Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2010 Νο3/"Διανυκτερεύει"


Recommended Posts

μπραβο στον Φιλιππο που λεει μαμα πρωτα!!

γαργαρες κανει το παιδι για να καθαρισει τον λαιμο του και να φωναζει δυνατα:ΜΑΜΑ!!

Μαρακι τιποτα συγκεκριμενο..μαλλον κουραση ειναι κι ο μικρος σημερα ειχε παλι τσαντιλες και ημασταν ολο αγκαλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αντε ρουλα τυχερη...εμενα ο γιος μου με απαρνηθικε δεν θελει να πει μαμα οτι και να του ταζω..κλαιωωωωω :((:((:((:((:((:((:((:((:((:(( δεν μαγαπαει με θελει μονο για να τον ταιζω και να τον καθαριζω...γιατιιιιιιιι??????

και μενα μου τις κανει τις γαργαρες αυτες και μαλλον παιζουν με το σαλιο τους τι αλλο να πω και εγω??

μαριεττα μου δεν ειναι τιποτα περιμενεις να αδιαθετησεις??εμενα με πιανει μελαγχολια εκεινες τις μερες και για αυτο την πεφτω στην σοκολατα...μαρεσει οταν ειμαι αγκαλια με τον μανωλη αλλα να ειναι υσηχος να μην κλαιει...καμια φορα οταν θελει και ο δικος μου αγκαλιες και ειναι στις καλες του μου πειραζει τα μαλλια παιζει με τις μπουκλες μου και με χαιδευει στον λαιμο...δεν ξερω αν το κανει συνηδειτα αλλα οταν το κανει τον ερωτευομαι...ουτε ο αντρας μου δεν μου κανει τοσα χαδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsakia egw shmera tha thn pesw noris giati aurio tha eimai monh sxedon olh mera kai prepei na kratisw dinamois...O mikros einai anisixos kai malon den tha koimh8oume kala outos h alos.

O kaimenos exei siggaei toso asxima pou kathe fora pou ton plenw kai akoumpaw sta simia pou einai erethizmena klaiei :(:(

Emena pantos olh mera mama kai mama einai den exw parapono, alla leei kai mpampa otan einai me ton Bergo..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι οχι δε περιμενω περιοδο,απλα με πιανουν καμια φορα τα φεγγαρια μου..

εχεις πλακα ρε γαμωτο!! ειναι να μη τα ερωτευεσαι :D:D κι ειδικα οταν σε κοιτανε στα ματια και νιωθεις το βαθος του βλεμματος τους,τοτε πραγματικα νιωθω ευλογημενη που αξιωθηκα κι εκανα ενα παιδακι κι ειναι αυτο το συγκεκριμενο..καλα λενε οι δικοι μου οτι εχω ψυχωση με το παιδι,αλλα δε γινεται κι αλλιως!! τωρα κοιτουσα φωτο του απο βρεφακι και βλεπω ποσο εχει μεγαλωσει,αλλα και ποσο μου λειπει η βρεφικη του ηλικια...ετσι θα λεμε για τωρα σε λιγους μηνες αργοτερα...και παει λεγοντας!!

να ειναι καλα ολα τα παιδακια του κοσμου κι η Παναγια να τα προστατευει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsakia egw shmera tha thn pesw noris giati aurio tha eimai monh sxedon olh mera kai prepei na kratisw dinamois...O mikros einai anisixos kai malon den tha koimh8oume kala outos h alos.

O kaimenos exei siggaei toso asxima pou kathe fora pou ton plenw kai akoumpaw sta simia pou einai erethizmena klaiei :(:(

Emena pantos olh mera mama kai mama einai den exw parapono, alla leei kai mpampa otan einai me ton Bergo..

τι κρεμουλα του βαζεις ρε συ;μηπως λιγο χαμομηλακι τον ανακουφισει;γαμωτο και τσουζουν τα κακομοιρα πολυ,χωρις αστεια :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γαργαρες κανει το παιδι για να καθαρισει τον λαιμο του και να φωναζει δυνατα:ΜΑΜΑ!!

=))=))=))=))=))=))=))

Πάντως ο παιδίατρος μας είχε πει ότι τα πιο πολλά μωρά λένε πιο εύκολα πρώτα το μπαμπά παρά το μαμά. Και καλά είναι πιο εύκολο το μπα από το μα... :-s:-s#-o#-o#-o@-)

Διαβάστε ένα κείμενο που έβαλε μια ξαδέλφη μου (όχι δικό της) στις Ελληνίδες Μαμάδες στο facebook:

Γεννήσατε, επιστρέψατε σπίτι, φροντίζετε το μωρό σας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, το αγαπάτε και το δείχνετε όλη την ώρα, αλλά έχει περάσει αρκετός καιρός και ακόμα δεν έχετε καταλάβει αν και εκείνο σας αγαπά!

Και όμως. Παντού υπάρχουν σημ...άδια ότι και εκείνο τρέφει τα ίδια αισθήματα για εσάς, απλά, εσείς δεν τα καταλάβατε.

• Τα μωρά, μόλις λίγες εβδομάδες από τη γέννησή τους, είναι σε θέση να καταλαβαίνουν ποιος είναι αυτός που τα φροντίζει και τα περιποιείται συνεχώς. Όλες οι μαμάδες, λίγο πολύ, και μόνο από τον τόνο του κλάματος λίγες ημέρες μετά τη γέννησή του παιδιού τους, αρχίζουν να καταλαβαίνουν εάν αυτό που ζητάει είναι αγκαλιά, να φάει ή αν πονάει. Και μόνο η άμεση ανταπόκριση στις ανάγκες του –ακόμα και αν γίνεται εντελώς λανθασμένη εκτίμηση της κατάστασης- κάνει το μωρό να αισθάνεται ασφάλεια κοντά στον άνθρωπο, που βρίσκεται συνεχώς κοντά του –ως επί το πλείστον τη μητέρα του δηλαδή- με αποτέλεσμα να αποκτά μια οικειότητα με αυτό το άτομο, που αργότερα θα εκφραστεί με μεγάλη αγάπη. Το μωρό σε αυτή τη φάση «μαθαίνει» να βασίζεται στη μαμά του.

• Όταν πλέον το μωρό καταλάβει –από τη μυρωδιά, τις εκφράσεις του προσώπου, τον ήχο της φωνής- ποια είναι η μαμά του, αρχίζει να την επεξεργάζεται διεξοδικά, αλλά μόνο και μόνο, για να απομνημονεύσει όλα όσα αφορούν εκείνη. Δεν κοιτάει με αυτό το παράξενο βλέμμα, επειδή είναι «στριμμένο» ή επειδή δεν τη «χωνεύει», αλλά επειδή θέλει να ανακαλύψει όσα περισσότερα μπορεί για τον άνθρωπο, που το έφερε στη ζωή.

• Μέσα σε ένα περίπου μήνα από τη γέννησή τους, τα μωρά ανταποκρίνονται στις εκφράσεις του προσώπου της μητέρας τους! Έτσι, τα χαμόγελα, τα κρυφοκοιτάγματα και τα παιχνιδιάρικα βλέμματα από τη μεριά της μαμάς, αποκτούν εκπαιδευτική διάσταση, ακόμα και αν φαίνονται ανόητα ως μάθημα. Όλες αυτές οι εκφράσεις που συλλέγει σαν σφουγγάρι το μυαλό του παιδιού, θα αποτελέσουν τον τρόπο που αργότερα θα εξωτερικεύσει και το ίδιο τα δικά του συναισθήματα, πολύ πριν μιλήσει. Για παράδειγμα, το χαμόγελο που θα χαρίσει στη μητέρα του το μωράκι, αποτυπώνει όλο το δέσιμο και την αγάπη που νοιώθει για εκείνη!

• Κάποια στιγμή, γύρω στο ένα έτος, το μωρό μπορεί να αρχίσει να δείχνει την αγάπη του και τον ενθουσιασμό του με …επιθετικά φιλιά! Όλο αυτό αποτυπώνει τον ενθουσιασμό του και τη στοργή του –αγνή και ακατέργαστη- στον άνθρωπο που το προσέχει και το αγαπά.

• Βέβαια, υπάρχουν και οι κλασσικές και ολοφάνερες ενδείξεις χαράς και κλάματος κάθε φορά που η μαμά έρχεται από πολύωρη απουσία ή αντίστοιχα φεύγει για να πάει κάπου. Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αιτία αυτών των εκδηλώσεων!

• Στη συνέχεια, όσο μεγαλώνει ένα παιδί, φαίνεται να κάνει ακριβώς ό,τι και η μαμά του. Αυτό συμβαίνει γιατί τα μικρά παιδάκια μιμούνται, κατά κανόνα, τις δραστηριότητες των ανθρώπων που αγαπούν περισσότερο!

• Φυσικά, υπάρχουν και τα παιδιά, που ενώ με όλους τους άλλους είναι αγγελούδια, με τη μητέρα τους μετατρέπονται σε μεγάλους βασανιστές. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν αγαπούν τη μαμά τους. Αντιθέτως, επειδή αισθανονται μεγαλύτερη άνεση, αγάπη και ασφάλεια μαζί της, αφήνουν ελεύθερο τον εαυτό τους… όσο και αν αυτό μπορεί να ... τρομοκρατήσει και τον πιο ψύχραιμο ενήλικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κι εγω θα την κανω σιγα σιγα...

ασχετο:τι ζωδια ειστε; 8-}8-}8-}8-}8-}8-}

εγω ειμαι Ταυρος με ωροσκοπο Καρκινο...δηλαδη κλαψα γενικως!!για αυτο γκρινιαζω και δε με αντεχουν...αλλα κι ο Μανος ειναι Καρκινος,οποτε μπορειτε να φανταστειτε τι γινεται...το ασχετο με εμας ειναι οτι ο μικρος ειναι Τοξοτης...αυτο το παιδι δε θα ταιριαζει με κανεναν μας!!ελεγα στον γιατρο να καναμε κατι για να γεννιοταν στο ζωδιο του Σκορπιου και γελαγε...

ενταξει σταματαω τωρα γιατι σας ζαλισα... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααα...μας το ματιασανε το μαγαζι σημερα ολες φευγουν απο νωρις...ξεκουραστειτε κοριτσουδια μου να δειτε ποσο ορεξατες θα ξυπνησετε το πρωι...μαριεττακι μου ποσο δικιο εχεις..ειναι κριμα που περνανε ετσι γρηγορα αυτα τα χρονια...και θυμαμαι οταν ημουν εγκυος αντε να περναει ο καιρος ελεγα καθε μερα να γεννησω γρηγορα να πρω το μπουμπουκι μου αγκαλια να το μεγαλωσω να παιξουμε να να να να..και τωρα που καθε μερα τον βλεπω να γινεται ανθρωπακι κανονικο λεω μεσα μου σταματα χρονε σταματα να τον χαζεψω λιγο ακομα...λιγο να δω το χαμογελο του το αθωο το καθαρο βλεμα τα λαμπερα ματια...σε λιγο καιρο θα μεγαλωσει για τα καλα και δεν θα με εχει αναγκη...

αντε γαμωτο με πηραν τα ζουμια...αλλαξτε θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς είμαστε και οι δύο Σκορπιοί και ο Φίλιππος είναι Τοξότης - γεννήθηκε την πρώτη μέρα του ζωδίου, λες και περίμενε ν'αλλάξει το ζώδιο και μετά να βγει!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλα η τελ.παραγραφος μου αρεσε απιστευτα!!!!

ωραιο κειμενο,ευχαριστουμε :D

Ήταν προειδοποίηση ότι σε λίγο καιρό θα τρώμε και ξύλο!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κριος με τοξοτη ειμαι εγω ο αλεξης ειναι δυδιμος και ο μπεμπης σκορπιος και μας βλεπω να τρωμε τα μουστακια μας..σφαγες και μαχες ομηρικες θα γινουν :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια ειδες που σε καταλαβα οτι θα συγκινιοσουν και αλλαξα απο μονη μου το θεμα!!

μιλαμε για ζωδια... :lol:

με νοιωθεις κοριτσακι μου με νοιωθεις..τι αλλο να πω??? :x:x:x:x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παντως Ρουλα μια φορα του εκανα και καλα ¨ντα¨στο κρεββατακι του και γελαγε κι απο τοτε,οταν νευριαζει κανει με τα χερακια του κινηση επιθεσης :o:o πωπω!!εγω θα τις φαω κανονικα!!καλα λεει ο Μανος οτι τον χαλαω και του μαθαινω βλακειες!!απο μικρο τον ειχα μαθει να βγαζει την γλωσσα και τωρα μαθαμε να φτυνει!!!ενταξει ειμαι αχρηστη μανα το ξερω :lol::lol:

κοριτσια εκανα το λαθος μια μερα κι ετσι οπως καθομουν ορθια στα καγκελα του κρεββατιου του,του εδειξα το στηθος μου και με κοιταγε με απορια..απο τοτε κορες,οταν τον εχω αγκαλια ή θελει να τον σηκωσω,ψαχνει με τα χερακια του το στηθος και ακουμπαει την θηλη και παει και να την βαλει στο στομα..την ακουμπαει και φευγει και με κοιταει πονηρα..και ξανα :lol::lol:

γιατι οχι παρακαλω ;;;; :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια αυτο ηταν..αδειασε το ντεποζιτο και πρεπει να γεμισει..παω κρεβατακι και αγκαλιτσα με το μεγαλο μωρο μου...θα δω τα νεακια σας αυριο αν και δεν νομιζω να εχω πολλυ διαβασμα δεν βλεπω ορεξη σημερα..

καληνυχτα κουκλες και να εχουμε ολες ενα ηρεμο βραδυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κι εμένα με πιάνει συγκίνηση...

Χτες που φύγατε, με είχε πιάσει και μένα.. 9 μήνες μετά τη γέννα.. κοιτούσα το θέμα που γράφαμε τις μέρες που θα γεννούσαμε.. τις αγωνίες μας κλπ... μου φαίνεται αιώνας από τότε... εντωμεταξύ συνειδητοποιήσα ότι τελικά δεν έγραψα ποτέ την ιστορία του τοκετού μου... λίγο αργά το θυμήθηκα εε;; :-?=))

Αύριο φεύγουμε κι ακόμα βαλίτσα δεν έχω φτιάξει...

Ευτυχώς είναι όλα καθαρά και σιδερωμένα, αλλά το πως βαριέμαι να μαζεύω τώρα... για 3-4 μέρες και πρέπει να κάνουμε μίνι μετακόμιση.. ουφ...

Μαριέττα εγώ του κάνω "ντα" και γελάει!! Μιλάμε ξεκαρδίζεται!!! :lol::lol::lol:

Αυτό με το στήθος είναι και λίγο ένστικτο ξέρεις..

Μια κοπέλα έκανε επαναγαλακτισμό 8 μήνες μετά τη διακοπή του θηλασμού, μήπως να το σκεφτείς;; :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επαναγαλακτισμος 8 μηνες μετα την διακοπη θηλασμου; :o:o:o

γινεται αυτο; να σου πω θα το ηθελα παρα πολυ,αλλα τωρα ξεκιναω παλι δουλεια κι απο την αλλη,θα μπερδευτει το κακομοιρο...και δε ξερω αν ειναι σωστο επειδη εχω αρχισει και καπνιζω..τι να πω!!

παντως και αυτοι οι 5,5 μηνες που τον θηλασα ηταν για μενα θειο δωρο κι ελπιζω για το παιδι μου..ενιωθα τετοια ευτυχια οπως οταν ημουν εγκυος και τον ενιωθα να κουνιοταν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπα να συμμετέχω και εγώ ένα βράδυ στις νυχτερινές σας συνομιλίες αλλά όλες μάλλον έχετε πάει για εργασία ή για ύπνο...και τα δύο υπέροχα είναι!! Έτσι μάλλον θα πάω και εγώ για το δεύτερο...

Ζώδια: Εγώ Καρκίνος με Καρκίνο (κλαψομούνα του κερατά), ο Δημήτρης Καρκίνος με Λέων (μόνο Καρκινάκι δεν είναι!!) και το αγόρι μας Τοξότης...και εγώ ήθελα να βγει Σκορπιός αλλά δεν μου την έκανε την χάρη...αν και από ότι μου έχουν πει οι Τοξότες είναι πολύ καλά παιδιά. Θα δούμε!!

Εμένα ο μικρός στην φρουτόκρεμα μου κάνει κανονική επίθεση. Μου χτυπάει το χέρι ή το σπρώχνει με όλη του την δύναμη. Του μπαμπά του χθες του έσκισε το ούλο με το μικρό του το χεράκι. Είναι αρκετά επιθετικός όταν θέλει να γίνει το δικό του. Έχω νευριάσει αρκετές φορές μαζί του και πλέον προσπαθώ να είμαι πάρα μα πάρα πολύ ήρεμη μαζί του ότι και να μου κάνει γιατί δεν θέλω να ενισχύσω την επιθετικότητά του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθε και ο νυχτοφύλακας!

Μαράκι πάνω που ήρθα φεύγεις; :( . Δεν πειράζει θα τα πούμε αύριο, καληνύχτα, όνειρα γλυκά και καλές αγκαλίτσες!

Αχ κορίτσια, κι εγώ πριν λίγο αυτό ακριβώς έκανα!!! αναπολούσα τις μέρες που η κορούλα μου ήταν νεογέννητο, έχω στο λαπτοπ όταν ανοίγει slide show και βλέπω όλες τις φωτογραφίες της, και μερικές φορές κάθομαι σαν χαζή να περιμένω την επόμενη (λες και δεν τις έχω δει 100 φορές!) και κάθε φορά λέω "αχ Στέλιο κοίτα αυτή", μετά πάλι "α δες πως έκανε το μουτράκι της" και άλλα τέτοια! λες και πέρασαν χρόνια και θα μου φύγει φαντάρος :lol::lol:

Ρεββέκα δεν είναι τόσο το θέμα των χρημάτων (όχι βέβαια ότι δεν παίζει κι αυτό ρόλο), αλλά περισσότερο το να βλέπεις μια δική σου δημιουργία να την πλασσάρει άλλος σαν δική του... τα δικά σου συναισθήματα, την δική σου ικανοποίηση μόλις ολοκληρώθηκε το κομμάτι, να την πουλάει ο άλλος σαν δική του... αυτό είναι το χειρότερο! συγχαρητήρια στη Λυδία μας! πάντα τέτοια!

Ρούλα ευχαριστούμε για το πολύ ωραίο κειμενάκι!

Είδα ότι λέγατε για ζώδια... Λοιπόν ακούστε τα άσχετα: εγώ είμαι Ιχθείς με Παρθένο, ο Στέλιος Υδροχόος και η μπέμπα Τοξότης. Ιχθεις+Υδροχόος=καμία σχέση, αλλά εμείς το καταφέραμε :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι.. κι εγώ έτσι νιώθω...

Ήταν το μεγάλο μου άγχος ο θηλασμός, αν θα τα καταφέρω κλπ και δόξα τω Θεώ, όλα πήγαν καλά...

Θα συνεχίσω όσο μπορέσω - κι ο παιδίατρος αυτό μου είπε, όσο μπορείς, αντέχεις κλπ, θήλασε.

Έτσι κι αλλιώς τώρα με τα υπόλοιπα γεύματα, ουσιαστικά ο βασικός θηλασμός είναι πρωί και βράδυ, οπότε δε θα'χω ελπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα...

Καλώς την νυχτερινή βάρδια!! :P:lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...