Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΒΑΡΟΣ...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Ο μπεμπάκος μου κορίτσια είναι 9 μηνών, πήγαμε προχθές στην παιδίατρο για την καθιερωμένη μηνιαία εξέταση και αυτό το μήνα δεν πήρε βάρος καθόλου.

Γενικά το μωρό έπαιρνε ως τώρα κανονικά βάρος, έτρωγε και συνεχίζει να τρώει μια χαρά και μου φάνηκε παράξενο που δεν πήρε ούτε 200-300 γρ.

Ενδεικτικά σας λέω οτι 7 μηνών ήταν 8700, 8 μηνών πήγε 9 κιλά και τώρα στον 9ο παρέμεινε στα 9 κιλά. Ούτε μου αρρώστησε να πω οτι δεν έφαγε μερικές μέρες, ίσα ίσα έχει πολύ όρεξη, τρώει όλα του τα γεύματα, 4 φρούτα το πρωί, μπόλικο φαι το μεσημέρι, φαρίν λακτέ το απόγευμα και 180 γρ γάλα πρωί βράδυ. Μόνο που πότε πότε μου μειώνει το γάλα, πού και πού μπορεί να πιει 120 γρ ή 70 γρ, αλλά όχι συχνά.

Η παιδίατρος μου είπε δεν πειράζει, τον επόμενο μήνα θα βάλει βάρος, αφού τρώει να μην ανησυχώ.

Να σημειώσω οτι είναι πολύ νευρικό και υπερκινητικό παιδάκι, παρόλο που δεν μπουσουλάει καν, χτυπιέται σαν το χταπόδι :D συνέχεια, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο.

Σας έτυχε κάτι παρόμοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ νομίζω μια χαρά είναι το παιδί!!! αφού τρωει τα γευματα του!!! μια χαρά βάρος έχει! παίζει ρόλο και η υπερκινητικότητα στο παιδί αλλά και αν ψήλωσε περισσότερο από το αναμενόμενο ή απλά μπορεί τόν επόμενο μήνα να πάρει περισσότερο ώστε να ισορροπησει. δεν χρειάζεται τα παιδιά μας να είναι χοντρά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και σε σένα, καλό μήνα!

Εφόσον ο γλύκας σου τρώει κανονικά, δεν έχει εμετούς ώστε να αποβάλλει και η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική μην αγχώνεσαι. Απλά παρακολούθα τον και τους επόμενους μήνες και ξαναμιλάς με την παιδίατρο!!!

Παρεπιπτόντως να σου ζήσει! Τον φτύνω να μην τον ματιάσω, είναι ένας κούκλος ο πρίγκηπάς σου!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ νομίζω μια χαρά είναι το παιδί!!! αφού τρωει τα γευματα του!!! μια χαρά βάρος έχει! παίζει ρόλο και η υπερκινητικότητα στο παιδί αλλά και αν ψήλωσε περισσότερο από το αναμενόμενο ή απλά μπορεί τόν επόμενο μήνα να πάρει περισσότερο ώστε να ισορροπησει. δεν χρειάζεται τα παιδιά μας να είναι χοντρά!!!!!

Ούτε κι εγω θέλω να το κάνω χοντρό, προς θεού, ίσα ίσα, θέλω να είναι ένα κανονικό παιδάκι, απλά ανησύχησα λιγάκι. Είναι βέβαια αρκετά ψηλό, ίσως είναι κι αυτό που λές, ευχαριστώ πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και σε σένα, καλό μήνα!

Εφόσον ο γλύκας σου τρώει κανονικά, δεν έχει εμετούς ώστε να αποβάλλει και η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική μην αγχώνεσαι. Απλά παρακολούθα τον και τους επόμενους μήνες και ξαναμιλάς με την παιδίατρο!!!

Παρεπιπτόντως να σου ζήσει! Τον φτύνω να μην τον ματιάσω, είναι ένας κούκλος ο πρίγκηπάς σου!!!!!! :D

Σ' ευχαριστω Melitenia μου, να είσαι καλά! Όχι, εμετούς δεν έχει το μικρό μου, όλα είναι μια χαρά. Θα το δούμε τον επόμενο μήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

και μενα η μικρη τον προηγομενο μηνα πηρε μονο 50 γρ(δεν ειχε περασει ακριβως μηνας περιπου 20 μερες)

και ο γιατρος μου ειχε ειπε οτι αφου τρωει και θηλαζει τοτε να μην ανησυχω και

την γιατρο του τεβε που ρωτησα το ιδιο μου ειπε και ακομη οτι αν τον προηγουμενο μηνα ειχε βαλει παραπανω τοτε μπορει να μην βαλει αυτον τον μηνα καθολου και να προχωρησουμε τον επομενο μηνα

γενικα αφου δεν ειναι αρρωστο και εχει ορεξη ολα ειναι καλα

θα δειτε τον επομενο μηνα και βλεπετε

και γω περιμενω να περασουν λιγο οι μερες και να παμε στη γιατρο του τεβε να μας δει λιγο...

να μας ζησουν

οντως ειναι πολυ φατσα ο μικρος σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

και μενα η μικρη τον προηγομενο μηνα πηρε μονο 50 γρ(δεν ειχε περασει ακριβως μηνας περιπου 20 μερες)

και ο γιατρος μου ειχε ειπε οτι αφου τρωει και θηλαζει τοτε να μην ανησυχω και

την γιατρο του τεβε που ρωτησα το ιδιο μου ειπε και ακομη οτι αν τον προηγουμενο μηνα ειχε βαλει παραπανω τοτε μπορει να μην βαλει αυτον τον μηνα καθολου και να προχωρησουμε τον επομενο μηνα

γενικα αφου δεν ειναι αρρωστο και εχει ορεξη ολα ειναι καλα

θα δειτε τον επομενο μηνα και βλεπετε

και γω περιμενω να περασουν λιγο οι μερες και να παμε στη γιατρο του τεβε να μας δει λιγο...

να μας ζησουν

οντως ειναι πολυ φατσα ο μικρος σου!

Σε ευχαριστώ gerani! Κι εγώ πιστεύω πως τον άλλο μήνα θα έχει διαφορά. Παρεπιτόντως, βλέπω οτι μένεις Θεσσαλονίκη κι εσύ. Ξέρεις κανένα καλό παιδίατρο του τεβε να μου συστήσεις? Μένω ανατολικά. Αυτή που πάμε τώρα καλή είναι, αλλά λίγο στον κόσμο της, δεν δείχνει και πολύ προσοχή κατά τη διάρκεια της εξέτασης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρά είναι ο μικρούλης σου μην ανησυχείς...αυτό που μου είχε πει η παδίστρος είναι πως κάποια στιγμή τα μικρά "κολλάνε" ως προς τα κιλά για 1-2 μήνες και μετά συνεχίζουν. Αλλωστε τώρα που μεγαλώνει δεν θα παίρνει τα ίδια γραμμάρια με τους προηγούμενους μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου φωτεινη!

και μεις ανατολικα μενουμε..

πηγαινω στη μπιτσιου-μποτσογλου και μουτην συστησε ο παιδιατρος που πηγαινω τη μικρη

καλη φαινεται αλλα για περισσοτερες λεπτομερειες θα σου πω μετα τις 15 μαη που θα παω τη μπουμπου για ξεταση και θα τη γνωρισω καλυτερα..

απο οτι διαβασα ειναι κοντα στην ΄ηλικια τα μπεμπε μας

εμενα εκλεισε τον 8ο στις 27

θα σουσ τειλω μνμ!

να μας ζησουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου φωτεινη!

και μεις ανατολικα μενουμε..

πηγαινω στη μπιτσιου-μποτσογλου και μουτην συστησε ο παιδιατρος που πηγαινω τη μικρη

καλη φαινεται αλλα για περισσοτερες λεπτομερειες θα σου πω μετα τις 15 μαη που θα παω τη μπουμπου για ξεταση και θα τη γνωρισω καλυτερα..

απο οτι διαβασα ειναι κοντα στην ΄ηλικια τα μπεμπε μας

εμενα εκλεισε τον 8ο στις 27

θα σουσ τειλω μνμ!

να μας ζησουν!

Να σου ζήσει! Εμένα έκλεισε τον 9ο στις 28!

Θα περιμένω μήνυμά σου, αν μείνεις ευχαριστημένη να μου πεις!

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ανθρώπινο σώμα δεν είναι μηχανή. Εχει τη δική του σοφία. Κι εμείς οι μάνες αν δεν βάλει βάρος το παιδί μας πιάνει πανικός. Συνέβη και σε μένα και τον άλλο μήνα πήρε βάρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...