Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ-ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;


Recommended Posts

γιατι θα πρεπει να ταλαιπωρουνται ετσι τα μικρα παιδακια?????δεν συμφωνω καθολου μ'αυτο!!!!!!!!!!!!!!!

η γνωμη μου ειναι να πανε να κανουνε το μαθημα τους κ μετα να γυρνανε πισω σπιτακι τους γι ξεκουραση κ διαβασμα της επομενης μερας!!!!!!!!τωρα τι ειναι αυτο?????γιατι να τα ταλαιπωρουν ετσι...?????????

αλλα εδω που ζουμε δεν λειτουργει κ τιποτα σωστα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο ολοήμερο είναι λίγα τα παιδιά και βολεύεται η κατάσταση. Αν όλα μένουν μέχρι τόσο αργά, υπάρχει ζήτημα και με την τουαλέτα και με το φαι και με την κούραση και με το ότι οι υποδομές και το προσωπικό δεν επαρκούν.

Στίβονται τα παιδιά μας σαν λεμονόκουπες! Δεν φτάνει που τα πιέζουν να μάθουν από τη Β΄Δημοτικού να λύνουν τις πρώτες αλγεβρικές εξισώσεις (δεν κάνω πλάκα), λες και προορίζονται όλοι για μαθηματικοί, πρέπει να τα εξαντλήσουν και σωματικά?

Ειδικά τα πρωτάκια...Ούτε θέλω να το σκέφτομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ Αθηνουλη! Τωρα ειμαι σπιτι και δεν μπορω να παιρνω το μικρο νωρις απο το σχολειο οπως εκανα οταν ημουνα εγκυος (ειχα αναρρωτικη). Μεγαλη διαφορα στο μεγαλο μου ειδα. Πολυ κουρασμενος και γενικα χωρις κεφι το απογευμα.

Αυτο με τα μαθηματικα θα συμφωνησω και εγω. Β' Δημο. και τελειωσαν την προπεδια πριν απο το Πασχα; Πολυ πιεση για το τπτ, γτ το παιδι εαν δεν μπορει θα μεινει πισω και θα ζοριστει πολυ. Εγω λυπαμαι και τα αλλοδαπα παιδια που οι γονεις τους δεν μπορουν να τα βοηθησουν και μενουν πισω.

Το κρατος για εκατοστη φορα παιρνει αποφασεις χωρις να λογαριαζει κανεναν!!!! Οπως παντα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα παιδια να μενουν αμορφωτα γιατι ως γνωστον αμορφωτοι ανθρωποι δεν ειναι σκεπτομενοι ανθρωποι,

Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα...οτι το σχολειο δεν μαθαινει τα παιδια να σκεφτονται.

και ο φορτος που εχουν για το σπιτι - επειδη βεν βγαινει η υλη στο μαθημα- ειναι δυσαναλογος με τις δυνατοτητες τους.

ΟΙ δασκαλοι ειναι ανθρωποι..ειναι αδυνατωνν αν επιβληθουν σε 10-20 παιδια..ποσο μαλλων σε 40..απο τα οποια μονο ενα 10-15% θελει να μαθει...

Το θεμα δενε ιναι να τα κρατησουν 2-3 ωρες παραπανω ουτε να διαβαζουν τα μαθηματα τους στο σχολειου ουτε να παιζουν στο σχολειο..

Τα σημερινα παιδια δεν ξερουν να παιζουν δημηουργηκα..πειτε μου εσεις που ειστε στα σχολεια και τα βλεπετε..ποσα απο αυτα παιζουν οπως παιζαμε εμεις...παιχνιδια ρολων, κινηγητο, κρυφτο, τζαμη, μηλα, και αλλα παιχνιδια που χωροπηδυσαμε σαν κατσικια στο διαλειμμα.

Ποσα απο αυτα τα παιδια μπορουν να παρουν ενα τεραστιο χαρτοκουτο και να το κανουν καστρο και να παιζουν ιπποτες.ποσα παιδια εχουν φτιαξει καραγκιοζη και παιζει θεατρο..

Το παιδικο μυαλο ειναι σφουγγαρι..απορροφα απιστευτη γνωση..η διαφορα ειναι οτι δεν εχουν ολα τα παιδια την ιδια μορφη νουμοσυνης..και το σχολειο δεν βοηθα ουσιαστηκα κανενα παιδι. Μονο αμα ενας γονιος διαπιστωσει ο ιδιος την κλιση του παιδιου του, και ασχοληθει ο ιδιος με την ουσιαστικη του μορφωση κατι μπορει να γινει..αλλα κακα τα ψεμματα ειδικα στην εποχη μας..ποσοι γονεις εχουν το χρονο να το κανουν;;;;;

Οπως ειπε και η newagemama δεν ειναι ολοι πρρορισμενοι να γινουν μαθηματικοι..

αλλα και ολα οσα δισασκονται τα παιδια..ειναι μια ξερη αποστηθυση..οχι σκεψη, ουτε κριση.."ειναι αυτη η υλη και αμα θελετε να παρετε καλο βαθμο θα πρεπει να τη μαθετε"..

Σε συζητησεις με φιλους λεω παντα οτι δε με ενδιαφερει ο βαθμος που θα μου φαρνει το παιδι μου απο το σχολειο γιατι δεν ειναι αντιπροσωπευτηκος της γνωσης ,της σκεψης και της καλλιεργιας του...

Μα ειανι δυνατων να μην επιτρεπετε να διορθωνεις τα ορθογραφικα λαθη για να μη διμηουργησεις λεει ψυχολογικο τραυμα στο παιδι;;;...πως θα μαθει αυτο το παιδι ορθογραφια.

Και ο τροπος που μαθαινουν ορθογραφια..κανεις δεν εξηγει στο παιδι τον κανονα για να σκεφτετε...

θυμαμαι χαρακτηριστηκα οτι εγω προσωπικα εμαθα ορθωγραφια στον Α γυμνασιου που ξεκινησαμε να κανουμε Αρχαια Ελληνικα, ενα πολυ καλογραμμενο βιβλιο- το οποιο φυσικα δεν υπαρχει πια- και στο οποιο πρινα πο καθε μαθημα υπηρχε μια λεξη σε γαλαζια σελλιδα και ενα κατευατο διπλα απο παραγωγα...

αυτο με βοηθησε εξαιρετικα να καταλαβω την Ελληνικη γλωσσα.

Αθηνα μου δουλευω σαν εκτελεστικη γραμματες διευθυνσης σε ομιλο επιχειρησεων και εχω πτυχιο φοροτεχνικου...

ειμαι επισης ενα ατομο το οποιο περασε παιδαγωγικο αθηνων αλλα δεν πηγε ποτε γιατι δεν ηθελε να χαραμισει 4 χρονια απο τη ζωη της για να σπουδασει κατι το οποιο ποτε δεν ηθελε να ακολουθησει σαν επαγγελμα..

Για να εισαι δασκαλος πρεπει να το θελεις..πρεπει να εχεις αυτοπειθαρχεια και απεριοριστη αγαπη να μεταδωσεις γνωση...

εχω επισης μια κουνιαδα εκπαιδευτηκο αναπληρωτρια δασκαλα..και βλεποντας την δε μετανιονω ουτε στιγμη για την επιλογη μου.

λενακη εαν το υπουργειο θεωρει οτι σας πληρωνει τζαμπα 3 μηνες το χρονο..να το αξιοποιησει αυτο τον χρονο..να σας στελνει να κανετε εκπαιδευτηκα σεμηναρια- στον τοπο κατοικιας σας να μαθαινετε ψυχολογια και διαφορα αλλα χρισημα για την δουλεια σας θεματα, οπως διαχειρηση κρισημων καταστασεων, θυμου, κλπ κλπ ...με παιδια εχετε να κανετε οχι με προβατα...ποση ωρα πια να διαθεσει ενας δασκαλλος- καθηγητης που εχει και ο ιδιος οικογεννεια για να επιμορφωθει απο μονος του.

Πως περιμενουν μετα απο τους δασκαλους να αντιμετωπιζουν περιστατηκα σχολικη βιας, ναρκωτικα στο σχολειο κλπ κλπ..ολοι κατηγορουν τους δασκαλους οτι δεν τα βλεπουν και δεν κανουν τιποτα..πως να δουν και να κανουν εαν δεν διαθετους τις δικλιδες εκεινες απο τους ειδηκους για να χειρηστουν τετοιες καταστασεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, δεν διάβασα τις απαντήσεις......αλλά θα απαντήσω στην δική σου ερώτηση:

εμένα δεν μου φαίνεται άσχημο το μέτρο, υπάρχουν γονείς που αργούν να σχολάσουν από την δουλειά τους και θα τους βολέψει πολύ αυτό το ωράριο......όσο για το φαγητό που λες, υποθέτω ότι θα για να ισχύσει κάτι τέτοιο θα δημιουργηθεί η τραπεζαρία ή κάποιος χώρος για να τρώνε τα παιδιά ή η κουζίνα για να ζεσταίνουν το φαγητό......δεν νομίζω να τρώνε μέσα στην αίθουσα, στα θρανία!!!! :o:o πριν προταθεί κάτι από τους ειδικούς σίγουρα έχουν ληφθεί υπόψη όλα αυτά!!! :!:

εδώ (Βόννη) υπάρχουν δημοτικά που έχουν 2 ωράρια, αυτά που σταματούν νωρίς (νομίζω 13.00) και αυτά που σταματούν στις - νομίζω - 16.00! εκείνα τα παιδιά που μένουν μέχρι αργά τρώνε κιόλας......προσωπικά δεν ξέρω τι φαγητό τρώνε - δικό τους ή όχι - αλλά έχω δει ότι έχουν τραπεζαρία με ωραία τραπεζάκια κ.λπ.......

όταν θα πάει ο γιος μου δημοτικό θα δω τι ισχύει.....αλλά ξέρω μια φίλη μου που έβαλε το παιδί τους σε ολοήμερο διότι έτσι βόλευε όλους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi θα σε ρωτούσα πού ζεις, αλλά μετά είδα ότι ζεις στη Γερμανία, οπότε, έτσι εξηγείται! Στην Ελλάδα δε νομίζω ότι θα χτίσουν τραπεζαρία και κουζίνα για κάθε ένα δημοτικό σχολείο, ούτως ώστε να τρώνε εκεί τα παιδάκια το γεύμα τους! Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!!!

Χρύσα, αυτό με το δημιουργικό παιχνίδι το έχω προσέξει κι εγώ. Αφού πας στα γενέθλια, κι αντί τα παιδάκια να παίζουν μόνα τους, επιλέγοντας τι και πώς θα το παίξουν, οι γονείς καλούν ειδικούς διασκεδαστές (συνήθως με στολή Ντόρα η Εξερευνήτρια), οι οποίοι καθοδηγούν τα παιδιά, τι να παίξουν και πώς, ποιο τραγούδι θα πουν, αν θα χορέψουν κι άλλα τέτοια.

Όσο για τη διόρθωση της ορθογραφίας... Δεν ξέρω τι γίνεται στα δημοτικά, αλλά βλέπω τι γίνεται σε γυμνάσια και λύκεια. Πάρα πολλοί μαθητές βγαίνουν από το δημοτικό αναλφάβητοι και πολλοί από αυτούς πάνε και στο λύκειο, το ίδιο αναλφάβητοι. Αν τολμήσεις να τους αφήσεις στην ίδια τάξη, θα τους περάσει ο καθηγητικός σύλλογος το Σεπτέμβριο! Αν ο σύλλογος κάνει την υπέρβαση και δεν τους περάσει στην επόμενη τάξη, ο μαθητής και οι γονείς του θα πάνε στο Υπουργείο και θα γίνει χαμός. Έχει τύχει να στείλουν για αναβαθμολόγηση στο Υπουργείο ένα κενό γραπτό και γύρισε πίσω βαθμολογημένο με 10!!!!!!! Εμένα στο προηγούμενο τετράμηνο η διευθύντρια μου έκανε απίστευτο ψυχολογικό πόλεμο, το ίδιο και σε μερικούς άλλους συναδέλφους, επειδή τολμήσαμε να κόψουμε μαθητές. Είναι η γραμμή του Υπουργείου, δεν κόβουμε κανέναν, τους περνάμε όλους, γιατί έτσι και τους κόψουμε θα απογοητευτούν, θα παρατήσουν το σχολείο και θα αλητεύουν στους δρόμους και θα μπλέξουν με τα ναρκωτικά. Λες και όλες τις υπόλοιπες ώρες που είναι εκτός σχολείου, δεν μπορούν να αλητέψουν και να γίνουν ναρκομανείς (για να μην πω για μαθητή μας που έμπλεξε στα ναρκωτικά μέσα στο σχολείο, επειδή η διευθύντρια μας κουβάλησε ένα βαποράκι, για να το βοηθήσουμε το καημένο το παιδί).

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι θεωρούν ότι γι' αυτά φταίει η οικογένεια. Μα όταν ένα παιδί είναι αναλφάβητο, πρώτα απ' όλα φταίει ο δάσκαλος, όχι οι γονείς. Μας έλεγε η διευθύντρια για ένα μαθητή ότι δεν είχε κανένα να του δείξει πώς να γράφει, γι' αυτό είναι αναλφάβητος. Δηλαδή οι δάσκαλοι στο δημοτικό τι έκαναν; Περίμεναν από τους γονείς; Εγώ φέτος προσπάθησα, γονάτισα πάνω του για να τον βοηθήσω, αλλά ο ίδιος θεωρούσε ότι τα ξέρει όλα, και δεν μπόρεσα δυστυχώς να τον βοηθήσω καθόλου. Αλλά δε νομίζω ότι αν είχε τους γονείς του δίπλα του να του δείχνουν πώς να γράψει, θα τα κατάφερνε.

Τέλος πάντων, έγραψα πολλά, σταματώ εδώ, γιατί το θέμα είναι τεράστιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητη μου Argi στην ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ποιο καινουριο μετρο εχει ξεκινησει στην παιδεια και εχουν ληφθει τα καταλληλα μετρα απο πριν;;;;;;;;;;;;;; Πραγματικα με εκπλησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εννοειται πως με τιποτα δεν εχει προβλεφθει καποια αιθουσα -τραπεζαρια και εννοειται οτι τα παιδια θα τρωνε πανω στα θρανια τους!!!! Ειμαι σε ενα σχολειο το οποιο ειναι το κεντρικο της πολης, πολυ μεγαλο, με πολυ μεγαλο προαυλιο και γενικα θεωρειται "απο τα καλα". Λοιπον, σου λεω οτι ουτε σε αυτο το σχολειο που εχει σχετικα χωρο δε χωραει να φτιαχτει αιθουσα-τραπεζαρια. Ηδη η ταξη στην οποια κανω μαθημα, ειναι φτιαγμενη με γυψοσανιδα, κολλημενη σε ενα τοιχο του κτιριου, οπου το χειμωνα μπαζει κρυο απο παντου γιατι εχει τρυπες, και οταν βρεχει βγαζουμε κουβαδακι γιατι σταζει ενα σημειο του ταβανιου. Και το ξανατονιζω: Το σχολειο μας ειναι απο τα πολυ καλοδιατηρημενα. Σκεψου τα αλλα λοιπον. Οποτε σε καμια περιπτωση μη σκεφτεσαι οτι εχουν παρει τα μετρα τους για να εισαγουν τις "καινοτομιες" τους. Προς Θεου!!!!!!!!!

Και κατι αλλο. Ειπε στην αρχη της χρονιας η "φανταστικη" υπουργος παιδειας που εχουμε οτι με το καινουριο προγραμμα "η τσαντα θα μενει στο σχολειο" . Και ηρθαν καποιοι αφελεις γονεις στην αρχη της χρονιας και ρωτουσαν απο ποτε θα μενει η τσαντα στο σχολειο :lol::lol::lol: Δεν υπαρχει!!!! Τι να τους εξηγησεις;;;;;;; αυτο ηταν το προβλημα που ειχαν;;;; οτι η τσαντα πηγαινε στο σπιτι;;;;;; Χαιρομαι που θιχτηκε το θεμα των Μαθηματικων της Β ταξης.Και οσες εχετε παιδια σε αυτην την ηλικια, με πικρα θα διαπιστωσετε οτι καθε χρονο τα παιδια θα αντιμετωπιζουν καποια θεματα στα Μαθηματικα σα να μην τα εχουν κανακουσει ποτε! Γιατι δε μαθαινουν ουσιαστικα μαθηματικα, αλλα σαχλαμαρες, μοτιβα και συμμετριες και αλλα λογια ν'αγαπιομαστε. Διαιρεση-προσθεση-πολλαπλασιασμο-αφαιρεση να τους πεις ποτε κανουμε δεν ξερουν. Αλλα στα μοτιβα ειναι πρωτα! Αυτα δεν τα βλεπουν να αντιδρασουν και να θυμωσουν , παρα αδημωνουν για την ωρα που δεν θα εχουν διαβασμα το απογευμα στο σπιτι;;; Ξερουν τι σημαινει αυτο;;; Στην Ελλαδα ειμαστε, δηλαδη σε εξελισσομενη τριτοκοσμικη χωρα. Το εχει καταλαβει κανεις αυτο; θελουν εκπαιδευτικα μοντελα τυπου Σουηδιας και Γερμανιας;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αrgi συγνωμη που θα το πω αλλα απο την στιγμη που δεν πηγαινουν τα παιδια σου σχολειο, να δεις την κουραση τους, την απογοητευση τους στα ματακια τους, πως λες οτι θα βολευε αυτο το ωραριο;

Αλλο να ειναι ολοημερο το παιδι μεχρι τις 16.00 και να ειναι 40 παιδια και αλλο να ειναι μεχρι τις 15 ολο το σχολειο. Σκεψου να καθεται το παιδακι σου ολη την ημερα σ' ενα θρανιο! Μην ειμαστε εγωιστες, να κοιταμε και τα παιδακια μας. Μια φορα εισαι παιδι, θελει και να παιξει, να εχει και λιγο ελευθερο χρονο.

Θελω να γινω μανα ειναι πολυ χαλια αυτα που περιγραφεις για τα σχολεια, αλλα δυστηχως ειναι η αληθεια. Θυμαμαι στο σχολειο μας αφηνανε στην ιδια ταξη παιδια,αλλα υπηρχαν και καθηγητες με το ετσι θελω δεν σε περναω και σου βαζω 9.

Το κακο ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι που αγαπουν την δουλεια του εκπαιδευτικου και υπαρχουν αλλοι που δεν ενδιαφερονται καθολου. Το πρωτο μετρο που θα επρεπε να παρθει ειναι η αξιολογηση του εκπαιδευτικου, ειδικα στα δημοτικα, απο τους γονεις. Πολλοι θα μενανε χωρις δουλεια! Ευτυχως και δοξα το Θεο ο μεγαλος μου επεσε σε καλη δασκαλα και πηρε καλες βασεις, αλλα θα ειμαι τυχερη και στο μπεμπη μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στης μαμας μου το σχολειο εχει τραπεζαρια ξεχωριστη...αλλα ειναι για λιγα παιδια δηλαδη για τα παιδια του ολοημερου...

τι μου θυμησατε απο το σχολειο...ημουν δευτερα λυκειου...ειχα τρελα με την χημεια....μιλαμε οποιαδηποτε ασκηση επεφτε στα χερια μου την ξεπετουσα...ειχαμε εναν καθηγητη που εκανε κ ιδιαιτερα (20.000δραχμες την ωρα επερνε πριν 12 χρονια), σηκωνει την απουσιολογο στον πινακα να λυσει ενα θεμα...η απουσιολογος εβαλε τα κλαματα αφου δεν ηξερε να την λυσει...με αφησε με τα χιλια ζορια να την λυσω εγω...τεσπα στο επομενο μαθημα μας βαζει τεστ μεσα σε 10λεπτα...μια θεωρια κ μια ασκηση..εγω ελυσα την ασκηση κ δεν μου εμεινε χρονος για την θεωρια..η απουσιολογος εκανε την θεωρια...εγω στο τριμηνο πηρα 13 κ η απουσιολογος 20....Τυχαιο δεν νομιζω....

καμια μας δεν περασε πουθενα πανελληνιες αλλα αυτη που ειχε μεσο ορο 19 απορροφηθηκε σε καποια σχολη με τον βαθμο.....αδικο....αλλα εκανε ιδιαιτερα σε ολους τους καθηγητες του σχολειου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

georgi79 αυτά που περιγράφω είναι αυτά που ισχύουν στο εκπαιδευτικό σύστημα της Κύπρου.

Δυστυχώς τίποτα δεν προστατεύει τον εκπαιδευτικό και τα πάντα ευνοούν τον μαθητή, χωρίς, όμως, να είναι όλα προς όφελός του. Όταν ο μαθητής επιβραβεύεται για προβληματική συμπεριφορά και αδιαφορία με έναν προβιβάσιμο βαθμό και με μερικές αποβολές που δεν μετράνε στο τέλος, αυτό δεν είναι για το καλό του, αφού παίρνει το μήνυμα ότι δεν υπάρχει αποτυχία, ότι δε χρειάζεται να βελτιωθεί και να προσπαθήσει, ότι μπορεί να παραμείνει προβληματικός. Έτσι, δημιουργούνται ανεύθυνοι άνθρωποι, οι οποίοι είναι εξ ορισμού αποτυχημένοι, αφού δεν έχουν γευτεί ποτέ την αποτυχία, επειδή κανείς δεν τους επέτρεψε να αποτύχουν.

Στα σχολεία της Κύπρου δεν υπάρχει καθόλου σεβασμός, ούτε φιλότιμο από μέρους των μαθητών, δυστυχώς. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα, αλλά νομίζω ότι τα παιδιά στην Ελλάδα και σκέφτονται περισσότερο και έχουν περισσότερο σεβασμό από τα παιδιά στην Κύπρο.

Θα διαφωνήσω με την αξιολόγηση των δασκάλων από τους γονείς. Δεν ξέρω αν όλοι οι γονείς είναι σε θέση να αξιολογήσουν τον δάσκαλο. Πολλές φορές μπαίνουν και άλλοι παράγοντες στη μέση. Π.χ. θυμάμαι περίπτωση δασκάλας, η οποία ντυνόταν και βαφόταν έξαλλα και οι γονείς μάζεψαν υπογραφές για να τη διώξουν! Στη συνέχεια συνειδητοποίησαν ότι ήταν εξαιρετική δασκάλα και τα παιδιά τη λάτρευαν, και η εκστρατεία σταμάτησε.

Πολλοί γονείς συχνά δεν μπορούν να σκεφτούν ψύχραιμα για τα παιδιά τους, έτσι επιλέγουν τη χειρότερη δυνατή λύση. Π.χ. στην Κύπρο για να μείνει ένα παιδί στην ίδια τάξη στο δημοτικό, πρέπει να δώσουν τη συγκατάθεση οι γονείς. Πόσοι γονείς θα δέχονταν κάτι τέτοιο; Έτσι, ένα παιδί που για διάφορους λόγους τελειώνει την α' δημοτικού αναλφάβητο, θα περάσει στη β', θα περάσει στη γ' και θα συνεχίσει να είναι αναλφάβητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσανθη αυτο ειναι ενδεικτηκο της βαθμολογιας....

και βαση αυτου λεω οτι δ εμε ενδιαφερει τι βαθμους θα εχουν τα παιδια μου στο σχολειο..με ενδιαφερει να μαθουν να σκεφτονται, να κρινουν..να μην ειναι προβατα...δε θελλω να κινηγανε τον βαθμο..ουτε να μαθαινουν οτι θελει ο καθε υπουργος να μαθουν..

θελλω να διαβαζουν, να ψαχνουν και να σχηματιζουν δικη τους αποψη..δε με νοιαζει αμα λυσουν γεωμετρικες εξησωσεις ενω σε ασχετη φαση αν τους ρωτισω ποσο κανει 47 συν 82 θα πουν εεεεε..που ειναι το κομπιουτερακι....

Τα σχιλεια στην ελλαδα δεν εχουν βασικες υποδομες..δεν εχουν τουαλετες που να πληρουν βασικες αρχε ςυγειηνης...βρυσες που να τηρουν επισης βασικους κανονες...

θρανια και καρεκλες ασφαλη για τα παιδια...γυμναστηριο..ενα γυπεδο μπασκετ δεν ειναι γυμναστηριο..

ελαχηστα, ακομα και τα νεοανεγερμενα εχοτουν εξοπλησμενα εργαστηρια η συγχρονες αισθουσες υπολογιστων οπου θα μαθαινουν εκτος του να κατεβαζουν τραγουδια και κανονες ασφαλους περιιγησης στο διαδικτυο..

το εαν θα μενουν μεχρι τις 3 η τις 4...ειναι απλα μια λυση προχειρη οπως τα παντα στη χωρα μας..και επειδη ουδεν μονημοτερον του προσωρινου...μη περιμενετε μεγαλα πραγματα...

Προσωπικα ελπιζω και ευχομαι τουλαχιστων τα πρωτα χρονια που θα πηγαινουν τα παιδια μου στο σχολειο οι γονεις μου η οι γονεις του αντρα μου να ειναι καλα για να ερχονται τα παιδια την ωρα τους σπιτι, να τρωνε σωστο μεσιμεριανο, να κοιμουνται μια ωριτσα και να ασχολουνται και λιγο με πραγματα εκτος σχολειου...να διαβαζουν λογοτεχνικα βιβλια που τους αρεσουν..να σηζυταμε για τη ζωη τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεωργι οι γονεις δεν εχουν παντα τα σωστα κριτηρια για να επιλεξουν την καταλληλοτητα η οχι ενος δασκαλου-δασκαλας.. συμφωνω με την αννα μαρια!!

αννα μαρια κ στην ελλαδα ετσι γινεται

για να μεινει μαθητης δημοτικου στην ιδια ταξη πρεπει να συμφωνησει κ ο συλλογος διδασκοντων κ οι γονεις.. ξερεις ποσες φορες εχω ακουει τη φραση "περασε τον μωρε, μη μενει πολλα χρονια στο σχολειο, ας φυγει απο τα χερια μας"... οποτε περναει απο ταξη σε ταξη απλα για να τον παραλαβει το γυμνασιο..

επισης η διορθωση των πρθογραφικων λαθων "απαγορευεται" γιατι δημιουργειται ψυχολογικο στους μαθητες...

οταν δουλευα στη χαλκιδικη ειχα ενα παιδακι που ειχε προβληματα πολλα.. ηταν εκτη ταξη το μονο που ηξερε ηταν να γραφει το ονομα του κ δε μπορουσε να κοψει ουτε με ψαλιδι!! εεεεε εγινε χαμος για να περασει αυτο το παιδι στο γυμνασιο!!!!! η μανα του δε δεχοταν οτι το παιδια της εχει προβλημα, να φανταστειτε οτι ειχαμε κανονισει (με εξοδα των δασκαλων) να παρακολουθησει ειδικη ταξη κ μαθηατα εργο κ λογοθεραπειας κ η μανα του δε δεχοταν!

α ρε χρυσα.. ποσο δικιο εχεις...

οσο θυμαμαι αυτα τα καινουρια βιβλια ιστοριας, που ειχαν σε ενα μονο μαθημα τη μικρασιατικη καταστροφη -τελειως ξεπετα- κ ειχε 3 μαθηματα για το ταβλι κ τα καφενεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα μου ετσι ειναι ακριβως θελουμε να σκεφτονται....κ να μαθουν να διαβαζουν σωστα...αν σκεφτονται κ βρουν σωστο τροπο διαβασματος θα ειναι ευκολο...οχι αγχος...εγω απο μικρη μες το αγχος ημουν δεν θελω το ιδιο κ για τα παιδια μου...

χτες ειπα στον αντρα μου για το νεο ωραριο του σχολειου...φρικαρε καλα μου λεει ποτε θα ξεκουραζεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πρόβλημα είναι ότι οι μαθητές έχουν προβατοποιηθεί...

Τους ρωτούσα στο μάθημα της Ιστορίας αν θέλουν να τους βάλω μερικές ερωτήσεις κρίσεως στο διαγώνισμα, για να μη διαβάζουν, μια που οι περισσότεροι μαθητές μου είναι είτε εργαζόμενοι, είτε φαντάροι, είτε μητέρες-οικοκυρές, και μου λένε, τι είναι αυτά, δώσε μας μερικές ερωτήσεις απαντημένες να τις μάθουμε και να τις γράψουμε!

Πέρσι τους είχα βάλει δύο κείμενα για τον Καποδίστρια, με αντίθετη άποψη μεταξύ τους, για να απαντήσουν ερωτήσεις. Τα κείμενα απ' το βιβλίο γνωστά, τα είχαμε δει και στην τάξη. Ε, λοιπόν, κανείς απ' αυτούς δε διάβασε τα κείμενα στο διαγώνισμα. Όλοι γράψανε ό,τι θυμούνταν από την τάξη, πράγμα που φαινόταν.

Σε άλλη φάση, σε διαγώνισμα αρχαίων ελληνικών, έβαλα ένα μικρό κείμενο για μετάφραση και παρέλειψα όλα τα δύσκολα σημεία, μια που δεν έχουν χρόνο να διαβάζουν, και τα αρχαία ελληνικά στο εσπερινό είναι πολυτέλεια (και ιδιοτροπία της διευθύντριας). Ο καλύτερος μαθητής της τάξης, είχε μάθει παπαγαλία τη μετάφραση και την έγραψε όλη, μαζί με τις φράσεις που λείπανε απ' το κείμενο του διαγωνίσματος!

Τους δίνεις κείμενα να βγάλουν συμπεράσματα από μόνοι τους, τους δίνεις παράλληλα κείμενα να κάνουν σύγκριση, τους βάζεις ερωτήσεις κρίσεως ή πίνακες και εικόνες για να σχολιάσουν σε σχέση με το μάθημα, και βαριούνται. Τους κάνεις δασκαλοκεντρικό μάθημα, βαριούνται. Τους βάζεις φύλλο εργασίας, βαριούνται. Βαριούνται τα πάντα, δυστυχώς, γιατί γι' αυτούς το σχολείο είναι συνώνυμο της ανίας (και για όλους μας δηλαδή).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κ ο συζηγος ετυχως εχουμε καποιες γνωσεις, δεν λεω οτι ειμαστε οι επιστημονες αλλα ξερουμε καποια πραγματα κ...οταν θα πηγαινει το παιδι μας σχολειο θα τον βοηθαμε οσο περισσοτερο μπορουμε..θα διαβασουμε μαζι του, σιγουρα εχουν αλλαξει πραγματα απο τοτε, θα προσπαθησουμε μαζι του...αλλα δεν θα τον αφησω να παπαγαλισει ποτε....εδω τωρα με ρωταει κατι πραγματα απιστευτα.....προχτες με ρωτησε πως το νερο γινεται παγος κ αν του πεις το βαζουμε στην καταψυξη κ παγωνει δεν του φτανει...θα με ρωτησει γιατι....κ η απαντηση μου ηταν μεσα απο την χημεια με το σημειο πηξεως :lol: ...ευτυχως ξερω χημεια :lol: με ρωταει απιστευτα πραγματα συνεχεια....τι ειναι ο αερας? :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω να γινω μαμα δυστυχως η κατασταση και στα ελληνικα σχολεια ειναι ακριβως η ιδια. Κριμα παντως. Παντα νομιζα οτι στην Κυπρο ολα ειναι πιο οργανωμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε πολλα εχετε δικαιο. Αλλα τι μπορουμε να κανουμε εμεις σαν γονεις που διαφωνουμε με το διευρυμενο ωραριο;

Αννα Μαρια αυτοι δεν ειναι μαθητες, αλλα τεμπελιδες που ηρθαν απλα για να παρουν το χαρτι και να φυγουν. Αυτο θελουν να ειμαστε αμορφοτοι για να μας κανουν οτι θελουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αrgi συγνωμη που θα το πω αλλα απο την στιγμη που δεν πηγαινουν τα παιδια σου σχολειο, να δεις την κουραση τους, την απογοητευση τους στα ματακια τους, πως λες οτι θα βολευε αυτο το ωραριο;

Αλλο να ειναι ολοημερο το παιδι μεχρι τις 16.00 και να ειναι 40 παιδια και αλλο να ειναι μεχρι τις 15 ολο το σχολειο. Σκεψου να καθεται το παιδακι σου ολη την ημερα σ' ενα θρανιο! Μην ειμαστε εγωιστες, να κοιταμε και τα παιδακια μας. Μια φορα εισαι παιδι, θελει και να παιξει, να εχει και λιγο ελευθερο χρονο.

δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, όμως μιλώ για τις οικογένειες που και οι 2 γονείς είναι εργαζόμενοι, τι γίνεται τότε? ποιός θα πάει να πάρει το παιδί από το σχολείο? και πού θα πάει το παιδί? στην δουλειά ενός γονέα, όποια και αν είναι αυτή.......υπάρχουν πολλές οικ. που δουλεύουν και οι 2 και δεν υπάρχει από πουθενά βοήθεια...........ε για αυτές τις οικογένειες το μέτρο είναι καλό!!! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi και στην οικογεν. μου δουλευουμε και οι δυο. Μονο τωρα που γεννησα δεν δουλευω. Εμενα καθετε μεχρι τις 16.00. Το προβλημα ειναι να μην κανουν για ολα τα παιδια μεχρι τις 15. Το ολοημερο ειναι μια λυση για πολλους απο μας τους γονεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑRgi Μου εχεις απολυτο δικιο, με το θεμα των γονιων που δουλευουν και δεν εχουν που να τα αφησουν . Ομως η δικη μου ενσταση ειναι για την πολιτεια, οχι για τους γονεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...