Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΙΔΗΡΟΥ ΣΕ ΜΩΡΑ????


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα,

εγω και αλλες κοπελες που εχουμε μωρα 3 μηνων 4μηνων εχουμε μια απορια!!!

μας εδωσε ο γιατρος σταγονες σιδηρου να περνουμε προληπτικα!!θηλαζουμε αποκλειστικα!!!

κατα ποσο ειναι καλο να δινουμε συμπληρωμα σιδηρου στα μωρα μας??για πιο λογο??αν το σιδηρο της ειναι οκ γιατι να το δωσω??τι παρενεργειες εχει στο μωρο γιατι εχω διαβασει για αιμα στα κακακια η δυσκοιλιοτητα κτλ.

εσεις δινατε???πειτε μας της γνωμη σας!!!

δισταζω να της δωσω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αποσο ξερω μερικοι παιδιατροι το δινουν προληπτικα αλλα δεν εχω καταλαβει ουτε εγω ακομα το λογο! για να παρει το παιδι συμπηρωμα σιδηρου ο σιδηρος του πρεπει να ειναι πολυ χαμηλος κ πρεπει να εχουν γινει κ εξετασεις!!

για παρενεργειες εχω εγω ακουσει για δυσκοιλιοτητα κ για μαυρα κακακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω καλή μου για ποιόν λόγο δίνουν συμπλήρωμα σιδήρου σε τόσο μικρά μωράκια, εμάς μας είχαν δώσει όταν η κόρη μου ήταν 7 μηνών αλλά μετά από εξετάσεις που είχε βρεθεί ελαφρώς πεσμένος ο αιματοκρίτης...και πάλι όμως πρέπει να γίνεται ειδική εξέταση αίματος για τον σίδηρο και την φερριτίνη πριν δώσουν συμπλήρωμα, έτσι πιστεύω.

Εμάς μας πείραξε ο σίδηρος τελικά γιατί η κόρη μου έγινε τόσο δυσκοίλια που τα κακάκια της έβγαιναν σαν στραγάλια (τόσο μικρά και σκληρά) με αποτέλεσμα να κάνει ραγάδα και να ματώνει που και που. Μόλις χρόνισε επαναλάβαμε τις εξετάσεις, ο αιματοκρίτης είχε ανέβει και ο σίδηρος και η φερριτίνη ήταν σε ικανοποιητικά επίπεδα οπότε σταματήσαμε αμέσως τον σίδηρο και τα κακάκια επανήλθαν στα φυσιολογικά τους.

Πάντως επειδή έχω μιλήσει και με άλλες μαμάδες που τα παιδάκια τους πήραν σίδηρο δεν είχαν παρόμοιο πρόβλημα με μας...δεν αντιδρούν όλοι οι οργανισμοί το ίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα!

Αυτο που ξερω ειναι πως ο σιδηρος που περιεχει το μητρικο γαλα ειναι μεν λιγοτερος απο το ξενο γαλα αλλα ειναι αμεσα απορροφισιμος απο τον οργανισμο!

Εγω δε θα εδινα σιδηρο χωρις εξετασεις και μαλιστα σε βρεφουλι που ακομα δεν τρωει καν στερεες τροφες

Το θεωρω και λιγακι ρατσιστικο για το θηλασμο εκ μερους των παιδιατρων κ αποκαρδιωτικο για τις μαμαδες.

Σε παιδι που ειναι ανω ετους κ δεν τρωει τροφες που περιεχουν σιδηρο,και μετα απο εξετασεις αιματος..(οπως η Αννυ μου) Τοτε ναι!(τουλαχιστον προσπαθω να δωσω :? )

Επισης δειτε λιγακι την κουβεντα των κοριτσιων στο παρεντς κ ειδικα το ποστ μιας κοπελας EVAMD προς το τελος...Με νοηθησε πολυ να κατανοησω την αρνητικη δραση του σιδηρου οταν δινεται προληπτικα κ πλεοναζει...

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... ost2018804

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο πρώτος παιδίατρος που είχα στον 4ο μήνα μου είπε να δίνω στο μωρό σταγόνες σιδήρου καο βιταμίνη D! Τον ρώτησα γιατί και πως βγάζει το συμπέρασμα ότι το μωρό χρειάζεται σίδηρο εφόσον δεν έχει κάνει εξετάσεις και μου απάντησε επειδή θηλάζει πρέπει να του τα δώσω :shock::shock::shock: Δεν του έδωσα τίποτα. Ο δεύτερος παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι 6 μηνών τα μωρά έχουν σίδηρο και επίσης παίρνουν και από το μητρικό γάλα που είναι 100% απορροφήσιμος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασι συμφωνω μαζι σου στο θεμα του ρατσισμου..

κ αυτα που λεει η κοπελα ομολογω πως δεν τα ειχα ξανακουσει! πολυ ενδιαφεροντα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω θηλαζα κ δεν μου ειπε ποτε ο παιδιατρος να δωσω...κ οσο θηλαζα ο αιματοκριτης του ηταν πολυ καλος....

το προληπτικα μου ακουγεται καπως....εγω θα εκανα εξετασεις κ εφοσος ηταν χαμηλος μονο τοτε θα εδινα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως κορίτσια θα μιλ έξω από τα δόντια.

Μπορεί ο σίδηρος και τον πάρει ένα μωρό να είναι κάτι αθώο αυτό δεν το γνωρίζω.

Αλλά νευριάζω με όλους τους γιατρούς που χωρίς να έχουν κάνει εξετάσεις δίνουν το οτιδήποτε (γενικά μιλάω).

Και επίσης γιατί να βάλεις ένα μωράκι και να το ταλαιπωρήσεις να κάνει εξετάσεις αν δεν υπάρχει πρόβλημα?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως θα καταλαβω αν του λειπει σιδηρος??χωρις να κανω εξετασεις???

δεν ξερω καλητερα να μην του δωσω!!!

εχω και σιδηροπενικη αναιμια δεν ξερω αν παιζει ρολο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεββέκα μου χωρίς εξετάσεις δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να καταλάβεις αν το μωράκι σου έχει έλλειψη σιδήρου...και αν δεν συντρέχει λόγος σοβαρός (σου έχει πεί κάτι τέτοιο ο παιδίατρος?) γιατί να υποβάλλεις το μικράκι σου σ'αυτή την δοκιμασία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως αποφάσισα να μην του δώσω...Μου είπε κι εμένα η παιδίατρος να δώσω προληπτικά αν και η κλινική εικόνα του παιδιού δείχνει να μην έχει έλλειψη...(ροδαλό χρώμα,ζωηρός).Τι να πω...Το ότι έχεις σιδηροπενική αναιμία Ρεββεκάκι,δεν έχει καμία σημασία!Έχω μια λίστα με σύμβουλους θηλασμού,θα στείλω ένα μαιλ με αυτό το θέμα,να δω τι θα μου πουν...Αν και η Αγλαία στο πάρεντς που είναι σύμβουλος,λέει όχι στο συμπλήρωμα σιδήρου προληπτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννουλα και γω αποφασησα να μην το δωσω!!

με την αγλαια μιλαω και γω υπαρχει μια στηλη!!!αμα παρεις πιο γρηγορα απαντηση ενημερωσε εδω!!

η σιδηροπενικη αναιμια παιζει ρολο νομιζω γιατι δεν ειχα ποτε καλο σιδηρο ουτε αποθεματα στις αποθηκες μου οποτε απο που να παρει η μικρη???ξερω πως οτι ειναι να παρει το περνει με τον θηλασμο αλλα αμα δεν εχω? :D

οπως και να χει δεν το δινω και θα το συζητησω με τον παιδιατρο μας που αν και ξερει πολλα περι θηλασμου και ειναι και φανατικος στο θεμα μου το εδωσε!!και δεν μου εκοψε να το συζητησω εκεινην την ωρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω στείλει μαιλ και περιμένω απάντηση!!Θα ενημερώσω αν έχω νεότερα!Και η δική μου υποστηρίζει τον θηλασμό αλλά αυτό δεν λέει ότι είναι και κατάλληλα ενημερωμένη..Αν και μου είπε ότι πολλοί διαφωνούν...Μίλησε κι εσύ με τον δικό σου να δούμε τι θα σου πει...Από όσα διάβασα,το μωράκι αποθηκεύει σίδηρο και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (συμπλήρωμα σιδήρου έπαιρνες από όσο ξέρω ε?) και αυτό που αποθηκεύει του είναι αρκετό για τους πρώτους 4-6 μήνες.Πέρα από αυτό παίρνει σίδηρο με τον θηλασμό και μετά τους 6 μήνες από τις στερεές τροφές!Αυτά ξέρω...αλλά συνεχίζω να το ψάχνω!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω στείλει μαιλ και περιμένω απάντηση!!Θα ενημερώσω αν έχω νεότερα!Και η δική μου υποστηρίζει τον θηλασμό αλλά αυτό δεν λέει ότι είναι και κατάλληλα ενημερωμένη..Αν και μου είπε ότι πολλοί διαφωνούν...Μίλησε κι εσύ με τον δικό σου να δούμε τι θα σου πει...Από όσα διάβασα,το μωράκι αποθηκεύει σίδηρο και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (συμπλήρωμα σιδήρου έπαιρνες από όσο ξέρω ε?) και αυτό που αποθηκεύει του είναι αρκετό για τους πρώτους 4-6 μήνες.Πέρα από αυτό παίρνει σίδηρο με τον θηλασμό και μετά τους 6 μήνες από τις στερεές τροφές!Αυτά ξέρω...αλλά συνεχίζω να το ψάχνω!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

κοιτα ο γιατρος μου ειναι ενημερωμενος πανω στο θεμα θηλασμου γιατι οτι μου χει πει η αγλαια και η λαλα και γενικα στο ψαξιμο στο ιντερνετ πανω στο θηλασμο τα ιδια μου εχει πει και εκεινος γιαυτο και συνεχιζω να τον εμπιστευομαι,γενικα εδω ειναι καλα ενημεροι περι θηλασμου!!!ολα αυτα τα διαβασα και γω αννουλιτσα!!!τωρα γιατι μας δωσανε σιδηρο ενας θεος ξερει :D περιμενω με αγωνια τα νεα,δεν στελνω εγω αφου εστειλες!!!

εως τοτε δεν της δινω,και πρωτη φορα εχει να κανει κακακια 2 μερες λες και το μυριστηκε!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...