Μετάβαση σε περιεχόμενο

SUMPTOMATA TOKETOU!!!! IRTHE I ORA???


sisi 84

Recommended Posts

KALISPERA KORITSIA... EIMAI STIN 38 EBDOMADA KAI PERIMENO AGONIODOS NA PARO AGKALITSA TO MORAKI MOU...

THA ITHELA APO OLES TIS MANOULES NA MAS PERIGRAPSOUNE POS KSEKINISAN OI PONOI KAI TI EIDOUS PONOI ITANE... ETSI OSTE NA PAROUME EMEIS POU PERIMENOUME MIA GEUSI KAI NA KATALABOUME OTI PROKEITE GI AUTO OTAN MAS SUMBEI.....

THA ME BOITHOUSATE PARA POLU... FILIAAAAA

P.S. KAI OTAN GENNISO KI EGO ME TO KALO THA SAS PO KI EGO POS KSEKINISAN.... IXIXIXIX:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με το καλό Σίσυ μου...άντε κοντεύεις...αν κ εγώ αυτήν την περιέργεια έχω...πως θα καταλάβω οτι γεννάω....για να δούμε τί θα μας πούνε τα κορίτσια....με το καλό κ με ενα υγιές μωράκι...να πάνε όλα κάλα΄...φιλιά:P:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλό Σίσυ μου...άντε κοντεύεις...αν κ εγώ αυτήν την περιέργεια έχω...πως θα καταλάβω οτι γεννάω....για να δούμε τί θα μας πούνε τα κορίτσια....με το καλό κ με ενα υγιές μωράκι...να πάνε όλα κάλα΄...φιλιά:P:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ Η ΩΡΑ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ...ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΙΞΑΤΕ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ...ΑΝ ΚΙ ΕΓΩ ΑΡΓΩ ΑΚΟΜΑ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΑΩ...Η ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ...ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΑΩ...ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΗΞΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ..:lol: :lol: :lol:

:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ Η ΩΡΑ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ...ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΙΞΑΤΕ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ...ΑΝ ΚΙ ΕΓΩ ΑΡΓΩ ΑΚΟΜΑ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΑΩ...Η ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ...ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΑΩ...ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΗΞΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ..:lol: :lol: :lol:

:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα,

εγώ γεννησα στην 38 εβδομαδα, ηρθε δυο εβδομάδες πιο πριν ο μικρουλης.

Κατα στις 1 το πρωι πηγα στην τουαλετα και ειδα οτι κατι ετρεχε, σταλιτσες. Δεν εδωσα σημασια πηγα να ξαπλωσω, αλλα που να με παρει ο υπνος. Ενοιωθα οτι κατι εσταζε ακομη, βαζω μια σερβιετα εγινε μουσκεμα αμεσος σχεδον, δεν ηθελα να το πιστεψω οτι ηρθε η ωρα, μεχρι που ειδα λιγο αιμα. Εκει λεω, μαλιστα.

Σηκωνομαι μπαινω στο ιντερνετ να πληροφορηθω, πηρα τηλεφωνο στην κλινικη και μου ειπανε να πηγαινω, ασχεστος αν εχω πονους ή οχι. Ητανε 4 το πρωι πηγαμε στην κλινικη, με εξετασανε και ειπανε να μεινω. Τοτε καταλαβα οτι ηρθε η ωρα να γεννησω...

Τα νερα σε εμενα σπασανε σιγα σιγα οχι με τι μια και οι πονοι ηρθανε στις 9 το πρωι και οχι στην κοιλια ή στην μεση, αλλά στους γοφούς...

Μου δώσανε ένα φάρμακο ώστε να μεταφερθουνε οι πονοι στην κοιλια και απο τις 9 μεχρι τις 12 διερκεσε ο τοκετος.

Σου ευχομαι καλη λευτερια μπεμπουλα χωρις μεγαλους πονους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα,

εγώ γεννησα στην 38 εβδομαδα, ηρθε δυο εβδομάδες πιο πριν ο μικρουλης.

Κατα στις 1 το πρωι πηγα στην τουαλετα και ειδα οτι κατι ετρεχε, σταλιτσες. Δεν εδωσα σημασια πηγα να ξαπλωσω, αλλα που να με παρει ο υπνος. Ενοιωθα οτι κατι εσταζε ακομη, βαζω μια σερβιετα εγινε μουσκεμα αμεσος σχεδον, δεν ηθελα να το πιστεψω οτι ηρθε η ωρα, μεχρι που ειδα λιγο αιμα. Εκει λεω, μαλιστα.

Σηκωνομαι μπαινω στο ιντερνετ να πληροφορηθω, πηρα τηλεφωνο στην κλινικη και μου ειπανε να πηγαινω, ασχεστος αν εχω πονους ή οχι. Ητανε 4 το πρωι πηγαμε στην κλινικη, με εξετασανε και ειπανε να μεινω. Τοτε καταλαβα οτι ηρθε η ωρα να γεννησω...

Τα νερα σε εμενα σπασανε σιγα σιγα οχι με τι μια και οι πονοι ηρθανε στις 9 το πρωι και οχι στην κοιλια ή στην μεση, αλλά στους γοφούς...

Μου δώσανε ένα φάρμακο ώστε να μεταφερθουνε οι πονοι στην κοιλια και απο τις 9 μεχρι τις 12 διερκεσε ο τοκετος.

Σου ευχομαι καλη λευτερια μπεμπουλα χωρις μεγαλους πονους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Evitaki μου αγχώθηκα...Τέτοια περίπτωση δεν έχω ακούσει ξανά! Αν εμένα μου συνέβαινε κάτι αντίστοιχο ούτε που θα το καταλάβαινα νομίζω...Άντε να με ανησυχούσε λίγο το αίμα..Κατά τ' άλλα θα πίστευα ότι απλώς πρόκειται για "υγρά"...Να σου ζήσει το παιδάκι σου!

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Evitaki μου αγχώθηκα...Τέτοια περίπτωση δεν έχω ακούσει ξανά! Αν εμένα μου συνέβαινε κάτι αντίστοιχο ούτε που θα το καταλάβαινα νομίζω...Άντε να με ανησυχούσε λίγο το αίμα..Κατά τ' άλλα θα πίστευα ότι απλώς πρόκειται για "υγρά"...Να σου ζήσει το παιδάκι σου!

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΑΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ!

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!

ΗΤΑΝ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ,ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΛΙΓΑ ΖΕΣΤΑ ΝΕΡΑ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ..

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΦΤΑΣΕ ΕΠΗΤΕΛΟΥΣ Η ΩΡΑ!

ΠΟΝΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΜΗΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.. ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ..(ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ).

ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΥΡΟ ΣΤΙΣ 1:30.

ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΩΣ ΤΙΣ 4:30 ΚΑΙ ΕΠΗΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΒΓΕΙ(ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΜΟΥ)ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΠΕΙΚΑΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.

5:30 ΤΟΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΑΓΚΑΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΑΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ!

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!

ΗΤΑΝ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ,ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΛΙΓΑ ΖΕΣΤΑ ΝΕΡΑ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ..

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΦΤΑΣΕ ΕΠΗΤΕΛΟΥΣ Η ΩΡΑ!

ΠΟΝΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΜΗΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.. ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ..(ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ).

ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΥΡΟ ΣΤΙΣ 1:30.

ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΩΣ ΤΙΣ 4:30 ΚΑΙ ΕΠΗΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΒΓΕΙ(ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΜΟΥ)ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΠΕΙΚΑΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.

5:30 ΤΟΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΑΓΚΑΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα.

Με το καλό & σύντομα να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου.

Εγώ είχα ξεπεράσει το όριο & μπήκα με οδύνες... οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

don't panic

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα.

Με το καλό & σύντομα να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου.

Εγώ είχα ξεπεράσει το όριο & μπήκα με οδύνες... οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

don't panic

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα.

Εγώ στο πρώτο μου παιδί άρχισα να έχω ενόχληση στη μέση, δεν έδωσα σημασία, αλλά καθώς περνούσε η βραδιά ο πόνος γινόταν και πιο έντονος και επειδή λένε ότι με το μπάνιο μειώνεται ο πόνος, έκανα 3 φορές μπάνιο, πήγα στην τουαλέτα αρκετές φορές για εκκένωση. Κατά τις 12 το βράδυ πάμε στο κρεββάτι, ο πόνος έγινε πιο δυνατός και αποφασίσαμε να πάμε στο νοσοκομείο, (στο οποίο και θα γεννούσα) με εξετάζουν, καρδιοτοκογράφημα, υπέρηχο, είχα 2εκ. διαστολή και μου είπαν αν θέλω να μείνω ας μείνω, εμείς όμως φύγαμε, πήγαμε σπίτι, ξαπλώνουμε. Μετά από δύο-τρεις ώρες περίπου οι πόνοι άρχισαν να γίνονται πιο ισχυροί και κάθε 3 λεπτά. Έτσι ξαναπήγαμε στο νοσοκομείο κατά τις 6.00 το πρωί, είχα φοβερούς πόνους, έκανα επισκληρίδιο όταν είχα 8εκ διαστολή!! ενώ ο γιατρός επέμενε να μην κάνω καθόλου!:dry: και τελικά γέννησα στις 14.47 κρατούσα τον ομορφούλη μου (γέννησα στην 38 εβδομάδα) :)

Στο δεύτερο παιδί ήθελα να γεννήσω Αύγουστο (κόλλημα ε?:laugh: ) ήμουν στην 39 εβδομάδα και ήταν Σάββατο, άρχισα να κάνω δουλειές στο σπίτι, να σιδερώνω, άρχισαν κάποιοι, όχι και τόσο σοβαροί πόνοι, πάμε στο νοσοκομείο το απογευματάκι και είχα 4εκ διαστολή, έκαναν πάλι τις ίδιες εξετάσεις, μου είπαν να μείνω γιατί το δεύτερο πάντα έρχεται πιο γρήγορα. Εμείς πάλι φύγαμε (ήθελα να καληνυχτίσω τον γιο μου, του το είχα υποσχεθεί) και πήγαμε ξανά στο νοσοκομείο το βράδυ, στις 23.45, όπου και είχα 8εκ διαστολή. Δεν είχα το χρόνο να κάνω καμμιά αναισθησία μέσα σε 15 λεπτά γέννησα!! Στις 31 Αυγ. 0.09 της Κυριακής κράτησα την κουκλίτσα μου στα χέρια μου!

Εύχομαι καλή γέννα σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα.

Εγώ στο πρώτο μου παιδί άρχισα να έχω ενόχληση στη μέση, δεν έδωσα σημασία, αλλά καθώς περνούσε η βραδιά ο πόνος γινόταν και πιο έντονος και επειδή λένε ότι με το μπάνιο μειώνεται ο πόνος, έκανα 3 φορές μπάνιο, πήγα στην τουαλέτα αρκετές φορές για εκκένωση. Κατά τις 12 το βράδυ πάμε στο κρεββάτι, ο πόνος έγινε πιο δυνατός και αποφασίσαμε να πάμε στο νοσοκομείο, (στο οποίο και θα γεννούσα) με εξετάζουν, καρδιοτοκογράφημα, υπέρηχο, είχα 2εκ. διαστολή και μου είπαν αν θέλω να μείνω ας μείνω, εμείς όμως φύγαμε, πήγαμε σπίτι, ξαπλώνουμε. Μετά από δύο-τρεις ώρες περίπου οι πόνοι άρχισαν να γίνονται πιο ισχυροί και κάθε 3 λεπτά. Έτσι ξαναπήγαμε στο νοσοκομείο κατά τις 6.00 το πρωί, είχα φοβερούς πόνους, έκανα επισκληρίδιο όταν είχα 8εκ διαστολή!! ενώ ο γιατρός επέμενε να μην κάνω καθόλου!:dry: και τελικά γέννησα στις 14.47 κρατούσα τον ομορφούλη μου (γέννησα στην 38 εβδομάδα) :)

Στο δεύτερο παιδί ήθελα να γεννήσω Αύγουστο (κόλλημα ε?:laugh: ) ήμουν στην 39 εβδομάδα και ήταν Σάββατο, άρχισα να κάνω δουλειές στο σπίτι, να σιδερώνω, άρχισαν κάποιοι, όχι και τόσο σοβαροί πόνοι, πάμε στο νοσοκομείο το απογευματάκι και είχα 4εκ διαστολή, έκαναν πάλι τις ίδιες εξετάσεις, μου είπαν να μείνω γιατί το δεύτερο πάντα έρχεται πιο γρήγορα. Εμείς πάλι φύγαμε (ήθελα να καληνυχτίσω τον γιο μου, του το είχα υποσχεθεί) και πήγαμε ξανά στο νοσοκομείο το βράδυ, στις 23.45, όπου και είχα 8εκ διαστολή. Δεν είχα το χρόνο να κάνω καμμιά αναισθησία μέσα σε 15 λεπτά γέννησα!! Στις 31 Αυγ. 0.09 της Κυριακής κράτησα την κουκλίτσα μου στα χέρια μου!

Εύχομαι καλή γέννα σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!!!

ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

ΤΗ ΜΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΨΑΡΩΜΕΝΕΣ..

ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ

ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!!!

ΧΙΧΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!!!

ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ

ΤΗ ΜΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΨΑΡΩΜΕΝΕΣ..

ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ

ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!!!

ΧΙΧΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια κι εγώ το ίδιο άγχος είχα. Οτι θα έρθει η ώρα και δεν θα το καταλάβω! Τελικά μπήκα μέσα με πρόκληση γιατί η μικρή μου δεν έλεγε να βγει. Όταν όμως με πιάσαν οι πόνοι κατάλαβα τι πάει να πει γέννα. Είναι σαν πόνοι περιόδου που έρχονται και φεύγουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα και χτυπούν στην μέση ή στην πλάτη. Αποκλείεται να μην το καταλάβεις. Νιώθεις και μία πίεση χαμηλά! Οπότε αν κάποια από σας το πάθει καλό είναι να επικοινωνήσει με τον γιατρό και να του πει ανά πόση ώρα πονάει ή να πάει στο νοσοκομείο. Δεν είναι απόλυτο να δείτε αίμα ή να σπάσουν τα νερά. Τα συμπτώματα ποικίλουν από γυναίκα σε γυναίκα!

Ωστόσο μην περιμένετε να δείτε το κεφαλάκι του μωρού για να πάτε στο νοσοκομείο!!!:laugh::laugh: :laugh:

Φιλιά σε όλες

Γιώτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια κι εγώ το ίδιο άγχος είχα. Οτι θα έρθει η ώρα και δεν θα το καταλάβω! Τελικά μπήκα μέσα με πρόκληση γιατί η μικρή μου δεν έλεγε να βγει. Όταν όμως με πιάσαν οι πόνοι κατάλαβα τι πάει να πει γέννα. Είναι σαν πόνοι περιόδου που έρχονται και φεύγουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα και χτυπούν στην μέση ή στην πλάτη. Αποκλείεται να μην το καταλάβεις. Νιώθεις και μία πίεση χαμηλά! Οπότε αν κάποια από σας το πάθει καλό είναι να επικοινωνήσει με τον γιατρό και να του πει ανά πόση ώρα πονάει ή να πάει στο νοσοκομείο. Δεν είναι απόλυτο να δείτε αίμα ή να σπάσουν τα νερά. Τα συμπτώματα ποικίλουν από γυναίκα σε γυναίκα!

Ωστόσο μην περιμένετε να δείτε το κεφαλάκι του μωρού για να πάτε στο νοσοκομείο!!!:laugh::laugh: :laugh:

Φιλιά σε όλες

Γιώτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω και γω κάτι βρε κορίτσια.. Ο γιατρός δεν εννοείται ότι μας παρακολουθεί συχνά τον τελευταιο μήνα οπότε αυτός δεν μπορεί περίπου να μας προειδοποιήσει για το πότε περίπου θα γεννήσουμε?

Πήγα σε ενα σεμινάριο (περισσότερο σαν παρουσίαση) με μια μαια και μας έλεγε με σιγουριά ότι σε καμια απο μας δεν θα μας πιάσουν οι πόνοι, ότι αφου μας παρακολουθεί συχνά ο γιατρός μας θα μας πει "Εσυ παιδι μου έλα την Δευτέρα να γεννήσεις γιατί είσαι έτοιμη".. Δηλαδή ότι θα γεννήσουμε με ραντεβού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω και γω κάτι βρε κορίτσια.. Ο γιατρός δεν εννοείται ότι μας παρακολουθεί συχνά τον τελευταιο μήνα οπότε αυτός δεν μπορεί περίπου να μας προειδοποιήσει για το πότε περίπου θα γεννήσουμε?

Πήγα σε ενα σεμινάριο (περισσότερο σαν παρουσίαση) με μια μαια και μας έλεγε με σιγουριά ότι σε καμια απο μας δεν θα μας πιάσουν οι πόνοι, ότι αφου μας παρακολουθεί συχνά ο γιατρός μας θα μας πει "Εσυ παιδι μου έλα την Δευτέρα να γεννήσεις γιατί είσαι έτοιμη".. Δηλαδή ότι θα γεννήσουμε με ραντεβού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθερία μου δεν νομίζω να είναι έτσι, κ εξάλλου δεν ειναι μόνο να σε πιασουν οι πόνοι,,μπορεί να σου σπάσουν τα νερά ή να δείς άιμα, χωρίς να πονάς καθόλου..κ αυτό είναι σημάδι οτι γεννάς πιστεύω.,..εμενα ετσι μου ειπε η μαια..απλα μου ειπε οτι αν δω καποια απο αυτά τα συμπτώματα, να παω στο μαιευτήριο...να μην τρελαθώ ιδιαίτερα αλλά πρεπει να πάω....

Η αλήθεια ειναι οτι κ εγω ψιλοαγχώνομαι για το πως θα το καταλάβω οχι για την όλη διαδικασία αλλα νομίζω οτι ειναι ''εμφυτο''...

α κ κατι άλλο..΄πιστεύω οτι με ραντεβού πηγαίνεις περισσότερο αν κοντεύεις να περάσεις την Π.Η.Τ....λέω..........:);):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθερία μου δεν νομίζω να είναι έτσι, κ εξάλλου δεν ειναι μόνο να σε πιασουν οι πόνοι,,μπορεί να σου σπάσουν τα νερά ή να δείς άιμα, χωρίς να πονάς καθόλου..κ αυτό είναι σημάδι οτι γεννάς πιστεύω.,..εμενα ετσι μου ειπε η μαια..απλα μου ειπε οτι αν δω καποια απο αυτά τα συμπτώματα, να παω στο μαιευτήριο...να μην τρελαθώ ιδιαίτερα αλλά πρεπει να πάω....

Η αλήθεια ειναι οτι κ εγω ψιλοαγχώνομαι για το πως θα το καταλάβω οχι για την όλη διαδικασία αλλα νομίζω οτι ειναι ''εμφυτο''...

α κ κατι άλλο..΄πιστεύω οτι με ραντεβού πηγαίνεις περισσότερο αν κοντεύεις να περάσεις την Π.Η.Τ....λέω..........:);):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γεια σας κορίτσια μου!!!σήμερα όμορφη μερα....έχουμε το πάρτυ του μεγάλου μου ...κλείνει τα 12 το παλικάρι μου🩵😍 θα πάμε σε ίντερνετ καφέ για τα γενέθλια...πάνε οι παιδότοποι πλέον...τώρα κάνουμε εφηβικά πάρτυ 😉
    • Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.Τα γράφεις πολύ όμορφα και με εκφράζουν όλα.Εχω σκαμπανεβάσματα αρκετά.Προσπαθω όμως....Καλή επιτυχία και σε σένα.Ποτε θα κάνεις χοριακη σου είπε;Σε 11 μέρες ;
    • Καλησπέρα κοριτσαρες! χάθηκα εγώ τελείως...σας διαβάζω όμως τόσο καιρό 😍 εγώ όλα καλά προς το παρόν...απο βδομάδα θα κάνω καμπύλη και εξετάσεις αίματος για να δούμε τι γίνεται! εδω στην περιοχή μου ηταν κλειστά τα μικροβιολογικά αυτή τη βδομάδα..δεν ξέρω αν κρατήσει κ άλλο βέβαια! Δευτέρα στις 19.00 εχω ραντεβού με την γιατρό μου! εγω κορίτσια έξω θα γεννήσω πρωτα ο Θεός..στο Ιασώ είναι η γιατρός μου...δεν ήθελα με τίποτα νοσοκομείο...εχω πολυ κακη εμπειρία απο τα νοσοκομεία γενικά και δεν υπήρχε καμια περίπτωση να πάω νοσοκομείο! εντωμεταξυ δεν έχω ξεκινήσει να παίρνω απο πράγματα τίποτα...μονο μια κουβερτουλα πήρα που έτυχε πάλι και την πήρα! αλλά σιγά σιγά πρέπει να ξεκινήσω... εσείς έχετε ψωνίσει; εμένα μ εχει τρελάνει στις κλωτσιές ο μπέμπης και κυρίως το βράδυ οταν πάω να ξαπλώσω 🤷 σήμερα είμαι 25+3...στον έβδομο μήνα πότε μπαίνουμε; η γιατρός μου δεν μετράει με μηνες αλλα με εβδομάδες και εγω μπερδευομαι πολύ..
    • Κουράγιο Μαριλου μου! Την έκανα κ εγώ χτες την ΕΤ. Όλα καλά πήγαν κ ξεκίνησε και η δική μου αντιστροφή μέτρηση. Μέχρι τώρα είμαι καλά. Αλλά ξέρω πως όπως περιέγραψες τα σημερινά σιυ συναίσθηματα, θα μοι έρθουν κ εμένα. Όπως πάντα. Είναι τόσο δύσκολο να προσπαθούμε να ελέγχουμε το ίδιο μας το μυαλό. Αλλά πάντα να κερδίζει..  Έχω στο μυαλό μου ότι θα τα περάσω όλα αυτά τα σκαμπανευασματα κ έτσι προετοιμαζομαι αρχικά στο να τα αποδεχτώ και Κ να μη νιώθω άσχημα ακόμα κ για τις άσχημες σκέψεις μου. Όλα τα συναισθήματα μας είναι δικά μας και είμαστε εμείς. Είναι μέρη του εαυτού μας κ τα αγαπάμε. Προσπάθησε να σκεφτείς ότι είναι οκ να σκέφτεσαι αρνητικά κ να πέφτεις. Είναι οκ κ να ξυπνάς πλυμμηρισμενη από ελπίδα..  Ας μην ενιχοποιουμε κανένας μας συναίσθημα! Ειμαστε εδώ να ακούσουμε τα πάντα κ να τα αποδεχτούμε! Καλα έκανες και εκφράστηκες εδώ!  Πάμε γερά!!!! Ελπίδα! 🤞🤞
    • Ναι ναι…η @Raf123 θα καθορίσει την δυναμική του μήνα….🤣🤣🤣 @Pinacolada μπράβο στο αγόρι που άντεξε τις δοκιμασίες των διακοπών!!! Είναι έτοιμος για τις επόμενες…. Όσο για το ότι κατάλαβες που μοιάζει το παιδί….έκλαψα αλήθεια….
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...