Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ,ΜΑΡΤΙΟΥ,ΑΠΡΙΛΙΟΥ 20011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν7


Recommended Posts

Μύριαμ, εμείς δεν είμαστε πολύ φίλοι των φασολακίων, αλλά μου είχε κολλήσει αυτές τις μέρες να φτιάξω και μάλιστα φρέσκα!!!

Καλά, για το θηλασμό υπάρχει πολλή παραπληροφόρηση. Εγώ προς το παρόν δε θέλω να διαβάσω κάτι, για να μην αγχωθώ. Θα το αφήσω να έρθει φυσικά, κι αν δεν έρθει, θα μου δώσει τα φώτα του το Μάμμυ! Εδώ μια μαθηματικός που είχαμε πέρσι στο σχολείο μας είπε ότι είχε πάρα πολύ γάλα και δεν μπορούσε να θηλάσει, γιατί έπρεπε να το βγάζει με θήλαστρο και κουραζόταν... Και πήρε χάπια και το έκοψε νομίζω στις 3-4 πρώτες μέρες...

Αχ, νυχτικιά, τι νυχτικιά να πάρω; Δεν τις μπορώ τις νυχτικιές, δε φοράω ποτέ, μόνο πυτζάμες... Και όλες οι νυχτικιές που μου έχει στείλει η πεθερά, είναι λες και θα δουλέψω στη Συγγρού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 907
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χαχαχα αννα μαρια παρε καλε 2 να εχεις οταν γεννησεις, μετα στο σπιτι θα φορας πιτζαμουλες!!

εγω εχω 2 της κακιας γριας ωρας, πολυ χαλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια σημερα δεν μαγειρεψα.. Μπορει να κανω καμια μακαροναδα με κοκκινη σαλτσα πιο μετα η αν δεν θελει μακαρονια ας παραγγειλει σουβλακια..βαριεμαι αυτο το καθημερινο μαγειρεμα.. Ειναι και λιγο δυσκολος στο φαγητο ο κανακαρης μου.. Λες και στην μανα του ετρωγε καλυτερα...

Φασολακια,ε ...εχω αρκετο καιρο να κανω...

Λενακι ευχαριστω για την ενημερωση.. Θα μπω σε λιγο να δω τι παιζει..θα μου δειξουν και στην κλινικη υποθετω αλλα θα ερθει κι η μαμα μου οποτε θα βοηθησει.. Η μαμα μου με θηλαζε εννια μηνες και την αδερφη μου εντεκα..

Μυριαμ, εγω πηρα τρια νυχτικα με κουμπακια μπριστα..τα μισω βεβαια γιατι ειναι καπως μεγαλιστικα ..αλλα θα βαλω ρομπα απο πανω κι ειναι οκ.. Τι να βαλω στην κλινικη?κομπινεζον με ραντακι η σοτρσακια με ροζ πεταλουδες?

Αννα μαρια, εγω συνηθως κανω κατεψυγμενα φασολακια.. Βαριεμαι το καθαρισμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ειχαμε gordon blue πως στο καλο τα λενε, που ειναι σνιτσελ με μενα ζαμπον και τυρι και πατατουλες και ντοματοσαλατα, εγω εφαγα και τακο, εχω παρει κατι πολυ ωραια παξιμαδια και ετριψα ντοματουλα και φετουλα εβαλα και ριγανη και λαδακι, μουρλια ηταν και πολυ δροσιστικοο!

εγω την μικρη την θηλασα μεχρι 9 μηνων, κατα τον 8ο αρχισε και μου εκανε διαφορα κολπα και με ποναγεεε για αυτο αποθηλασαμε! φυσικα στην αρχη ηταν δυσκολα, και δεν πιστευω πως υπαρχει και μωρακι που να εκατσε κατ'ευθειαν τελεια στο στηθος το θεμα ειναι ποιες μαμαδες αντεχουν και ποιες οχι να υπομεινουν μεχρι να μαθει τοσο το μωρο οσο και οι ιδιες τον σωστο τροπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα πάρω, τι να κάνω... Αλλά δεν τα μπορώ... Είναι γεροντίστικα και απαίσια...

Αγγελική, κι εγώ κατεψυγμένα κάνω. Φρέσκα είχα χρόνια να κάνω, αλλά μου είχε κολλήσει αυτές τις μέρες! Καλά, εσύ τι θα φας σήμερα;

Κι εμένα η μάνα μου με θήλαζε έντεκα μήνες, αλλά τον αδελφό μου μόνο τρεις, γιατί λέει της κόπηκε και το γάλα. Οι μανάδες μας όμως, είναι λίγο άλλης σχολής, π.χ. ότι πρέπει να δίνεις και τσάι στο μωρό, κι άλλα τέτοια. Πάντως κι αυτό με το συμπλήρωμα είναι λίγο παραπλανητικό, γιατί πολλές φορές οι παιδίατροι δίνουν ντε και καλά συμπλήρωμα, χωρίς να χρειάζεται.

Εγώ έχω πολλή υπομονή, αλλά δεν ξέρω πόση θα έχω ως λεχώνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τσαι ειναι αυτο το kinderte το κιτρινο της millupa?εχω δει κι εγω να το δινουν στα μωρακια αλλα δεν ξερω αν το δινουν σε παιδια μου πινουν γαλα φορμουλας η σε ολα..

Τσαι ποτε δινουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η μάνα μου μας έδινε απλό γλυκάνισο. Και στις κλινικές παλιά το πρώτο γεύμα του παιδιού ήταν τσάι γλυκάνισο κυρίως κι όχι γάλα. Τώρα μια φίλη μου, μου είπε ότι στην κλινική δίνουν γλυκόζη για να καθαρίσει το στομάχι του μωρού από το αμνιακό υγρό και μετά το θηλάζεις.

Δεν ξέρω πότε δίνουμε τσάι, πάντως τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν έχουν ανάγκη από άλλα υγρά, ούτε τσάι ούτε νερό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν τα ξερω αυτα καθολου..Θα μου εξηγησει η παιδιατρος την αλλη βδομαδα..

Κοριτσια, υποψιαζομαι οτι εχουμε γεννητουρια!!!!η ευουλα σημερα δεν φανηκε ουτε εδω ουτε στο φεις...

Η νια που ειναι?θα πηγαινε γιατρο χθες.. Δεν μπηκε να μας πει νεα..ελπιζω να ναι καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, μην περιμένεις ότι η παιδίατρος θα είναι εξπέρ του θηλασμού. Πολλοί παιδίατροι προωθούν τις φόρμουλες, άλλοι δεν έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Δυστυχώς μερικές φορές οι γιατροί μας μπερδεύουν αντί να μας διαφωτίσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε λετε να γεννησε η ευη???????????????????????? μακαρι ολα τελεια να πηγαν!!

ουτε τα μωρα που θηλαζουν ουτε τα μωρα που πινουν ξενο γαλα χρειαζονται τσαγακια κλπ

καταρχας αν θηλαζεις υπονομευουν την παραγωγη σου

χορταινουν με το τσαι κ δε θελουν να θηλασουν/να πιουν αλλο γαλα απο το μπουκαλι

ετσι παιρνουν λιγοτερες θερμιδες απο οσο θα επρεπε κ δε βαζουν βαρος

ετσι τουλαχιστον ξερω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωρε κοριτσια εχω τοση ωρα διαβαζω τι γραφετε και σαλταρα....ποιος αραγε ειναι ο ειδικος να μας καθοδηγησει για σωστο θηλασμο.Μια γνωστη μου επειδη επενέβησαν μανα και πεθερα γιατι η καθε μια ελεγε τα δικα της δεν καταφερε η καημενη να θηλάσει της κοπηκε.Χρειαζεται και πολυ ηρεμια,πολυ το φοβαμαι γιατι εμενα κροσια τα κανουν τα νευρα μου ακομα και τωρα που ειμαι εγκυος, μετα τι θα γινει?Εγω λεω να ακουσουμε το ενστικτο μας και φυσικα θα δουμε και την συμπεριφορα του παιδιου.Οταν κατεβαζεις γαλα πιστευω παντα θηλάζεις αν επιμείνεις!!

Λετε να μας κανει η Ευη μας εκπληξη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασακι μου, αυτο το "της κοπηκε" ειναι που φοβαμαι...εχεις δικιο μωρε..χρειαζεται ηρεμια αλλα κι εμενα μου κανουν τα νευρα κροσια τωρα.. Φανταζομαι μετα τι θα ακουσω να λενε..εμενα η παιδιατρος μου ειπε να προσπαθησω να θηλασω πρωτου της πω οτι θελω να θηλασω..

Την αλλη βδομαδα διοργανωνει κατι σαν σεμιναριο ενα καταστημα με βρεφικα κι εχουν συμβουλο θηλασμου που θα μιλησει.. Θα παω να δω τι παιζει κι εκει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Τι κάνετε; Λέτε ήδη να έχει έρθει και το δεύτερο μωράκι της παρέας; Μακάρι να γέννησε η Εύη και να πήγαν όλα καλά με την μικρή της!

Για το μαξιλαρι που λέτε έγω πήρα μέσω internet απο το http://www.babycity.gr/product.php?id_product=14 και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Νομίζω είναι σε καλή τιμή 55ευρώ και μπορείς μετά να το χρησιμοποιήσεις στο θηλασμό φυσικά αλλά και κάτι σαν relax για το μωρό. Εχει μια extra θήκη που βάζεις μέσα το μαξιλάρι και γίνεται ριλάξ με ζωνούλα. Μέχρι στιγμής το χρησιμοποιώ κάθε βράδυ απλά τις πολύ ζεστές βραδιές μου φαινόταν αρξετά ζεστό. Νομίζω τώρα το χειμώνα όμως που θα μεγαλώσει και άλλο η κοιλιά θα το λατρέψω!

15-145-large.jpg

14-74-large.jpg

Για το θηλασμό και εγώ θέλω πολύ να θηλάσω και μακάρι να τα καταφέρω! Από την πεθερά το θεωρώ σίγουρα ότι δε θα έχω υποστήριξη ίσα ίσα το αντίθετο, γιατί και αυτή από επιλογή της δεν θήλασε κανένα της παιδί και μάλιστα έπεισε και την άλλη της νύφη να μην θηλάσει και εκείνη (άλλο βούρλο και εκείνη που την άκουσε). Η δικαιολογία της ... "δώσε μπιμπερό μωρέ τι κάθεσαι και παιδεύεσαι τζάμπα, εγώ που δεν θήλασα τι πάθανε τα παιδιά μου" και η άλλη νύφη προκειμένου να μπορεί να κάνει τη ζωή της, να βγαίνει όποτε γουστάρει και να πλασάρει το παιδί στην πεθερά και στη μαμά της το έκοψε μετά από 7 μέρες θηλασμού! Εγώ θέλω να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα και να μην πέσω κατευθείαν στην εύκολη λύση του μπουκαλιού!

Αναστασία (άσχετο) να κοκινήσεις το χουανιτάκι μας που τα ξανακατάφερε! :D

Φιλιά πολλά σε όλες τις κοιλίτσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κουρτσούδια μου!!!!!!!

Δύσκολο θέμα πιάσατε.........δεν έχω καλή εμπειρία, τα έχω ξαναπεί αλλά πιστεύω ότι τελικά ο θηλασμός είναι τελείως προσωπική υπόθεση της κάθε μανούλας!!!!!!!! Δεν υπάρχει καλύτερο εφόδιο για το νεογέννητο από το μητρικό γάλα αλλά κι εμείς που δεν καταφέραμε να θηλάσουμε για τους χ ή ψ λόγους δεν σημαίνει ότι πρέπει να νιώθουμε άσχημα......το λέω αυτό γιατί υπήρξαν πολλά άτομα που με έκαναν να αισθανθώ άχρηστη μάνα και κατώτερη των περιστάσεων επειδή δεν μπόρεσα να θηλάσω!!!!! Και βρέθηκα πολλές φορές στην θέση να πρέπει να απολογηθώ για κάτι που στο κάτω κάτω της γραφής δεν ήταν στο χέρι μου!!!!!!! Και πάλι θα προσπαθήσω να θηλάσω την μπέμπα μου που έρχεται αλλά αυτή τη φορά δεν θα νιώσω κομμάτια αν πάλι δεν τα καταφέρω......( σας θυμίζω τις "ομορφιές" που έγραψα παλιότερα ότι με στόλιζε η πεθερά μου επειδή δεν είχα γάλα)!!!!!!!!!!!

Κατά τα άλλα, έκανα σήμερα την γενική αίματος και ούρων, την γλυκοζυλιώμενη (που τελικά είχα δίκιο...μετρά τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα τους τρείς τελευταίους μήνες) καθώς και την coomps (αυτήν θα την πάρω την Δευτέρα)......όλα φυσιολογικά...τα αιμοπετάλια έχουν πάρει λίγο την κατιούσα ( με κατώτατο όριο τις 150.000 εγώ έχω 169.0000), ο αιματοκρίτης ΕΥΤΥΧΩΣ είναι ακόμα 33.8 οπότε καλά πάμε (περίμενα να είναι λιγότερο), λίγη οξόνη στα ούρα (αυτό δεν έχω ιδέα τί σημαίνει) και η γλυκοζυλιώμενη άψογη (σχεδόν στο χαμηλότερο όριο) οπότε δεν έχω πιά καμία ανησυχία για διαβήτη κύησης!!!!!!!!!!! Τώρα το μόνο που μένει είναι να κάνω και το doppler να δούμε αν όλα είναι καλά με την μπεμπίκα να ηρεμήσω κι από κεί.......θα κλείσω ραντεβού από βδομάδα!!!

Κουράστηκα πάρα πολύ σήμερα γιατί είμασταν από το πρωί στους δρόμους......πήγαμε Θεσ/νίκη για να πάρει καινούριο λαπτόπ ο άντρας μου (το παλιό διαλύθηκε).....στα Media Markt εντελώς απαράδεκτοι, μόνο αυτό σας λέω.....μας φέρθηκαν με τον χειρότερο τρόπο και μας ταλαιπώρησαν όσο δεν φαντάζεστε, εννοείται ότι δεν ξαναπατάω εκεί!!!! Αρχικά, ο πρώτος πωλητής που μας ανέλαβε επί μία ώρα μας πούλαγε έναν συγκεκριμένο Η/Υ τον οποίο τελικά ΔΕΝ είχαν και αυτό μας το είπαν αφού φύγαμε και ξαναγυρίσαμε έχοντας αποφασίσει να τον πάρουμε.....μετά από ψάξιμο καταλήξαμε σε έναν άλλο (πιό ακριβό), κανονίσαμε τις δόσεις, δώσαμε τα στοιχεία μας...ο πωλητής μας διαβεβαίωσε ότι εφόσον το ποσό ήταν κάτω από 1000 ευρώ χρειάζεται μόνο η ταυτότητα, περιμέναμε πόση ώρα να έρθει η τύπισσα που θα αναλάμβανε να μας βγάλει την "πιστωτική" κάρτα μέσω της οποίας θα πληρώναμε τις δόσεις.......και τελικά μας ανακοίνωσε με ένα χαμόγελο που μου ήρθε να της δαγκώσω τα αυτιά ότι ΔΕΝ μπορούμε να τον πάρουμε τον Η/Υ γιατί το εισόδημά μας είναι κάτω από 12.000 ευρώ :evil::evil::evil::evil::evil: Ωωωωωωω ρε τί έγινε μετάαααααα...........άνοιξα την στοματάρα μου και πού σε πονεί και πού σε σφάζει..........μετά περίλαβε και ο άντρας μου τους πωλητές......τους απειλούσα ότι αν γεννήσω το μωρό μέσα εκεί από την σύγχιση θα τους το έκλεινα το μπουρδέλο κι αυτοί με κοιτούσαν σαν χάνοι!!!!!!!!! Και το κερασάκι στην τούρτα??????? Η τύπισσα από τις κάρτες μας είπε φεύγοντας "θα χαρούμε να σας ξαναεξυπηρετήσουμε"!!!!! :o:o~x(~x(~x(~x(~x( Μια που μας καταυποχρέωσαν, θέλουν να μας ΞΑΝΑεξυπηρετήσουν!!!!!!!!!!!!

Μόνο που τα σκέφτομαι τώρα φουντώνω πάλι..........

Η Εύη δεν εμφανίστηκε????? Λέτε να ήρθε η Μίλα?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου!!!!!!!!!!!!πως ειστε??????? εγω δεν καταφερα να κοιμηθω καλα, ξαπλωσα κ δεν με επαιρνε ο υπνος!!!!!!! ποναγα κιολας ειχα πονους περιοδου.... :roll::roll::roll::roll:

αχ λετε να γεννησε η ευη???????? μακαρι κ να πηγαν ολα καλα!!!!!!!!!

εχω το τηλεφωνο της αλλα ντρεπομαι να παρω τηλ.!!αν ειναι πιστευω θα μας πει αν γεννησε!!!!...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλίτσες,

κάτι μου λέει ότι θα έχουμε νέα από την Εύη μας!!!

MaDi και εμένα μου έφερε μια φίλη μου προχθες δώρο ένα μαξιλάρι σαν το φούξια στη φωτό

ίσως λίγο πιο μεγάλο και είναι πραγματικά καταπληκτικό!!!

Για όσες ειδικά έχετε πρόβλημα με τον ύπνο κοριτσάκια αξίζει τον κόπο.

Ξεκουράζει τρομερά και είναι μαλακούλι φοβερό!!!!

Νασιούλα μια χαρά οι εξετασούλες, μπράβο παιδί μου!!!Άντε να κάνεις και το doppler

να ησυχάσεις!!!!!!!!!!!Όσο για τη σημερινή σας περιπέτεια στο κατάστημα τι να πω;

Πολύ καλά έκανες και τους στόλισες και λίγα τους είπες!!!Το καλό είναι ότι θα χαρούν

να σας ξαναεξυπηρετήσουν!!!!!!!!!!!

Αγγελικούλα πάλι έγραψε η πεθερά σου!!!Δυνατή παίκτρια.όλα θα πάνε μια χαρά με το

θηλασμό μην ανησυχείς κοριτσάκι!!!Ελπίζω ότι θα μας κατευθύνει η φύση!!!

Και εγώ έχω αρχίσει και το σκέφτομαι κορίτσια το θέμα του θηλασμού, θα ήθελα πολύ να

θηλάσω αλλά όπως λέει και η Νασιούλα αν δεν μπορέσω ελπίζω να μην με γεμίσουν τύψεις

και ενοχές οι γύρω γύρω!!

Βεβαίως η πεθερά μου είπε τι ανάγκη έχεις εσύ θα σου δείξει η μάνα σου και η αδερφή σου

πως γίνεται....Αυτή εννοείται δεν θα βοηθήσει καθόλου.Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό

αλλά λέμε τώρα.

Νια που είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νασια μου πω πω τι ταλαιπωρια ηταβν αυτη που περασατε??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!καλα οσο για την εξυπηρατηση..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: πολυ καλα τους εκανες!!!!!

αντε κοπελα μου να κανεις κ το ντοπλερ που κ αυτο θα ειναι καλο κ μετα λιγο μενει για να εχεις την μικρουλα σου!!!!!!!!

φιλακια φιλεναδιτσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τεντυ μου πως εισαι καλη μου?????? πω πω η πεθερα σου.... μ'αρεσει που το ξεκαθαριζει!!!!!!!τι να πεις....!!!!

οπως κ η δικια μου , δεν με εχει βοηθησει στο παραμικρο, τιποτα απολυτως χωρις υπερβολες!!!!!!

παντως ολοι ξερουν να κανουν τους εξυπνους κ να λενε διαφορα κ να δινουν οδηγιες για το τι κ πως κλπ..!!!!

δεν χρειαζεται να δινουμε σημασια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νασια μου πω πω τι ταλαιπωρια ηταβν αυτη που περασατε??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!καλα οσο για την εξυπηρατηση..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: πολυ καλα τους εκανες!!!!!

αντε κοπελα μου να κανεις κ το ντοπλερ που κ αυτο θα ειναι καλο κ μετα λιγο μενει για να εχεις την μικρουλα σου!!!!!!!!

φιλακια φιλεναδιτσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τεντυ μου πως εισαι καλη μου?????? πω πω η πεθερα σου.... μ'αρεσει που το ξεκαθαριζει!!!!!!!τι να πεις....!!!!

οπως κ η δικια μου , δεν με εχει βοηθησει στο παραμικρο, τιποτα απολυτως χωρις υπερβολες!!!!!!

παντως ολοι ξερουν να κανουν τους εξυπνους κ να λενε διαφορα κ να δινουν οδηγιες για το τι κ πως κλπ..!!!!

δεν χρειαζεται να δινουμε σημασια!!!!!!

Ηλιαννάκι καλά είμαι λίγο οι ορμόνες μου είναι στην τσίτα αλλά όλα καλά!!!

Όσο για τους ξερόλες άστα....................

φιλιάαααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Teddy μου άσε τί είπε το στόμα μου σήμερα.....μμμμμ καλή πεθερά θα γίνω :lol::lol::lol: Η πεθερά σου γιατί δεν θα βοηθήσει????? Στήθος δεν έχει ή στόμα να μιλήσει και δώσει καμιά συμβουλή ή απλά βαριέται???????????

Ηλιαννάκι μου τώρα που το θυμήθηκα.......τί τράβηξες κι εσύ εχθές!!!!!!!!! Αχχχχ μου το έχουν κάνει πολλές φορές κι εμένα και μάλιστα κάπνιζαν κιόλας...τεκέ το είχαν κάνει το σπίτι!!!!!!!!!! :evil: Άμα ο άνθρωπος είναι αναίσθητος παιδί μου.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσαρες!!

κοριτσια, αυτη η αφηρημαδα θα μεινει κ μετα την εγκυμοσυνη :roll::roll::roll::roll:

μετα θα ειναι τοσο αυξημενες οι υποχρεωσεις μας σα μαμαδες που θα ξεχναμε ακομα περισσοτερα!!

μεχρι να παει 8 μηνων ο αναστασης εγω επαναλαμβανα καμια 10φορες οτι ηθελα να πω :lol::lol::lol:

αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι ιδιο σε ολες... ο αντρας μου με φωναζε αλτς!! (απο το αλτσχαιμερ)

αλλα σαυτη την εγκυμοσυνη δεν ειμαι τοσο αφηρημενη οσο στην πρωτη..

αγγελικουλα θεωρω το θηλασμο οτι καλυτερο για το παιδι κ ειμαι καπως "πορωμενη" με αυτο το θεμα

οσο ημουν εγκυος στον ανασταση ελεγα οτι δε θα θηλασω καθολου γιατι θεωρουσα αηδιαστικο να βγαζω γαλα απο το στηθος μου (ποσο συνδεδεμενο το εχουμε με το σεξ!!)

κ αυτη τη φορα με εχει πιασει ενας αρνητισμος οτι δε θα καταφερω να το θηλασω, αλλα θελω να το παλεψω πολυ!!

κοιτα, θελει επιμονη κ υπομονη γιατι μερικα μωρα μεχρι να πανε 2 μηνων μπορει να θελουν να ειναι κ 20 ωρες το 24ωρο στο στηθος! ετσι ρυθμιζουν την παραγωγη σου, χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι κανουν ετσι ολα τα μωρακια... ο δικος μου δεν κοιμοταν κιολας (ζητημα ειναι να κοιμοταν 10ωρες τη μερα-ελαχιστες για νεογεννητο!! τωρα να φανταστεις κοιμαται περισσοτερες)

σε ποναει μονο αν το μωρο δεν πιανει καλα τη θηλη, αν την πιανει καλα καταλαβαινεις ενα πολυ ελαφρυ σαν τσουξιμο την ωρα που αρχιζει κ κατεβαινει το γαλα! μετα καααααααθεσαι!

αν θελεις μπορω να σου στειλω λινκ και σε πμ για να διαβασεις, εχω πολλα!

πολυ γελασα με την απειλη στη μπεμπα της δωρας!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

αγορακι εχεις ειπαμε ετσι??

μην αγχωνεσαι για την ασπιρινη, εγω εχω ακουσει οτι τη δινουν σε κοπελες με θρομβοφιλια, μπορει σε εσενα να την εδινε προληπτικα. παρε ενα τηλ κ μην αγχωνεσαι!! ;)

αναστασι πιστευω οτι θα μας πεις πολυ καλα νεα!!!

οσο για τις επισκεψεις αν θυμαμαι καλα απο τον ανασταση οταν μπηκα στο μηνα μου πηγαινα καθε βδομαδα νομιζω.. εμενα αρχες οκτωρη γενναει κ η γυναικολογος μου, οποτε λογικα τελη οκτωβρη θα ξαναπαω, θα κοντευω να μπω στον 8ο!!

μικι πηρα κ εγω μαξιλαρι θηλασμου, σαν κ αυτο που λες! ελπιζω κ εγω οτι θα με βολεψει, γιατι μεσα στο βραδυ ξυπναω κ ειμαι τελειως μπρουμυτα κ αγχωνομαι λιγο..

για τα συμπληρωματα που λετε, οταν γεννησα τον ανασταση ο γιατρος μου ειχε πει να τα παιρνω ολα για 2 μηνες ακομα. τωρα που δεν παιρνω τιποτα μαλλον δε θα παιρνω τιποτα κ μετα τη γεννα!! :lol::lol:

Λενάκι δεν την γλιτώνουμε την αφηρημάδα λες ε;;;

Καλά το σχόλιο - απειλή της Αγγελικούλας για την μπέμπα μου όλα τα λεφτά!!!!

Είναι ταλέντο η φιλενάδα μας!!!!

Το μαξιλάρι θα σε βολέψει πααααααααααααααρα πολύ, θα δεις!!!!!!!!!!!!!!

Τα φιλιά μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Teddy μου άσε τί είπε το στόμα μου σήμερα.....μμμμμ καλή πεθερά θα γίνω :lol::lol::lol: Η πεθερά σου γιατί δεν θα βοηθήσει????? Στήθος δεν έχει ή στόμα να μιλήσει και δώσει καμιά συμβουλή ή απλά βαριέται???????????

Ηλιαννάκι μου τώρα που το θυμήθηκα.......τί τράβηξες κι εσύ εχθές!!!!!!!!! Αχχχχ μου το έχουν κάνει πολλές φορές κι εμένα και μάλιστα κάπνιζαν κιόλας...τεκέ το είχαν κάνει το σπίτι!!!!!!!!!! :evil: Άμα ο άνθρωπος είναι αναίσθητος παιδί μου.........

Νασιούλα τι λες τώρα;;;;σιγά μη βοηθήσει...........................

Θα βοηθήσει την κόρη που γεννάει λίγο μετά από μένα!!!

Αλίμονο....................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααααα.........ε και τί θα της πέσει ο κώλος να σας βοηθήσει και τις δύο?????? Τώρα που το ξανασκέφτομαι άσε καλύτερα να μην βοηθήσει.........να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, απ'το να σε πρήζει όλη μέρα!!!!!!! Κι εγώ δεν την θέλω καθόλου την πεθερά μέσα στα πόδια μου.......μου έχει δώσει και άπειρες αφορμές.......προτιμώ την μαμά μου και την αδερφή μου κι εγώ, τουλάχιστον άμα μου την σπάσουν για κάτι μπορώ και να τους "τα χώσω"!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααααα.........ε και τί θα της πέσει ο κώλος να σας βοηθήσει και τις δύο?????? Τώρα που το ξανασκέφτομαι άσε καλύτερα να μην βοηθήσει.........να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, απ'το να σε πρήζει όλη μέρα!!!!!!! Κι εγώ δεν την θέλω καθόλου την πεθερά μέσα στα πόδια μου.......μου έχει δώσει και άπειρες αφορμές.......προτιμώ την μαμά μου και την αδερφή μου κι εγώ, τουλάχιστον άμα μου την σπάσουν για κάτι μπορώ και να τους "τα χώσω"!!!!!

Όπως τα λες.............Καλά και εγώ από αφορμές άλλο τίποτα και οι δυο τους (μανα-κόρη)!

Αλλά λέμε τώρα..... μην ανοίγεις και το στόμα σου όμως και λες ότι να ναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια μου, σας σκλαβωσαν με την εξυπηρετηση τους!!!δεν ντρεπονται λεω εγω... Ελπιζω να μην ησουν ορθια τοσες ωρες...ευτυχως ολα καλα με τις αναλυσεις ..κι ο αντρας μου διελυσε το λαπτοπ του και τωρα θελει να πατει καινουργιο.. Αμ δε του λεω.. Ουτε να το σκεφτεσαι.. Εχει ηδη κι αλλο ενα λαπτοπ, συλλογη θα τα κανουμε?Οσο για τον θηλασμο, δεν χρειαζεται να νιωθεις ασχημα για οτι εγινε.. Τουλαχιστον προσπαθησες οσο πηγαινε..εγω δεν κατακρινω καποια επειδη δεν θηλασε η δεν ηθελε να θηλασει, ειναι προσωπικο δικαιωμα της καθεμιας μας τι θελει και τι δεν θελει.. Εσυ το παλεψες μεχρι τερμα και πρεπει να νιωθεις περιφανη και να περνεις δυναμη για τι οτι εκανες τα αδυνατα δυνατα για να το πετυχεις, μεχρι τελους..κι εμενα μου λενε ελα μωρε, το γαλα σκονη ειναι ευκολια κτλ.. Και γιατι να θηλασω.. Αν καποια απο προσωπικη της επιλογη δεν θελει να θηλασει , δικαιωμα της αλλα μην κατακρινουμε οποια θελει να το κανει.. Μεχρι που μου ειπαν οτι θα χαλασει το στηθος μου και θα χαλαρωσει.. Ελεος!

Μαντι μου, καλα η κουβεντα που ειπε η πεθερα σου, ειναι σαν να την ειπε η δικη μου..ακριβως το ιδιο..

Δωρα μου και η δικη σου βλεπω ειναι γερος ανταγωνισμος!!!να τις βαλουμε να κονταροχτυπηθουν με την δικη μου στις ατακες...

Ηλιαννα μου, κανονισε να ξαπλωνεις κι ας μην σε παιρνει ο υπνος παντα.. Θα μου πεις παλι κουραζεσαι αν δεν κοιμασαι αλλα τουλαχιστον δεν ζοριζεις τον οργανισμο σου να κανει κατι πιο κουραστικο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανοίγεις και το στόμα σου όμως και λες ότι να ναι!!!

Αυτό κοριτσάκι μου δεν το γλιτώνεις με τίποτα!!!!!!!!!!! Άμα το 'χει η κούτρα σου να κατεβάζει ψείρες (αυτό πάει σε μάνα-κόρη)......όση ψειρόσκονη και να ρίξεις.............

Αγγελικούλα μου να μην ακούς κανέναν, τίποτα δεν παθαίνει το στήθος με τον θηλασμό!!!!! Άσε που λένε ότι προφυλάσσει από ΑΛΛΑ.......το γάλα σε σκόνη είναι όντως ευκολία αλλά όπως είπα και πριν είναι θέμα της κάθε μανούλας........Μην αγχώνεσαι από τώρα, όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα θα δείς τί θα κάνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...