Μετάβαση σε περιεχόμενο

SUMPTOMATA TOKETOU!!!! IRTHE I ORA???


sisi 84

Recommended Posts

Eley8eria έγραψε:

Να ρωτήσω και γω κάτι βρε κορίτσια.. Ο γιατρός δεν εννοείται ότι μας παρακολουθεί συχνά τον τελευταιο μήνα οπότε αυτός δεν μπορεί περίπου να μας προειδοποιήσει για το πότε περίπου θα γεννήσουμε?

Πήγα σε ενα σεμινάριο (περισσότερο σαν παρουσίαση) με μια μαια και μας έλεγε με σιγουριά ότι σε καμια απο μας δεν θα μας πιάσουν οι πόνοι, ότι αφου μας παρακολουθεί συχνά ο γιατρός μας θα μας πει "Εσυ παιδι μου έλα την Δευτέρα να γεννήσεις γιατί είσαι έτοιμη".. Δηλαδή ότι θα γεννήσουμε με ραντεβού..

Εγώ πήγαινα 1 φορά την εβδομάδα για καρδιοτοκογράφημα όπου βλέπεις τις συσπάσεις της μήτρας και κάθε φορά ρωτούσα τον γιατρό μήπως υπάρχει η πιθανότητα να γεννήσω αυτή την εβδομάδα και μου είπε ότι κανένας γιατρός δεν μπορεί να πει με ακρίβεια πότε θα γεννήσει μια γυναίκα!

Αυτό που είπε η μαία είναι τελείως λάθος απορώ δηλαδή πώς είναι δυνατόν να λέει τέτοια πράγματα!!, εγώ και στις 2 φορές είχα πόνο και 3 μέρες πριν αρχίσει ο πόνος είχα και ροζ υγρά, μετά άρχισε ο πόνος και τελικά πήγα στο νοσοκομείο και εκεί μου έσπασαν τα νερά όταν πια είχα τελεία διαστολή.

Αν έχεις δυνατούς πόνους και είναι σε συχνότητα 3 με 5 λεπτά κάθε φορά τότε ήρθε η ώρα της γέννας.

Αν σου σπάσουν τα νερά τότε πάλι ήρθε η ώρα της γέννας (έχεις χρόνο βέβαια να πας στο μαιευτήριο)

Αν έχεις κάποια ροζ υγρά ή λίγο αίμα πάλι είναι σημάδι τοκετού απλά έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου ,εγώ είχα 3 μέρες χωρίς πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eley8eria έγραψε:

Να ρωτήσω και γω κάτι βρε κορίτσια.. Ο γιατρός δεν εννοείται ότι μας παρακολουθεί συχνά τον τελευταιο μήνα οπότε αυτός δεν μπορεί περίπου να μας προειδοποιήσει για το πότε περίπου θα γεννήσουμε?

Πήγα σε ενα σεμινάριο (περισσότερο σαν παρουσίαση) με μια μαια και μας έλεγε με σιγουριά ότι σε καμια απο μας δεν θα μας πιάσουν οι πόνοι, ότι αφου μας παρακολουθεί συχνά ο γιατρός μας θα μας πει "Εσυ παιδι μου έλα την Δευτέρα να γεννήσεις γιατί είσαι έτοιμη".. Δηλαδή ότι θα γεννήσουμε με ραντεβού..

Εγώ πήγαινα 1 φορά την εβδομάδα για καρδιοτοκογράφημα όπου βλέπεις τις συσπάσεις της μήτρας και κάθε φορά ρωτούσα τον γιατρό μήπως υπάρχει η πιθανότητα να γεννήσω αυτή την εβδομάδα και μου είπε ότι κανένας γιατρός δεν μπορεί να πει με ακρίβεια πότε θα γεννήσει μια γυναίκα!

Αυτό που είπε η μαία είναι τελείως λάθος απορώ δηλαδή πώς είναι δυνατόν να λέει τέτοια πράγματα!!, εγώ και στις 2 φορές είχα πόνο και 3 μέρες πριν αρχίσει ο πόνος είχα και ροζ υγρά, μετά άρχισε ο πόνος και τελικά πήγα στο νοσοκομείο και εκεί μου έσπασαν τα νερά όταν πια είχα τελεία διαστολή.

Αν έχεις δυνατούς πόνους και είναι σε συχνότητα 3 με 5 λεπτά κάθε φορά τότε ήρθε η ώρα της γέννας.

Αν σου σπάσουν τα νερά τότε πάλι ήρθε η ώρα της γέννας (έχεις χρόνο βέβαια να πας στο μαιευτήριο)

Αν έχεις κάποια ροζ υγρά ή λίγο αίμα πάλι είναι σημάδι τοκετού απλά έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου ,εγώ είχα 3 μέρες χωρίς πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσια ωραιο θεμα .. εγω που ποναω καθε μερα εδω και 2 μηνες πονους περιοδου πως θα καταλαβω οτι ηρθε η ωρα απορω... ωρες ωρες ποναω και λιγο παραπανω και οταν θα ερθει η ωρα φοβαμαι μηπως δεν το καταλαβω..

dev364pp___.png

line_line_typew1_beg_d_typew7_time_1190520000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσια ωραιο θεμα .. εγω που ποναω καθε μερα εδω και 2 μηνες πονους περιοδου πως θα καταλαβω οτι ηρθε η ωρα απορω... ωρες ωρες ποναω και λιγο παραπανω και οταν θα ερθει η ωρα φοβαμαι μηπως δεν το καταλαβω..

dev364pp___.png

line_line_typew1_beg_d_typew7_time_1190520000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα μου έκανε τρομερή εντύπωση ρε παιδι μου η σιγουριά της..

Εντάξει, μας είπε ότι αν σπάσουν τα νερά μας, δούμε αίμα ή έχουμε πόνους που πάνε και έρχονται σε τακτά χρονικά διάστήματα τότε είναι η ώρα μας. Μας είπε ότι όταν οι πόνοι έρχονται ανα τρίλεπτο τότε να πάρουμε τον γιατρό τηλέφωνο..

Εντάξει όλα αυτά, αλλά να επιμένει ότι καμία απο μας δεν πρόκειται να γεννήσει χωρίς ραντεβού.. :angry:

Ετσι λέει είναι το σύστημα και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να ακολουθήσουμε το σύστημα και να αφήσουμε κατα μέρος τις "επαναστατικές" ιδέες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα μου έκανε τρομερή εντύπωση ρε παιδι μου η σιγουριά της..

Εντάξει, μας είπε ότι αν σπάσουν τα νερά μας, δούμε αίμα ή έχουμε πόνους που πάνε και έρχονται σε τακτά χρονικά διάστήματα τότε είναι η ώρα μας. Μας είπε ότι όταν οι πόνοι έρχονται ανα τρίλεπτο τότε να πάρουμε τον γιατρό τηλέφωνο..

Εντάξει όλα αυτά, αλλά να επιμένει ότι καμία απο μας δεν πρόκειται να γεννήσει χωρίς ραντεβού.. :angry:

Ετσι λέει είναι το σύστημα και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να ακολουθήσουμε το σύστημα και να αφήσουμε κατα μέρος τις "επαναστατικές" ιδέες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθερία αν άκουγα τέτοια πράγματα θα σηκωνόμουν, θα της έδινα μια μπουνιά:laugh: -τρόπος του λέγειν- και θα έφευγα, αφού τις τα έψελνα πρώτα!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθερία αν άκουγα τέτοια πράγματα θα σηκωνόμουν, θα της έδινα μια μπουνιά:laugh: -τρόπος του λέγειν- και θα έφευγα, αφού τις τα έψελνα πρώτα!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω Argi μου, ήρθα σε αντιπαράθεση οχι μονο γι αυτο το θέμα αλλά και για κάποια άλλα πράγματα για το θηλασμό.. αλλά ξέρεις τι κατάλαβα? Στο σεμινάριο ηταν πάνω απο 20 έγκυμονούσες κ είδα ότι οι περισσότερες δεν είναι ενημερωμένες για τιποτα.. Εγώ είμαι τυχερή που έχω πρόσβαση διαβάζω και μαθαίνω απο άρθρα και συζητάω όλα τα θέματα με εσάς κ μαθαίνω απο τις εμπειρίες σας.. Οι περισσότερες κοπέλες όμως εκεί είχαν μάυρα μεσάνυχτα.. Ε σε κάποια φάση αισθάνθηκα άσχημα που υπερασπιζόμουν αυτά που έχω διαβάσει 9 μήνες τώρα αλλά οι υπόλοιπες γυναίκες δεν ξέρανε και με κοιτούσαν και κάπως.. (θα λέγανε απο μέσα τους "Οχουου.. κάτσε κοπέλα μου κάτω να μας τα πει η μαία που ξέρει..")

Ε και το βούλωσα κοινώς..

Παντως εκτός του ότι υπερασπιζόταν το "σύστημα" των ραντεβού κατα τα άλλα εντάξει.. ενημερωτική ήτανε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω Argi μου, ήρθα σε αντιπαράθεση οχι μονο γι αυτο το θέμα αλλά και για κάποια άλλα πράγματα για το θηλασμό.. αλλά ξέρεις τι κατάλαβα? Στο σεμινάριο ηταν πάνω απο 20 έγκυμονούσες κ είδα ότι οι περισσότερες δεν είναι ενημερωμένες για τιποτα.. Εγώ είμαι τυχερή που έχω πρόσβαση διαβάζω και μαθαίνω απο άρθρα και συζητάω όλα τα θέματα με εσάς κ μαθαίνω απο τις εμπειρίες σας.. Οι περισσότερες κοπέλες όμως εκεί είχαν μάυρα μεσάνυχτα.. Ε σε κάποια φάση αισθάνθηκα άσχημα που υπερασπιζόμουν αυτά που έχω διαβάσει 9 μήνες τώρα αλλά οι υπόλοιπες γυναίκες δεν ξέρανε και με κοιτούσαν και κάπως.. (θα λέγανε απο μέσα τους "Οχουου.. κάτσε κοπέλα μου κάτω να μας τα πει η μαία που ξέρει..")

Ε και το βούλωσα κοινώς..

Παντως εκτός του ότι υπερασπιζόταν το "σύστημα" των ραντεβού κατα τα άλλα εντάξει.. ενημερωτική ήτανε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ γέννησα όντως με ραντεβού, γιατί απο τη μία η μικρή δεν έλεγε να βγει και από την άλλη θα έκανα δυστυχώς προγραμματισμένα καισαρική, λόγω μεγάλης μυωπίας. Ο γιατρός μου ήταν εντελώς στην κοσμάρα του με την καλή έννοια, μου έλεγε πως αν έρθει η ώρα θα το καταλάβω. Τελικά η ώρα δεν ήρθε κλαψ κλαψ και εγώ δεν έζησα την πιο σημαντική στιγμή της ζωής μου! Πάντως κοριτσάκια μην ανησυχείτε, όταν νιώθετε πόνους που δεν έχετε ξανανιώσει τρελάνετε τους γιατρούς σας στα τηλέφωνα!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ γέννησα όντως με ραντεβού, γιατί απο τη μία η μικρή δεν έλεγε να βγει και από την άλλη θα έκανα δυστυχώς προγραμματισμένα καισαρική, λόγω μεγάλης μυωπίας. Ο γιατρός μου ήταν εντελώς στην κοσμάρα του με την καλή έννοια, μου έλεγε πως αν έρθει η ώρα θα το καταλάβω. Τελικά η ώρα δεν ήρθε κλαψ κλαψ και εγώ δεν έζησα την πιο σημαντική στιγμή της ζωής μου! Πάντως κοριτσάκια μην ανησυχείτε, όταν νιώθετε πόνους που δεν έχετε ξανανιώσει τρελάνετε τους γιατρούς σας στα τηλέφωνα!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

ME το καλο σε οσες περιμενουμε λοιπον απο μερα σε μερα να γεννησουμε

αλλα και γω τα ιδια σκεφτομαι

μεχρι που χτες ζαλισα την μανα μου με ερωτησεις

βλεπετε ειμαι στην 40η βδομαδα και ο μπεμπης δεν λεει να βγει

να λεω λοιπον στην μαμα μου -ρε μαμα θα το καταλαβω γιατι η μαια μου μου ειπε οτι ειναι κατι σαν πονοι περιοδου και γω στην περιοδο δεν ποναω καθολου-την ρωτησα ισα και με 10 φορες χα χα χα χα χα χα τι περνανε και αυτες οι μανες μας

και να μου λεει παιδι μου μην φοβασαι θα το καταλαβεις και δεν ειναι απαραιτητο να σου σπασουν τα νερα

αλλα εγω συνεχεια κοιταω στην τουαλετιτσα για νερακια αλλα τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως ολα σχετικα ειναι. και την κολλητη μου στην 37 βδομαδα ητανε ακομα οταν πηγε στο γιατρο κ της λεει εχεις ακομα μερες μεχρι να γεννησεις, δεν κατεβηκε εντελως το μωρο. οποτε αυτη ητανε χαλαρη ουτως η αλλως αφου μονο μια βδομαδα ειχε παρει απο τον ενατο αλλα τελικα την αλλη μερα της σπασανε τα νερα και γεννησε. Το μπεμπονι της ηθελε να κανει την εκπληξη, εκανε το μπανακι της, ξυριστηκε πηγε εφαγε την μπουγατσουλα της και πηγε κυρια στο νοσοκομειο. Μακαρι να ναι τοσο ευκολα σε ολες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου ειχαν σπασει τα νερα!

αξιζει ο πονος!δεν υπαρχει ωραιοτερο συναισθημα οταν στο

φερνουν στην αγκαλια σου!!!ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια με το καλο οσες περιμενετε να γεννησετε!!!!!Αυτο το αχγος ειχα και εγω πως θα το καταλαβω αλλα τελικα...στην 37 εβδομαδα...12 το βραδυ μου σπασανε τα νερα...χωρις να ειμαι σιγουρη πηγα στην κλινικη ειχα 0 διαστολη αλλα επειδη σπασανε τα νερα...με κρατησανε μεσα...(και νερα μην φανταστειτε τιποτα ιδιαιτερο...σαν μισο ποτηρι νερο...)μετα αρχισα να εχω κατι ελαφρια πονακια περιοδου...και κατα τις3 παρα εγιναν πιο εντονα και πιο συχνα...4,45 γεννησα τον ομορφο μπεμπη μου με 4 σπρωξιες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα...κι εγω ακριβως τα ιδια περναω ,οπως ακριβως τα περιγραφεις!

ο μπεμπεης μου εχει βολευτει και δεν λεει να βγει.

Διαστολη 0 και την Τριτη που μας ερχεται πιανω τηνν Π.Η.Τ.

Μεγαλο αγχος ,δε το συζητω..παντως ειναι βεβαιο οτι οταν ερθει η ωρα θα το καταλαβω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σαν σήμερα (τη νύχτα ) άρχισα να νιώθω μικρά πονάκια περιόδου, χωρίς να μου σπάσουν τα νερά και στις 5 κ μισή το πρωί πήγαμε με τον άντρα μου στο μαιευτήριο πιστεύοντας ότι δεν ήρθε ακόμη η ώρα μου:P Εκεί μου είπανε οι γεννάω:blink:

Και στις 11 Δεκέμβρη 2007 9 κ μισή το πρωι έκανε την εμφάνιση της η μουμπού μας που τώρα μεγάλωσε κι έγινε ολόκληρη κοπέλα 1 έτους και δεν αφήνει αγοράκι για αγοράκι που να μην αρπάζει και φιλάει στο στόμα:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!!Πειτε κ αλλες μανουλες την εμπειρια σας για εμας τις πρωταρες που κοντεουμε να φερουμε στον κοσμο τα παιδακια μας κ δεν ξερουμε τι μας γινεται!!!θα μας βοηθησετε πολυ!χρειαζομαστε τα φωτα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μπαίνω στην 36η την Δευτέρα.

Εχω και γ ωτην ίδια αγωνία.

Θα γεννήσω θεσνικη 1.30 ώρα μακρυα απο δω που μένω

ο γιατρος μου είπε πως όταν θα με πιασουν πονοι να τηλεφωνήσω στις μαίες να μου κάνουν κάποιες ερωτήσεις για να μου πουν αν ξεκινήσω ή όχι.

Εγω όμως έχω αποφασίσει μολις με πιασουν πονοι να ξεκινήσω αμέσως για τηνκλινική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο σε ολες τις μανουλες!

εγω γεννησα δυο εβδομαδες πιο γρηγορα!

3 η ωρα την νυχτα σπασανε τα νερα!:ohmy:

πονουσα λιγο χαμηλα!τελικα δεν ειχα

διαστολη, ωρα με την ωρα ομως μεγαλωνε και

ο πονος και ερχοταν και η διαστολη!

γεννησα την ζωουλα μου 17 νοεμβριου!:woohoo:

σας ευχομαι με το καλο!φιλια σε ολες!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γεννησα μολισ μπηκα στο μηνα μου σε 4 μερες 36 εβδομαδες και 4 μερες ηταν βιαστικη η κορη μου ξημερωνοντας σαββατο πεθαινα απο πονους στην μεση δεν μπορουσα να κοιμηθω λεω να ξημερωσει και θα παιρνα τηλ το γιατρο μου ολο το βραδυ το περασα ετσι και το πρωι 8 η ωρα παω τουαλετα και βλεπω πολλα υγρα λεω λες?γιατι και γω δεν ηξερα περνω το γιατρο τηλ μου λεει ηρεμησε κανε ενα μπανιο και ελα στην κλινικη παω για μπανιο και βλεπω και αιμα αυτο ηταν παμε στην κλινικη με 6 διαστολη σε 2 ωρες ειχα την μπεμπουλα μου αγκαλια

και γω νομιζα οτι δεν θα το καταλαβω οταν ερθει η ωρα αλλα τι καλα το καταλαβαινεις................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια επειδή έχω τρομερή αγωνιά και αγνός και φόβο ένα παράξενο συναίσθημα νοιώθω :huh: .κοντεύει η μέρα να συναντηθώ με την μπουμπουλα που περιμένω τόσο καιρό :cheer: . χθες λοιπόν από το πρωί με πονούσε η κοιλίτσα μου σαν κοιλόπονος και κάποιες φορές τσιμπήματα ξέρετε χαμηλά στο πλιπλι μας και κακοδιάθετη ..σήμερα που σηκώθηκα δεν με έχει πονέσει ακόμα εσείς τι λέτε κορίτσια?? πλησιάζει η ώρα της μεγάλης συνάντησης??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΤΑΣΑ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΥΤΗ Η ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ Η ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ.

ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΣΟ ΕΙΧΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΓΑ ΕΛΕΓΑ "ΚΑΝΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΑ!!!".

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΕΤΡΩΜΑ" ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ,ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΟ "ΠΙΠΙ" ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ!!!

ΑΝΤΕ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ.ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ,ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΑΩ??:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...