Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πώς να τον κάνω μπάνιο?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Την πολύτιμη βοήθειά σας για ακόμη μια φορά θα χρειαστώ κορίτσια.

Ο γιόκας μου χρόνισε πια και θέλω να μου προτείνετε κάποιες (αν είναι δυνατόν οικονομικές) λύσεις για το πώς να κάνουμε το μπανιο μας.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα λίγο ξαπλωτό καθισματάκι μπανιου με βεντουζίτσες από κατω, απο το jumbo, πάμφθηνο αλλά πολύυυυυυυυ βολικό, καθόταν εκεί μια χαρά και παίζαμε με τις ώρες με τα νερά. Τώρα βλέπω οτι δεν τον χωράει πια, υπάρχει κάτι ανάλογο για πιο μεγάλα μωράκια?

Σκέφτηκα ένα σκαμπουδάκι να του πάρω, αλλά είναι υπερκινητικός και αποκλείεται να κάθεται πάνω χωρίς να φοβάμαι οτι θα πέφτει μπρος πίσω κτλ....

Έχετε καμιά ιδέα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περπαταει?Εχεις μεγαλη μπανιερα ή ντουζιερα?

Βασικα οτι κ αν εχεις το ιδιο θα σου προτεινω!

Παρε ενα μεγαλουτσικο αντιολισθητικό πατακι(εγω πηρα ενα σε σχξμα κροκοδειλου απο το ικεα)

κ να το εχεις μονο για εκεινον.Βαλτον να κατσει εκει κ καντε μπανακι!Στην μπανιερα πια! ;);) Επισης αν δεν τα καταφερνεις λογω υπερκινητικοτητας μπες κ εσυ μεσα μαζι του ή εστω κατσε στην ακρη με τα ποδια σου μεσα στη μπανιερα ωστε να εχεις αμεση προσβαση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Αναστασία,

καταρχάς να χαίρεσαι το αγόρι σου. Αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και με έσωσε το δαχτυλίδι μπάνιου. Το πήρα από το Λητώ και σου στέλνω το link για να το δεις. Το μόνο που πρέπει να δεις είναι το φάρδος της μπανιέρας σου (αν είναι πολύ στενή ίσως να μην το χωράει). Είναι ΤΕΛΕΙΟ γιατί δεν μπορεί να σηκωθεί, μπορεί να παίξει και πάνω απ' όλα είναι ασφαλής μέσα στην μπανιέρα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ελπίζω να σου φανεί και εσένα χρήσιμο.

Φιλικά

http://www.letoshop.gr/default.asp?itmS ... 303&pid=40

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περπαταει?Εχεις μεγαλη μπανιερα ή ντουζιερα?

Βασικα οτι κ αν εχεις το ιδιο θα σου προτεινω!

Παρε ενα μεγαλουτσικο αντιολισθητικό πατακι(εγω πηρα ενα σε σχξμα κροκοδειλου απο το ικεα)

κ να το εχεις μονο για εκεινον.Βαλτον να κατσει εκει κ καντε μπανακι!Στην μπανιερα πια! ;);) Επισης αν δεν τα καταφερνεις λογω υπερκινητικοτητας μπες κ εσυ μεσα μαζι του ή εστω κατσε στην ακρη με τα ποδια σου μεσα στη μπανιερα ωστε να εχεις αμεση προσβαση!

Δεν περπατάει ακόμα και ναι, έχω μπανιέρα, αρκετά μεγάλη. Απλά ήθελα πάλι κάπως να τον έχω σε ημι - ξαπλωτή στάση για να μπορώ να τον λούζω άνετα και να μην πάει νερό στα μούτρα του γιατί δεν του αρέσει καθόλου. Θα δοκιμάσω όμως στην μπανιέρα να δω. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Αναστασία,

καταρχάς να χαίρεσαι το αγόρι σου. Αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και με έσωσε το δαχτυλίδι μπάνιου. Το πήρα από το Λητώ και σου στέλνω το link για να το δεις. Το μόνο που πρέπει να δεις είναι το φάρδος της μπανιέρας σου (αν είναι πολύ στενή ίσως να μην το χωράει). Είναι ΤΕΛΕΙΟ γιατί δεν μπορεί να σηκωθεί, μπορεί να παίξει και πάνω απ' όλα είναι ασφαλής μέσα στην μπανιέρα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ελπίζω να σου φανεί και εσένα χρήσιμο.

Φιλικά

http://www.letoshop.gr/default.asp?itmS ... 303&pid=40

Σ΄ευχαριστώ mdion, το είδα, φαίνεται όντως πολύ βολικό το καθισματάκι αυτό, θα πάω να το δω κι από κοντά. Να είσαι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το καθισματάκι όταν το είχα δει μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: μπορείς να πλύνεις άνετα και το πωπουδάκι του μωρού;

Και από κιλά και διάμετρο πως είναι; Γιατί αυτό που είχα δει εγώ έλεγε νομίζω μέχρι 13 κιλά και μέχρι 16 μηνών, οπότε πολύ σύντομα πάλι θα πρέπει να βρεις άλλη λύση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα,

εμένα ο Φίλιππος είναι 14 μηνών, 9.300γραμ και περπατάει εδώ και 2 μήνες. Για τον ποπό του τον σηκώνω λίγο και τον πλένω. Παρόλο που είναι έως 16 μηνών και 13 κιλά το σημαντικό είναι να κάθεται μέσα το παιδί και να μην σηκώνεται ώστε να μην είναι επικίνδυνο να γυρίσει. Εμένα ευτυχώς του αρέσει πολύ μέσα στο κάθισμα γιατί παίζει με το νερό που τρέχει και τα παιχνίδια του οπότε θα το σταματήσω μόνο όταν θα προσπαθήσει να βγει από αυτό όπου πλέον θα είναι επικίνδυνο για το παιδί.

Προς το παρόν αποτελεί ιδανική λύση για εμάς αλλά σίγουρα το κάθε παιδί αντιδρά διαφορετικά.

Φιλικά

Μαρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααχ Μαρία μου είμαστε 10 μηνών και σχεδόν 11 κιλά, οπότε όπως καταλαβαίνεις όταν είχα δει τις προδιαγραφές αυτών των βάσεων είπα άστο καλύτερα γιατί σύντομα δεν θα το χρησιμοποιούσα. :)

Εγώ τον κάνω στο μπανάκι του (ένα της φισερ) αλλά πλέον όλη την ώρα σηκώνεται και θέλει να βγει, να πιάσει τα μπουκάλια, το τηλέφωνο του μπάνιου, τη βρύση, γενικά κώλο δεν βάζει κάτω :lol:

Σκέφτομαι σύντομα και εγώ να πάρω ένα αντιολισθητικό γι'αυτόν και να καταργήσουμε τη λεκανίτσα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotin για το λουσιμο που ειπαις μπορεις να παρεις ενα ποτηρι και να του ριχνεις νερο και το ενα χερι σου να το βαζεις στο μετωπο για να μην παει στα ματια .

Εμενα παντως απο 14 μηνων κανει ορθιος μπανιο σε αντιολισθητικο πατακι ...ματα την βαπτιση του (14 μηνων) δεν ηθελε να ξανα κατσει ....στην αρχη ουτε μπανιο δεν ηθελε :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κι εμένα μετά τη βάφτιση δεν θέλει καθόλου νερό στα μούτρα, θα δοκιμάσω μ΄ένα ποτήρι όπως μου είπατε, σε δικό του πατάκι στην μπανιέρα. Αν δε βολευτούμε θα κοιτάξω και για το δαχτυλίδι μπάνιου, αν και ο δικός μου είναι μεγαλόσωμο μωρό και είναι και η μπανιέρα λίγο στενή.

Ευχαριστώ πάντως κορίτσια, να χαίρεστε τα μπουμπούκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το ξέβγαλμα μετά το λούσιμο, δείτε ένα πρακτικό:

http://www.amazon.co.uk/Mutong-SC001-Sh ... 78&sr=1-24

Είναι μαλακό στο κίτρινο μέρος και εφαρμόζει στο μέτωπο του παιδιού, ώστε να του ρίξεις το νερό χωρίς να πάει στο πρόσωπο.

Το έχουν και στο mothercare, αλλά είναι πιο ακριβό...

Στο amazon έχει κι αυτό το "καθισματάκι" που λέγατε πριν και το'χει πιο φτηνά από το Λητώ. Ίσως σε συμφέρει να τα παραγγείλεις και τα δύο από το amazon!

Εγώ προς το παρόν τον κάνω μπάνιο στο flexibath και μια χαρά κάθεται, αλλά είναι μικρός ακόμα, 8,5 μηνών... για να δούμε πόσο θα κάτσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το ξέβγαλμα μετά το λούσιμο, δείτε ένα πρακτικό:

http://www.amazon.co.uk/Mutong-SC001-Sh ... 78&sr=1-24

Είναι μαλακό στο κίτρινο μέρος και εφαρμόζει στο μέτωπο του παιδιού, ώστε να του ρίξεις το νερό χωρίς να πάει στο πρόσωπο.

Το έχουν και στο mothercare, αλλά είναι πιο ακριβό...

...και σε ευχαριστούμε πολύ που μας το έκανες δώρο!! Η Χ το λατρεύει και δεν κανει ποτέ μπάνιο χωρίς αυτό!

Σ' αγαπάμε πολύ φιλενάδα!! :x:x:x:x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το ξέβγαλμα μετά το λούσιμο, δείτε ένα πρακτικό:

http://www.amazon.co.uk/Mutong-SC001-Sh ... 78&sr=1-24

Είναι μαλακό στο κίτρινο μέρος και εφαρμόζει στο μέτωπο του παιδιού, ώστε να του ρίξεις το νερό χωρίς να πάει στο πρόσωπο.

Νομιζω πως μολις μας εσωσες :shock::D !!!!Θα το παρω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...και σε ευχαριστούμε πολύ που μας το έκανες δώρο!! Η Χ το λατρεύει και δεν κανει ποτέ μπάνιο χωρίς αυτό!

Σ' αγαπάμε πολύ φιλενάδα!! :x:x:x:x:x:x:x:x:x

Πολύ χαίρομαι που σας βόλεψε!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Φιλάκια!!! :x:x:x:x:x:x:x:x:x :x :x:x:x:x:x:x:x:x

Little angel καλά λουσίματα!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...