Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2010 Νο2/οι πρώτες βουτιές!!


Recommended Posts

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια,περασαμε ωραια στο παρτυ και τα παιδακια ξεσαλωσαν

του χρονου πρωτα ο Θεος θα κανω παρτι γενεθλιων και στους 2 το καλοκαιρι

γιατι μεσα στο σπιτι δεν χαιρονται τα παιδακια,ολο μη και μη τους λεμε!!!!!!!

και φυσικα θα μου ερθετε ολες...........................

παναγιωτα απαντα και κανενα πμ!!!!!!

εμεις σ κ μαλλον παμε στο Θερμο στο αγρινιο,με τον παναη μαζι,να θυμηθουμε τα παλια χρονια οταν καναμε αγροτικο και να δουμε παλιους φιλους

ο μπεμπης θα φαει ψωμι και μπισκοτα,γενικα ειπε ο παιδιατρος να φαει τα παντα εκτος απο ψαρι ,αυγο ,γιαουρτι και μελι

φιλακια ζουζουνακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα τι έχει πάθει πάλι;;;;;;;

Από το πρωί προσπαθώ να γράψω 2 κουβέντες και όλο με πετάει απ' έξω!!!

Για να δούμε τώρα....

Μερικά απ' αυτά που έγραφα το πρωί - δεν τα θυμάμαι και όλα:

Ειρηνάκι μου να χαίρεσαι το παλικαράκι σου!! Γερός και καλότυχος να'ναι!!

Και του χρόνου με υγεία!!

Παναγιώτα, εμείς φοράμε κυρίως ρούχα για 9 μηνών και μερικά είναι για 12 μηνών.

Κάθε εταιρεία έχει τις δικές της φόρμες...

Να προσθέσω τώρα ότι πήγαμε για το εμβόλιο τώρα το απόγευμα.. κλάψαμε λιγουλάκι, αλλά μετά του πέρασε, στο γυρισμό "μιλούσε" και γελούσε! :)

Μαρίνα κι εγώ ήθελα να ρωτήσω γι'αυτές τις πάνες-μαγιώ... μου'παν ότι έχει η Libero, αλλά δεν το'χω ψάξει ακόμα... Πάντως το Σάββατο κάναμε την πρώτη μας βουτιά!!! Και δεν του έβαλα τίποτα! Ψιλογκρίνιαξε με το νερό, ήταν λίγο κρύο είναι η αλήθεια, αλλά πάντως δεν έκλαψε... για πρώτη φορά δηλαδή μια χαρά!

Λοιπόν, ρώτησα το γιατρό γι'αυτό το περίεργο κλάμα που σας έλεγα και μου είπε ότι συνήθως ξυπνάνε από εφιάλτη, κλαίνε για λίγο και μετά ξανακοιμούνται.

Αλλά υπάρχει και μια άλλη κατάσταση, αν θυμάμαι καλά μου την είπε "νυχτερινός τρόμος" ή κάπως έτσι... :?:o:shock:

Σ'αυτήν την περίπτωση μπορεί να'χουν ανοιχτά τα ματάκια τους, αλλά ουσιαστικά δεν έχουν ξυπνήσει. Μπορεί να'χουν ένα βλέμμα "απλανές". Γι'αυτό και δεν καταλαβαίνουν ότι η μαμά ή ο μπαμπάς τα'χουν πάρει αγκαλιά και γι'αυτό δεν ηρεμούν με τίποτα... Σ'αυτήν την περίπτωση πρέπει να τα βοηθήσουμε να ξυπνήσουν. Μου'πε: τσίμπα του το μπουτάκι ή βγάλ'το έξω να το χτυπήσει ο αέρας ή βρέξ'του λίγο το προσωπάκι για να ξυπνήσει...

Και τώρα πατάω υποβολή... κι ελπίζω να το πάρει επιτέλους!!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιούχου!!! Το πήρε!!!!! :lol::lol::lol:

Συνεχίζω με όσα ξέχασα..

Επιτέλους αρχίζουμε φαγητό!!! Ξεκινάμε με τα λαχανικά, για μια βδομάδα και μετά βάζουμε και κρεατάκι!

Μόλις κλείσει τους 8 μήνες θα τον αρχίσω με κρόκο αυγού 3 φορές την εβδομάδα κι επίσης θα αρχίσουμε και το γιαουρτάκι... ε ρε γλέντια!!! :lol:

Το νέο της ημέρας όμως δε σας το'χω πει ακόμα!

Επιτέλους μάλλον σκάει το πρώτο μας δοντάκι!!! :D:D

Τώρα το βράδυ που μασούλαγε το χέρι μου και του έκανα και λίγο μασάζ στα ούλα, ένιωσα κάτι, σαν μυτούλα.. και όταν θήλασε κάτι "τσίμπησε"... άρα;;; :lol: :lol: :lol:

Αλήθεια, όταν βγαίνουν τα δοντάκια, τι γίνεται με το θηλασμό, οεο;;; :?::?:?::?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα όμορφες! τι κάνετε; πολλές απουσίες βλέπω, ποιά είναι απουσιολόγος;; :)

Μαριεττάκι σηκώθηκε κιόλας ο μικρός;;; μπράβο! με το καλό να περπατήσει κιόλας!

Ρούλα με γειά το δοντάκι! νομίζω μόνο εγώ και η Μαρία μείναμε με φαφούτικα μωράκια ε; :lol:

Οσο για τις πάνες-μαγιό, στο carrefour έχουν σίγουρα, στον Σκλαβενίτη δεν τις έχει πάρει το μάτι μου... Αρχικά είχα σκοπο να της φοράω πάνα μέσα από το μαγιό αλλά διάβασα και σε άλλα φόρουμ ότι βαραίνουν πολύ με το νερό και τελικά δεν νομίζω ότι έχει νόημα (εκτός από το να μην κάνουν κακά τους :? ) μιας και το νερακι ούτως ή άλλως θα περάσει μέσα οπότε δεν παίζει το θέμα υγιεινής... οπότε μάλλον θα της φοράω μόνο το μπικίνι της και μόλις βγαίνουμε από το νερό θα την αλλάζω αμέσως. Τα κοριτσάκια έχουν μεγαλύτερο φόβο για μικρόβια γαμώτο, αλλά οι αγορομάνες δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα.

Τα νέα μας τώρα... δεν είναι πολλά, βασικά έχουμε ξεπατωθεί στις δουλειές ξεσαβουρώσαμε την αποθήκη και αργότερα θέλω να ασχοληθώ με τις ντουλάπες. Από το πρωί σκουπίζω-σφουγγαρίζω και συμμαζεύω γενικότερα, ευτυχώς το μωρό ξανακοιμήθηκε και πρόλαβα. Της πήρα παρκοκρέβατο και ο Στέλιος μια φουσκωτή πισίνα και τη βάζουμε μέσα μαζί με τα παιχνίδια της να παίζει. Εχει αρχίσει πολύ μουρμούρα ελπίζω να το ξεπεράσει σύντομα! εν τω μεταξύ δεν θέλει πιά να είναι ξαπλωμένη και τσατίζεται, αν δεν πάω να τη βάλω καθιστή όλο μουρμουράει. Και η πλάκα είναι ότι γέρνει μερικές φορές είτε αριστερά είτε δεξιά, ακόμα δεν κάθεται δηλαδή πολύ καλά αν δεν έχει κάποιο στήριγμα στο πλάι, ευτυχώς που έχω το μαξιλάρι θηλασμού και την στηρίζει.

Απο αύριο ξεκινάμε να μοιράζουμε προσκλητήρια, έχω φτιάξει μερικά και τα υπόλοιπα θα έρθει και ο νονός της το Σάββατο να μας βοηθήσει να τα τελειώσουμε. Πρέπει να τρέξουμε για φωτογράφο, μπομπονιέρες και βαπτιστικά γιατί φεύγουμε γύρω στις 20 αν θυμάμαι καλά και στενεύει ο χρόνος.

Αυτά λοιπόν κι από εμένα, πάω να συνεχίσω τις δουλειές μου σαν καλή νοικοκυρούλα :lol: ! Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσουδια μου τι κανετε???

κι αλλο δοντακι εσκασε????αντε ρουλακι καλες δαγκωματιες...με το καλο και τα υπολοιπα..εχθες μου ειπε μια θεια του αλεξη οτι μιας φιλης της το μωρο εβγαλε πρωτο δοντακι 2χρονων...το πηγε σε οτι γιατρο ηξερε και ολοι της ελεγαν οτι να μην ανυσηχει αλλα εγω δεν προκειται να την παλεψω να περιμενω τοσο..μα 2χρονων χωρις δοντακι???εχθες μπουσουλησαμε κι ολας ναι ναι καναμε ολοκληρη την διαγωνιο του χαλιου στο δωματιο του με βημα ταχυ :P:P:P:P:P:P:P αντε να δουμε...σας ειπα πως εχει αρχισει και καταστρεφει το δωματιο του σιγα σιγα??αμε..οτι αυτοκολλητο φτανει απο το κρεβατι του τσουπ το τραβαει..και οτι φυσικο εμποδιο υπαρχει μεσα στην κουνια που τον εμποδιζει να φτασει τον στοχο του το πεταει εξω(κουκλακια,μαξιλαρια) :?:?:?:?

αα τις πηρα και εγω τις πανες μαγιο της λιμπερο(τις παρειγγειλα απο το ιντερνετ γιατι εδω δεν τις εβρισκα)δεν τις εχουμε δοκιμασει ακομα αλλα ελπιζω να μην αργησουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia..Exw to palikari mou aggalia na dw posh wra tha anteksh kai an tha kataferw na sas grapsw 2 leksois....

Roula me gia to donti kales mases, hrthe pano sthn wra eee??? Twra pou arxizete kai fagito...

Marietta sikonete kai o dikos sas :!: Mpravo...Emena exei kamia evdomada pou sikonete kai stekete, pianei apo ton kanape h to trapezaki tou saloniou kai sikonete alla akomi den einai kai polu statheros kai exei parei kati vouties pros ta piso :?:? Sto krevataki omos einai pou to diaskedazei me thn psuxh tou olo orthio ton vrisko na xoropidaei...

Maria mhn tou vazeis polla kouklakia mesa sto krevataki giati mporei na patisei pano tous kai na pidiksei to kaggelo,tha skasei kato san karpouzi :o Toulaxiston h Flwra etsi eskase sto patoma, eutixos htan to krevataki kolimeno me to krevati mas kai den xtipise giati stamatise to krevati thn eleftherh ptosh....

Autes oi panes vrakakia einai mono gia na siggratisoun ta kakakia tous kai na mhn vrethite na kinigate kourelides mesa sto nero :lol::lol: Molis vgoume apo to nero theloun kalo ksevgalma apo ta alatia kai kanonikh pana gia na mhn erthoun se epafh me thn amo kai kolisoun tpt.

Sas afinw giati den mporw na ton siggratisw alo mou ekopse ta xeria...Filakia manoules..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευη μου οχι ενταξει τον ελεγχω αλλωστε δεν ειναι μεγαλοι κουκλοι..μικρουλακια ειναι και για αυτο μπορει και τα εξφενδωνιζει προς πασα κατευθυνση :?:?:?:? ευη να ρωτησω?λογικα αυτες οι πανες ειναι μιας χρησης ετσι? (μην φωναζετε καλε...το καταλαβα) :shock::shock::shock::shock: ρε κοριτσια δεν ειναι τελειο τωρα που τα παιδακια μας αρχιζουν σιγα σιγα και μοιαζουν με ανθρωπακια και τα βλεπουμε να επικοινωνουν να στεκονται να χορευουν να μιλανε να τρωνε...αχ τι ωραια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααααα!!

Μαρία μου πραγματικά τέλειο είναι... να τα βλέπεις από βρεφάκια να εξελίσσονται σε ανθρωπάκια, με το δικό τους χαρακτήρα και τη δική τους προσωπικότητα..

Ευχαριστούμε για τις ευχές!

Χτες λοιπόν ξεκινήσαμε τα λαχανικά... του έβαλα πατατούλα, καροτάκι, κολοκυθάκι, λεμόνι και λίγο λάδι... αρχίζει να τρώει... κατέβασε μερικές κουταλιές - χαρά εγώ! Λέω, α τι καλά, του αρέσει!! Αμ δε!! Μετά από 4-5 κουταλιές, άρχισε να "ξινίζει" τα μουτράκια, να κάνει δεξιά αριστερά το κεφάλι και φυσικά σφράγισε το στόμα!

Για πείτε καμιά συνταγή επιτυχίας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααααα!!

Μαρία μου πραγματικά τέλειο είναι... να τα βλέπεις από βρεφάκια να εξελίσσονται σε ανθρωπάκια, με το δικό τους χαρακτήρα και τη δική τους προσωπικότητα..

Ευχαριστούμε για τις ευχές!

Χτες λοιπόν ξεκινήσαμε τα λαχανικά... του έβαλα πατατούλα, καροτάκι, κολοκυθάκι, λεμόνι και λίγο λάδι... αρχίζει να τρώει... κατέβασε μερικές κουταλιές - χαρά εγώ! Λέω, α τι καλά, του αρέσει!! Αμ δε!! Μετά από 4-5 κουταλιές, άρχισε να "ξινίζει" τα μουτράκια, να κάνει δεξιά αριστερά το κεφάλι και φυσικά σφράγισε το στόμα!

Για πείτε καμιά συνταγή επιτυχίας...

Ρούλα καλη αρχη!!

εμεις βεβαια ξεκινησαμε με ρυζαλευρο,που ειναι πιο κοντα στην γευση του γαλακτος και το πηρε μια χαρα..αλλα οταν ξεκινησαμε τα λαχανικα...αστα βραστα!! εμας μας πηρε καμια εβδομαδα μεχρι να μαθουμε την νεα γευση..στην αρχη με το κουταλακι,μετα τραβιοταν,του εδινα λοιπον το φαγακι του με την πιπιλα..ηταν πιο ευκολο για μενα,αλλα και για εκεινον να μαθει την γευση..αλλα οπως με συμβουλευσαν τα κοριτσια,γρηγορα το αφησα το σπορ,γιατι μαθαινε με την πιπιλα και δεν ηταν σωστο..τωρα του κανω τον κλοουν,τραγουδαω,του κανω διαλειμματα και του βαζω την πιπιλα οταν δυσανασχετει και συνεχιζουμε...ευτυχως το τρωμε ολο τα φαγακι..χθες βαλαμε και κρεας στα λαχανικα και μπορω να πω οτι δεν τον προλαβαινα με το κουταλι!!!

αλλη μια ιδεα ειναι να του δωσεις ενα δευτερο κουταλακι να κραταει,μεχρι να το βαζει στο πιατο του και να υπαρχει δευτερος ανθρωπος που να σφουγγαριζει ταυτοχρονα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλη μια ιδεα ειναι να του δωσεις ενα δευτερο κουταλακι να κραταει,μεχρι να το βαζει στο πιατο του και να υπαρχει δευτερος ανθρωπος που να σφουγγαριζει ταυτοχρονα :lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Καλό το ανέκδοτο της ημέρας!!! χαχαχαχαχαχα

Ελπίζω σιγά σιγά να συνηθίσει.. κρέας θα του βάλω από βδομάδα, μου'πε ο γιατρός να του δώσω για μια βδομάδα λαχανικά και μετά να προσθέσω κρέας.

Αλήθεια, τι κομμάτι από το μοσχάρι ζητάτε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia.

Roula egw to lemonh arxika tha to parelipa giati mporei na mhn tou aresei, dokimase na valeis mesa sthn soupitsa kai kapio mirodiko opos selino pou einai polu kalo..

Egw na sas pw thn alithia vazw kai miso kivo maggy laxanikon gia na pernei perisoterh gefsh to fagito tou alla kanw mpoliko fagaki , 200-250 g. xteni mosxarisio + 1 megaloutsiki patatoula + 1-2 karota + 1 megalo kolokithi + fasolakia + rizaki karolina kai selino..

Mirazw to kreas se 3 merides prostheto laxanika kai rizaki sthn kathe merida kai oso perisepsei to petaw.Thn wra pou to alethw prosthetw kai ena koutali ths soupas ladi.

Thn alh fora pou tha magirepsw tha tou valw araka kai anitho anti ta fasolakia gia na alazoun ligaki oi gefsois. Siga siga thelw na ton dokimasw kai me kanena komataki mesa (dld me patimenh thn patata me to pirouni kai oxi ola alezmena). Lene pws meta to 8o mhna kala einai na arxisoun na trone komatakia to fagito tous gia na doulevei h glosa, etsi mathenoun na milane pio grigora kai propantos pio kathara...

Emena den me kourazei katholou sto fagito alla ta tragoudakia mas ta tragoudame parola auta...Sthn korh mou omos pou mou eixe vgalei thn psuxh (den etroge tpt,tpt) eixa vrei alo kolpo...

Eixame ena agaphmeno tragoudi pou otan ths to evaza htan sas upnotizmenh (sthn tv to evaza) kai oso kratouse to tragoudi etroge mixanika kai egw exona oso prolavena pio grigora to fagito sto stoma, molis stamatouse to tragoudi ekline to stoma kai auto htan telos...To tragoudi kserete pio htan, To my number 1 ths Paparizou :lol::lol::lol: Ekini thn xronia htan pou kerdise thn euvovision kai to epezan sinexia sta kanalia, etsi anakalipsa pws kolaei kathe fora pou edixne Paparizou sthn tv...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααααα!!

Μαρία μου πραγματικά τέλειο είναι... να τα βλέπεις από βρεφάκια να εξελίσσονται σε ανθρωπάκια, με το δικό τους χαρακτήρα και τη δική τους προσωπικότητα..

Ευχαριστούμε για τις ευχές!

Χτες λοιπόν ξεκινήσαμε τα λαχανικά... του έβαλα πατατούλα, καροτάκι, κολοκυθάκι, λεμόνι και λίγο λάδι... αρχίζει να τρώει... κατέβασε μερικές κουταλιές - χαρά εγώ! Λέω, α τι καλά, του αρέσει!! Αμ δε!! Μετά από 4-5 κουταλιές, άρχισε να "ξινίζει" τα μουτράκια, να κάνει δεξιά αριστερά το κεφάλι και φυσικά σφράγισε το στόμα!

Για πείτε καμιά συνταγή επιτυχίας...

Pantos gia proth fora pou efage einai mia xara 5 koutalies, thelei ton xrono tou na sinithisei stois kenouries gefsois...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευη μου οχι ενταξει τον ελεγχω αλλωστε δεν ειναι μεγαλοι κουκλοι..μικρουλακια ειναι και για αυτο μπορει και τα εξφενδωνιζει προς πασα κατευθυνση :?:?:?:? ευη να ρωτησω?λογικα αυτες οι πανες ειναι μιας χρησης ετσι? (μην φωναζετε καλε...το καταλαβα) :shock::shock::shock::shock: ρε κοριτσια δεν ειναι τελειο τωρα που τα παιδακια μας αρχιζουν σιγα σιγα και μοιαζουν με ανθρωπακια και τα βλεπουμε να επικοινωνουν να στεκονται να χορευουν να μιλανε να τρωνε...αχ τι ωραια

Maria autes oi panes nai einai mias xrhshs...Einai pragmatika iperoxo na ta vlepeis na megalonoun ta skatiarika, idika twra pou arxise na ekserevna to spiti monos tou katalaveneis ti tou aresei kai ti oxi..

Shmera ekei pou pigene fortsatos gia alh mia fora pros to router arxise na tragoudaei o Kwnstantinos Argiros (nomizw etsi ton elegan) sto mes sthn kalh xara, epitopou kanei anastrofh kai piso, kathise kolimenos mexri na teliwsei to tragoudi...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας μανούλες! Δεν σας έλειψα λιγουλάκι;

Προετοιμαζόμαστε για τις διακοπές και κάνουμε ψώνια, πακεταρίσματα και άλλες τέτοιες προετοιμασίες. Φέυγουμε το επόμενο Σάββατο. Εχτές είχαμε πάει Γυθειο για να αφήσουμε μια βάρκα που έχει ο άντρας μου γιατί θέλει να πάει για κανα ψάρεμα τις μέρες που θα είμαστε εκεί για διακοπές. Πήγαμε λοιπόν στο ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει. Είναι απίστευτο!!!! Μας έδειξε το δωμάτιο που θα μείνουμε, πήγαμε στην πισίνα και κάναμε μπάνιο. Τι να σας λέω! Ανυπομωνώ να πάμε την άλλη εβδομάδα.

Τις πήρα κι εγώ αυτές τις πάνες-μαγιώ της libero. Αν μετά το μπάνιο στην θάλασσα ή την πισίνα της κάνω ντουζάκι και της φορέσω μία και την αφήσω να παίζει πάνω στην πετσέτα της λέτε να έχει πρόβλημα; Πρέπει να της βάλω κανονική πάνα; Της έχω πάρει και μπικινάκι μάλλον θα της πάρω και δεύτερο για να αλλάζουμε το βρεγμένο με το στεγνό ώστε να είμαστε συνεχώς με μαγιο την ώρα του μπάνιου. Αλήθεια κορίτσια η γιατρός μας είπε ότι μπορούμε να την έχουμε στην θάλασσα το πρωϊ νωρίς όχι όμως μετά τις 11 και το απόγευμά μετά τις 6. Μέσα σ' αυτά τα χρονικά διαστήματα οκ αλλά μπορούμε να κάτσουμε μες στο νερό πόση ώρα ή και έξω κάτω απ' την ομπρέλα πάλι πόση ώρα; Μας βλέπω να κάνουμε φουρ φουρ μπάνιο φέτος. Έχω τον φόβο μήπως κρυώνουνε με μαγιο, μήπως πρέπει να την ντύνω αμέσως μετα το μπάνιο; Αχ μπερδεύτικα και μόνο που τα γράφω. Μάλλον θα ξεμπερδευτώ στην πράξη και θα καταλάβω πως θα κυλήσει το πρόγραμμά μας.

Ρουλίτσα "μεγια" το δοντάκι σας και καλή αρχη με τα φαγητάκια. Μην ανυσηχεις θα συνηθίσει. Δωστου χρόνο και υπομονή από μέρους σου και σε λίγο καιρό θα τρώει το φαϊ του στο τσακ μπαμ.

Ευάκι και μένα της αρέσει να ακούει και να χαζεύει τραγούδια στην τηλεόραση. Φαντάζομαι τι πλάκα που θα είχε ο δικός σου όταν έκανε αναστροφή...

Ελενάκι της έχουμε πάρει κι εμείς μια πισίνα και την βάζουμε μέσα με παιχνίδια και παίζει αλλά πλέον φοβάμαι να την πολυ αφήνω γιατί έχει αρχίσει και στέκεται και στο ποπό της και στα τέσσερα και προσπαθεί να βγει έξω απ' αυτήν και φοβάμαι αν την αφήσω θα φάει τα μούτρα της.

Το ζήσαμε και εμείς το στάδιο που νευρίαζε που ήταν ξαπλωμένη. Είναι που καταλαβαίνουν πλέον τις δυνάμεις τους και βαριούνται να κυλιούνται πέρα δώθε. Θέλουν να σηκωθούν. Φάση είναι και θα περάσει.

Στέκεται και στα ποδαράκια της αν την στηρίξουμε γύρω από το τραπεζάκι του σαλονιού και προσπαθεί να πάει πιο πέρα πλαγίως. Μας είπε η γιατρός από εδώ και στο εξής να την κρατάμε (όχι για πολλές ώρες) απ' τα χεράκια στο πάτωμα ώστε να προσπαθεί να κάνει βηματάκια. Την βάψαμε αν αρχήσουν να περπατάνε ε; Θα αρχίσουν τα ''μη" και τα "οχι εκει" και τα κυνηγητά εννοείται. Πάει μισή θα μείνω πάλι...

Αυτά! τι άλλα; Τίποτα άλλο προς το παρόν. Πάω να κάνω ένα ντουζ και να ετοιμαστώ γιατι μας έχουν καλέσει το βράδυ ένα φιλικό ζευγάρι για φαγητό στο σπίτι τους. Θα πάρω και την Σοφία μαζί. Ελπίζω να μου κοιμηθεί εύκολα εκεί. Θα δείξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Καλό το ανέκδοτο της ημέρας!!! χαχαχαχαχαχα

Ελπίζω σιγά σιγά να συνηθίσει.. κρέας θα του βάλω από βδομάδα, μου'πε ο γιατρός να του δώσω για μια βδομάδα λαχανικά και μετά να προσθέσω κρέας.

Αλήθεια, τι κομμάτι από το μοσχάρι ζητάτε;;

ποντικακι.... :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εμεις θεμα με το φαγητο δεν εχουμε δοξα το θεο..ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει..οι γλυκιες γευσεις δεν του πολυαρεσουν με την κρεμα για παραδειγμα στην αρχη ειχαμε ενα θεματακι αλλα το φαγητο μας το τιμαμε...εμενα η παιδιατρος ρε κοριτσια μου ειχε πει οτι και να μην φαει βοδινο δεν πειραζει αμα βρω εμπιστοσυνης να του δωσω...εμεις τρωγαμε κατσικακια του μπαμπα μου και τωρα κοτοπουλακι του μπαμπα μου...

εμενα κοκαλωνει με την διαφημηση του τζαμπο...οτι και αν κανει οπου και αν βρισκεται μολις ακουει:γιατι εχεις....σταματαει και αρχιζει να κουναει κολαρακι :P:P:P:P:P:P:P

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΚΟΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!! 8-)8-)8-)8-)8-)8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TI KANETE KOΡΙΤΣΙΑ?? ΧΘΕΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΑΣ-ΩΡΑΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΑΣ ΒΟΥΤΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΚΙΝΙ ΜΑΣ--ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ---ΤΗΣ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΝΕΡΟ---ΤΩΡΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΑΖΕΨΩ--ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΦΑΓΗΤΟ ΜΕ ΕΚΠΛΗΣΗΤΗΝ ΜΙΑ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΑΚΙΣΕΙ---ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ---ΑΥΤΑ!! ΣΤΙΣ 9/7 ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ 7ο--ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΛΆΙΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!

Μαρίνα περάσατε τέλεια ε; μπράβο, μακάρι να της αρέσει και της δικιάς μου η θαλασσα! μη χάνεσαι βρε, οι αγορομάνες της παρέας μας έχουν φάει λάχανοοο :lol::lol:

Συμπεθέρα πραγματικά τέλειο το καδράκι με τις φωτο της Φλώρας! κουκλίτσα σαν τη μαμά της ;) Εχεις ρωτήσει τον παιδίατρο για τον κύβο κνορ; γιατί εμένα μου είχε πει καθόλου αλάτι και οι κύβοι αυτοί έχουν μπόλικο. Αλλά αν έχει συνηθίσει τη νοστιμιά του μπορεί μετά να μην τρώει...

Αναστασία κι εγώ αυτές τις μέρες όλο απορίες είμαι! τόσες απορίες ούτε όταν ήταν νεογέννητο δεν είχα :? .... Καλή ιδέα αυτή με το δεύτερο μαγιό! θα της πάρω κι εγώ! μια χαρά θα είναι αν της φοράς πανούλα και κάθεται στην πετσέτα. Η άμμος είναι το πρόβλημα για τα μικρόβια, απλά να προσέχεις αν τυχόν φυσάει να τίνάζεις συχνά την πετσετούλα.

Σήμερα της έδωσα κι εγώ για πρώτη φορά λαχανικά... αποτυχία! έφαγε βέβαια 5-6 κουταλιές αλλά πως τις έφαγε η καημένη! αν κρίνω από μένα και γενικά την οικογένειά μου, μάλλον δεν θα της αρέσει το κολοκυθάκι! αύριο λέω να της δώσω μόνο πατάτα-καρότο, και αργότερα να προσθέσω π.χ. σέλινο, αρακά κλπ. Μου είχε πει ο παιδίατρος ότι μπορώ να τρίψω και λίγη ντοματούλα μέσα, το έχει κάνει καμία;

Εγώ έχω άλλες απορίες τώρα.. πως το ζεσταίνετε καλέ το φαγητάκι τους τη δεύτερη μέρα; σε τύπου μπεν μαρί, με νεράκι δηλαδή από κάτω να βράζει; επειδή έχω θερμαντήρα, που τον χρησιμοποιούσα να ζεσταίνω το γαλατάκι μου όταν έπινε δικό μου, σκέφτηκα να το αλέθω πρώτα, να το βάζω σε ένα βαζάκι και μετά στον θερμαντήρα, γίνεται φαντάζομαι ε; και κάτι άλλο: το λαδάκι το βάζετε ωμό σωστά; όχι κατά τη διάρκεια του βρασίματος; εγώ σήμερα της το έβαλα την ώρα που το έβαλα στο μπλέντερ αλλά η μάνα μου μου είπε ότι εκείνη το έβαζε στην κατσαρόλα όταν έβραζαν τα λαχανικά.

Αυτά με τις δικές μου απορίες, πάω να ετοιμαστώ. Θα πάμε στο πρώτο μας παιδικό πάρτυ, σε μια μπουμπού που θα κάνει τα πρώτα της γενέθλια! σας φιλώ, τα λέμε το βράδυ ή αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια αντε τελειωσε το σ/κ μαζευτειτε σιγα σιγα...

μια χαρα τα περνατε ολες..εμεις παλι οχι..σημερα μου ανεβασε πυρετο...γιατι ρε γαμωτο το παιζακι μου??τωρα κοιμαται ελπιζω να εχει υσηχο υπνο..

εγω του βαζω ντοματα γιατι οχι?και το λαδι το βαζω ωμο στο μπλεντερ οταν τα λιωνω..και εννοειται οι μαμαδες μας τα εκαναν αλλιως..εδω εμενα η δικη μου επειδη η αδερφη μου δεν ετρωγε ξεχωριστο φαγητο της ελιωνε απο αυτο που μαγειερευε..κανονικα...με αλατια πιπερια μπαχαρια...οτι να ναι δηλ.και η απαντηση:εεε και τι να κανω αφου δεν ετρωγε τιποτα ηθελε απο το πιατο μας οταν τρωγαμε αρα και εγω αυτο εκανα και ετρωγε τα παντα μετα... :roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Καλή εβδομάδα!

Μαρινάκι καλώς γυρίσατε! Ωραία περάσατε ε; Τώρα όντως άντε να την μαζέψεις. Δεν έχετε κι άλλες διακοπές μέχρι το τέλος του καλοκαιριού;

Ελενάκι για την δεύτερη μέρα το φαγητό της δεν το φυλάς στο ψυγείο στην κανονική του μορφή όπως το έχεις μαγιρέψει από την προηγούμενη μέρα; Ε, το βγάζεις απ' το ψυγείο και το βάζεις σ' ένα μικρό κατσαρολάκι μαζί με το ζουμάκι του που έχεις μοιράσει ήδη όταν το χώρισες σε δύο μπολ. Το ζεστένεις για πολύ λίγο ίσα ίσα για να μην είναι παγωμένο, μετά το ρίχνεις το μυλτι και το πολτοποιείς. Εγώ τουλάχιστον ετσι το κάνω. Λαδάκι του βάζω στο μούλτι όταν το πολτοποιώ.

Μαράκι τι έπαθε ο Μανωλιός; Γιατί έχει πυρετό; Τον πήγες στον γιατρό; Περαστικά σας. Ελπίζω να είναι καλύτερα τώρα.

Εμείς νέα δεν έχουμε ιδιαίτερα αλλά και να είχαμε έτσι όπως είμαι εγώ σήμερα που να τα έγραφα!

Έχω κοιμηθεί μόνο τέσσερις ώρες κορίτσια το βράδυ. Είχαμε πάει σ' έναν γάμο. Παντρεύτηκε ένα πολύ καλό μας φιλικό ζευγάρι και το ξενυχτήσαμε λιγάκι (χωρίς την μπουμπού φυσικά). Γυρίσαμε 2.30, έπεσα ξερή αλλά στις 6.30 χτύπησε το καταραμένο το ξυπνητήρι. Όπως είναι φυσικό λοιπόν ΝΥΣΤΑΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλια...τι κανετε βρε??????ολα καλα?

και εμεις καλα ειμαστε..πυρετο απο χθες το απογευμα δεν μου ξαναεκανε οποτε ενταξει ειμαστε και απο κει τωρα τι ητανε αυτο μια μερα πυρετο δεν ξερω...η μανα μου μου ελεγε οτι και εμεις ετσι ημασταν μια μερα πυρετο και τιποτα αλλο μονο που εμας μας επιανε το βραδυ και την επομενη μας εστελνε σχολειο κανονικα...αυτη η μανα μου καθολου δεν μας λυποταν...ετσι που λετε και εν τωμεταξυ μεσα στην ενεργεια και στο τρεχαλητο το παιδακι μου..τιποτα δεν καταλαβαινει και απο ορεξη αλλο τιποτα...σημερα ξυπνησε με λιγη μυξα αλλα τιποτα αλλο..τωρα τι ειχε δεν ξερω..δεν θελω να τον πηγαινω καθε λιγο και λιγακι στο γιατρο...και την στιγμη που βλεπω πως δεν ενοχλειτε δεν νομιζω να υπαρχει και λογος...αλλωστε και η παιδιατρος μου λεει να ανυσηχεις μονο αν εχει πανω απο τρεις μερες 39 πυρετο και αν εχει δυσφορια στην αναπνοη του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε μπορεί να κρύωσε λιγάκι Μαράκι ο Μανωλιός μ' αφού έχει λίγες μυξούλες αλλά εφόσον δεν έχει πυρετό πλέον και είναι και ορεξάτος,μη φοβάσαι τίποτα. Θυρίο είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera manoules.

Re koritsia tha trelathw m'auto to paidi mou, eno einai ptoma sthn kourash trivei ta matakia tou xazmouriete otan ton vazw sto krevati tou xtipiete san to xtapodi :?:?:? Mexri 6 mhnon htan toso volikos ston upno kai twra exei ginei vrikolakas......Twra ton exw sthn aggalia mou kai prospathw na grapsw, pragma katholou efkolo.......

Tha mpw argotera na sxoliasw giati twra exoume maxi gia to pliktrologio....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...