν πρέπει να σκέφτεσαι αρνητικά, να σκέφτεσαι ότι κάνεις κακό και στο μωράκι, αφού όλα είναι καλά τώρα, μόνο αυτό θα σκέφτεσαι ...και είμαστε για ψυχοθεραπεία όλες!!!!! πραγματικά αυτό το φόρουμ μας κάνει πολύ καλό!!!!!

Φιλάκια στις κοιλουμπίτσες σας, να προσέχετε κοριτσάκια μου πολύ!!!! Καλό βράδυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ, κορίτσια, για την θερμή υποδοχή!!! Με το καλό όλες μας να κρατήσουμε τα μωράκια μας!

Nantia, χαίρομαι πως πάνε όλα καλά με το μωράκι σου! Να μην ανησυχείς και να μην σκέφτεσαι διάφορα ενδεχόμενα. Οι γιατροί έτσι είναι δεν μας λένε πολλά πολλά για να μην ανησυχούμε.Αν υπήρχε όμως σοβαρός λόγος ανησυχίας θα σου το έλεγε χωρίς περιστροφές. Όλα καλά θα πάνε! Μου είναι πολύ γνωστές αυτές οι στιγμές όταν κλίνεσαι στον εαυτό σου και δεν έχεις διάθεση για κανένα και για τίποτα.Είναι κατανοητό ιδικά στην κατάστασή μας, αλλά δεν μας κάνει καλό. Χαίρομαι που ξαναήρθες (σε έχω διαβάσει και πριν). Με την ακινησία... υπομονή. Δεν μας έμεινε και πολύ μέχρι το τέλος. Και εγώ στην αρχή έμεινα τρεις μήνες στο κρεβάτι λόγω αποκόλλησης. Στην αρχή τρελαινόμουν, αλλά μετά συνήθισα τόσο πολύ που δεν με ένοιαζε πια αν θα πει ο γιατρός να σηκωθώ ή όχι. Έχει και τα καλά της αυτή η κατάσταση ;)

Μιας που συζητάτε για συσπάσεις, να σας πω και εγώ ότι ξέρω. Τα πετρώματα είναι όντος συσπάσεις και είναι επικίνδυνες μόνο όταν συνοδεύονται από πόνο ή όταν εμφανίζονται κάθε 5 λεπτά ή συχνότερα. Πριν από τρεις μέρες μου έτυχε κάτι σχετικό. Πέτρωνε η κοιλιά μου τακτικά κάθε 2 λεπτά και αφού για μια ώρα δεν σταμάτησε αυτό πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να πάρω αμέσως ένα buscopan και μου έγραψε να παίρνω και καθημερινά μαγνήσιο. Ευτυχώς χαλάρωσε η κοιλιά μου με το χάπι και τίποτα σοβαρό. Μου είπε επίσης ότι από δω και πέρα αυτά μπορεί να συμβαίνουν γιατί τεντώνεται πολύ η μήτρα και να μην ξεχνάω να πίνω αρκετό νερό (βοηθάει την ελαστικότητα της μήτρας).

Η καμπύλη σακχάρου την κάνουν όλες ή μόνο όταν παρουσιάζονται προβλήματα; Τον επόμενο μήνα θα κάνω και απορώ: είναι συνηθισμένη εξέταση ή μου την γράφει επειδή έχω βάλει πολλά κιλά; :oops:

Και άλλη μια ερώτηση (χαζή): που πρέπει να βάλλω των κωδικό για να εμφανίζεται το τικεράκι μου?

:roll:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαιρετίσματα σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολες σας και για αυτη την εβδομαδα.Ναντια μου πολυ ανακουφιστικα που μπηκες και μας εγραψες γιατι δε σου κρυβω οτι οσο περνουσαν οι μερες φοβομουν ολο και περισσοτερο μηπως σου ειχε συμβει κατι.Προφανως τα δυσκολα περασαν.Οσο για την ξαπλα μην ανησυχεις,νομιζω οτι θα περασει γρηγορα.Κι εμενα με ξανακατσε κατω ο γιατρος γιατι τελικα εχω αρκετες συσπασεις και ξεκινησα γιουτοπαρ.Εχετε δικιο γι αυτα που μου λετε εννοειται πως πανω απο ολα μετραει να ειναι καλα το παιδακι μου και τα δικα μου θα περασουν απλα γινομαι λιγο ανυπομονη και γκρινιαρα γιατι εχω λιγο κουραστει με την συνεχομενη αγωνια μολις περναει το ενα να αρχιζει το αλλο.Τελικα Μ.Δευτερα μπαινω για γεννα(09/04) πρωτα ο Θεος και εννοειται αν δεν κανει εμφανιση ο μικρος ηδη απο μονος του απο πριν.Για την καμπυλη σακχαρου γνωριζω οτι καποιες κοπελες δεν τισ στελνει ο γιατρος τους να την κανουν αλλα ο δικος μου υποστηριζει πως ειναι ακρως απαραιτητο να γινει αυτη η εξεταση γιατι ο διαβητης εγκυμοσυνης ειναι πολυ επιθετικος και υπουλος.Μπεμπακο εμενα η καμπυλη μου δεν ειχε καμια σχεση με τη δικη σου.Εγω την πρωτη ωρα ειχα 1,90 και τη δευτερη 1,50.Την Τεταρτη εχω ραντεβου και με τον ενδοκρινολογο να με δει και ετσι και μου πει τιποτα οτι δεν προσεχω θα τον γδαρω ετσι που ειμαι.Εχω παρει συνολο 2,8 κιλα.Ελεος...ΠΕΙΝΑΩ!!!Ζουζουνοβα καλως ηρθες και με το καλο το μωρακι σου.Πολλα φιλια σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέα σε όλες τις όμορφες κοιλίτσες!!!

Σε καλοσορίζω κι εγώ με τη σειρά μου zuzunova! Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!

Έχω καιρό να σας γράψω κι εγώ κορίτσια μου, αλλά μετά την τελευταία επίσκεψη στη γιατρό μου (την περασμένη Τετάρτη, ήμουν 28εβδ. και 6ημερ.) η διάθεσή μου έχει πέσει κατακόρυφα. Ο μπέμπης μας είναι 1120 γραμμ. (στα κατώτερα φυσιολογικά) αλλά δόξα το Θεό καλά. Αυτό που δεν μας πάει καλά είναι ο πλακούντας. Φαίνεται να γερνάει γρηγορότερα απ'όσο θα'πρεπε και θα πρέπει να τον παρακολουθούμε συχνότερα από δω και πέρα γιατί αν όντως είναι έτσι, μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο μωρό. Αυτό που με ανησύχησε περισσότερο δεν ήταν αυτό καθ' εαυτό το γεγονός αλλά η ανησυχία στο πρόσωπο της γιατρού. Έχω ήδη αρχίσει να ετοιμάζω την βαλίτσα μου λόγω των εξελίξεων...

Κάναμε όλες τις εξετάσεις αυτό το μήνα, το ζάχαρο στα ιδανικά όρια (οπότε δεν θα κάνουμε την καμπύλη), αίμα ούρα καλά, αλλά η χολιστερίνη κάπως ανεβασμένη οπότε δίαιτα...τα κιλά στα +10 (εσείς από χολιστερίνη πως πάτε?)

Κατά τα άλλα έχω αρχίσει κι εγώ να δυσκολεύομαι λιγάκι στις κινήσεις μου και να ξυπνάω τα βράδια κάθε φορά που είναι να αλλάξω πλευρό. Ο μικρός είναι αρκετά ζωηρούλης τόσο που αναρωτιέμαι πραγματικά πότε κοιμάται... :roll:

zuzunova, σχετικά με την καμπύλη ζαχάρου η δική μου η γιατρός λαμβάνει υπ' όψιν την ηλικία της εγκύου σε συνδυασμό με εξετάσεις αίματος και αποφασίζει αν χρειάζεται ή όχι. Παρ'όλ'αυτά πολλοί γιατροί την κάνουν σε όλες τις εγκύους.

mam nantia, σε νιώθω απόλυτα. Είναι πολύ βασανιστικό να πρέπει να περιμένεις κάθε φορά την επόμενη επίσκεψη για να δεις πως όλα είναι καλά. Να ζεις με την αγωνία αν αύριο μεθαύριο θα εξακολουθούν να είναι οριακά καλά τα πράγματα ή όχι. Πραγματικά κι εγώ δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω....

Συσπάσεις δεν έχω καταλάβει ακόμα, είναι γεγονός όμως πως πίνω περίπου 3 λίτρα νερό την ημέρα (αν αυτό παίζει κάποιον ρόλο...)

Αυτά από μένα προς το παρόν...

Εύχομαι να έχουμε όλες μας μια πολύ όμορφη εβδομάδα με καλή ψυχολογία και διάθεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από ΄μενα κορίτσια!!!!

Χαρά μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!!!! δεν σου είπε να κάνεις προληπτικά ενέσεις κορτιζόνης? είνια για τα πνευμονάκια του αν γεννήσεις πρόωωρα, για ρώτα την? και απ' ότι ξέρω χοληστερίνη δεν κάνουμε ποτέ στην εγκυμοσύνη, γιατί έτσι κι αλλιώς ανεβαίνει λόγω της διατροφής μας (κόκκινο κρέας....κλπ)οπότε δεν υπάρχει λόγος να την μετράμε..... στο ζήτησε η γιατρός σου ή το έκανες από μόνη σου?

Και εγώ είχα κάνει από μόνη μου για χοληστερίνη και ήταν στα ύψη και αγχώθηκα γιατί δεν έτρωγα τότε ήταν αμέσως μετά τους εμετούς και το είπα στον γιατρό και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγως στην εγκυμοσύνη να την μετράμε, οπότε μην σε αγχώνει.... όσο για την καμπύλη κάθε γιατρός το αντιμετωπίζει και αλλιώς, εμένα με έβαλε να την κάνω κανονικά και είμαι 34, παρόλο που είχα πολύ καλό ζάχαρο στις εξετάσεις μου (μάλλον επειδή έχω δίδυμα ήθελε να την κάνω), σε μια φίλη μου που ήταν 36 δεν της είπε να την κάνει ο γιατρός της, άρα εξαρτάται και από τον γιατρό, θεωρώ όμως ότι καλό είναι να την κάνουμε.

Και τα δικά μου είναι πολύ υπερκινητικά, μου είχε πει ο γιατρός μου ότι κουνιούνται και ακόμα όταν κοιμούνται ;) Να είσαι ήρεμη, είπαμε είναι πολύ σημαντικό για τα μωράκια μας!!!!!

Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα εγκυουλες!!!! καλη βδομαδα!!!!!

καταρχην , να καλωσορισω την ζουζουνοβα στην παρεα μας....με το καλο το μωρακι σου.

Ναντια μου χαιρομαι που μαθαμε νεα σου. κοιτα να ξεκουραστεις κανε οτι σου λεει ο γιατρος και ολα θα πανε καλα.εμεις ειμαστε εδω , μας βοηθαει που τα λεμε εστω κι απο δω στα τυφλα , χωρις να βλεπει η μια την αλλη.

κοριτσια εγω συσπασεις δεν εχω νιωσει ακομα. στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου ειχα απο τον τεταρτο μηνα. τωρα τιποτα. οσον αφορα τα κιλα εγω πρεπει να μαι κοντα στα8 με 9 κιλακια. τι να κανουμε??????? δεν γινεται να μην τρωμε ....μεγαλωνουμε μωρακια μεσα μας. υπομονη , ας πανε ολα καλα και μετα θα χουμε ολο το χρονο μπροστα μας να τα χασουμε και να επανελθουμε. τις ραγαδες δεν μπορουμε να τις αποφυγουμε τι να κανουμε????

κατα τ αλλα καλα ειμαστε ο μικρος ειναι ζωηρουλης , μιλαμε για πολυ κλωτσια. βεβαια σημερα κοριτσια στα καλα καθουμενα μ επιασε η πλατη μου και δω και λιγη ωρα δεν μπορω να κουνηθω και το θεμα ειναι οτι δεν εκανα και κατι καθομουνα στο καναπε ξαφνικα με διαπερασε ενας πονος και εμεινα. τωρα ξαπλα και ακινητη αντε να δουμε.....ειναι και ο καιρος αστα να πανε.

παντως βλεπω τα μωρακια μας θα ειναι μπουλουκακια.....αχ τα μαναρια μου!!!!!!!!

την αλλη βδομαδα θα κλεισω ραντεβου και για το doppler .

κοριτσια μου σας αφηνω ....φιλακια σε ολες και να προσεχετε!!!!! :):):):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και καλη εβδομάδα να έχουμε !

Ναντια χαιρομαι που ολα πανε καλα, και μην αγχωνεσαι με πολλα αν και αν, ο γιατρος σου ειναι αισιοδοξος και το παρακολουθειτε συχνα ετσι προσπαθησε να ξεκουραζεσαι και να ηρεμησεις .

Μπεμπακος ελπιζω να σου συστησει διατροφη και να λυθει το προβλημα σου!

Zuzunova και μενα ο γιατρος μου προσωπικα συστηνει την καμπυλη σε ολες τις εγκυες πελατισσες του, εναποκειται στο γιατρο σου. Για το τικερακι δε νομιζω να σε βοηθησω γιατι και εγω ειχα ταλαιπωρηθει πολυ να το κανω και με βοηθησαν οποτε δε νομιζω να σε βοηθησω :(

Χαρα μου ελπιζω ολα να πανε καλα, σημασια εχει οτι θα το παρακολουθειτε συχνα , εχει μερικους γιατρους που σε φοβιζουν το εχουν στο βλεμμα τους, αν φοβοταν κατι αλλο θα σου ο ειχε πει σιγουρα.

Εγω εχω ραντεβου αυριο στο γιατρο και ανυπομονω γιατι θα μου βαλει και dvd να βλεπω το μικρουλι μου. Οσο για το doppler ολο ακουω ακουω αλλα ουτε στην πρωτη μου εγκυμοσυνη μου ειπε κατι ο γιατρος και δεν ξερω καλα καλα τι ειναι. σε ποια εβδομαδα γινεται ?

Σας αφηνω και να προσεχετε , φιλια χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!

Είχα μέρες να μπω!Ζuzunova καλωσήρθες στην παρέα μας!Αύριο θα σε βάλω κ εσένα στην λιστούλα μας!!

Νάντια κοριτσάκι μου πολύ χάρηκα που διάβασα νέα σου!Δεν σου κρύβω πως αγχώθηκα αρκετά!Χαίρομαι που ειστε καλά κ εύχομαι να γίνετε κ ακόμα καλύτερα!

Την προηγούμενη εβδομάδα γινόταν χαμός στην δουλειά!Απο σήμερα ξεκίνησε κ η αδειά μου κ θα έχω πολύ ελεύθερο χρόνο!Θα τα λέμε πιο συχνά!Χαρτί ακόμα δεν έχω πάρει απο το ΙΚΑ βέβαια γιατι την Παρασκευη που μου ειχαν κλείσει ραντεβού είχε απεργία ο γιατρός.Την Πέμπτη θα ξαναπάω!

Για τα πετρώματα που λέτε δεν έχω ιδέα,νομίζω όμως πως η γιατρός μου κάπως έτσι μου περιέγραψε τις συσπάσεις!Κάντε ένα τηλέφωνο στον γιατρό σας κ ξεκούραση!

Για τα κιλά που λέτε είχα φτάσει τα +17 αλλά έχει μια εβδομάδα που έκοψα τα γλυκά(μόνο) κ έπεσα στα +15!Θα προσπαθήσω να μείνω εδώ!Άντε να δούμε..

καμπύλη ζαχαρου δεν έκανα κ εγώ!Κάθε μήνα όμως κάνω εξέταση αίματος κ μετράω κ το ζαχαρο!

Είναι αναλόγως τους γιατρούς!Εγώ δεν παίρνω ούτε ένα συμπλήρωμα σε αυτην την εγκυμοσύνη,ενώ στην 1η ο γιατρός με την επιβεβαίωση της μου είχε δώσει μια σακούλα χάπια κ συμπληρώματα!!!

Δεν θυμάμαι τί άλλο διάβασα,περιμένω κ κόσμο!

Εύχομαι ολες να ειστε καλά!Θα τα λέμε πιο συχνά τώρα!Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα γκαστρομενουλες μου!!!

Με φόβο να γίνω γραφική με συγκινητε που μας σκέφτεστε και εμένα και το σπορακι μου!! Ισως επειδή δεν το περίμενα ότι άνθρωποι τόσο μακριά θα σε σκέφτονται πιο πολύ απο κάποιους που έχεις κοντά σου...

Για τα κιλά που λέτε έχω βάλει +5,5 προς το παρόν,αν και μου είπε ο γιατρός λόγω της ακινησιας θα πάρω παραπάνω απο το κανονικό αλλα αυτο να είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Και μια φίλη μου διαιτολογο που είπα, μου λέει μην σκας εσύ, βγαλε το μωρό με το καλο και μετά θα σε κάνω μοντελακι. Τουλάχιστον πριν μείνω έγκυος είχα χάσει 10 κιλά που μου είχαν μείνει απο την προηγούμενη εγκυμοσύνη.

Κική μου κουράγιο βρε κορίτσι, κουβαλας δυο μαμουνακια! Φτάσετε κιόλας 3,300 σύνολο ε; Άντε και εγώ λέω να φτάσει κιλάκι να ηρεμήσω λίγο.

Ζουζουνοβα για την καμπύλη που ρωτάς απο ότι ξέρω την κάνουν σχεδόν όλες οι γυναίκες απλά ανάλογα τον γιατρό ακολουθεί και άλλη γραμμή. Άλλοι βάζουν με γλυκοζη και ανάλογα κάνουν η της μιας ώρας ή την δίωρη( αυτή θα κάνω εγώ). Άλλοι πάλι αρκούνται στις μετρήσεις του μήνα ή με μετρήσεις νηστείας και φαγωμενη. Μου είχε τύχει στην δουλειά να κάνουν κάθε μήνα απο τον έκτο μέχρι που γέννησαν, λόγω αυξημένου βάρους. Οπότε είναι ανάλογα το γιατρο, μην αγχωνεσαι. Τικετάκι μπορείς να βάλεις αν πας στο πίνακα ελέγχου μέλους. --> προφίλ --> επεξεργασία υπογραφής-->και εκεί βάζεις τον κωδικό απο το σάιτ εκείνο που λέει για bbcode. Κάπου έχει και ένα θεματακι πως να βάζεις τικετακι. Αν το βρω θα στο βάλω! :):)

Μουμπασα μου γλυκιά, και εγώ παίρνω του γιουτοπαρ... Δεν είναι πολύ χάλι χάπι; Όταν το παίρνω αισθάνομαι σαν πρεζόνι. Τρεμουλο, ταχυπαλμια,χάλια... Τουλάχιστον ελαττωσε τις συσπασεις και τώρα με την ξαπλα δεν έχω καν!!! Σε νιώθω για αυτο που λες για την γκρίνια και είμαι σίγουρη ότι ο Θεουλης ξέρει πόσο ευγνώμονες είμαστε για τα μωρακια μας, απλά ανθρώπινο είναι και η γκρίνια και το παράπονο. :-*:-*

Κουπακι μου περαστικά για την μέση σου και ελπίζω σύντομα ισιομενη πάλι ,χαχαχα! :lol::lol: Για τα κιλά που λες έτσι είναι. Στον πρώτο μου εσκαγα και για τα κιλά και τις ραγαδες αλλα με το που γεννησα ούτε που με ενδιέφερε. Ολόκληρο παλικάρι έβγαλα!!! ;);)

Χαρα μου για την χοληστερίνη που ρωτάς απο ότι ξέρω ότι επιρρεαζεται άμεσα απο την εγκυμοσύνη και αργότερα μέχρι να σταματήσεις να θυλαζεις γιατί ο οργανισμός αποθήκεύει φυσιολογικά λίπος για το μωρό. Όσο για το προβληματακι σας σε καταλαβαίνω, μακάρι να πανε όλα καλα μέχρι τέλους κι να μην έχετε πρόβλημα κανένα! Αυτο που κάνω εγώ είναι να σκέφτομαι ότι να είμαστε μια χαρα μέχρι την επόμενη φορά που θα πάμε στο γιατρο, και με πολυ προσευχή! Να μας λες νεα σου! :-ss:-ss

Νμ0113 πράγματι ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος και αυτο που μου είπε είναι ότι φτάσαμε στο γκρεμό και δεν πέσαμε, τώρα γιατί συνεχίζω να αγχωνομαι δεν ξέρω... Όσο για το Doppler μπορεί να στο έκανε ο γιατρός και να μην το κατάλαβες, γιατί είναι μετρήσεις στην καρδιά του μωρού και στον εγκέφαλο. Τώρα σίγουρα θα είναι και κάτι παραπανω αλλα οι γιατροί ξέρουν καλύτερα, εγώ πάντως τον είχα ρωτήσα γιατί μου είχε πει ότι τα Doppler θελουμε να βγαίνουν καλα για να μας δείχνουν ότι αναπτύσσεται σωστά το μωρό και δεν πιέζεται. Άντε να μας πεις νεα απο το γιατρο!!!

Χρυσα μου καλή ξεκούραση απο εδώ και πέρα για να πάρεις δυνάμεις για όταν γεννηθεί το σπορακι σου!!! :lol::lol:

Χριστινα :-*:-*:-*

Αχ κορίτσια ποτέ τα λέγαμε ότι είμαστε φρεσκοεγκυουλες, φτάνουμε σιγά σιγά στο τέλος... πω πω σαν πολλά να έγραψα πάλι... Σορρυ!!!!

Σας φιλω κορίτσια μου μια μια και τα λέμε αυριο!!!! Καληνύχτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσάκια έπαθα σοκ με τα κιλά...είμαι στα +9.Κ δεν μου φαίνονται τα άτιμα...Όλοι μου λένε πως δεν φαίνεται πως είμαι έγκυος κτλ κτλ...τι σκ..α?

Κατα τ'άλλα μια χαρούλα το μπεμπέκι μας!!!Υπερκινητικότατος ο μπόμπος! Π'εμπτη πάω για καμπύλη σακχάρου και εγώ!

Αυτή την βδομάδα νιώθω τόσο κουρασμένη. Κουράστικα και με τον άντρα μου που είναι ακόμα στο κρεβάτι και θέλει όλο ντάντεμα, στεναχώρια κιόλας με το πένθος. Μαζεύτηκαν όλα μαζί και με το δωμάτιο του μικρού ούτε καν έχουμε ξεκινήσει.Για να δούμε.

Εσείς τι κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Πως είστε σήμερα? Εγώ κλασικά στη δουλειά και μπορώ να πω πως δεν έχω καθόλου όρεξη τελευταία για δουλειά..................χρύσα μου σε ζηλεύωωωωω..........................καλή σου ξεκούραση τώρα!!!!

kiki78, ναι η γιατρός μου ζήτησε να κάνω εξέταση για την χολιστερίνη. Και να πω πως τρώω λιπαρά... δεν τρώω ούτε τυριά-κασέρια-αλλαντικά-τηγανιτά? Τι να πω. Μάλλον είναι όπως λέτε λόγω της εγκυμοσύνης. Έτσι μου είπε και η μικροβιολόγος, η γιατρός μου ωστόσο μου σύστησε να προσέχω.

nm0113, το doppler το κάνουν κανονικά στην β'επιπέδου, ωστόσο οι περισσότεροι γιατροί έχουν μηχάνημα και μπορούν και ελέγχουν το doppler σε κάθε υπέρηχο. Απ' όσο ξέρω αφορά την τροφοδοσία του εμβρύου και των οργάνων με αίμα. Εμένα μου το ελέγχει κάθε φορά γιατί στην β'επιπέδου είχαν παρατηρήσει κάποια αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες οι οποίες τροφοδοτούν τον πλακούντα με αίμα από τον οποίο η ομφαλική αρτηρία τροφοδοτεί το μωρό. Σίγουρα στην έχουν κάνει την εξέταση απλά δεν το κατάλαβες ;) Όλα καλά να σας πάνε σήμερα στην εξέταση! Θα περιμένουμε νέα σου!

corina, κουράγιο κοπέλα μου. Περαστικά στον αντρούλη σου! Κι εγώ στην αρχή πάθαινα σοκ με τα κιλά, ακρίβως γιατί κι εμένα δεν μου φαίνονταν...αλλά πλέον το συνήθησα!

Φιλιά σε όλες!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κι απο μενα κουκλες!!!!!!

τι κανετε??? εγω ειμαι καλυτερα σημερα πηρα την γιατρο μου και μου ειπε οτι μπορω να βαλω λιγο voltaren η οινοπνευμα.να ναι καλα τα χερακια του αντρουλη μου , με ετριψε για τα καλα και σημερα νιωθω καλα οχι 100% αλλα μπορω λιγο και κουνιεμαι. η voltaren βοηθησε. μου ειπε οτι ειναι μυικο προφανως επειδη βαραινουμε τωρα και επηρεαζονται ολα . ειναι και ο καιρος εδω πανω περιεργος παρολο που εχει ηλιο.

Ναντια μου σ ευχαριστω και χαιρομαι που εισαι καλα.

Χρυσα μου καλη ξεκουραση!!!!!!

nm0113 μου πως πηγε το ραντεβου ....ευχομαι ολα καλα να ναι. :D:D:D

Κορινα κουραγιο και υπομονη.

Χαρα εσυ ποτε με το καλο σταματας απο δουλεια???? να ξεκουραστεις και συ......

αυτα τα νεα μου προς το παρον σας φιλω και τα λεμε ξανα συντομα. :-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!

Σήμερα απο το πρωί βγήκα να κάνω κάποιες εξωτερικές δουλειές που λόγω πρωινης εργασιας τόσο καιρό αδυνατούσα να κάνω!!

Το μεσημεράκι βγήκα κ για έναν καφέ με 3 εγκυούλες φίλες κ μετά πήγα κ απο την μαμά μου μια βόλτα!

Τί ωραία που είναι να μην δουλεύεις!μετά απο τόσα χρόνια συνεχόμενης εργασίας μου φαίνεται σαν ψέμματα!Ευτυχώς αντέχω ακόμα κ μπορώ κ κινούμαι,αν κ σε κάποια φάση άρχισε να με τραβάει η κοιλιά κ ξάπλωσα στην μαμά μου!

Κουπάκι μου περαστικά σου,κάθε μέρα εύχομαι να αισθανεσαι κ καλύτερα τώρα!όσο μπορείς κοίτα να ξεκουράζεσαι!Όσο για τον καιρό άστα να πάνε,όλη μέρα σήμερα δεν έχει ανεβει πάνω απο 2 βαθμούς,σαν το κρεμμύδι κουκουλώθηκα!

Εμείς έχουμε ξεκινήσει το δωματιάκι μας,το ζωγράφισε ο συζυγος όλο και τώρα το βάφει σιγά-σιγά!Διαλέξαμε σαν θέμα την μαδαγασκάρη!Δεν ξέραμε πως θα βγει κ ήταν ένα ρίσκο,αλλά τελικά έχει πολύ ταλέντο κ βγαίνει τέλειο!!Αυριο μεθαύριο τελειώνει κ θα πάμε να πάρουμε τα επιπλάκια!Αμέσως μετά θα αρχίζω να ετοιμάζω κ τα ρουχάκια που μου έχουν δώσει (πλυσιμο-σιδερωμα).μαλλον δεν θα χρειαστει να αγοράσω τίποτα!Πέρα απο καποια ψιλοπράγματα.

Κρεβατάκι μας δώσανε,ντουλάπα,αλλαξιέρα,συρταριέρα θα μας τα κάνει δώρο η μαμά μου,καρότσι η πεθερά μου,2 καρεκλάκια αυτοκινήτου δανεικά,ρηλάξ,κούνιες,γυμναστηρια,αποστειρωτές(κ έναν που πήρα εγώ) ρούχα έχω 5 σακούλες μόνο φορμάκια και ρουχακια απο 0 έως 6 μηνών!!!Δόξα τον Θεό θα γλυτώσουμε πάρα πολλά!

Νομίζω αυτη η περίοδος προετοιμασίας δωματίου κ οι πρώτες αγορές ειναι η καλύτερη!Μετά απο τόσους μήνες άγχους επιτέλους μπήκαμε στην τελική ευθεία!Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι καλά κ ώς το τέλος!

Σας αφήνω να πάω να δω πως τα πάει ο συζυγος με το δωματιάκι.Όταν ειναι έτοιμο θα σας βαλω φωτογραφίες!!!

Κουράγιο στα κοριτσάκια που ειναι ξάπλα,λίγο έμεινε ακόμα!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά,για όλες μας!!!

Φιλιά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε;; Σήμερα ξυπνησα με τέτοια όρεξη το πρωί, και μετα το απόγευμα είχα τρελή ζαλαδα και εξάντληση... Εδώ Κοζάνη το κρύο τσουχτερό, απο ότι μου λέει ο άντρας μου και η μαμά μου γιατί εγώ με το μωρό δεν κυκλοφορούμε καθόλου! -10 είχε το πρωί μου είπε ο άντρας που πήγαινε στη δουλειά.

Χρυσα και εμείς δεν θα πάρουμε τπτ γιατί τα έχω απο τον μικρουλι ακόμα που και αυτά δεν τα είχα πάρει αλλα μου είχαν δώσει οι αδερφές μου, ίσως ένα ριλαξ γιατί στον Αργυρη με βόλεψε τρέλα. Μου είχε δώσει η μεσαια αδερφή μου και ήταν ροζ, όχι ότι με πειραζε εριχνα μπλε πανούλα και όλα οκ, απλά θα το δώσει στη μεγάλη αδερφή μου που γεννάει Φεβρουάριο και έχει κοριτσάκι! Κατ'αλλα είμαστε πλήρεις, παραπάνω απο πλήρεις θα έλεγα. Απλά θέλω να μπω πρώτα στον εβδομο ή ακόμα και στον όγδοο και μετα θα τα ετοιμασω...

Αυτά τα νεα μας γκαστρομενουλες μου. Φυλάκια σε όλες και τα λέμε!!!

Αυτά τα νεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου,πώς ειστε σήμερα?

Κάθε μέρα η θερμοκρασία πέφτει!Δεν μας ριχνει ένα χιονάκι όμως να το ευχαριστηθούμε τώρα που καθόμαστε..

Ήθελα να ρωτησω τις δευτερομανούλες,με τι πλένουμε τα ρουχάκια?Άλλοι λένε με προδερμ σκόνη,άλλη με προδερμ υγρό η σαπούνι,άλλοι με αρκαδι..Έχω μπερδευτεί!Σε καμια εβδομάδα ξεκινάω το πλύσιμο κ έχω πάρει την σκόνη την προδερμ.Τί να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...